Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

„Bankopad” na Ukrainie. Katastrofa w branży finansowej rujnuje całą gospodarkę.

Posted by Marucha w dniu 2016-09-15 (czwartek)

Ponad 400 mld hrywien strat przyniosła fala bankructw banków nad Dnieprem. Bankowa katastrofa, która zyskała już miano „bankopadu”, mocno uderzyła w całą gospodarkę.

W czerwcu trzynaście ukraińskich stowarzyszeń reprezentujących banki, ubezpieczycieli i instytucje finansowe działające nad Dnieprem opublikowało raport, z którego wynika, że w latach 2014-2016 w wyniku uznania 77 ukraińskich banków za niewypłacalne system bankowy naszego wschodniego sąsiada stracił 435 mld hrywien aktywów. Odpowiada to ok. 22 proc. PKB Ukrainy.

Zgodnie z wyliczeniami autorów raportu przedsiębiorstwa realnej sfery gospodarki straciły w zbankrutowanych bankach 82 mld hrywien swoich środków obrotowych, co stanowiło 25 proc. wzystkich środków biznesu ulokowanych w ukraińskich bankach (według stanu z 1 stycznia). Biorąc pod uwagę stan likwidowanych banków, większość z tej kwoty bezpowrotnie przepadła. Sprawia to, że ukraiński „bankopad” nie tylko skutkuje zmniejszeniem kredytowania gospodarki ze strony sektora bankowego, ale przez utratę przez biznes środków obrotowych prowadzi również do likwidacji wielu firm.

Według raportu z powodu fali bankowych bankructw kolejnych 2 mld hrywien straciły firmy ubezpieczeniowe, co grozi przeniesieniem kryzysu sektora bankowego do sektora ubezpieczeniowego. Miliard hrywien straciły fundusze inwestycyjne i niepaństwowe fundusze emerytalne. Przepadło też 25 mld hrywien ulokowanych w upadłych bankach przez samorządy lokalne.

Banki padają jak muchy

„Bankopad” rozpoczął się w lutym 2014 r. od upadku Brokbiznesbanku, przez który wyprowadzała z Ukrainy kapitały ewakuująca się ekipa Wiktora Janukowycza.

Tuż przed likwidacją, na początku 2014 r., Brokbiznesbank otrzymał gigantyczną jak na ten czas kwotę refinansowania (ok. 2 mld hrywien, czyli po ówczesnym kursie 250 mln dolarów), którą wyprowadzono za granicę. Na rachunkach banku przepadło 4,6 mld hrywien wkładów osób prawnych i 3 mld hrywien należących do klientów indywidualnych.

W 2014 r. zlikwidowano w sumie 32 banki, w 2015 w ich ślady poszło kolejne 33.

Od początku tego roku zbankrutowało już 15 ukraińskich banków, w których ulokowanych było 9 mld hrywien oszczędności osób fizycznych. Fundusz Gwarantowania Wkładów Osób Fizycznych (FGWFO), odpowiednik polskiego Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, zrekompensuje poszkodowanym 7,3 mld hrywien. Łączna kwota wypłat dla klientów wszystkich zlikwidowanych od 2014 r. banków sięga już niemal 79 mld hrywien, czyli 3 mld dolarów. Fundusz tych pieniędzy nie ma, więc żeby zrealizować zobowiązania, trzeba je będzie wziąć z budżetu państwa.

W wyniku „bankopadu” na ukraińskim rynku zostały 102 banki.

Ukraińcy nie pozostali biernie czekać na rozwój wydarzeń. Według orientacyjnych szacunków, ratując swoje oszczędności, wycofali z banków 70 mld hrywien i 16 mld dolarów. Większość narodowej waluty trafiła potem na rynek, nakręcając falę dewaluacji hrywny.

Ukrainę czekać może jeszcze jedna fala likwidacji banków. Do lipca przyszłego roku muszą one uzupełnić swój kapitał do co najmniej 200 mln hrywien. Tymczasem według danych na koniec marca aż 53 pozostające jeszcze na rynku banki mają kapitał niższy niż przyszłe minimum i wiele z nich nie będzie w stanie go uzupełnić.

