Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

W Werchracie zniszczono pomnik UPA

Posted by Marucha w dniu 2016-10-12 (środa)

Obóz Wielkiej Polski zamieścił w sieci film, na którym widać, jak niszczony jest pomnik poświęcony UPA we wsi Werchrata w gminie Horyniec-Zdrój.

Na nagraniu widać, jak dwaj mężczyźni skuwają i demontują monument poświęcony Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Ambasada Ukrainy już wysłała notę protestacyjną do MSZ Polski w związku ze zniszczeniem pomnika członków Ukraińskiej Armii Powstańczej na cmentarzu we wsi Werchrata – poinformował Andrij Deszczycia, ambasador Ukrainy w Warszawie.

Prezes Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma stwierdził, że mamy do czynienia z aktem wandalizmu w stosunku do ukraińskich miejsc pamięci w ciągu ostatnich dwóch lat. Jego zdaniem związek ze zniszczeniem pomnika może mieć polska premiera „Wołynia”.

Wielu Polaków, również mieszkańców powiatu lubaczowskiego, uważa jednak, że na terenie naszego kraju nie powinny stać mogiły morderców.

Bestialsko mordowali naszych rodaków, więc jakim prawem na ziemi przesiąkniętej krwi Polaków mają stać pomniki czczące pamięć banderowców – uważa jeden z mieszkańców Werchraty.

Zniszczony pomnik stanął na miejscowym cmentarzu w 1993 roku, powstał na grobie 13 członków UPA. Na mogile umieszczono napis: „Wieczna pamięć poległym 1944-1946. W podzięce wyzwolicielom wsi Werchrata”. [Kto, k…, pozwala na stawianie takich pomników? – admin]

http://parezja.pl

Komentarzy 39 to “W Werchracie zniszczono pomnik UPA”

 1. Easy Terran said

  No, to teraz wyzly rusza na polowanie wrednych, polskich rasistow, Krytyka Polityczna bedzie sie wstydzic, pani z Hejt Stop dostanie sraczki, a bandersyny ze smiechem nadal beda szczac na Polske…

 2. WI42 said

  Admin.
  „[Kto, k…, pozwala na stawianie takich pomników? – admin]”
  Od tego należy rozpocząć, OWP zrobił to co powinna zrobić lokalna adminstracja. Prokurator powinien przynajmniej teraz wszcząc śledztwo kto ten pomnik postawił i ukarać przestępców.

 3. kresowiak said

  postawiłbym chłopakom wódkę za ten dobry uczynek

 4. NICK said

  parezja.pl
  „Wielu Polaków, również mieszkańców powiatu lubaczowskiego, uważa jednak, że na terenie naszego kraju nie powinny stać mogiły morderców.”.
  Parezja, nomen omen. Zostaw ‚sondaże’.
  Zajmij się Prawdą.

 5. adsenior said

  Tylko czekać, jak zaczną stawiać pomniki „bohaterom z SS”!! Dziękuję młodzieży, za walkę z gloryfikowaniem bandytów.

 6. wanderer said

  „…Wielu Polaków, również mieszkańców powiatu lubaczowskiego, uważa jednak, że na terenie naszego kraju nie powinny stać mogiły morderców….”

  I tyle w temacie.

 7. Boydar said

  Gdyby [k…] w owym czasie nie zezwoliła, dzisiaj nie byłoby co niszczyć. Akurat ona nie miała takiej możliwości na względzie, dlatego też jest [k…], ale historyczna zależność przyczyn i skutków obiektywnych oraz następstwo zdarzeń pozostaje faktem. Większy pożytek dla obecnej świadomości Polaków z tej „niszczycielskiej” akcji niż z tego że kiedyś ktoś nie dałby zgody. Teraz mieszkańcy Werchraty się „wypowiadają”; a gdzie oni byli do tej pory ? Młotków nie mieli ?

 8. ad. 6 Co to znaczy „wielu Polaków….uważa”? powinno być i to chyba jest oczywiste że żaden Polak nie powinien tolerować pomników banderyzmu nigdzie, ani w Lubaczowie ani nigdzie indziej. I jeszcze wytłuszczasz Waść!

