Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Akcja „Wisła” była koniecznością

Posted by Marucha w dniu 2016-09-23 (Piątek)

Ta książka jest oparta na relacjach polskich uczestników Operacji „Wisła”. Żołnierze WP w niej uczestniczący pochodzili z Wołynia, byli w 27. Dywizji Piechoty AK, potem wstąpili do 1. Armii WP, a po wojnie zostali w wojsku. Nie mają wątpliwości, że decyzja o przesiedleniu Ukraińców była słuszna.

Władysław Filar powiedział:

„Jako oficer i profesor, który przez wiele lat był zastępcą szefa Instytutu Badań Strategiczno-Obronnych, a następnie szef Instytutu Dowodzenia Akademii Sztabu Generalnego i członek rad naukowych m.in. w Wojskowym Instytucie Techniki Pancerno-Samochodowej, Instytucie Wojsk Lądowych ASG WP, Instytucie Techniki Wojsk Lotniczych i Instytucie Łączności, mający też za sobą roczną praktykę w 11 Dywizji Piechoty w Żaganiu na stanowisku kwatermistrz – zastępca dowódcy dywizji, za niepoważny uznaję też zarzut, że wojsko zmarnowało szansę rozprawy z wrogą partyzantką zimą z 1946 na 1947 r.

Historycy, którzy lansują takie teorie, piszą, że wystarczyłoby obsadzić wszystkie wsie ukraińskie garnizonami, by odciąć oddziały UPA od zaopatrzenia żywnościowego, a następnie rozpocząć operację oczyszczającą z wykorzystaniem lotnictwa, co miało zapewnić stronie polskiej bezwzględną przewagę.

Do operacji takiej trzeba by użyć sił o wiele większych niż przy Akcji „Wisła”. Autorzy tej teorii twierdzą, że w każdej wsi wystarczyłoby umieścić po 80 żołnierzy. To bzdura! Jeżeli UPA skoncentrowałaby kilka oddziałów, by w danej wsi zdobyć żywność, to tych 80 żołnierzy długo by nie wytrzymało. W warunkach zimowych, gdy drogi w tamtejszym regionie są praktycznie nieprzejezdne, pomoc z sąsiedniego garnizonu, jeżeli w ogóle by dotarła, to już wiele godzin po walce.

Zwolennicy przekształcenia wsi ukraińskich w garnizony nie odpowiadają, jak rozwiązać problem zakwaterowania żołnierzy i ich wyżywienie, nie wspominając o zaopatrzeniu w amunicję i inne akcesoria wojskowe. Dla jednostek stacjonujących w Bieszczadach zaopatrzenie zimą często nie docierało, więc żołnierze głodowali. Kwaterowali najzwyczajniej w chłopskich chatach. Po jednej stronie spali oni, po drugiej gospodarze.

Z wojskowego punktu widzenia było to rozwiązanie fatalne. Nie tylko dlatego, że żołnierzy w biednych ukraińskich chałupach zżerały wszy i świerzb, ale utrzymanie tajemnicy wojskowej w takich warunkach było praktycznie niemożliwe.

OUN-UPA wiedziały nie tylko wszystko o konkretnych oddziałach z nazwiskami żołnierzy i oficerów włącznie. Gdy oddział szykował się do przeprowadzenia jakiejś operacji, to operująca na danym terenie sotnia już była do tego przygotowana i uderzenie trafiało w próżnię. Wszyscy sotenni w swoich wspomnieniach podkreślają, że najważniejszą rzeczą, którą otrzymywano od ludności cywilnej, były informacje. Bez nich UPA nie byłaby w stanie utrzymać się w terenie.

Wracając do zasadniczego wątku naszego rozumowania, chciałbym podkreślić, że sama blokada wsi, która praktycznie i tak była z wojskowego punktu widzenia niemożliwa, nic by nie dała”.

Relacja prof. Władysława Filara

M.A. Koprowski, „Akcja „Wisła” – krwawa wojna z OUN-UPA”, Wyd. Replika, Zakrzewo 2016, ss. 380
Książka dostępna w kiosku Muzeum Niepodległości w Warszawie

Myśl Polska, nr 39-40 (25.09-2.10.2016)
http://www.mysl-polska.pl/

Komentarzy 13 to “Akcja „Wisła” była koniecznością”

 1. adsenior said

  Ukraińców w Polsce przesiedlono, natomiast Polaków na Ukrainie WYMORDOWANO!!

