Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Co implikuje węższy krąg Unii Europejskiej?

Posted by Marucha w dniu 2016-09-07 (Środa)

Wreszcie wysocy rangą włoscy politycy mówią, to co myśli większość przedstawicieli zachodnich elit. Unia Europejska jest niesterowalna, ponieważ konsensus w gronie 28 państw, wyklucza z kompromisu reformy decydujące o dalszej integracji i rozwoju Unii Europejskiej. W zasadzie także i te, decydujące o jej przetrwaniu.

W związku z tym, pojawiają się koncepcje powrotu do idei mniejszej Unii, jako pierwszego kręgu integracji dla krajów mających Euro, będących w Schengen i uznających te same zasadnicze wartości, co pozostałe kraje unijne. Wychodzi coś pomiędzy 7 a 12 krajami. Sam rdzeń zakładający dalszą integrację.

Do tego dochodzi to, co było zawsze naszym priorytetem przy spoglądaniu na Zachód – wspólna, kolektywna obrona, przed zagrożeniami wszelkiego rodzaju. Bardzo ważny czynnik, na który trzeba będzie znaleźć pieniądze, proszę zgadnąć dla kogo ich zabraknie? Kto będzie pechowcem? Zgadnijmy z którego kręgu integracji?

W praktyce oznacza to powrót do idei integracji krajów w zasięgu Europy karolińskiej z ewentualnymi drobnymi korektami na rzecz wybranych krajów z „reszty”. Pojawiają się również pomysły zauszników Wielkiej Brytanii, żeby brexit nie oznaczał brexitu, tj. żeby pozwolić Brytyjczykom na wymianę gospodarczą, bez obligatoryjności swobody przemieszczania się ludzi, ponieważ jest to w interesie państw zachodnich, które mają z Wielką Brytanią olbrzymią wymianę gospodarczą, a ich obywatele raczej nie interesują się pracą na zmywaku w Leeds lub innym uroczym miejscu Wielkiej Brytanii.

One wszystkie nie są korzystne dla Polski, jednakże Polska nie jest w centrum spraw i interesów europejskich, co do tego, nie można mieć wątpliwości.

Unia Europejska będzie chciała przede wszystkim zachować Euro i kreować przy jego wykorzystaniu wzrost gospodarczy. Jest to możliwe, jeżeli wprowadzi się mechanizmy wspólnego kierowania całością spraw gospodarczych na szczeblu unijnym, być może wprowadzi się w części wspólny budżet, dla wybranych dziedzin? Nowe parytety, nowe podziały?

Zyskają te kraje, które już mają Euro, na pewno było im nie łatwo, jednakże dzisiaj ich obywatele są w nieco innej rzeczywistości – na innej orbicie odniesienia. Kwestia uwspólnienia długów jest póki co tematem tabu, ale pojawia się już kwestia gwarantowanego dochodu podstawowego, mającego uwolnić Europę od ciężaru wydatków socjalnych, jak również uodpornić scenę polityczną na hasła populistów – zapewniając rządy obecnego establishmentu oczywiście w kolejnej konfiguracji. To w każdej konfiguracji będzie o wiele więcej niż 500+.

Niestety Polski nie będzie w tym węższym kręgu, albowiem przede wszystkim nie ma pełnego zaufania do naszego rządu, wiadomo już że inaczej ceni i chroni europejskie wartości niż inni. Zapłacimy w ten sposób za euro fobię, czy też jak kto woli euro sceptycyzm pewnej osoby i związanego z nią środowiska. Marzenia od czasu rozbiorów, żeby dołączyć na trwałe do wspólnoty państw zachodnich, właśnie się jak zwykle okażą tylko marzeniami, bo Polska, która zrobiła 90% tego, żeby byś wśród ścisłego kręgu integracji, nie była w stanie zdobyć się w istocie już na technikalia i to takie, na które się już formalnie zdobyła (jak Euro).

