Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Program 500+ rozniósł w pył firmy lichwiarskie żerujące na biedzie i ludzkim nieszczęściu

Posted by Marucha w dniu 2016-09-02 (piątek)

Program 500+ można różnie oceniać. Jednym z jego niewątpliwie pozytywnych aspektów jest twarde uderzenie w rynek firm pożyczkowych, które swoją ofertę kierowały do uboższych ludzi proponując im różnego rodzaju „chwilówki” na lichwiarskie oprocentowanie sięgające nieraz 1500-2000% (RRSO).

Tylko w II kwartale tego roku działalność musiało zakończyło aż 21 tego typu podmiotów. I to jest dobra informacja.

Oficjalnie lichwa w naszym kraju jest zakazana. W praktyce jednak firmy pożyczkowe, które wyspecjalizowały się w udzielaniu różnego rodzaju „chwilówek” i kredytów na dowód, znalazły kilkanaście sposobów, aby omijać antylichwiarskie przepisy (m.in. poprzez stosowanie różnego rodzaju opłat manipulacyjnych czy prowizji, które windowały RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania do poziomu sięgającego nieraz 1500-2000 proc. w skali roku).

Jeszcze do niedawna Polska była prawdziwym eldorado dla tego typu podmiotów. Co ciekawe – nawet Bank Światowy wspierał ekspansję firm pożyczkowych w Polsce. Niemiecki Kreditech pozyskał od wspomnianego Banku aż 11 milionów USD w celu sfinansowania działalności na „rynkach wschodzących” (w tym i w Polsce), która polegała na udzielaniu drogich pożyczek biedniejszym warstwom społecznym nie mającym szans na kredyt w normalnym banku.

Wszystko się zmieniło po wejściu w życie programu 500+. Aż 13 proc. beneficjentów programu przyznało, że dzięki niemu nie muszą już korzystać z usług firm oferujących drogich pożyczek. Te 13 proc. to w rzeczywistości około 150 – 175 tys. rodzin, które do tej pory musiały zdobywać pieniądze na podstawowe potrzeby egzystencjalne za pośrednictwem wspomnianych firm. Skutek był taki, że tylko w II kwartale br. aż 21 tego typu podmiotów musiało zakończyć działalność z powodu braku chętnych do korzystania z ich usług.

I to jest niewątpliwie dobra informacja.

Źródło:
500+ idzie na żywność, ale i oszczędności (Rp.pl)
Obecny w Polsce niemiecki start-up Kreditech pozyskał 11 mln USD na ekspansję (wyborcza.biz)

http://niewygodne.info.pl

 

Komentarzy 79 to “Program 500+ rozniósł w pył firmy lichwiarskie żerujące na biedzie i ludzkim nieszczęściu”

 1. RomanK said

  To rzad zezwala na takie lupienie najbiedniejszych!!!!!!
  NIkt inny..2000 procent to nie lichwa….to dorzynanie trupa!
  Takich businessmanow powinno sie tluc kijami na ulicy…jak handlarzy narkotykow na Filipinach….

  Tutaj to nawet słowo „lichwa” jest za słabe.
  Tu potrzeba siekiery…
  Admin

 2. Adam Ryglowski said

  A za Gomółki moja matka dała w zastaw u „bankiera” – gwarantowanego przez ….. ( … ale śmieszne …) złoto – ciężki pierścionek . Taksa była jedna – 50 % ., czyli wycena za 4.000 po roku wynosiła 6.000 zł (komunistycznych 🙂 .)
  Po 3 miechach , jak (rodzeństwo jej POMOGŁO ) – wybrała to COŚ za 4.500 .

  Wtedy lichwa była ŚCIGANA Z ARTYKUŁÓW K . K .
  który zaistniał zaraz po I wojnie światowej w Polsce.

  ILE TO LAT MINĘŁO ………
  zanim debile , półgłówki i oszołomy wybrały…..
  …….

  🙂
  LAUREATA !!!
  .

 3. Zerohero said

  „I to jest niewątpliwie dobra informacja.”

  dla przygłupa, który nie patrzy do przodu dalej niż kilka miesięcy i w ogóle nie zdaje sobie sprawy, że 500+ to pudrowanie syfu ze świadomym porzuceniem leczenia przyczyny.

 4. RomanK said

  POtrafi pan udowodnic swoja teze.. panie Zerohero?????

 5. Miet said

  Przylaczam sie do pytania, Panie Romanie.

 6. AlexSailor said

  To jest totalna bzdura:

  „Oficjalnie lichwa w naszym kraju jest zakazana. W praktyce jednak firmy pożyczkowe, które wyspecjalizowały się w udzielaniu różnego rodzaju „chwilówek” i kredytów na dowód, znalazły kilkanaście sposobów, aby omijać antylichwiarskie przepisy (m.in. poprzez stosowanie różnego rodzaju opłat manipulacyjnych czy prowizji, które windowały RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania do poziomu sięgającego nieraz 1500-2000 proc. w skali roku).”

  Zgodnie z prawem UE,które obowiązuje w Polsce, od co najmniej 5 lat WSZYSTKIE KOSZTY ZWIĄZANE Z pożyczką lub kredytem, muszą być wliczone w oprocentowania.
  Również za usługi dodatkowe, jak przyjście inkasenta do domu za 200 zł co miesiąc.

  Górny pułap oprocentowania jest w ten sposób ograniczony przez wliczanie wszystkiego w oprocentowanie, które w Polsce nie może przekroczyć bodajże 23%, albo i mniej teraz.

  Przez te wszystkie lat firmy ściągające całkowite odsetki wyższe, robią to bez odstawy prawnej, dokonują przestępstwa wyłudzenia, prokuratura powinna je ścigać także wstecz, zobowiązane są zwrócić wyłudzone pieniądze z co najmniej odsetkami ustawowymi plus wszystkie koszty i inne straty (np. komuś zlicytowano mieszkanie – pełne odszkodowanie).
  Oczywiście organy państwowe „śpią” popełniając przestępstwo (odpowiedzialne osoby) oraz nie wydając konkretnych szczegółowych ułatwiających ochronę ludzi.
  Jednakże bez tych przepisów i tak wszystko można odzyskać i zablokować lichwę, tylko trochę trudniej.

  Ponieważ PISmanom może przyjść do głowy egzekwowanie prawa w celu uzyskania poklasku i dodatkowych pieniędzy, przestępcze firmy lichwiarskie, których majątek, zarządy a nawet pracownicy, powinni być zabezpieczeni między innymi w aresztach śledczych, zwijają się i zmykają, gdzie pieprz rośnie.
  I nie ma tu najmniejszej zasługi programu 500+ na kredyt + odsetki do spłacenia przez dzieci.

  Pozwolę sobie tu powtórzyć niezwykle trafny komentarz @Zerohero odnośnie artykułu:

  „„I to jest niewątpliwie dobra informacja.”

  dla przygłupa, który nie patrzy do przodu dalej niż kilka miesięcy i w ogóle nie zdaje sobie sprawy, że 500+ to pudrowanie syfu ze świadomym porzuceniem leczenia przyczyny.”

 7. AlexSailor said

  To jednak nie wszystko w temacie, który jest szerszy.
  A mianowicie firmy windykacyjne.
  Otóż te nie mają żadnych innych praw i środków zgodnych z prawem do ściągania długów, niż wierzyciel.
  O ile część ludzi nie chce się szarpać lub nie potrafi napisać wezwania do zapłaty, czy skierować sprawy do sądu, o tyle tylko mają one uzasadnienie, a i tak kulawe, gdyż są tylko protezą kancelarii prawnych i prawników, którzy za grosze powinni takie sprawy załatwiać, co jest ograniczone przez uprawnienia państwowe.
  Może i dobrze, że ograniczone, ale chyba z przesadą.

