Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

W próżni doskonałej

Posted by Marucha w dniu 2016-10-27 (Czwartek)

Co to jest, że coraz więcej żydowskich inicjatyw sytuuje się na pograniczu groteski? Być może dlatego, że ci Żydzi, którzy te przedsięwzięcia inicjują, należą do tych głupszych Żydów – bo i przecież wśród Żydów durniów nie brakuje. Pogląd przeciwny można by bez żadnej przesady uznać za rasistowski, no a przecież z rasizmem walczymy, no nie?

Niektórzy uważają nawet, że opowieści, jakoby sam Stwórca Wszechświata upodobał sobie akurat Żydów jako „naród wybrany” też są rasistowskie – ale to nie ma nic do rzeczy, bo albo to prawda, albo nie. Jeśli to prawda, no to nic na to poradzić nie można, bo przecież Stwórca Wszechświata może sobie upodobać w kim tylko chce i nikomu nic do tego.

Inna sprawa, że Stwórca Wszechświata musiał upodobać sobie akurat w Żydach, jakby już nikogo innego na świecie nie było, jednak z drugiej strony wiadomo, że de gustibus non est disputandum. Zatem tak, czy owak – nic na to poradzić nie można, więc można tylko przyjąć to do wiadomości, chociaż z drugiej strony, jeśli nawet Stwórca Wszechświata specjalnie sobie w Żydach upodobał, no to co to może obchodzić tych, którzy akurat Żydami nie są, ani nie zamierzają nimi zostać? Nie ma żadnego powodu, by to ich obchodziło, a jeśli to nieprawda, to znaczy, że Stwórca Wszechświata wcale sobie w Żydach specjalnie nie upodobał, no to tym bardziej nie ma żadnego powodu, by się tym przejmować, podobnie jak nie ma żadnego powodu, by w ogóle przejmować się Żydami, chyba, że próbują narzucać swój sposób życia wszystkim innym, albo chcą ich obrabować – jak to ma miejsce w przypadku Polaków, do których rozmaite żydowskie organizacje przemysłu holokaustu kierują swoje tak zwane „roszczenia”.

Wracając do głupich Żydów, to weźmy na przykład takiego Daniela Cohn-Bendita, z którym kiedyś pan red. Michnik na oczach zachwyconych mikrocefali, prowadził namaszczone dialogi na cztery nogi. Za mądry to on nie jest, chociaż nie można odmówić mu sprytu, podobnie jak feldkuratowi Ottonowi Katzowi z „Przygód dobrego wojaka Szwejka”.

Pan red. Michnik jest podobny do prostolinijnego Daniela Cohn-Bendita, który tak naprawdę to raczej wypić i zakąsić – chociaż oczywiście bardziej przebiegły, co pozwala mu zażywać reputacji „intelektualisty” i w ogóle – tęgiej głowy. Pogląd ten podzielają liczni mikrocefale płci obojga, zwłaszcza wrażliwsze na nakazy mody młode damy, co pozwala panu redaktorowi podsuwać im rozmaite pomysły do realizacji.

Kiedyś, kiedy pan red. Michnik, dając upust swojej niewdzięczności, rozpętał w swojej żydowskiej gazecie dla Polaków kampanię oskarżeń księdza Jankowskiego o pedofilię, panienki jedna przez drugą przypominały sobie, jak to były w dzieciństwie molestowane, przede wszystkim przez księży, którzy penetrowali je pod spódniczkami, a jak która była nie na poziomie, to przez wuja lub nawet ojca. Panienka, której w dzieciństwie nikt nie molestował, nie mogła pokazać się na oczy w gronie ludzi przyzwoitych, co to rozpoznają się po zapachu.

Kiedy jednak okazało się, że dzieci molestował również przyjaciel pana red. Michnika – właśnie Daniel Cohn-Bendit – i to nie tylko sam je penetrował pod spódniczkami, ale też pozwalał, by one też go karesowały – moda na molestowanie urwała się, jakby kto nożem uciął.

