Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Haniebny precedens w amerykańskim dziennikarstwie: Washington Post wezwała do osądzenia Snowdena

Posted by Marucha w dniu 2016-09-20 (wtorek)

Gazeta The Washington Post stworzyła unikalny a zarazem haniebny precedens, wzywając do osądzenia własnego informatora, byłego pracownika CIA i NSA Edwarda Snowdena.

W swoim artykule pisze o tym dziennikarz Glenn Greenwald, jeden z założycieli portalu The Intercept, który razem z brytyjską gazetą The Guardian, amerykańską NYT i samą The Washington Post publikował dokumenty udostępnione przez Snowdena.

Ochrona źródeł to normalna praktyka w środowisku medialnym. Czołowe światowe gazety często publikują uzyskane od informatorów dane pod warunkiem zachowania ich anonimowości. Trzy z czterech gazet, które publikowały „wycieki informacyjne”, wezwały amerykański rząd do pozwolenia Snowdenowi na powrót do kraju bez stawiania mu żadnych zarzutów, wyjątkiem jest The Washington Post — zauważa Greenwald.

W USA przybiera na sile zorganizowana przez obrońców praw człowieka (organizacje American Civil Liberties Union i Amnesty International) kampania na rzecz ułaskawienia Edwarda Snowdena, związana z wejściem na ekrany filmu „Snowden” w reżyserii Olivera Stone’a.

W tych warunkach gazeta niespodziewanie opublikowała w kolumnie redakcyjnej tekst pod tytułem „Nie dla ułaskawienia Edwarda Snowdena”, w którym otwarcie wezwała do postawienia znanego informatora przed sądem za szpiegostwo.

„W ten sposób The Washington Post dokonuje jednego z najbardziej wątpliwych czynów w historii amerykańskich mediów: jest to pierwsza gazeta, która publicznie wezwała do prześladowania karnego własnego źródła informacji i tego, dzięki któremu otrzymała Nagrodę Pulitzera” — podkreśla dziennikarz.

Nie mniej niż sam fakt zdrady dziennikarskiej zdumiewają Greenwalda argumenty kolegów. Redaktorzy WP uważają, że tylko jeden program z tych, o których poinformował Snowden, mógł być legalnie upubliczniony — jest to program szpiegowania zwykłych obywateli. Zdaniem redakcji, realizacja tego projektu stanowi bezpośrednie naruszenie prawa federalnego i zagrożenie dla życia prywatnego, podczas gdy inne „wycieki informacyjne” Snowdena (chodzi między innymi o program wywiadowczy PRISM) nie miały szczególnej wartości i jedynie zaszkodziły społeczeństwu.

Kontrowersyjność sytuacji polega na tym, że artykuły na temat programów szpiegowania obywateli ukazały się w The Guardian, a The Washington Post opublikowała inne dane Edwarda Snowdena — zauważa Glenn Greenwald. Między innymi, za materiał o „nie mającym wartości społecznej” programie PRISM Post został wyróżniony Nagrodą Pulitzera. „Gorsze od intelektualnego szaleństwa tego (redakcyjnego) artykułu WP jest tylko jej tchórzostwo”.

W ślad za samodemaskującym oświadczeniem w sprawie wycieków dotyczących PRISM redaktorzy piszą: „Gorsze — o wiele gorsze jest to, że (Snowden) ujawnił szczegóły międzynarodowych operacji wywiadowczych”. A jednocześnie omijają fakt, że decyzję w sprawie publikacji podejmował nie Snowden, lecz kluczowi szefowie samej The Washington Post — czytamy w materiale. W ten sposób gazeta naruszyła bazowe prawo źródła do ochrony, co zdaniem Glenna Greenwalda stanowi naruszenie wszystkich możliwych reguł i norm.

http://pl.sputniknews.com

Komentarzy 6 to “Haniebny precedens w amerykańskim dziennikarstwie: Washington Post wezwała do osądzenia Snowdena”

 1. revers said

  Washington Post to koszer prasa. W akcje ulaskawienia Snowdena wlaczyly sie organizacje praw czlekow.

  http://www.actvism.org/news/human-rights-amnesty-begnadigt-snowden/

 2. NICK said

  A organizacje te to „koszer”. Są.

 3. revers said

  Koszer sa human czleki jak dobrodziej Soros albo inny placi, jak odpowiednio wysoko nie placi potrafia byc upierdliwi.

  Po za tym przy okazji czystosci przekonan i intencji wprowadza sie innych dobrodzieji z gminy Chomskiewgo, Greenwalda, zeby nie bylo ze wszystko co koszerne jest nie dobre.

 4. revers said

  oh, nasz Hasting wypadl tylko z drogi po wybuchu autka.

  .https://www.youtube.com/watch?v=7zakBULPETo

 5. revers said

 6. --- said

Sorry, the comment form is closed at this time.