  Trzeba w końcu przyjąć zasadę realizacji prawa, że ściąganie przez firmy windykacyjne nie istniejącego długu, straszenie takim ściąganiem, wprowadzanie w błąd, powinno być ścigane jako wyłudzenie przez działanie ciągłe grupy przestępczej, a jeżeli choć jeden z zatrudnionych lub właścicieli ma broń lub pałkę – o charakterze zbrojnym, i czynienie z tego procederu stałego źródła dochodu.
  Co jest zagrożone bardzo wysoko.

  Konieczna jest też likwidacja wszelkich tak zwanych e-sądów, i wszystkich sądów, gdzie człowiek nie może stanąć i przedstawić swojej obrony, czy żądań wzajemnych.
  Skarb Państwa powinien też odpowiadać za wszystkie wydane bezpodstawnie wyroki zasądzające nie istniejący lub przedawniony dług.
  Bezwzględnie konieczne jest również zmienienie prawa dotyczącego doręczeń, które muszą być rzeczywiste a nie fikcyjne.

 8. RomanK said

  Panie Alex Sailor…pan probuje odpowiedziec….czy stara sie przypudrowac????
  Dlaczego 500+…ma byc pudrowaniem syfu…????
  Wlasnei 500+ jest jedyna rzecza w tym syfie majaca racjonalne uzasadnienie i jako tako wspomaga najbiedniejszych. Oczywiscie rznqac ich przy okazji ale o wiele mniej niz banki i firmy pozyczajce chwilowki.
  500 na dziecko w rodzinie to…jest kredyt podatkowy w wysokosci 6000zl na dziecko na rok…od ktorego rodzina musi zaplacic podatek Za co???? ..przy tak niskim progu dochodu bez opodatkowania ze trze siedzeniem o prog….i przy sredniej zarobkow jak w Polsce….

 9. Maćko said

  Panie Romanie, pyskowac po GWnianemu latwiej niz cos udowodnic. Myslenia nie ucza w szkolach a samoukiem trzeba sie robic samemu z duzym wysilkiem.

  Panie 0H – czesto pan madrze pisze, to pan, czy ktos sie podszywa pod 0H?

  Na penwo pomoc rodzino wielodzietnym jest cenna w sytuacji przejsciowej. Oczywiscie, lepiej by bylo, aby pensje byly po 5000zl a duze mieszkania po 500 tysiecy i nie bylo potrzeby, ale na razie to cenna pomoc dla spauperyzowanego spoleczenstwa.

 10. Maćko said

  Alex Sailor, cos widze, ze pan tez sie psuje na Gajówce… kiedys pisal pan madrzej.
  Niech pan opowie, jak zyje rodzina co ma dwojke dzieci i po 1200 zl na glowe, czyli 2400 miesiecznie. Pan ile zarabia i ile ma dzieci? Bo bredzic górnolotnie o sprawach, o których nie ma sie pojecia ani serca czy rozumu aby pojac, po prostu nie wypada.

  Bardzo ogólnie, dzieki stalej obecnosci nadgorliwych igorantów bez empatii ni sympatii, Gajówka schodzi ponizej dawnego poziomu. Agentura czy durnota, nie wiem, ale efekt jest widoczny w poiomie komentarzy.

 11. Boydar said

  Niestety, popieram Romana i Miet’a w całej rozciągłości. Pan Zerohero najwyraźniej nie ma rzetelnych danych i oglądu sytuacji, bo o złą wolę nie podejrzewam.

  Jeżeli nawet część środków zostanie przepita (tak, zostanie) czy trafi do imigrantów (rzecz mocno dyskusyjna), to en masse najbiedniejsi Polacy otrzymali poprzez jakieś pierwsze sensowne wsparcie od systemu.

 12. Zgorzkniały said

  Problemy firemek lichwiarskich to nie jedyny efekt 500+
  http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie-ma-chetnych-do-pracy-w-malych-firmach,249,0,2147577.html

  Nie ma chętnych do pracy w małych firmach. Efekt 500+?

  Najmniejszym firmom nie udało się zatrudnić tylu osób, ile by chciały. Ma na to wpływ rekordowo niskie bezrobocie i program 500+ – pisze „Puls Biznesu”.

  80 tysięcy pracowników przybyło w mikrofirmach w II kwartale tego roku – wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na koniec I kwartału tego roku pracowało w nich ok. 3,29 mln osób, a po kolejnych trzech miesiącach – już 3,37 mln. To rekordowy wynik, jeśli chodzi o ten rok, aczkolwiek wzrost nie jest tak szybki jak w 2015 r.

  W II kwartale ubiegłego roku liczba pracujących w jednoosobowych przedsiębiorstwach wzrosła bowiem aż o 150 tys. zatrudnionych.

  – Fakt, że w ubiegłym roku mali przedsiębiorcy zatrudniali chętniej niż obecnie, może wynikać z ochłodzenia nastrojów. Można uznać, że prowadzący małe firmy nie chcieli ryzykować przyjmowania nowych osób – ocenia Marek Siudaj w Tax Care.

  Zwraca przy tym uwagę, że równie dobrze spadek liczby nowo zatrudnionych może brać się z faktu, że rynek pracy jest coraz trudniejszy. Ma na to wpływ rekordowo niskie bezrobocie i program 500+, z którego powodu część pracowników rezygnuje z pracy.

 13. rafal z said

  Oczywiście że… 500+ jest pudrowaniem syfu.

  Jest to tworzenie sobie zastępów… mentalnych niewolników. Jak Polska wygląda nie trzeba chyba nikomu opisywać. Skolonizowana gospodarka, która umożliwia zarobienie na miskę ryżu… co by nikomu nie starczyło sił na przemyślenie sytuacji o zmianie nawet nie wspominając.

  Skoro PIS dał to PIS może zabrać. To w takim razie jakie jest to „moje”? Po prostu nie jest! Posłuszeństwo za miskę ryżu!

  Każda relacja obywatel – państwo powinna być ukierunkowana na… upodmiotowienie człowieka. Stąd też o ile obywatel powinien coś dostawać z „naszej” puli to powinien to dostawać jako np udziałowiec w państwowych spółkach. Tak żeby obywatel wiedział, że nie dostał coś od kogoś za darmo ale dostał dywidendę jako właściciel ze „swojego”. I o swoje będzie dbał

  Problem leży w tym, że patologię systemu takimi decyzjami nie da się uleczyć… i w tym PIS jest dobry… w udawaniu, że leczy pacjenta.

  Głodnemu dać rybę to OK ale dać wędkę to NIE jest ok?!

 14. leo69 said

  Szanowni dyskutanci , prosze zapoznać się jakie są świadczenia dla rodziny w pozostałych krajach Eurosojuza , i potem może podyskutowac.

 15. Boydar said

  Do czego Leo zmierza ? Że „tam” bija Murzynów ? Czy wręcz przeciwnie ? Co to dla nas ma qurwa do rzeczy jak jest „tam” !!!

 16. Romanus Minutus said

  Płacenie za sam fakt posiadania dziecka jest niemoralne, antyludzkie i (tak jak alimenty) jest wynalazkiem Szatana. W cywilizacji łacińskiej jest zupełnie nie do zaakceptowania. Takie wynalazki może mogą się sprawdzać w innych cywilizacjach i wnosić do nich jakiś pozytywny wkład, ale nie w naszej. Jest to czynienie z człowieka, małego dziecka, bezpośredniego źródła zysku. Człowiek staje się towarem. Zostaje upokorzony i uprzedmiotowiony. Pośrednio, jak w przypadku alimentów, może ze znacznym prawdopodobieństwem prowadzić to do rozpadu rodzin, których fundamentem jest chrzescijaństwo.

 17. Archer said

  @Zgorzkniały.

