Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na Feedage

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Yagiel o Wolne tematy (83 – …
  Siekiera_Motyka o No deal, Mister Trump?
  - o No deal, Mister Trump?
  Pinxit o No deal, Mister Trump?
  - o Wolne tematy (83 – …
  Maćko o Wolne tematy (83 – …
  Maćko o Wolne tematy (83 – …
  Marek Lipski o No deal, Mister Trump?
  NICK o Wolne tematy (83 – …
  Birton o MSZ: Polska nie poprze Węgier…
  Maćko o Wolne tematy (83 – …
  adsenior o No deal, Mister Trump?
  NICK o Wolne tematy (83 – …
  Maćko o No deal, Mister Trump?
  Maćko o No deal, Mister Trump?
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 389 obserwujących.

Jak zepsuć reformy?

Posted by Marucha w dniu 2016-10-15 (sobota)

Po ośmioletnich rządach Platformy Polacy zmęczeni polityczną korupcją, aferami z ośmiorniczkami, arogancją władzy oddali władzę partii Jarosława Kaczyńskiego. Co więcej – na skutek potknięcia lewicy – Prawo i Sprawiedliwość dostało w Sejmie bezwzględną większość i może rządzić samodzielnie.

Wydawać by się mogło, że sytuacja jest idealna do przeprowadzenia gruntownych zmian ustrojowych w państwie. Bo co prawda większości konstytucyjnej PiS nie posiada nawet przy wsparciu Kukiza, ale wiele spraw regulowanych jest na poziomie ustawy i nie wymaga zmiany konstytucji. Np. taką sprawą jest sposób funkcjonowania sądownictwa, ordynacja wyborcza do Sejmu, struktura samorządu i wiele innych.

Polacy, zwłaszcza ci, którzy nieco bardziej interesują się kwestiami politycznymi, mieli nadzieję, że PiS za te reformy się ostro zabierze. Tymczasem mija rok rządów PiS i na razie tkwimy w permanentnym konflikcie społecznym. Najpierw środowiska przeciwne PiS-owi wykorzystywały sprawę Trybunału Konstytucyjnego.

Co prawda w sprawie TK namieszała poprzednia koalicja PO-PSL, która próbowała wybrać 5 sędziów „na zapas”, tak żeby za pomocą orzeczeń Trybunału móc blokować ewentualne ustawy podejmowane przez, parlament, w którym PiS ma większość. PiS przy pomocy posłów Kukiza i niezrzeszonych zamierzenia te pokrzyżował i wybrał nowych sędziów TK – mając do tego absolutne prawo.

Jednak przy okazji, zamiast po prostu uchylić zmiany, które wprowadziła Platforma parę miesięcy przed wyborami i powrócić do stanu ustalonego od 1997 roku, koledzy z PiS postanowili pójść na całość i podjęli próbę takiego ustawienia regulaminu Trybunału, żeby to ciało nie mogło się sprzeciwić Sejmowi w żadnym wypadku.

To z kolei nakręciło falę protestów i społecznych, ale także ze strony sędziów TK, którzy sprzeciwiają się rozwiązaniom, paraliżującym działalność ważnego organu konstytucyjnego, jakim jest Trybunał Konstytucjny. Tutaj w wielu kwestiach PiS poszedł za daleko, niepotrzebnie rozpalając konflikt.

Podobnie stało się ze sprawą aborcji. Środowiska radykalne w PiS wniosły projekt ustawy całkowicie zakazujący aborcji. PiS początkowo projekt dopuścił do procedowania, a później przestraszony skalą protestów jakie rozlały się po kraju poparcie wycofał i zmian w ustawie nie będzie. Pomimo tego opozycja zyskała dogodny pretekst żeby atakować PiS i Jarosława Kaczyńskiego.

Tymczasem mija rok, zbliża się nowy budżet, a kwestie koniecznych reform i naprawy struktury państwa leżą odłogiem. Ani słowa o zmianie fatalnej ordynacji wyborczej do sejmu, ani słowa o obniżeniu podatków i usprawnieniu działania administracji, tak żeby ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej, ani słowa o samorządach.

Rozgrzebawszy konflikt „trybunalski” i aborcyjny rządząca większość ma teraz pretekst do zaniechania wszystkich działań naprawczych, jako że reformy zawsze wywołują napięcia. Wszystko zatem wskazuje, że już żadnych więcej reform nie będzie.

A co będzie? Ano to co zobaczyliśmy w pierwszym roku „na dole” i na górze – obsadzanie stanowisk swoimi ludźmi, tj. takimi, którzy znaleźli dojścia do wpływowych polityków PiS.

Ten partyjny nepotyzm najlepiej uosabiał Bartłomiej Misiewicz – rzecznik prasowy Antoniego Macierewicza ministra obrony, jednego z głównych polityków PiS. Misiewicz mając 26 lat nie miał szans na wykazanie się jakąkolwiek działalnością własną, doświadczeniem czy zasługami – mimo to dostał do ministra medal „za zasługi dla obronności kraju” oraz intratne stanowisko. Wywołało to powszechną krytykę i Misiewicz został wycofany, ale podobnych przypadków jest w kraju wiele. Obniża to autorytet Jarosława Kaczyńskiego, który jako szef partii wszystkie te przypadki jednak firmuje.

