Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Francuzi wściekli, minister żąda wyjaśnień i jedzie do Polski. „To zdrada i upokorzenie Francji”.

Posted by Marucha w dniu 2016-10-07 (Piątek)

Dawno nie byliśmy już świadkami konfliktu polsko-francuskiego. Teraz, za sprawą decyzji Antoniego Macierewicza, może się to zmienić.

Niedawno polski MON podjął niespodziewaną decyzję o nie zakupieniu wielozadaniowych śmigłowców Caracal. Choć o tej transakcji mówiło się od dawna, 4 października ministerstwo rozwoju podało do wiadomości publicznej, że zerwano negocjacje z francuską firmą Airbus Helicopters.

– Polska uznaje za zakończone negocjacje umowy offsetowej z Airbus Helicopters związanej z kontraktem na zakup śmigłowców wielozadaniowych Caracal dla polskiej armii. Kontrahent nie przedstawił oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego. Wysokość kontraktu to ok. 13,5 mld zł. Co najmniej tyle samo powinna wynieść wartość zobowiązań offsetowych spełniających cele określone w ustawie offsetowej – czytamy w komunikacie.

Ta decyzja zaskoczyła nie tylko Polaków ale i samych Francuzów, którzy są nią oburzeni. Komentatorzy nazywają zerwanie negocjacji „nożem wbitym w plecy”, a także „zdradą i upokorzeniem Francji”. Decyzja Macierewicza wywołała burzę nie tylko w mediach, ale i we francuskim rządzie. Nic zresztą dziwnego, bo może ona oznaczać masowe zwolnienia w Aribus Helicopters.

Już wkrótce do stolicy Polski przyjedzie francuski minister obrony, Jean-Yves Le Drian. Minister będzie chciał wyjaśnić, jakie były szczegółowe powody zerwania negocjacji. We Francji to spotkanie nazywa się „naradą ostatniej szansy”.

Caracale od początku wywoływały duże kontrowersje. Choć teraz afera rozkręciła się wobec zerwania negocjacji w ich sprawie, poprzednia władza była krytykowana za dokładnie odwrotną decyzję.

http://pikio.pl/

Komentarzy 89 to “Francuzi wściekli, minister żąda wyjaśnień i jedzie do Polski. „To zdrada i upokorzenie Francji”.”

 1. Moher49 said

  Przynajmniej raz, coś dobrego Antoni zrobił. Stać nas na własne, skuteczne uzbrojenie, bez całowania w .. obcych. Francuzi czują się upokorzeni i zdradzeni, bez przesady, niech przypomną sobie jak zrobili w ciula Polskę w II WS.

  Zrobił. Bo mu une kazały.
  Admin

 2. NICK said

  Kolejny. Do kolekcji. Mocher.

 3. Carlos said

  brawo Admin

 4. Boydar said

  Jak ten „minister” już przyjedzie, będzie okazja zapytać o ’39. Ranga chyba nadzwyczaj stosowna. A gdyby się jeszcze pultał, to trzeba mu zacytować francuskie uzasadnienie Mistrali. Chyba swojemu rządowi wierzy.

  Nb*. podobno te helikopterowce jednak Egiptowi potrzebne nie będą i Sisi chce opylić je dość tanio Krasnej Armii.

  * Nb. to się tłumaczy ‚za dobrej pamięci’ czy ‚byłbym zapomniał’; to tak żeby Pan Macko czasu nie tracił

 5. jamek said

  PO to satano-masony z loży francuskiej, a PIS z brytyjskiej.
  Robią se dobrze, a Polakom dalej nędza. Pierd…. Holanda!

 6. YogiBeer said

  Przynajmniej raz, coś dobrego Antoni zrobił. Stać nas na własne, skuteczne uzbrojenie, bez całowania w .. obcych. Francuzi czują się upokorzeni i zdradzeni, bez przesady, niech przypomną sobie jak zrobili w ciula Polskę w II WS.

  Zrobił. Bo mu une kazały.
  Admin

  Dawny polski przemysł wytwarzający śmigłowce nie jest już włąsnością polską. Polaków nie stać na ponowne stworzenie przemysłu tego typu od podstaw. W tej sytuacji na WŁASNE uzbrojenie nas nie stać i w przewidywalnej przysszłości to się nie zmieni.

  PiS jako odnoga „środowisk” „amerykańskich” najprawdopodobniej odsuwa kontrahenta „obcego”, by kupić u „swojego”. Albo bardziej prostodusznie – chce jeszcze bardziej wejść w du… WRÓĆ! łaski Jankesów poprzez zakup jankeskich śmigłowców.

  Kto kazał Antoniemu? W wersji prostolinijnej – nikt nie musiał, on po prostu kocha Wuja Sama i liczy, że jak kupi śmigłowce, to dostanie drugą brygadę NATO w Polsce w ramach offsetu. W wersji „starszej i mądrzejszej” – liczy, że jak kupi śmigłowce dzjąc zarobić „swoim”, to dostanie drugą brygadę NATO w Polsce w ramach offsetu, w ramach „starozakonnej” polityki antagonizowania Polin i polactfa z Rosją.

 7. Zerohero said

  @Moher49

  Polska nie produkuje i nie potrafi wyprodukować nawet ułamka śmigłowca (jeszcze w latach 90 potrafiła sama projektować i produkować). Pisowska propaganda zapewne bełkocze o własnych fabrykach, ale to są resztki fabryk z PRL zamienione na montownie składające do kupy części zza granicy. Ani zyski ani technologie nie należą do Polaków. Dobrze, że polski robotnik znajdzie tam pracę, ale polskość konkurenta Caracali nie ma wielkiego znaczenia.

  Nawiasem: po to USrael kupił polską zbrojeniówkę i zamienił ją w montownie aby teraz wygrywać w Polsce przetargi. Bo to przecież polskie zakłady.

  @4, Boydar

  Niemądra riposta, bo konkurenci Francuzów to Anglosasi. Też nas w 39 załatwili. Nawet gorsi byli.

 8. Boydar said

  Rozumiem, że Francja nie zobowiązywała się do odsieczy w przypadku ataku Hitlera na Polskę. No ciekawe, dziękuję Panie Zerohero, muszę skorygować notatki.

 9. YogiBeer said

  @Zerohero, 7

  Gen „Bór”-Komorowski powinien trafić przed trybunał wojskowy i zostać zdegradowany a następnie rozstrzelany za PW’44.

