Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

USA Today: Obama nie docenił możliwości Rosji ws. Syrii

Posted by Marucha w dniu 2016-09-15 (czwartek)

Prognoza prezydenta USA Baracka Obamy, który rok temu przepowiadał Rosji porażkę w rozwiązaniu kryzysu syryjskiego, nie sprawdziła się, pisze USA Today.

W październiku 2015 roku amerykański lider powiedział, że operacja wojskowa w Syrii poprowadzi Rosję w bagno i odmówił współpracy z Moskwą.

Jednak w ciągu ostatniego roku rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne wraz z szyickimi powstańcami pomogli syryjskiemu prezydentowi Baszarowi al-Asadowi we wzmocnieniu swojej pozycji i odbiciu zdobytych przez bojowników terytoriów. Prorządowe siły wygrywały bitwę za bitwą, udało im się odzyskać kontrolę nad starożytną Palmirą, w której przez długi czas utrzymywali się terroryści „Państwa Islamskiego”, a także Homs i Darajję.

W artykule czytamy, że w ciągu roku udziału w uregulowaniu konfliktu Rosja radykalnie zmieniła sytuację w Syrii. „Zawieszenie broni w Syrii, które może doprowadzić do bliższej współpracy wojskowej między Rosją a Stanami Zjednoczonymi, pokazuje, jak bardzo Putin przekształcił pięcioletni konflikt” — podsumowuje autor materiału.

W poniedziałek 12 września wszedł w życie pakiet porozumień między Rosją a Stanami Zjednoczonymi w sprawie kryzysu w Syrii. Oprócz zawieszenia broni porozumienia przewidują koordynację nalotów na cele terrorystów.

http://pl.sputniknews.com

Komentarzy 10 to “USA Today: Obama nie docenił możliwości Rosji ws. Syrii”

 1. Franek said

  Podaję stronkę, na której można oglądać monitoring z drona nad Aleppo. (na żywo)

  http://syria.mil.ru/syria/livecam.htm

 2. Dziadzius said

  Rzecz zupelnie zrozumiala- USreal mial klopoty z walkami w Syrii no bo CIEZKO SWOICH BIC!! Wiemy ze caly burdel wojny w Syrii jest w wyniku amerykanskich gangsterow ktorych celem bylo rozbicie politycznej sily i jednosci w Syrii jak to zrobili w Libii. No i widzimy winki tej New World Order demokracji jaka USrael zostwil w Afganistanie i Iraku i Libii i w pewwnej czesci w Egipcie no i oczywiscie na ukrainie. Boze bron i NAS od tej demokracji

 3. NICK said

  Wiadomo, że usrael będzie łamał ten pakiet ale mój prostacki wniosek zmierza do tego, że Putin-STRATEG, jest przygotowany na wsze scenariusze.
  Póki co?
  Wyraźnie, co niektórym, mięknie rura.

 4. Echo z Węgier said

  Od lat celowo niszczone Palestyna i Syria to kolebki cywilizacji, mają niezwykle bogatą kulturę. Syria od czasów starożytnych była pośrednikiem pomiędzy kulturami północnej Afryki, Europy i Azji. To tutaj m.in. powstał najstarszy alfabet na świecie. To tutaj swoje stopy stawiali m.in.: Mojżesz, Abraham, Jezus, Muhammad, Aleksander Wielki. To w Syrii powstawały i upadały wielkie imperia, tutaj narodziło się chrześcijaństwo.

  Od wielu lat w Syrii i Iraku zbrodniarze niszczą bezcenne zabytki dziedzictwa kultury ludzkiej oraz rabują dzieła sztuki, pochodzące sprzed wielu tysięcy lat przy braku reakcji ONZ i zajętego ochroną okupowanych Wzgórz Golan Paktu Atlantyckiego – dwóch organizacji powołanych do utrzymania ładu na świecie. Szeregi tzw. „islamistów” to dobrze opłacani przez koncerny zbrojeniowe bandyci szkoleni w bazach wojskowych na terenie Turcji, zasilają je także kryminaliści, których uwolniono z więzień Iraku i Syrii w wyniku prowadzonych działań wojennych.

  Miasto Aleppo jest uznane przez UNESCO za najstarsze miasto świata mające 12 tysięcy i 800 lat, w pierwszej piątce najstarszych miast świata znajdują się także kolejne trzy syryjskie miasta w tym Stolica Syrii Damaszek – jedno z pierwszych miast na świecie w których pojawiła się wspólnota chrześcijańska. Jej twórcą był Święty Paweł.

  W chrześcijańskie święta Bożego Narodzenia tylko w Syrii w muzułmańskich domach świecą się choinki. Wolne od pracy są święta zarówno muzułmańskie jak i chrześcijańskie. W każdej uroczystości religijnej, społecznej, ekonomicznej czy politycznej są obecni przedstawiciele wszystkich społeczności. Syria jest państwem świeckim, tolerancyjnym. Syryjczyków nie trzeba uczyć ani tolerancji, ani tzw.”demokracji”!

