Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

10 rzeczy, które musisz wiedzieć o umowie CETA!

Posted by Marucha w dniu 2016-10-04 (wtorek)

Co to jest CETA? To umowa handlowa między Kanadą a Unią Europejską. 23 września 2016 roku w Bratysławie podczas nieoficjalnego spotkania europejskich ministrów ds. handlu padły wstępne deklaracje na temat jej przyjęcia.

Ministrowie byli „za”. Protestujące w Bratysławie organizacje pozarządowe – „przeciw”. Ale z nimi ani teraz, ani wcześniej nie rozmawiano, podobnie jak w przypadku ACTA i TTIP.

1. Mechanizm inwestor-przeciwko-państwu ISDS (Investor-state dispute settlement) zmienia nazwę na ICS (Investment Court System). Czy coś wymiernego idzie za tą zmianą?

Jest to dodatkową furtką dla inwestora zagranicznego na wypadek, jeśli wszedłby on w spór z rządem kraju, w którym dokonuje inwestycji. W wielu sytuacjach inwestor może pozwać rząd o odszkodowanie – i często je uzyskuje. Mechanizm ten obecny jest w umowach inwestycyjnych podpisywanych przez Polskę w latach 90. Przez wiele lat wykorzystywany był sporadycznie, jednak w ostatnich latach liczba spraw lawinowo wzrosła, bo ISDS stał się ulubionym przez korporacje sposobem uzyskiwania pieniędzy z budżetów państw.

2. Rolnictwo europejskie nie będzie w stanie konkurować z kanadyjskim modelem przemysłowym.

Kanadyjczycy od ubiegłego roku zezwalają na sprzedaż jabłek modyfikowanych genetycznie. CETA pozwoli na zwiększenie ich eksportu do Europy, ponieważ obniżone zostaną cła wwozowe z 9 do 0 proc. Uderzy to głównie w Polskę, gdzie produkcja jabłek jest największa w UE. W tym roku genetycznie zmodyfikowany łosoś został dopuszczony do sprzedaży w Kanadzie jako produkt spożywczy. CETA doprowadzi do zniesienia obecnych 15-procentowych stawek celnych dla łososia, co przełoży się na wzrost jego sprzedaży w Europie.

3. Standardy dotyczące bezpieczeństwa żywności są wyższe w UE niż w Kanadzie. Jak je zachować, skoro CETA nie gwarantuje obowiązywania zasady ostrożności?

Kanada jest jednym z trzech największych producentów żywności zmodyfikowanej genetycznie na świecie. Podobnie jak USA, nie odwołuje się do europejskiej zasady ostrożności, nie wymaga też obowiązkowego oznakowania żywności z GMO. Między prawodawstwem amerykańskim i kanadyjskim w kwestii bezpieczeństwa żywności nie ma zasadniczej różnicy. Podobnie jak USA, Kanada uważa, że nie ma żadnych dowodów naukowych potwierdzających, że żywność zawierająca GMO jest bardziej niebezpieczna od żywności tradycyjnej. Nie wymaga też od producentów informowania na etykietach o zawartości GMO.

4. Środki fitosanitarne zakazane w UE mogą być sukcesywnie dopuszczane.

W Europie obowiązuje obecnie moratorium na stosowanie niektórych substancji czynnych z grupy neonikotynoidów, które w Kanadzie (i USA) są dopuszczone. Zakaz stosowania tych pestycydów powoduje oczywiście wzrost kosztów produkcji, ponieważ konieczne jest stosowanie większej liczby zabiegów zabezpieczających rośliny. Z tym wiąże się mniejsza konkurencyjność w przypadku produkcji rzepaku, ale większe bezpieczeństwo dla ludzi oraz zwierząt.

5. Ochrona środowiska może pozostać tylko deklaracją w preambule umowy.

Deklaracja o ochronie środowiska zamieszczona w preambule niewiele daje. Bo wiążące są wyłącznie postanowienia zawarte w konkretnych rozdziałach. Tyle teoria; praktyka zaś nie napawa optymizmem, jeśli spojrzy się na rabunkowe wydobycie ropy w Kanadzie i jego konsekwencje. Eksploatacja piasków bitumicznych doprowadza do dewastacji środowiska i pozbawiła kanadyjskich Indian prawa do użytkowania należnej im ziemi.

6. CETA przyniesie utratę miejsc pracy w Europie – to wynika z raportów.

We wrześniu 2016 roku zostało opublikowane badanie, z którego wynika, że CETA będzie miała daleko idące konsekwencje dla pracowników. Z powodu tej umowy do 2023 roku spodziewana jest w UE utrata 200.000 miejsc pracy. Wzrośnie rola kapitału, a zmniejszy się udział płac.

