Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Niemiecki prawnik dowodzi politycznych manipulacji za pośrednictwem Facebooka

Posted by Marucha w dniu 2016-09-14 (środa)

Hamburski prawnik Joachim Steinhöfel na swojej stronie internetowej zbiera nieprawidłowe operacje blokowania i usuwania. Uważa on, że Facebook znajduje się pod presją polityczną funkcjonując poza neutralnym polem.

Obecnie prowadzi on przeciwko Facebookowi proces, który może stać się precedensem.

Steinhöfel dokumentuje na swojej stronie internetowej „Blokowanie Facebooka — Wall of Shame” (Ściana Wstydu) prawdziwie kontrowersyjne operacje na portalu. „Jest na przykład film, na którym wysadzają owczarka. Zdobył on 200 tysięcy odsłon, a Facebook odmówił jego usunięcia. Dzięki Bogu po pojawieniu się u nas na stronie on po kilku dniach zniknął” — pisze Steinhöfel na swojej stronie internetowej.

„Inne przypadki — wyraźnie antysemickie obelgi i podżeganie do nienawiści etnicznej. Mówię tylko o przypadkach, kiedy do Facebooka wysyłane było zgłoszenie i przychodziła odpowiedź: „To nie jest sprzeczne z naszymi standardami bezpieczeństwa”, podkreśla Steinhöfel w rozmowie z korespondentem Sputnika Walentiną Raskatową.

Z drugiej strony blokowani są użytkownicy, którzy nazwali burkę „płóciennym workiem”. Za takie słowa profil został zablokowany na tydzień — nieprawdopodobna ingerencja w prawo swobody wypowiedzi.

Presja polityczna, zdaniem prawnika, jest wyrażana szczególnie silnie w przypadku niektórych tematów: „Uważam, że ma to miejsce w przypadku krytyki polityki migracyjnej, krytyki przesiedlania uchodźców do Niemiec, ale ma to również miejsce w przypadku konserwatywnych poglądów”.

Swoją rolę, jego zdaniem, może również odgrywać nastawienie zespołu portalu: „Myślę, że jeśli siedzi tam u nich 200 studentów, którzy robią to, co chcą, to oni pewnie prędzej zostawią tematy o «zielonych» niż o kimś z «Alternatywy dla Niemiec». Ale jedni i drudzy mogą publikować to, co chcą, o ile jest to zgodne z prawem”.

Jednocześnie prawnik krytykuje sam pogląd Hatespeech (mowy nienawiści) i uważa go za nieproduktywny: „Pojęcie Hatespeech w ogóle mi się nie podoba, ponieważ wnosi ono do debaty atmosferę niejasności, dla której tam w ogóle nie ma miejsca. W Niemczech jest zabronione to, co jest sprzeczne z prawem, na przykład podżeganie do nienawiści etnicznej, obraza czy oszczercze plotki. Ale wszystko inne — o ile nie jest obrazą — jest dopuszczalne i odnosi się na poziomie konstytucyjnym do wolności wyrażania opinii. Ingerencja w to prawo takimi amorficznymi kategoriami, jak nienawiść — nielegalna, niezgodna z prawem definicja — doprowadzi do tego, że w ludziach zrodzi się wątpliwość i oni nie będą wiedzieć, o czym w ogóle mogą się wypowiadać. W ogólnym trendzie to doprowadzi do posłuszeństwa w odniesieniu do politycznie dogodnych pojęć i do ograniczenia tego, co można powiedzieć”.

Prawnik próbuje walczyć z portalem z pozycji prawna, aby ten zmienił swoją praktykę, a w przypadku nierozwiązywalnych sprzeczności grozi podaniem Facebooka do sądu w Niemczech, a wtedy może się uzyskać bardzo interesujący precedens

http://pl.sputniknews.com

Komentarzy 10 to “Niemiecki prawnik dowodzi politycznych manipulacji za pośrednictwem Facebooka”

 1. Nemo said

  @ Artykuł

  „Presja polityczna, zdaniem prawnika, jest wyrażana szczególnie silnie w przypadku niektórych tematów: „Uważam, że ma to miejsce w przypadku krytyki polityki migracyjnej, krytyki przesiedlania uchodźców do Niemiec, ale ma to również miejsce w przypadku konserwatywnych poglądów”.”