  Polacy sami się „załatwili” i w 1939 i później. Anglia nigdy nie dawałą gwarancji nienaruszalności granic II RP w przypadku konfliktu II RP z ZSRR. To polskie „rządy” w Londynie nie chciały pojąć, że Anglia nie wejdzie w konflikt z ZSRR w obronie ziem nieistniejącej II RP, do któych prawa rościł sobie ZSRR na mocy „referendów” w Zachodniej Ukrainie i Zachodniej Białorusi. Churchill robił co mógł w interesie rządu Mikołajczyka, bo chciał mieć „swoich ludzi” we władzach powojennej Polski. Kompletna niekompetencja ekipy Mikołajczyka pokrzyżowała te plany Churchilla (który zaczął powtarzać, że „można wiele zrobić dla Polaków, ale nic (wspólnie) z Polakami). Mikołajczyk, po tym, jak przegrał wszystko w rozgrywce ze Stalinem, podał się do dymisji, a jego następca – Arciszewski – był Churchillowi niepotrzebny, dodatkowo – nie pojmował sytuacji, w jakiej się znajduje sam rząd i „sprawa II RP” (bo już nie – sprawa polska, tą panowie z Londynu stracili z oczu całkowicie). W efekcie niepotrzebne Anglii wojsko polskie miało wybór – praca barmana albo magazyniera – albo wielce niepewna kariera w PRL, która albo skończyłaby się na podrzędnym stanowisku w armii PRL, albo na stanowisku barmana bądź magazyniera – albo – w najgorszym razie – w więzieniu na Rakowieckiej.

 10. YogiBeer said

  @Boydar
  Francja była zobowiązana w przypadku ataku III Rzeszy na II RP do „dokonania ofensywy głównymi siłami” 17 dnia od rozpoczęcia działań wojennych przeciw Polsce. Tyle, że II RP przegrała wojnę w ciągu niecałych 2 tygodni, a już po 11 dniach w Abbeville stwierdzono, że ofensywa 17 dnia i tak będzie „musztardą po obiedzie” i zrezygnowano z jakichkolwiek działań odciążających II RP. Anglia i Francja uznały, że jeszcze nie są gotowe do wojny z III Rzeszą, a sytuacja w II RP oznacza, że III Rzeszę będą pokonywać bez udziału armii polskiej, która do tego czasu była całkowicie rozbita. Jak się okazało w 1940 armie aliantów też jeszcze „nie były gotowe” do walki z III Rzeszą.

 11. Moher49 said

  @ 6, 7 Szanowni Panowie,
  Jak się chce to się zrobi.
  W polskich zakładach w Mielcu, Świdniku, Rzeszowie jest dokumentacja konstrukcyjna i technologiczna na wytwarzanie śmigłowców. Są ludzie – konstruktorzy, technolodzy i doświadczeni robotnicy. Zarządy tych firm są za granica, ale projektowanie maszyn i opracowanie technologii robią polscy inżynierowie w Polsce. Podobnie jest w przemyśle stoczniowym, maszyn budowlanych, autobusów, pojazdów szynowych.
  Mamy do d.. polityków, kadry inżynierskie są OK.

 12. hulsz said

  Bardzo dobrze.To za wykiwanie Rosji z dwoma okretami desantowymi .

 13. wanderer said

  Sklaniam sie ku temu co nakreslil Pan Yogi Beer, ze kolejnym krokiem tej historii bedzie zwrocenie sie do USA w sprawie helikopterow.

 14. Boro said

  @14
  Nie ma, zostali zwolnieni i zatrudniono na umowe zlecenie takich za minimalna stawke, co do jakosci polskich inzynierow to kazdy kto cos potrafil juz dawno siedzi na zachodzie i zarabia normalne pieniadze a nie grosze w Mielcu, Swidniku czy Rzeszowie.

 15. AlexSailor said

  @Mocher

  Łudzi się Pan.

  Francuzi mieli przenieść produkcję w części do Polski, zorganizować w Polsce serwis, zainwestować u nas.
  Wówczas mielibyśmy 3 różne firmy składające-produkujące śmigłowce w Polsce.

  Konkurenci Francuzów podobno przedstawili w przetargu jakieś badziewie bez uzbrojenia, niedopracowane, ale za to drogie, uważając, że fakt położenia montowni w Polsce załatwi im kontrakt.

  Nic dobrego z tego nie będzie.

  Teraz przetarg wygrają amerykanie, podyktują swoje warunki i wyrolują swoim zwyczajem na „offsecie”.
  No bo gdzie jest umówiony „offset” za F16??
  W ramach tego oferowali nam zamiast inwestycji z nowoczesną technologią wielkotowarowe tuczarnie świń mające rozłożyć nasze rolnictwo, a na dodatek zakazane w Europie i części Stanów, ze względu za niszczenie środowiska.

  Radziłbym też spojrzeć na to z innego punku widzenia.
  Dla Franc jest to ważny kontrakt, muszą się starać, a ich wpływy i znaczenie polityczne jest takie, że muszą się w pewnym stopniu z Polską liczyć.
  Zwłaszcza po wtopie z „Mistralami”.

  Natomiast dla amerykanów jest to jakiś tam, jeden z kontraktów, nie muszą się zupełnie starać załatwiając wszystko swoją agenturą, a ich znaczenie polityczne i wpływy są takie, że mogą nas i wszystkie nasze rządy ciepłym moczem.

 16. AlexSailor said

  .http://demotywatory.pl/4697502/Taka-prawda

 17. Polak said

  ZDRAJCA I DRAN BOR-KOMOROWSKI powinien byc w WARSZAWIE USMAZONY w SMOLE za UNICESTWIENIE miasta i kwiatu POLAKIEJ MLODZIEZY ta wredna SWINIA

 18. Zerohero said

  @8, Boydar

  „Rozumiem, że Francja nie zobowiązywała się do odsieczy w przypadku ataku Hitlera na Polskę. No ciekawe, dziękuję Panie Zerohero, muszę skorygować notatki.”

  Tłumaczę Panu jeszcze raz:
  Nie kupuje Pan Caracali. Tak? tak.
  Francuzowi wyjaśnia Pan, żeby się bujał, bo nas zdradzili w 39.
  Francuz wtedy zapyta czemu w takim razie kupujemy te śmigłowce od Anglosasów którzy również nas wystawili w 39.

  @Moher49

  Ale ten Mielec, Świdnik itd. NIE NALEŻY już do Polaków. W latach 80 Polska samodzielnie budowała PZL Sokół, ale to już przeszłość. Opracowanie śmigłowca od zera byłoby ciężkle, a tu trzeba od zera tworzyć firmę. Możliwe, ale wymaga planowania na pokolenia do przodu.