W ocenie członka zarządu OTP Banku Tarasa Proca po fali bankructw 95 proc. kapitału bankowego w Ukrainie przypada na 22 duże banki, więc nawet jeśli dojdzie do masowych likwidacji drobnych banków nie wpłynie to już znacząco na stabilność rynku. Gorzej z samopoczuciem klientów – drobne banki choć przypada na nie zaledwie 5 proc. kapitału akumulują aż 45 proc. depozytów.

Ekspert Fundacji Blazera Ołeh Ustenko przestrzega przed negatywnymi skutkami sytuacji sektora bankowego dla całej ukraińskiej gospodarki.

– Wszystko. co odbywa się w finansowym, bankowym środowisku. uderza rykoszetem w gospodarkę. Główny warunek jej efektywnego działania to zaufanie. U nas go nie ma. Wszyscy rozumieją, że dowolna umowa, dowolne gwarancje mogą być nic niewarte, wykonanie jakichkolwiek zobowiązań może być wstrzymane, jeśli tylko jednej ze stron zechce się naruszyć umowę. Wszyscy przy tym rozumieją, że system sądowy jest słaby i łatwo poddaje się wpływom, więc na sprawiedliwe wyroki trudno liczyć – komentował.

Mychajliwski wstrząsnął Ukrainą

O ile do bankructw banków Ukraińcy zdążyli się przez ostatnie dwa lata nieco przyzwyczaić, o tyle upadek banku Mychajliwski, do którego doszło latem tego roku, nawet jak na Ukrainę był szokujący.

Kierownictwo banku oszukało kilkadziesiąt tysięcy swoich klientów, namawiając ich, by lokowali swoje depozyty nie w samym banku, gdzie podlegałyby one ochronie prawa bankowego, ale w powiązanej z bankiem firmie inwestycyjnej, gdzie pieniądze klientów pozbawione były jakiejkolwiek ochrony. A wszystko to na oczach ukraińskiego banku centralnego NBU, który na machinacje nie reagował.

Dziś kierownictwo NBU przekonuje, że nie miało pojęcia o machinacjach Mychajliwskiego. Zdaniem analityka bankowego Erica Neumana te tłumaczenia są niewiarygodne. Już wiosną 2015 r. bank centralny zaliczył Mychajliwski do problematycznych banków, wprowadził do niego swojego zarządcę i nałożył wiele ograniczeń, które po kilku tygodniach – nie wiedzieć czemu – zdjął, umożliwiając kontynuację „cudów nad wkładami”.

Jak zwracają uwagę ukraińskie media, w machinacjach Mychajliwskiego uczestniczyła firma inwestycyjna powiązana z Platinium Bankiem, którego szefową była obecna wiceprezes banku centralnego Katierina Rożkowa. To właśnie w czasie, kiedy kierowała ona Platinium Bankiem, powiązane z nim firmy uczestniczyły w machinacjach.

Związki z wiceszefową NBU to niejedyne powiązanie Mychajliwskiego z obecnym kierownictwem ukraińskiego banku centralnego. Jak ujawniły media, w 2014 r. Mychajliwski szykował się do skupowania banków z problemami finansowymi. „Towary” wyszukiwała mu firma Inwestycyjny Kapitał Ukraina ICU obecnej szefowej NBU Walerii Gontariewej.

Pod koniec lipca kilkuset oszukanych klientów banku urządziło w centrum Kijowa demonstrację i zablokowało ruch uliczny, domagając się od prezydenta i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, by „wpłynęli na sytuację”.

Szefowa NBU Waleria Gontariewa przekonywała w wywiadzie udzielonym mediom, że sytuacja z Mychajliwskim, Platinium i jej zastępczynią to zwyczajny zbieg okoliczności.

NABU kontra bankopad

Aferą z ukraińskim systemem bankowym zajęło się w lipcu tego roku Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU). Wszczęło ono postępowanie w sprawie wyprowadzenia z ukraińskiego systemu bankowego w latach 2014-2015 (za pośrednictwem austriackiego Meinl Banku) 12 mld hrywien udzielanych przez bank centralny w ramach refinansowania ukraińskich banków.

