Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Co się dzieje na Ukrainie – 05.09.2016.

Posted by Marucha w dniu 2016-09-05 (Poniedziałek)

The Saker: „Widząc jak całkowicie niekompetentne i bezmyślne są elity kompradorskie Unii Europejskiej, możemy oczekiwać, że będą wprowadzały dalszy chaos, jak to zwykle czynią”.

THE SAKER: ROZPAD UKRAINY – STUDIUM PRZYPADKU

Tak jak korporacyjne massmedia nie mówią, że Stany Zjednoczone i Rosja znajdują się na kursie kolizyjnym, który może zakończyć się wojną nuklearną, tak nie mówią również, że Ukraina się rozpada. Przemilczają to co się faktycznie dzieje. Dzieje się to już od dłuższego czasu, a jest łagodzone ciszą na froncie i politycznym wsparciem Imperium, i dlatego nie przybrało jeszcze katastroficznych rozmiarów (w sensie gwałtownej i dramatycznej zmiany).

Oznaki rozpadu są widoczne wszędzie, od cudacznego ataku ukro-nazistowskich sabotażystów na Krymie (który oprócz złapanej bandy obejmował jeszcze dwie grupy, dokonujące rekonesansu ogniem na północnym wschodzie Półwyspu) do niemalże codziennych doniesień o „nieuchronnym”, ale odkładanym ataku Ukro-nazistów na Donbas.

Na froncie politycznym ukraińska Joanna d’Arc, Nadjeżda Sawczenko, jest oskarżana o bycie agentką Putina, bo promuje negocjacje z Doniecką i Ługańską Republiką Ludową, podczas gdy Kijów dla przypodobania się jastrzębiom z NATO chciałby pokazać na nich, „jak się walczy z Rosjanami”.

Realia są takie, że strumień pomocy finansowej z Imperium dla Ukrainy prawie zupełnie wysechł, gdy okazało się, że Ukry potrafią rozkraść prawie wszystkie pieniądze i nikt nie kupuje już hasła „Ruskie nadchodzą!”. Zapewne ukro-nazisotwski projekt urządzenia Ukrainy wyczerpał już swoją przydatność i nikogo nie obchodzi, co się stanie z samymi Ukraińcami. To duży błąd.

Somalia przy granicach Unii Europejskiej

Niemożliwym jest oszacowanie, ile osób mieszka jeszcze na Ukrainie, ale większość ekspertów mówi o populacji 35-40 milionów ludzi. Większość z nich walczy o przetrwanie, a ich przyszłość wygląda niewesoło. Pamiętacie pięć etapów rozpadu systemu społecznego Dmitrija Orłowa?
> http://cluborlov.blogspot.com/p/the-five-stages-of-collapse.html

Oto one:

 1. Etap pierwszy: Upadek finansowy. Wiara że „sprawy będą się toczyć tak jak zwykle”, zanika.
 2. Etap drugi: Upadek gospodarczy. Wiara, że „rynek dostarczy potrzebnych towarów”, zanika.
 3. Etap trzeci: Upadek polityczny. Wiara, że „rząd pomoże”, zanika.
 4. Etap czwarty: Upadek społeczny. Wiara, że „ludzie pomogą”, zanika.
 5. Etap piąty: Upadek kulturowy. Wiara w ludzkość zanika.

Nawet pobieżne spojrzenie na to, co się dzieje na Ukrainie, wskazuje, że już jakiś czas temu osiągnięto etap piąty.

Następny etap to Somalia, wielka Somalia z milionami karabinów wśród cywilnej populacji, z wielkimi obiektami przemysłowymi, zdolnymi wywołać katastrofy rozmiarów Czarnobyla, z własnymi prywatnymi lub pół-oficjalnymi szwadronami śmierci, swobodnie poruszającymi się po kraju i wprowadzającymi swoje porządki za pomocą transporterów opancerzonych i ciężkich karabinów maszynowych.

Jeśli więc eurocentryczny Zachód mógł ignorować Somalię w Somalii, to nie może już ignorować Somalii na granicy UE i NATO. Nie ma żadnej naturalnej przeszkody pomiędzy Somalią na Ukrainie a Unią Europejską. Ta nieunikniona katastrofa, jak już się wydarzy, to eksplozja znajdzie sobie najłatwiejszą drogę ujścia energii.