Wytworzyło to próżnię kulturową, podobną do tej, o której pisze Stanisław Lem w książce „Doskonała próżnia”. Jest to zbiór recenzji z nieistniejących książek, a jedna dotyczy opowieści, jak to ludzkość stanęła na krawędzi zagłady. Niewielka firma współpracująca z Pentagonem opracowała preparat pozwalający rozładować eksplozję demograficzną w „Trzecim Świecie”. Jego działanie polegało na tym, że znosił wszelkie przyjemne doznania towarzyszące aktowi płciowemu. Sam akt był wprawdzie możliwy, ale jako rodzaj ciężkiej pracy. I stało się, że fabryka, w której ów preparat był produkowany, czy to na skutek wypadku, czy też sabotażu, wyleciała w powietrze, wraz z magazynami, w których złożono pokaźne ilości tego specyfiku. Dostał się on do atmosfery i wody, w następstwie czego ludzkość stanęła na krawędzi zagłady i „tylko wyjątkowo karny naród japoński, zacisnąwszy zęby…” – i tak dalej.

Sytuację jakoś opanowano, bodajże przy pomocy zapładniania w szklance, na które tak się snobują damy z towarzystwa („mój syn urodził się z plemnika Rodryga Podkowy z drugiej wyprawy krzyżowej, a kimże jest twój, ty flądro niedomyta!?”) – ale z kultury zniknęła cała erotyka, jako że przestała kogokolwiek obchodzić, co wytworzyło próżnię kulturową. Nie na długo jednak, bo erotykę w kulturze zastąpiła gastronomia. Doszło do tego, że pojawiły się rozmaite zboczenia i na przykład za wyjątkowo nieprzyzwoite uchodziło spożywanie gruszek na klęczkach. Pojawiła się atoli sekta zboczeńców-klęczycieli, którzy domagali się równouprawnienia, jak kiedyś sodomici i gomorytki, obecnie stanowiące sól ziemi czarnej.

Więc kiedy zniknęła moda na molestowanie w dzieciństwie, pojawiła się próżnia kulturowa, w której żydowska gazeta dla Polaków wystąpiła z inicjatywą, by kobiety chwaliły się przebytymi aborcjami. Jak to u żydokomuny, moda ta zaraz przybrała postać współzawodnictwa socjalistycznego, w którym przede wszystkim liczy się wielokrotne przekroczenie ustalonych norm – jak u Stachanowa.

Poprzeczkę od samego początku podniosła pani Krystyna Janda, licytując dwiema utraconymi ciążami, ale debiutantek to nie konfunduje, zwłaszcza, że Nina Andrycz mogła pochwalić się dwiema aborcjami, ale cóż to znaczy w porównaniu z co najmniej dziesięcioma aborcjami Marylin Monroe?

Nie wiem, czy do takiego rekordu potrafiłaby przynajmniej przybliżyć się pani Hanna Bakuła, najbardziej znana z tego, że „miłowała wiele”, ale, jak wiadomo, omnia principia parva sunt, co się wykłada, że wszystkie początki są skromne, toteż mikrocefalki – również z tytułami naukowymi – na łamach żydowskiej gazety dla Polaków zaczynają licytację od jednej aborcji.

Jaki interes mają w tym Żydzi – to sprawa osobna. Pojawiły się fałszywe pogłoski, że finansowy grandziarz, co to niedawno kupił 11  procent udziałów w spółce „Agora”, zainwestował też w wytwórnie rozmaitych kosmetycznych „balsamów”, podobnych do tych, które panna Żemojdzin produkowała z ludzkiego tłuszczu – z tą różnicą, że on nie z tłuszczu, to znaczy – z tłuszczu oczywiście też – ale również z innych tkanek tak zwanych „embrionów” – ale to przecież wcale nie musi być prawda, bo Żydzi mogą mieć też interes w depopulacji innych ras ludzkich, których liczebność powinna zostać zredukowana do takiego poziomu, by było komu pożyczać na procent – zgodnie przypisywanym Stwórcy Wszechświata zaleceniem skierowanym do Żydów w „Księdze Powtórzonego Prawa”, że „Będziesz pożyczał innym narodom, a sam od nikogo nie będziesz pożyczał. Będziesz panował nad innymi narodami, a one nad tobą nie zapanują”.