 9. Dziadzius said

  Ja juz na starosc mam chyba zanik pamieci –Moze ktos z Was powie mi -przeciw komu powstala armia powstancza i co miala za zadanie – wiem ze nie przeciw niemcom – bo SSGalitzen tym sie zajela- wiec przeciw komu. Poprawne wytlumaczenie powstania dUPA wyjasni tez i prawna budowe pomnikow na ziemi ofiar RYZUNOW

 10. jamek said

 11. antek.wariat said

  Polska: Ukraiński IPN żąda… odbudowy pomników UPA
  http://xportal.pl/?p=27040

 12. ERROR 404 NSZ said

  Czyli wszystko się bilansuje. Na utraconych naszych ziemiach stawiają więc nad Wisłą rozbierają…

 13. Jack Ravenno said

  >Ukraiński IPN żąda… odbudowy pomników UPA<

  Żeby chujom w gardle stanęły ich ukrowskie gówna!

 14. Adam Ryglowski said

  Ad 8) Panie , że tak się wyrażę Kolego Dziadziuś ,-
  – a ta „armia powstańcza” – z sierpami , siekierami , widłami , powstała przeciw …
  ano właśnie …
  tyż zapomniałem …

  NIE JESTEM ANTYSEMITOM !

  W tamtym czasie było to terytorium / ziemia II R.P. ,pod okupacją

  a resztę ‚zapomniałem’ ,na razie .
  z ciekawości zapytam ; ‚dU’ – to deutschUkrainien , czy jakieś moje zboczone skojarzenie ?

 15. Dziadzius said

  @12. Panie Adamie — Czesc! nein icht d-u.-czysty Kresowian!
  Uwazam ze ( Panski cytat)…” W tamtym czasie było to terytorium / ziemia II R.P. ,pod okupacją”… jest mozliwie bledem historyczno spolecznym. –Tak jak pamietam a na strosc wiatr w siwiznie jak na pustym polu tanczy..
  Historycznie ukrainy nigdy nigdy nie bylo az dopiero w 1918 .Panstwo jakie istnialo na ziemiach obecnego nowotwora zwanego ukriana byla Rus Czerwona Po rozbiciu Rusi Czerwonej przez Tatarow to panstwo nigdy nie wrocilo do politycznego spolecznego zycia a wiec nie bylo Rusi Czerwonej to tez nie bylo nikogo „pod okupacja” bo nie mozna „okupowac” czegos co nie istnieje . Ukrainy jako panstwa nigdy nigdy nie bylo( nawet za chmielnickiego) – a Boleslaw Chrobry bil slupy graniczne na rzece Dniestr. Miedzy Rusia a litwinami bylo Ksiestwo Halickie ( niektorzy mowia ze to byla Bialo Rus) obejmujace [ Polnocne Podole – Wolyn-Polesie- poludniowa Wilenszczyzne] ktore wedlug traktatu dynastii po smierci ostatniego prawego ksiecia Halicii przeszlo pod wladze Wegier. Kazimierz Wielki wykupil te posiadlosci od wegrow za 100,000 zlotych florinow i (durak) oddal te zimie w lenno dla Litwy. Litwinscy bojarzay tak jak Rurykowie-Radziwilowie- Chodakiewicze – Opalinscy -Wisniowieccy- opanowali te lenne ziemie a po Unii Lubelskiej doszli do tego Potoccy -Zeromscy – Zamojscy-Lesczynscy i inni .Ludzie ktorzy zamieszkiwali te „dzikie Pola ” to byli przewaznie Polscy-Ruscy (rusini a nie rosyjanie) chlopi ale ze te ziemie byly teatrem wojen tatarskich ( co roku jak trawa pozieleniala) to NIKT nie wie ich rodowodu . Bezpanskosc doprowadzila do stworzenia sanktuariom „siczy” na Zaporozu- miejsce azuylu dla uciekinierow z calego Europejskiego swiata no i dla chlopow uciekinierow od panszczyzny. To tez byl pocztek Kazaczyzny – ludzi rabunku i bandyctwa.
  Tak ze ziemie Polskie byly Polskie od poludniowej Wilenszczyzny az po Krym a ludzie co tam mieszkali z wygody mowili ze mieszkaja przy KRAINIE [Polskiej Krainie] UKRAINIE bo Rosji Moskiewskiej jeszcze nie bylo tak ze byla tylko jedna kraina Polska Kraina.

 16. maasteer said

  „Obóz Wielkiej Polski zamieścił w sieci film, na którym widać, jak niszczony jest pomnik poświęcony UPA”
  a powinno być: jak demontowany jest nielegalny pomnik, ale dalej dobrze leci: „skuwają i demontują”.
  Krata wódy i dobra zagrycha chłopakom się należy! Oby tak dalej.