  Małe firemki nie mogą znaleźć pracowników, bo płacą 5-7 złotych na umowy śmieciowe (wychodzi nawet poniżej płacy minimalnej!), i są bardzo wybredne jeśli chodzi o zatrudnianie. Właściciele firemek myślą, że tak jak kiedyś za nierządów AWS-UW, gdzie na jedno stanowisko pracy przychodziło 20-30 kandydatów! Dużo ludzi powyjeżdżało za granicę, a ci co zostali już mniej są skłonni pracować za grosze.
  Na prowincji jak właściciel sklepu zatrudniał od rana do wieczora sprzedawczynię z trojgiem dzieci za 1000 złotych miesięcznie. Jak dostała z programu 500+ pieniądze, to naturalnie zrezygnowała z dziadowskiej „pracy” na rzecz wychowywania dzieci. Niech właściciele firemek podwyższą pensje żeby się opłacało pracować, to pracownicy się znajdą.

 18. Re: 8 RomanK
  Panie Romku, czy te 500+ dla rodziny na dzieci, to swego rodzaju dywidenda (w/g Programu Kredytu Spolecznego) czy kolejna pozyczka rzondu od lichwiarza na rachunek splaty dla kolejnego pokolenia???…

  Pytam, bo, nie wiem skad konkretnie „rzond” wezmie I komu zabierze pieniadze, komu podwyzszy haracz podatkowy lub nie wprowadzi cos „dodatkowego” do oplaty????..

  Warto przypomniec, ze zadluzenie wobec lichwiarzy jest dosc powazne….(a ze powinno sie ich od razu odstrzelic, to zupelnie inna sprawa, choc bardzo zwiazana)…
  ==============================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 19. pawel said

  Może zaczniemy od odpowiedzi na pytanie: Skąd ta bieda i ludzkie nieszczęście?

 20. anonim said

  I dzięki słowom Pana Jaśka z Toronto powinniśmy zrozumieć co 0hero i AlexSailor mają na myśli mówiąc o pudrowaniu trupa.
  Bo to nie jest dywidenda tylko pożyczka od rzyda ugruntowująca tegoż rzyda władzę w Polsce (i minimalne zyski) bo teraz każdy myśląc PyjjS widzi 500+ i każda aspirująca do władzy „niezależna i obywatelska” partia o tym 500+ a więc i o zyskach rzyda zapomnieć nie będzie mogła.
  ps. Tak na marginesie ciekawi mnie wielce kiedy ci wszyscy prawicowi prawdziwi Polacy zrozumieją że jedynym ugrupowaniem jakie dozbroiło Wojsko Polskie są komuchy z SLD…im więcej widzę apeli i dudolenia w tv tym bardziej ten fakt mnie bawi.

 21. Boydar said

  Tak szczerze ? A chu.j wam w dupę, chłopaki, tak z serca. Najpierw napiszcie, który z Was pobiera te 500+; i z którego z Was podatków jest ono wypłacane. A jak już będziemy mieli to ustalone, to możemy próbować rozmawiać dalej. Krótko mówiąc, macie w tej sprawie gów.no do powiedzenia; i całe nasze szczęście.

 22. guła said

  To właśnie przez tę blać kra … o sorry, oczywiście brać krajową, jest jak jest. Przy takich dochodach minimalnych od przełomu 1999/2000 balcerka, z piersi serce im wyrywa 500+ na dziecko. „Do roboty” szanowni bracia, Właśnie „psioki” podnieśli minimalne płace o 150 zł bez żadnych ekwiwalentów dla nieustająco siorbiących. A takiej podwyżki jeszcze nie było. No i straszyć nie można przeniesieniem geszeftu do innego kraju w UE, boć w unii żądają takich samych warunków dla zatrudnionych w geszefciarskich firmach, jakie mają tubylcy.

 23. Dictum said

  Plusy dodatnie i ujemne PRL-u (że zacytuję – trochę z obrzydzeniem – „klasyka”)

  My dzieci PRL-u !
  refleksje po 60-ce
  ——————————————————————————–
  Żyjemy w trudnych i uwierających czasach. Dochodzące ćwierćwiecze przemian ustrojowych zmienia naszą świadomość i wcale nie twierdzę, że na lepsze. Atomizacja społeczeństwa jest faktem, co prowadzi do oglądania się i wspominania przeszłości. Denerwuje mnie lenistwo umysłowe wielu ludzi, którym chyba wydawało się, że po czerwcu 1989 roku któregoś ranka Polska okaże sie krajem miodem i mlekiem płynącym. Wielu przeżyło i przeżywa zawód.

  Cytat: /…./ a wszystkie moje dzieci chodziły do przedszkola.

  Zarówno w przeszłości, jak i dziś są czerwoni/czarni/zieloni/biali baronowie i bonzowie, jak i ci, którzy ledwo przędą. Wydawać by się mogło, że dziś tych, którzy nie dają sobie rady, jest o wiele więcej niż w poprzedniej, politycznej rzeczywistości.

  Cytat: Nikt nie głodował i wszyscy mieli pracę.

  Pewne jest to, że kiedyś nie było wolno pisać ani mówić o obszarach biedy, gdyż byłoby to poczytane za sianie defetyzmu. Do zmniejszania obszarów biedy na skraju egzystencji przyczyniał się nakaz pracy. Nie pracujący nazywani byli bumelantami lub smierdzirobótkami.

  Cytat: Jak chciało się cos większego kupić, to brało się pożyczkę w pracy w Kasie Zapomogowo-Pożyczkowej albo w ORS z oprocentowaniem 1-1,5%.

  Do zakładu pracy przychodził niepracujący ze skierowaniem z Urzędy Pracy i zakład musiał go do pracy przyjąć bo państwo było gigantycznym pracodawcą i miało możliwości przekładania uzyskanych zysków z działów do innych działów gospodarki narodowej /jak i poszczególnych zakładów/. Pamiętam nerwowe wyczekiwanie na „środki”, które już były w drodze z centrali…. . Były Działy które chronicznie były „pod kreską” np. tzw przemysł lekki.

  Cytat: W szkołach były stołówki oraz opieka pielęgniarki, lekarza i dentysty.

  W tymże lekkim przemyśle budowano fabryki majtek, swetrów, butów, itd. Itd. tylko dlatego, że w jakimś regionie nie było pracy i trzeba było dać zatrudnienie. Nikt nie martwił się, ile ta produkcja kosztuje, a w sferze abstrakcji było, czy te wytwory gdziekolwiek zostaną sprzedane. Ważne było wykonanie planu i że wszyscy mają pracę.

  Cytat: Za Gierka co roku jeździliśmy z dziećmi na wczasy, a jak nie, to braliśmy „wczasy pod gruszą”.

  Za straty w jednym dziale byli inni, którzy zasuwali dosłownie na okrągło np. górnicy, którzy w zamian dostali sklepy z żółtymi firankami, gdzie mogli kupić produkty jak w PEWEX-ie np. żytnią z kłosem czy kawę Nescę. Stocznie produkujące statki z dużymi zyskami za surowce od naszego wschodniego brata. Flota połowów dalekomorskich, z której pracy żadna ryba nie trafiała na rodzimy stół itp.

  Cytat: Państwo zapewniało mieszkanie, tylko trzeba było długo czekać.

  Huty były stawiane jako wzór wydajności stali walcowanej i nie, elektrownie produkujące coraz więcej kilowatów, a w PGR-ach rosła wydajność z ha na łebka ludu pracującego miast i wsi.
  Być może pamiętacie paradoks – rolnik jechał do skupu i sprzedawał mleko, a w drodze powrotnej mleko kupował w sklepie po o wiele niższej cenie.

