Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Co jest izraelskie w Polsce?

Posted by Marucha w dniu 2016-11-02 (Środa)

Czasem można usłyszeć opinie, ze w posiadaniu „Żydów” jest połowa Polski, zarówno mediów, jak i wielkich firm. Pochodzenia niektórych polskich polityków również wywodzi się od naszych „starszych braci w wierze”. Nie będę jednak bawił się w genealogię, tylko zaprezentuję Wam, co w Polsce oficjalnie jest w rękach izraelskiego kapitału.

Jeśli chodzi o izraelskie media w Polsce, to należy powiedzieć, że ten temat w zasadzie realnie nie istnieje. Nie ma w naszym kraju istotnej stacji telewizyjnej, radiowej, czy tytułu prasowego pod kontrolą izraelskiego kapitału.

Inna sprawa, że niektórzy ważni dziennikarze w Polsce są żydowskiego pochodzenia – i pewnie stąd pojawia się od czasu do czasu zwrot, że „mediami w Polsce rządzą Żydzi”, używany zwłaszcza w kontekście Gazety Wyborczej.

Można za to dość sporo powiedzieć o izraelskim sprzęcie wojskowym obecnym w Polsce. W roku 2004 Polska podpisała z izraelską firmą Rafael kontrakt warty 1,7 mld złotych, na dostawę pocisków przeciwpancernych Spike.

Głośno było o innym ważnym kontrakcie, gdzie sprzęt dostarczyła nam izraelska firma. Informowały o nim media w październiku 2015 roku. Zakończony przez MON przetarg na 50 bezzałogowych robotów wygrał nie warszawski Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, który produkuje takie roboty już od 20 lat i z powodzeniem wyposaża w nie wiele armii na świecie, m.in. Korei Południowej i Hiszpanii, a izraelska firma Reago Group, która nie jest specjalnie znana w branży. Co ciekawe jej wygraną poprzedziła zmiana warunków przetargu, która dopuszczała sprzęt robiony w systemie calowych (u nas obowiązuje metryczny, tak że nawet wymiana śrubki może być kłopotliwa).

Izraelskie produkty i usługi dla „zwykłych ludzi”

Z pewnością bardziej ciekawa dla Polaka od izraelskiej oferty dla naszego wojska, jest kwestia tego, jakie produkty i usługi, które widzimy na co dzień, należą do kapitału izraelskiego. Na wstępie warto wiedzieć, że znajdujący się na opakowaniu produktu kod kreskowy 729 oznacza Izrael. Lista tych produktów i usług nie jest długa, ale jest tam kilka istotnych na polskim rynku firm.

Najbardziej rozbudowaną pozycją jest żywność – i tutaj należy wspomnieć na pewno o firmie Strauss Ltd – znajduje się ona w pierwszej dziesiątce największych na świecie firm handlujących kawą. W Polsce możemy kupić produkty następujących marek tej firmy: MK Cafe, Pedros, Fort, Sahara, Syropy Fabbri, a także herbaty Teartis.

Kolejna bardzo ważna firma izraelska, działająca w Polsce, to Eden Springs – dostawca wody i kawy. Oferuje ona ekspresy do kawy włoskiej marki Saeco dla firm, ale główną częścią jej oferty są dystrybutory wody, które najpewniej możecie spotkać w różnych instytucjach, w których zdarza Wam się pojawić.

W zestawieniu tym nie mogło zabraknąć także oczywiście pomarańczy Jaffa – chociaż tutaj trzeba powiedzieć, że od maja do listopada z nalepką tej firmy sprzedawane są cytrusy pochodzące z Afryki lub Ameryki Południowej, a Izraelczycy tłumaczą to tym, że chcą sprzedawać pomarańcze także w okresie, gdy nie ma ich zbiorów w Jaffie.

Izraelskie kino.

Może niektórych z Was zaskoczy, że Cinema City to izraelska firma. Poza siecią kin, Cinema City posiada także park rozrywki w Mszczonowie oraz 39.8% udziałów w spółce budowlanej Ronson Europe – w Polsce do firmy tej należy kilka nieruchomości kinowych Cinema City.