 17. maasteer said

  Ad 9 Jamek
  Kękuś i Mateusz Piskorski to obecnie jedni z największych problemów obecnej „władzy” – to prawdziwa OPOZYCJA. Oby nie podzielili losu Ratajczaka i Leppera.

 18. re1truth2 said

  Dla porządku – historycznie było tak, cytuję za – http://horyniec.info/6407/nielegalne-pomniki-upa-na-ziemi-horynieckiej/
  [Ukraińcy nie chcą do siebie dopuścić tego, że w Polsce obowiązuje prawo, które nakazuje budowę wszelkiego rodzaju pomników, a nawet grobów wojennych, zgłaszać do odpowiednich organów i czekać na zgodę.

  Przedstawiony pomnik: „Poległych za wolną Ukrainę”, ma bardzo długą historię. Już w 1993 roku Ukraińcy postawili tutaj pomnik, który miał dziwny napis: Tu spoczywa 45 powstańców z sotni „Szuma”, którzy 2 III 1945 roku zginęli za wolność i suwerenność ukraińskiego i polskiego narodu…

  Dość szybko pomnik został rozbity w perzynę „przez nieznanych sprawców”. Następnie postawiono betonowy obelisk, zwieńczony krzyżem, który także rozbito. Zostały po nim tylko sterczące druty zbrojeniowe. Ale Ukraińcy się nie poddali i teraz mamy pomnik z czarnego granitu. Ostatnio został on oblany czerwoną farbą, ale na dzień dzisiejszy, jest już wyczyszczony.] – nie sprawdzałem, czy dobrze napisali chronologicznie.

  Ale widać, że ‚chłopcy’ dobrze pilnują przestrzegania prawa budowlanego.

 19. Boydar said

  Czyli jednak młotki mieli. W takim razie mają prawo moralne mówić. Wycofuję i przepraszam (7).

 20. vigil said

  Nie sobie qoorwy faszystowsko- banderowskie stawiaja swoje pomniki w faszystowskim I-sra-elu.

  Brawo Polacy.

 21. grypa666 said

  Uważam to za temat zastępczy. Żydłactfo – nie tylkp, w Polsce — najpierw zorganizowało okrucieństwa i nienawiść, teraz to podchajcowuje, odwracając uwagę od własnych zbrodni… Na Polakach uskutecznia ludobójstwo bis: z becikowym łączy się mus wzięcia wszystkich świadczeń medycznych od 10-go mies. ciąży w tym scypienia oklaleczające dzieci — czytajcie:
  https://piotrbein.wordpress.com/2016/10/10/ile-kosztuje-dziecko-czego-w-szawski-z-zont-ci-nie-powi/
  Za patyka becikowego może ktoś da se uśpić czujność przeciw-scypionkową i okaleczy swe dziecko .

 22. Kronikarz said

  , – )

 23. Józef Piotr said

  Wcale nie na marginesie tematu.
  Od przeszło tysiąca już lat trwa niszczenie i depopulacja SLOWIAN w ich mateczniku.
  Ktoś bystry historycznie określił to zdaniem : ” od wschodu przez Mongołów a od zachodu przez krzyżowców ”

  Ja poprzez słowo krzyżowców rozumię plemiona i ludy zachodu Europy które przyoblekły się w krzyż dla celów podbojów , rabunku i morderstw słowiańskich sąsiadów. Tym działaniom zbrodniarzy nie przeszkodziło to że ludy słowiańskie były już Chrześcijańskimi. Jedna za drugą szły wyprawy „krzyżowe ” . Cedynia , Psie Pole, Grunwald , Stalingrad to znaki zapór postawionych dla „drang nach osten”.
  Zauważyć trzeba to że te rozbójnicze zachodnie struktury wyrzekły się Wiary wynikającej z KRZYŻA sukcesywnie począwszy od średniowiecza aż do teraz. Obrazem tego jest aktualna Unia Europejska i stosunek jej do Słowian oraz detronizacja BOGA.

  Podobnie ale też zbrodniczo dzieje się na kierunku wschodnim gdzie Chazarstwo mongolskie przepoczwarzone w żydowstwo
  lecz z zachowaniem wiary w Szatana konsekwentnie i skutecznie eleminuje Słowian na półkuli północnej.
  Najnowsze w dziejach to wdrożenie Rewolucji w Rosji , dwie wojny światowe , zamęt powszechny na świecie i krojenie trzeciej Wojny p/człowiekowi niższej od nich rasy.