  @AlexSailor

  Mam podobne podejrzenia. Amerykanie mając pewne zwycięstwo odstawią znowu manianę z ceną i offsetem.

 19. Boydar said

  Panie Zerohero, czy Pan braterstwo krwi z Panem Macko zadzierzgnął ? Co za bajki Pan tu znowu opowiada.

  Ponieważ podobno odmowiedź względem Karakanów już jest sformułowana, nie potrzeby dodatkowych uzasadnień merytorycznych, nie sugeruję też ich i ja. Ja napisałem „… będzie okazja zapytać o ’39 …”. Rzecz Kaczanów nie dotyczy a wyłącznie klimatu pretensji z którymi podobno pan francmininister przybędzie. Zapewne odparuje, że polityka i okoliczności; oczywiście uznajemy to, tak jak Ruskie spokojnie uznały Mistrale, teraz będą je mieli za pół ceny. Zero dyskusi o ich ofercie na śmigłowce, na to był czas wcześniej.

  A Pan mi o jakichś anglosasach, od anglosasów jeszcze nic w zamian nie kupiliśmy. To że Anglia nas wychu jała również („… też nas w 39 załatwili …”) do rozmów z Żabojadami nic nie wnosi; nie sądzi Pan chyba, że podniosą argument, że skoro za Hitlera Anglicy mieli nas dupie to oni nie chcieli być gorsi. W takim razie po co Pan to wszystko pisze; i jeszcze że moja riposta niemądra; a gdzie Pan tam (4) jakąś ripostę dostrzegasz ?

  Obniżył się Panu poziom albo dioptrii przybyło.

 20. Zerohero said

  @Boydar

  Niepotrzebnie określiłem propozycję jako niemądrą. Po prostu nie podzieliłem entuzjazmu do wymiany ciętych ripost. Nie w tym kontekście.

  ” od anglosasów jeszcze nic w zamian nie kupiliśmy”

  Od Anglosasów kupiliśmy już F16, planujemy kupić anglosaskie Patrioty za skromne 30-50 miliardów złotych. Piany anglosaskie lobby dostało gdy Finowie wygrali przetarg na transporter opancerzony. Ileż to zatroskanych wtedy chciało zrywać kontrakt, powstawały teksty mówiące, że Rosomak nie pływa, nie jeździ i można go rozwalić z kapiszona. Czuję ten sam zapaszek w przypadku śmigłowców.
  Macierewicz aż się trząsł by zerwać negocjacje, bo anglosaska zbrojeniówka czeka. Najprawdopodobniej zrobił to z właściwą sobie finezją.

 21. Boydar said

  Trudno się Panu przyznać, ale nic to, Baśka. Od anglosasów nie kupiliśmy jeszcze w miejsce Karaczanów właśnie NIC.

 22. Gietrzwałd said

  francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian i jemu podobni to personae non gratae w Polsce….

  pzdr AMDG

 23. Macko said

  JAk Polska kupi amerykanskie to bedzie wiadomo kto kazal zerwac umowe z Francja.

 24. Listwa said

  Nie wiem cz każdy wie. :Karakale to Airbus niby farncuski , ale tak naprawdę to francusko hiszpańsko i inne europejskie w tym niemcy.
  Jest w Polsce kapitał hameryka Apache i jeszcze brytyjsko – włoski Mangusta

  Wywalili Airbusa, nie wezmą Mangusty z europy tylko po spotakniu w hameryce z mccainem. apacza

 25. gosc said

  Zapraszamy- na wernisaz w GALERIi WIEZA-przy Kosciele -KEN-Ursynow-11.10.2016-godz.19/po Mszy Sw godz 18/ wystawa „MILOSIERDZIE”- m.inn -Popiersie min MON/-dluta wybitnego rzezbiarza, – artysci

 26. Listwa said

  Gość

  Te dłuto to też jakieś pewnie wybitne , czy my aby godni?

 27. Listwa said

 28. ojojoj said

  Antos Wybuchy Dwa zakupi Antki od ukraincow na naszej licencji przedwojennej.

 29. anonim said

  Akurat karakan „gwarantował” fabrykę śmigłowców w Polsce czy Polską nie wiem ale na pewno Państwową w Łodzi. Fabrykę bo produkującą przekładnie główną i silniki a nie montownie. Czy było za drogo pewnie tak ale tak to miało wyglądać.
  Nie po to agentura cia sphywathyzowała Świdnik i Mielec by kasę za nowe śmigłowce zebrali Francuzi…obserwujcie teraz bacznie Stocznię Marynarki Wojennej.
  Na ten moment nie planuje się tam żadnych budów ale jak ją tylko sphywathyzują to i kasa czytaj kredyt się znajdzie i na OP i na patrolowce oceaniczne :).
  A Polacy? Wolaki mogą sobie klepać kałachy i cerować wyklęte mundury dla OTeków wszak w dole też trzeba wyglądać i nie zapominajmy o guzikach.

 30. anonim said

  ps. Zapomniałem dodać
  Ciekawe czy pianę na ustach „prafdziwych Polaków” wywołuje fakt że w XXIw. najbardziej o WP dbali agenci Moskwy z SLD 🙂

 31. ojojoj said

  Wlasnie Boydar, dac gosciowi niech sie popluje i wypluje, a jak skonczy zapytac: to co sie stalo w 39’ym?
  Pokiwac glowa i powiedziec: -to juz sie rozumiemy?
  i wyjsc z „meetingu”.

 32. Polak said

  SWIETNIE. TE PIENIADZA przeznaczyc na nauke, technologie, ksztalcenie mlodziezy i miejsca pracy dla nich w KRAJU, nie na zmywaki i naprawe starych ruin do ANGLI i PODCIERANIE tylka starym draniom eSSeSSmanow w REICHU nie TUTAJ W KRAJU. Nie trzeba helikopterow, trzeba miejsc PRACY TECHNOLOGI A NIE MONTOWNI ZLOMU ala te latajaca trumna. DOBRA DECYZJA tym bardzie ze sie „przyjaciele* francuscy OBRAZILI hehehehe.

 33. Moher49 said

  Amerykańska firma Boening nie ma jednego biura konstrukcyjnego w jednym miejscu. Zleca projektowanie samolotów specjalistom w całych Stanach, na umowę o dzieło. Polscy projektanci aż tak źle nie zarabiają. Strajkują lekarze, pielęgniarki, urzędnicy , ale projektanci nie. Nie są biedni, nie muszą emigrować i podmywać SS. Prawdą jest, że w ostatnich 25 latach tępiono w Polsce biura konstrukcyjne, nie ma zastępowalności kadr, ale rządzący krajem historycy i Balcerowicze nie zdążyli jeszcze wszystkiego spaprać, polska myśl techniczna odrodzi się.