Do izraelskiego kapitału należą także niektóre działające w Polsce firmy budowlane np. Plaza Centres, która wybudowała kilkanaście centrów handlowych w Polsce – poznać je można m.in. po tym, że znajdują się w nich właśnie kina Cinema City, ale nie każde centrum handlowe z CC jest wybudowane przez Plaza Centres.

Izraelską firmą o ponad 50-letniej tradycji jest też sieć, będąca w założeniu połączeniem apteki, drogerii i perfumerii – Super-Pharm. Firma ta ma obecnie 57 placówek w całej Polsce i jak sama informuje, działa we wszystkich większych miastach naszego kraju.

Niezwykle istotną firmą produkcyjną, która należy do izraelskiego kapitału, jest firma farmaceutyczna Teva. Ta powstała już w 1901 roku w Jerozolimie firma, ma bardzo ugruntowaną pozycję w naszym kraju – swoje początki w Polsce datuje już na 1931 rok. Obecnie posiada fabrykę leków w Krakowie (PLIVA Kraków SA). Wcześniej prowadziła produkcję także w Kutnie, ale już we wrześniu 2015 roku cała działalność w tamtejszej fabryce została zatrzymana, a 200 pracujących tam ludzi straciło pracę, chociaż trzeba powiedzieć, że związki zawodowe doszły do porozumienia w kwestii sporego wsparcia finansowego po zakończeniu współpracy.

Teva chwali się, że oferuje w Polsce ponad 500 swoich produktów, wytwarza u nas blisko 4 miliardy tabletek i kapsułek rocznie, a jej leki w każdej minucie zażywa 145 pacjentów w Polsce. Do każdemu znanych produktów Teva należy m.in. Aviomarin, Flegamina, czy Vibovit.

Izraelski kapitał posiada u nas również silnego przedstawiciela branży transportowej – to firma Mobilis Spółka z o.o., należąca do największego przewoźnika autobusowego w Izraelu, firmy Egged Mobilis.

Co ten przewoźnik kontroluje w Polsce? Przede wszystkim firma ta obsługuje linie komunikacji miejskiej w Warszawie, Krakowie oraz Bartoszycach. Ponadto, do firmy należy 10 spółek PKS na terenie Mazowsza i Mazur – są to: PKS Ostrołęka, PKS Mrągowo, PKS Bartoszyce, PKS Ostróda, PKS Przasnysz, PKS Mława, PKS Ciechanów, PKS Mińsk Mazowiecki, PKS Płock i PKS Piotrków Trybunalski. Firma Mobilis wykonuje też przewozy okazjonalne i turystyczne.

Z najważniejszych izraelskich firm w Polsce to chyba wszystko. Jak widać, wcale nie jest ich tak dużo, chociaż trzeba przyznać, że generalnie są to duże podmioty, które posiadają znaczną część rynku w swojej branży. W porównaniu jednak z kapitałem niemieckim, wyraźne jest, że Izrael generalnie na pewno nie należy do największych zagranicznych inwestorów w Polsce.

Adam Stankiewicz
http://wspieramrozwoj.pl/

Autor, jak się wydaje, nie uwzględnia firm „niemieckich”, „włoskich”, „francuskich”, „amerykańskich” etc. które faktycznie są w rękach Izraelitów. No i oczywiście banków.
Admin

Komentarzy 31 do “Co jest izraelskie w Polsce?”

 1. Kwal said

  Proponuję, żeby Polacy bojkotowali wyroby tych firm…

 2. NICK said

  Ano, Adminie. Ano.

  A może ktoś napisze, z uzasadnieniem, CO, w dawnej Polsce jest….. polskie?
  50% + jeden udział. Przynajmniej?

  A tu i tak, z góry, zwracam uwagę, że ten udział polski może być „polski”.

 3. NICK said

  Lepiej, Kwal, których nie bojkotować?
  Napiszcie.

 4. robertgrunholz said

  Izraelska firma „Sapiens”, której kierownictwo składa się w całości z byłych funkcjonariuszy armii i wywiadu tego bliskowschodniego państwa, od ponad dwudziestu lat jest obecna na polskim rynku i jak do tej pory dostarczała usługi informatyczne między innymi dla Narodowego Banku Polskiego, Kancelarii Sejmu, Kasy Rolniczych Ubezpieczeń Społecznych, PZL Warszawa Okęcie, jak i dla banku PKO BP.

