Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

„Kuryle są nasze!” – Rząd pasuje przed opinią publiczną

Posted by Marucha w dniu 2016-09-01 (czwartek)

W przededniu kolejnego spotkania rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i premiera Japonii Shinzō Abe w ramach zaplanowanego na 2-3 września Wschodniego Forum Ekonomicznego we Władywostoku, zarówno w rosyjskim, jak i japońskim społeczeństwie zaostrza się dyskusja na temat kwestii kurylskiej.

Jest to spowodowane przede wszystkim incydentem z japońskimi liniami lotniczymi Japan Transocean Air, należącymi do giganta lotniczego Japan Airlines, który wydał pokładowy magazyn dla pasażerów. Na opublikowanej w nim mapie zaznaczono Kuryle na zielono jako część japońskiego terytorium.

23 sierpnia mapę zamieścił na Facebooku pisarz i showman z Samary Aleksander Gutin. Post nie umknął uwadze użytkowników rosyjskiego internetu. Internauci natychmiast rozpowszechnili informację, dzieląc się swoim zdaniem na ten temat. Wiadomość trafiła też na łamy szanowanej rosyjskiej gazety o tematyce biznesowej „Vzglyad”.

Obserwując wybuch sprawiedliwego gniewu w społeczeństwie, 25 sierpnia Gutin opublikował petycję na portalu Change.org, w której działania japońskich linii lotniczych określił jako „demonstracyjny akt braku szacunku wobec integralności Federacji Rosyjskiej i jej obywateli”. Wyrażono w niej oburzenie, że przewoźnik lotniczy Japan Airlines, do którego należy Japan Transocean Air, działa na rosyjskim rynku: „Czyli zarabia w kraju, którego prawodawstwem i obywatelami gardzi”.

Autor petycji domaga się od MSZ „wręczenia stronie japońskiej noty protestacyjnej” oraz żąda od Rosawiacji „zakazania Japan Airlines działalności na rosyjskim rynku”. Petycję podpisało już 20 tys. osób. Po upływie terminu zbierania podpisów zostanie ona przekazana Rosawiacji (Federalna Agencja Transportu Lotniczego Rosji), Ministerstwu Spraw Zagranicznych i Federalnej Agencji ds. Turystyki.

Sputnik poprosił o oficjalny komentarz w tej sprawie JAL i Rosawiację. Jednak obie instytucje nie komentują inicjatywy. Źródło w rosyjskiej agencji w nieoficjalnej rozmowie wyjaśniło, że połączenia lotnicze między obu krajami reguluje umowa międzyrządowa, która posiada międzynarodowy charakter. Wprowadza ona zasadę pierwszeństwa dla firm z Rosji i Japonii. Jeśli Rosja w trybie jednostronnym wprowadzi zakaz lotów dla japońskich przewoźników, to Japonia postąpi analogicznie w stosunku do Rosji. W taki sposób komunikacja lotnicza między obu krajami zostanie zerwana.

Dlatego obejmowanie zakazem poszczególnych linii lotniczych nie jest możliwe. W wysłanym przez JAL do Sputnika liście mowa jest o tym, że Japan Airlines „zrobi wszystko, by zapewnić bardziej komfortową komunikację między naszymi krajami”.

Z sondażu przeprowadzonego w 2013 roku w Japonii przez gazetę „Mainichi Shimbun” wynika, że Japończycy mają dość kategoryczny stosunek do kwestii kurylskiej. 29% badanych oświadczyło, że Rosja powinna oddać Japonii wszystkie 4 wyspy. Z kolei 67% podeszło do zagadnienia bardziej elastycznie i dopuszczało inne rozwiązanie sporu. Od tego czasu opinia publiczna mogła jedynie się zradykalizować, bo w stosunkach między Rosją i Japonią pojawiły się poważne komplikacje z powodu przyłączenia Krymu. Wpłynęło to przede wszystkim na sposób odbioru sporów terytorialnych. Japońskie gazety do tej pory pararelizują Krym i Kuryle.

http://pl.sputniknews.com

Komentarzy 21 to “„Kuryle są nasze!” – Rząd pasuje przed opinią publiczną”

 1. Zerohero said

  w stosunkach między Rosją i Japonią pojawiły się poważne komplikacje z powodu przyłączenia Krymu.