 2. maasteer said

  koment z onetu o filmie WOŁYŃ:

  „Dziękuje za fil Wołyń : Dobrze że w końcu powstał film o rzezi na Wołyniu. wielu ludzi, którzy to ludobójstwo przeżyli nie doczekało się filmu. A z cała pewności chcieli by na niego się wybrać. pokazać dzieciom i wnukom. Nie dane im było w komunie bo nie pozwalała aby taki film powstał. Potem ie pozwalał Michnik, szaja III RP. Ta sama szaja co blokowała powstanie filmu Wołyń bezceremonialnie tłukła propagandę o holokauście. wywyższając żydowskie ofiary a upodlając polskie kobiety i dzieci wymordowane przez Ukraińców z UPA. Dziękuję panu reżyserowi za film Wołyń. ”

  http://film.onet.pl/studio-onetu-z-festiwalu-filmowego-w-gdyni-odcinek-5/nx22c7

 3. Janczarski said

  Zobaczyć, a tym co zapomnieli przypomnieć:
  https://www.youtube.com/watch?v=YmEpC3nzA0I 1:43:10 Ogniomistrz Kaleń: Polski film wojenny 1961 PL
  https://www.google.pl/search?q=Kale%C5%84&client=ubuntu&hs=v8Z&channel=fs&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwie75Ths6bPAhXBDCwKHW1aCtQQsAQIMA&biw=1855&bih=990

 4. Boryna said

  Ukraińcy powinni być wysiedleni w rejon Workuty, nie byłoby dzis problemu. UPA..

 5. anonim said

  ad1. Dokładnie panie Adsenior
  Kto rządził w Polsce po wojnie wiemy, une nawet nie musiały ukrainców wyrzynać wystarczyło ich deportować do ukraińskiej ssr, swoi do swoich niech jadą…ale to by zbyt mocno premiowało polskich goim więc deportowano ich z kurnych chat do murowanych chałup na zachód co by w razie czego bat na Polaków pozostał w Polsce.

 6. NICK said

  Dziwny tekst.
  Introdukcja „po linii”.
  Było jak było i jest jak jest ale czy to było dobre?

  Na tym filarze żaden most nie spocznie.

 7. Moher49 said

  Akcja Wisła była jak najbardziej potrzebna. 80 żołnierzy we wsi nie miałoby żadnych szans kiedy wkoło sam wróg. Leży wielu tych żołnierzy na cmentarzach w Zagórzu i Baligrodzie. Mówiła mama, że Ukraińcy podczas wysiedlania płakali, nieśli z sobą chorągwie i święte ikony z cerkwi. Spóźnione żale. Jest ich parę milionów w Polsce, zaczynają się panoszyć. Przekręcają historię, Kraków, Lublin to miasta ukraińskie mówią. Wysiedlenie było potrzebne, ale na Syberię, nie na ziemie zachodnie. Raz na zawsze niech sobie zapamiętają różne Tymy, Kaczyńskie, Sakiewicze – Ukraina zaczyna się za Zbruczem, albo wcale jej nie będzie.

 8. Joe said

  „Zacznaja sie panosztc”??Moher 49…Une juz za Gomolki byli doskonale zorganizowani z bazami na Dolnym Slasku i Wroclawiu…POtem opanowali warszawke na tyle ze nawet Gomolka byl dla nich przychylny i „przymykal oko” lub udawal” niewiedzacego” na ich sprawki niezgodne z ideologia.A chazarstwo ich naczalstwo PO ministerstwach szczegolnie SILOWYCH dokonywalo reszty….Pozdrowko Moher…

  Nie na darmo miał żonę koszerną…
  Admin

 9. NICK said

  Trudno to rozeznać do końca… . (7 i 8).

  Jedno jest pewne. Jest ich wielu. Awansują na coraz wyższe stanowiska.

  Nie chce pisać diagnozy. Ostatecznej. Nie raz, zresztą, pisałem.

 10. Kronikarz said

  , – )

 11. Adam Ryglowski said

  Ad 10) Kronikarz
  Bużkę majstruje się tak
  🙂

 12. Adam Ryglowski said

  Ad 10 – chyba ,że chodziło o ślepego z długim nosem (???)

  Ad 7, 8 i 9 )) -Panowie . Tego „towarzystwa” z czarnymi podniebieniami ( takie plemię ) wylądowało na ziemiach zachodnich i północnych ca. 2 mln . Do tego dojechało aktualnie następne 2 mln , – co przy aktualnym potencjale autochtonów ( plemiennym i intelektualnym ) , DAJE PRZYWÓDZTWO MIĘDZYMORZA UKROM .
  🙂
  (Ad 10 – łatwe , no nie ? )

 13. Kronikarz said

  Adamie,
  Dziękuję za radę !
  W moim wypadku nie chodzi tyle o buźkę co o oczko znaczące:
  – „Ciekawy artykuł/dyskusja, ale nie mam w tej chwili czasu, by się wpisać i dostawać zawiadompisać – albo nawet nie mam czasu czytać w tej chwili podstawowego tekstu – zatem, zamiast pisać coś nieprzemyślanego, wpisuje ten znak, by dostawać zawiadomienia i wrócić do sprawy w wolnej chwili.”
  – Czy taka głoza Panu odpowiada?
  Pozdrawiam, – ))

Sorry, the comment form is closed at this time.