Na wschodzie jest Rosja z jej świetnie działającymi służbami bezpieczeństwa i nowo utworzoną Gwardią Narodową, dużymi wojskami, rozmieszczonymi wokół granic i co najważniejsze – z perfekcyjnym rozumieniem procesów zachodzących właśnie na Ukrainie.

Zachód to w zasadzie Europa Conchity Würst, niezdolna do sformułowania jakiejkolwiek polityki (polecenia przychodzą przecież od Wujka Sama), z wojskiem na parady i defilady, bredząca o „rosyjskim zagrożeniu”, z siłami bezpieczeństwa, które nie dają sobie rady nawet z dzisiejszą falą imigrantów, a co najważniejsze, z klasą rządzącą i społeczeństwem, niezdolnym do zrozumienia tego, co się dzieje na Ukrainie.

Rosja ma jeszcze jedną przewagę. Kontroluje Krym i Noworosję, i rozwinęła już umiejętności potrzebne do obsługi milionów uchodźców. Kiedy zachodni politycy obwiniali Rosję o wszystko i składali absolutnie idiotyczne obietnice Ukraińcom, Rosja przyjęła około półtora miliona uchodźców, wśród których nie tylko odsiewano nazistowskich sabotażystów, ale również rozmieszczono ich mądrze po całym kraju. Służby migracyjne wykonywały dobrą robotę, na przykład umieszczając lekarzy tam, gdzie byli potrzebni (na przykład w Czeczenii).

Jeśli zdarzy się nieuchronna katastrofa, wtedy Europejczycy otrzymają najsilniejszy cios i będą sprowadzeni do parteru w walce z sytuacją. Widząc jak całkowicie niekompetentne i bezmyślne są elity kompradorskie Unii Europejskiej, możemy oczekiwać, że będą wprowadzały dalszy chaos, jak to zwykle czynią, i martwiły się jedynie swoim politycznym wizerunkiem wynikłym z reakcji na katastrofę.

Amerykanie chronieni Oceanem Atlantyckim, jak zwykle, będą dostarczali „przywództwa”, „wsparcia”, ale żadnego dolara na cele ogarnięcia sytuacji. Politycznie zrobią to, co zwykle robią w takich przypadkach, ogłoszą zwycięstwo i wyjadą. W takim przypadku sytuacja będzie naprawdę katastrofalna i zachodni politycy będą musieli opuścić swoje wygodne salony: będą musieli polecieć do Moskwy, aby to Rosjanie zajęli się bałaganem.

Rosjanie nie nadchodzą (znowu)

Nigdy nie przestanę powtarzać, że Rosja jest o wiele słabsza niż to się wydaje. Ma olbrzymie terytorium i siły zbrojne zapewne najlepsze na ziemi, ale boryka się z niskim zaludnieniem i kłopotami gospodarczymi. Faktycznie perspektywy na przyszłość Rosji są bardzo zachęcające, ale na dzisiaj Rosja nie ma środków nawet na rzeczywiste uratowanie Ukrainy.

W rzeczywistości nawet Krym jest dla Rosji dużym wyzwaniem. Po 25 latach totalnego zaniedbania Krym wymaga całkowitej odbudowy infrastruktury. Kreml zasilił miliardami rubli kilka wielkich projektów modernizacyjnych, włączając w to bardzo drogi, ale dzisiaj niezbędny most przez Cieśninę Kerczeńską (brak aktualizacji w języku polskim:
>https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%BE%D1%81%D1%82_%D1%87%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%B7_%D0%9A%D0%B5%D1%80%D1%87%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%B2
>https://en.wikipedia.org/wiki/Kerch_Strait_Bridge
i będzie kontynuował odbudowę Krymu mimo wielkich kosztów z tym związanych.

Na końcu Krym stanie się bardzo bogaty z powodu swojego potencjału turystycznego, rozbudowy Floty Czarnomorskiej i swojego strategicznego położenia. W najbliższej dającej się przewidzieć przyszłości Krym będzie jednak dla Rosji dużym ciężarem, z którym będzie się musiała zmagać.