  Swego czasu wyszło na jaw, że to właśnie firma Sapiens stoi za tak zwanym „inwestorem z Kataru”, który miał wykupić stocznie w Gdańsku i w Szczecinie. Ostatecznie stoi ona jednak za innymi firmami, które posiadają znaczny pakiet akcji w (polskim już jedynie z nazwy) stocznictwie.

  Jakby tego było mało, zarówno ta firma, jak i jej izraelskie siostry, w tym także grupa Tahal kontrolująca spółkę Eko-Wark, są zainteresowane prywatyzacją miejskich sieci polskich wodociągów. O tym, jakie ma to znaczenie dla ich finansów, przekonywał swego czasu Michael Reiss, kierownik spółki Eko-Wark biorącej udział w Projekcie Odra.

  Warto dodać jeszcze tzw. ,,firmy ochroniarskie”, kierowane głównie przez starych UBeków i z personelem szkolonym w Izraelu.

  Czy jest już u nas ICTS?

  https://en.wikipedia.org/wiki/ICTS_International

  Ktoś w końcu ,,ochrania” nasze lotniska i poligony wojskowe.

  Wszystkie kamery także importuje się z Izraela.

 5. Polo said

  Dzięki za te informacje, wypunktowałem na kartce i będę wyrzekał się tego żydowskiego ścierwa.

 6. Swarożyc said

  AD 2
  W Polsce już nawet Episkopat nie jest polski…

 7. Polo said

  Dla użytkowników smartfonów polecam aplikację POLA. Często z niej korzystam w sklepie wielkogabarytowym.

  Poza tematem, ukisiłem czerwone buraczki tak jak ogórki, polecam.

 8. Piskorz said

  re 1..TO TRZEBA DRZEĆ SIĘ NA OKRĄGŁO…KUPUJ POLSKIE..! CIĄGLE O TYM PRZYPOMINAĆ!! PS WŁOSI POTRAFILI WYŚLIZGAĆ DOSTAWCĘ SIECI /RACHUNKI ZA WYSOKIE./..SKRZYKNĘLI SIĘ I PRZEZ JAKIŚ CZAS W TYM REJONIE KRAJU…BYŁO ZERO POŁĄCZEŃ../!!./ ..I DZIAD USTĄPIŁ!! MOŻNA ? MOŻNA.!! JAK SIĘ CHCE..

 9. Piskorz said

  re 5..” i będę wyrzekał się tego żydowskiego ścierwa.” SŁUSZNIE I NAUKOWO /POPIERAM/..NIECH INNI TAK ROBIĄ.!!PS CZY NIE MOŻNA SIĘ SKRZYKNĄĆ I NP TEN PARK ROZ. W MSZCZONOWIE OLAĆ X LUB 2..!! DAĆ LUDZIOM SYGNAŁ..O KINACH JUŻ NIE WSPOMNĘ..

 10. Obiektywnie rzecz biorąc izraelskie oznacza: należące do obywateli Izraela.
  Jednakże, posługując się frazeologią nieodżałowanego doc. Kosseckiego jest to … mało diagnostyczne.
  Użycie jednakże słowa na literę Z z kropeczką nad daszkiem mogłoby być podstawa do szerzenia tzw. hejtspiczki.

 11. pawel said

  Po h…ja IM firmy. Najwięcej pochłaniają mi opłaty, woda, prąd, gaz i podatki. Zbojkotujcie sobie podatki. Taki np. w cenie paliwa. A do pracy i dzieciaki porozwozić rowerem ciężko w zimie. Pranie trzeba im zrobić, wykąpać, nakarmić a i przy świeczce nie będą lekcji odrabiać.

  No i co jeszcze z polskimi wodociągami?

  To są pewne pieniądze, a nie jakieś firmy.

