Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

My tu o ‚czarnych protestach’, a Niemcy znowu nam szykują światowy kryzys! Deutsche Bank umoczony na astronomiczne 55 BILIONÓW € w ryzykowne instrumenty pochodne!

Posted by Marucha w dniu 2016-10-01 (sobota)

Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie ma wątpliwości – niemiecki Deutsche Bank to obecnie „największe ryzyko systemowe w skali globalnej”! Zaangażowanie tego banku na rynku instrumentów pochodnych sięga 55 bilionów euro.

Dla uzmysłowienia sobie skali tej kwoty – to ponad 20-krotność rocznego PKB całych Niemiec! Klienci instytucjonalni już nie czekają i wyciągają wielomiliardowe nadwyżki gotówkowe, jakie trzymali w Deutsche Banku. Czy to początek największej katastrofy finansowej w historii świata?

Kurs akcji Deutsche Banku od kilku miesięcy spada na łeb na szyje, a klienci instytucjonalni zaczęli likwidować wielomiliardowe nadwyżki gotówkowe trzymane na jego kontach. Powód? – Okazuje się, że ten największy niemiecki bank jest „umoczony” po uszy na rynku ryzykownych instrumentów pochodnych (kontrakty terminowe, opcje, SWAP-y, CDS-y, CIRS-y) notowanych na platformach pozagiełdowych.

Kwota zaangażowania w te instrumenty wynosi obecnie niepojętą dla ludzkiej percepcji sumę 55 bilionów euro (1 bilion = 1000 miliardów)! To ponad 20-krotność rocznego PKB całej niemieckiej gospodarki! Jeśli coś – za przeproszeniem – „pierdyknie”, to Deutsche Bank w ciągu nie dalej jak miesiąca może rozwalić całą światową gospodarkę w strzępy!

Jakby tego było mało ministerstwo sprawiedliwości USA domaga się od Deutsche Banku do 14 mld dolarów tytułem kary za narażenie Amerykanów na straty poprzez oferowanie im toksycznych aktywów, powiązanych z rynkiem kredytów hipotecznych. Rząd Angeli Merkel póki co zaprzecza, aby zamierzał udzielić jakiejkolwiek pomocy publicznej Deutsche Bankowi, ale czy jak przyjdzie co do czego, to podtrzyma swoje stanowisko?
– Nie wiadomo.

Jedno jest pewne – widmo największej katastrofy finansowej w historii świata jest niezwykle realne. Wystarczy, że zmaterializuje się ryzyko tzw. „run-u na bank”, czyli masowej likwidacji depozytów przez klientów zaniepokojonych stanem największego niemieckiego banku.

Warto mieć świadomość, że pieniądz jest głównie wirtualnym zapisem na księgach banku i oczywiście żaden bank na świecie – nawet tak potężny jak Deutsche Bank – nie jest w stanie wypłacić wszystkich depozytów swoim klientom. Im więcej wypłat w krótkim okresie, tym gorsza pozycja kapitałowa i większe problemy na skalę globalną…

Źródło:
Deutsche Bank wywołuje panikę, potrzebny ratunek (Stooq.pl)
Deutsche Bank kolejna czarna owca (Stooq.pl)
Kurs Deutsche Banku coraz bliżej dna (Bankier.pl)

http://niewygodne.info.pl

Komentarzy 27 to “My tu o ‚czarnych protestach’, a Niemcy znowu nam szykują światowy kryzys! Deutsche Bank umoczony na astronomiczne 55 BILIONÓW € w ryzykowne instrumenty pochodne!”

 1. Oszczędny said

  Tylko własne skarbonki przetrwają. Ja mam dużą świnię z dziurka i zawsze jest pełna. Kryzysu się nie boję:-) Poza tym żydek świni mojej by nie zjadł bo byłby to kanibalizm, i mógłby mu jahfeee przykabalić w pejsy. O ja bergolę ale by było wesoło…

 2. RomanK said

  Deutche Bank…jest bankrutem…..!!!! Totalnym bankrutem!
  teraz tylko chodzi o to jak przerzucic jego dziela…dlugi…zeby za nich placili pracujacy Niemcy…i inni Europejczycy w tym Polacy!