  Cytat:Szkoła była bezpłatna a podręczniki tanie,

  Wszyscy pracowali w pocie czoła ale nikt nie wiedział ile wypracowaliśmy, jakie z tego korzyści i ile to kosztowało. Wystarczyło, że byliśmy 10 potęga przemysłową świata tylko jakby tego praktycznie nie było widać.
  Cytat: Nie było żebrzących na ulicach ani grzebiących w śmietnikach.
  Szczególnym ewenementem były PGR-y pracujące na pełnych obrotach i nie mogące wyżywić polskiego społeczeństwa a z drugiej strony państwo sekowało tzw. badylarzy zarzynając pierwsze, samodzielnie wykluwające się podmioty gospodarcze tylko dlatego że byłe prywatne.

  Cytat: Teraz nawet nie ma do kogo pójść na skargę.

  Wystarczy wymieniania cytatów, które bardzo często sie powtarzają i mają stanowić kontrapunkt dla dzisiejszych czasów, po których jednak widać jaką pustkę umysłową pozostawił tamten czas. Jeżeli jednak ktoś uważa, że było wtedy lepiej to niech zada sobie pytanie:

  Dlaczego tamten, lepszy ustrój padł na twarz ?
  Odpowiedź jest stosunkowo prosta tylko trzeba umieć ją przyjąć jako obiektywną lub fakt. Czasy były tak pogmatwane jak z kultowego filmu „nikt nic nie wie” a przynajmniej nie mogło wiedzieć społeczeństwo bo rządzenie opierało się na zasadzie dziel i rządź.
  Spróbuje w miarę swoich możliwości parę rzeczy wytłumaczyć:
  Fakt: wszystkie moje dzieci chodziły do przedszkola i rodzinę było na nie stać.
  Pytanie: kto wobec tego dopłacał do przedszkoli ?
  Fakt: Nikt nie głodował i wszyscy mieli pracę.
  Pytanie: czy była to praca oby wytworzyć dochód czy praca dla pracy ?.
  Fakt: Jak chciało się cos większego kupić to brało się pożyczkę w pracy w Kasie Zapomogowo-Pożyczkowej albo w ORS z oprocentowaniem 1-1,5%.
  Pytanie: Czy przy takim oprocentowaniu kredytodawca mógł się utrzymać, jeżeli nie to kto dopłacał ?
  Fakt: W szkołach były stołówki oraz opieka pielęgniarki, lekarza i dentysty.
  Pytanie: Obsługa poza pedagogiczna nie była opłacana przez rodziców wobec czego przez kogo ?.
  Fakt: Szkoła była bezpłatna a podręczniki tanie,
  Pytanie: Jeżeli szkoła bezpłatna to nikt nie płacił nauczycielom, bezpłatna była energia i wyposażenie ?.
  Fakt: Nie było żebrzących na ulicach ani grzebiących w śmietnikach , bo byli natychmiastowo usuwani i karani za włóczęgostwo, umieszczani w domach opieki lub po prostu w pierdlach.
  Fakt: Teraz nawet nie ma do kogo pójść na skargę.
  Bez pytania – argument trafny. Organizacje pomocowe, rzecznicy różnych praw, organizacje pozarządowe nie potrafią zadbać i wymuszać wykonywania obowiązków opieki nad obywatelami znajdującymi sie w trudnej sytuacji.

  Odpowiadając na zadane wyżej pytania można dojść do pewnych wniosków.
  Najgorszym i znanym jest ten, że wszyscy pracowali, a nikt ani nie liczył kosztów, zysków, a tym bardziej strat. Sprzedawano węgiel, stal, statki, drewno, aby uzupełniać dziury w budżetach i zyskać niezbędną ilość walut. Ci, którzy zyskiwali na dopłatach państwa np. do wczasów, stołówek, szkół, przedszkoli i dóbr innych, dziś mogą z sentymentem wspominać tamte czasy, bo nic ich to nie kosztowało, a zupełnie kogo innego. Miło wspominają także ci, którzy brali praktycznie nieoprocentowane pożyczki, wspomagali sie „wczasami pod gruszą” otrzymywali olbrzymi majątek /w tym także ja/ w postaci mieszkania spółdzielczego spłacanego w symbolicznych ratach……jednym słowem gospodarka socjalistyczna i dlatego trudno sie dziwić, że ten ustrój musiał sam z siebie paść i sam się wykończyć.
  Są i także tacy pokazani wyżej, którym nic nie jest w stanie zaszkodzić i są dobrze wyedukowani ze „swoich” wieszczów, a dziś mogą pójść do kościółka i jakoś do nich nikt nie ma pretensji, że zniszczyli nie tylko kraj, ale także mentalność ludzi.

  http://leszek-moje-reflesje-blog-onet.blogspot.com/2013/04/my-dzieci-prl-u.html

 24. guła said

  Jeszcze raz dla tych „spóźnionych” i rżnących głupa … szczera sejmowa mowa Janusza Szewczaka, bez owijania w bawełnę.
  .https://www.youtube.com/watch?v=CgPbtOXy1y8

 25. Ad. 1

  I co, pokorne owieczki? Któremuś z tych „przedsiębiorców” choćby włos z głowy spadł?

 26. Ad. 23 (tylko jedno…)

  „Flota połowów dalekomorskich, z której pracy żadna ryba nie trafiała na rodzimy stół itp.”

  – Kłamstwo. Reszty nie komentuję. Wpis 23 jest skierowany do idiotów. Więc niech go idioci czytają i treści przyswajają.

  Państwo PRL byłoby całkiem-całkiem, gdyby nie to, że tym PRL-em nie rządzili Polacy, a Czyści (ci, którzy przyjechali tu wagonami osobowymi doczepionymi od bydlęcych składów, którymi wracali POLACY).

 27. anonim said

  Czego jaśnie oświecony Pan Boydar nie rozumie w zdaniu : każdy miliard pożyczony na 500+ budżet będzie musiał oddać po dwakroć?
  Jaśnie oświecony Pan Boydar wypałuje telewizor przez okno gdy mu w telavizji wyjaśnią że to dopisanie 3 zer to właśnie przez tą „rozbuchaną politykę socjalną” poprzedniego „prawicowego” rządu?
  Lewe i prawe jądro AWSu kłóci się o żerowisko i widać Pan Boydar przestał dostrzegać że to wszystko jest uwiązane pod jednym starym chu..jem

  ps. I nikomu włos z głowy nie spadnie a bufetowa za przewalenie 4 miliardów wyleci do Watykanu odnawiać się w duchu śniętym śladem innej hanki.

 28. Boydar said

  Czy będzie, Panie Anonim, to się jeszcze okaże. Nasza sprawa, nie Pański zasrany interes. Ilość miliardów które wypada oddać jest na tyle niebotyczna, że nad kilkoma jeszcze zastanawiać się, to czysty idiotyzm. Może się natomiast okazać, że z tych dzieci na które coś skapnie, wyrosną ci, którzy zrobią z tym wszystkim jakiś porządek. Bo ani Panu ani mnie, rola ta już pisana nie jest.

 29. anonim said

  Bądź Pan tylko łaskaw odróżnić pisanie o rzydowskiej perfidii (a co z jedynakami? nieludzie że na 500+ nie zasługują?) od odejmowania jedzenia od ust dzieciom. By Polaków do reszty zgnoić potrzebna jest dewaluacja a to że w między czasie dzieciom trochę skapnie to jest tylko jak to mówią amerykańskie rzydy collateral damage.
  I proszę nie udawać ślepego że do tego nie zmierzają. W ziemi już pieniędzy nie ukryjesz bo zabronili, po złoto zgłoszą się bo teraz kupisz już tylko na papier, brakuje tylko katastru by zgnoić tych co to się w wspomnianą wcześniej ziemię zaopatrzyli ale nie bój nic „schyłkowy pyjs” nie zapomni wprowadzić.