Na liście banków, których kierownictwo miało defraudować pieniądze banku centralnego, są zbankrutowane Delta Bank, Kijowska Ruś, Awtokrazbank, Miejski Komercyjny Bank, Piwdenekonombank, Terra Bank, Chreszczatyk, Finanse i Kredyt.

Meinl Bank, jak podają źródła ukraińskie, już w 2012 r. występował w podejrzanych przepływach finansowych. Krótko przed bankructwem wyprowadzono z niego kapitał niewielkiego ukraińskiego banku Tawrika – w sumie 26 mln dolarów.

Dziś NABU oskarża kierownictwo ukraińskiego banku centralnego – zarówno obecne, jak i poprzednika Natalii Gontariewej Stepana Kubiwa powołanego na szefa NBU wiosną 2014 r. – o zmowę z szefami upadłych banków komercyjnych.

Bankructwa sztuczne czy prawdziwe

Zdaniem szefa Komitetu Ekonomistów Ukrainy Andrija Nowaka katastrofa ukraińskiego systemu bankowego to wina nie tylko samych banków, ale również tego że pozostaje on polem walki polityków o wpływy gospodarcze.

– Ponad jedna trzecia likwidowanych banków była w pełni zdolna do życia. Ich bankructwa były sztuczne. W ciągu ostatnich dwóch lat bank centralny, zamiast zaprowadzać porządek na rynku, działa jak instrument realizacji zleceń ze strony grup finansowo-przemysłowych kontrolowanych przez władze. Wszystko, co odbywa się z bankami, odbywa się w ich interesach – oceniał Andrij Nowak na łamach tygodnika Korrespondent, przekonując, że sytuacji w ukraińskim systemie bankowym nie da się już naprawić bez radykalnych zmian całego systemu władzy.

Jako jeden z przykładów Nowak podaje komunalny bank Chreszczatyk, który zbankrutował wiosną tego roku w ciągu kilku dni, pozostawiając na lodzie tysiące klientów. Rzeczywistym powodem podjętej przez NBU decyzji o likwidacji były nie problemy natury finansowej, ale konflikt pomiędzy głównymi akcjonariuszami – władzami miejskimi Kijowa dysponującymi 25 proc. akcji i prywatnym inwestorem, do którego należało 37 proc. akcji.

W ciągu kilku dni komunalne przedsiębiorstwa podległe władzom miejskim Kijowa wycofały swoje depozyty. Przeniosły je do Międzynarodowego Banku Inwestycyjnego należącego do Petra Poroszenki i banku Kredyt Dnipro, którego właścicielem jest zięć byłego prezydenta Leonida Kuczmy oligarcha Wiktor Pinczuk. Doprowadziły w ten sposób do sytuacji, w której bank nie mógł dłużej wypełniać swoich zobowiązań.

Akcja ta sparaliżowała wypłaty dla podległej władzom miejskim sfery budżetowej Kijowa i zrujnowała ok. 19 tys. drobnych przedsiębiorców, który ufając komunalnemu bankowi mieli w nim rachunki swoich firm. W ocenie ekspertów bankructwo Chreszczatyka odbiło się negatywnie na ratingu ukraińskiej stolicy. W rozgrywce oligarchów nie miało to jednak znaczenia.

http://forsal.pl

Komentarzy 20 to “„Bankopad” na Ukrainie. Katastrofa w branży finansowej rujnuje całą gospodarkę.”

 1. Obcy astronom said

  Mafijny kraj. PiS nie chce ratować banków UPAdliny?

 2. Racjonalista said

  Bank jest źródłem pieniędzy, więc siłą rzeczy upaść nie jest w stanie. Bank można tylko zlikwidować administracyjnie – i ten fakt nazywa się dla zmyłki „upadkiem”. „Upadki banków” mają przyczyny polityczne, a nie ekonomiczne.

 3. Dziadzius said

  Co sie tam o ukraine martwicie – Przecierz USrael i nowo upieczony rzad „polski” ma ‚mnoho dziengi’ i napewno zrobi nowy prezent dla tak myilych i spokojnych i tak przyjaznych braci banderowcow

 4. Zerohero said

  @2, Racjonalista

  Zgoda, ale nie do końca. bank komercyjny jest źródłem pieniędzy, bo więcej pożycza niż ma. Jednak gdy klienci w krótkim czasie masowo zażądają wypłat swoich pieniędzy, to bank nie zdąży zebrać pieniędzy od swoich dłużników i wtedy mamy kłopot, tzw. „run na bank”. Żaden bank nie przeżyje runu jeśli nie jest wspierany z samej góry.

