Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Rosjanie chcą zakłócić przebieg wyborów w USA?

Posted by Marucha w dniu 2016-09-05 (Poniedziałek)

Washington Post twierdzi, że rosyjscy hakerzy mogą przygotowywać atak cybernetyczny w celu zakłócenia wyborów prezydenckich.

Washington Post, powołując się na przeważnie anonimowe źródła w wywiadzie i Kongresie, pisze, że celem śledztwa jest określenie zakresu i intencji rosyjskich działań, które polegały m.in. na używaniu cyberataków, aby włamać się do systemów wykorzystywanych przez partie. Dzięki temu Rosjanie mogli szerzyć dezinformacje.

Bada się także groźbę zakłócenia wyborów. FBI ostrzegło już władze stanowe i lokalne przed ewentualnymi atakami na wyborcze systemy komputerowe.

Służby zastrzegają jednak, że nie mają „ostatecznego dowodu” na rosyjskie manipulacje lub na istnienie takich planów.

– Ale nawet ślad, czegoś, co może wpłynąć na poziom bezpieczeństwa systemu wyborczego, może być powodem do niepokoju – powiedział jeden z urzędników, który chce zachować anonimowość. – To jest klucz do naszej demokracji, że ludzie mają zaufanie do systemu wyborczego – dodał w wypowiedzi dla „Washington Post”. [Ha ha ha! – admin]

Urzędnicy zwracają uwagę, że intencją Kremla nie jest wspieranie którejś ze stron wyborów prezydenckich. Celem jest wprowadzenie chaosu i dostarczenie materiału do propagandy atakującej politykę popierania demokracji przez USA na całym świecie [Ha ha ha! – admin], zwłaszcza w krajach dawnego ZSRR i krajach dawnego bloku sowieckiego w Europie Wschodniej. Amerykańscy urzędnicy określają tę ukrytą kampanie Rosji, jako „ambitną” i mającą za zadanie osłabić pozycję USA na arenie międzynarodowej.

Zdaniem przedstawicieli amerykańskiego wywiadu, w czerwcu agenci rządu rosyjskiego włamali się do komputerów Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej (DNC). Zdobyte w ten sposób 20 tysięcy maili opublikował następnie portal WikiLeaks w czasie przedwyborczej konwencji Republikanów w Cleveland. Wywołało to szok w rządzie i Kongresie USA.

Członkowie Kongresu z obu partii wzywają prezydenta Baracka Obamę, aby publicznie oskarżył Rosję o to włamanie.

– Jest jasne, że Rosja wyobraża sobie, iż nagroda za to (próby zakłócania procesu wyborczego) przewyższa jakiekolwiek konsekwencje. Ta kalkulacja wymaga zmiany. Trzeba będzie odpowiedzieć dyplomatycznie, politycznie i ekonomicznie, żeby przykręcić śrubę (rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi) Putinowi i jego kumplom – oświadczył senator republikański Ben Sasse. [Istotnie, bardzo „dyplomatyczna” wypowiedź – admin]

Rosja zaprzecza, jakoby dokonywała jakichkolwiek cyberataków w USA. Amerykańskie oskarżenia tego rodzaju Putin nazwał próbą „odwrócenia uwagi opinii publicznej” od innych problemów. W wywiadzie dla agencji Bloomberga wyraził jednocześnie zadowolenie, że maile DNC zostały ujawnione.

Maile te dostarczyły dowodów, że w prawyborach prezydenckich establishment Partii Demokratycznej od początku faworyzował Hillary Clinton i nie stworzył warunków równej walki jej głównemu rywalowi do nominacji do Białego Domu, senatorowi Bernie Sandersowi.

Ministerstwo Bezpieczeństwa Kraju zapowiedziało pomoc dla stanowych i lokalnych władz, aby zapobiec ewentualnym zakłóceniom wyborów przez włamania do systemów komputerowych. Specjalny zespół specjalistów w Krajowym Centrum Bezpieczeństwa Komputerowego ma alarmować poszczególne jurysdykcje o wykrywanych cyberatakach.

W sierpniu FBI wysłało bezprecedensowe ostrzeżenie do przedstawicieli stanowych władz odpowiedzialnych za organizację wyborów, by byli gotowi na odparcie ataków na swoje skomputeryzowane systemy wyborcze. Wykryto dotąd ataki na systemy w obu partiach oraz w stanach Arizona i Illinois.

Minister bezpieczeństwa kraju Jeh Johnson chce, aby systemy komputerowe używane w około 9 tys. punktów wyborczych w USA zostały zakwalifikowane jako część „krytycznej infrastruktury”, co postawiłoby je na równi z takimi strategicznymi obiektami jak elektrownie atomowe.

kresy.pl/ onet.pl
http://www.kresy.pl/

Komentarzy 14 to “Rosjanie chcą zakłócić przebieg wyborów w USA?”