Czyż nie dlatego żydowskie organizacje przemysłu holokaustu od nikogo nie chcą pożyczać, tylko domagają się realizacji tak zwanych „roszczeń” bez żadnego ekwiwalentu? Mniejsza zreszta z tym, bo przecież na licytacjach na aborcje się nie skończy, więc tylko patrzeć, jak środowiska żydowskie zainicjują wśród mikrocefali kolejną modę na przechwalanie się syfilisem. Pan red. Tomasz Piątek będzie układał rymy w rodzaju „chodźmy do Kazi (np. panny S.), chodźmy do Kazi, Kazia ma syfa, to nas zarazi”, albo dramatyczne jeremiady w postaci inwokacji do lubej: „tyś przyczyną moich łez, tyś mnie syfem zaraziła…” – wypełniając w ten sposób próżnię kulturową, jaka pojawia się w związku z ekspansją tak zwanej kultury żydowskiej.

Stanisław Michalkiewicz
http://michalkiewicz.pl

Komentarzy 26 to “W próżni doskonałej”

 1. Maverick said

  Głosuj swoim portfelem i nie kupuj niczego od hycla.

  Nie kupuj ich gazet, nie oglądaj ich stacji telewizyjnych, niech wiedzą.

 2. ojojoj said

  Przyklad logiki pejsatej:

  „…Stwórca Wszechświata musiał upodobać sobie akurat w Żydach, jakby już nikogo innego na świecie nie było…”

  Po potopie, byli tylko same zydy, Noe i jego familia. Wiec Bog tak naprawde nie mial z czego wybierac i zawarl przymierze z tym kim zawarl. Jezeli wszyscy pochodzimy od Noego, to wszyscy jestesmy zydami. A jak Noe nie byl zydem? Nie, to niemozliwe. Zydzi do czegos takiego by nie dopuscili. W koncu Noe to jeden z nawiekszych bohaterow ich opowiesci. A wiec, kto jest w takim razie wybrany? i do czego? Pejsy sa wybrane rzadzic gojami? Przeciez po potopie gojow nie bylo. Tak pisze w ich ksiazce do nabozenstwa. A moze goje spadli z ksiezyca po potopie? Tego juz w ich ksiazce nie ma. Szkoda.

 3. Michalkiewicz pisze o głupich Żydach. Za szczególnie głupich Żydów sami Żydzi uważali, zwłaszcza w czasach rozbiorowych, Żydów Chełmskich.

  O ile IQ chełmskich starozakonnych chełmskim Polakom mógł zwisać, o tyle nieobojętne im było gorliwe oddanie, jakie Żydzi okazywali wobec władz carskich.
  Kiedy przez miasto miał przejeżdżać car, Żydzi wznieśli z kwiatów wielką bramę powitalną.
  Polacy w ostatniej chwili powiesili na niej napis:

  My Żydy parchy
  dla swojego monarchy
  za nasze spekulacje
  wznieśli tę iluminację.

 4. NC said

  „Inna sprawa, że Stwórca Wszechświata musiał upodobać sobie akurat w Żydach…”
  Tak twierdzą Żydzi, ale dlaczego światma im wierzyć?

 5. Piszę więc jestem said

  Na tej samej zasadzie jak Pan – nie rozumieli !

  Więc i Panu będzie trudno i daleko by zrozumieć . . .

 6. czytelnik said

  Co tam zydzi ,gorsi sa ci co zydom sluza lub maja zmieszana z nimi krew !
  Jak mozna wyludzac od podatnikow 5 mln zl za meza,ktory wsiadl nie do tego samolotu ,wzial i przepadl ?

 7. jaffa said

  Shlomo Sand wykazał, że czegoś takiego jak „naród żydowski” nie ma; każdy człowiek mógłby byc członkiem dowolnego „narodu”; czy to przypadek czy palec Boży, że urodziliśmy się w danym miejscu i o danym czasie, nie wiem; kiedyś były plemiona i gdzieniegdzie dalej są; „naród” to twór XIX wieku;

 8. Marucha said

  Re 7:
  Z tym mitem, że naród to twór XIX wieku można walczyć bez końca – podobnie jak z mitami o Św. Inkwizycji czy mrocznym Średniowieczu.