  System działa tak, że bank centralny faktycznie drukuje z niczego, a następnie banki komercyjne pożyczają pieniądz od banku centralnego, a potem jeszcze więcej pieniędzy pożyczają klientom (tu zachodzi rozmnażanie). W ten sposób międzynarodowa banksterka „wtłacza” nowe pieniądze do gospodarki.

 5. Zerohero said

  @Obcy astronom

  PiS nie tylko chce ją wspomagać, ale i kopiować wzorce.

  1) mordowanie dziennikarzy, znikanie ludzi, przyskrzynianie opozycji pod zarzutem współpracy z imperialistami. W III RP na razie skromnie, bo z „ruskich agentów” tylko Piskorski, ale wystarczy poczytać co produkują pisowskie ryje (tzn. „publicyści”) by zauważyć jak zazdroszczą swoim towarzyszom z Chazarii Właściwej.

  2) bataliony ochotnicze złożone z niedo..w umysłowych mieniących się patriotami i wielkimi wojownikami. ni to armia, ni to milicja, no to grupa przestępcza, jakieś równoległe do armijnych struktury, ale jednak armijne. – tutaj kłania się obrona terytorialna Macierewicza (parodia idei OT)

  3) wściekły niby-nacjonalizm, ale sprowadzony głównie do pozerstwa, a z realnych posunięć do ślepego atakowania Rosji i wielbienia Żydów. Proponuję przyjrzeć się M.Kowalskiemu – propisowskiemu osiłkowi z Lublina, który jest właśnie takim typowym „liderem”

 6. Zerohero said

  AD 3) tzn. godnym pajaców z Prawego Sektora.

 7. revers said

  Currently, Kiev is very interested in Polish experience of ‘shock therapy’ (‘Balcerowicz’s Plan’).

  Plan Balcerowicza panowie pamietaja?

  http://wbj.pl/leszek-balcerowicz-may-become-the-prime-minister-of-ukraine/

  http://voxukraine.org/2016/07/19/test-your-bank-the-signs-of-the-forthcoming-bankruptcy-of-a-bank-in-ukraine/

 8. revers said

  http://voxukraine.org/2016/07/19/test-your-bank-the-signs-of-the-forthcoming-bankruptcy-of-a-bank-in-ukraine/

 9. revers said

  Currently, Kiev is very interested in Polish experience of ‘shock therapy’ (‘Balcerowicz’s Plan’).

  Plan Balcerowicza panowie pamietaja?

  http://wbj.pl/leszek-balcerowicz-may-become-the-prime-minister-of-ukraine/

 10. Zerohero said

  za 10 lat winni efektów terapii szokowej okażą się Polacy.

  – wysłali doradcę
  – wyzyskiwali ukraińskich pracowników
  itd.

  Ci sami prowodyrzy co zwykle, skierują słuszny gniew ludu ukraińskiego na właściwe tory

 11. Polak said

  NASZ „RODAK* BaltzherhoVITZ bel Balcerowicz vel Baltzermann dobrze nam znamy z DEMOLACJI i KRADZIEZY Polskiego Majatku Narodowego JUZ TAM PRACUJE!!! i…napewno ostatecznie pusci ich z TORBAMI..PUSTYMI wszytko do reszyty im UKRADNIE.

 12. Racjonalista said

  @4
  Bank w odróżnieniu np. od SKOKów ma prawo drukowania pieniądza elektronicznego. By udzielić kredytów nie potrzebuje lokat terminowych ani kont. To zmyłka – gdyby potrzebował naszych pieniędzy dla udzielenia kredytów, nie płacilibyśmy za prowadzenie konta. Gdyby wszyscy klienci nagle zażądali wypłaty swoich pieniędzy, bank po prostu pieniądze te wydrukowałby elektronicznie i wypłacił w formie przelewu na wskazane przez klienta konto. Jedynie gotówki nie mógłby wypłacić wszystkim klientom na raz.