Być może komparatystyka w takich przypadkach będzie naiwna, ale jak będziemy się czuli jeżdżąc na Słowację lub Litwę – jako do prawdziwej Unii? O Niemczech nie wspominając, bo to wiadomo? Pomysł na nawiązanie strategicznego partnerstwa z krajem, który wyszedł z Unii Europejskiej był po prostu idiotyzmem. Na tyle nie starczyło wyobraźni rządzącej elicie, widać jaką mają skalę percepcji i jakich prostych sytuacji, nie są w stanie przewidzieć. Ewentualnie nie traktują spraw unijnych z właściwą im uwagą, a to już błąd w metodzie świadczący o czymś więcej niż zwykłej nieudolności.

W naszym interesie jest zrobienie wszystkiego, żeby być jak najbliżej Unii Europejskiej, jeżeli ktoś zacznie mówić o alternatywie w rodzaju międzymorza lub innych temu podobnych idiotyzmów, raczej nie należy na niego głosować. Ponieważ liczy się to, kto ma pieniądze, a pieniądze są właśnie tam, w ścisłym rdzeniu Unii.

Na prawdziwą alternatywę w rodzaju Unii Euroazjatyckiej nie mamy szans z powodów politycznych, na to nam nie pozwolą, bo za dużo u nas zainwestowali i nie tylko dlatego. Przy czym trzeba uważać, żeby nasi eurosceptycy nie uznali ściślejszej integracji bez naszego państwa, za de facto rozpad Unii (dorozumiane wypowiedzenie Traktatów) i nie poczynili kroków na rzecz np. ograniczenia wymiany handlowej z Unią lub chociaż przepływów kapitału pod hasłem „nie chcemy być kolonią”.

Pisaliśmy o tym zagadnieniu już kilka razy, że oto będzie Unia, ale oparta na zasadach pragmatyzmu i relacji bilateralnych, o które tak często upominali się „wstawiający z kolan” politycy Warszawy, czy Budapesztu. Chociaż Węgrzy mają przynajmniej przed sobą wizję elektrowni jądrowej w kredycie z Rosji i deklarują przyjęcie Euro w trzy lata! To się nazywa korzystać ile się da na relacjach międzynarodowych. Nie można tego o nas powiedzieć.

Nie chcemy być kolonią, ale nią jesteśmy i nie robimy niczego, żeby ten status zmienić. Chyba że ktoś myśli, że np. Grupa Wyszehradzka naprawdę może być alternatywą dla Unii, zwłaszcza jak dołączy do niej taka „potęga” jak np. Ukraina, to może sobie czytać dalej fantastykę, jest taki nurt w kinie Sci-Fi, włączający wątki horroru. On wydaje się bardzo pojemną formułą dla obrazowania naszej przyszłości.

Proszę zwrócić uwagę, że nasze centralne organy polityczne i państwowe – mają sporo zajęć i wykazują aktywność, tylko jakoś nie zajmują się tą sprawą. Ciekawe dlaczego? Ci euro sceptycy nie muszą nas wyprowadzać z Unii, nie muszą domagać się nowego Traktatu! Wystarczy że będą milczeć, udając że nic się nie stało i wszystko jest tak jak było, tylko rzeczywistość się zmieniła.

Pani Szydło, będzie mogła na serio wyprowadzić unijne flagi ze swojej Kancelarii, chociaż jak mówią niektóre ptaszki w Parku Skaryszewskim, ta pomyłka personalna dobrej zmiany już nie będzie trwała długo. Właśnie o to chodzi, na pytanie o to co implikuje węższy krąg Unii Europejskiej? Odpowiedź brzmi – swoboda dla dobrej zmiany!

Jeżeli nie chcemy się integrować tak jak inni, tylko mamy tak poronione pomysły jak kraj opuszczający Unię (szczyt – szczytów), to będziemy mieli dużo czasu, będziemy mogli sobie budować swoje międzymorze w przedsionku unijnego neokolonializmu. Zachód weźmie w ten sposób dobrą zmianę na dystans, znowu będziemy zewnętrznymi klientami. Chyba okres wzrostu gospodarczego właśnie mamy za sobą?