7. Amerykańskie firmy transgraniczne wejdą do Europy i bez TTIP, poprzez swoje spółki córki.

8. Ekspansja banków może odbywać się bez żadnych ograniczeń.

W wyniku CETA rynki finansowe Kanady i Unii Europejskiej staną się bardziej ze sobą powiązane, a w efekcie bardziej podatne na wszelkie wstrząsy. CETA zakazuje stosowania jakichkolwiek barier ograniczających udział kapitału zagranicznego w krajowych bankach i innych instytucjach finansowych, liczbę zagranicznych podmiotów, a także liczbę i skalę realizowanych przez nich transakcji. Wszystko to drastycznie zmniejsza możliwości ograniczenia międzynarodowego przepływu kapitału spekulacyjnego, a to zmniejsza możliwości zapobiegania kryzysom finansowym i ich zwalczania, gdy już zaistnieją.

9. Dane osobowe bez odpowiedniej ochrony.

Po pierwsze, CETA, teoretycznie, przewiduje pewne zabezpieczenia i wyjątki, które mogą pozwolić obu stronom przyjąć zasady pozwalające chronić prywatność i dane. Jednakże klauzule te mogą być aktywowane tylko wtedy, gdy nie są one sprzeczne z innymi przepisami CETA. W tej sytuacji Karta Praw Podstawowych staje de facto na niższym poziomie niż umowa. Po drugie, CETA wymaga, aby standardy organizacji międzynarodowych, jeżeli obie strony są członkami, były przestrzegane. Jednak Kanady nie dotyczy Konwencja Rady Europy o ochronie danych osobowych.

10. Liberalizacja usług publicznych może uderzyć np. w ochronę zdrowia czy zaopatrzenie w wodę.

CETA nie zapewnia tego, że państwa będą miały swobodę w regulowaniu usług publicznych (m.in. ochrona zdrowia, edukacja, transport publiczny, dystrybucja energii, zaopatrzenie w wodę, usługi społeczne, kulturalne) zgodnie ze swym wyborem. Wręcz przeciwnie, w imię zapewnienia dostępu do rynku oraz ochrony praw inwestorów zagranicznych, CETA istotnie zmniejsza pole dla prowadzenia przez państwo (władze centralne i lokalne) własnej polityki dla realizacji interesu publicznego, w tym poprzez renacjonalizację usług poprzednio już sprywatyzowanych.

Protest przeciwko umowie odbędzie się 15 października w Warszawie. Link TUTAJ.

Więcej informacji na http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/980577,co-to-jest-ceta-10-rzeczy-ktorych-nie-wiecie-o-umowie-ue-kanada.html
http://parezja.pl/

Komentarzy 12 to “10 rzeczy, które musisz wiedzieć o umowie CETA!”

 1. Won z ścierwem!

 2. Adam Ryglowski said

  Ad 1) – PRZEPRASZAM , ŻE MAM ODMIENNE ZDANIE .
  ……….
  …….

  to nie „ścierwo ” – TO (Q -WA) takie b i e d n i u t k i e
  plemię , które jak nie będzie mialo W SZ Y S T K O , to
  ZAWSZE BĘDZIE BIADOLIŁO .
  …..
  ……

  Mamy lasy (ca.100 000 km /..2) w Polsce (1/3 powierzchni
  NASZEJ P O L S K I )
  ……………………………………………………………………………
  mIELIŚMY WODOCIĄGI I KANALIZACJĘ
  podobno produkowaliśmy tyle prądów ( 🙂 .) , że nawet był eksport w tej branży (za Gierka)
  ……..
  Podobno był jakiś „śmiszny przemysł” – jakieś kombinaty , jakieś firmy , co robiły to samo , na poziomie ZACHODU , tylko za 20 – 50 % rzeczywistej wartości.
  .
  Jak wyglądali Adam i Ewa – wypędzeni z raju ???
  …..
  .
  .

 3. Kronikarz said

  , – )

 4. Eva said

  Dla kogo i na czyją rzecz pracują ścierwa typu Morawiecki, Maciora/Singer, debil Waszczykowskj,, Kornhauser-Duda i reszta tego ścierwa , które przybrało polskie nazwiska? Kim właściwie jest Kaczyński i dlaczego pełza przed amerykańskimi ludobójcami? Jaki jest stopień pokrewieństwa między Kaczyńskimi a zbrodniarzem z NKWD -Świątkowskim?

