Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Wyłudzenia VAT to największe finansowe bagno niszczące budżet naszego kraju. Dlaczego PO i .N nie chcą podwyższenia kar za to przestępstwo??!

Posted by Marucha w dniu 2016-10-26 (środa)

[Czy aby największe? – admin]

Partie Ryszarda Petru i Grzegorza Schetyny chyba nie rozumieją skali wyłudzeń VAT-u i ogromu szkód jakie to przestępstwo powoduje. Przypomnijmy bystrzakom z PO i .N, że w samym tylko 2015 roku na terenie Polski wystawiono 360,7 tys. lewych faktur na kwotę – uwaga – 81,9 miliardów zł!

Luki w unijnych przepisach [polskie przepisy już nie są obowiązujące? – admin] powodują, że wspomniane lewe faktury mogły się przyczynić do wyłudzenia z budżetu państwa aż 12,0 mld zł zwrotu fikcyjnego VAT-u! Dlaczego PO i .N nie chcą, aby przestępcy trafiali za to na wiele lat do paki?!

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Najwyższą Izbę Kontroli – w latach 2013-2015 na szeroką skalę występowało zjawisko wprowadzania do obiegu gospodarczego faktur dokumentujących czynności fikcyjne, które stanowiły poważne zagrożenie dla dochodów budżetu państwa. W 2014 roku kontrolerom skarbowym udało się ujawnić 207 tysięcy takich faktur na kwotę 33,7 mld zł. W 2015 roku liczba wykrytych lewych faktur wyniosła już 360,7 tysięcy sztuk (wzrost o 75 proc.), a ich wartość osiągnęła 81,9 mld zł (wzrost o 150 proc.)!

Dlaczego przestępcy zaczęli wystawiać na masową skalę lewe faktury VAT, którymi dokumentowali czynności fikcyjne? To proste – chodzi o wyłudzenie od państwa kwoty podatku VAT do zwrotu.

Wykorzystywana w tym celu jest unijna regulacja dotycząca tzw. eksportu wewnątrzwspólnotowego. Jeśli oszust z państwa „A” eksportuje do państwa „B” swój towar, który będzie dalej sprzedawany w państwie „B”, to może on żądać od urzędu skarbowego z państwa „A” zwrotu podatku VAT wskazanego na fakturze.

Wykorzystując ten mechanizm podatkowi oszuści tworzą zorganizowane, wielopoziomowe struktury organizacyjne w różnych państwach, aby poprzez wystawianie fikcyjnych faktur pozorować przepływ towarów między krajami UE. Oczywiście żadnego przepływu towarów nie ma, a zapłata za fikcyjne faktury krąży między rachunkami bankowymi należącymi do tej samej grupy przestępczej. To jednak wystarczy, aby zwrócić się do urzędu skarbowego o zwrot podatku VAT wskazanego na fakturze dokumentującej rzekomy eksport wewnątrzwspólnotowy. W ten oto sposób tylko w ubiegłym roku z budżetu naszego państwa przestępcy mogli wyłudzić nawet 12,0 miliardów złotych tytułem zwrotu podatku VAT!

Niestety z uwagi na fakt, że przepisy umożliwiające wyłudzenia VAT-u muszą funkcjonować jako unijne regulacje, organom naszego państwa nie pozostaje nic innego jak nieustannie uganiać się za przestępcami oraz podejmować doraźne decyzje, takie jak ostatni projekt nowelizacji kodeksu karnego przewidujące zaostrzenie sankcji za wyłudzanie podatku VAT na wielką skalę. Przewiduje on wprowadzenie kary do 25 lat więzienia w przypadku fałszowania faktur VAT przekraczających kwotę 10 mln zł i karę więzienia od 3 do 15 lat w przypadku, gdy dochodzi do fałszowania faktur przekraczających kwotę 5 mln zł.

Tego rodzaju sankcje miałyby ukrócić dotychczasowe łagodne podejście polskich sądów do przestępców wyłudzających zwrot VAT-u. Okazuje się, że w latach 2014-2016 za proceder wyłudzania na wielką skalę przed sądami odpowiadało 253 osób, jednak na karę bezwzględnego więzienia skazano zaledwie 31 osób (!).