  Zmowa milczenia na temat sprawców mordów Katyńskich , sprawców Ludobójstwa Polaków na kresach jako przykłady pomimo upływu tylu już lat. Ci co Mordowali pilnują zasłony milczenia.
  Więc nie cieszcie się z wmawianej wam WOLNOŚCI* III RP.
  Z tego że Przewodniczącym KEP jest Abp Gądecki (Hartman) lecz pomyślcie kto go wybrał ? I to samo dotyczy Prymasa Polski. Pomnijcie wracając do historii co robili możni narodu i Kościoła u schyłku I-ej RP

  Nie rozpisuję się więcej lecz polecam lekturę mądrego artykuły w tym temacie. Artykułu autora z zacięciem historycznym.
  Czytajcie to aż do utrwalenia w pamięci. Nie omieszkajcie tej wiedzy przekazać znajomym , dzieciom etc

  PONIŻEJ: wstęp artykułu oraz link. Poddać lekturze również mądre wypowiedzi w dyskusji pod artykułem
  Tego nie nuczy waś żaden ze współczesnych PROFESORÓW od Histori lub raczej typu historycznego
  ————————————————————————————————————————————————
  „Żmijowe plemię wraca na Ukrainę

  Jak to mówią, od przybytku głowa nie boli. Teraz Palestyna będzie Izraelem nr 1 dla Izraelitów, a Ukraina – Izraelem nr 2 dla Chazarów. Oczywiście najpierw trzeba wymordować trochę ludności tam zamieszkałej.

  „Węże, plemię żmijowe, jak wy możecie ujść potępienia w piekle?” – Jezus Chrystus, Mateusz 23:33

  „Podążaliśmy do centrum świata i wylądowaliśmy w brzuchu węża” – Rabin Joel Bakst, „Podróż do centrum Tory” [Journey to the Center of the Torah], http://www.chazantorah.org, 2007

  Teraz wszystko się składa. Nauka DNA rozdarła zasłony czasu i odkryła węża i jego naród. Ci których dzisiaj nazywamy „Żydzi” są uczniami złego bytu, który Biblia nazwała „tym wężem starodawnym, diabłem„. ………………………………………..”

  http://lotna.neon24.pl/post/111690,zmijowe-plemie-wraca-na-ukraine

 24. JO said

  Kazdy taki Pomnik upamietniajacy Ukrainska Powstancza Armie powinien byc zdemontowany.

  Nalezny jest tylko pochowek cmentarny dla lezacego ciala czlowieka – jednak trup zbrodniarza musi lezec w miejscu „mu naleznym” a nie jak inne ciala zmarlych…

  Szacunek dla tych ludzi, ktorzy dokonali demontazu pomnika UPA

  Wstyd dla nas …wiekszosci, ze tak malo dzialamy w sprawie jak ta. Gdybysmy byli zorganizowani, to i talmudyczne prawo w Polsce musialo by sie liczyc z nami…

  Piotr Tyma i jak on powinni siedziec w wiezieniu a nie reprezentowac Ukraine… To , ze tacy ludzie sie Panosza w Polsce i w tym w Polskim KKosciele…to jest nasza wina.

  Czy jednak to zrozumiemy a co najwazniejsze, zaczniemy dzialac tak, by to zmienic?

 25. Józef Piotr said

  Ponad to korzystając z okazji ślę pozdrowienia Panu Gajowemu życząc mu zdrowia i roztropności

 26. Józef Piotr said

  http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/rosjanie-zalecaja-pilny-powrot-wszystkich-obywateli-do-kraju-czy-czeka-nas-wielka-wojna

 27. WI42 said

  @7 B
  „Większy pożytek dla obecnej świadomości Polaków z tej „niszczycielskiej” akcji niż z tego że kiedyś ktoś nie dałby zgody. Teraz mieszkańcy Werchraty się „wypowiadają”; a gdzie oni byli do tej pory ? Młotków nie mieli ?”

  Czyli nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.

 28. WI42 said

  #23 JP
  Panie JP, narazie proszę nie panikować, to tylko „Daily Star” tak pisze, brukowiec. Owszem wszystko może się zdarzyć, ale jedno jest pewne…. Pan wie tyle samo na ten temat ile „Daily Star” a może i więcej.