Krakauer
https://obserwatorpolityczny.pl

„Pragmatyczne” pierdoły eurotomana Krakauera nadają się do wrzucenia do wygódki po uprzednim podtarciu nimi odwrotnej części ciała.
Zamiast pieprzyć i bajtlować o Unii, analizować i przeliczać – należy jeb…ąć tę całą Unię i się odłączyć.
Admin

Komentarzy 11 to “Co implikuje węższy krąg Unii Europejskiej?”

 1. jazmig said

  Wolę Polskę z własną walutą i wartościami chrześcijańskimi, niż z euro i lansowaniem pedalstwa oraz innych zboczeń, a także bez muzułmańskich imigrantów.

 2. Boydar said

  Krakauer napisze wszystko co zostanie stosownie zapłacone.

 3. Waldemar Bartosik said

  Wyjątkowo padalczy, choć upozowany na „naukowość” tekst „złamanego kręgosłupa”.

  To, ile wyżebrano z unii i „zainwestowano” pod jej, a zwłaszcza Berlina dyktando – nie jest żadnym sukcesem, a wręcz działaniem na ekonomiczną i mentalną szkodę Polski i Polaków. Co i w tekście Krakauera wyraziście się przebija. Owo nastawienie na branie, niezależnie jak mocno pętla zniewolenia, czy dyktatu się zaciska.

  Przez brak reform państwa i oparcie rzekomego „rozwoju” peryferyjnej kolonii o jałmużnę i zapomogi, Polska przestała się rozwijać w oparciu o własny kapitał ludzki i jego przedsiębiorczość, dorobek wcześniejśzych pokoleń, bogactwo ziemi i walory geostrategicznego usytuowania, przez co uczyniono z Polski kraj żebraków, wiecznych klientów hojnych hegemonów w Brukseli, a de facto w Berlinie.

  Żal dupę ściska od takich komentarzy….

 4. L2P said

  po prostu wprowadzaja w zycie `jak trzeba kroczek w tyl i dwa do przodu` plany medrkowe zw.syjonem
  tj.unifikacja absolutna..[ biedne nordyki `no cash` i jak tu zyyc panie…]

 5. Żałosne wypociny, popełnione przez osobnika władającego wyjątkowo kiepską polszczyzną, z całkowicie fałszywym, a do tego wprost haniebnym przesłaniem, uchwyconym i zmiażdżonym celnie przez Admina i przedmówców, a zwłaszcza Waldemara Bartosika (kom. nr 3).
  Od siebie mogę dodać tylko praktyczną uwagę, że na razie to unijni całą gębą Słowacy jeżdżą do nas jak ubodzy krewni, wykupywać hurtowo najtańszą i najpodlejszą żywność w niestety nie naszych hipermarketach – własnie dzięki wspaniałemu euro.
  I nie sądzę, by to się zmieniło, nawet gdyby wymarzony projekt Unii karolińskiej się ziścił.

 6. Boydar said

  Panie Bartosik, czy Panu czujność klasowa spadła czy rozum odjęło ? Wciskasz nam w (3) – „… oparcie rzekomego „rozwoju” /…/ o jałmużnę i zapomogi …”.

  Jaką „jałmużnę”, jakie „zapomogi”. Proszę pokazać ile z Polski wypływa a ile wpływa. Tylko bez kantów ! Nawet ta […] Balcerowicz (chłe, chłe, „Balcerowicz”…) nie negowała ujemnego salda w rozliczeniu z jew-unią.