 3. Zerohero said

  Każdy bank jest z definicji bankrutem. Tak działa system rezerwy częściowej.
  Natomiast byłbym ostrożny w ocenie wielkości tych instrumentów pochodnych. Suma może opiewać na 55 bilionów, ale instrumenty mogą być obstawiane na przeciwne kierunki i wypadkowy wektor może być mniejszy.
  Choć wypadkowy wektor jest tu zapewne jest tu wysoki.. Nie ma takiego geniusza co by to wycyrklował na zero.

 4. ojojoj said

  Identyczna sytuacja byla w 2000 z banka „dot com”, a potem w 2008 z domami. W obu przypadkach stopy procentowe poszly w gore i jebut. Teraz dzieje sie identycznie, a powodem tym razem sa derrivatives. Nawet Trump o tym mowi, co sie troche dziwie ze mu tak o tym glosno pozwalaja gadac.

 5. snag said

  Tlumacz zapomnial ze tlumaczy z angielskiego textu gdzie ‚billion’ znaczy miliard ,…

 6. revers said

  Wszyscy sa umaczanii
  „My best German source informs me that 3 major banks are in trouble, and these 3 banks are fighting every single night to fight off insolvency and failure. He says CitiGroup in New York, Barclays in London, and Deutsche Bank in Germany- every single night are in trouble. ”

  http://www.silverdoctors.com/gold/gold-news/jim-willie-if-deutsche-bank-goes-under-it-will-be-lehman-times-five/

  nawet Putin i jego kuzyn

  http://www.newyorker.com/magazine/2016/08/29/deutsche-banks-10-billion-scandal

  Skad te 55 bilionow? jak w bance pochodnych utopionych jest 1,6 tryliona $$$$, przekaraczajaca rownez nascie razy swiatowy brutto produkt.

  Komenataorzy pisza o nacisku usmanskich korporacji na Niemcy i Francje o podpisanie TTIP, stad i w PL pospiechy. W 2008 roku padl Bank Lehmann z tych samych powodow i jakosc swiat sie nie zawalil, oprocz coraz wiekszych naciskow na TPP i TTIP.

 7. Re: Artykul…
  Z zydowskiego banku znajdujacego sie na terenie Niemiec zwolnionych zostalo 9600 pracownikow (praktycznie z dnia na dzien)…To tak przy okazji. Wkrotce mozna oczekiwac na „efekt domina”…

  Re: 2 RomanK.
  Panie Romku, zydowski bank znajdujacy sie na terenie USA jest rowniez bankrutem, bowiem totalne zadluzenie Amerykanow siega nieco ponad 300 bilionow dolarow (300 trylionow) I „rosnie” w zawrotnym tempie…
  Z grzecznosci pomine stan gospodarki panstwa I rodzinnej ekonomii…,bowiem ponad 47 miilonow Amerykanow korzysta z „kartek zywnosciowych”, ponad 100 milionow nie posiada pelnego etatu (pracuja niekiedy dorywczo) I pomijam tych, ktorzy „wypadli” ze statystyk…
  A wiec zaczyna sie…
  ==========================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 8. snag said

  Jasiek nastepny mundrala ,…

  A billion is a number with two distinct definitions:

  1,000,000,000, i.e. one thousand million, or 109 (ten to the ninth power), as defined on the short scale. This is now generally the meaning in both British and American English.[1][2]

  https://en.wikipedia.org/wiki/Billion

 9. RomanK said

  Panie Jasiu..czy 50000trilionow NIC – jest wiecej od 50000trilionow NIC????

 10. Hasso C. said

  Zawsze wszystko na Niemcow. A Deutsche Bank to niemiecki tylko z nazwy, a zalozony i kontrolowany przez rodzine Warburgow – tych samych co wspolzalozyli Federal Reserve. To koszerny bank. Ale rzeczywiscie, wyglada na to, ze jego upadek poczujemy wszyscy.

  Wiemy, że to koczownicy bank – admin

 11. Leszek Karpinski said

  ad 5. ad 8. Oni wszyscy mają coś z deklem, Jasiek za długo siedzi w Toronto i zapomniał że Hamierykański/Ungielski bilion to Polski miliard.
  Tryliard Panie Jaśku to Trillion , Mi , Bi , Tri, Quad 1,2,3,4 Do You get it?