 12. Antyjudek said

  Parę słów o prawdziwym I sraj Elu NATO:

  TROSZKĘ PRAWDY HISTORYCZNEJ O ŻYDACH (w skrócie)

  Ci dzisiejsi pseudo żydzi – ok. 95%, nie przywędrowali z Izraela, tylko z Azji Środkowej!
  Są to pogańskie ludy koczownicze ugrofińskie (fińsko uralskie) mongolsko, turecko tatarskie, (plemię turskie), których z powodu ciągłych konfliktów i wszczynania wojen, ludy ościenne wypędziły z Azji Środkowej.
  Najpierw okupowali tereny dzisiejszej Ukrainy, które zdobyli podstępem – najazdami w nocy i znienacka napadając na tamtejsze słowiańskie ludy, niezwyczajne do walki: paląc, gwałcąc i mordując. Brali też w jasyr, co ładniejsze Słowianki sprzedawali arabom, a resztę jak bydło zwykłe traktowali i sprzedawali – za cenę bydła w niewolę. Byli pierwszymi handlarzami niewolników w Afryce. Handlarzami narkotyków.
  Urośli na bandytyzmie w tak wielka potęgę, że założyli sobie na tych ziemiach swoje własne państwo – Chazarię ze stolicą Ityl. (między Morzem Czarnym a Kaspijskim).
  To tam w 730 r. ich król Chan-Bulan, zmienił im religie na judaizm rabinistyczny, który wydał mu się bardziej atrakcyjny. Spodobała się Chanowi Chazarów religia Hebrajczyków, których Bóg Jahwe uczynił „narodem wybranym”, który zapanuje nad światem. Ponadto była to religia uniwersalna ze względu na Islam z jednej strony i chrześcijaństwo z drugiej. Dlatego religię tą ustanowił państwową i od tego czasu wprowadził jako obowiązkowe obrzezanie + pejsy, które mają świadczyć o głębokiej wierze i wielkiej pobożności.
  Od tego też czasu – przestali się uważać za Chazarów i zaczęli się uważać za Hebrajczyków 13 – zaginione pokolenie, które właśnie się odnalazło. Dlatego ich językiem nie jest hebrajski, tylko żargon jidysz, mieszanina językowa wyrazów mongolskich, tureckich i staroger-mańskich, których jest najwięcej… z hebrajskiego przejęli tylko ich alfabet i pisownię.
  Mają odwagę uważać się za tych najinteligentniejszych, a nie potrafili wymyślić własnego języka. Gdyby nas na świecie nie było, to do dzisiaj chyba nie potrafili by mówić po ludzku!
  Wcześniej czcili boga Fallusa – penisa, na którego punkcie mają – tak jak zawsze mieli totalnego fioła, czym cały świat zarazili… niektórzy podłączyli się już nawet na stale…
  „Muzeum pod fallusem” Grzybowa 3 – „Miłośnicy Gazety… i TV” to są oni, ich dzieci, wnuki i prawnuki i prawnuków wnuki – dzisiejsze „polskie” elity…
  Dlatego też jest tam dzisiaj wojna – bo roszczą sobie do Ukrainy jakieś prawa.
  Bowiem w 964 r. pierwszy król Rusi – Światosław, który pochodził z Duńskich Wikingów, obawiając się o swój los, zlitował się nad terroryzowanymi Słowianami. Zjechali się wtedy z całej płn. Europy i Skandynawii – Wikingowie, zwani w Europie Waregami, żeby wesprzeć brata w biedzie i w 965 r. wypędzili żydów Chazarów z ziemi ukraińskiej
  – wydawało się że na zawsze a oni rozpierzchli się po całym świecie, powżeniali się za zrabowane fortuny w królewsko-artstokratyczne rody i nadal robią swoje.
  Ten mściwy, podły „naród” pamięta swoje wydumane krzywdy do ostatniego pokolenia.
  Dlatego zafundowali tam, sztuczny głód, Katyń i Wołyń, wszystkie wojny i rewolucje na świecie, i tak już zawsze nam będą fundować zbrodnie – czciciele szatana!
  A cała reszta i wszystko z tego co najgorsze to ich misterna robota – jak się sami chwalą!

 13. cyt: „Ci dzisiejsi pseudo żydzi – ok. 95%, nie przywędrowali z Izraela, tylko z Azji Środkowej!” – powiedział Antyjudek.

