Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Amerykański generał zapewnia: USA przyjdą Polsce z odsieczą w ciągu 5 dni

Posted by Marucha w dniu 2016-10-02 (Niedziela)

Głównodowodzący wojsk amerykańskich w Europie, gen. Ben Hodges zapewnia, że Stany Zjednoczone wypełnią swoje zobowiązania wobec Polski, a ewentualna pomoc z USA dotrze do naszego kraju w ciągu 5 dni.

„Wysyłamy do Polski jedne z najlepszych jednostek US Army – samodzielne oddziały, gotowe do natychmiastowego wejścia do walki”.

W piątek w Warszawie odbył się panel dyskusyjny „Wdrażanie postanowień szczytu NATO w Warszawie: amerykańska i sojusznicza obecność wojskowa w Polsce i na wschodniej flance NATO”. Jego organizatorem był polski oddział The German Marshall Fund of United States. Wśród gości znaleźli się gen. Frederick „Ben” Hodges, głównodowodzący wojsk amerykańskich w Europie oraz Paul Jones, ambasador Stanów Zjednoczonych w Warszawie.

Gen. Hodges omawiał szczegóły zaangażowania USA w rozbudowywanie wojskowej obecności NATO na wschodniej flance. W Polsce od 2017 będzie stacjonować batalionowa grupa bojowa Sojuszu, zaś państwem ramowym będą Stany Zjednoczone. Trzy analogiczne oddziały zostaną skierowane do państw bałtyckich.

Jak ujawnili Amerykanie, w Polsce będą stacjonować żołnierze z 2 Pułku Kawalerii, obecnie bazującego w Vilseck w Niemczech. W okolicach Orzysza, na północnym wschodzie Polski, w tzw. przesmyku suwalskim, będzie stacjonować ponad 800 wojskowych wyposażonych w 67 wozów Stryker. Oddział będzie wzmocniony dodatkowym uzbrojeniem artyleryjskim, przeciwlotniczym oraz orężem do walki z bezzałogowcami. Oddział ten ma uzyskać pełną gotowość bojową do końca kwietnia 2017 roku [To Putin musi się pośpieszyć – admin]. Jednostki 2 Pułku Kawalerii przejeżdżały przez Polskę w ubiegłym roku, w ramach Operacji Marsz Dragonów.

 

Z kolei drugim elementem amerykańskiego zaangażowania w będzie wysłanie w rejon Drawska Pomorskiego Pancernej Grupy Bojowej z 4 Dywizji Piechoty, obecnie stacjonującej w Forcie Carson w USA. W jej skład wchodzi ponad 4 tys. żołnierzy i 450 wozów bojowych, w tym 87 czołgów M1 Abrams. Jeden z batalionów tej Grupy zostanie przebazowany do Rumunii i Bułgarii, zaś drugi na terytorium państw bałtyckich. Pozostała część sił wraz z dowództwem pozostanie w Polsce.

– Wysyłamy do Polski jedne z najlepszych jednostek US Army. Będą to samodzielne oddziały, gotowe do natychmiastowego wejścia do walki – mówił w Warszawie gen. Hodges, nie zdradzając jednak dokładnego miejsca stacjonowania obu wspomnianych jednostek. Niebawem ma to uczynić szef MON, Antoni Macierewicz. Generał zapewnił jednak, że w pełni spełniają one oczekiwania US Army i dają gwarancję sprawnej realizacji postawionych przez Amerykanów zadań.

Ambasador Jones podkreślił z kolei, że w wyniku ustaleń z lipcowego szczytu NATO została wzmocniona wojskowa obecność w Europie Wschodniej i w basenie Morza Czarnego. Zapewniał, że zostaną rozbudowane zdolności do walki z zagrożeniami hybrydowymi i cyberprzestrzennymi.

– Najważniejsze było przejście od polityki „zapewniania” do polityki „odstraszania” – mówił gen. Hodges. – NATO pokazało jedność, jakiej dotychczas nie byliśmy świadkami i ma szansę być najskuteczniejszym sojuszem naszych czasów.