 29. Sowa said

  Oświadczenie ukraińskiego Instytutu pamięci narodowej w związku z niszczeniem ukraińskich grobów na terenie Polski

  http://memory.gov.ua/news/zayava-ukrainskogo-institutu-natsionalnoi-pam-yati-z-privodu-nishchennya-ukrainskikh-mogil-na-t

 30. RKM said

  Dzięki takim chwalebnym akcjom człowiek dalej czuje że jest Polkiem i żyje w Polsce. Dziękuję tym Bohaterom w imieniu swojej rodziny oraz wszystkich swoich przodków.

  Polska to kraj Polaków i żadna pisowska, banderowska, frankijska, chazarska czy jankeska świnia nie będzie nam mówić jak mamy żyć czy jakie stawiać u siebie w domu pomniki. Wynoście się świnie z Polski!!!

 31. Józef Piotr said

 32. JO said

  ad.27. Tak, wciaz czujemy sie Polakami dzieki „Podziemiu”…

  Przypominam wszystkim, ze UPA to Zydowska Organizacja…., ktora przypisuje masoneria Rusinom ( jako kozlom ofiarnym..), co nie oznacza, ze nie bylo w niej zukrainizowanych Rusinow…

 33. Polak said

  Do Józef Piotr, ma Pan racje na pasach tych tzw Nazi NIEMIECKICH SUKINSYNOW barbarzyncow i bandytow byl napis „Gott mit uns”, o jakiego bozka tu chodzilo?
  Mieli wolny wybor o ktory tak walcza Nasze panie z POLIN w CZERNI (wybor zabic niewinne dziecko poczete w akcie wyuzdania i zamozadowolenie i tak dokonac aborcji??) tak i te wcielone DIABLY NIEMIECKIE i POTWORY z dUPAiny mialy wolny wybor wyrznac Mlodziez Polska, zabic, gwalcic, krasc, spalic Warszawe zrobic z nien GRUZOWISKO?? Dokonali wyboru a wiec: GOTT mit UNS. I jak zwykle NIKT NIE JEST WINIEN zadnych odszkodowac zas po wojnie glowny oprawcy Warszawy to szwabskie BYDLE byl burmistrzem na wyspie SYLT i bardzo szanowanym obywatelem. BRAVO.

 34. Antybandera said

  „Bandera i Ja”. Banderowska propaganda w polskiej szkole dla Ukraińców

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz%2Fbandera-i-ja-banderowska-propaganda-w-polskiej-szkole-dla-ukraincow-foto-video

  W bibliotece Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach – polskiej placówki oświatowej nadzorowanej przez polskie instytucje i finansowanej z polskiego budżetu – propaguje się banderyzm, UPA, a nawet samego Stepana Banderę.

  Zespół Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach (woj. warmińsko-mazurskie), popularnie nazywany „szkołą ukraińską”. Państwowa placówka, finansowana ze środków publicznych, w której uczy się ponad setka dzieci m.in. pochodzących z rodzin ukraińskich. Jak każda szkoła posiada bibliotekę – głównie na potrzeby uczniów. Nie każda jednak ma w swoich zbiorach publikacje gloryfikacje banderyzm, UPA i samego Stepana Banderę. Taką, jak książki „Stepan Bandera i Ja” oraz „Sotnik >Burłaka<”.
  "Stepan Bandera i Ja"

  Książka „Stepan Bandera i Ja” trafiła do biblioteki szkoły w Bartoszycach wiosną br. w ramach pakietu, w skład którego wchodziły inne publikacje z tej serii (m.in. Taras Szewczenko i Ja, Iwan Mazepa i Ja). Natrafił tam na nią dziennikarz Tomasz Maciejczuk, który zdobył materiały dotyczące banderowskich materiałów propagandowych z tej szkoły.

  W książce Bandera przedstawiony jest jako „symbol ukraińskiego patriotyzmu”. Poruszono w niej m.in. wątek postawienia go przed polskim sądem – pokazując go jako mężnego ukraińskiego patriotę, znoszącego ciężkie przesłuchania oraz „fizyczne i psychiczne męki” z rąk polskich „katów”. Odnosząc się do procesu warszawskiego, w efekcie którego lider OUN, oskarżony ws. zamachu na ministra Pierackiego, został skazany na karę śmierci (później zamienioną na dożywotnie więzienie) napisano, że poprzez publikowanie w prasie mów oskarżonych „polska władza starała się pokazać się przed światem zachodnim jako państwo demokratyczne”. Zaznaczając, że w ten sposób zarazem „informowała świat o ukraińskim narodzie”. Tekst wyraźnie sugeruje również, że Stepan Bandera nie miał żadnego związku z faszyzmem – podkreślając, że w czasie II wojny światowej przebywał on w niemieckim obozie koncentracyjnym. Książka zawiera także szereg symboli banderowskich, a także pełny tekst „dekalogu ukraińskiego nacjonalisty”.