 13. Boydar said

  @ Pan Racjonalista

  Panie,co Pan takie rzeczy; przecież Pan Maćko inseminuje bez mydła że pieniądz to informacja. Z natury rzeczy, elektroniczny jeszcze bardziej; a Pan że z powietrza; Panie, Pan dywersant jesteś.

  Można sobie robić jaja, jak wyżej, ale te wszystkie je bane bladzie dobrze czują, że wszystko co mają to kwestia nigdy nie ratyfikowanego traktatu. Zniknie strona, zniknie wszystko. I znowu pozostanie tylko tułaczka … Uciec, ale dokąd … 🙂

  Do domu ! Qurwa ! Do tatełe ! On czeka, cierpliwie, nawet ogon do futerału taktownie schował.

 14. Radosław said

  Stolicą POLIN jest Kijów a nie Warszawa, więc upadek banków bije równo we wszystkich. Za chwilę banderoPiS podniesie podatki i wprowadzi nowe, tylko po to żeby ratować swoich chazarskich braci, więc po prostu zapłacimy wszyscy…

 15. NICK said

  A może skok na Dniepropietrowsk? (13).

 16. Regina said

  Ukraina przypomina bezpański folwark, gdzie każdy rwie ile się tylko da wyrwać. Ciekawe,na czyich kontach znalazły się te cztery miliardy, które wspaniałomyślnie podarował banderowcom prezydent Duda.

 17. Zerohero said

  @Racjonalista

  Pan myli bank komercyjny z bankiem centralnym. To BC drukuje zupełnie z niczego, natomiast banki komercyjne pomnażają (rezerwa częściowa) to co zdeponowali u nich klienci i co same pożyczyły od BC.
  NIE MA TAKIEJ możliwości aby bank komercyjny drukował ile zapragnie. On może drukować proporcjonalnie do depozytów klientów i tego co pożyczy z BC, przy czym BC stanowi mafię i pożycza (a nawet czasem rozdaje) po uważaniu.

  W generalnym wypadku jeśli klienci wycofają pieniądze albo dłużnicy zawalą ze spłatami, to bank traci płynność (bankrutuje) i wtedy jest na łasce bankierów centralnych. Centralni decydują czy

  1) wyemitować nowe pieniądze na ratowanie banku i przekazać je bezpośrednio
  2) wyemitować nowe pieniądze, następnie pożyczyć rządowi, a następnie kazać rządowi ratować wskazany bank
  3) pozwolić upaść

  Właściciele największych banków komercyjnych i BC to ta sama sitwa, ale nie zmienia to istoty podziału.
  Z reszta proszę pomyśleć. Byle prowincjonalny bank zacząłby nagle drukować biliony dolarów i wykupił Ziemię. Nie da się tak. Ziemię wykupują ci, którzy mają powiązania z wielkimi bankami komercyjnymi, a te z kolei są bliżej związane z BC.

 18. Re: 15 Regina…
  zydowska talmudyczna k…rwa duda uczyni wszystko, by zydom bylo lepiej za ciezko zarobione przez polskich podatnikow.
  Osobiscie, mialem (plonna) nadzieje, ze cos sie w polityce poprawi…Lecz nie!!!. Kolejna zydowska kreatura na politycznym piedestale…
  =====================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 19. L2P said

  Ukraina to tez Polski riebienka musi dozywiac i sie frasowac i za garsc szekeli ambarasowac,
  sprobuj inaczej pohaniec wielki w dom ci przywali i tak na szczescie `jude` kochajmy.

 20. Jacek2 said

  Re .17
  Rację panie Zerohero ma niestety Racjonalista 🙂 Banki niczego nie pomnażają. Nie zastanowiło nigdy pana dlaczego jest takie parcie na obrót bezgotówkowy ? Dlaczego obecny pieniądz w najlepszym wypadku jest monetą z taniego metalu a w 99 procentach tylko zapisem na serwerze ? Jakim sposobem banki stały się taką potęgą ? Skąd to gigantyczne zadłużenie większości państw właśnie w bankach komercyjnych ? Jedyne prawdziwe pieniądze w bankach to tylko odsetki od kredytów.

Sorry, the comment form is closed at this time.