 30. rafal z said

  Boydar said
  2016-09-03 (sobota) @ 09:43:17

  – Nie pobieram 500+
  – mam firmę 1-osobową i płacę wszystkie haracze z tym związane

  Tak, p. Boydar wszystko zależy do czego dążymy…?
  – Jeśli chcemy aby patologiczny system troszkę zmodyfikować aby był bardziej strawny to ok to 500+ jest SUPER rozwiązaniem!
  – Jeśli z kolei mówimy o normalności to NIE TEN KIERUNEK.

  Patologia systemu jest już tak głęboka i wielopłaszczyznowa, że trudno rozeznać co jest dachem co podłogą i czy w ogóle jest to dom. Gdy tymczasem kilka ustaw/reform diametralnie mogłoby otworzyć szerokie spektrum możliwości dla polskich rodzin. Ale tego PISda nie zrobi. To by było wbrew korporacyjno-państwowej mafii

 31. Boydar said

  Panie Rafale, kiedy będzie „normalność”, to ojciec zarobi wystarczająco aby Rodzina wsparcia nie potrzebowała. Tak, bo to jest wsparcie, należne zresztą wobec wieloletniej dyskryminacji jakiej doznawała owa Rodzina. A nie, jak niektóre obecne tu matoły próbują interpretować, zapłata za posiadanie dziecka.

  A na te „kilka ustaw” sądzę czas niedługo nadejdzie. To nie jest tak, że tego się nie da na pstryk; da się. Wrogowie tylko czekają na to. Musi być wiele poziomów przygotowania i zabezpieczenia aby to mogło przetrwać i dać praktyczny efekt.

 32. Gietrzwałd said

  ad 18,
  …panie Jaśku z Toronto,
  z całym szacunkiem (do tej chwili…), ale po kiego „wuja te piepszone” pytania…
  …cyt.:” Pytam, bo, nie wiem skad konkretnie „rzond” wezmie I komu zabierze pieniadze, komu podwyzszy haracz podatkowy lub nie wprowadzi cos „dodatkowego” do oplaty????..”
  czemu to ma służyć?…to są typowe pytania w stylu Nowoczesnej i POwiaków i innych tego pokroju…chrzczonych inaczej…

  Bieda i ubóstwo nie zna odpowiedzi i jest hańbą dla wszystkich tak myślących…
  Czy zasada „sam nie zje i drugiemu nie da” jest wszędzie do zastosowania ?
  Przepraszam i pozdrawiam AMDG

 33. Minus said

  Zamykanie oczu na realną, tu i teraz pomoc dla biednych rodzin jaką jest program 500+ i retoryka, że akurat ten program jest gwoździem do trumny polityki zadłużania państwa jest brakiem solidarności międzyludzkiej, świństwo zwykłe, zawsze chlebek z masełkiem był panowie ekonomiści? cyt. z .https://www.youtube.com/watch?v=CgPbtOXy1y8 co podał 24. Pan Guła „Nie tylko syci i bogaci zasługują na demokrację. Nie tylko długi wobec zagranicy trzeba spłacać, trzeba też spłacać długi wobec własnego społeczeństwa.” 80 mld corocznie wypływa z Polski, 17mld program 500+ Patrioci…

 34. Minus said

  I jeżeli jest związek 500+ z upadaniem tego chwilówkowego złodziejstwa, to chyba dobrze, czy tu też jest pole do dyskusji?

 35. RomanK said

  A skont mondrusie wiedzom ze rzont musi te pieniondze oddac , ktore pozycza na gupie dzieci????
  TO panowie nei wiedzom jak ten suprbogaty co pozcza piniondze rzondowi…robi te pozyczane piniondze????
  Nie wie pan ze robi to z niczego zapisujac na akt urodzenia kazdego dziecka, ktore bedzie splacac????
  TO panowie nie -jak dziala panstwo i jak dzialaja jego finanse???
  i ze tym dzieciom nic nikt nie daje ,ale pozycza na paskudnych warunkach rznac w tym samym czasie rodzicow podatkami//
  A prosciej byloby..zapisac ze na kazde dziecko 6000 zl jest wolne od podatku.
  ROzumiecie mysliciele???czy za trudne….
  .
  CO wam panowie nie jest potrzebne????? rozum czy fiut????
  Niech wam rzondy w sile rosna i zyje sie im dostatnio…a wy kazcie sie wymiskowac by wam dzieci nei zjadly racji- jaka wam wydziela!

  Czy stopien zidiocenia wielu Gajowkowczow siegnal poziomu krytycznego????
  Panie Gajowy…..niech pan zbada i sam oceni stan lasu…

 36. Swarożyc said

  Może zaczniemy od odpowiedzi na pytanie: Skąd ta bieda i ludzkie nieszczęście?
  ————————————————————————————————————–
  „Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa niebieskiego”.
  Ewangelia według św. Mateusza, Mt 19, 24

 37. RomanK said

  POpatrzcie tylko na ta statystyke.

  http://www.tradingeconomics.com/country-list/personal-savings

 38. Zgorzkniały said

  Re 17 Archer

  Ja sam robię w gównofiremce, i powiem Panu szczerze po cichu prywaciarzowi życzę jak najgorzej. Zarówno w biznesie jak i życiu prywatnym.

  Niech upadają, niech im te firemki zdychają, niech dostają raka, niech umierają. Na krzywdzie i wyzysku własnych rodaków się świnie pasą. On do mnie że więcej mi zapłacić nie może, a w międzyczasie sobie nowe auto kupił. Ja kombinuję jak dotrwać do następnej wypłaty a wieprz z uśmiechem od ucha do ucha mi opowiada w pracy jak to był na urlopie.

  Jakbym miał jakieś rozsądne możliwości przeprowadzić się gdzie indziej albo za granicę jechać to bym mu na odchodnym chyba celowo maszyny w firmie popsuł.

 39. Minus said

  @35 RomanK
  Poziomy biedy są różne. To ile dzieci załapało by się na te 6000zł wolne od podatku (ile rodzin ma na to przychody?) w porównaniu do 500+ na łapę aktualnie, może mnie Pan oświecić?
  Gdyby tabelkę z ekonomicznego na nasz pan wyłożył, bo poza tym, że przejadamy oszczędności- tak to należy łapać?, to tam trochę bałaganu z walutami jest, tak?
  W miarę możliwości nie liternictwem paradysgraficznym , co ułatwia zrozumienie przekazu?

 40. Marucha said

  Najlepiej by było opracować jakiś lepszy program pomocy rodzinom z dziećmi.
  A w oczekiwaniu na jego opracowanie i wdrożenie… niech te dzieciary żrą glinę.

 41. NICK said

  Dość było o 500+.
  Szperajcie szperacze we wyszukiwarce.
  Jakoś, wówczas, nikt i nic mi nie zarzucił.
  Szperajcie.

  Mądrzy i durnowaci.

  500+?
  Hucpa!
  Dobrze przynajmniej, że toważydostwo adoracji wzajemnej, po raz kolejny, się okazuje.

  Wstyd. Panie Boydar.

 42. RomanK said

  Panie MInus..pana oswiecic???? pan mnie przecenil..ja nie jestem cudotworca…
  Tabelka podana nie mowi panu, ze pan przejada…cokolwiek..tabelka mowi, ze pan niedojada!!!!!
  Tak rozne sa poziomy…..ale bieda caly czas pozostaje bida…i sie stopniuje….Biedny, biedniejszy, najbiedniejszy….
  Tu chodzi o to- zeby ustalic co definiuje dany poziom- jako biede.
  Bo, jesli to- ze kogos nie stac na najnowsze Ferarri…to wcale nie znaczy- ze jest biedny.
  Panie Zgorzknialy..powiedz mi pan co pan w tej firemce robi na tego burzuja???? Bo zaczynam podejrzewac ,ze pana oszukuja..skoro pan jest w stanie zarobic na firme, wlasciciela i jego zasrana rodzine, na jego dom ,samochody urlopy…to cos tu mi sie nie zgadza….