  Zbrodniarz bohaterem

  To jednak nie jedyna publikacja tego rodzaju dostępna dla dzieci ze szkoły w Bartoszycach. Znajduje się tam także pierwsza książka z serii „Bohater UPA” pt. „Sotnik Burłaka”, poświecona dowódcy jednej z sotni UPA, Wołodymyrowi Szczygielskiemu.

  Sotnia dowodzona przez „Burłakę” 6 sierpnia 1944 r. zamordowała 42 Polaków w Baligrodzie. Zbrodnia ta była częścią planowanego ludobójstwa na Polakach na obszarze Małopolski Wschodniej. Członkowie jego oddziału są również podejrzewani o zamordowanie grupy Polaków, których grób odnaleziono niedawno w Jaworniku Ruskim. Za przestępstwa popełnione na terenie Polski został skazany na karę śmierci.

  Głównym redaktorem tej książki był znany negacjonista wołyński i gloryfikator banderyzmu Wołodymyr Wiatrowycz, obecnie szef Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, który jest również autorem jednego z rozdziałów. Innym jest Bohdan Huk, którego ekspertyza jako biegłego doprowadziła do umorzenia postępowania ws. grupy Ukraińców, którzy sfotografowali się w przemyskiej galerii handlowej z flagą OUN-UPA, wykonując przy tym faszystowskie gesty. Duża część z nich posiadała Karty Polaka. Huk zasłynął jednak przede wszystkim ze swoich wypowiedzi, które pokazują, że jest on w istocie ukraińskim szowinistą, gloryfikatorem banderyzmu, oskarżającym Polski Rząd w Londynie o plany eksterminacji ludności ukraińskiej.

  "Dlaczego ukraińskie dzieci mają się wstydzić, że Bandera i Szuchewycz to ich bohaterowie?"

  Maciejczuk zarejestrował również rozmowę z dyrektorką szkoły, Lubomirą Tchórz. Podkreśla ona, że program szkoły jest ukierunkowany na kształtowanie dzieci w duchu patriotyzmu ukraińskiego. Zapewnia także, że dzieci wiedzą, że na hasło „Sława Ukrajini!” odpowiada się „Herojam Sława!”.

  Nieoficjalnie dyrektorka zaznaczyła, że wspomniane publikacje nie są w Polsce zabronione. Dyrektorka nie widzi problemu w tym, że w książce nt. „Burłaki” nie ma wzmianki o mordzie w Baligrodzie. Zapytana o Banderę odpowiedziała, że „każdy naród ma swoich bohaterów”.

  – My traktujemy Banderę jako człowieka, który niósł ideę wolności – wolności państwa, wolności obywateli Ukrainy. Dla nas to jest ważne – mówiła Tchórz zaznaczając, że podczas „tego co się działo na Wołyniu” Bandery tam nie było, ponieważ przebywał w obozie koncentracyjnym. – Nie można kogoś oskarżać za to, że kochał swoją ojczyznę – dodała, wymieniając w tym kontekście także dowódcę UPA i zbrodniarza, Romana Szuchewycza. Kwestię współpracy Bandery i Szuchewycza z hitlerowskimi Niemcami tłumaczyła zaś tym, że były to „trudne czasy”, a „sojuszników można mieć różnych, żeby być jak najszybciej wolnym państwem”.

  Przeczytaj: Ukraiński historyk opisuje luksusy Bandery w obozie Sachsenhausen

  Zobacz także: Historyk: Bandera dowodził rzezią Polaków z uwięzienia

  – Jeśli będzie nieumiejętnie prowadzona polityka informacyjna na temat historii, a szczególnie w mediach, gdzie osoby niekompetentne sieją propagandę, to może dojść do jakiegoś konfliktu – mówiła dyrektorka. Zapytana o kwestię rzezi wołyńskiej zaznacza, że każdy ma prawo do swojego państwa i Ukraińcy, tak jak Polacy, mieli prawo o nie walczyć. W kontekście filmu Wołyń uznała, że młodzieży należy wytłumaczyć, że przyczyną „tragedii” było „nie tylko to, że Polacy mieszkali na ukraińskich ziemiach”, ale też to, co działo się 100-200 lat wcześniej. Podkreśliła, że politycy nie powinni zajmować się tą sprawą i wyraźnie zaznaczyła, że w jej szkole uczniowie nie są agresywnie nastawieni do Polaków. – A co zrobią w polskich szkołach, jak będą kształtować patriotyzm, czy patriotyzm ma się budować tylko poprzez wychowywanie dzieci w nienawiści do innych – moim zdaniem nie tędy droga – mówiła Tchórz.