 7. revers said

  Przynaleznosc bankowa, oraz co skapnie z sejfow Rotszilda z jego 500 bilionami $$$$ …

  Ägypten: Central Bank of Egypt
  Albanien: Bank of Albania
  Algerien: Bank of Algeria
  Äquatorialguinea: Bank of Central African States
  Argentinien: Central Bank of Argentina
  Armenien: Central Bank of Armenia
  Aruba: Central Bank of Aruba
  Aserbaidschan: Central Bank of Azerbaijan Republic
  Äthiopien: National Bank of Ethiopia
  Australien: Reserve Bank of Australia
  Bahamas: Central Bank of The Bahamas
  Bahrain: Central Bank of Bahrain
  Bangladesch: Bangladesh Bank
  Barbados: Central Bank of Barbados
  Belgien: National Bank of Belgium
  Belize: Central Bank of Belize
  Benin: Central Bank of West African States (BCEAO)
  Bermuda: Bermuda Monetary Authority
  Bhutan: Royal Monetary Authority of Bhutan
  Bolivien: Central Bank of Bolivia
  Bosnien: Central Bank of Bosnia and Herzegovina
  Botswana: Bank of Botswana
  Brasilien: Central Bank of Brazil
  Bulgarien: Bulgarian National Bank
  Burkina Faso: Central Bank of West African States (BCEAO)
  Burundi: Bank of the Republic of Burundi
  Caymaninseln: Cayman Islands Monetary Authority
  Chile: Central Bank of Chile
  China: The People’s Bank of China
  Costa Rica: Central Bank of Costa Rica
  Dänemark: National Bank of Denmark
  Deutschland: Deutsche Bundesbank
  Dominikanische Republik: Central Bank of the Dominican Republic
  Ecuador: Central Bank of Ecuador
  El Salvador: Central Reserve Bank of El Salvador
  Elfenbeinküste: Central Bank of West African States (BCEAO)
  Estland: Bank of Estonia
  Europäische Union: European Central Bank
  Fidschi: Reserve Bank of Fiji
  Finnland: Bank of Finland
  Frankreich: Bank of France
  Gabun: Bank of Central African States
  Gambia: Central Bank of The Gambia
  Georgien: National Bank of Georgia
  Ghana: Bank of Ghana
  Griechenland: Bank of Greece
  Guatemala: Bank of Guatemala
  Guinea-Bissau: Central Bank of West African States (BCEAO)
  Guyana: Bank of Guyana
  Haiti: Central Bank of Haiti
  Honduras: Central Bank of Honduras
  Hongkong: Hong Kong Monetary Authority
  Indien: Reserve Bank of India
  Indonesien: Bank Indonesia
  Irak: Central Bank of Iraq
  Iran: The Central Bank of the Islamic Republic of Iran
  Irland: Central Bank and Financial Services Authority of Ireland
  Island: Central Bank of Iceland
  Israel: Bank of Israel
  Italien: Bank of Italy
  Jamaika: Bank of Jamaica
  Japan: Bank of Japan
  Jemen: Central Bank of Yemen
  Jordanien: Central Bank of Jordan
  Kambodscha: National Bank of Cambodia
  Kamerun: Bank of Central African States
  Kanada: Bank of Canada – Banque du Canada
  Kasachstan: National Bank of Kazakhstan
  Katar: Qatar Central Bank
  Kenia: Central Bank of Kenya
  Kirgistan: National Bank of the Kyrgyz Republic
  Kolumbien: Bank of the Republic
  Komoren: Central Bank of Comoros
  Kongo: Bank of Central African States
  Korea: Bank of Korea
  Kroatien: Croatian National Bank
  Kuba: Central Bank of Cuba
  Kuwait: Central Bank of Kuwait
  Lesotho: Central Bank of Lesotho
  Lettland: Bank of Latvia
  Libanon: Central Bank of Lebanon
  Libyen: Central Bank of Libya (najnowsza zdobycz Rotszilda)
  Litauen: Bank of Lithuania
  Luxemburg: Central Bank of Luxembourg
  Macao: Monetary Authority of Macao
  Madagaskar: Central Bank of Madagascar
  Malawi: Reserve Bank of Malawi
  Malaysia: Central Bank of Malaysia
