Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Syria uznała Krym za część Rosji

Posted by Marucha w dniu 2016-10-19 (środa)

Przewodnicząca parlamentu Syrii Khadija Abbas dała początek międzynarodowemu uznaniu Krymu.

Przewodnicząca syryjskiego parlamentu Khadija Abbas podczas wywiadu dla agencji Sputnika oświadczyła o uznaniu przez Syrię wyników referendum z 16 marca 2014 w sprawie zjednoczenia Autonomicznej Republiki Krymu z Federacją Rosyjską:

30 września była rocznica rozpoczęcia operacji antyterrorystycznej rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych w Syrii. Jak ocenia Pani pozycję Rosji w uregulowaniu syryjskiego kryzysu i osiągnięciu pokoju w kraju?

— Zawsze wierzyliśmy i wiedzieliśmy, że Rosja będzie z nami, wesprze nas i zajmie stanowisko, które będzie zgodne z jej narodowymi interesami i interesami Syrii. Nasze stosunki kształtowały się przez dziesięciolecia i nadal będą się rozwijać. Rosja zawsze staje po stronie uciśnionych, tych, którym grozi agresja i to pokazuje, że ten autorytet, którym cieszy się Rosja na arenie międzynarodowej, nie może być kwestionowany, a interesy Rosji nie mogą być ignorowane.

Mamy zaufanie do Rosji we wszystkich kwestiach, widzimy, że minister spraw zagranicznych Rosji Ławrow, broni interesów Syrii tak, jak on broni interesów własnego kraju… Mamy wspólny cel, wspólny front przeciwko temu złu, które zagraża całej ludzkości.

Jak Syria odnosi się do zjednoczenia Krymu z Rosją w wyniku referendum, które odbyło się na półwyspie?

— Na Krymie miało miejsce następujące: dany podmiot był częścią Związku Radzieckiego. A w związku z wydarzeniami, które miały miejsce po upadku Związku Radzieckiego i aż do chwili obecnej, podmiot ten powrócił do swoich korzeni na podstawie wolnej woli narodu wyrażonej w referendum na Krymie, co bezpośrednio wpłynęło na interesy mieszkańców półwyspu. Oni postanowili zjednoczyć się ze swoim krajem. I tak się stało!

Uznajemy, że Krym jest integralną częścią Rosji. Stosunki między Syrią a Rosją mają charakter strategiczny i perspektywiczny. I będziemy pracować nad rozwojem tych stosunków z rosyjskim rządem we wszystkich sferach: politycznej, gospodarczej, społecznej, a nawet konsularnej, jeśli takie stosunki pozwolą ustanowić okoliczności w republikach Rosji.

Ostatnio coraz więcej terytoriów Syrii zajmowanych przez organizacje terrorystyczne jest uwalnianych z ich rąk i przechodzi pod kontrolę różnych sił syryjskich Kurdów. Syryjscy Kurdowie często mówią, że sprzeciwiają się burzeniu syryjskiej państwowości, ale jednocześnie podkreślają, że prawa Kurdów do autonomii muszą zostać oficjalnie umocowane. Jak władze Syrii oceniają działania Kurdów?

Khadija Abbas

Khadija Abbas

— Nie mamy żadnych problemów z naszą kurdyjską ludnością. Kurdowie, podobnie jak wszyscy inni obywatele naszego kraju, są częścią narodu syryjskiego. To, co się dzieje, jest wynikiem osobistych interesów niektórych liderów na kontrolowanych przez Kurdów obszarach Syrii. Ich działania bazują na bezpośrednich wskazówkach ze strony USA i niektórych krajów regionu.

Fundamentem naszego stanowiska jest to, że nigdy nikomu nie pozwolimy podzielić naszego kraju na podstawie względów etnicznych czy religijnych. Nikomu nie oddamy ani skrawka syryjskiej ziemi. Syria była, jest i będzie jednolitym i niepodzielnym państwem.

Większość Kurdów nie popiera idei oddzielenia się od Syrii i my zrobimy wszystko, aby wszystkie prawa wszystkich obywateli, w tym także Kurdów, były przestrzegane. W nowym parlamencie także kurdyjscy posłowie są dość dobrze reprezentowani — jest ich ponad 10. Kurdowie zawsze byli i są aktywnie zaangażowani w prace wszystkich organów państwowych, a tendencja ta będzie się tylko umacniać.

Jeszcze raz podkreślę, syryjscy Kurdowie zawsze występowali i walczyli o zjednoczoną i niepodzielną Syrię, a obecny problem został wywołany osobistymi ambicjami i celami niektórych kurdyjskich liderów.