Sytuacja w Donbasie jest jeszcze gorsza. Jeśli Krym był zaniedbany, to Donbas został prawie całkowicie zniszczony. Obecnie to Rosja wypłaca emerytury, bo Ukro-naziści je ukradli, naruszając tym samym umowy mińskie. Rosja jest osamotniona w dostarczaniu noworosyjskim republikom ludowym pomocy humanitarnej, obsługi programów medycznych, administracyjnych i militarnych. Noworosjanie dokonali zadziwiających rzeczy, odbudowując Donieck i kilka innych miast, lecz tereny leżące w zasięgu artylerii Ukro-nazistów są ciągle w ruinie, a gospodarka jest w stanie uśpienia. Nie będzie żadnej zmiany, póki nie nastanie tam prawdziwy pokój.

Oczywistym się staje, że niezależnie od tego, kto będzie rządził na Kremlu i niezależnie od skali poświęcenia samych Rosjan, Rosja nie ma zasobów potrzebnych na uratowanie Ukrainy. To się po prostu nie zdarzy. Ponadto sondaże wskazują, że większość Rosjan kategorycznie opowiada się przeciwko pełnej reintegracji Ukrainy z Rosją. Czy można ich za to winić? – Rosjanie wiedzą przecież, że na Ukrainie panuje nieopisany chaos, ale również całe pokolenie Ukraińców zostało poddane śmiertelnemu praniu mózgów, zainfekowanych nienawiścią do wszystkiego co rosyjskie. Szczerze mówiąc, Rosja nie lubi żadnych nazistów, nawet jeśli są Słowianami czy nawet jeśli są tym samym narodem co sami Rosjanie.

Nawet jeśli jutro Petro Poroszenko ze swoim gangiem podejmie decyzję o zaproszeniu Rosjan do naprawy tego chaosu, Rosjanie odmówią (tyle pozostanie po rozpaczliwych ostrzeżeniach o rosyjskiej inwazji!).

Wielu Ukraińców oszukuje się, wierząc że „przyjadą Rosjanie i to naprawią”, ale to tylko marzenie. Rosjanie nie przyjdą. Co najwyżej Rosjanie pomogą Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej odebrać swoje terytoria wraz z Mariupolem. To tyle. Nawet jeśli jakimś cudem noworosyjskie czołgi znajdą się w Kijowie, nie sądzę, aby zabawiły tam długo, bo Kreml rozumie, iż jeśli przejmie Ukrainę, to będzie musiał ją naprawić.

Ostatecznie Rosja będzie musiała przejąć Donbas jako część państwa, bo nie ma mowy, aby Donbas powrócił jeszcze do Ukrainy. Nawet to zajmie sporo czasu. W tym czasie Rosja będzie zaabsorbowana reintegracją gospodarczą Donbasu i Krymu, i niezdolna do przejęcia nowych terytoriów (przepraszamy Bałtów, zapomnijcie o rosyjskiej inwazji!).

Główny problem

Rosjanie nie mogą sobie na to pozwolić, nic nie mogą zrobić Europejczycy, a Amerykanie uciekli [oby jak najprędzej – przypis ZB]. Co wtedy? – Im bardziej beznadziejna sytuacja nastanie na Ukrainie, tym bardziej oczywista stanie się potrzeba interwencji międzynarodowej. Gdy Rosjanie jednoznacznie powiedzą Europejczykom „zapomnijcie o inwazji” (a do tego czasu Europejczycy będą błagać Rosjan o przeprowadzenie inwazji!), Europejczycy będą musieli się zwrócić do swoich amerykańskich suwerenów i zagrozić, że jeśli nic nie zrobią, to w Europie nastanie zmiana reżimów. Wtedy Wujek Sam będzie musiał otworzyć portfel i przekazać prawdziwe pieniądze (zakładając, że dolar będzie jeszcze wtedy stabilną walutą). Nawet wtedy nie widzę jednak darczyńców chętnych do zasponsorowania projektu Ukraina.

W kategoriach czysto politycznych najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem jest neutralna ukraińska (kon-)federacja. Rozumiecie: nikt nie wygrał, nikt nie przegrał, pozostajemy przyjaciółmi. Wygląda ładnie, ale nie dotyka istoty problemu Ukrainy: to jest całkowicie sztuczny kraj i po prostu jest za duży. Dodajcie do tego poziom korupcji i doświadczenia w rozkradaniu pieniędzy, o którym Somalijczycy mogą tylko marzyć i macie już kraj, który może przyjąć dowolnie wielką pomoc zagraniczną i nadal pozostać w ruinie.

