Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Dość wchodzenia w tyłek banderowcom – mówią radni z Podkarpacia

Posted by Marucha w dniu 2016-10-27 (czwartek)

Radni miasta Nowa Sarzyna na Podkarpaciu zdecydowali się zerwać współpracę z miastem partnerskim Dolina na Ukrainie po tym, jak Ukraińcy nadali Stepanowi Banderze tytuł honorowego obywatela.

Polska naprawdę „wstaje z kolan”. To odważny gest, zważywszy na ogólną w ostatnim czasie tendencję, aby łagodzić spory o Wołyń i za wszelką cenę przekonywać Ukrainę o tym, że Polska jest jej najlepszym przyjacielem.

Radni wydali specjalne oświadczenie, w którym napisali: „Nadanie honorowego obywatelstwa Miasta Doliny Stepanowi Banderze, przywódcy jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za ludobójstwo na ludności polskiej, uznajemy za sprzeczne z duchem umowy o współpracy partnerskiej. (…) W sytuacji, gdy władze partnerskiego miasta wynoszą na piedestały człowieka odpowiedzialnego za śmierć wielu tysięcy naszych rodaków, to nie możemy tego przemilczeć”.

Oświadczenie w takim kształcie radni przyjęli jednogłośnie, zwracając przy okazji uwagę, że ich gest nie jest bynajmniej wymierzony w mieszkańców miasta, ale w jego władze, które swoją prowokacją naruszyły umowę, w której ważny punkt stanowi zapis o równości i wzajemnym szacunku. Wezwali władze Doliny do odebrania Banderze tytułu honorowego obywatela.

Póki co współpraca jest tylko zawieszona, ale w razie, gdyby Ukraińcy odmówili — Nowa Sarzyna jest w stanie umowę zerwać. Z pewnością radnych ośmielił fakt, że polski parlament niedawno oficjalnie uznał rzeź wołyńską za akt ludobójstwa. Do kin wszedł tez film Wojtka Smarzowskiego, opowiadający o masakrze.

— Oświadczenie radnych Nowej Sarzyny nie dziwi, zwłaszcza, że to miasto położone w Małopolsce — komentuje sprawę Maciej Wiśniowski, redaktor naczelny portalu strajk.eu, autor szeregu publikacji o ukraińskim nacjonalizmie.

— Trudno oczekiwać, że władze miasta będą spokojnie przyglądać się, jak Ukraińcy czynią Banderę honorowym obywatelem i czczą go jak herosa. Oczywiście nic nam do tego, jaki panteon bohaterów zbudują sobie Ukraińcy. Można jednak oczekiwać, że w sytuacji, gdy obowiązuje ich umowa o partnerstwie, wykażą nieco więcej taktu i delikatności. Wiedzą, że rzeź wołyńska wciąż jest w Polsce tematem palącym. To nie miejsce ani czas na demonstrowanie swojego przywiązania do oprawców.

Antonina Świst, publicystka polska, Warszawa
Poglądy autorki mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji.

https://pl.sputniknews.com

Komentarzy 18 to “Dość wchodzenia w tyłek banderowcom – mówią radni z Podkarpacia”

 1. Banderowcy won!

 2. ? said

  Dużo tam w tych okolicach (Łańcut, Rzeszów) frankistów. Czekamy na reakcję „oburzonych postępowców” z korzeniami.

 3. Paweł said

  Brawo samorządowcy z Nowej Sarzyny!, Ktoś się wreszcie zebrał na odwagę, bo ku mej rozpaczy ogólnie Podkarpacie to lizidupi banderowskie. Oby inni zauważyli, wzięli przykład i przejrzeli na oczy, np. z takiego Mielca i okolic.

 4. Boydar said

  „… rzeź wołyńska wciąż jest w Polsce tematem palącym …” – cytat z artykułu.

  Nie uważam. po rzezi mogą u nas palić się tylko znicze. I wiara, że Pan Bóg każde zło dopuszcza po coś. Niepojete to dla nas, ale tu własnie potrzebna jest wiara.

  „Pali się” natomiast tam, u banderowców. I z całą pewnością wybuchnie, jak butla z gazem.

 5. wega said

  Frankiści to największa zaraza jaka kiedykolwiek dotknęła Polskę. Banderowcy to ich dzieci.

 6. błysk said

  Inne miasta ,samorządy powinny iść za przykładem Nowej Sarzyny.

 7. Boydar said

  Ostrożnie Panowie; tam, za linią frontu, są nasi Rodacy, z kobietami i dziećmi. Wróg tylko czeka na pretekst. I nic nie poradzimy; tu potrzebny jest rozum. I modlitwa.

 8. peacelover said

  add 7

  …i nie tylko, bo kalach by sie tez przydal !!

 9. Polak said

  NARESZCIE ODROBINA HONORU z bycia POLAKIEM, bravo RODACY nie wolno zapomniec MECZENSTWA NASZYCH SIOSTR I BRACI zKRESOW NIGDY.

 10. Marcin said

  „…Oświadczenie radnych Nowej Sarzyny nie dziwi, zwłaszcza, że to miasto położone w Małopolsce — komentuje sprawę Maciej Wiśniowski, redaktor naczelny portalu strajk.eu, autor szeregu publikacji o ukraińskim nacjonalizmie….” hmm chyba na Podkarpaciu a nie w Małopolsce…

 11. GonDar said

  @7 Pan Boydar ma rację. Nie zaczynajmy się „podpalać”.
  Zbyt dużo krewkich „gajówkowiczów”.
  Tam „Niemcy”.
  Ostatnio Białoruś wróciła na orbitę zainteresowań „waadzy” a na Gajówce nic.

