Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Wyprawa Rosyjskiego Towarzystwa Geologicznego bada wyjątkowy obiekt przyrodniczy – Jezioro Błękitne w Kabardo-Bałkarii.

Posted by Marucha w dniu 2016-10-02 (Niedziela)

Mieszkańcy gór nazywają go przepastnym okiem Ziemi. To jezioro krasowe, jedno z najbardziej zagadkowych na świecie.

Do tego zbiornika nie wpada ani jedna rzeka, ale w ciągu doby wypływa z niego ponad 70 mln litrów wody!

O tym wysokogórskim jeziorze Kaukazu Północnego wiadomo niewiele. Ale istnieje wiele starożytnych mitów. Jeden z nich głosi, że w tym jeziorze utonęła konnica Tamerlana.

Płetwonurkowie na razie nie znaleźli artefaktów, ale na dnie znaleziono dużo kamieni, które najwyraźniej ciągle wpadają do jeziora. Dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że pewne interesujące artefakty leżą właśnie pod tymi zawałami na głębokości 258 metrów.

— To najgłębsze jezioro krasowe na świecie – powiedział zastępca dyrektora Permskiego Państwowego Narodowego Uniwersytetu Badawczego Nikołaj Maksimowicz. – Siarkowodór nadaje wodom jeziora specyficzny błękitny kolor. Ten gaz towarzyszy wszystkim lokalnym podziemnym źródłom, bo w pobliżu jest wygasły wulkan Elbrus”.

Na pokładzie batyskafu naukowcy próbują znaleźć podwodną jaskinię z silnym prądem. Jezioro każdą minutą jest zasilane ok. 8 metrami sześciennymi wody. Znalezienie źródła jest jednym z zadań wyprawy.

W ubiegłym wieku jezioro badano tylko raz. Takich zakrojonych na wielką skalę ekspedycji naukowych z najnowocześniejszym sprzętem jeszcze tutaj nie przeprowadzano. Jej uczestnicy szczerze wierzą, że te gruntowne badania są prawdziwym cudem. Dwa razy dziennie w głębokich ciemnościach zanurza się batyskaf… Pomaga mu prawa ręka naukowców, czyli robot głębinowy. Właśnie on przeciera szlaki. Towarzyszą mu „duety” płetwonurków, którzy kontrolują przebieg prac aparatów.

Płetwonurkowie, bez wyjątku, są też pracownikami naukowymi dużego laboratorium medycznego. Wchodzą w skład ekspedycji. Lekarze badają reakcje człowieka w odmętach wysokogórskiego jeziora. Ponadto zbiorki wodny jest pierwszorzędnym poligonem naukowym do badania nowych systemów podtrzymywania życia pod wodą.

Codziennie zespół naukowców przy pomocy pracowników ośrodka badań podwodnych dostaje do pięćdziesięciu różnych parametrów. Tę ogromną bazę danych trzeba jeszcze opracować i uważnie przestudiować. A na razie jeszcze przez kilka tygodni na specjalnie skonstruowanej tratwie sprzęt naukowy będzie zajmować każde wolne miejsce, a powierzchnię wody będą burzyć wypływające aparaty i nurkujący płetwonurkowie.

Uczestnicy wyprawy mają nadzieję, że program badań głębinowych pozwoli wreszcie na dokładne przeanalizowanie jednego z najbardziej zagadkowych obiektów przyrodniczych na Kaukazie Północnym. Zresztą, nurków wabi w te okolice właśnie tajemniczość jeziora. A turystów – jego piękno na tle majestatycznych gór Kaukazu…

https://pl.sputniknews.com

Komentarzy 7 to “Wyprawa Rosyjskiego Towarzystwa Geologicznego bada wyjątkowy obiekt przyrodniczy – Jezioro Błękitne w Kabardo-Bałkarii.”

 1. La Reine Toronto said

  Cudowny temat; odpreza i relaksuje.
  Rosja jest pelna zagadek. Kaukaz to piekna czesc swiata. Zazdroszcza Rosji i chca ja zawladnac. Przyroda nieskazona i nie skomercjonalizowana ….
  Dzieki za ten obrazek Panie Gajowy!

 2. toidi said

  Łolaboga! 70 milionów na dobę wody z jajkowodorem H2S. Ale tam musi śmierdzieć.

  Cóż, coś za coś. Piękna sceneria i czysta Natura w zamian za wozduch…

  Ale to dobrze. Będzie mniej turystów i przyroda pozostanie dziewicza.

 3. Kaukaz? Przecież stamtąd pochodzą dzikie i krwiożercze hordy chazarskie, czyż nie? I takie paskudy biorą się z tak pięknej krainy? To niemożliwe.

 4. NICK said

  Cudowna to jest Matka Boża.
  Nie jakiś tam temat „młokosie”. (1). P. La.

 5. re1truth2 said

  Mają niedobór. [w ciągu doby wypływa z niego ponad 70 mln litrów wody!] – [ Jezioro każdą minutą jest zasilane ok. 8 metrami sześciennymi wody. Znalezienie źródła jest jednym z zadań wyprawy./ czyli zasilane 11,52 mln litrów wody w ciągu doby/] brakuje 68,48 milionów litrów wody.

 6. re1truth2 said

  Op, pardon 58,48 milionów litrów…

 7. re1truth2 said

  https://translate.google.pl/translate?sl=auto&tl=pl&js=y&prev=_t&hl=pl&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Fcaucasus.pro%2Fzavorazhivayushchaya-kabardino-balkariya&edit-text=

Sorry, the comment form is closed at this time.