Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Powstanie Węgierskie oczyma Piusa XII

Posted by Marucha w dniu 2016-10-29 (sobota)

Mija właśnie 60 rocznica Powstania Węgierskiego, krwawo stłumionego przez Związek Radziecki. Choć temat ten omawiano już wielokrotnie, trudno w Polsce znaleźć prace o stosunku do tych wydarzeń ówczesnego papieża Piusa XII.

Tymczasem w krótkim czasie Ojciec Święty ogłosił na jego temat trzy encykliki. Bezkompromisowo potępia w nich komunistyczną agresję i przestrzega przed Bożą karą za niewinnie przelaną krew.

Spójrzmy więc na Powstanie Węgierskie oczyma Sługi Bożego.

23 października 1956 roku węgierscy manifestanci burzą pomnik Józefa Stalina i zajmują rozgłośnię radiową. W efekcie madziarscy komuniści proszą Związek Radziecki o interwencję wojskową. Rozpoczyna się strajk generalny. Jego uczestnicy żądają przywrócenia swobód politycznych i zerwania zależności od ZSRR. Prowadzi to do starć między manifestującymi, a siłami bezpieczeństwa i Sowietami.

W encyklice „Luctossimi Eventus” papież odnosi się do protestów Węgrów wyrażających dezaprobatę wobec twardogłowego komunizmu. Ojciec Święty pisze, że wydarzenia te poruszyły zarówno jego, jak i wszystkich „ceniących sobie prawa społeczeństwa, godność człowieka i wolności należne jednostkom i osobom”. Stroniąc od dyplomatycznych sformułowań podkreśla, że Węgry są „nasiąknięte krwią za sprawą szokującej masakry”.

Papież podkreśla, że „tchnienie sprawiedliwej wolności nie może zostać zdławione przez zewnętrzną siłę”. Pius XII przestrzega przed opieraniem porządku międzynarodowego na przemocy i sile zbrojnej, a także na „kłamliwych iluzjach psujących umysły” i wrogich Kościołowi oraz społeczeństwu. Wyraża nadzieję, że wiara nadal inspiruje umysły i serca Węgrów, mimo dążeń promotorów „ateistycznego komunizmu” zmierzających do „oderwania ich od wiary ojców”. Wzywa Węgrów i katolików z całego świata do modlitwy za pogrążony w cierpieniu kraj.

„Laetamur Admodum”, czyli promyk nadziei

28 października rządowi Węgier udaje się wynegocjować zawieszenie broni z ZSRR. Następuje odwilż polegająca na odrodzeniu niekomunistycznych partii i dopuszczeniu wchodzących w ich skład polityków do rządu, a także uwolnieniu więźniów politycznych. Jednym z nich jest wielki kardynał Józef Midszenty. 31 października ostatnie oddziały radzieckie wycofują się z węgierskiej stolicy. Pojawia się nadzieja na pokojowe rozwiązanie konfliktu i niezależność państwa.

Nie dziwi zatem, że encyklika „Laetamur Admodum” z 1 listopada roku 1956 utrzymana jest w znacznie bardziej optymistycznym tonie. Papież pisze o swej radości z hojnej odpowiedzi katolików na wezwanie do modlitwy i będącego jej owocem uwolnienia kardynałów Józefa Midszentego i Stefana Wyszyńskiego oraz ponownego objęcia przez nich stolic prymasowskich. Wyraża nadzieję na odbudowanie obydwu krajów na bazie szacunku dla praw Boga i Kościoła. Wzywa też polskich i węgierskich katolików do uczestnictwa w tym dziele.

„Datis Nuperrime” – krew Węgrów woła do Boga

Wieczorem 3 listopada węgierska delegacja z ministrem obrony Pálem Maléterem zostaje aresztowana. Nocą z 3 na 4 listopada sowieckie wojska uderzają na Budapeszt. Rozpoczyna się krwawa pacyfikacja powstania.

