Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Libia: Pięć lat bez Kaddafiego. Pięć lat bez państwa. Czyli piąta rocznica zdemolowania Libii przez bandytów z NATO.

Posted by Marucha w dniu 2016-10-24 (Poniedziałek)

20 października 2011 roku z rąk libijskich powstańców, wspieranych przez wojska NATO, zginął schwytany przez nich płk. Muammar Kaddafi.

Wojna cywilna w Libii przerodziła się w międzyplemienne rozprawy, które trwają już szósty rok z rzędu. Miejsce kryzysu zajął wszechogarniający chaos stwarzający zagrożenie dla całego regionu.

Powstańcy dosłownie rozszarpali Kaddadiego. Kadry okrutnej rozprawy, sfilmowane przez jednego z jej uczestników na telefon komórkowy, obiegły cały świat.

Śmierć Kaddafiego nie była egzekucją z wyroku sądu, lecz była zabójstwem, przestępstwem kryminalnym, które raczej nie doczeka się śledztwa i ustalenia prawdy — uważa Oleg Pieresypkin, dyplomata, który w drugiej połowie lat 80. piastował urząd nadzwyczajnego i pełnomocnego ambasadora ZSRR w Libii.

„Żadni powstańcy nie wyzwalali ani Trypolisu ani Syrty. To byli opłaceni przez Zachód najemnicy. Muammar Kaddadi został schwycony w wyniku operacji specjalnej NATO, po czym przekazywany był z rąk do rąk przez bandy rywalizujące o prawo do jego zabójstwa” — mówi przewodniczący Rosyjskiego Komitetu Solidarności z Narodami Libii i Syrii Siergiej Baburin.

Przyczyny, dla których Zachód, a przede wszystkim USA, dążyły do obalenia Kaddafiego, są przede wszystkim natury gospodarczej — uważa Oleg Pieresypkin. „Według różnych źródeł, około 180 mld dolarów należących do Kaddafiego było zainwestowanych w papiery wartościowe w Europie Zachodniej i w USA. Wszystkie te pieniądze zostały naturalnie skonfiskowane, tak jak liczne obiekty nieruchomości” — mówi dyplomata.

Ważną rolę w odsunięciu Kaddafiego od władzy odegrał strach przed niezrozumiałą przez Zachód alternatywą socjalną, którą pułkownik przedłożył światu pod postacią stworzonego przezeń pojęcia „dżamahirijja”. Proponowany przez Kaddafiego ustrój nie wpisywał się w zachodni model demokracji, dlatego że sięgał korzeniami wielowiekowych tradycji ludów arabskich, choć uwzględniał też współczesne realia. Zachodnim strategom wydawało się, że dużo łatwiej zmusić Libię do wprowadzenia zunifikowanego modelu państwowego” — przekonuje Siergiej Baburin.

Do tej pory znaczna część społeczeństwa ma nadzieję na budowę nowej Libii i integrację kraju ze światowym systemem gospodarczym i politycznym, na co Libijczycy nie mogli liczyć za rządów Kaddafiego, kiedy to Libia pozostawała w izolacji. Takie nastroje panują w szczególności wśród młodych Libijczyków, którzy stanowią około 60% społeczeństwa.

„Wiosna arabska” w Libii pozostawiła po sobie ciężką traumę, która stała się udziałem wszystkich Libijczyków. Kraj utracił jedność, porządek, stabilność. Uwolniona od dyktatury Kaddafiego, Libia cofnęła się pod każdym względem. Państwowe instytuty zostały zrujnowane. Gospodarka kraju ulega załamaniu: wydobycie ropy, głównego bogactwa kraju, spadło czterokrotnie. Do kraju przedostały się oddziały radykalnych islamistów z PI i dziś amerykańskie lotnictwo znów bombarduje libijskie terytorium. Kraj stał się ogniskiem niestabilności dla całego Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki.

Wszystkie starania ONZ o utrzymanie jedności Libii spełzły na niczym. W kraju działają dwa bloki wojskowo-polityczne, dwa, a de facto trzy rządy. Libia nie funkcjonuje już jako jeden kraj i bardzo potrzebuje twardej ręki, niewykluczone że rządów wojskowych, żeby ocalić go od ostatecznego rozpadu. Rozpadu, do którego przywiodły, powtórzmy raz jeszcze, kraje Zachodu.

Przypomnijmy na koniec reakcję Hillary Clinton, pełniącej wówczas obowiązki amerykańskiej sekretarz stanu, na wiadomość o śmierci libijskiego pułkownika Muammara Kaddafiego: „Przyszliśmy, zobaczyliśmy, on nie żyje”. I choć ówczesna sekretarz stanu przekonywała później na antenie Fox News, że Waszyngton nie wiedział, co się wydarzyło, to reakcja Clinton mówi sama za siebie.

Czytaj więcej: https://pl.sputniknews.com/opinie/201610204101507-Kaddafi-Libia/

Odnośnie owej „dyktatury” Kadafiego należy zauważyć że fakt stworzenia przez Kadafiego systemu rządów które nie spełniały „standardów” zachodniej demokratury parlamentarnej będącej w rzeczywistości zakamuflowanym systemem dyktatorskim nie oznacza, że należy nazywać ten system „dyktaturą”. Nie wszędzie na świecie musi obowiązywać jednorodna neoliberalna szkodliwa ideologia.

Libijczycy mieli prawo do zarządzania własnym krajem według własnych zasad, praw i tradycji obowiązujących na tym terenie od setek lat. I nikt nie miał prawa im tego odbierać, w dodatku za pomocą bomb i band najemników podobno dlatego że ów system był rzekomo niedemokratyczny.