 1. Dalekowidz zza miedzy said

  Rosja może nawet wywołać sraczkę u wszystkich wyborców amerykańskich naraz i nie będzie komu głosować. Ameryka wtedy padnie a jaj żydowskim właścicielom poodpadają pejsy.

 2. Piskorz said

  re art. ” politykę popierania demokracji przez USA na całym świecie” NO I TRZEBA DODAĆ ZA MURZYNKIEM, ŻE TRZEBA INTERNET ZLIKWIDOWAĆ, BO…ZAGRAŻA DEMOKRACJI..

 3. Bodzio said

  Jakież te opowieści podobne do bredni o ruskich serwerach. Chyba musiały wyjść spod jednej mycki.

  🙂
  Admin

 4. La Reine Toronto said

  a wg mnie ‚ktos’ chce te wybory sfalszowac i teraz od razu z gory zrzucic wine na rosyjskich hakerow? !

  cos tam juz przemyslaja i chca te ‚Hilarie’ na prezydentke wyrychtowac?

 5. obserwator said

  Czy tylko to ja widze ze jankesy uparcie pra do wywolania konfliktu zbrojnego w europie.przeciwko Rosji? czy to juz oficjalnie wiadomo. Bo w Polsce uwazaja mnie za idiote a nawet szpiega ruskiego 😉

 6. La Reine Toronto said

  ad 5: Panie Obserwatorze, wydaje sie ze Pan Bog odbiera Polakom rozum? Modlmy sie azeby zwrocil Pan Bog ten rozum i to szybko!

 7. Leszek Karpinski said

  No nieźle , Burak ma zostać 3 kadencję , tak jak sobie żartował , Hilaria twierdzi iż atak cybernetyczny będzie tak samo traktowany jak każdy inny atak, no to powody na przedłużenie kadencji i wojnę w Europie się pewnie znajdą, zobaczymy, oby tak się nie stało.

 8. Jasiek said

  Pan Bóg nikomu rozumu nie odbiera i nikogo nie karze. Ludzie sami doprowadzają się do nieszczęścia a potem zwalają na Pana Boga. Np naiwni dają się oszukiwać wielokrotnie tym samym oszustom…Zmienią nazwę partii, telewizja naopowiada bajek a oni dalej nie uzywają rozumu. Podobnie z innymi sprawami. Ludzie zamiast nauczyć się odróżniać piękno od brzydoty, kłamstwo od prawdy, dobro od zła, czekają aż im jakiś cwaniak z mediów lub itd., podpowie co jest dobre a co złe.

 9. Jasiek said

  W razie wątpliwości należy iść do rabina on rozstrzygnie i doradzi.

 10. peacelover said

  …Putin to wrog i oszust, bo blokuje jewrejom fotel do rzadzenia !!

 11. revers said

  re4

  to samo chce nasz najzacniejszy polskojezyczny szabasgoj Radek S. teraz na uslugach dobrze oplacanego konsultanta Atlantic Consul Jew, nie mowiac o innych polskojezycznych Think Tankow z medii PL, ktorzy sa przeciwko Trumpfowi, oglaszajac go ruskim agentem, jak zreszta wszystko co nie rusofobiczne.

 12. NICK said

  Pan Leszek może mieć rację (7).
  A Pan Jasiek ma. Całkowitą. (8,9).

 13. ula said

  Ten Washington Post to taka falszywka. Nie warto ani jednego artykulu tam czytac bo rzeczywistosc jest manipulowana. Bezos z Amazona jest wlascicielem tej mendy i z Trumpem ma na pienku. Wynajal nawet 20 dziennikarzy, ktorych jedynym zajeciem jest szukanie haka na Trumpa. Trump mu podpadl gdy stwierdzil, ze Bezos nie placil od lat podatkow od dochodow, ktore uzyskiwal z handlu w Amazonie ale zaplaci co do grosza jak Trump dojdzie do wladzy. Wiadomo Bezos dziadem nie za bardzo chce zostac wiec wali w image Trumpa jak w beben. Problem w tym, ze to co pisze malo kto chce czytac, wiec stara sie zachecic do kupna i czytania tego szmatlawca wiec rozpoczal oczernianie Trumpa przy pomocy Kremla. I wymysla jakies niestworzone scenariusze i chce swiat przewrocic do gory nogami, gdyby mogl to uczynic.

 14. blah said

  Re 4!

Sorry, the comment form is closed at this time.