Pius XII w encyklice z 5 listopada wyraża żal z powodu takiego rozwoju wydarzeń. „W Węgierskich miastach, miasteczkach i wioskach trwa rozlew krwi obywateli tęskniących całymi sercami za prawowitą wolnością. (…) Obca potęga sprowadziła ponownie zbroczony krwią naród do roli niewolników” – pisze.

Ojciec Święty dostrzega analogię między działalnością Sowietów, a zbrodnią Kaina. Jak zauważa: „słowa, które Rzekł Bóg (do Kaina) »Cóżeś uczynił? Krew brata twego głośno woła ku mnie z ziemi« (Rdz 4,10) są adekwatne do dzisiejszych wydarzeń. (…) Krew Węgrów woła do Boga”.

W tym samym paragrafie papież przedstawia zasadę teologii politycznej mówiącą o tym, że Bóg, choć często czeka z ukaraniem jednostek do ich przyszłego życia, to niekiedy decyduje się na ukaranie rządzących i ich państw już w świecie doczesnym. Warto o tym pamiętać, choćby na kanwie polskich dyskusji na temat aborcji.

Wróćmy jednak do encykliki. Papież błaga w niej Boga, by „poruszył serca osób” stojących u władzy i położył kres niesprawiedliwości i przemocy. Modli się o pokój duszy tragicznie poległych. „Patrząc na wszystkie ludy z ojcowską troską twierdzimy, że żadna przemoc i rozlew krwi niesprawiedliwie dokonywane przez kogokolwiek nie będą nigdy tolerowane” – podkreśla. Sługa Boży wzywa jednocześnie „wszystkie narody i klasy społeczne” do pokoju opartego na „sprawiedliwości, wolności i miłości”.

Niestety, mimo słów papieża po około tygodniu od interwencji ZSRR w Budapeszcie powstańcy zostają pokonani. Do końca roku trwa ograniczony opór w innych miejscach.

Skutki powstania – śmierć 2,7 tys. powstańców, stracenie kilkuset kolejnych w późniejszych represjach i emigracja ponad 200 tys. osób zapisują się na zawsze na kartach historii jako dowód okrucieństwa komunistów. Z kolei encykliki Piusa XII pokazują, że Kościół nie zapomina nigdy o walce z niesprawiedliwością i konieczności wzięcia w obronę niewinnie cierpiących.

Źródła: Encykliki Piusa XII dostępne na w2.vatican.va (tłumaczenie własne fragmentów z języka angielskiego) / Encyklopedia PWN (encyklopedia.pwn.pl)

Marcin Jendrzejczak
http://www.pch24.pl

Komentarzy 11 to “Powstanie Węgierskie oczyma Piusa XII”

 1. semperparatus said

  Przy całej sympatii dla Węgrów…i ich walki o niepodległość i godność narodową…musimy pamiętać że:
  1.To była walka skierowana głownie przeciwko okrutnym rządom żydów:Rakosiego i Gero…funkcjonariuszy ówczesnej bezpieki łapano i wieszano na latarniach…
  2.Pózniejszy…powstały po stłumieniu powstania rząd Kadara był rządem „odchylenia nacjonalistycznego”w węgierskiej partii…a sam Kadar był więziony i torturowany przez żydowską bezpiekę(był on węgierskim odpowiednikiem Gomułki)
  3.Walkę narodu węgierskiego o wolność próbowały wykorzystać zachodnie wywiady…głownie CIA…do wyrwania Węgier z obozu państw socjalistycznych…już wtedy będącego w opozycji do światowego syjonizmu…

 2. YogiBeer said

  Skutki powstania – śmierć 2,7 tys. powstańców, stracenie kilkuset kolejnych w późniejszych represjach i emigracja ponad 200 tys. osób zapisują się na zawsze na kartach historii jako dowód okrucieństwa komunistów. Z kolei encykliki Piusa XII pokazują, że Kościół nie zapomina nigdy o walce z niesprawiedliwością i konieczności wzięcia w obronę niewinnie cierpiących.

