Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Brunatne Niemcy. Nasz sąsiad do światowy lider wydobycia węgla brunatnego. Ale o tym jakoś cisza, bo temat dla nich niewygodny.

Posted by Marucha w dniu 2016-09-03 (sobota)

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że Niemcy to światowy lider wydobycia węgla brunatnego. Produkują go więcej niż USA z Chinami razem wzięte, a używają do opalania własnych elektrowni, z których aż cztery wchodzą do w skład listy TOP-5 najbardziej trujących elektrowni w Europie.

Pomimo tego statystyczny Niemiec nadal sądzie, że to Polska spala za dużo węgla i emituje przy tym do atmosfery zbyt wiele gazów cieplarnianych.

Z danych Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego wynika jednoznacznie, że to Niemcy dominują w wydobyciu węgla brunatnego – zarówno w Europie, jak i na świecie. W 2012 roku wydobyły go aż 185,4 mln ton. W tym czasie Polska wydobyła 64,2 mln ton tegoż surowca.

Po co naszym zachodnim sąsiadom takie ilości węgla brunatnego? Odpowiedź jest prosta – Niemcy posiadają na swoim terytorium mnóstwo elektrowni opalanych tym surowcem. Co więcej – sporo z nich należy do czołówki największych europejskich „trucicieli”. Aż cztery z nich (Neurath, Niederaußem, Weisweiler oraz Janschwalde) wchodzą w skład listy TOP-5 największych emitentów CO2 w UE.

Warto wspomnieć, że od 2008 r. nasz zachodni sąsiad zbudował pięć nowych elektrowni opalanych węglem o łącznej mocy ok. 4,3 tys. MW, a do 2018 r. zamierza wybudować kolejne o łącznej mocy 6,6 tys. MW.

W tym kontekście niezwykle ciekawie wygląda historia budowy jednej (podkreślam – jednej!) elektrowni węglowej w Gubinie na południu graniczącego z Niemcami województwa lubuskiego. Jej budowa (wraz z nową odkrywkową kopalnią węgla brunatnego) miała się zakończyć ok. 2025 roku. Niemal natychmiast po ogłoszeniu przez polski rząd planów budowy kopalni i elektrowni (2014 rok) przedstawiciele niemieckich gmin przygranicznych zaczęli ostro protestować zalewając polskie urzędy setkami pism i odwołań. Ich protesty (wsparte przez organizacje ekologiczne) były na tyle skuteczne, że Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie zawiesiła postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanej kopalni, co w praktyce oznaczało zawieszenie całego projektu.

Co ciekawe – ekologom oraz naszym zachodnim sąsiadom nie przeszkadzało, że w oddalonej od Gubina o około 20 kilometrów niemieckiej miejscowości Janschwalde, tuż przy granicy z Polską, funkcjonuje jedna z największych na świecie siłowni węglowych (wchodzi w skład wspominanej powyżej listy TOP-5), która opalana jest węglem brunatnym wydobywanym z okalających ją kopalni odkrywkowych.

Źródło:
44,5% udział Niemiec w wydobyciu w. brunatnego w Europie (Twitter.com)
Niemieckie elektrownie węglowe są najbrudniejsze w Europie (BiznesAlert.pl)
W Niemczech węgiel brunatny wraca w wielkim stylu(Wnp.pl)

http://niewygodne.info.pl

Komentarzy 8 to “Brunatne Niemcy. Nasz sąsiad do światowy lider wydobycia węgla brunatnego. Ale o tym jakoś cisza, bo temat dla nich niewygodny.”

 1. Kronikarz said

  Rasa Panów :
  Co wolno panom, to nie goim.

 2. Przecław said

  Proponuję wybrać się samochodem na zachód od Gubina. Zobaczycie krajobraz księżycowy. Dziesiątki wsi Serbów Łużyckich zniszczone, na ich miejscu rozrytą ziemię, widoczne z oddali gigantyczne kominy, nadal dymiące.

 3. Adam Ryglowski said

  A FUNKEL NÓWKĘ KOPALNIĘ ANTRACYTU (brylant , nie węgiel ) w Boguszowie – Gorcach ,w okolicy Wałbrzycha, migusiem skasowały SSTYROPIANY , zara na początku przemiany Polaków w bandę polactwa .
  😦

 4. Ad. 3

  To nie styropiany skasowały tę kopalnię. Skasowały ją michniki.

 5. ? said

  Re 3:
  Likwidator kopalni miał firmę sprowadzającą antracyt z Niemiec. Był o tym bardzo dawno reportaż w I programie Polskiego Radia.

 6. miec said

  Brunatne Niemcy.

  Właśnie.

 7. […] z:  https://marucha.wordpress.com/2016/09/03/brunatne-niemcy-nasz-sasiad-do-swiatowy-lider-wydobycia-weg… […]

 8. L2P said

  `byc moze` polskie bogactwo jest trzymane wylacznie dla rasy ich panow gudlajow..

  poczekac az Polska wyludni sie co do 2/1 lub 1/1, wliczam kundelki, to bedzie sezamus chokus pokus..

  [ Mr. Rydzyk cos o tym wie , prosze sie zapytac..]

  naprawde..tak trudno zmaglowana na szaro-niebiesko…ruszyc.

Sorry, the comment form is closed at this time.