 12. revers said

  Wiedza lesio o 3 zerach i o lewrkach w teorii i praktyce, do szoly uczyc sie o pochodnych i Black Scholes rownaniach w praktyce i teorii a takze rozrozniac czasy wygaszania opcji geldowych amerykanskiej i europejskiej.

  Nikt nie pisze o trustach bankowych za tym stojacych JP Morgan i Goldmann Sachs i czy niemcy dostana zloto z powrotem, bo przeciez nie ich jest tylko zydow.

 13. Kar said

  1funt-zloty 4.95888767 Polish/obecnie.., i czy wkrotce nie bedzie: 1f-150zl..jak za dobrych czasow (?)

 14. Zerohero said

  @snag

  Tlumacz wiedział co tłumaczy i DOBRZE przetlumaczyl, nawet zaznaczył to w tekscie. To Pan nie wie najwyrazniej co to pochodne., bo dziękuję się 50 bilionem.

  Natomiast Jaśkowi tłumaczyłem kiedys różnice między amerykanskim a polskim bilionem, a także miliardem. Jak widać ten LEŃ nie zadał sobie trudu by to zapamiętać i jak pird…lił o trylionach tak pierd..li.

 15. Zerohero said

  Dziwuje nie dziekuje. Podpowiadanie tekstu mi zepsuło komentarz :).

 16. gorce said

  złoty będzie złoty. a funt tańszy dużo tańszy

 17. Leszek Karpinski said

  ad 14 Panie Zerohero „….percepcji sumę 55 bilionów euro (1 bilion = 1000 miliardów)! To ponad 20-krotność…..” ???? niech się Pan dobrze zastanowi co ten artykuł wygaduje. Ja uważam że to 1000 milionów i Pan chyba też , a różnica między amerykańskim a polskim bilionem jest taka że w Polsce nie ma „biliona” my mamy miliard.

 18. Leszek Karpinski said

  Ad 17 Znaczy mamy , ale po miliardzie, więc chyba jestem w błędzie , tłumaczenie jest dobre.

 19. NC said

  5. Powinien był Pan najpierw sprawdzic, a nie strzelać z biodra 🙂 Sam też tak odruchowo zareagowałem, ale na przykład Fortune Magazine fortune.com pisze jasno
  [quote]Deutsche has the world’s largest so-called derivatives book—its portfolio of financial contracts based on the value of other assets—in the world. It peaked at over $75 trillion, about 20 times German GDP, but had shrunk to around $46 trillion by the end of last year (2015).[/quote]

 20. revers said

  Prof. Hamer, 3 fazy kolonizacji europy po wprowadzeniu CETA, TTIP
  .https://www.youtube.com/watch?v=5FR8kjC9Ywg

  Drugi co do wielkosci bank komerzyjny Commerzbank skreslil ostanio ok 10 tys. miejsc pracy, takze banki szykuja sie i na najgorsze i na nowosci typu TTIP.

  Po zy tym Deutsche Bank falszujac midzybankowe rozliczenia LIBOR nie mogl robic to sam, zawsze musial byc ten drugi bank jak do tanga, lub trzeci bank.

 21. Re: Snag & Revers…
  Napisalem poprawnie, a odpowiedz byla dla p. RomanaK zamieszkalego na terenie USA !!!.

  po kolei:

  1 million x 1000 = 1 milliard x 1000 = 1 billion – ( w wersji amerykanskiej jest 1 trylion) – czyli 300 bilionow .

  I w dalszym ciagu nie wiem o co wam Panowie chodzi wywolujac „burze w szklance wody”…nt/ cyfr I nazw???…

  Generalnie, zydowski system (oczywiscie pod „ich” kontrola) wali sie, a poszkodowanymi beda jak zwykle „goje”…
  ========================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. Jerzy Ulicki juz pisze publicznie.

 22. NICK said

  Świat nie znał TAKICH „długów”.
  Zatem co Nas czeka?
  Retorycznie… .

  Spowiadam się Bogu… i Wam, Bracia i Siostry… .

  Tak się czasem zastanawiam nad ‚nowymi’ modlitwami… .
  Wolę te przedwieczne.
  To nie jest do akapitu drugiego.