  Przypominam, że na mocy unii zawartej w Lublinie powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów. To było chyba trochę wcześniej, niż XIX wiek.
  Wspomnę też:
  „Po upływie trzech miesięcy od wyjścia Żydów z Egiptu Bóg rzekł: Teraz dam narodowi Izraela…”

 9. jamek said

  Kard. Stefan Wyszyński: „Trudno nie przyznać słuszności twierdzeniom Hitlera, że Żyd pozostał obcym ciałem w organizmie narodów europejskich. (…) Żyd zwalcza obcą jego psychice kulturę, wyrosłą na podłożu chrześcijaństwa. Jego przeobrażenie może dokonać się tylko na drodze religijnej – przez szczere, bezinteresowne przyjęcie chrześcijaństwa.”

  http://www.fronda.pl/blogi/na-przekor-trendom/slawne-osoby-o-zydach,5691.html

 10. Lily said

  Widzialam w intrenecie zdiecie Donka,
  i Lesia w takim tancu, po podpisaniu Traktatu lizbonskiego. Mozna sie domyslec,ze juz od
  najmlodszych lat pobieraja nauki.

 11. outsiderR said

  Ojojoj said
  „A wiec, kto jest w takim razie wybrany? i do czego? ”

  Tak sobie myślę, że „wybraństwo” może być (jak wszystko zresztą) niebezpieczne.
  Weźmy takiego Adolfa. Uznał, że z tym wybraństwem jest coś na rzeczy.
  No i zaczął ich wybierać…Co prawda nie do końca.

  Powstaje oczywiście pytanie o tzw. „skradzioną tożsamość”.
  Hebrajczycy – oni bowiem uciekli z Egiptu – tuż przed ucieczką „pożyczyli”
  wiele drogocennych rzeczy. Czy tylko skarby ukradli, czy coś jeszcze?

  Jezus Chrystus i uczniowie jego nieustannie „z obawy przed żydami” ukrywali
  miejsca swego noclegu.
  O tym, że Jezus nazywał ich plemieniem żmijowym, a faryzeusze uważali,
  że złe duchy wypędza mocą szatana nie wspomnę.

  Dodam tylko jaki powinien być „prawdziwy Izraelita”:
  „Jezus ujrzał, jak Natanael zbliżał się do Niego, i powiedział o nim: „Patrz, to prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu”.

  http://bibliepolskie.pl/zzteksty_wer.php?book=43&chapter=1&verse=47&tlid=22

  Tak więc prawdziwy Izrael to postawa życiowa, a nie geny (nawet najbardziej pejsate 😉 )

 12. Boydar said

  Dywagacje prymasa tysiąclecia na temat przemyśleń Adolfa są z dupy wzięte i nie przystoją osobie z takim statusem społecznym i katolickim. Cytując autorytatywnie bandytę Polakom legenduje wyłącznie jego samodzielność i niezależność. Hitler to, Hitler tamto … Będąc na szczycie struktury, nie mógł nie wiedzieć, że to kolejna je bana żydowska maskirowka.
  Przez parę tysięcy lat Bóg pukał do serc żydów, prośbą, groźbą, przykładem, łapówkami, mieczem … i statystycznie NIC. A kardynał Stefan poleca nam swoje złote myśli; nie wiem, czy nie wolę Pani AniK.
  Niechby się zajął nawracaniem Polaków a nie pionierskimi badaniami nad genomem parcha; bez sensu zresztą bo w Piśmie stoi jak byk – oni z ojca diabła są; czy przygotowywaniem gruntu pod pontyfikat kolejnego dywersanta. Nie wierzę mu jak psu !!!

  Teraz już może Pan Gajowy mnie zaszlabanować z czystym sumieniem.

 13. jamek said

  Około 200 historycznych książek o tych co podają się za żydów, a nimi nie są…. >>> https://skroc.pl/biblioteczka_goja_zywiciela <<< szary klawisz i ściągasz

 14. Maćko said

  To jest najwazniejsze:
  Maverick said

  2016-10-27 (czwartek) @ 18:50:50
  Głosuj swoim portfelem i nie kupuj niczego od hycla.

  Nie kupuj ich gazet, nie oglądaj ich stacji telewizyjnych, niech wiedzą.

  ****

 15. NICK said

  Eureka.
  Lubelaku.
  Symbolem Magdalenki jest niejaki Kohne.
  Symbolem Komańczy są ss. Nazaretanki. (?)

  (ten to, chyba, nie chlał tyle)

  Komańcza to w ogóle dziwny ośrodek.
  Odosobnienia.