Poza tym realia są takie, że ludzie żyjący w zachodniej Ukrainie [nieładnie: chochły czy chachły] są zupełnie inni niż ludzie z południa czy ze wschodu, nawet jeśli z równania usunie się banderowców – nazistów, to ciągle nie ma czegoś takiego jak „naród ukraiński” jako wspólny projekt.

Małe jest piękne

Alternatywnie wyobraźmy sobie jednorodną Ukrainę, ulegającą rozpadowi na kilka mniejszych państewek, pod nadzorem międzynarodowym i z udziałem sił międzynarodowych, jeśli jest taka potrzeba. Od razu powstaje kwestia neutralności, nawet jeśli zachodnia Ukraina dołączy do NATO, to Rosja się nie przejmie. To również rozwiąże problem językowy, każdy region będzie mógł wybrać swój język lub kilka języków oficjalnych, ponieważ nowe państwa będą bardziej homogeniczne, będzie mniej problemów z wybraniem drugiego języka oficjalnego dla małej mniejszości (mniejszości większych rozmiarów są uznawane zwykle za zagrożenie, nie dotyczy to niewielkich grup).

Rozpad Ukrainy na kilka niepodległych państw ułatwi zawieranie porozumień międzynarodowych z sąsiadami bez oglądania się na porozumienia zawierane przez ludzi żyjących sto kilometrów dalej, którzy chcą zawrzeć zupełnie inne porozumienia z ich sąsiadami. Poza tym małe państwa łatwiej poddają się integracji z Unią Europejską czy z Euroazjatycką Unią Gospodarczą.

Rozpad Ukrainy przyniesie korzyści również z punktu widzenia potrzeby zachowania pokoju i porządku. Przykładowo, jak nie wierzę, że Rosjanie chcieliby zająć większość Ukrainy, nawet część na wschód od Dniepru, to wierzę, że chcieliby oni tam wysłać siły pokojowe dla utrzymania pokoju i porządku, o ile oczywiście operacja ta zyskałaby akceptację Rady Bezpieczeństwa ONZ i wsparcie innych głównych graczy. Podobnie NATO może w końcu znaleźć dla siebie pożyteczne zajęcie, wykonując podobne zadania na zachód od Dniepru (ponieważ to NATO uzbroiło nazistów, to uczciwym wydaje się przekazanie im zadania rozbrojenia zbójów).

Problemy, zastrzeżenia, ryzyka

Oczywiście taki plan, jak każdy rozpad kraju, ma wady i kreuje tyle niebezpieczeństw co możliwości. Po pierwsze, rozbiór kraju nie wiadomo jak sztucznego, tworzy więcej sztucznych granic, chociażby tymczasowo. To zwiększa ryzyko użycia przemocy.

Ale spójrzmy na realia: z Ukrainy już odpadły trzy części: Banderastan, Noworosja i Krym, a wojna domowa już wybuchła. Dzisiejsza pozostałość z Ukrainy już tonie w przemocy i dobrze wiadomo, że nie ma co liczyć na szybką poprawę. Musimy więc porównać porównywalne z nieporównywalnym, obecną złą sytuację z idealną. Ci, którzy dzisiaj sprzeciwiają się rozbiorowi Ukrainy, powinni byli zadziałać w 2014 roku i nie wspierać zamachu stanu, który musiał zakończyć się wojną domową. Ukraina się rozpadła i teraz można tylko próbować ocalić jej poszczególne części.

Poza tym musimy pamiętać, że Ukraina jest całkowicie sztucznym krajem z granicami stworzonymi przez Władimira Lenina i Józefa Stalina (o czym Ukro-naziści jakoś nie pamiętają). Nie rozmawiamy o rozbiorze Japonii czy Francji. Poza tym nie rozumiem, dlaczego jedne kraje są pierwszymi kandydatami do rozpadu (na przykład Jugosławia) a granice innych, również dziedzictwo II wojny światowej, mają być święte.