  Jednakże nie jest to takie pewne.

  Teoria chazarska jest promowana przez….. no zgadnijcie …. przez kogo?:
  1. Koestlera
  2. Friedmana
  3. Sanda

  Hmmmm…..

  Wszyscy trzej należą do plemienia, które ja nazywam „młodsi, głupsi ale cwansi”

 14. Izraelska jest kontrola nad maszynami Toto-Lotka.

 15. Piskorz said

  re 13..Polecam książkę T. GRACZOWEJ „NIEWIDZIALNA CHAZARIA”.. a dopiero potem siać zamęt..!!

 16. Piskorz said

  re 12. DZiĘKI ..to to mniej więcej było..PS W DOWÓD WDZIĘCZNOŚCI POLECAM KSIĄŻKĘ H. FORDA /tak, tak tego
  od Forda/..ŻYD MIĘDZYNARODOWY”. WYD OSTOJA…JEST CO CZYTAĆ…ZAPEWNIAM..

 17. SHREK said

  @12-13

  Biblijnie to `straszni nie-bracia` a poza tym dzieci diabla Jezus Chrystus to mówił ostrzegając przed nimi a Apokalipsa Świętego Jana formułuje i opisuje ich jako Bestie rządzące przy Końcu Czasów !

 18. SHREK said

  @Admin,

  To fałszywi Izraelici dziś to ewidentne. Nie jest to dobre a tym bardziej Boże ! [ to na pokaz ]

 19. man© said

  taak

 20. […] Za: Dziennik gajowego Maruchy (2016-11-02) […]

 21. mgrabas said

  zapomniano o izraelskiej firmie Asseco, która tu robi gigantyczny interes

 22. pawel said

  Za: http://www.bibula.com/?p=90976

  KOMENTARZ BIBUŁY: Powyższa lista firm kontrolowanych, bądź będących pod bezpośrednim zarządem czy własnością izraelską, z pewnością jest jedynie cząstkowa – ale i tak groźna. Co ciekawe, jakoś nikt z czołowych dziennikarzy nie zajmuje się tematem uaktualniania tej listy. A może wreszcie ci wspaniali warszawscy dziennikarze śledczy zainteresują się działalnością np. mało znanej, acz potężnej firmy o nazwie Amdocs? W Polsce Amdocs ma swoją siedzibę na ul. Nowogrodzkiej 50. Czym zajmuje się Amdocs w Polsce? Ano właśnie, oto jest pytanie czym zajmuje się Amdocs w Polsce, bo na świecie zatrudnia 24 tysiące pracowników w 90 krajach i tam ta izraelska firma przejmuje systemy całej księgowości, Help Desk, sieci komputerowych czy CRM największych korporacji świata. Na przykład w Stanach Zjednoczonych jest monopolistą (czy ci dziennikarze wiedzą co to naprawdę znaczy być absolutnym monopolistą?… a jeśli tak, to dlaczego nie interesują się tym?) w zakresie przetwarzania danych telefonicznych rachunków wszystkich firm telekomunikacyjnych! Czy w Polsce jest tak samo? Czy w Polsce wszystkie rachunki telefoniczne wszystkich firm przetrwarzane są przez izraelską firmę? Oto jest pytanie!

 23. provincjal said

  A co israelskiego jest w Asseco ?

 24. Lily said

  A,moze raczej,co jeszcze nie jest ?.
  Doktryna L.K,wygloszona podczas pobytu w Izraelu,o ile sie nie myle w 2006 r.
  „Chociaz rzady w Polsce sie zmieniaja,ale
  stosunek do pozostanie ten sam,itd”.