Zdaniem amerykańskiego generała istotą odstraszania jest nie tylko zdolność do wyrażenia woli działania w przypadku zagrożenia, lecz także realna możliwość użycia sił. Do tego niezbędne jest rozwijanie trzech obszarów: skuteczności rozpoznania, szybkości podejmowania decyzji przez polityków oraz sprawności przerzutu i rozwinięcia wojsk Sojuszu.

Gen. Hodges zapewniał także, że w razie zagrożenia wojska USA mogą przyjść Polsce z pomocą w ciągu pięciu dni. Przypomniał, że jeszcze rok temu czas ten wynosiłby ok. 30 dni. Zaznaczył, że jest to zasługa radykalnego przyspieszenia procedur ws. podejmowania decyzji i przerzutu wojska. Zdaniem generała, czas ten można by jeszcze bardziej skrócić poprzez usprawnienie procedury poruszania się wojsk na terytorium Europy. Powtórzył przy tym swój wcześniejszy postulat dotyczący utworzenia czegoś na kształt wojskowej Strefy Schengen.

Polska-zbrojna.pl / rp.pl / Kresy.pl
http://www.kresy.pl

Przeczytaj jednakowoż: 
Głównodowodzący wojsk USA w Europie potwierdza: kraje bałtyckie są nie do obrony

Komentarzy 30 to “Amerykański generał zapewnia: USA przyjdą Polsce z odsieczą w ciągu 5 dni”

 1. Zbyszko said

  A kiedy to Polacy mogą się spodziewać, tego wypełnienia zobowiązań? Czy np wtedy gdy Polacy przestaną kupować w korporacyjnych hipermarketach i zaczną w ten sposób budować swoją gospodarkę?

 2. Greg said

  Polski nie będzie po paru sekundach.
  Co on p……….li!

 3. JerzyS said

  USA niech
  oddadzą Polsce zdeponowane w USA polskie złoto
  i jako gwarancję obietnic zdeponują w Polsce swoje złoto!

 4. JerzyS said

  „Cały Sztab Eunuchów,
  zalegający w W SZTABIE GENERALNYM WP,
  zabraniający Polakom dostępu do broni
  powinien być:
  -natychmiast aresztowany i wydalony z WP jako członkowie zorganizowanej grupy przestępczej
  mającej na celu osłabienie wartości bojowych
  Wojska Polskiego, społeczeństwa i państwa polskiego”

 5. Jack Ravenno said

  Przecież ten gnojek wcale a wcale nie odpowiada za swoje słowa. Może obiecywać durnym gojom złote góry i co?

  G…no!

  Tylko radioaktywna pustynia tu pozostanie…

 6. Dziadzius said

  ta historia ta Historia tak sie wciaz do okola obraca Przecierz to sa identyczne slowa francji i angli w 39 — i do dzis czekamy ich pomocy – no ale Polak to czlowiek religijny i kazdemu dupkowi wierzy.
  Pytanie co mi sie na jezyk nasuwa to Panie Generale Hodges ….
  CZY za 5 dni Usrael jeszcze bedzie???
  No i oczywiscie….CZYM i JAK pomoze???

 7. MG-42 said

  KONIEC z DEMOKRACJ=TALMUDYCZNA

 8. Boydar said

  Rosja nie może zaatakować Polski. Już raz popełniła ten błąd (no, może nie Rosja jako taka lecz władze tego kraju) i wzięła udział w zaborach. Skutki były i nadal są opłakane. Co najmniej milion parchów nominalnie nie mający prawa wstępu, nagle znalazł się legalnie w granicach Imperium. Bardzo k.. sprytny żydoszkopsk myk. Teraz, dostali by „w prezencie” następnych osiem milionów. Czy ktoś ma Ruskich za aż takich durni ?

 9. Zerohero said

  Nie można prowadzić działań ofensywnych bez panowania w powietrzu. NATO nad Polską absolutnie dominuje w powietrzu. Rosja ma problemy z równoważeniem potęgi lotniczej NATO nad własnym terenem, a USA szukają pretekstu by ją sprowokować. Inteligentny człowiek wnioski wyciągnie sam.