 16. dwmwdw3 said

  tajemnice i teorie spisku http://newso.pl/category/tajemnice

 17. Miet said

  Gdyby kogoś interesowało na co idą miliardy dolarów od Polski dla „bratniej i potrzebującej” Ukrainy, to może sobie poczytać tutaj:

  https://www.rt.com/business/364371-ukraine-luxury-car-sales/

 18. Plausi said

  Czego nie można odmówić kohenom

  to tupetu i poczucia humoru, weźmy choćby: „jakoby sam Stwórca Wszechświata upodobał sobie akurat Żydów jako „naród wybrany””, nazwijmy ten rodzaj sprytu „kunsztem antychrysta”

  http://wps.neon24.pl.neon24.pl/post/133637,czy-judeokatolicki-kosciol-sluzy-narodowi-i-panstwu-polakow#comment_1331539

  Niemało jest paranoi z tego źródła, choćby tzw. „holokaust”

  http://chart.neon24.pl/post/134096,zero-zdziwien#comment_1336558

  czyli pęcznienie epizodu z roku na roku.

 19. galaszek said

  Aaaaaajjjjjjj!!!!! {z} Wwwwaaaaaaaaajjjjjjjj!!! ….ja jusz w tego momentu nie mam wiekszego marzenie nisz byc na takiego dyskotek i poderwac na niego jakiegos laske…….. szczescie!!!!!…. szczescie!!!!…. szczescie ty mojego…usmiecnij sie do mnie!!!!

 20. Marucha said

  Re 19:
  Więcej pedałowych tańców:

 21. Zdziwiony said

  Pies, najwierniejsze bydlę
  Bez cugli słucha rad,
  A gdy mu skórę zmydlą,
  Pokornie liże bat,
  Że czasem coś zawarczy,
  Na serio nikt nie bierze,
  Ryć na twej psiej tarczy,
  Pieśń o lechickiej wierze!

 22. firstwiese said

  Ad. 2 Ojojoj

  Po potopie byli sami żydzi?!

  Książka do nabożeństwa to nie podręcznik historii!!!

  Matka Noego została zapłodniona sztucznie, coś w rodzaju in vitro, Noe (na świecie ma dziesiątki innych imion) to produkt manipulacji genetycznej. Jak wiadomo, ludzkość przed potopem (ok. 4 400 lat temu) była tak pier…nięta (jak dzisiaj), że Bóg, musiał i chciał, rozpocząć nową erę ludzkości z człowiekiem w miarę normalnym, człowiekiem inteligentnym, który zna sens takich słów jak; nie zabijaj, moralność, miłość, oddanie, odwaga, honor, uczciwość, itp.
  Upadłe anioły zeszły na ziemię około 5 100 lat temu, to oni przed potopem rozwijali wysoką technikę i naukę, to oni nauczyli człowieka produkcji metali, budowy zamków i domostw, a kobiety wróżbiarstwa i czarów. Atlantyda nie była wyspą w dzisiejszym sensie. Przed potopem ziemia zajmowała, minimum 2/3 powierzchni a woda to były jeziora i rzeki, pamiętajmy, że deszcz padał 40 dni i nocy a spod ziemi tryskały, miejscami, fontanny wody.
  Arka Noego prawdopodobnie osiadła faktycznie na górze Ararat, gdyż pierwsze cywilizacje np. Nimrod i jego wieża Babel była zbudowana na terenie dzisiejszej Turcji. Dopiero gdy Bóg pomieszał ludziom języki, nie byli w stanie już się porozumiewać ze zrozumieniem i zaczęli tworzyć klany i rozprzestrzeniać się po ziemi.
  Już około 3 800 lat temu pierwsi osadnicy z królem Sarmatą na czele zasiedlili ziemię wielkopolską i tereny tzw. dzisiaj, Rusi kijowskiej, skąd dalej rozprzestrzeniali swoją dominację. Europa w tamtym czasie to był prawdziwy Izrael, a nasi przodkowie zwani byli Izraelitami! Księgi zwane -Wedy- wiedza, to najstarszy język na świecie, zwą go sanskrytem, a to to po prostu stary język ludów słowiańskich, które między innymi zawitały także do północnych Indii.
  Około 2 200 lat temu owe -Wedy- zostały wzięte pod lupę przez grupę babilońskich uczonych w piśmie i zostały częściow przepisane oraz przetłumaczone przez 72 z nich z czego otrzymaliśmy najbardziej rozpowszechnioną -Biblię- w języku aramejskim z późniejszą zamianą tego języka na tzw. chebrajski.
  Dzisiejsza -Biblia- to plagiat ksiąg wedyjskich których jest, przynajmniej, 10 razy więcej jak ksiąg biblii.
  Nigdy nie było żadnych żydów, żydzi to naród WYMYŚLONY! Prawie wszystkie imiona i opowiadania tzw. żydów występujące w -Biblii- to same wymysły, to jest stek bzdur! Tam gdzie jest napisana prawda, to dotyczy ona ludów dzisiaj zwanych słowianami i żyjących na terenach dzisiejszej Europy!
  Nasza prawdziwa tożsamość została nam ukradziona. Dzisiejsze tzw. żydostwo (nazwa „jude” po raz pierwszy w języku pisanym, pojawiła się dopiero w XIX wieku i pochodzi od rosyjskiego -Ljudie-, a więc ludzie) zostało stworzone na terenie starożytnej Khazarii, dzisiejsza wschodnia Ukraina (u kraja = na granicy kraju) i zachodnio-południowa Ruś), prawdopodobnie około 500 r.n.e żadni Khazarawie nie przyjmowali żadnej wiary w JHVH i Biblię gdyż jej po prostu nie było!
  Religia ta oparta jest na z fałszowanych księgach oraz tzw. Torze i Talmudzie dopiera tam miała swój początek!
  O początkach powstawania tzw. judaizmu, pisze żyd, Norman Solomon wykładowca w Ośrodku Hebrajskim na Uniwersytecie w Oksfordzie w książce –Judaizm- ISBN 83-7180-673-6, żydzi mają bardzo odmienne pochodzenie etniczne, a najmniej w nich genów semickich!
  Dzisiaj prawie 80% tzw. żydów na całym świecie to chazarzy. Żydzi to bastardzi (hybrydy) powstałe z aktów seksualnych, pomiędzy potomkami upadłych aniołów a kobietami ludzkimi.
  Większość z żydów cierpi na wiele chronicznych chorób, co jest tylko potwierdzeniem ich bastardyzacji. Ludzkie, podstawowe grupy krwi to A i B, u nich to AB. Grupa krwi AB pojawiła się na świecie około 1500 lat temu!