Po za tym co to za „dyktatura” która zapewniała prąd, wodę, darmową opiekę medyczną, szkolnictwo za darmo czy benzynę za grosze i dziesiątki rozmaitych ulg? Chciałoby się żyć w takiej „dyktaturze”.

przemex
https://przemex.wordpress.com

Zobacz też przynajmniej:
https://marucha.wordpress.com/2011/10/26/szesnascie-rzeczy-ktorych-libia-juz-nigdy-nie-doswiadczy%e2%80%a6/
Admin

Komentarzy 6 to “Libia: Pięć lat bez Kaddafiego. Pięć lat bez państwa. Czyli piąta rocznica zdemolowania Libii przez bandytów z NATO.”

 1. Adam Ryglowski said

  Nasi Pierwsi Rodzice ( dla nas chrześcijan ) żyli w Raju .
  ……
  Kadafi kombinował , aby coś podobnego zmajstrować Tuatregom , Warfalla , Berberom i innym muzułmanom w XX wieku .

  A już było tak dobrze ( czytając wieści z tamtych czasów , to W PALE SIĘ NIE MIEŚCI ).

  Oczekuję RUMURU , PRZEKLEŃSTW , czy chciażby wyzwisk – Polacy niewiele różnią się od Libijczyków .
  ( może zbyt ogólne , ale coś w tym jest ).

 2. NC said

  przemex pisze: ” Nie wszędzie na świecie musi obowiązywać jednorodna neoliberalna szkodliwa ideologia.”

  Ależ właśnie musi.

  Po to właśnie ogłupiono społeczeństwa ideologią „postępu”, piorąc mózgi publiczną edukacją (czyli powszechna indoktrynacja), hollywódzką prymitywną masową „rozrywką” i zsynchronizowanymi mediami, by wypchnąć religie monoteistyczne ze strefy publicznej, i zastąpic je nową religią o nazwie „demokracja”, w której głównym rytuałem jest okresowe wrzucanie do pudełka kartki zakreślnym nazwiskiem jednej z marionetek kontrolowanych przez ludzi uważających sią za władców świata.

 3. Grace said

  Absolutnie sie zgadzam. Wygrana tej suki Hilary oznacza tylko jedno, wiecej wojen. Nikt kurna nie uczy sie na przykladzie Iraku, Afganistanu, Egiptu, Libi…slepcy ! Tylko Syria jeszcze broni honoru wszystkich Arabow!

 4. ENKI said

  Oto za te „grzechy” zamordowali Kaddafiego

  1. Benzyna kosztowała mniej niż woda; 1 litr benzyny — 0,14 $
  2. Dla nowożeńców prezent 64 000 $ na zakup mieszkania.
  3. Edukacja i medycyna w pełni darmowe.
  4. Na każdego członka rodziny państwo płaci rocznie 1 000 $ dotacji.
  5. Zasiłek dla bezrobotnych — 730 $.
  6. Zamknął bazy wojskowe NATO.
  7. Pensja pielęgniarki — 1 000 $.
  8. Za każdego noworodka jest wypłacane 7 000 $.
  9. Na otwarcie prywatnego biznesu jednorazowa pomoc materialna — 20 000 $.
  10. Duże podatki i wymuszenia są zabronione.
  11. PKB na mieszkańca — 14 192 $
  12. Edukacja i staż za granicą — na koszt państwa.
  13. Sieć sklepów dla dużych rodzin z symbolicznymi cenami na podstawowe produkty żywnościowe.
  14. Za sprzedaż produktów z przeterminowanym okresem trwałości — duże kary i zatrzymanie pododdziałami specpolicji.
  15. Część aptek — z bezpłatnymi lekami.
  16. Za fałszowanie leków — kara śmierci.
  17. Komorne(czynsz mieszkaniowy)- żadnego czynszu ( nie obecny)..
  18. Opłata za energię elektryczną dla ludności – żadnej opłaty
  19. Sprzedaż i spożywanie alkoholu są zabronione — „prohibicja”.
  20. Kredyty na zakup samochodu i mieszkania — darmowe.
  22. Zakup samochodu do 50% płaci państwo, bojowcom ludowego pospolitego ruszenia – 65.
  23. Doszedłszy do władzy, wypędził z kraju międzynarodowe korporacje

  Tylko przy Мuamarym murzyni południa Libii zyskały ludzkie prawa.
  Za czterdzieści lat jego rządów ludność Libii wzrosła trzykrotnie.
  Śmiertelność dzieci spadła w 9 razy.
  Długość życia w kraju wzrosła z 51,5 do 74,5 lat.
  Kaddafi podjął decyzję wycofania z Libii światowego systemu bankowego i za jego przykładem chcieli pójść jeszcze 12 krajów arabskich.
  http://toomth.livejournal.com/5220734.htm

  Jakie z wymienionych przywilejów zdołały zapewnić swym obywatelom państwa, które zaatakowały i zniszczyły Libię?

  Te informacje były u gajowego Maruchy, ale są tak ważne, że proponuję przypominać je za każdym razem przy temacie Libii.

 5. Mariusz said

  Liderzy ISIS rozmawiaja miedzy soba po hebrajsku, opuszczaja Mosul i przez nikogo nie nękani przenosza się do Syrii! Źródło: Israeli News Live

 6. […] z:  https://marucha.wordpress.com/2016/10/24/libia-piec-lat-bez-kaddafiego-piec-lat-bez-panstwa-czyli-p… […]

Sorry, the comment form is closed at this time.