  „Kto w ul dmuchnie, temu gęba spuchnie”. Węgrzy za swoje szaleństwo zapłacili bardzo niewygórowaną cenę. Polacy wiele razy pokazali, że rozumu nie mają więcej, a szczęścia pozwalającego zmniejszyć karę za działania w pijanym widzie – o wiele mniej.
  Kto w tamtych czasach robił powstanie w bloku „demokracji ludowych” popełniał zbrodnię na własnym narodzie.

 3. Jabo said

  Mam pytanie. Czy ktoś wie, ile encyklik ogłosił Pius XII potępiających agresję Niemiec hitlerowskich na Polskę?

  Czy kolega zdaje sobie sprawę, że Papież znajdował się w Rzymie po wybuchu II Wojny i po czyjej stronie były Włochy?
  Admin

 4. Siggi said

  Węgierski Pażdziernik’56 to nie tylko kwestia spontanicznego zachowania Węgrów w walce o swoje prawa ,wolność,demokrację,suwerenność itd.Im więcej dziś czytamy różnych książek n/t konfrontacji W-Z po II WŚ,tym więcej dowiadujemy się kto „maczał palce” w tem,jak to wszystko się odbywało.Działął pewien schemat ,co potwierdzały Wydarzenia”68 w Czechosłowacji,czy polski Sierpień’80.
  Jakoś nie przebija się do wiadomości publicznej fakt,że przy okazji uwolnienia na Węgrzech więżniów politycznych ,wypuszczono wszystkich węgierskich (conajmniej kilkuset)nazistów,którzy otrzymali po wojnie wieloletnie wyroki za wysługiwanie sie Niemcom hitlerowskim m.in.w wywózce 450tyś Żydów do Auschwitz.To włąśnie ci naziści rozpoczęli mordy uliczne na funcjonaruszach państwowych a także na przypadkowych osobach.Zginęło kilkuset żołnierzy radzieckich.
  Pius XII nie jest moim bohaterem z bajek ,które czytam , jego aktywność w sprawie Wydarzeń węgierskich’56 wynikała z pewnych planów Zachodu , z tych encyklik zionie obłudą

  A którędy zionie?
  Admin

 5. Re 4:
  Czego tutaj wyziewasz swój odór pachołku antyklerykalny?

 6. NICK said

  Noo.
  Mister Siggi?
  Co z Panem?
  I Pana chuciami?
  Co się dzieje… .

 7. Bogaty Miś said

  W rosyjskiej niewoli stał się komunistą i walczył w szeregach Armii Czerwonej. Według niektórych źródeł był jednym z 11 członków plutonu egzekucyjnego, który 17 lipca 1918 w Jekaterynburgu zastrzelił ostatniego cara Rosji Mikołaja II i jego rodzinę[2][3]. Informacja ta jednakże często jest podawana w wątpliwość ze względu na popularność nazwiska Nagy. Działał podczas krótkotrwałego istnienia Węgierskiej Republiki Rad. Od 1929 na emigracji w ZSRR, podczas terroru Wielkiej Czystki był agentem NKWD (pseudonim „Wołodia”), co pozwoliło mu przetrwać jako jednemu z nielicznych działaczy Węgierskiej Republiki Rad[4].

 8. Torpeda said

  Powstanie Węgierskie – początek testów Kolorowych Rewolucji i Majdanów i Solidarności USA i NATO?

  Propaganda i instrukcje sabotażu z Radia Wolna Europa i Głosu Ameryki na Węgrzech
  Amerykański Komitet Wolnej Europy założony przez CIA

  III.2.1 NCFE (National Committee for a Free Europe)
  On June 1, 1949, a group of prominent American businessmen, lawyers, and philanthropists launched the National Committee for Free Europe (NCFE), also called the Free Europe Committee (FEC), at a press release in New York. Its outward mission was to support the refugees and provide them with a useful outlet for their opinions and creativity. Not many people, even inside the committee, were aware that beneath the surface NCFE was in fact an innovative psychological warfare project undertaken and funded by the Central Intelligence Agency (CIA), the future Director of CIA, Allen Dulles, being the founder of the committee. Dwight Eisenhower, at that time General of the Army, was also one of the early members. This operation would become one of the longest running and successful covert action campaigns ever mounted by the United States, lasting for more than 30 years.