  Mali: Central Bank of West African States (BCEAO)
  Malta: Central Bank of Malta
  Marokko: Bank of Morocco
  Mauritius: Bank of Mauritius
  Mazedonien: National Bank of the Republic of Macedonia
  Mexiko: Bank of Mexico
  Moldawien: National Bank of Moldova
  Mongolei: Bank of Mongolia
  Montenegro: Central Bank of Montenegro
  Mosambik: Bank of Mozambique
  Namibia: Bank of Namibia
  Nepal: Central Bank of Nepal
  Neuseeland: Reserve Bank of New Zealand
  Niederlande: Netherlands Bank
  Niederländische Antillen: Bank of the Netherlands Antilles
  Niger: Central Bank of West African States (BCEAO)
  Nigeria: Central Bank of Nigeria
  Nikaragua: Central Bank of Nicaragua
  Norwegen: Central Bank of Norway
  Oman: Central Bank of Oman
  Österreich: Oesterreichische Nationalbank
  Östliche Karibik: Eastern Caribbean Central Bank
  Pakistan: State Bank of Pakistan
  Papua-Neuguinea: Bank of Papua New Guinea
  Paraguay: Central Bank of Paraguay
  Peru: Central Reserve Bank of Peru
  Philippinen: Bangko Sentral ng Pilipinas
  Polen: National Bank of Poland
  Portugal: Bank of Portugal
  Ruanda: National Bank of Rwanda
  Rumänien: National Bank of Romania
  Salomonen: Central Bank of Solomon Islands
  Sambia: Bank of Zambia
  Samoa: Central Bank of Samoa
  San Marino: Central Bank of the Republic of San Marino
  Saudi-Arabien: Saudi Arabian Monetary Agency
  Schweden: Sveriges Riksbank
  Schweiz: Swiss National Bank
  Senegal: Central Bank of West African States (BCEAO)
  Serbien: National Bank of Serbia
  Seychellen: Central Bank of Seychelles
  Sierra Leone: Bank of Sierra Leone
  Simbabwe: Reserve Bank of Zimbabwe
  Singapur: Monetary Authority of Singapore
  Slowakei: National Bank of Slovakia
  Slowenien: Bank of Slovenia
  Spanien: Bank of Spain
  Sri Lanka: Central Bank of Sri Lanka
  Südafrika: South African Reserve Bank
  Sudan: Bank of Sudan
  Surinam: Central Bank of Suriname
  Swasiland: The Central Bank of Swaziland
  Tadschikistan: National Bank of Tajikistan
  Tansania: Bank of Tanzania
  Thailand: Bank of Thailand
  Togo: Central Bank of West African States (BCEAO)
  Tonga: National Reserve Bank of Tonga
  Trinidad und Tobago: Central Bank of Trinidad and Tobago
  Tschad: Bank of Central African States
  Tschechische Republik: Czech National Bank
  Tunesien: Central Bank of Tunisia
  Türkei: Central Bank of the Republic of Turkey
  Uganda: Bank of Uganda
  Ukraine: National Bank of Ukraine
  Ungarn: Magyar Nemzeti Bank
  Uruguay: Central Bank of Uruguay
  Vanuatu: Reserve Bank of Vanuatu
  Venezuela: Central Bank of Venezuela
  Vereinigte Arabische Emirate: Central Bank of United Arab Emirates
  Vereinigte Staaten: Federal Reserve, Federal Reserve Bank of New York
  Vereinigtes Königreich: Bank of England
  Vietnam: The State Bank of Vietnam
  Weißrussland: National Bank of the Republic of Belarus
  Zentralafrikanische Republik: Bank of Central African States
  Zypern: Central Bank of Cyprus

  Dodatkwo do klanu Rotszilda nalezy IMF, oraz z innymi bankowymi rodzinami z gminy Bank Swiatowy..

 8. NC said

  Krakauer majaczy jak prawdziwy jewropejs.

 9. revers said

  raczej prirotytety bankowe

  http://derwaechter.net/komplette-liste-von-banken-im-besitz-und-unter-kontrolle-der-rothschilds

 10. Boydar said

  Dlaczego „jak” … ?

 11. www said

  co za palant!

Sorry, the comment form is closed at this time.