W tym kontekście zastanawiające jest zachowanie posłów PO i Nowoczesnej, którzy krytycznie wypowiadali się na temat zaostrzenia przepisów karnych w/s wyłudzania zwrotu podatku VAT. Partia Ryszarda Petru złożyła nawet wniosek o odrzucenie tej nowelizacji w całości! Pytanie – w czyim interesie oni działają? Dlaczego tak bardzo dbają o to, by powodujący gigantyczne straty w budżecie państwa przestępcy nie trafiali do więzienia na wieloletnie odsiadki?

Źródło:
Platforma i Nowoczesna przeciw zaostrzeniu sankcji za wyłudzenie VAT (wPolityce.pl)
Prezes NIK w Sejmie o fakturach dokumentujących czynności fikcyjne (NIK.gov.pl)

http://niewygodne.info.pl

Komentarzy 17 to “Wyłudzenia VAT to największe finansowe bagno niszczące budżet naszego kraju. Dlaczego PO i .N nie chcą podwyższenia kar za to przestępstwo??!”

 1. revers said

  150 mld. wyprowadzaja banki i hipermarkety, i to za granice, aby wszystkim zylo sie dobrze.

 2. Kapitan Bąba said

  wystarczyło by wpowadzenie kasowego rozliczenia VAT – wtedy byłaby możliwość śledzenia przepływu kasy przez konta w całej EU. Niemcy mają taki system i chyba nie ma tam wyłudzeń VAT na taką skalę. Ale wprowadzenie kasowego rozliczenia VAT uderzyłoby w zagraniczne firmy (koszt dziś, płatność kiedyś) oraz utrudniłoby takie przekręty jak ten z niepłaceniem podwykonawcom przy budowie autostrad. Czy ktoś siedzi w temacie?

 3. rjarek said

  jeden złodziej rżnie drugiego…największym wyłudzeniem jest sam podatek VAT

 4. adsenior said

  Co to znaczy, PO i Nowoczesna nie chcą? Wszak PiS ma wystarczającą siłę parlamentarna, by wprowadzać takie ustawy, jakie chce.

 5. jkowalski999999 said

  Może chodzić zysk na różnicach stawek VAT. Bo jeśli oszust A pozoruje wysyłkę towaru do kraju, gdzie stawka podstawowa wynosi 15% (minimum europejskie), to sam otrzymuje co prawda zwrot ze skarbówki 23%, ale na terenie kraju, do którego towar rzekomo wjechał, oszust B, z którym oszust A jest w zmowie, musi wykazać „import” i opodatkować go stawką 15%. Owa wielopoziomowa struktura zyskuje 8%, Polska traci 23%, kraj oszusta B zyskuje 15%. A zatem PO i .Nowoczesna działają w interesie krajów o niskich stawkach VAT. Nie są to z pewnością: Irlandia, Grecja, Finlandia, Polska, Portugalia, Rumunia, Dania, Szwecja, Węgry.
  Powstaje pytanie: co się stanie, jeśli A faktycznie wywiezie towar na rzecz B, z którym tym razem A nie jest w zmowie. Wtedy owa wielopoziomowa struktura nic nie zyskuje, bo jej nie ma. Ale Polska wciąż traci 23%, a kraj kontrahenta B zyskuje 15%. Zakazać eksportu?

 6. Yah said

  Proszę szanownych a o czym tu dyskutować przecież VAT wymyślono właśnie PO TO BY WYŁUDZAĆ pieniądze z budżetu. plus po to wy wyprowadzać pieniądze do UE ( bo chyba wpływy do budżetu UE naliczane są od VAT-u).

  mamy klasyczne dwie pieczenie na jednym ogniu złodziei polskojezycznych i europejskich.

 7. ? said

  Na teraz: wprowadzić najmniejsze możliwe w eurokołchozie stawki: 0, 5 i 15% bez żadnych zwolnień, odpisów, ulg, itp. Problem się skończy.

 8. Abc said

  Zlikwidować – narodowi to jest niepotrzebne. Naród przez tyle lat obywał się bez tego i wszystko działało.

 9. Torpeda said

  To obecny ” ekspert” PIS i Radia Maryja prof Witold Modzelewski napisał ustawę o VAT

  tu uczy o kruczkach które zostawił
  http://www.isp-modzelewski.pl/en/szkolenia/Wszystkie-szkolenia.html
  http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/modzelewski;15;lat;temu;musielismy;wprowadzic;vat,204,0,352972.html

  Money.pl: Czy musieliśmy wprowadzać 15 lat temu podatek od towarów i usług?