  „Radio Free Europe, they were saying, „hang on for three weeks. Three more weeks, we come in. We help you.” So we fight for the last drop of blood we were holding onto. And what happened was, it was lying to us. Nobody came.” (39)
  Radio Free Europe was not necessarily the only factor that encouraged the Hungarian public. Hungarian ambassador Geza Jeszenky stated in his interview in 1988 that „Perhaps the Hungarians were misled, not by the radio, but by the propaganda language by the U.S. administration. It spoke about liberation and rollback. Eisenhower kept speaking about liberation, but as a historian put it, it proved to be only a myth. Liberation was not meant seriously.” At the question whether he thinks U.S. intervention would have led to a general world war, he replies „Absolutely not. Think of the Korean War. We did not think of U.S. intervention, but rather by the United Nations, like in Korea. Korea was not a U.S. war, but a U.N. war.” (40)
  The American distrust in Imre Nagy is also hinted in the memoir of Cardinal Jozsef Mindszenty:
  „… At the time it rather surprised me that my case was handled so promptly. A few days later, however, I read in foreign newspapers that Imre Nagy had already asked the Americans to grant me asylum on the preceding day. If that were so, the officer had accompanied us in an official capacity, but he certainly had not mentioned Imre Nagy. If it is true that Imre Nagy appealed to Washington in my behalf, it would have been a noble action¡¦” (41)
  Thomas Torda, a U.S.-born Hungarian, criticizes the U.S. policy in 1956 as following, on behalf of the Hungarian people who fought in the revolution:
  „… the U.S. Government failed to live up to its ¡°liberation¡± philosophy¡¦ There should be little doubt left that the Republican Party’s ‚liberation’ philosophy was, in fact, nothing more than a sham and a propaganda ploy?and, via the RFE and Voice of America broadcasts, one which let down millions of Hungarians¡¦ It is all very well to advocate ideals such as liberation and the promotion of democracy in the abstract. These ideals sound good, they strike the right notes, and they address the right audiences, but when such rhetoric meets the reality ¡°on the ground,¡± the logic of Realpolitik is much more likely to prevail.” (42)

  http://www.zum.de/whkmla/sp/1112/nemesis/hyun5.html
  http://www.dtic.mil/dtic/tr/fulltext/u2/a589819.pdf

  http://hungarytoday.hu/news/cia-ex-nazis-behind-1956-hungarian-revolution-russian-state-tv-claims-78806

  CIA i Naziści zorganizowali Powstanie Węgierskie
  CIA And Ex-Nazis Were Behind 1956 Hungarian Revolution, Russian State TV Claims

  Western secret services, including the CIA, played an active role in the outbreak of the 1956 Hungarian Revolution and Freedom Fight which saw the country turn against Soviet-imposed Stalinist rule, a report aired on Russian public television has claimed. This is not the first time former Socialist MP Szófia Havas has sparked outrage with her comments on 1956 The ten-minute […] The post CIA And Ex-Nazis Were Behind 1956 Hungarian Revolution, Russian State TV Claims appeared first on Hungary Today
  http://newsare.net/all_news/57&nw=822140