  Reasumując, żydzi to broń upadłych aniołów, te bękarty ich seksualnych poczynań, to niczego nie podejrzewający debile, psychopaci i popaprańcy, których szefostwo postawiło przeciwko nam, w celu naszej całkowitej eksterminacji aby przejąć ziemię w całkowite posiadanie!

 23. Ad 20, Marucha

  Bardzo użyteczny ten link ( .https://youtu.be/toDA6rZdPfA ) – cóż za piękne piękno!

  Niczego obrzydliwszego, jeśli nie liczyć Gay Pride i rzeźni kosher/halal, dotąd nie widziałem.
  Jeżeli spojrzeć na pyski, widzi się Trockiego, Geremka i cały socjalizm tego świata.
  A jeśli zamyślić się nad estetyką – łatwo pojąć, dlaczego dzisiejszy świat jest tak brzydki.
  Łatwiej też zrozumieć genezę muzyki techno.

  Bezkształt, dekonstrukcja, rozkład…

 24. SAP said

  Proszę nie martwić się o techno, panie Rozpuszczalnik. Teraz w Polsce to nisza. Martw się pan o te 11.5 milionów wyświetleń i 100 tyś. łapek tego „kawałka” (panie nie słuchają):
  .https://www.youtube.com/watch?v=Jgw5mmqGtFg

 25. Boydar said

  A mówiłem, że ich było 72.

 26. Ad 22, firstwiese

  Napisał Pan: „Ludzkie, podstawowe grupy krwi to A i B, u nich to AB. Grupa krwi AB pojawiła się na świecie około 1500 lat temu!”

  W rzeczywistości wszystko zaczęło się od grupy krwi „O” (nie zero, tylko litera O).
  „O” to najstarsza grupa krwi łowców, pożeraczy mięsa. Posiada tę grupę ponad 1/3 Polaków (druga 1/3 – to grupa A, cechująca ludy osiadłe, z zamiłowaniem do żucia zbóż i wbijania zębów w owoce).
  🙂
  To tak, na marginesie.

Sorry, the comment form is closed at this time.