Znajdą się tacy, którzy uznają mnie za „agenta Putina” ze względu na sugestię o rozpadzie Ukrainy. Inni powiedzą, że jestem agentem CIA /Mossadu za propozycję przekazania pożytecznego zadania dla NATO na terytoriach na zachód od Dniepru. Takie argumenty ad hominem to część dyskusji i przyzwyczaiłem się je ignorować. Dla odparcia takich zarzutów mogę tylko powiedzieć, że podczas gdy winą za obecną sytuację w 100% obciążam Imperium Anglo-syjonistyczne, to teraz Ukraina stała się wspólnym problemem, który szybko przekształci się we wspólne zagrożenie i wymaga wspólnego rozwiązania.

Nie widzę nikogo zdolnego do przywrócenia prawa i porządku na wschód od Dniepru oprócz Rosji. Podobnie, ponieważ Rosja nie zgodzi się na przejęcie całej Ukrainy, nie widzę żadnych wojsk oprócz NATO, które mogłyby przywrócić prawo i porządek na zachód od Dniepru (przy okazji: Dniepru używam jako przykładowej granicy, w rzeczywistości podział powinien być uzgodniony pomiędzy zainteresowanymi stronami).

Czy pomysł kontrolowanego podziału Ukrainy jest tak zły? – Tak, jest zły. Ale nie widzę lepszego. A wy?

The Saker: The case for the breakup of the Ukraine,
http://thesaker.is/the-case-for-the-breakup-of-the-ukraine/
Przetłumaczył: Metro

http://zygumntbalas.neon24.pl

Komentarzy 14 to “Co się dzieje na Ukrainie – 05.09.2016.”

 1. revers said

  „Na końcu Krym stanie się bardzo bogaty z powodu swojego potencjału turystycznego, rozbudowy Floty Czarnomorskiej i swojego strategicznego położenia. W najbliższej dającej się przewidzieć przyszłości Krym będzie jednak dla Rosji dużym ciężarem, z którym będzie się musiała zmagać.”

  Na razie wszystkie firmy biorace udzial w budowie mostu Krymsko-Kerczakowskiego zostaly wpisane na czarna liste wilekiego brata, jako uzupenienie sankcji przeciwko Rosji.

  A do Ukrainy naplywa dalej bron i amunicja, ostanio nawet z malutkiej Litwy tylko 150 ton amunicji i broni wyslano na Ukraine, somalia daleko, ale scenariusz syryjski, balkanski jest jak najblizej..

 2. toidi said

  http://www.expatica.com/ru/employment/Jobs-in-Russia_509599.html

  Coraz większa pokusa żeby wyjechać z usa…

  patrzcie go, poeta sie znalazł. Do roboty, nygusie.

  sneaky commentator

 3. peacelover said

  W artykule nie wspomniano ani slowem o polskosci ziem i wielu
  miast na UPAdlinie. Te miasta i tereny powinny powrocic do Polski.
  Scierwo banderowskie nalezy wypalac ogniem i usuwac !!
  Reszte zintegrowac z panstwem polskim dla dobra wszystkich !!
  Na pewno im bedzie lepiej u nas, niz pod Patroszenkiem !

 4. toidi said

  „Na pewno im bedzie lepiej u nas, niz pod Patroszenkiem !”

  A nam?

 5. Piskorz said

  re 2. Zawijam kiecę i lecę tam…na miotle.

 6. konik said

  Jestem rosyjskim okupantem

  […]Oto zgodnie z ogłoszonymi ostatnio przez ukraiński urząd statystyczny danymi, tylko w pierwszym półroczu 2016 tamtejsza populacja zmniejszyła się o 87 tysięcy osób zaś w okresie 25 lat niepodległości liczba ludności spadła o 9,5 miliona – z 52 mln w roku 1991 do 42, 7 mln obecnie. To dane optymistyczne, gdyż ujmują także ludność Krymu oraz Donbasu a także emigrację zarobkową szacowaną na ca 2,5 mln osób. Realnie zatem należy określić liczbę ludności „samostijnej” na ok. 36 milionów. To samo źródło podaje, że 72,3 % mieszkańców Ukrainy żyje w biedzie zaś klasę średnią stanowi … 0,7 % !