  On the evening of October 22, 1956, students at Budapest Technical University adopted a resolution calling for, among other things, the right to create a free press and hold democratic elections. When these demands were rejected, hundreds of thousands of Hungarians took to the streets in a series of demonstrations that became violent when the Soviets attempted to put down the revolt using troops and tanks.
  http://classroom.synonym.com/cause-effect-hungarian-revolt-1956-9385.html
  „Studenci” zorganizowali Powstanie. Przekonujące…

  http://www.icl-fi.org/english/wv/884/hungary1956.html
  Solidarność: Polish Company Union for CIA and Bankers
  https://www.marxists.org/history/etol/newspape/spartacist-us/1981-1987/Solidarnosc-%20Polish%20Company%20Union.pdf

  CIA And Ex-Nazis Were Behind 1956 Hungarian Revolution, Russian State TV Claims
  2016-10-25 |
  1956Russia

  Western secret services, including the CIA, played an active role in the outbreak of the 1956 Hungarian Revolution and Freedom Fight which saw the country turn against Soviet-imposed Stalinist rule, a report aired on Russian public television has claimed.

  maxresdefault

  This is not the first time former Socialist MP Szófia Havas has sparked outrage with her comments on 1956

  The ten-minute programme, which is presented personnaly by Dmitry Kiselyov, the deputy director of Russian state TV, also includes a reference to the uprising as a “pogrom”, insisting that “Nazis were let out of prisons by the thousands”. It also features Hungarian Socialist politician Szófia Havas, who says that “revolutionaries went from house to house in search of communists and Jews” and “the revolution couldn’t have broken out without groups of ex-Nazi dissenters trained by the CIA who were meant to promote a fascist-counterrevolutionary coup”.

  Budapest, 2007. július 6. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, az MSZP elnöke (b) beszélget Horn Gyulával, az MSZP volt elnökével, volt miniszterelnökkel 75. születésnapján, a Magyar Nemzeti Galériában rendezett ünnepségen. MTI Fotó: Kovács Attila

  Ms. Havas is the niece of former Socialist Prime Minister and high-ranking communist politician Gyula Horn (right, seen with Ferenc Gyurcsány in 2007) (photo: MTI)

  In 2007, the former MP, who is half-Russian and the niece of former Socialist Prime Minister Gyula Horn, who took part in post-1956 reprisals between December 1956 and June 1957, sparked outrage in 2007 after telling the news magazine HVG that “For example, I don’t consider 1956 as a revolution because there’s no way I could call Arrow Cross supporters who escaped prison revolutionaries”.

  The report, which can be viewed on Russian on the left-wing Hungarian blog Kettős Mérce, brands 1956 the first “colour revolution” stirred up in a “friendly country” arrives at the conclusion that “events in ’56 showed the catastrophe that sudden shifts can turn into”.

  via http://www.kettosmerce.blog.hu

  Therefore, they continued maintaining contact with Irving. In the autumn of 1978 Irving once again applied for a visa. The London Embassy’s report to the Foreign Ministry noted that

  „the collection of material for his book on 1956 progresses nicely. He received new material from the USA, including the complete CIA file on Comrade János Kádár, which is approximately 5 centimetres thick and contains everything that the CIA had ever compiled on Comrade János Kádár. The Hungarian authorities will probably be satisfied with the book’s tone, because he had obtained the telegraphic correspondence between Radio Free Europe and New York in the said period, which clearly outline Radio Free Europe’s role in the events of 1956.”

  However, the Foreign Ministry’s evaluation on the following day still showed some vacillation:

  „Irving’s activities and aim are not clear, because they reveal two tendencies: 1) The CIA’s hand is in it and they want to leak certain information, the purpose of which is still unclear. 2) If we assume his loyalty to us, then it is possible that he wants to write a book in which he would disclose the intervention of the US agencies in the 1956 counter-revolution. He will write the book, whether we let him in or not, so it makes more sense to let him in and sound out his intentions.”