  Krym jest po drugiej stronie Ziemi i nie ma żadnego związku z Japonią. Bardzo mocno czuć tu rękę USraelitów kontrolujących Japonię jako wasala. Ciekawe, że w związku z Krymem na Rosję ujada nawet litewski karzeł – co jest aktem oryginalnym, gdyż jak do tej pory to państwa duże i silne pozwalały sobie na zachowania prowokacyjne i agresywne. Widać tzw. Zachód tworzy państwo de facto, a jego poszczególne prowincje sprawiają wrażenie istnienia „społeczności międzynarodowej”.

  Tak czy siak dobrowolne oddawanie ziemi nie wchodzi w grę, bo przeciętnego obywatela biłoby po oczach jako zdrada. Rosja nie odda Japonii Kuryli tym bardziej, że na Kurylach powstałyby bazy wojskowe USA (a nie Japonii). Robi to ogromną różnicę. Mocarstwo światowe zawsze będzie miało tendencje do wchodzenia na tereny „niczyje”. W XIX wieku Anglia pchała się do Tybetu. Gdyby Chiny go nie spacyfikowały, to Tybet byłby teraz w NATO albo coś w tym stylu.

  Na marginesie tej logiki: w Rosji jest coś takiego jak zachwalanie przez portal nacjonalista.pl „nacjonaliści rosyjscy”. Owi nacjonaliści wyznają zasadę czystości narodowej i chcą Rosję ograniczyć do kadłubka gdzie nie ma żadnej mniejszości. Oczywiscie na tereny opuszczone przez Rosjan z marszu weszliby Amerykanie i sytuacja stategiczna Rosji stałaby się katastrofalna. Tego mieniące się nacjonalistami barany nie rozumieją albo płaci im się aby nie rozumiały.

 2. Maćko said

  Amerykanskie mieszanie. Dziel i rzadz. Na pewno prezydenci Rosji i Japonii nie dadza sie wrobic w glupie klótnie.
  No chyba ze… Abe jest rabe? I USA go trzyma za …

 3. Maćko said

  JAL – zwiazki z USA i z UK:
  JAL emerged from bankruptcy protection in March 2011. In July, ETIC selected Nomura Holdings, Daiwa Securities, Mitsubishi UFJ, Morgan Stanley, Mizuho Securities, SMBC and Nikko Securities to underwrite the sale of its equity stake in JAL, without specifying amounts or dates.[69] On 6 January 2012, JAL announced its intent to re-list its shares on the Tokyo Stock Exchange in an initial public offering of up to ¥1 trillion, which would be the largest offering in Japan in more than a year.[70] The airline completed its IPO on the 1st section of the Tokyo Stock Exchange (TYO: 9201) on 19 September 2012. The Enterprise Turnaround Initiative Corporation of Japan sold all its holdings (96.5%) in JAL for 650 billion yen, greater than its 350 billion yen investment in 2010. Even though it was oversubscribed several times, post IPO increase of the stock was close to 1%.[citation needed]

  Following its exit from bankruptcy protection, JAL began several new partnerships within the oneworld alliance. The transpacific joint venture between JAL and American commenced in April 2011.[71] JAL formed Jetstar Japan, a low-cost carrier joint venture with Qantas subsidiary Jetstar Airways, in July.[72] In 2012, JAL and British Airways parent company International Airlines Group (IAG) submitted applications to the Japanese government and European Union respectively in seeking a joint venture business operation for flights between Japan and Europe.[73] Finnair applied to join the JV with IAG in July 2013, in conjunction with JAL starting new nonstop service to Helsinki.[

 4. Maćko said

  Panie Gajowy, zanizyl sie poziom komentarzy w Gajówce, nie wspominajac juz o niektórych artykulach o perpetuum mobile czy podobnych.

 5. Boydar said

  Panie Maćko, to przecież Pańska wina. Trzeba codziennie minimum raz czy dwa wrzycić jutuba z docentem, i poziom się automatycznie podnosi.