 43. NICK said

  Jest wiele dowodów ostatecznych na ten temat.
  Zostawię je dla siebie.
  Zadam jedno pytanko.
  Jakże być może aby hucpa uczyniła coś dobrego dla goim???

  Nie będę dalej uczestniczył w tym wątku.
  Wystarczy, że mam kolejne potwierdzenie na szkodliwość pewnych osób z obu hameryk.
  BASTA.
  HUK.

 44. Boydar said

  Nie wqurwiaj mnie Pan, Panie NICK. Nie wszystko jest tak proste jak zastrzelenie kota.

  Powtórzę po raz enty, gów.no wiecie o kierowaniu takim okrętem jak państwo. Nawet, wydawałoby się, wszechwładnemu Putinowi, udało się dopiero po kilkunastu latach sprawowania urzędu, wprowadzić realną pomoc dla najuboższych Rosjan. Dlaczego ? Po wszystko było przeciw. A dlaczego było przeciw ? Bo najubożsi są właśnie Rosjanie. A jeśli tylko odżyją, np. dzięki tej pomocy, to z Nich może wywieść się siła, która dopełni resztę dzieła. U nas zresztą nie inaczej.

 45. NICK said

  „Nie będę dalej uczestniczył w tym wątku.”

 46. NICK said

 47. Minus said

  Czy próbowałeś kiedyś, chociaż raz
  Zapomnieć o tym co cię boli?
  Lub to, co bardzo ważny ktoś
  Namieszał w Twojej głowie?

  Czy chciałeś kiedyś wyrwać z serca
  Coś, co jak drzazga tkwi
  I niepotrzebnie rani,
  Przeszkadza żyć?

  To nie takie proste,
  Bo przeszłości cień
  Głęboko w tobie tkwi!

  Ludzie w dżungli serca
  Gniazda swe uwili…
  Nie zapomnisz, nie!
  Żadnych minionych chwil!

  Chcesz od tego uciec
  I nie pamiętać już!
  Demony przeszłości
  Wyrzucić ze swych snów!

  Nie pomoże ci nic
  Wóda, prochy, seks…
  Z głębi Twojej duszy
  Nie wyrwie tego, nie!

  Bo to nie takie proste
  Zapomnieć tamten śmiech
  Pierwszy dreszcz rozkoszy
  Czułość, która sprawiała, że
  Odlatywałeś gdzieś,
  Gdzie nie ranił Cię nikt…
  …wróciłeś do świata,
  W którym pocałunek rani!

  —————————————————-

  osobiście lubię TSA, ale chyba się pogubiłem, jak to się ma do 500+ ?

  a co Pan na to:
  .https://www.youtube.com/watch?v=4CgC54pYpg0

 48. NICK said

  Bo co? Lubelaku? (44).
  Ble, ble, ble?
  Zamiatanie pod „dywan”?
  Komplikowanie? Memłanie?

  Sprawy są PROSTE!

  Przestaję Pana rozumieć.

  Ewangelicznie!
  Zatem dość często śmiech mi się ujawnia i pobłażanie.
  Stańczyk.

 49. veri said

  Az taka bida w III RP, ze sa peany na czesc ?! … 500+ daje 4-ro osobowej rodzinie 1 piwko/dzien/glowa. Toz to jalmuzna.

 50. NICK said

  Minus Panie. (47).

  Odpowiem refleksją.
  Najpierwej Nam ‚rock’ zapodali. Potem zaś kazali krytykować. Kto? Une!

  MY. Winniśmy być mądrzy. Ze stron wszech. Uciech wszech. Wyławiać z mułu internetowego.

 51. veri said

  500+ … dlaczego nie obnizono podatkow a zaciagnieto dlug na sfinasowanie tego myku ?

 52. NICK said

  Veri. (51.
  Pan wie, ja wiem. Inni wykorzystują ten ‚myk’. Także tutaj.

 53. Boydar said

  Nie tyle bo co co po co. Wqurwianie mnie jeszcze nikomu na zdrowie nie wyszło; Pan jako lekarz powinien to wycenić najlepiej. Allle, jeśli jednak upiera się Pan przy swoim „bo co”, „to bo” bez taktownego memłania mogę zapytać zarówno Pana jak i każdego innego – ‚co osoba ma wspólnego z 500+’ ? I sugeruję dwa razy się zastanowić nim się głupota ulęgnie.

 54. wanderer said

  Finansowanie dzieci czy to poprzez wyrazna ulge podatkowa czy dodatku (moim zdaniem gorsza opcja, choc dla osob pozostajacych bez przychodow jedyna) jak najbardziej pozytywny ruch. Natomiast system dystrybucji jak i same zasady sa (mysle ze celowo) do bani. A co z mlodymi osobami ktore ledwo wiaza koniec z koncem na starcie i maja jedno dziecko? Czemu oni nie? Przeciez najpierw zawsze zaczyna sie od jednego dziecka. To oczywiste. Tym sposoben nie zacheci sie rozsadnych ludzi, rozsadne rodziny do planowania kolejnych dzieci. System dystrybucji tych pieniedzy powinien byc liniowy, tak aby kazda rodzina posiadajaca dziecko na tym skorzystala.

  Pomijam kwestie skad sa brane te pieniadze i kto to bedzie splacal, bo to tylko doprowadza do klotni miedzy interlokutorami.

  Moim zdaniem, to nie ma juz zadnego znaczenia skad, te dlugi i tak nie sa splacalne, jesli Polska i Polacy wstana z kolan trzeba bedzie tym ch..jom pokazac wala i dac do zrozumienia, ze niech sie ciesza ze tylko tak konczy sie ta sprawa.

 55. RomanK said

  ad 51. Sluszna uwaga panie Veri..to poprostu sprytne przerzucenie kosztow programu na bogatszych podatnikow.
  Widzi pan rzadzacy nie sa durniami….to sa inteligentne skurwysyny…i wyksztalcone. W zdecydowanej wiekszosci humanisci…ci nie maja zadnych skrupulow..ani zadnej moralnosci.

 56. SAP said

  500+ kogo to boli? Polak w De.

 57. guła said

  Dystrybucja.
  W terenie rządzi PO i do wyborów gminnych równe dwa lat. Nie mam złudzeń jak ta dystrybucja może wyglądać. No, przeważnie.

 58. Zerohero said

  @Maćko

  „Panie 0H – czesto pan madrze pisze, to pan, czy ktos sie podszywa pod 0H? Na penwo pomoc rodzino wielodzietnym jest cenna w sytuacji przejsciowej. Oczywiscie, lepiej by bylo, aby pensje byly po 5000zl a duze mieszkania po 500 tysiecy i nie bylo potrzeby, ale na razie to cenna pomoc dla spauperyzowanego spoleczenstwa.”

  Nikt się pod mnie nie podszył. Co więcej – powiem, że jest generalnie zwolennikiem takich programów, ale Pan najwyraźniej nie rozumie hucpy programu 500+. Uzasadnię:

  PRZELEWANIE Z JEDNEJ SZKLANKI W DRUGĄ (Z RÓWNOCZESNYM PODKRADANIEM WODY)
  Podstawowa rzecz: nie podniesiono progów, pozostawiono wysoki VAT. Mówiąc krótko – jedna łapa ludziom zabiera pieniądze, a druga rzuca ochłapy jako „wielką pomoc” dla rodzin. Jakby co: nie jestem tzw. „wolnościowcem”, rozumiem sens podatków i nie nazywam ich „grabieżą”. Tutaj chodzi o to, że DOKŁADNIE ci sami ludzie którzy są beneficjentami 500+ musieli wcześniej zapłacić podatek. Oczywiscie armia urzędników po drodze musi przeliczyć pieniądze w te i wewte potrącając swoje honorarium. NIefektywność tego rozwiązania jest oczywista, natomiast przedstawianie zwrotnego ochłapu jako „pomocy” to plucie ludziom w twarz.