 5. Dziadzius said

  siedzac w Kanadzie, Wam w Polsce z calym sercem wspolczuwam, bo jestesmy pod takim samym typem idiotow w rzadzie- ale jak chinskie przyslowie mowi „jakiescie gowno wybrali to w takim gownie siedzcie” bo teraz nie mamy sposobu ani tego gowna odswierzyc [ smrod zniszczyc] ani z niego wyjsc a patrzac na glupkowaty [Hillary Clinton] przekroj naszego obecnego” politically correct” spoleczenstwa [ no i tez tego w USraelu] to nie widze mozliwosci zmiany az chyba dopiero po zalaniu muzlumanskim. Cierpliwosci brak !

 6. jamek said

  JKM: Oto 8 oznak, że wojna atomowa nastąpi już wkrótce
  Autor: Maksymilian Tomanek – Wrz 25, 2016

  1) Rząd RFN wezwał obywateli do zgromadzenia 10-dniowych zapasów żywności

  2) JE Barak Hussein Obama odmówił podpisania deklaracji, że USA jako pierwsze nie użyją broni jądrowej.

  3) Premier Słowacji oznajmił, że według Jego informacji wojna wybuchnie w ciągu miesiąca.

  4) Wojny na ogół rozpoczyna się po żniwach i wykopkach

  5) JE Antoni Macierewicz oznajmił, że w ciągu miesiąca przedstawi niezbite dowody, że katastrofę w Smoleńsku spowodowali Rosjanie. Ponieważ dowodów takich nie ma, oświadczenie takie wydał w celu podtrzymania anty-rosyjskiej histerii – a wojna musi wybuchnąć wcześniej.

  5) Chiny nieoczekiwanie ogłosiły sojusz wojskowy z Rosją i też szykują się do wojny.

  6) Trwają ruchy wojsk rosyjskich polegające na ich rozśrodkowaniu, by nie mogły być zniszczone jednym uderzeniem atomowym.

  7) Nasila się ostra agresywna propaganda.

  8) Rozpoczęły się już harce: Syria (ktoś, podejrzewam ludzi zwi,ązanych z p.Hilarią Clintonową, sabotuje porozumienie), Jemen

  .https://www.youtube.com/watch?v=jLt_eTcmQLA

 7. revers said

  Pan Robert Grey w CV i CETA

  https://marucha.wordpress.com/2016/10/04/polska-amerykanin-w-polskim-rzadzie/#comment-619393

 8. wiesiek40 said

  Coś mi ćwierka że po to były przetasowania w „polskim” rządzie.Superminister bez żadnych skrupułów wtryni tubylcom CETA,TTIP.I co mu zrobimy ?Co do ochrony środowiska w usa czy kanadzie wystarczy obejrzeć filmiki na Fokusie o poszukiwaniach i pozyskiwaniu złota,kamieni szlachetnych i innych kopalin w Górach Skalistych.Rosjanie zakazali Polakom wierceń poniżej 4000 m.,po wpuszczeniu na nasze tereny uprzywilejowanych biznesmenów,korporacji wkrótce będziemy się czuli jak Indianie w ich byłym Kraju.Możemy sobie co najwyżej pogwizdać na bogactwa które kryje polska ziemia.

 9. Isia said

  … „Protest przeciwko podpisaniu CETA. Kryminalne i podstępne działania polskiego rządu.

  W załączeniu tekst podjętej uchwały Polsko – Polonijnego Zgromadzenia Niepodległościowego przeciwko podpisaniu układu CETA i stacjonowaniu wojsk NATO (…).
  … Domagamy się przeprowadzenia referendum dotyczącego wprowadzenia do Polski wojsk NATO oraz referendum na zgodę Narodu na podpisanie CETA. (…)”

  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2016/10/protest-przeciwko-podpisaniu-porozumienia-ceta-kryminalne-i-podstepne-dzialania-polskiego-rzadu/

 10. Isia said

  … „Zastąpienie władzy rządów narodowych przez korporacje za pomocą CETA (TTIP, TISA) ze szkodą dla społeczeństw (…)

  … Czy Polacy wreszcie się obudzą i wezmą udział w ogólnopolskim proteście w połowie pażdziernika ? Czy będą czekać jak barany przed rzeżnią, na swoją kolej eksterminacji ? (…)” (wynikną z podpisania) „daleko idące konsekwencje tych umów w formie zintensyfikowania ludobójstwa już realizowanych obecnie działań.”

  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2016/10/zastapienie-wladzy-rzadow-narodowych-przez-korporacje-za-pomoca-ceta-ttip-tisa-ze-szkoda-dla-spoleczenstw/

 11. Kronikarz said

  I jest pretekst :
  Nic nie wyszło, bo Ceta !

 12. […] z:  https://marucha.wordpress.com/2016/10/04/10-rzeczy-ktore-musisz-wiedziec-o-umowie-ceta/ […]

Sorry, the comment form is closed at this time.