  Dodałbym jeszcze do tej listy niepochlebne opinie na temat pedałów. Administracja Pejsbuka jest na nie wybitnie uczulona.

 2. Premizlaus said

  Ta cała twarzoksiąża powinna być zlikwidowana. Nie dość, że służy za narzędzie dobrowolnej, nieświadomej inwigilacji, to na dodatek ludzie są strasznie od tego badziewia uzależnieni. Jak widzę ludzi na mieście, to większość gapi się w telefony i gmera w nich, bytując właśnie w tym żydowskim, Zuckerbergowym dziadostwie. Pejsbuk do kasacji!

 3. L2P said

  `pejsbuk naszej klasy` starannie przez `judeokatechetow` zaplanowany i oplacony, jak nie calusny internat, zamiast siermieznych czerwonych i czarnych teczek i kart,
  dla `SBecji wszystkich krajow laczcie sie`, to spelnione marzenie, rozpiski `slepego` i uwiedzionego pokolenia ludzi zdeprymowanych `zydowskim swiatem`,po prostu chca nirwany tj matrixa.

 4. Co jakiś czas jakaś usłużna cholera zaprasza mnie jako przyjaciela (czy jak się to nazywa) na Górę-z-cukru, ale staram się być uprzejmy i nie zapominać, że w przyjaźniach zdarzają się większe przestępstwa.
  Patrzę przy okazji na spis treści moich „Bieżących” sprzed 5 dni (nr 41) i z zadowoleniem stwierdzam, że postępowe to nie jest i że od szabesgojów z rządu światowego oklasków bym nie miał.

  Spis notek:
  – Prezydent przywiązał się do masztu i wyjada zapasy
  – Jeszcze Francja nie zginęła
  – Nie będą pracować, gdzie pachnie chrześcijaństwem
  – Gadała góra do Mahometa, aż przemówił Mahomet
  – Nowa kasta, najnowszy Übermensch: kauzyperda
  – Flamenco liturgiczne
  – Feminizm 2016: cycki i kutas w jednym staną ciele
  – Postępowe sporty dla dam w każdym wieku (1)

  Całość, jak zwykle, tutaj: .http://infoprezesa.blogspot.fr

 5. Boydar said

  Bardzo właściwa diagnoza (2) Panie Przemysławie, szczególnie w części drugiej – totalna narkomania.

 6. Alex said

  Niestety cenzor usuwa moje merytoryczne wypowiedzi. Nie ma w nich ani pospolitego chamstwa, które nagminnie widnie je u niejakiego Rafala.
  Po prostu lewactwo kwitnie tak jak w całej UE.

 7. Boydar said

  Cenzor jest na urlopie, w przeciwieństwie do Ciebie, „pracusiu”.

 8. Alex said

  Może Pan BOYDAR opowie nieco o swoich zapatrywaniach i ich powodów?

 9. W 2010 r. TIME mianował Zuckerberga człowiekiem roku.
  W 2011 autor francuskiej strony hiti.fr zauważył:

  Jaka jest różnica między Markiem Zuckerbergem a mną?
  – Ja dostarczam wam za darmo prywatnych informacji o korporacjach, a wy uważacie, że to nieetyczne.
  Zuckerberg za pieniądze dostarcza korporacjom prywatnych informacji o was, i dla TIME jest człowiekiem roku.

 10. Boydar said

  O co Panu biega, Panie Alex; nic innego nie robię od prawie pięciu lat. Tutaj, bo gdzie indziej znacznie dłużej.

Sorry, the comment form is closed at this time.