 34. er said

  Naszym krajem rządzą prymitywne małpy i nie ma czego komentować. Czyli tego, co te małpy robią.

 35. Jacek2 said

  Muszę Cię, szanowny Polaku, sprowadzić na ziemię: żadnej nauki, technologii czy kształcenia, zapomnij o tym. Te miliardy po prostu powędrują do naszego Wielkiego Brata po drugiej stronie stronie Atlantyku.

 36. Listwa said

  @ 35 Jacek2

  Tak jest, dla polaka to ideał sprzedawac w sklepie, wyciska soki, udawać ze wszystko cacy z max poziomem.
  I kupują to. Co poniektórzy ze sprasowana mózgownicą i wkłądem z seriali, juz umysłowo nie są zdolni, myśłeć dłużej niż 30 s i czytać cokolwiek barzdziej żłożonego niz reklamy i slogany.

  Oj, żeby wiedzieli jaka przepaść ich dzieli od niekórych innych narodów. Ale nie są w stanie nawet podejśc do tego problemu.

 37. Joe said

  W tym sporze o helikoptery,mieszkancy z nad Wisly musza zrozumiec to co jest najwazniejsze…Francuz jest europejczykiem Mieszkaniec z nad Wisly tez.Ich poziom dyskusji i zawieranego kontraktu odbywa sie na tych samych falach.Amerykanin to zazydzony anglosas,mowi co innego,mysli co innego i robi co innego.A klepie PO plecach jak prawdziwy przyjaciel,po to zeby za 5-min.zapomniec ze go widzial….Kaczor i Macior nie maja POjecia o ukladaniu sie z tymi osobnikami.Zeby nie wiem jak sie zwijali,decyzji takich jak POdjal prezydent Turcji POdjac nie POtrafia.I tu lezy problem….a jednoczsnie tragedia dla POzostalych Mieszkancow.

 38. Listwa said

  @ 37 Joe

  A jednym z tematów Trump-Clinton w debacie był problem wzbudzenia miejsc pracy w hameryce poprzez podnoszenie sprzedaży w świecie. Albo Europa zyska a hameryka straci. Albo odwrotnie. Dla nas PL liczy się transfer technologii.

 39. Boydar said

  http://wiadomosci.onet.pl/kraj/antoni-macierewicz-z-ubolewaniem-przyjalem-stanowisko-airbus-helicopters/e4vk4q

 40. Joe said

  Pan Listwa 38…Trump jest b.madrym czlowiekiem i wspanialym biznesmenem.Ale jezeli okaze sie ze rozmawia z ludzmi niekompetentnymi,wlasnorecznie ich naprowadzal nie bedzie….Polska jezeli chce prowadzic POltyke z USA,musi miec w swoim rzadzie ludzi ktorzy znaja doglebnie Amerykanow….Innej drogi nie ma.

 41. czytelnik said

  Takie ładne Caracale (Cacrocie) a tu okazuje się, że szlag je trafił. Miałem jednego z nich sobie wylisingować aby od czasu polatać nad Ruską Budą a tu dziura w d..a! Panowie Olande i Komoruski i jak tu żyć nam żabojadom? Pier…ny polski robol na tym zyskał amy to ch…j Panowie?

  Przestań Pan chrzanić o „Komoruskim”. Zaśmiardłe, durne i wielokrotnie wyśmiewane.
  W jaskini Pan siedzi i świata nie ogląda?
  Admin

 42. karlik said

  Dookoła sami przyjaciele po co nam wojsko czy śmigłowcwe.. NATO pomoże…

 43. Sybirak said

  Czas na zmiany !

  Gajówkowicze do Rządu !
  Rządzący do łopaty !

  Czekam na czarny marsz Gajókowiczów !!!
  (Babom się to udało).

  Ja niestety udziału nie wezmę za stary m m !

 44. Boydar said

  A Pan Macko diagnostycznie poprowadzi.

 45. snag said

  Macko @ 23 ,…

  To byly rozmowy (pertraktacje) a nie umowa ktore mozna przerwac w kazdej chwili jesli widzisz ze partner chce cie ‚bzyknac’.

 46. Polak said

  DLACZEGO ARMIA FRANCUSKA nie zakupi tych ZNAKO-MITYCH MASZYN….w ktorych odpadaja wirniki????? TYLKO SAMI LATAJA NA INNYCH MASZYNACH HM????

 47. ? said

  Szanowni Państwo, przecież teraz rządzi wielka loża Anglii (za pośrednictwem kaczki) a nie wielki wschód Francji. Co oni w tej Francji tacy niekumaci?

 48. czytelnik said

  Z pamięci – 
  – jeden zamówiony od Francuzów śmigłowiec Caracal miał kosztować Polskę 62 min euro, w sume 13,5 miliarda PLN
  – Turcja za 13,4 miliarda PLN wynegocjowała 109 śmigłowców Black Hawk,
  – Kuwejt kupił od Francji 30 nowych Caracali po 33 mln euro za sztukę, czyli o połowę taniej na sztuce.
  No ale Kuwejt to maleńkie państwo, biedniutkie, musi walczyć o swoje interesy –  nie to co III RP, w której bogactwo aż się przelewa. Z reguły to bogactwo, dziwnym trafem, od lat wielu przelewa się zagranicę, do rozmaitych landów leżących za Odrą , albo dużo dalej.
  Pytanie retoryczne – czy któryś z polskich „geniuszy negocjacyjnych inaczej” za taki „handełes” na Polsce pójdzie siedzieć?

 49. Moher49 said

  @ 45, ci wszyscy „geniusze” powinni wisieć a nie siedzieć.

 50. czytelnik said

  Odp. 46 Nie da się tego zrobić bo ten przekręt powstrzymał popier…y Maciar i Morawiecki. Ten pierwszy ma straszne oczy co widać po zamieszczanych obrazkach nie tylko w Gównie Wyborczym.

 51. Jacek2 said

  Re. 4 J
  Nigdy nie poszedł i pewnie nieprędko zdarzy się źe pójdzie siedzieć. Tym bardziej nie zawiśnie na latarni. Wsadzać czy wieszać to my a nie nas. Jedna wielka „familia” nad podziw solidarna w swoim skurwysyństwie.

 52. anonim said

  45 Czytelnik.
  Kuwejt kupił golasy być może przez klimat polityczny regionu wielu części zamiennych nabywać nie muszą skoro maszyny spalą się na piasku 🙂
  My jednak nabyliśmy ponoć pełen pakiet części i uzbrojenia no i miała być fabryka w Łodzi.