W sąsiadującej z Syrią Turcji często można usłyszeć twierdzenia odnośnie tego, że syryjskie władze nie przestrzegają praw mniejszości narodowych w kraju, zwłaszcza Turkmenów. Jaka jest rzeczywista sytuacja syryjskich Turkmenów?

— Wszystkie oświadczenia Turcji o polityce ucisku Turkmenów ze strony syryjskiego rządu i wojska są kłamstwem. Turkmeni są nieodłączną częścią syryjskiego narodu. To, co mówi turecki rząd, to czysta propaganda i część wojny informacyjnej, którą turecki rząd toczy przeciwko Syrii. Oczywiście odbywa się to nie bez udziału Stanów Zjednoczonych i innych ich regionalnych sojuszników, którzy między innymi takimi stwierdzeniami chcą zdyskredytować Syrię w oczach społeczności międzynarodowej, oskarżając rząd i armię kraju o fałszywe zbrodnie.

Syryjski rząd zawsze uważał i uważa Turkmenów za takich samych obywateli Syrii, co wszyscy inni mieszkańcy kraju. Nigdy nie prowadziliśmy i nie prowadzimy polityki dyskryminacji w stosunku do tych czy innych grup etnicznych czy religijnych w kraju. Oczywiście dotyczy to również Turkmenów. Turkmeni są reprezentowani na równi ze wszystkimi innymi przedstawicielami naszego wieloetnicznego i wieloreligijnego narodu we wszystkich strukturach państwowych i rządowych.

https://pl.sputniknews.com

Komentarzy 6 to “Syria uznała Krym za część Rosji”

 1. revers said

  Kogo to obhodzi oprocz paru czlonkow i sympatykow zmiany

  https://pl.sputniknews.com/blogs/201610184083389-solidarni-z-syryjczykami-blog-radtke/

  z wyjatkiem coraz wiecej panstw nie uznajacych suwerrenosc Syrii, ostanio obok Dani, Austarlli, dolaczyla Belgia do kolalicji bombowej.

  https://pl.sputniknews.com/swiat/201610194091796-aleppo-nalot-syria/

 2. NICK said

  Dobrze, że uznała.

  Niepokoi zdanie: „Turkmeni są reprezentowani na równi ze wszystkimi innymi przedstawicielami naszego wieloetnicznego i wieloreligijnego narodu we wszystkich strukturach państwowych i rządowych.”
  A o Kurdach wyżej.

  Nie piszcie, że to „mądrość etapu”. Meta blisko. Koniec wyścigu.

  „Meta”? Też. nieopodal. Trunki wedle potrzeb.
  ‚Esterek” też do wyboru.
  I, koloru.

  Znacznie więcej się przyznaje. Coraz więcej: nie uznaję.

 3. RomanK said

 4. RomanK said

  http://www.whatreallyhappened.com/#axzz4N9j4DvD5

 5. Dziadzius said

  Ja nie mam dowodow—ale swego czasu czytalem artykul ktoren byl pisany w USraelu i dotyczyl bandytyzmu FLQ przeciw Kanadzie i ludziom Quebeck i Kanady . W tym artykule byly nazwiska i opisy jak CIA chodowalo i finansowo zasilalo komorki FLQ ( w wielu wypadkach na uniwersytetach w Montrealu) i dazylo by Quebeck oddzielil sie od Kanady – no i oczywiscie z czasem przylaczyl sie do USraela. Ten zalazek byl powtornie podniecany kiedy Quebeck niby rzadal referendum w sprawie niepodleglosci. Wiadomo jest ze dolarowe podniecanie pomniejszych odlamow etnicznych jest najprostszym sposobem zaburzuc od wewnatrz polityke kazdego panstwa i jestem pewny ze sa takie slady ( bez nazwisk) i w Polsce wzgledem Kaszubow i Slazakow

 6. Łagiewnik said

  @ 5 Dziadzius said … W tym artykule byly nazwiska i opisy jak CIA chodowalo i finansowo…, Ten zalazek byl powtornie podniecany kiedy Quebeck niby rzadal referendum

  Oj Dziadku, Dziadku! Wnuczki czytają i myślą, że Dziadziuś chodził na wagary w szkole podstawowej w PRL, zamiast uczyć się podstawowej pisowni polskiej. Do tego wszystkiego nie potrafi pisać polskich znaków! Takie krótkie posty można pisać tutaj: http://www.incks.com/en/polish.html, a następnie skopiować w Gajówce. Dziadziusiu, bez obrazy proszę! Szanujmy język polski.

Sorry, the comment form is closed at this time.