 23. Zerohero said

  @18 Leszek Karpinski

  Cieszy mnie, że Pan się nad tym zastanowił.
  Gospodarka Niemiec to ok. 2 biliony euro, więc opisana w tym artykule 20 krotność się zgadza.
  Różnica między amerykańskim a polskim bilonem jest taka, że dotyczy on po prostu innych liczb.

  Milion to 10 do potęgi 6. 10^6=1000 000

  Polski miliard to 10^9 (tysiąc milionów). Po amerykańsku bilion.
  Polski bilion to 10^12 (tysiąc miliardów). Po amerykańsku trylion.
  Polski trylion to 10^18 (tysiąc bilionów). Po amerykański kwintylion.

  @Jasiek

  „I w dalszym ciagu nie wiem o co wam Panowie chodzi wywolujac „burze w szklance wody”…nt/ cyfr I nazw???”

  Chodzi o to, że liczby które Pan podaje są po prostu z kapelusza. To są brednie, bełkot. Zamiast pisać „dług wynosi 300 bilionów/trylionów” niech Pan napisze, że „dług jest tak wielki, że o ja pier..lę” albo „…że nie sposób zliczyć”. 🙂 Zmyślając liczby wprowadza Pan w błąd.

  @19 NC

  Bo to lewar w instrumencie pochodnym a nie konkretny pieniądz. Zapewne część instrumentów znosi się i wartość oczekiwana chodzi wokół zera. Oczywiście wariancja jest niezerowa, a przy takich wielkościach nawet drobne wahnięcia oznaczają setki miliardów. To i tak dużo.

 24. Dojcze chciał pochulać do USA no i okazało się jak to Amerykanie traktują wolność inwestowania, przepływy kapitału obcego, itp., he he…

 25. human said

  Witam Państwa. Widzę, że nie wszyscy orientują się w temacie instrumentów pochodnych (np kontraktów terminowych). Śmiem wtrącić, ze kontrakt terminowy na surowce, indeksy giełdowe etc jest formą zakładu pomiędzy dwoma osobami z których jedna mówi, że ceny pójdą w górę, a druga, że ceny spadną. Każda z osób zakładających się zabezpiecza gotówkę zgromadzoną na swoim osobistym koncie depozytowym. Rozliczeń na koncie depozytowym dokonuje się na bieżąco, tzn jeśli komuś brakuje kasy na koncie, to makler dzwoni do klienta i prosi o uzupełnienie wkładu. Jeśli uzupełnienie kasy nie nastąpi, to makler z urzędu zamyka pozycję, tzn sprzedaje, lub kupuje instrument, na który brakuje pieniędzy. Kontrakty terminowe poszczególnych serii wygasają w każdy trzeci piątek miesiąca kończącego kwartał.
  Zdaję sobie sprawę, że moja opowieść o kontraktach jest zbyt powierzchowna i dla ogółu nie zrozumiała i wszystko byłoby OK bo każdy może się zakładać o cokolwiek. W końcu ryzykuje swoimi (choć nie zawsze) pieniędzmi.
  Żarty się kończą, gdy w grę wchodzą ogromne ilości akcji zgromadzonych w jednych rękach. Wyjaśnię na przykładzie z lipca 2007. Do czerwca na całym świecie trwała hossa, czyli wszyscy kupowali akcje (banki, fundusze powiernicze) a na końcu drobni ciułacze. Nagle na początku lipca 07 London City wystawiło na warszawskiej giełdzie do sprzedaży kilka tysięcy kontraktów terminowych na WIG 20. Tzn szukano głupka, który kupi te kilka tysięcy kontraktów. Wtedy na jeden kontrakt na WIG 20 trzeba było zabezpieczyć ponad 3200 zł razy dwa. Zaraz po tym, jak się głupek znalazł, LC zaczęło wyprzedaż akcji polskich spółek zwalają tym samym rynek. Tak sie podziało na wszystkich światowych giełdach. Nawet nasza prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie, czy przypadkiem nie doszło do naruszenia prawa. I w ten sposób z giełd światowych wyparowało 3 biliony (nasze biliony) dolców. Wspomniał o tym, w jednym ze swych artykułów Iwo Pogonowski. Jakby co, to chętnie co dopowiem lub wyjaśnię. Pozdrawiam