 10. Greg said

  Gówno…..prawda!
  .http://ligaswiata.tumblr.com/post/135968624522/czy-putin-wci%C4%85%C5%BC-jest-masonem-masoneria

 11. toidi said

  Rosja nie zaatakuje Polski. Rosja przeprowadzi operację obronna przeciw Nato na terenie Polski. Nawet bronia zwaną eufemistycznie konwencjonalną. A Polacy znikną, co się będzie nazywac collateral damage. Nikt po nas nawet nie pierdnie. Ot, byli być może jacyś tam drobni polaczkowie i ich nie ma, wielkie mi mecyje. Tak to będzie.
  Już za późno, by cokolwiek zrobić. Zachód wygrał wojnę indoktrynacyjną na terenie Polin.

 12. Sybirak said

  Ad 3,4 JerzyS.

  BRAWO !

  Bo z amerykanami jak z angolami trzeba uważać.

  Angole nie tylko (mimo zobowiązań) nie uratowali nas przed agresją niemiecką w 1939 r., ale nawet obciążyli Polskę kosztami udziału
  Polaków w siłach zbrojnych Anglii broniących ich tyłków (samoloty i inne uzbrojenie).

 13. RomanK said

  Rosja nei moze zaatakowac Polski…:-))))….. moze i zaatakuje , kazde zwiazki taktyczne zagrazajace obronnosci Rosji.
  IM wiecej tym wieksze straty…Z tym, ze liczac rozmiary Polski- jako mniej wiecej kolo o srednicy 850km..zycie na jej terytorium nei bedzi emialo zadnej szansy. Byc moze Rosjanie przesiedla ocalonych na wschod…jesli ktos zostanie.
  TO nei dzialanie przeciw Polsce i Polakom jako takim ale dzialanie samoobronne wymuszone przez obecne rzady polski, ktore udostepnily teren Polsji na pierwsza linie obrony mocarstwa lzacego o tysiace km na zachod,…

 14. Boydar said

  Panie Romanie, jakoś dziwnie nie mogę Panu uwierzyć.

  Pisze Pan ‚każde związki taktyczne zagrażające obronności Rosji’. Gdzie są te „związki taktyczne” to akurat wiadomo, nikt się z tym specjalnie kryje. Tu, tu i tu. Jeszcze tu. I co, w swej liczbie lub wyposażeniu osiągają punkt przegięcia charakterystyki. Rosja monitorując on-line sytuację musi zdawać sobie z tego sprawę. Przez 15 minut robi w polskiej ziemi cztery dziury o średnicy około 500 metrów, takie niezbyt głębokie. Jaki ma to wpływ na Polskę ? Z jednej strony zbawienny a z drugiej żaden. Tak jak Hiroszima nie miała specjalnego wpływu na pozostałą część Japonii. Proszę nie pomylić z Fukuszimą.

 15. revers said

  Kogos jeszcze zabraklo w mycce na zdjeciu? Duda, Kwasniewski, Tusk raczej sie nie zmiescil czolowce …
  .https://s9.postimg.org/a2ftydf7z/greatzion.jpg

 16. toidi said

  W razie konfliktu nie tylko Ruscy nie będa się liczyć z tybulcami.

  Osobiście podziękowałbym niezbyt grzecznie za taka intencję pomocy.

 17. ERROR 404 NSZ said

  Hmmm…, w 5 dni, nie ma takiego roweru… .
  A tak na poważnie..
  W zapewnieniach to oni wprawę mają.Idą łeb w łeb z angolami…

 18. wanderer said

  Panie Error, Tak rzadko Pan tu ostatnio bywasz…
  Pozdrawiam serdecznie.