  Przeczytaj: Ukraiński historyk: Polska traktowała Ukrainę jak Francja Maghreb, a UPA to ukraińskie AK

  Zapytana, czy ukraińskie dzieci powinny wstydzić się tego, że dla nich bohaterami są Bandera i Szuchewycz odpowiedziała: – A dlaczego mają się wstydzić? Dlatego, że walczyliśmy o wolność?. Z kolei odpowiadając na pytanie o ludobójstwo na Wołyniu stwierdziła: -A ile było sytuacji Polsce, gdy też zabijano inne narodowości i nacje. I trudno się przyznawać do tego… To jest za słabo udokumentowane, żeby mówić o ludobójstwie.

  „Nie tylko Polacy ginęli na Wołyniu”

  Portal Kresy.pl skontaktował się z Lubomirą Tchórz. W rozmowie dyrektorka szkoły początkowo zaprzeczała, jakoby wspomniane książki znajdowały się w zbiorach biblioteki. Później przyznała, że mogły się tam znajdować, ale zapewniła, że nie były one ani używane ani wypożyczane przez uczniów. Jak oświadczyła, nie zostały one przez szkołę zakupione, ale przysłane przez którąś z ukraińskich delegacji. Lubomira Tchórz deklaruje także, że treści dotyczące UPA i jej podobne, nie są poruszane w rozmowach z dziećmi, ponieważ są one za małe, a ponadto szkodzą one pozytywnym stosunkom polsko-ukraińskim. Zapewnia, że dzieci są wychowywane w szacunku do innych. Odnosząc się do książki „Stepan Bandera i Ja” powiedziała, że jej ocena zależy od tego, jak pokazuje się w niej ukraiński patriotyzm. Zapytana o stosunek do sprawy w kontekście uchwały wołyńskiej Sejmu RP i planów penalizacji banderyzmu odpowiada: – Politykiem nie jestem i w politykę i propagandę polityczną się nie wtrącam. W znaczeniu kontrowersji czy jakiejś wrogości polityka mnie nie interesuje. Zaznacza przy tym, że w Polsce nie tworzy się żadnych antyukraińskich dokumentów.

  Jej zdaniem, posiadanie tego rodzaju publikacji absolutnie nie jest wyrazem jakichkolwiek postaw antypolskich ani propagowaniem banderyzmu. – Nie wychowujemy dzieci w duchu nienawiści, ani polityki antypolskiej – mówi Tchórz. Przyznaje jednak, że „być może” opisywane publikacje rzucają cień na te deklaracje.

  Odnosząc się do sprawy Wołynia zaznaczyła: „tam przecież też ginęli Ukraińcy, to była tragedia dla obu narodów, tam nie tylko Polacy zginęli”. Nie przyznała, że rzeź wołyńska była ludobójstwem. – Nie jestem historykiem ani politykiem, więc daleka jestem od tych spraw – dodaje. – Były to czasy tragiczne, trudne i z jednej i z drugiej strony to wszyscy wiemy. Nie odpowiadamy za to, co robili nasi przodkowie – powiedziała Kresom.pl Tchórz. Odnosząc się do obecnej polityki władz Ukrainy, gloryfikującej UPA, Banderę i Szuchewycza powtórzyła, że „każde państwo ma swoich bohaterów i tak formułuje sobie swój światopogląd”. Zaznacza, że szanuje poglądy innych i nie zamierza nikomu niczego narzucać.

  „Może jakiś egzemplarz ‘Mein Kampf” sprowadzą?”

  W rozmowie z Kresami.pl sytuację skomentował poseł Kukiz’15 i Endecji, Tomasz Rzymkowski. Jego zdaniem, mamy do czynienia ze skandalem:

  – To skandal. To, że te książki zostały przysłane za darmo np. z ukraińskiego IPN, i zostały umieszczone w księgozbiorze szkolnym świadczy o jakiejś kompletnej ignorancji władz szkoły czy tych, którzy do tego dopuścili. Te książki jawnie szkalują naród polski i zakłamują historię. Materiały te nie powinny się znaleźć w polskiej placówce oświatowej.