  W tej logice zawierała się również papieska pielgrzymka Jana Pawła II w dniach 5-8 maja 2001 roku do Syrii, śladami jego wielkiego imiennika św. Pawła z Tarsu, a można przecież również powiedzieć: św. Pawła spod Damaszku, z Syrii, która jest krajem sąsiadującym z Ziemią Świętą, kiedyś i teraz zjednoczonym z nią różnymi więzami tej samej – nieraz bolesnej, tak jak jest dzisiaj – historii.

  Prezydent Baszar el-Asaad był i jest wielkim wielbicielem polskiego papieża oraz propagatorem Jego nauczania wśród muzułmanów, to dzięki nim doszło do kontaktu pomiędzy chrześcijaństwem a islamem.

  Wielkim historycznym wydarzeniem była wizyta Jana Pawła II w damasceńskim meczecie Omajjadów – wielkiej świątyni, wzniesionej przez muzułmanów w VIII w., w miejscu gdzie poprzednio znajdowała się chrześcijańska katedra św. Jana Chrzciciela, którego czaszka, sprowadzona wcześniej z Ziemi Świętej, została odnaleziona w czasie prac budowlanych i w miejscu znaleziska zbudowano – wewnątrz meczetu – mauzoleum Poprzednika Chrystusa, którego również muzułmanie czczą pod imieniem Yahya jako proroka. Bp Dziwisz zmienił Papieżowi brązowe, skórzane półbuty na białe pantofle, w których przeszedł do meczetu. Jan Paweł II przez dłuższą chwilę modlił się przed miejscem, w którym znajduje się relikwiarz głowy św. Jana Chrzciciela, a następnie na dziedzińcu razem z Wielkim Muftim wysłuchał odśpiewanych przez muezina fragmentów Koranu i przemówienia syryjskiego ministra ds. religii Mohameda Ziada Wakfa. Spotkanie w meczecie Omajjadów przyjęte zostało bardzo entuzjastycznie. Jan Paweł II jako pierwszy Papież w dziejach Kościoła nawiedził świątynię muzułmańską, gdzie spotkał się z syryjską wspólnotą wyznawców islamu, która przyjęła go bardzo życzliwie. W Pałacu Prezydenta Syrii, który był rezydencją Ojca Świętego polski papież podczas jednego ze spotkań powiedział: „Oto najmłodszy na świecie prezydent spotyka się z najstarszym…”

  Na pogrzebie papieża Jana Pawła II w 2005 roku świat arabski reprezentował prezydent Baszszar al-Asad wraz z rodziną pogrążoną w żałobie.

 5. NICK said

  Dziękuję, Echo Z Węgier. (4).
  Tylko.
  Hm.
  Co chce Pan(i) przekazać?
  Pytam o ostatnie 100 lat istnienia świata, zwłaszcza opinie związane z Katz’em?

 6. revers said

  re3
  Co z tego ze Kerry z Lawroem osiagneli w Genewie kompromis w sprawie Syrii?, az do nastepnego restartu bo takie zawieszenia broni uzywa sie do uzupelnienia strat, przemiszczenia bojowek ISIS, dodatkowe szkolenia.

  W tym samym czasie w Filadelfii Obama porownuje Putina do Sadama, a Rosje do Iraku z ktorym nalezy sie rozprawic za pomoca sankcji i uzycia sliy.

  https://www.rt.com/news/359272-obama-putin-kremlin-saddam/

  http://rusvesna.su/news/1473976929

  http://rusvesna.su/sites/default/files/styles/node_pic/public/asad_27.jpg?itok=tKd_Iu6R

 7. revers said

  re3
  Co z tego ze Kerry z Lawroem osiagneli w Genewie kompromis w sprawie Syrii?, az do nastepnego restartu bo takie zawieszenia broni uzywa sie do uzupelnienia strat, przemiszczenia bojowek ISIS, dodatkowe szkolenia.

  W tym samym czasie w Filadelfii Obama porownuje Putina do Sadama, a Rosje do Iraku z ktorym nalezy sie rozprawic za pomoca sankcji i uzycia sliy.

  http://rusvesna.su/sites/default/files/styles/node_pic/public/asad_27.jpg?itok=tKd_Iu6R

 8. revers said

  ad6

  https://www.rt.com/news/359272-obama-putin-kremlin-saddam/

  http://rusvesna.su/news/1473976929

 9. Radosław said

  Pamiętam jak żydowskie media popiardywały o drugim Afganistanie i syryjskiej pułapce dla Rosji, a tymczasem czosnkowi islamiści i terroryści zostali zamienieni w nawóz ziemny.

 10. NICK said

  Tak to jest Panie Revers… .

Sorry, the comment form is closed at this time.