  Witold Modzelewski, wiceminister finansów w latach 1992-1993, autor ustawy o akcyzie i VAT: Nie było innego wyjścia. Na początku lat 90. – w związku z przestawianiem gospodarki z centralnie planowanej na rynkową, co pociągnęło za sobą upadek wielu przedsiębiorstw państwowych – drastycznie spadły wpływy budżetowe. Dodatkowo obowiązujący w tamtych czasach system podatków obrotowych nie przystawał do gospodarki rynkowej i był totalnie nieefektywny.

  W tej sytuacji jedynym możliwym rozwiązaniem, które zwiększyłoby wpływy podatkowe państwa było wprowadzenie nowoczesnych podatków obrotowych – akcyzy i VAT. Tylko to mogło uratować Polskę od krachu finansowego.

 10. AlexSailor said

  Ad. 1 @Revers

  „150 mld. wyprowadzaja banki i hipermarkety, i to za granice, aby wszystkim żyło się dobrze.”

  Taa.
  Baju baju, będziesz w raju.
  Jakoś przez rok nie dało się zatrzymać tego wywozu i 150 miliardów, albo chociaż ćwierć z tego nie pojawiło się na rynku.
  Zamiast tego, to bajanie stało się pretekstem do wprowadzenia dodatkowego podatku od kapitału, co odczuli np. ubezpieczający samochody osobowe (wzrost o 1/3 do 1/2), klienci banków (oprocentowanie lokat poniżej procenta, opłaty dodatkowe), oraz klienci sklepów (ukryty VAT – na razie zawieszony przez UE z jakiegoś dziwnego powodu).

  Podstawowe pytanie: czyje są wywożone pieniądze??????????????????????????????????????????

  Kradzione, czy wypracowane.
  A jak wypracowane, to dlaczego niby swoich pieniędzy ktoś miałby nie wywozić.

  To w ogóle temat na długą dyskusję, w której można dojść do jądra powodującego biedę ludzi i rozpad państwa w Polsce.

 11. AlexSailor said

  Ad 2 @Kapitan Bąba

  „wystarczyło by wpowadzenie kasowego rozliczenia VAT”, albo lepiej, każdej faktury niech pilnuje dwóch urzędników.
  I w ogóle zaprowadzić monitoring wszystkiego, zlikwidować pieniądze, a ludzi zaczipować.

 12. AlexSailor said

  ad 3 @Rjarek

  „jeden złodziej rżnie drugiego…największym wyłudzeniem jest sam podatek VAT”

  Dokładnie tak.
  Tylko ogłupieni ludzie myślący „budżetem” nie są w stanie tego pojąć.
  Przypomnę, że VAT powoduje, że na każde 10 godzin pracy, dwie i pół pracujemy dla państwa rządzących, by miało co kraść i czym obdzielać swoich przydupasów.

 13. AlexSailor said

  Ad 7 @? said

  „wprowadzić najmniejsze możliwe w eurokołchozie stawki: 0, 5 i 15%”

  Coś Pan zgłupiał??
  Chce Pan zwiększyć wpływy do budżetu z VATu o połowę, zrobić polską gospodarkę konkurencyjną, rozkręcić bum gospodarczy w Polsce?????
  Nikt na to się nie zgodzi.
  Po co byliby wówczas politycy i co by dzielili, skoro bieda by się zmniejszyła?

 14. Najlepiej to powrócić do dziesięciny i tyle w temacie.

 15. Listwa said

  „aby poprzez wystawianie fikcyjnych faktur pozorować przepływ towarów między krajami UE. Oczywiście żadnego przepływu towarów nie ma, a zapłata za fikcyjne faktury krąży między rachunkami bankowymi należącymi do tej samej grupy przestępczej.”

  – ale PKB rośnie.

 16. NICK said

  Nooo. Rośnie. DŁUG.
  Taaaki już dłuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuugi. Jest.

  A kto go spłacać będzie?

  „– ale PKB rośnie.”
  Właśnie.
  Komu?
  Pozdrawiam Pana Listwę.

 17. Waclaw-L said

  Powinien być tylko podatek dochodowy, liniowy. Reszta podatków zlikwidowana.
  Nasze roczne rozliczenie z fiskusem, winno być sprawą 5 minutową.

Sorry, the comment form is closed at this time.