  Rezsö Bányász summed up what was to be done as follows:

  „1) I recommend that we inform Comrade Pálos; 2) My impression is that Irving is leading us on; 3) I, too, feel that we should let him in. The press attaché of our Embassy might ask him privately whether he would be willing to share his material with the Hungarian historians — naturally for the purpose of archiving only, not for publishing at home.”
  http://www.fpp.co.uk/reviews/UR/Mink2.html

  http://www.wou.edu/history/files/2015/08/Derick-Handley.pdf

  There had been a couple of ‚successes’ (very important not to look beyond a few years, or they start looking like abysmal failures inflicting grievous suffering for almost no reason at all) in Guatemala and the coup in Iran, and this convinced the administration that CIA-run ‚political warfare’ was the cost-effective way forward. Sadly, they failed to note that Guatamala was only a success because the threat of US intervention sat squarely behind it. When similar operations were attempted in Albania (the smallest and weakest of the Soviet bloc) as well as Ukraine, Poland, Yugoslavia and elsewhere they were hopelessly unsuccessful and usually undermined US policy elsewhere (the State Department was actually trying to make friend with Tito, whilst the CIA was trying to overthrow him; in Ukraine, the CIA was backing the only force that the Nazis didn’t have to pay to kill Jews throughout WWII; in Poland, the CIA fell for an obvious KGB/UB ploy, thus teaching the Soviets everything about their operations; and in Albania their agents were rolled up and shot, publicly, affirming to the world the USSR’s narrative of US imperialism gone wild).

  Hungary was the big culmination. Poland had just been granted some concessions by Khrushchev, who was in the process of de-Stalinisation and active reform of the USSR and its external relations. The US response, through Radio Free Europe (staffed mostly by bitter Hungarian dissidents, but funded by the CIA), was to make Hungarians and others aware through mass radio and other propaganda operations. This was pretty hot in Hungary, especially amongst young students, who protested, demanding similar concessions. Then things got out of hand. Protests were fired upon, whilst RFE started promising American assistance (that was never on the table), instructing protesters how to destroy railway lines and ransack barracks for weapons. Eventually a deal was put together that would grant some concessions, provided Nagy remained in power. RFE made clear its refusal, protesters did likewise, and as a result Nagy radicalised and started talking about pulling out of the Warsaw Pact. Soviet intervention ensued and, of course, the protesters never stood a chance and were massacred, whilst the West stood idly by, knowing full well it bore some responsibility for the bloodshed yet could do nothing to stop it now. Of course, military leaders were calling for the US to go all in (as is their wont, if you read your US history). Eisenhower’s retort to Charles Jackson is pretty good on this one (and bears serious relevance today):

  [Extreme paraphrasing:] „I know your whole being cries out for action on the Hungary issue, but to utterly destroy Hungary, should it become scene to a bitter conflict, is in no way to help her.”

  Book: Long, S., 2014. The CIA and the Soviet Bloc: Political Warfare, the Origins of the CIA and Countering Communism in Europe. London: I.B. Tauris.

  http://forum.nationstates.net/viewtopic.php?t=392953&p=30229422

 9. Siggi said

  lp.6, NICK.
  ————
  Jak Pan se życzysz coś z tej branży to tu:…

  http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2016-10-28/dwaj-ksieza-i-dyrektor-caritas-w-elku-zawieszeni-w-tle-seksskandal-w-diecezji/

  http://www.zbigniewstonoga.eu/2016/10/gigantyczny-skandal-elckim-kosciele-czyli-caritasprzyjaciele-cz-2/

  Jak dopadną wymioty,nie moja wina.To tych co rozwalają Kościół chrystusowy od wewnątrz.Mnie to bardzo martwi…
  Pozdr.

  ——
  W Kościele nie ma odpowiedzialności zbiorowej. Jakiś tam ksiądz czy biskup to jeszcze nie „Kościół”. Tak samo, jak nauczyciel-pedofil to jeszcze nie cały system oświaty.
  Admin

 10. Edward said

  — wirujące słońce Fatimy

  — wychowałam się pośród ortodoksyjnych katolików. Od dziecka nie czułam wśród nich, poza moją… »

 11. Edward said

  http://www.youtube.com/watch

Sorry, the comment form is closed at this time.