Fakt, że tak doświadczony polityk nie umie rozwiązać tak fundamentalnego zagadnienia jak właściwy, przejrzysty system nominacji, stawia pod znakiem zapytania zdolność PiS do przeprowadzenia reform. Zdolność i chęć. Misiewicze nigdy nie będą za trudnymi zmianami. Oni już swoje osiągnęli.

Janusz Sanocki
Poseł na Sejm RP.
Dziennikarz, polityk, były burmistrz Nysy, jeden z liderów Obywatelskiego Ruchu JOW, inicjator Kongresu Protestu.
Autor Miesiąca Prawicy.net w lipcu 2013

http://prawica.net

Komentarzy 7 to “Jak zepsuć reformy?”

 1. RomanK said

  Cyt..”Wydawać by się mogło, że sytuacja jest idealna do przeprowadzenia gruntownych zmian ustrojowych w państwie…” .koniec cytaty Pana Posla…i w sumie pelne i wystarczjace wyjasnienie tego co sie w Polsce dzieje…
  A dzieje sie duzo roznych rzeczy z tym , ze w zasadzie tylko po to – zeby sie wydawalo.
  Po to zrobiono POPiS..zeby sie zdawalo, ze to gra lewica z prawica…
  ale sie zdawalo….i nic wiecej….
  Wg starej zasady dwupqartyjnej sitwy, jedna polowa Ukladu udaje lewice i popycha sprawy spoleczno- etyczne..pedaly , lesbije, aborcje, gender,
  a w tym samym czasie druga udaje konserwatywnych obroncow moralnosci sprzedajac Polske i pakujac w rozne szkodliwe supryzy…

  …. i tak jedno i drugie- jak zaglowiec raz lewy hals, raz prawy, ale do portu plynie po orthodromie..i tylko sternik wie, ze wykreslona linia dokladnie jest trzymana na kursie…..zeby sie zdawalo:-)))))

 2. Adam Ryglowski said

  I to jest BARDZO SMUTNE , 15 – 20 mln NARÓD (reszta to wehrwolf , bandera , ‚islam’ itd ) tak daje sobą pomiatać.
  DZIWNE , BO TE AUTOCHTONY bulą 1/4 podatku EXTRA
  (VAT) , poza ‚NATURALNYMI „””ŚWIADCZENIAMI „”” na emerytury (których nie zobaczą) , renty (które im się nie należą) ,
  a poza tym WSZYSTKIM CZYTAJĄCYM ŻYCZĘ
  Z D R O W I A
  🙂

 3. Boydar said

  Na szczęście, okręt zupełnie się nie przejmuje tym, co poprzylepiało się pod spodem; i … płynie.

 4. Przemko said

  cyt: „PiS początkowo projekt dopuścił do procedowania, a później przestraszony skalą protestów jakie rozlały się po kraju poparcie wycofał i zmian w ustawie nie będzie.”

  co za nonsens! kaczynski od samego początku nie popierał tego projektu. i w jego zamyśle nie miał wejść w życie. ale był mu niezwykle potrzebny – żeby rozgrzane do czerwoności społeczeństwo nie skupiło się na CETA. a „skala protestów” wcale nie była wielka. natomiast na tyle liczna i hałaśliwa, że kaczka mógł się „powołać na wolę ludu” i odstąpić od zamiaru, którego nigdy nie zamierzał zrealizować. spryciarz – na POlactwo to wystarczy (na mnie NIE!)

 5. AlexSailor said

  Pan poseł raczy żartować.

  „Rozgrzebawszy konflikt „trybunalski” i aborcyjny rządząca większość ma teraz pretekst do zaniechania wszystkich działań naprawczych, jako że reformy zawsze wywołują napięcia. Wszystko zatem wskazuje, że już żadnych więcej reform nie będzie.”

  Wszelkie reformy w Polsce, niemal wyłącznie polegają na czynieniu zadymy, w której można ukraść coś, obsadzić stanowiska swoimi, a na naród narzucić dodatkowe podatki.

  Nie ma, nie było i nie będzie innych reform w Polsce.

  Poza tym w Polsce nie trzeba reform, poza redukcją kosztów funkcjonowania państwa, poprawą efektywności wykorzystania zasobów, usunięciem powodów emigracji i małej dzietności.

  Żeby obniżyć koszt funkcjonowania państwa, trzeba wysłać na bruk jakieś 3 miliony ludzi, co z rodzinami daje olbrzymią rzeszę.
  Oprócz urzędników wszelkiej maści, pracę stracą obsługujące ich podmioty.

  Po drugie trzeba skasować wszelkie durnowate obciążenia i prawa z cyklu bez sensu, te z soc-faszystowską podbudową przede wszystkim, a to już nie jest możliwe, ze względu na zatopienie się w UE.
  Trzeba oddać ludziom ich własność, ziemię, domy, mieszkania, a nie obciążać je idiotycznymi prawami.

  Po trzecie, trzeba stworzyć takie warunki opodatkowania i spętania przepisami, by były lepsze niż w Wielkiej Brytanii i innych tego typu państwach.
  Oraz co najmniej taką ochronę interesów, życia, zdrowia i mienia Polaków.

  NIKT W POLSCE takich reform nie zrobi, bo nic na nich nie zarobi.

 6. Boydar said

  Ależ Pan Alex wstrząsające bajki pisywa 🙂

 7. NICK said

  Tytuł.
  Przez miesiąc się nie podmywać.
  (jakie reformy, takie psucie)

Sorry, the comment form is closed at this time.