  Czytelnik wie kto sprzedał zakłady w Mielcu i Świdniku? Od tego trzeba zacząć pisać historię tego „przekrętu”
  ps. Dziwić się francuzom że policzyli sobie ekstra za brak Mistrali w Rosji? Wszak kto najgłośniej gardłował za tym?

 53. Polak said

  KaraKony nie wypalily ODDAC LAOWKI Sowa i Przyjaciele heheheheh

 54. Holmes said

  W PRL istniały jakieś biura konstrukcyjne? No, żarty się Panów trzymają. Dobrze pamiętam, jak w latach 80-tych kradziono technologie na tzw. Zachodzie i zmieniając tyci tyci produkowano to samo tylko gorzej. Tzw. biura konstrukcyjne zajmowały się głownie odkrywaniem „jak oni to zrobili” i, „wicie towarzysze, rozumiecie, zróbcie jakoś tak podobnie”. W PRL elektronika zatrzymała się na procesorach 8-bitowych, bo tylko takie linie technologiczne mieliśmy kupione. Na 16-bitowe było embargo Regana i wiadomo… kamieni kupa.
  Reguły gry są proste, jak w średniowieczu: ktoś jest panem, a ktoś inny wasalem.

  ——
  Czy Panu zapłacono za pisanie takich pierdoł, czy też Pan tak z własnej chęci i głupoty?
  Admin

 55. ACTA said

  Neokonserwatysci rozgrywaja karte rozpieprzania Europy od wewnatrz ,jak zwykle prZez Polska , I jak zwykle Polska dostanie po dupie w imie obcych interesow tym razem ACTA …

 56. Bronisław said

  Re: 49.

  Panie Holmes! Jeżeli Panu zachciewa się hasbary, to niech się Pan „wyładuje”, pisze na „swojackim” portalu, a nie zaśmieca tego znakomitego Forum!!!
  Pracowałem na Uczelni i znałem wielu kolegów – znakomitych, jak na owe czasy konstruktorów!!! Poziom placówek naukowych zaczął się gwałtownie obniżać od lat 80-tych, a po 1989 roku to już bez problemu można było sobie, bez problemu, załatwić dyplom na – powstających wtedy , „jak grzyby, po deszczu”, tak zwanych prywatnych „wyższych uczelniach”!!! Owszem w PRl-u, było bardzo wiele nie tak, jak byśmy sobie życzyli, ale to co uczynili Frankiści, czy Syjoniści z Narodem Polskim po „Okrągłym Stole”, to póki co rodzi wśród Polaków wściekłość i budzi konieczną Samoobronę!!! Mimo wszystko pozdrawiam Pana!

  Króluj Nam Chryste!!!

 57. Macko said

  49. Watsonie, fundamentalnie si epan myli! W PRL istnialy fenomenalne biura rozwojowe i naukowe.
  Pan wie, ze zrobiono mini bombe H bez uranu ani plutonu!?
  Nasi naukowcy to byli geniusze, który sptetano skrzydla z Zachodu.
  Sowieci byli mniej destruktywni niz Niemcy, Brytyjczycy czy Amerykanie.
  Wojna hybrydowa juz wtedy trwala
  Pozdrawiam serdecznie

 58. Robert said

  FRANCUZI STRACILI OKAZJĘ ŻEBY MILCZEĆ :))))))))))))))))

 59. Kaczan, Karakan, Karaczan… hihi
  Tymczasem Caracal (Karakal), to to: .https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Caracal001.jpg

  Na helikopoterach się nie znam; sądząc po tym, że Caracala kupują armie o wysokich wymaganiach, musi on mieć całkiem dobre parametry.

  Problem rzeczywisty, to umiejętności negocjacyjne wszystkich ostatnich ekip rządowych i przede wszystkim strategia polityczna kraju. Jedno i drugie… (milcz język, bo o mamusię ojczyznę biega).

 60. Moher49 said

  @49, Panie Holmes,
  Technologii na zachodzie nie kradziono, tylko kupowano licencje. Znam natomiast przypadki, że nasze rozwiązania konstrukcyjne zerżnęli Niemcy. Prawdą jest, że konstruktorzy zachowują się jak Holmesi. Jeżdżą po świecie, podglądają konkurencję i wybrane rozwiązania wprowadzają do swoich wyrobów. Przodują w tym Japończycy i Chińczycy. w Polsce na targi do egzotycznych krajów jeździli dyrektorzy, którzy z projektowaniem nie mieli nic wspólnego. Konstruktor jak pojechał do Paryża albo Hannoveru to mu to przez lata wypominano.

 61. guła said

  To była ewidentna „powtórka z rozrywki” (dokładnie z offsetem) po pierwszej z FXVI. Francuzów zaskoczyło domaganie się sprecyzowanych warunków tegoż offsetu.

  Co kraj to obyczaj, jak powiada ludowe przysłowie. No i zdecydowany brak kultury handlowej pana M.

 62. guła said

  Natomiast dwaj panowie Si. (jeden w okresie międzywojennym, drugi w czasie nie tak odległym) w takich sytuacjach handlowych (na takim szczeblu) „gruszek w popiele nie zasypywali” o nie.

  Ponoć budżet zamknie się przy dochodach nie mniej ni więcej ino tylko 313 mld zł.
  – 6,9 mld * 12 mc. = 82,8 mld pochłaniają rocznie wynagrodzenia budżetowe
  – 80,0 mld (rocznie) wycieka przez nazbyt rzadkie tkanie worka budżetowego (Janusz Szewczak)
  – 56 mld spłata odsetek od zadłużenia w bankach (he he) zachodnich.
  – 20 mld +500
  itd
  Jest opinia że to te +500 jest przysłowiową kroplą goryczy która wypełni czarę.