 6. Boydar said

  No, a względem Kuryli, oprócz tego że powinny być polskie, to najsamprzód należy zapoznać, co żydopedia o nich pisze. A potem można ewentualnie spróbować wyrażać opinię.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Wyspy_Kurylskie

 7. Boydar said


  6 czerwca 2008 r. japońskie Zgromadzenie Narodowe uchwaliło rezolucję wzywającą rząd /japoński – przyp. mój/ do uznania Ajnów za japoński lud tubylczy i położenia kresu dyskryminacji tej grupy

  Wprawdzie z samej rezolucji kompletnie nic nie wynikło i nie wynika, ale gdyby komuś było jeszcze mało, to powyższy cytat pochodzi stąd – https://pl.wikipedia.org/wiki/Ajnowie

 8. Maćko said

  No sam Pan widzi, ze troche wysilku i zaraz szybujemy nieco wyzej niz stonogi czy mrówki. 😉

  Jeszcze tylko trzeba NAM kontrolowac NASZE wrodzone lub substancjami wywolywane pociagi do pisania byle czego, klócenia sie o byle co, wstawiania byle jak skleconego kalamburu, pedu do aby szybciej, aby wiecej, aby glosniej….

  Wazne jest, Panie Boydarze, aby bylo lepiej, piekniej, bardziej diagnostycznie, patriotyczniej i bardziej polsko.

  Z przyjemnoscia zauwazylem, ze w jakims Pana wpisie kontrowal Pan czyjes zle, prymitywnie dowcipne, postawy w stosunku do Polski i KK. Nauka nie poszla w las. Sursmu corda.

  Wysilajmy sie aby wiecej zrozumiec, aby wiecej wiedzy innym przekazac, aby rosnac jak grupa Patriotów. To jest istotne i dla takiego celu warto tu bywac i pisac.

 9. Boydar said

  Aha …

 10. NICK said

  🙂 .

  Jakby to, co by to, Imć Maćka nie urazić… .

  Hm.

  NIC, zatem.

  (Pogłowie. Po Słowie.)

 11. Boydar said

  Czy Pan NICK wie kto to jest elew ?

 12. Maćko said

  Oj pikne to, panocku, pikne to… nawet krzyz na Giewoncie pokazali… odwazni ludzie 😉

  ( jak krótki temat to filmy nie przeszkadaja innym )
  Mnie prawie nigdy, bo hulam na 100Mbps i 16Gb zazwyczaj… ale kumpel co ma pasieki narzeka.

  Szanownie wiedza, ze na Sachalinie ludnosc lokalna placila za gaz drozej niz w Moskwie?
  Dlatego, ze firmy zapadnie mialy koncesje na gaz, na prawie napisanym przez Bronsteina dla Schiffa mogly miec w doopie tubylców.
  Podobno zmienili to prawo.. jak ktos pa ruski dobrze sie orientuje to warto by sprawdzic czy Sachalinczycy juz nie przymieraja z zimna w swoich domach.

 13. NICK said

  Wolę nie wiedzieć. (11). P. Boydar.
  Macku, Panie. Te Pana we (8)???

  Dobrze, zatem. Maćko prowadzi.

  (nie mnie)

 14. NICK said

  Aaa. I zostaw Pan Krzyż. Pisz Pan pod pseudonimem swym. Ateisto. (12).

 15. Maćko said

  A co Nickowi Panu Krzyż przeszkadza??????????????

 16. Boydar said

  No właśnie; przeszkadza Panu NICK’owi ? Mnie by tam wcale nie przeszkadzał.

 17. NICK said

  Zostawię. Do oceny. Innym. (15). Źle Pan myślisz. We historii Gajówki? Jest wszytko.

  Także to, iż Pana socjo… , nic więcej nie wnosi; ponadto co i tak wiemy.

  Jest zastanawiającym, dlaczego promuje Pan?

 18. Maćko said

  16. Boydar: ” nawet krzyż na Giewoncie pokazali… odważni ludzie😉”

  O tym byla mowa. Zlym czlekiem jestescie Boydar, zlym. Aluzju nie panimajetie, wot szto!

  Nick – chcesz Pan równac do gorszych czy do lepszych? Każdy kowalem swego losu. Wiem, bom wnuk kowala.

 19. Boydar said

  Aha ….

 20. NICK said

  Gówno.
  Wiesz.
  Ateisto.(18).
  Masz tam „sztab”. Za sobą.
  zatem wiesz tyle co ci podpowiadają. „Tzw. omnibusie.
  A kysz.

 21. NICK said

  Wg Maćka? Lepszego? (18)
  Hmmm Wolę do tych gorszych. Swoich.

  Maćku. Toż gdyby. Gdyby. Pana unaocznić, np. we USOPALE… .
  Wejdźcie proszę na te strony.

Sorry, the comment form is closed at this time.