  W czasach Związku Radzieckiego ekonomika Ukraińskiej SRR plasowała się w okolicach 10 – 20 miejsca w skali światowej – dzisiaj zajmuje miejsce 150! Przez 25 lat nie tylko nie udało się przekroczyć dochodu USRR,ale i do osiągnięcia jego poziomu brakuje przeszło 40 %! Jak się można domyślać, owe „sukcesy” przekładają się wprost na popularność aktualnych władz co znakomicie ilustruje sondaż „Najlepsi w 25 – leciu Ukrainy” przeprowadzony 02. 08. 16 przez redakcję ukraińskich „Wiesti” – gazetę i rozgłośnię radiową. Najlepszym prezydentem obwołano w nim … Wiktora Janukowycza…[..]
  Czytaj całość … http://gazetabaltycka.pl/promowane/zle-sie-dzieje-na-ukrainie-beda-roszczenia-terytorialne-wobec-polski

 7. toidi said

  5: Pogadamy za rok.

 8. Sneaky commentatori said

  jak będzie jeszcze z kim rozmawiać

 9. MatkaPolka said

  Z Ukrainy nadchodzą ciekawe informacje, powiedziałbym nawet – intrygujące.

  W 2016 roku na Ukrainie sektor bankowy znajduje się w głębokim kryzysie. Oznacza to, że banki są coraz tańsze. Kto potrzebuje nierentownych firm? Okazuje się, że Rosja.

  Od 2014 roku rosyjskie firmy powoli wykupują ukraińskie banki. Oficjalne statystyki wskazują na półtorakrotny wzrost udziału Rosji w ukraińskim sektorze bankowym do 2016 r. Jednakże, nie są brane pod uwagę firmy zarejestrowane poza granicami Rosji, jak również europejskie banki wykupione przez kapitał rosyjski, które mają reprezentację w Ukrainie.

  W rzeczywistości już 40% sektora bankowego na Ukrainie jest w rękach rosyjskich kompanii. „Po kiego diabła” jest on potrzebny Rosji w przeddzień ukraińskiego bankructwa?

  Ukraina jest po prostu przed nowym etapem prywatyzacji. Rosyjskie firmy, oczywiście, nie będą mogły uczestniczyć w tej wyprzedaży sektora państwowego ale będą w stanie zrobić to ukraińskie banki, które w rzeczywistości należą do Rosji.

  Prywatyzacja 2 zapowiada się w najlepszych tradycjach lat 90-tych, a co za tym idzie, będzie można kupić bardzo dobre przedsiębiorstwa po okazyjnych cenach.

  Targowanie się o ceny nie będzie szczególnie konieczne, europejski biznes na Ukrainie wycofuje się a w USA będą wybory. W ten sposób będzie można kupić resztki ukraińskiego przemysłu.

  Dla mieszkańców Ukrainy – wielki sukces. To co kupią Ruscy – „nie zmarnuje się” i przyjdą do tych fabryk z nowymi zamówieniami i planami rozwoju produkcji. To co natomiast kupią Europejczycy lub Amerykanie, będzie zbankrutowane jako uznane za zbędną konkurencję.

  Tak więc, bez czołgów, krwi i zniszczenia, Rosja przywróci na łono braterskiej miłości marnotrawny Kijów, ze wszystkimi jego problemami. W tym czasie mieszkańcy terytorium będą bardzo szczęśliwi, aby zmienić paradygmat polityczny i spojrzeć na Moskali z nadzieją na lepsze życie, ale to musi być długa i ciężka praca.

  http://finobzor.ru/show-20482-bez-tankov-i-krovi-rossiya-okkupiruet-ukrainu-cherez-ee-banki.html

 10. L2P said

  Bomba zegarowa.

 11. Boydar said

  Stalin był tym, który „zabijał wrogów Rosji rękami wrogów Rosji”. Putin poszedł dalej; podniósł oręż stworzony przez diabła i wymierza nim ciosy w obronie człowieka – „daj mi kontrolę nad pieniądzem …”

 12. peacelover said

  add 9
  Matka Polka
  Brzmi fantastycznie..
  Zawsze wierzylem , ze Putin to nie glupi facet !!

 13. Valdi said

  „Zachód to w zasadzie Europa Conchity Würst” – baaaardzo mi się podoba to określenie – jest celne!. Brawo autor!.

 14. […] z:  https://marucha.wordpress.com/2016/09/05/co-sie-dzieje-na-ukrainie-05-09-2016/ […]

Sorry, the comment form is closed at this time.