 26. Siggi said

  Towarzysze i Obywatele!
  Już się przyznaję-bez bicia-żem ja w tej branży ciemnota totalna jak … tabaka w rogu.Może i dobrze,że nie „gram’ na giełdzie,bo czym miałbym grać?Pustym portfelem, na nerwach?Nie mam żadnych kart bankowych,choć do posiadania konta w banku w zasadzie mnię zmusił ZUS,który przysyła mi -z łaski- lichą rencinę,bo emeryturą tego nie nazwę.Jak mnię czasem ktoś ciekawski pyta :… wiela masz?To mu -jak chcę-odpowiadam,że:…to cię dżówno obchodzi.Spytaj lepiej :…jak długo jestem „ma garnku”ZUS-u?Nie?

  Ale na coś się w finansach światowych zanosi,co dotknie każdego.Ta „radosna”twórczość z zadłużaniem się państw nie może trwać wiecznie.Nazywają to dług publiczny ,zadłużenie wewnetrzne-zewnętrzne,co nie ma znaczenia jak nazywają,znaczenie ma kto I kiedy ma to zwrócić ,tak dla formalności.
  Takiej sytuacji na świecie nie było od czasów Fenicjan,którzy wymyślili pieniądze .Przez wieki była jakaś zdrowa wymiana: towar za towar,towar za miedziaki,srebrniki,złote dukaty I jakoś to hulało,aż do chwili kiedy wymyślili „elektorniczny „pieniądz.Tu się dopiero zaczyna.Kto ma w garści centum internetowo-elektroniczne finansów na świecie,ten może „kreować”nasze mld to amerykańskie biliony,a nasze biliony to ich tryliony.I dla jasności amerykański dług to już ponad 20 trylionów ,na nasze to 20 bilionów,głównie pożyczony u własnych obywateli tudzież i za granicą.Zagranica to głównie ChRL ale także potwornie zadłużona Japonia i NRD plus Saudowie i jeszcze parunastu większych,którzy swoich długów mają „po uszy”.W języku ekonomiki finasów takie zjawisko nazywa się… zajob pożyczkowy,który się kręci coraz mocniej I brak widoków na zatrzymanie tego.
  Błędnie gadają ci „znawcy”,że konflikt światowy typu IIIWŚ „zresetuje”-zlikwiduje to to…Po klęsce Niemiec hitlerowskich,Niemcy jednak wykupili obligacje skarbowo-rządowe Adolfa Alojzewicza,które po 1933roku sprzedawał tego dużo na dobry % szef ministerstwa finansów Niemiec,na które
  „lecieli jak na ciepłe bułeczki” bankierzy diaspory z Well Street.Dzięki tym obligacjom AH mógł dokonać „cudu”,rozkręcił interes po Wielkim Kryzysie i ruszył potem w Europę celem wyrównania „krzywd” wynikających dla Niemiec z Traktatu Wersalskiego po IWŚ.
  Tak na mój chłopski rozum to pojmuje i nie za wiele tego pojmuję.
  Zaczyna się dla mnię betonowy mur nie do myślowego przebicia ,jak próbuję sobie to wszystko wyobrazić przez pryzmat elektronicznego pieniądza,jego kreacji.No bo ten kto tym rządzi możę sobie dołozyć jednym kliknięciem,a to znów komuś zabrać też jednym kliknięciem.Raz można mieć na koncie kupę forsy,a inną razą nic nie mieć tj. mieć dżówno.To by wyglądało,że z tym zadłużeniem na świecie nie jest tak żle,skoro można to „myszką”załatwić.Po co IIIWŚ do tego?
  Dumam na tym aż mnię się w głowie zakręciło i chyba pójdę łyknąć kielicha,żeby mnię rozjaśniło się.

 27. revers said

  re24

  jaki tak dojcze bank?, tak samo jak twoj ruski bank z pejsami w Polsce lub Rotszilda stajnia. Hasso cos malo wie a przypomnial wczesniej.

  A do szefa banku DB Ackermana juz w 2008 roku zawital interpol, skonfiskowal paare dokumentow i na tym skonczylo sie, haskich, ani strausburskich sadow ani trybunalow nie bylo. Jak mozna tykac stalego czlonka Bildebarga?.

Sorry, the comment form is closed at this time.