  CELOWE ZANIŻANIE PŁAC
  Rząd PiS otwiera szeroko drzwi dla Ukraińców by tworzyli presję płacową na Polaków. Czyli z PREMEDYTACJĄ grzebie możliwość by w Polsce były normalne płace. Pan pisze: „Oczywiscie, lepiej by bylo, aby pensje byly po 5000zl”. OCZYWIŚCIE polityka III RP to świadome przyduszanie płac. Nawet jako udział procentowy w PKB polskie płace są niewielkie (na Zachodzie o większym PKB jeszcze więcej procentowo wydaje się na płace. A u nas na co? Na inwestycje? Przecież nie). Pisał o tym min. Szcześniak, nie mogę teraz znaleźć tekstu, ale tutaj tekst w podobnym temacie
  http://www.szczesniak.pl/2632

  DŁUG
  3. Program 500+ jest finansowany przez powiększenie i tak już znacznego deficytu. PiS w żadnym stopniu nie zatroszczył się o racjonalizację wydatków III RP. Pan rozumie co to oznacza? Te zapomogi są pożyczane od międzynarodowego Eskimosa i zostaną zwrócone z nawiązką i jakiej Panu się nawet nie śni.

  Powtarzam. 500+ to pudrowanie syfu. Powinienem dodać, że za puder niedługo przyjdzie słony rachunek…

 59. Zerohero said

  Konstruktywne propozycje:

  – obniżyć albo w ogóle zlikwidować podatki dla osób, które są zwyczajnie biedne. Przypominam, że najjaśniejsza III RP opodatkowuje nawet głodujących.

  – skończyć z polityką taniej siły roboczej.

  – opanować wydatki państwa, bo takie programy jak 500+ oparte na zagranicznym kredycie znikną po pierwszym oficjalnym bankructwie III RP, i będzie to jeszcze zanim dzisiejsze oseski skończą 10-15 lat!

  Rząd PiS nawet tego nie próbuje!

 60. Wełna said

  Panie OH i inni,
  cały Wasz problem wynika z błędnego założenia, że pieniądze na 500+ będą pożyczane bezpośrednio na ten cel. A przecież to są wydatki z budżetu takie jak inne np: na wojsko, oświatę, służbę zdrowia, składkę na UE, emerytury i inne mniej lub bardziej sensowne wydatki.

  Szukajcie oszczędności wszędzie a nie w tylko programie 500+. Jest on, nie mam co do tego złudzeń, wprowadzony przez pisiorów by utrzymać się przez wiele lat u władzy, ale nie wolno go negować, pomoże wielu rodzinom i ich dzieciom.
  I nawet jeśli jest to pudrowanie, trudno, nie zrobiono dotychczas niczego lepszego.

 61. Zerohero said

  @Wełna

  Nieprawda, bo PiS deficyt POWIĘKSZA, tzn. pieniądze z 500+ nie zostały wygospodarowane przez przesunięcia w budżecie, ale przez przyspieszone zadłużanie. To się skończy katastrofą i obróci ostatecznie przeciw „obdarowanym”.

 62. Zerohero said

  http://www.bankier.pl/wiadomosc/Morawiecki-Rozwoj-w-oparciu-o-niskie-place-to-droga-donikad-3581410.html

  wszystko pięknie, ale jest to wręcz rutynowy numer Morawieckiego. Facet gada jak powinno być, ale ruchów w związku z tym nie ma żadnych. I tak od prawie 30 lat.

 63. Maćko said

  12. Zgorzknialy – Kto mówi, ze nie ma chetnych do pracy? Baksterzy i Korporatokracja?? niech sobie gadaja… i niech placa wiecej.

  13 Rafal – neoliberalne bzdety pan wypisuje – systemu sie nie zmieni w trymiga. Na razie trzeba ratowac tonacych, potem sie ich nauczy plywac. Jasne?

  14 Leo – no co tam jest ?

  16 Romanus – bzdury pan wypisuje. Niemoralny jest glód dzieci w szkolach. Pan sobie pozyje z trójka dzieci za 2000 zetów pare miesiecuy to potem napisze cos rozsadnego.

  19. Pawle – ja wiem, Pan wie? ( powoduje biede zydowski system finansowy, absurdalny i nieludzki )

  35. Panie Romanie – podpisuje sie pod ostatnimi 2 linijkami… gorliwych igniorantów wypowiedzi zasmiecaja i psuja poziom .

  LUDZIE – uczcie sie, zamiast fanzolic 3×3… myslcie rozumem i sercem. Nie czytajciGWna…

 64. Re: 32 Getzwald…
  Doskonale rozumiem o czym pisze i zdaje sobie sprawe z zadawanych pytan, ktory dotyczyly swego rodzaju jalmuzny dla tych, ktorzy posiadaja dzieci.
  A czy laskawie nie zadal sobie pan pytania: „Dlaczego ten k…wski rzond nie zdjal podatku od wynagrodzenia, ubran, zywnosci dla tych wszystkich wychowujacych dzieci???”..

  Zyczylbym sobie, aby KAZDY obywatel RP otrzymywal 800 zlotych co miesiac z tytulu Narodowej Dywidendy (zysku narodowego) i wypieprzyl wszystkich z lukratwnych stanowisk („skrzyzowanych du…py z krzeslem”) likwidujac przy tym tzw., „obsluge dlugu publicznego” w kwocie ponad 40 miliardow rocznie.

  A coz stoi na przeszkodzie?

  I jeszcze jedno: prosze laskawego pana, aby nie porownywal moich wypowiedzi do zydowskiego jazgotu pt: „jutro bedzie lepiej” …, gdyz doskonale znam te zydowsko-ku…wskie zagrywki pt: „glosuj na mnie, a ja ci postawie piwo z kielbaska”…
  ==========================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 65. Maćko said

  37. Pan Roman podal tabelke. Pokazuje ona ewolucje dostepnej do dyspozycji ludzi mocy koordynacyjnej.

  Kazdy kowalem swego losu jest, ale bez mlota, kowadla i zelaza niczego sie nie wykuje. Potem, kucie na zimno jest trudniejsze niz z piecem i miechem. A jak juz czeladnik miechem dmucha to dopiero idzie robota!

  Czlowiek taka ma wolnosc na jaka go stac. Trzeba zaczac od odpauperyzowania Narodu. Te 500 daje wielu mozliwosc bycia nieco wolniejszymi. Czlowiek wolniejszy wiecej mysli, planuje, kombinuje, realizuje… oczywiscie zadufane durnie nawet z milionami nie beda myslec o innych.

  57 0H – powiedzmy, ze jest to rozwiazanie prowizoryczne, wcale nie doskonale, ale LEPSZE niz nic.

  1. Pan pozyje z 2 badyli z trója dzieci pare miesiecy to pan zaraz inaczej spojrzy na problem.

  2. Daja te 500 zetów LUDZIOM moc swobodna na nieco lepsze zycie. Ci LUDZIE uzyskaja wiecej bialka dal dziecie, stopien czy dwa wyzsza temperature zima, dzieci beda nieco wieksze, nieco zdrowsze, nieco inteligentniejsze. Zasiene wzejdzie za 10 lat dopiero, ale zbiory beda lepsze.

  3. Wrzucic kase do reki biednych to napedzic niesamowicie gospodarke. Malo kto odlozy te grosze na PKO 😉 – kasa czesciowo wróci VATem i podatkami do kasy panstwa. Zwiekszy sie predkosc obiegu pieniadza oraz jego ilosc na rynku. Pobudzi sie gospodarka…

  58 0H – jasne, zgoda. Tylko czy im na to pozwola kontrolerzy? Pane wie ze kazdy Dudek spiewa jak czubek bo inaczej nie moze albo nie potrafi. 😉

  Szanowny 0H – dlugi mozna olac… pan wie ze to fiat money gwno warte. Proste nie jest, ale mozliwe tak.