 19. RomanK said

  Piec dni:-)))))) TO przekazanie otwartym kodem wszystkim wokol , ze nikt nie bedzie Polski bronil… Zajecie wszystkigo co ma jakiekolwiek znaczenie militarne zajmie silom Rosji nie wiecej niz 23 godz..z tym ze lotniska i elektrownie 8 godz…
  Zatem to wyrazna wskazowka dla rzadzacych…nei zdaza sie ewakuowac…:-)))
  To widac i Amerykanie nie chca zmasakrowac Polakow…

 20. toidi said

  Rosja broni się rękami i nogami przed zajęciem Polski. Po co jej ten wrzód na dupie? Przez ostatnie trzysta lat nic tylko kłopoty rozmaitego rodzaju. Katarzyna już sie w tej sprawie wypowiedziała. Rosji Polska jest potrzebna, czy słaba czy w miarę silna, jako bufor od zgniłego zachodu. Ale jeśli chodzi o zagrożenie państwa russkiego, to nie cofna sie przed niczym.

  Nie każdemu narodowi dane jest dbać o własne interesy.

 21. Maćko said

  Idiotyczny temat. Nie bedzie wojny z Rosja, wiec o czym tu sie fanzoli?????
  Bzdety i strata czasu

 22. Boydar said

  Z Rosją nie, o najmądrzejszy z mądrych …

 23. Lasot said

  A ja mam nadzieję, że to Rosja przyjdzie nam z odsieczą i pozbędziemy się z Polski jankeskich świń tak samo jak Syria pozbywa się żydowskich i jankeskich terrorystów.

 24. Kazek said

  Dobre jest to gadanie o tych procedurach:

  „gen. Hodges zapewniał także, że w razie zagrożenia wojska USA mogą przyjść Polsce z pomocą w ciągu pięciu dni. Przypomniał, że jeszcze rok temu czas ten wynosiłby ok. 30 dni. Zaznaczył, że jest to zasługa radykalnego przyspieszenia procedur ws. podejmowania decyzji i przerzutu wojska. Zdaniem generała, czas ten można by jeszcze bardziej skrócić poprzez usprawnienie procedury poruszania się wojsk na terytorium Europy.”

  To my tutaj dyskutujemy i lamentujemy od 70 lat ,że nasi sojusznicy nas w 1939 zdradzili a tu nie ! Po prostu mieli takie procedury ! Zanim wdrożono procedury „psy zająca zjadły”.

  Teraz są inne lepsze procedury więc mozna spokojnie spać.

  Re 8 p. Boydar – to bardzo celne to samo mi przychodzi do głowy po lekturze Sołżenicyna „200 lat razem”

  Pozdrawiam

 25. ERROR 404 NSZ said

  Ad 18 Wanderer

  A i ja spieszę z czołobitnością , dziękując za dobre słowo…
  Dlaczego trochę znikłem ? . Tu trza by antałek wyciągnąć by wszystko wyrzec , ale pomalutku i do przodu…

  Pozdrawiam serdecznie.

 26. Re: Artykul…
  Osobiscie nie widze zagrozenia militarnego ze strony Rosji. Rosja praktycznie nie ma zadnego interesu (nawet w kwestii buforowej) zajmowac czy napadac na Polske.
  Rosja doskonale wie, ze juz jestesmy „zalatwieni” przez zydo-masonerie na „cacy” w materii ekonomicznej, militarnej I gospodarczej.
  Czy przypadkiem my Polacy nie jestesmy zainteresowani zniesieniem „embarga” na owoce, warzywa I mieso wlasnie do Rosji???.. (bo „jewRopejski” kolchoz ma nasze produkty w d…pie)…

  No, ale jesli maciar-kur…wa-rawicz ze swoimi najemnikami bardzo bedzie sie prosil o rosyjskiego „kopa”, no to od Rosji napewno go dostanie bez zadnych ceregieli…
  =======================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 27. NC said

  Po 5 dniach prezydent Clinton nakresli „czerwoną linię”, której pod żadnym pozorem napstnikom nie wolno przekroczyć, bo USA się obrażą (ale nie na długo).

 28. Yah said

  ad 8

  Tak a propos „prezentów” – same się odwijają – czekoladki z nadzieniem marcepanowym . Zawartość marcepanów od 66 -75%. Cymes ….

  .www.onet.pl

 29. Yah said

  .http://www.onet.pl/

 30. Maćko said

  28 Yah – slodzone cukrem czy syropem skrobiowy, to marcepany?

Sorry, the comment form is closed at this time.