Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Rozwiązano tajemnicę znalezionego w Afryce organizmu pozaziemskiego

Posted by Marucha w dniu 2016-10-12 (środa)

Kto chce, niech wierzy w kosmiczne pochodzenie tego mikroba – admin

Amerykańscy astrobiolodzy ustalili, że unikalny mikroorganizm Desulforudis audaxviator, występujący głęboko pod ziemią, jest w stanie odżywiać się galaktycznymi promieniami kosmicznymi. Poinformowała o tym „Rossijskaja Gazieta”, powołując się na czasopismo Journal of the Royal Society Interface.

Ekipa naukowców pod kierunkiem astrobiologa Dimitra Atri z Blue Marble Space Institute of Science w Seattle zbadała mikroorganizm, odkryty w 2002 roku w kopalni złota w RPA na głębokości 2,8 km w warstwie wodonośnej, której wiek wynosi co najmniej 2,7 mld lat. Ten i szereg innych czynników pozwoliły naukowcom mówić o tym, że mikrob trafił na Ziemię z kosmosu i przetrwał dzięki promieniowaniu.

Mikrob, posiadający unikalną zdolność egzystowania w takich ekstremalnych warunkach otrzymał nazwę Desulforudis audaxviator. Poza tym jest jedyny na naszej planecie, który potrafi żywić się samym promieniowaniem jonizującym. Jego źródłem na Ziemi są minerały promieniotwórcze, w związku z czym pozaziemski mikrob może spokojnie egzystować na ogromnej głębokości.

Na podstawie uzyskanych danych badacze stworzyli model prawdopodobnego rozprzestrzenienia innych form życia w kosmosie. Okazało się, że w charakterze źródła promieniowania jonizującego mogą występować galaktyczne promienie kosmiczne. Zazwyczaj powstają podczas wybuchów supernowych gwiazd. Przed ich negatywnym wpływem organizmy ziemskie broni atmosfera i magnetosfera.

Jednak na planetach z cienką atmosferą i bez silnego pola magnetycznego warunki są inne. Promienie galaktyczne sięgają powierzchni. Ich energii wystarczy, aby zapewnić przetrwanie organizmów podobnych do Desulforudis audaxviator. Zdaniem Dimitra Atri, właśnie dlatego życia należy szukać na planetach z rzadką atmosferą. Za jedno z najbardziej prawdopodobnych miejsc występowania takiej formy życia uważa on Mars.

https://pl.sputniknews.com

Komentarzy 20 to “Rozwiązano tajemnicę znalezionego w Afryce organizmu pozaziemskiego”

 1. cris said

  Panie Gajowy i szanowni goście zapoznajcie się z filmem na you tubę wpisując frazę , plaska ziemia, film trwa godzinę i 30 minut. To dopiero korona spisków wrogów rodzaju ludzkiego…

 2. Greg said

  Na krawędzi ziemi psy szczekają dupami i tyle w temacie.
  Paaanie Cris, daj Pan spokój, tu idiotów Nie Ma!!!

 3. Boydar said

  Dopóki nie zabierze głosu Pan Macko to i mnie nie wypada.

 4. NICK said

  🙂 .
  Da radę rozebrać temat. Nie po to chodził na wykłady aby nie dać.
  Znaczy. Najpierw trzeba… .

 5. Boydar said

  Tak, najpierw zajrzymy do encyklopedii so … no, do encyklopedii.

 6. Leszek Karpinski said

  jeśli chodzi o obcych to „Tak, tak , a świstak……..” Panie Cris tu nie ma „idiotów” więc nic pan nie zdziałasz, a wszystkie kanały typu „Płaska ziemia” to totalny idiotyzm i dywersja, wszystkie angielskie to dokładnie to samo. Zadam wam pytanie : kto uważa że space shuttle z ogromną rakietą i dwiema mniejszymi przekracza prędkość dźwięku? na 6km? A kto uważa iż iSatphone 2 z Inmarsata mając 10cm antenkę co wysyła sygnał rozproszony i 3.7v akumulatorek ma zasięg 36.000km? i na koniec , Które jest prawdziwe: blue marble 2012 https://jointmission.gsfc.nasa.gov/images/VIIRS_4Jan2012-web.jpg czy też black marble , nowsze https://jointmission.gsfc.nasa.gov/images/city_lights_namerica_night-s.jpg albo może: http://earthobservatory.nasa.gov/IOTD/view.php?id=86257&eocn=image&eoci=related_image każde z NASA więc to musi być prawda, czy widać jakieś różnice?
  Pozdrawiam, tych co mnie z idiotują również 🙂

 7. Leszek Karpinski said

  Panie gajowy, w moim komentarzu zatrzymanym przez system, to miały być tylko linki, nic nie miało się wyświetlać.

 8. jazmig said

  Oczywiste brednie, ale gdyby to była prawda, to można by spróbować takie cuś zbadać, bo te cuś przetwarza energię w materię, a to jest już naprawdę cuś.

 9. Boydar said

  Pragnę zwrócić uwagę, Panie Jazmig, że nasz przebiegły Pan Gajowy (gdyby nie był przebiegły to już by Gajówki nie było) ilekroć publikuje jakiś kontrowersyjny artykuł, zawsze ma jeszcze „coś” na względzie; przeważnie obudzenie w nas inteligencji lub choćby zwykłej dociekliwości. Podejrzewam nie bez pewnych podstaw, że i tym razem nie jest inaczej.