 66. NICK´ said

  Szanowni, muszę przyznać, że jestem nadętym durniem. Przeszkadzam innym, wklejam byle co, wypisuję kalambury których sam nie rozumiem… zapominam ciągle, że primum non nocere… mimo że niby wlaśnie ktoś taki jak ja ma o tym pamietac w każdej chwili.
  Nic

 67. anonim said

  Dobrze dobrze to tak teraz zapytam apologetyków 500+ bo skoro zgadzamy się że to powinien być tylko „pierwszy krok” kiedy możemy spodziewać się kolejnych i…dlaczego za 3 lata? Bo przecież jeśli to nie hucpa to muszą być kolejne pozytywne kroki, to zrozumiałe prawda?
  ad 64. Maćko
  Długu nie możesz Pan olać nie jesteśmy Hameryką, jak na razie to „nasi” wierzyciele olewają jawne żądanie spłaty długu od Polski zadowalając się hhephyhatyzacją (by hgw) i kreatywną księgowością…jak w Grecji tylko czy to my jesteśmy tak cwani czy to tylko gotowanie żaby?
  A co do napędzania gospodarki to przynajmniej w spożywce możemy jawnie określić w jakim zakresie wspiera ono polskie gospodarki tesków lidlów leklerkuf i aszanów.

 68. wanderer said

  Panie Nick, co z Panem? Glowa do gory.
  My tu tylko gadamy. Pan tez jestes w nazzych rozmowach potrzebny.

 69. Lara said

  Super efekt. Nawet ten cząstkowy, te prawie 200 tys. rodzin uratowane od chwilówek (lichwa), które na dłuższą metę są zgubne dla rodzin, w razie niewypłacalności rujnują je w perspektywie wielu lat. Bo z pętli małego długu, który narasta lawinowo, niełatwo się wykaraskać.
  Zwrócili Panowie uwagę na fakty? 11 milionów dolarów jakie dał Bank Światowy niemieckiemu Kreditech na rozkręcenie i okrzepnięcie na rynku polskim firm parabankowych.
  Niech maluczcy bombardowani przez akwizytorów bankowych propozycjami nowych pożyczek wiedzą w czyich są rękach, jakim są pyłem w tym globalnym planie, małą rybką objadaną do ostatniej ości – planie obliczonym na co? No właśnie.

 70. Maćko said

  69 Lara – OH! Potego INFORMACJI! Jakze nam Ciebie brak!!! Jakze cenny komunikat ten jest:
  „Zwrócili Panowie uwagę na fakty? 11 milionów dolarów jakie dał Bank Światowy niemieckiemu Kreditech na rozkręcenie i okrzepnięcie na rynku polskim firm parabankowych.”

  Czapka zamiatam podloge przed Pani stopami i do nóg padam zachwycony! 😉

  Zanim ktos tu napisze swoje zdanie, MUSI rozejrzec sie dookola, dowiedziec sie jakie sa tenant et aboutissant, popatrzec szerzej, rozwazyc obie strony medalu albo i wszystkie powierzchnie osobliwosci butelki Kleina czy wstegi Mobiusa
  http://www.matematyka.wroc.pl/matematykawsztuce/zastosowania-wstegi-mobiusa

  1. trzeba myslec systemowo
  2. trzeba miec informacje
  3. trzeba miec empatie i sympatie
  4. trzeba przestrzegac zasad etyki lacinskiej jesli juz nie katolickiej.

  Nie myslac systemowo nie dochodzi sie do poprawnych wniosków
  Nie posiadajac informacji nie mozna myslec systemowo
  Bez empatii jest sie psychopata a bez sympatii zimnym bydlakiem
  Bez etyki nasze dzialania sa szkodliwe dla calosci systemu, czyli dla nas , Polaków

 71. NICK said

  Hm. Panie Wanderer.
  Serio Pan przyjął? Że to mój tekst? (68).

  Panie Marucha. Proszę wyjaśnić. Jeśli Pan chce, może i zdoła.

  Nadto pojawił się tam (68), apostrof: NICK’… .

  A mnie to lotto.
  Tyle.

 72. re1truth2 said

  Teraz to wszyscy dzielą włos na czworo, a kiedyś bykowe lub osiowe…

 73. Lara said

  Re 70
  Podobają mi się Pana uwagi, te podane w punktach i ich rozwinięcie.
  Kto dysponuje informacją, ma klucz do wszystkiego. Zgadza się. 🙂

  Coś dla Pana. By się Panu podobało. To

 74. Zgorzkniały said

  Re 42 RomanK

  Pan nie musi podejrzewać, ja to wiem.

  Właściciel żyłuje całą załogę żeby wycisnąć ile tylko się da. Mógłby płacić nam więcej, ale wtedy nie mógłby żyć ponad stan. W firmie póki co muszę siedzieć z powodów życiowych i braku sensownych perspektyw w okolicy. Niby praca jest – ale co to za zmiana jeżeli za przeważnie dłuższy dojazd do pracy zarobki będą na mniej więcej tym samym poziomie, filozofia prowadzenia firmy taka sama, a wynikłaby jeszcze konieczność wdrożenia się w nowym miejscu.

  Tak się prowadzi firmy w Polsce, tak działa kapitalizm.

  Zaś co do programu 500+ , to trudno się nie zgodzić z opiniami wyżej że jest to pudrowanie trupa, na kredyt. Oczywiście, ten program jest realną pomocą i za to należy mu to zaliczyć na plus. Na minus idzie 20 miliardów długu zaciągnięte na sfinansowanie go, a także obłuda PISu zezwalająca na wpuszczanie hord młodocianych banderowców do Polski. Robią nawet i za 60% głodowych stawek Polaków, a i tak są to dla nich duże pieniądze. Oczywiście powoduje to zaniżanie wzrostu płac a czasami wręcz jego odwrócenie.

  A już się wydawało że po trzech dekadach „budowy dobrobytu wolnej Polski” choć odrobina tego dobrobytu skapnie na jego budowniczych…

 75. Maćko said

  73, Pani Laro, chetnie sie przyjrze ( http://www.kopernik.org.pl ) wyglada, ze moze rozszerzyc horyzonty . Na razie wrzucilem na pejszbuka i bede zagladac.

  Informacja jest bardziej narzedziem niz kluczem. Trzeba móc ja obrobic i przerobic na wskazówki do dzialania praktycznego i zarazem skutecznego.
  Uklony

 76. Boydar said

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1329,title,Europa-sie-starzeje-ale-wiele-panstw-ma-bardzo-mlode-spoleczenstwa-Co-ten-trend-przyniesie-swiatu,wid,18491452,wiadomosc.html?

 77. L2P said

  interoturniej mniej i bardziej zaczadzialych, ale dzieciom zalowac..obojetnie jak i co i skad i poco.. ale POLSKIM DZIECIOM i to czesto glodnym latami [ przez zydowska k..hucpe liberalno-satanicum, zlodziejsko-morderczej ], nie dawac…czy was poronilo na bani..czy tylko udajecie pomylonych.

  [ Panie Minus nie o Panu mowa ]

 78. guła said

  Na swoje dzieci (i nie tylko) to une miały dodatki od 89 roku i praktycznie te +500 było im niepotrzebne, a dają one odetchnąć tutejszym o czym ze Słupska donosi:
  http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/biedron-o-500,218,0,2150874.html

 79. Pelagia said

  czytam, czytam i co widzę ?? niektórym przeszkadza 500+, bo budżecik traci, podatnicy tracą, ale nikt nie biadoli, jak dużo większa kasę pompujemy w ukraine, ukraińców kt. najechali na Polskę – to już budżetu nie dołuje ??

Sorry, the comment form is closed at this time.