 63. anonim said

  Żadna powtórka z rozrywki, nikt nie chce wzmacniać WP ani lewe ani prawe jajo ani obrzezany twardy „rdzeń” rządzących Polską.
  Czyż nie było idealną okazją kupno nowych Mi-8 od FR w 2010 gdy „przyjaźń eksplodowała” ? 2/3 obecnych problemów zakupowych by odpadło co wiec przeszkadzało?
  Według mnie tylko to że to było by prawdziwe wzmocnienie Wojska Polskiego zamiast ściemniania jak obecnie.
  Przypomnę że KTO Rosomak który stał się „wołem roboczym” WP został nabyty w czasach rządów SLD nie zapominając też o F16. O Lepardach proszę zapomnieć jest to część „niemieckiej armi NATO” na chwilowym utrzymaniu RP.
  Gdzie bylibyśmy teraz bez tych dwóch maszyn? A to wszystko zasługa „agentów Moskwy”
  Kończąc wystarczyło nie sprzedawać PZL Mielec (rzydy wiedziały że śmigłowce wymienić trzeba) nabyć od FR M-8 jako duże transportowce a mniejsze maszyny jak SW-4 robić w Mielcu.
  W ten sposób ponad połowa wydanych pieniędzy została by w kraju a teraz jeśli już chcemy moglibyśmy serwisować M-8 razem z Ukrami na złość FR.
  WIEDZIANO ŻE TRZEBA BĘDZIE WYDAĆ ŚRODKI NA NOWE MASZYNY.
  A skoro wiedziano to wszelkie następne ruchy trzeba traktować tylko jako sabotaż…

 64. guła said

  Daj se pan na luz. Piszę o geszeftach a pan tak na poważnie, o modernizacji WP. Dla mnie osobiście zatrzymała się ta modernizacja na modelach redukcyjnych i tylko patrzeć jak ruszy dalej.

 65. anonim said

  Skoro pan tak to odebrał to dobrze…lepiej tak pisać niż kolejny raz tłumaczyć ich tym że „dobre ludzie bo dobrze chcieli ale nie wyszło”
  A odczucia osobiste mam podobne, to już zaszło za daleko WP tak jak i PL istnieje tylko teoretycznie.

 66. JerzyS said

  Po co caracale skoro wystarczy
  http://futurnik.blox.pl/2005/04/Rozaniec-w-wersji-bojowej.html

  Różaniec w wersji bojowej
  Prawdę mówiąc początkowo Petronela zamierzała popełnić tekst o atrybucie najważniejszym, gdyż wydawało się jej (niesłusznie zresztą), że taki beret moherowy prosty jest a prymitywny i wcale niewykluczone, że i Petronela osobiście by takie cudo udziergać potrafiła. Dopiero komentarz tabloid’a Petronelę o jej wielkiej ignorancji uświadomił: Otóż nie wystarczy na ów cel zbożny kłębek moheru przerobić. Trzeba rzeczy jeszcze odpowiedni kształt nadać, bo od tego i ranga i miejsce w szeregach partyjnych zależy. W tym celu beret należy stosownie gazetami lub kartonikami wypchać, a Petronela niedouczona nawet nie wie, czy można się przy tej czynności np. „Gościem Niedzielnym” posłużyć czy też z „Życia na gorąco” skorzystać. A może kartoniku z modlitwą do świętego Tadeusza użyć trzeba?
  Zatem żeby czytelników w błąd nie wprowadzać, dziś zamiast o berecie będzie o różańcu bojowym, który także niezbędne wyposażenie aktywistki partyjnej stanowi. A że kolega mjot1 na forum (http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=521&w=21353868&v=2&s=0
  ) całkiem niezły wywód na ów temat popełnił, zamiast Petroneli wypocin – „copy & paste” z niewielkimi zmianami jedynie:
  „Wiem, że to pomysł nienowy, lecz w czasach obecnych jakby już zapomniany…
  Dziś, gdy żydowsko-masońsko-komunistyczne szeregi w siłę rosną, a wróg wiary jedynie słusznej czai się wszędy (nawet zza witryn kioskowych biustem obnażonym na nas łypiąc) należy stare, sprawdzone idee odświeżyć i skutecznie je wykorzystać.
  Zatem przypominam:” różaniec w wersji bojowej”. Poręczny ten przyrząd może okazać się wielce przydatnym w różnych trudnych sytuacjach życiowych, którymi zaskoczyć może obecny zdominowany przez grzeszników świat.
  Przy konstruowaniu tegoż oręża zwrócić uwagę szczególną na solidną konstrukcję:

  Sznureczek, na który nanizane są paciorki winna zastąpić wytrzymała linka np. plecionka wędkarska ogromne obciążenia wytrzymująca. Taki upgrade oręża umożliwi zastosowanie różańca jako pętli w sytuacji np. natychmiastowego wykonania słusznego wyroku. Może być stosowany jako narzędzie do duszenia czy zadzierzgnięcia; wówczas bojownik lub bojowniczka jedynie słusznej sprawy z racji wieku niedysponująca przewagą sił może skutecznie przywrócić odszczepieńca na drogę cnoty czy łoże Abrahama.
  Same paciorki muszą być równie solidne i umożliwiające zadawanie ran, winny być więc wykonane z materiałów bardzo wytrzymałych i rżnięte misternie a ze smakiem. Efektem umiejętnego wykonania nacięć będzie możliwość zadania niewiernym słusznych cierpień w ramach pokuty za grzechy już tu na ziemi.
  Krzyżyk powinien posiadać stosunkowo dość znaczną masę i wielkość w stosunku do reszty konstrukcji. Umożliwi to wykorzystanie różańca bojowego jako oręża obronnego i pozwoli wroga trzymając „na dystans” jednocześnie razić go skutecznie.

  Można wykonać egzemplarze proste a jednocześnie w prostocie swej skuteczne niezwykle. Można też kosztowne, bogato zdobne kruszcem i kamieniem szlachetnym nietracące jednak nic na swej wartości bojowej. Różaniec taki może stanowić swego rodzaju odznaczenie, wyróżnienie czy wizualny wyraz awansu w hierarchii zastępów świętych bojowników.
  Różaniec bojowy powinien być na wyposażeniu nie tylko kapelanów wszelakich. Powinien on być nieodzownym atrybutem każdej białogłowy prawdziwej od matrony statecznej z Rodzin wiadomych począwszy po śmigłą podwikę z Młodzi Wszechpolskiej.”

  piątek, 01 kwietnia 2005, babcia.petronela

 67. Adam said

  Francuzi wściekli a AgustaWestland włosko-brytyjskie przedsiębiorstwo się cieszy ewentualnym kontraktem 87,6% udziałów w PZL-Świdnik.

 68. Boydar said

  Czemu Pan Jerzy nie dołączył tekstu o Chrystusie gotującym się w ekskrementach ?

  Fragment „… Po co caracale skoro wystarczy …” jest Pański i jednoznaczny; to gdyby próbował Pan w lewo skręcać.

 69. Kronikarz said

  Tak czy owak, najważniejsze, to budować polski przemysł, by dawać zajęcie Polakom a jest oczywiste, że ani technologiami, ani jakoscia, ani skutecznością broni nie przebijemy jednych czy drugich. Budować, negocjować, trwać, umacniać się. Przetrwać. Żyć.