 12. […] via Dość wchodzenia w tyłek banderowcom – mówią radni z Podkarpacia — Dziennik gajowego Maruchy […]

 13. piwowar said

  „W Imię Jezusa Chrystusa przebaczamy zaborcom naszych ziem, przebaczamy zbrodnie hitlerowskie, stalinowskie, zbrodnie katyńską i wołyńską. Z serca im błogosławimy i oddajemy te narody Niepokalanemu Sercu Matki Bożej.”

  (Egzorcyzm nad Polską Odmówiony z ponad setką tysięcy Polaków katolików na Jasnej Górze, przez Ojca Piotra Glasa egzorcystę w czasie Wielkiej Pokuty dnia 15. X. 2016)

  I bądź tu mądry.

 14. Boydar said

  Ale o co Panu się rozchodzi, Panie Piwowarze ? O wczoraj, o dzisiaj, czy o jutro ? Jeśli nie czuje się Pan na siłach podjąć dyskusję, zrozumiem.

 15. Yah said

  Ad 13 i 14

  „W Imię Jezusa Chrystusa przebaczamy zaborcom naszych ziem, przebaczamy zbrodnie hitlerowskie, stalinowskie, zbrodnie katyńską i wołyńską. Z serca im błogosławimy i oddajemy te narody Niepokalanemu Sercu Matki Bożej.”

  Pomieszanie z poplątanie plus usprawiedliwianie wszystkich głupot tym, że się je robi w „imię Jezusa”, „w imię Miłosierdzia Bożego”. Poziom intelektualny, bo już nawet nie wspominam o teologicznym posoborowego duchowieństwa sięga dna.

  Kto może przebaczyć ? Ja ? Piotr Glass? Nie ofiary, albo dzieci ofiar. Ich przebaczenie jeśli jest dla Boga coś znaczy – bo świadczy o miłosierdziu – tych ludzi. A Piotr Glass to se może w imię …… ale swoje przebaczyć komuś kto skrzywdził JEGO. Łatwo wybaczać w czyimś imieniu krzywdy, których się nie doznało. To nie znaczy , że nie należy wybaczać ale róbmy to tylko w SWOIM imieniu.

  Czy ksiądz egzorcysta ma świadomość tego, że istnieje coś takiego jak wolna wola ? Chyba nie bardzo, ale po kolei:

  1. Narody, a właściwie ludzie mogą same oddać się Bogu, Niepokalanemu Sercu etc. Nie można UWIERZYĆ W CZYIMŚ IMIENIU. Nie można kogoś oddać pod opiekę Boga bo przeczy to wolnej woli człowieka. W czyimś imieniu można tylko na chrzcie – niemowlęcia.

  2. Jak to błogosławimy ? My im ? A nie jest to tak „…niech was błogosławi Bóg Wszechmogący, Ojciec i Syn i Duch Święty …” Czyli co księże egzorcysto wskakujemy na miejsce Pana Boga?

  3. Jedyne co możemy robić to modlić się za dusze tych co dokonali zbrodnie bo będzie to zgodne z tym co powiedział Chrystus na krzyżu „Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią”

  Na koniec jak się ma to stwierdzenie tego egzorcysty:

  A najbardziej diabła niszczy: to ośle posłuszeństwo temu człowiekowi ubranemu na biało (papieżowi)

  …do tego stwierdzenia Świętego Pawła:

  Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy – niech będzie przeklęty!

  i do tego co robią i głoszą posoborowi ludzie ubrani na biało.

  Większość ludzi nie chce lub nie może uwierzyć w to, że tak jak politycy nie chcą ich dobra tak posoborowe duchowieństwo nie prowadzi ich wąska ścieżko do nieba tylko tylko raczej po wygodnej highway to hell.

  No cóż pisać można, ale przeciętny człowiek i tak nie uwierzy we wszechobecność zła, w przebiegłość szatana dla którego się liczy każda, powtarzam każda zdobyta dusza i który użyje KAŻDEGO sposobu by te dusze zdobyć. Problem tkwi w tym , że szatan działa w kościele ( III tajemnica fatimska) ale …… o tym to powinien pisać i trąbić egzorcysta a nie ja – prowincjonalny głupek.iele działa

  Ten prowincjonalny głupek zauważa, że szatan w kościele działa poprzez mieszanie prawdy i fałszu. Gdyby tylko kłamał – wierzący by to zaraz zauważyli. Umiejętnie sączy jad kłamstwa zatruwając Magisterium Kościoła. Gdy ludzie to zauważą będzie już za późno …..

 16. […] z:  https://marucha.wordpress.com/2016/10/27/dosc-wchodzenia-w-tylek-banderowcom-mowia-radni-z-podkarpac… […]

 17. ? said

  A z drugiej strony, niedaleko – w Nowym Sączu – takie kwiatki:

  Ilu Ukraińców mieszka już w Nowym Sączu? Tego nikt nie jest w stanie dokładnie powiedzieć. Wszyscy mówią jedno: sąsiedzi ze wschodu przyjeżdżają do nas coraz liczniej. Zresztą nie tylko do Nowego Sącza, ale niemal do wszystkich miast naszego regionu. Dlaczego to właśnie stało się tematem numeru październikowego miesięcznika „Sądeczanin”?
  http://sadeczanin.info/wiadomości/październikowy-sądeczanin-już-do-kupienia-w-nim

 18. revers said

  Pracujcie bracia!
  .http://s22.postimg.org/n44s3qlqp/rabotat1.jpg

Sorry, the comment form is closed at this time.