  Nie jest inaczej. 🙂
  Admin

 10. Joe said

  Mnie ten artykol o ludziach-rybach bardziej trafia do wyobrazni.Oskrzela zamienione na pluca i PO ptokach.A jakie figorki maja zgrabne,chocby nasza Warszawska Syrenka.Nie jeden przy jej figorce cale noce spedzil .A tu jakies plamy na skale i rob z tego czlowieku zywe…nie da sie.Chyba ze Une chca nam nowe zaserwowac ,bo im sie Mojzesz znudzil.

 11. wanderer said

  re 8 Pan Boydar,
  Dokladnie tak.

 12. wanderer said

  Zastanawiam sie tylko, dlaczego Sputnik takie brednie podlapuje. Uwazam, ze mu nie przystoi.

  Ma w tym swój cel. Podobny, jak u Maruchy.
  Admin

 13. Boydar said

  A to już (przynajmniej na razie) pozostaje ich słodką tajemnicą; tak sobie myślę, że może biorą przykład z Pana Gajowego 🙂

 14. Kto chce niech czyta JASNE ŚWIATŁO W CIEMNYM TUNELU- jest na http://www.amazon.com Jest to praca naukowo- beletrystyczna która nie pozbawia złudzeń na ten temat. Kto nie chce niech czyta tutejszy komentarz Maruchy Gajowego.

 15. ojojoj said

  Panie Jazmig, by bylo to to cus, jakby dzialalo na zasadzie – wrzuc zarowke do rzeki, a ona sie zaswieci. Mlyn niepotrzebny.

 16. Boydar said

  Dobra, bo się wyekspiruje zainteresowanie. Tu trzeba – https://pl.wikipedia.org/wiki/Desulforudis_audaxviator

  „… zdolna do przetrwania dużych dawek promieniowania jonizującego …”

  „zdolna do przetrwania” to nie to samo co „jest w stanie odżywiać się”. Podobnie jak szczur czy koptery cioci Heli produkowane nad Sekwaną.

  Odżywia się (czerpie energię) z reakcji chemicznych; żaden wyjątek to nie jest. W głębi mórz i oceanów, w temperaturze kilkuset stopni wulkanicznych wycieków permanentnie rozwijają się mikroorganizmy i przeszliśmy nad tym do porządku.

  pierwszy z brzegu a nie przecież ani nie jedyny ani nie ekstremalnie ekstremalny przykład – http://www.eduscience.pl/artyku%C5%82y/ekstremofile-organizmy-%C5%BCyj%C4%85ce-w-skrajnie-ekstremalnych-%C5%9Brodowiskach

 17. Leszek Karpinski said

  ad 16 . Panie Boydar Tardigrade (water bear) to jest najfajnieszy „ufoludek” i wytrzyma w vacuum. https://en.wikipedia.org/wiki/Tardigrade

 18. Boydar said

  Nie wiem co to jest ale wygląda na zdesperowanego rabina.

 19. markglogg said

  Sprawdziłem referencje podane przez „Sputnika”.

  I okazuje się, że to „odkrycie” było już referowane w bardzo poważnym periodyku Science” w 2008 roku w artykule podpisanym przez kilkanaście osób.

  Oto skrót tego co znalazłem:

  po polsku:

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Desulforudis_audaxviator

  Desulforudis audaxviator – bakteria ekstremofilna, zdolna do przetrwania dużych dawek promieniowania jonizującego, odkryta w próbkach wody wydobytych z głębokości 2,8 km w kopalni złota Mponeng w Afryce Południowej.
  Bakteria czerpię energię ze związków chemicznych powstających podczas rozpadu atomów radioaktywnego uranu. Potrafi wykorzystywać wodę, nieorganiczny węgiel oraz azot z amoniaku znajdujących się w jej środowisku i przetwarzać je na materię organiczną. Bakteria została znaleziona w ekosystemie składającym się wyłącznie z jednego gatunku.

  Bibliografia
  Chivian et al.. Environmental Genomics Reveals a Single-Species Ecosystem Deep Within Earth. „Science”. 10 October 2008. s. 275-278.

  Po angielsku:

  Environmental Genomics Reveals a Single-Species Ecosystem Deep Within Earth
  Abstract

  DNA from low-biodiversity fracture water collected at 2.8-kilometer depth in a South African gold mine was sequenced and assembled into a single, complete genome. This bacterium, Candidatus Desulforudis audaxviator, composes >99.9% of the microorganisms inhabiting the fluid phase of this particular fracture. Its genome indicates a motile, sporulating, sulfate-reducing, chemoautotrophic thermophile that can fix its own nitrogen and carbon by using machinery shared with archaea. Candidatus Desulforudis audaxviator is capable of an independent life-style well suited to long-term isolation from the photosphere deep within Earth’s crust and offers an example of a natural ecosystem that appears to have its biological component entirely encoded within a single genome.

 20. NICK said

  Oczywiście, że bardzo upra-szczam.
  Mark. (19).
  „odżywiać się galaktycznymi promieniami kosmicznymi.”

  „Magnetyzm serca” co może uczynić? Z człowieka?

  Był taki przypadek (pewnie nie jeden), gdy persona, po serii zabiegów alfatronowych spostrzegła iż zjada dwa razy mniej i nie chudnie.

  Potem spotkałem ją w „Abramowicach”.
  [ale to chyba sen… był]

Sorry, the comment form is closed at this time.