  – Nie wiem, czy tamtejsi bibliotekarze specjalizują się w ogóle w takich skandalicznych materiałach trącących systemami totalitarnymi. Niedawno zdjęto prawa autorskie rządu bawarskiego do „Mein Kampf” – może zamówią jakiś egzemplarz do tej szkoły? Ta sytuacja jest absurdalna. W bibliotece szkolnej powinny być lektury szkolne, książki przedmiotowe, a nie materiały czysto ideologiczne, które na siłę tworzą mit państwa ukraińskiego – dodaje poseł Kukiz’15.

  Rzymkowski podkreśla, że sytuacja ta pokazuje konieczność zmiany ustawy o IPN wprowadzającej penalizację propagowania ideologii banderowskiej w Polsce.

  – Oprócz zbrodni komunistycznych i nazistowskich ustawę trzeba uzupełnić o zbrodnie ukraińskich nacjonalistów i ukraińskich formacji kolaborujących z III Rzeszą. Stepan Bandera podpada pod dwie kategorie: to zbrodniarz i nacjonalista ukraiński, a równocześnie osoba, która firmowała kolaborację z III Rzeszą.

  Przeczytaj także:

  Kukiz’15: Podważanie zbrodni ludobójstwa na Wołyniu będzie karane – jest projekt ustawy

  Kukiz dla Kresów.pl: z propagowaniem banderyzmu w Polsce trzeba skończyć raz na zawsze

  Portal Kresy.pl skontaktował się w sprawie banderowskich publikacji z Kuratorium Oświaty w Olsztynie, a także z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Do czasu publikacji artykułu instytucje te nie odpowiedziały jednak na nasze pytania i nie odniosły się do sprawy.

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz%2Fbandera-i-ja-banderowska-propaganda-w-polskiej-szkole-dla-ukraincow-foto-video

 35. Józef Piotr said

  @30 Polak

  Zwrócić trzeba uwagę na wydarzenie XVII wieku kiedy to zawiazało się Państwo Pruskie znane później z potęgi militarnej i zaborczej wobec m . in. Polski . Potęga ta była zalążkiem póżniejszego pruskiego militaryzmu a w finale 3 – ej Rzeszy.
  Znane są wydarzenia z czasów buntu Chmielnickiego kiedy to Chazarstwo zebrawszy kosztowności (pieniądze) przetransferowało je do Pruskiego Króla użyte następnie do wzrostu potęgi pruskiej.
  Chazarstwo po rozbiciu przez Księcia Kijowskiego rozłaziło się po świecie w tym i w pewnym okresie szczególnie do Niemiec.
  Wzrosło tam w potęgę będąc szkieletem budowy Państwa pruskiego.
  Nie na darmo Ukraińcy z pod znaku Bandery i OUN przyjęli teorię o tym że są „plemieniem germańskim zagubionym na wschodzie” i ściśle współpracowało z germaństwem w czasach zaborów a w międzywojniu i latach II WŚ w szczególności.
  Teraz podczas Majdanu Kijowskiego i póżniej władający Ukrainą Chazarzy ponad Polską ściśle współpracują z RFN .

  ]Zew krwi Chazarskiej w całej krasie rozkwita i umacnie się na nowo ku zgubie Polski

 36. RKM said

  Ad. 36. Postawienie chazarstwa przy życiu, zgoda na rozejście się tych terrorystów szatana po Europie i świecie było największym błędem Księcia Kijowskiego i w ogóle ludzkości.

 37. Józef Piotr said

  Zainteresowanie losem BANDYTÓW i ZBRODNIARZY Chazarskich , gierojów rzezi Polaków w latach 40 – tych doprowadziło mnie na stronę mówiącą jak rozprawiali się Ruscy z nimi po wygnaniu „kuzynów” niemieckich

  Bez uprzedzeń proszę

  Ale to w wielu wypdkach wyglądało TAK jak niżej Zorganizowano Banderowcom i UPA owcom swoisty MAJDAN .
  Majdan na jaki zasłużyli. Na co Polski nie było stać

 38. Józef Piotr said

  WOŁYŃ _ zapis zbrodni

 39. Boydar said

  To co Pan Józef Piotr (37), to warto zapamiętać. Nic i nikt nam o tym nie mówił. W ogóle nic prawdy nie mówił.

Sorry, the comment form is closed at this time.