Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Ukraińskie media: Waszyngton chce wymóc na Ukrainie ustępstwa względem Rosji

Posted by Marucha w dniu 2016-10-07 (Piątek)

Joe Biden i Petro Poroszenko. Fot. rferl.org Mychajło Palinczak

Ukraiński portal LIGA.net, powołując się na źródła z otoczenia prezydenta Petra Poroszenki, w najbliższych dwóch tygodniach Biały Dom będzie próbował Ukrainę, by poszła na pewne ustępstwa w kwestii konfliktu z Rosją.

Orędownicy takiego kompromisu chcą, by administracja nowego prezydenta USA odziedziczyła po Baracku Obamie pozytywną – z ich punktu widzenia – dynamikę konfliktu w Donbasie.

Źródła portalu LIGA.net twierdzą, że chodzi o słowa wiceprezydenta Joe Bidena, które padły podczas rozmowy z Poroszenką przy okazji sesji ONZ w Nowym Jorku. Prezydent Ukrainy miał zostać zmuszony do wyjaśnienia Bidenowi, że są pewne „czerwone linie”, których Ukraina nie może przekroczyć z przyczyn wewnętrznych.

Jak informowaliśmy wcześniej, wiceprezydent USA Joe Biden ostrzegł wówczas Ukrainę, że musi ona działać zgodnie ze swoimi obietnicami dot. reform gospodarczych i politycznych. Inaczej Kijów ryzykuje, że UE odejdzie od polityki sankcji względem Rosji – informuje Reuters. „Musicie zrozumieć: każdy ma ochotę zwalić winę na ofiarę, więc lepiej przestańcie się wygłupiać i zachowujecie się poważnie” – relacjonował swoją rozmowę z Petrem Poroszenką.

Później Biden powiedział publicznie na antenie „Voice of America”, że Ukraina zgodziła się zapewnić specjalny status okupowanym terytoriom obwodów donieckiego i ługańskiego. Dodał, że jest przekonany, że Kijów dotrzyma umowy.

Według źródeł w administracji prezydenta Ukrainy, a także w ukraińskim MSZ, Biden próbował przekonać Poroszenkę, by poszedł na kompromis z Rosją według scenariusza nakreślonego podczas negocjacji prowadzonych równolegle do rozmów w Mińsku, w tzw. formacie amerykańsko-rosyjskim, z udziałem czołowej przedstawicielki Sekretariatu Stanu USA Victorią Nuland oraz doradcy prezydenta Rosji Władisława Surkowa.

– Następne dwa tygodnie będą kluczowe dla Ukrainy – twierdzą źródła z otoczenia Poroszenki.

– Zachód będzie wywierał na nas presję i krępował nam ręce. W Stanach Zjednoczonych chcą pozostawić pozytywne dziedzictwo. Stąd, Nuland poleciała do Moskwy. Będą naciskać na nas w najbliższych tygodniach, nakładając pewne rozwiązania ws. „mapy drogowej”, faktycznie [dla nas – red.] nie do zaakceptowania – cytuje portal „czołowe źródło”.

Jak informowaliśmy wcześniej, w środę asystent rosyjskiego prezydenta Władisław Surkow przyjmował w Moskwie asystentkę sekretarza stanu USA ds. Europy i Eurazji Victorię Nuland.

Według relacji rosyjskich mediów Surkow porozumiał się z Nuland na temat konieczności wywarcia dwustronego „nacisku” na władze Ukrainy, aby zaczęły one wdrażać postanowienia Porozumień Mińskich. Politycy mieli skonstatować, że Ukraina proponuje działania nie odpowiadające poszczególnym punktom porozumień. Z drugiej strony mieli oni z zadowoleniem przyjąć report Misji Obserwacyjnej OBWE, która stwierdziła poprawę sytuacji wzdłuż linii frontu w Donbasie.

Czytaj także: Tajna wizyta Viktorii Nuland w Polsce

Kresy.pl / Unian.info / Liga.net
http://www.kresy.pl

Komentarzy 8 to “Ukraińskie media: Waszyngton chce wymóc na Ukrainie ustępstwa względem Rosji”

 1. Adam Ryglowski said

  Dwa tygodnie – a od 21 pażdziernika – gaz z Rosji BYĆ MOŻE PRZESTANIE BYĆ POMPOWANY NA ZACHÓD.
  …..
  Dobrze , że MAMY „SWOJE ŻRÓDŁA GAZU W REJONIE LUBACZOWA ” .. i nie tylko te .
  …..

  (a może to dobrze nie tak do końca ???)

  Elektrownia w Sarzynie ( wyczyn b. stolcmana)
  – ma stanąć ? . Chyba piekło szybciej zamarznie , zanim ukrowie
  będą cierpieć z powodu braku gazu ziemnego z III RP

 2. AlexSailor said

  „edług źródeł w administracji prezydenta Ukrainy, a także w ukraińskim MSZ, Biden próbował przekonać Poroszenkę”

  Jaja jakieś czy co??
  Próbował przekonać???
  A od kiedy to próbuje się przekonać własnego podwładnego?

 3. „Ustepstwa”…sanhedryn nigdy nie ustepuje….to ruchy pozoranckie by uspic Ruskich a w miedzyczasie wypyscic kolejna wesz na ruski kolnierz. Przez miesiace Kerry symulowal przed Lawrowem jak to sanhedrynowi zalezy na wspolpracy Rosji w wojnie z ISIS by w ostaniej chwili gdy doszlo do jako takiego „porozumienia” w Genewie wywalic wszystkie pionki na szachownicy. Na zasadzie co bylo a nie jest wymusic nowa partie gry…argumentujac..oskarzeniami Rosji o zbrodnie wojenne w Syrii, i inne parchate bzdety…Widac kompletny klops polityki neokonow…ale kupili czas…Widac ostatnia szanasa to „wygranie” wyborow przez Clinton….a jak bedzie szlo nie tak to zawsze mozna uniewaznic wybory bo zostaly sfalszowane przez Putina…

 4. Boydar said

  Panie Mazurek.

  Czy byłby Pan skłonny podsumować, dokąd zaprowadziły Ukrainę rządy „ich” elity przez ostatnie dajmy na to pięć lat ? Moim zdaniem dokładnie tam, gdzie powinny. Aczkolwiek na ostatnią prostą wypadnie nam chwilę jeszcze poczekać; specjalistą od takich prognoz jest w Gajówce Pan mecenas Kafel. USrael to wprawdzie nieco większe zwierze niż banderland, ale z kółkiem w nosie idzie i jego zaciągnąć gdzie należy. Pan naczytał się nie tych historii co trzeba.

  A o usypianiu Ruskich to proponuję zapomnieć.

 5. NC said

  Syn VP Joe Bidena, 45-letni Hunter Biden, jest członkiem rady nadzorczej „niezależnej” firmy naftowo-gazowej na Ukrainie Burisma Holdings, założonej w roku 2002.
  Stary Biden musiał przypomnieć Poroszence, że po to jest tam prezydentem, by nie psuć Bidenom interesów.

 6. RomanK said

  Smutna wiadomosc dla Ukrainy…zreszta smutna dla banderowcow i Ukrow..dla Rusinow ulga…
  To odpuszczenie Ukrainy i spuszczenei po drucie najwierniejszych slug USraela…
  To samo spotka cala Pribaltyke i niesty Polske…

 7. ależ ten petro jest podobny do grojsmana z Ostrowca i jastrzębskiego z Urzędu g miny (WF)Ochota

 8. NICK said

  Trzymany.
  Z przyzwyczajenia.

  Kto?

Sorry, the comment form is closed at this time.