 70. Julka said

  A po co w bieda kraju jakieś maszyny zborojeniowe? Czy nie rozsądniej wydać pieniądze na pożyteczniejsze cele. Macierwewicz obawia sią ataku Rosji i cały czas do niego podjudza. Te wydane miliardy na kontkraty z Francją, Ameryką czy z Izraelem i tak nie dorównają Rosji. To po co wydawać pieniądze? Lepiej zmienić politykę i współpracować z sąsiadem w pokoju. Ani Ameryka ani zachód Polsce nie pomogą na wypadek konfliktu wywołanego przez nieodpowiedzialnych ludzi u koryta.Tylko, że są to płatni agenci udający Polaków, którzy mają w dupie Polskę i Polaków a pieniądze biorą prawdopodobnie od koncernów zbrojeniowych. Jakąkolwiek decyzję by nie podjęli, to jest korzystna dla obcych interesów, tylko gębami międlą o patriotyżmie. Z całego serca życzę tej całej rozbuchanej bandzie sejmowej wszystkiego najgorszego. A moje życzenia się spełniają
  ps. jak sąsiad jest w trudnym położeniu, to po ludzku staram się mu pomóc. Tu pieprzą o trudnej sytuacji Rosji, czyli Rosjan i cieszą się z tego. Macerewicz, Kaczyński, Duda, Szydło katolikami to napewno nie jesteście. Mam nadzieję, że Bóg was wszystkich rozliczy jeszcze na tej ziemi.

 71. Alina said

  Ciekawe, czy Francuzy dały komuś w łapę z tych ważnych generałów, co to ich niedawno odwołano. Pewnie łapówy przepadły, z kontraktu nici.

 72. Alina said

  http://niepoprawni.pl/blog/mpyton/od-gangu-przestepczych-kelnerow-do-caracali

 73. JerzyS said

  Narzędzia dobiera się do zadania.
  Kto nas napadnie i po co?
  Do wbijania pineski nie używa się 10 kg złotego młota.
  Najpierw należy zebrać informacje, później wyznaczyć cel, a do celu dobrać narzędzia i technologię.
  Jakie to zagrożenia czyhają na Polskę, że potrzebne są Caracale?
  Czy nie lepiej zwykłe śmigłowce do patrolowania granic
  Co takiego chcemy zrobić i jak długo w razie konfliktu utrzymają się te karaluchy w powietrzu.
  Jest zasada utraconych szans
  Możemy kupić kilka Caracali, lub za te pieniądze kupić karaabiny i pistoolety

  Jaki kraj łatwiej okupować ten ktory m Caracale , czy ten w którym każdy obywatel jest uzbrojony?

  W Polsce potrzebne jest prawo do posiadania broni i podstawowe przeszkolenie strzeleckie

 74. anonim said

  Różnica jest taka czy zarobić ma rzyd z jewropy czy z jewyorku.
  Rzyd z jewropy miał klepać karakany w Państwowej fabryce w Łodzi a rzyd z jewyorku będzie klepał zwykłe śmigłowce w „polskiej” fabryce w Mielcu o to ten ambaras.
  A i nie zapominajmy o „5%” dla „ekipy” ekipa się zmieniła a płacić dwa razy nie wypada 🙂
  ps. Polakom nikt do łapy karabinu nie da panie Jerzy, nawet karbidu…

 75. Yah said

  Ad 49

  Używam wielu urządzeń pomiarowych wyprodukowanych w latach 70-tych. Przewyższają konstrukcje zachodnie z tego okresu. Teraz za podobne trzeba dać dziesiątki tysięcy złotych. Powtarza Pan antypolska propagandę sączoną całe lata 70-te i 80-te do łbów Polakow

 76. Boydar said

  Nie posiadam zbyt wielu wiarygodnych informacji ale … Zakłady w Świdniku dysponują pełną dokumentacją najmniejszej śrubki która produkują. Bez względu na okoliczności i status (legalna/nielegalna) wiedza o technologii pozostanie w Polsce. Z tego co ćwierkają świdnickie wróble, Żabojady twardo stawiały szlaban właśnie na dokumentację technologiczną.

 77. JerzyS said

  Pamiętajmy, że Po wygranej przez Polskę i Aliantów II w. św. to Alianci wraz z tzw. rządem londyńskim byli przeciwni polskiej granicy na Odrze i Nysie łuzyckiej.
  Granicę tę wywalczył dla nas nasz śmiertelny wróg Józef Stalin!

  Dziś będzie podobnie, po wygranej wojnie Alianci (USA , Anglia , Niemcy i Franca zagwarantują nam granicę na Wiśle i Bugu

 78. Boydar said

  Jeszcze o Karakanach i ich bojowej sile

  „… Do tego pomimo że jest to maszyna transportowa, Caracala można dozbroić w dwa karabiny 7,62 mm montowane w oknach, dwie wyrzutnie rakiet, a także dwa działka 20 mm …”

  Jeśli to prawda … 🙂

  http://technowinki.onet.pl/militaria/smiglowce-caracal-koniec-zamieszania-z-przetargiem-mon-dokona-teraz-wnikliwej-analizy/8ykvqf

  Popatrzyłem dzisiaj konstruktywnie na moje Cinquecento; takie dwa działka chyba by też się zmieściły, w oknach oczywiście.

 79. Kuntakinte said

  ad72 Alina
  Tak bylo Caracal wygral dlatego ze paru generalom odpalono lapowki a nie dlatego ze jako jedyna maszyna wystawiona w tym przetargu spelnial wszystkie wymagania dotyczace roznych wersji dla ratownictwa morskiego czy zwalczania okretow podwodnych. Czy to pisowskie guano niepoprawni.pl nie pisze nic na temat dlaczego tak szybko wybrano s70i? http://fakty.interia.pl/polska/news-szef-mon-zapowiada-w-tym-roku-pierwsze-smiglowce-black-hawk-,nId,2288328

 80. Kuntakinte said

  Znalazlem jeszcze cos takiego.
  „Przypominam, że PZL Mielec został sprzedany za rządu Pis w roku 2006 na rzecz firmy Sikorsky, dla której to firmy bardzo przychylnym okiem patrzył MON w rządzie PiS Radek Sikorki a wtórował mu ówczesny szef SKW minister A. Macierewicz. R. Sikorki słownie napadł na mnie w senackiej kawiarni (senator A. Biela świadkiem), dlaczego ja blokuję sprzedaż amerykanom Mielca? Właśnie wtedy taki duet polityczny przyczynił się do likwidacji polskiej technologii produkcji samolotów oraz śmigłowców i helikopterów. Wtedy Rząd Pis, dołożył 50 mln $ do likwidacji polskiej myśli technicznej, polskiej fabryki wraz z 2 ha lotniskiem. Samego złomu wokół tej fabryki było za 1 mld zł. oraz mnóstwo różnych atrakcyjnych terenów, czyli zakup PZL Mielec od rządu pisowskiego dla amerykanów był świetnym interesem. Wszystko wskazuje na to, że teraz znowu szpiedzy napchają kieszenie naszym okupantom i te 13,5 mld zł. łykną amerykanie w różny sposób. Rezygnacja z zakupu śmigłowców Caracal przez Macierewicza i jego podwładnego prezesa, to nie jest z powodu ani wysokiej ceny, ani offsetu, ale wszystko wskazuje na to, że z powodu lojalności wobec swoich usraelskich mocodawców. To jest zasadniczy powód rezygnacji, reszta to pisowska błazenada propagandowa. Obecni administratorzy Polski w imieniu usraela, którym kompletnie nie zależy na obronności Polski, im zależy aby naiwnych Polaków wysłać na wojnę w imię interesów światowych korporacji finansowo – energetycznych, czego dobitnym argumentem będzie napchanie kasy za Black Hawk, kosztem jeszcze polskich dogorywających zakładów zbrojeniowych.”

 81. NICK said

  Zwłaszcza Yogi. Pić piwa nie powinien ani używać we nick’u. Szkodzi.
  Obrońca Francy???
  Uciekaj z tego ‚żółtego kamienia’ bo lawa siary już cuchnie.

  Do kilku innych w tym Holmes’a.
  Pan tyle wie co i je.
  Świdnicki OBR, we współpracy z kilkoma szkołami wyższymi, miał pełne szuflady nowoczesnych projektów, technologii (…). Nie tylko śmigłowców. Także stricto zbrojeniówki (…).

  Wiele czasu minęło. Się zestarzały. Wiadomo.
  Przeraża mnie niewiara w polskie innowacje.
  Nawet teraźniejsze.
  Wolność Nam zabrano. Całkowicie.
  P. Zerohero. Trzy lata wolności i bylibyśmy konkurencyjni na całym świecie z Naszym helikopterem i wieloma innymi sprawami.

  Tu trza sposobu na wolność, której NIE MAMY.
  Ooo. A tu zaś sposobów brak!

 82. Boydar said

  http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/helikoptery-dla-wojska-caracal-zerwanie-umowy,28,0,2169372.html

 83. NICK said

  Pan masz,qrva, życzenia z Maćka.
  Rodem. JerzyS. (73)

  „Możemy kupić kilka Caracali, lub za te pieniądze kupić karaabiny i pistoolety

  Jaki kraj łatwiej okupować ten ktory m Caracale , czy ten w którym każdy obywatel jest uzbrojony?

  W Polsce potrzebne jest prawo do posiadania broni i podstawowe przeszkolenie strzeleckie”

 84. NICK said

  A to „Możemy” to w czyim imieniu?
  Waszego kaca?

 85. Holmes said

  ad. 81. Widzę, że nadepnąłem niechcący (albo i chcący) nad kilka odcisków. Tak mi przykro…
  Niemniej, nigdy nie wątpiłem w geniusz polskich inżynierów i konstruktorów. Natomiast realia są takie, że pomysły te od samego początku do końca nigdy nie miały szans na wdrożenie. A to z tego prostego powodu, że od 300 lat Polska jest krajem okupowanym, w mniejszym lub większym stopniu. Oczywiście, pan Admin zaraz zauważy, że jednak Królestwo Polskie w l. 1815-30 to było prawie niepodległe państwo. Ale wiemy, że „prawie” stanowi różnicę.
  Gdyby Marysia Skłodowska została w okupowanej Warszawie byłaby pewnie zabiedzoną nauczycielką, jakąś „Siłaczką” młodo umierającą na suchoty itd.
  Polecam też coś świeższego: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Karpi%C5%84ski – Jaki to PRL był och i ach.

  ——
  Akurat w tym temacie Wikipedia nie jest dla mnie autorytatywnym źródłem.
  A wracając do PRL: Pan najpierw, jak zrozumiałem, zanegował polską myśl techniczną i poziom polskich inżynierów.
  Teraz Pan jakby skręcał: konstruktorzy byli dobrzy, ale władze nie pozwalały im rozwinąć skrzydeł – co jest, w dużej mierze prawdą.
  I jeszcze o Królestwie Polskim: od tamtej pory nie było lepszej formy polskiej państwowości. Czy „prawie”, czy „nie prawie”.
  Admin

 86. NICK said

  A gdzie się kupuje odciski? (85).

 87. Chapeau bas, messieurs ! Szacun ! Rispekt !
  Za co? – Za „posiadanie pełnej wiedzy”, jak to się teraz mówi, na temat helikopterów bojowych.

  Co do mnie, to myślę, że sprawa śmierdzi po obu stronach naszego wewnętrznego frontu, że smród ma charakter wielopłaszczyznowy, nie tylko polityczny, i że stosunkowo najmniej cuchną Francuzi i Caracal, który jest bardzo dobrym helikopterem, bardzo źle kupowanym.

  Ostatni link podany przez Boydara(82) jest bardzo ciekawy, a przedostatni nie mniej, patrz zwłaszcza: .http://ocdn.eu/images/pulscms/ZmU7MDA_/c1ab59d3902c0e7439973f7ac9600c7d.png .

  Po co ja to piszę? – Bo nie lubię wymądrzania się nad decyzjami politycznych przekupek, kiedy przyszłość, nawet ta bliska, może okazać się pełna niespodzianek. Jej odpowiedź będzie być moźe przypominała opinię lekarza, który górnikowi, który skarżył się na migreny, odpowiedział: Panie, migreny to dla różnych hrabianek, a panu po prostu głowa napierdala.

 88. Boydar said

  wklejam gwoli uzupełnienia archiwum tematu –

  http://wpolityce.pl/polityka/311508-bedzie-kooperacja-na-linii-swidnik-mielec-lodz-premier-szydlo-dla-zakladow-lodzkich-jest-dobra-perspektywa-wielu-lat-spokojnej-pracy

 89. Joe said

  Producenci sprzetu wojennego latajacego w USA maja dwoch powaznych konkurentow na rynku swiatowym…Francuzow i Rosjan.Z Japonczykami i NIemcami sobie poukladali „wlasciwie” tz.zneutralizowali,ale wyrosly im Chiny jak ped bambusa,szybko i niespodziewanie…Wojenka trwa,tylko nie wiem po co Polin w to pcha swoje palce…chyba po to zeby im urwalo.

Sorry, the comment form is closed at this time.