 25. BJP said

  Plytki ten artykul.
  Zydowskie w Polsce sa Wyborcza i Nie : Szechter-michnik i Urban dwaj opluwacze Polski, ktorzy na oczernianiu mojej Ojczyzny stali sie milionerami. W otoczeniu szabesgojow trzesa opinia w Polsce. Maja ich w calych mediach i w telewizji „polskiej” jak najbardziej.
  Prosze mi powiedziec, ktorzy (biskupi) arcykaplani nie sa zydami ani szabesgojami. Z nadania swietego Wojtyly mamy ich cale tony.
  Jacy to zydzi i szabesgoje trzesa sadami i trybunalami – taka purchawa, ktora ze stanowiska w trybunale chce byc nadgubernatorem, to nie jest szabesgoj pelnej krwi?
  Takie sitwy plus ich pobratymcy w sluzbach specjalnych szabesgojskich, nabijaja kase swoim, a my Polacy nawet nie wiemy komu daja fortune.
  I MOZE SIE WYDAWAC, ze Adam Stankiewicz upraszcza sprawe, bagatelizuje majatek zydow i uspokaja Polakow, zebysmy nie postrzegali tego gigantycznego zlodziejstwa.

 26. revers said

  Dodatki do rent, emerytur niby ofair nasizmu, komunizmu .. takze dla Humerow, Molerow i ich wnukow, prawnukow, praprasemitow.
  http://www.polishclub.org/2016/11/02/rzad-polski-placi-swiadczenia-zydowskim-ofiarom-nazizmu-komunizmu-rowniez-dzieciom/?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook

 27. Lily said

  Re 26;Revers
  To, nie jest nic nowego…,swoi, swoim nabijaja
  kabze kosztem innych,”gorszy sort”.”Gorszy sort”,jak to oswiadczyll niejaki Jaroslaw ,wnuk
  Franciszki Swiatkowskiej.

 28. watazka said

  13
  Stonka ziemniaczana
  Koestnera zamordowali w Londynie za ksiazke 13 Plemie.
  Shlomo Sand ma bardzo duzo racji. Twierdzi, ze 90 % zydow to nie zadne korzenie tylko konwertyci.
  Przeciez cale panstwo chazarskie przeszlo na judaizm a wiec nie mialo nic wspolnego z Babilonia ani Jerozolima.
  Prof. Shlomo Sand twierdzi, ze wielu zydow to przechrzty, ktore przeszly na judaizm (obojetnie jaki) czesto dla zysku.
  Sam twierdzi, ze narod zydowski jako taki nie istnieje bo narod to wspolna historia, wspolne terytorium, wspolna religia i wspolny jezyk. Zydzi nie spelniaja zadnego z tych warunkow a jednak tworza grupe zwarta choc ‚bezprizorna”.
  Kiedy Shlomo Sand przylecial do Nowego Jorku na spotkanie z rabinami – bardzo ich wszystkich poturbowal:
  Udowodnil, ze Izrael jest jedynym panstwem, ktory ma wiekszosc obywateli poza granicami bez wyraznej przyczyny; ze zydzi nie maja wspolnego terytorium i do tego nie maja wspolnego jezyka, bo on Zyd, z polskich zydow, zeby pogadac z rabinami w N. Jorku musi mowic po angielsku.
  I jeszcze przylozyl, ze zyd nie musi byc religijny ale, zeby zostac zydem trzeba przejsc na judaizm. I dopiero jak rabiny zatwierdza zydostwo mozna przestac byc religijnym.
  Mnie sie najbardziej spodobal na spotkaniu w Sofii na uniwersytecie, kiedy spytal sluchaczy, kto to sa Kosowary.
  Zdaniem Shlomo Sanda, Kosowar to taki Albaniec, ktory nie chce mieszkac w Albanii.
  Strzal w 10-tke.

  To Shlomo Sand powiedzial, ze na jego uniwersytecie prowadzono badania genetyczne zydow, Ale nigdy nie podano wynikow bo podobno nie ma co oglaszac.
  U Shlomo w grupie zawsze jest duzo palestynskich studentow z czego Shlomo jest bardzo dumny.
  Shlomo Sand i Mike Peled, syn izraelskiego generala, naleza do grupy, ktora bardzo ostro krytykuje polityke Izraela wobec Palestyny. Obaj jezdza po calym swiecie, zeby o tym opowiadac, ze panstwo palestynskie musi powstac, zeby przestala sie przelewac krew.

 29. Boydar said

  @ Pan Macka

  Widzę, że wbrew deklaracjom, czyta Pan moje komentarze; a niektóre nawet trafiają Panu do rozumu. Cieszą ojca takie dzieci.
  ————–

  z Izraela (made in Israel) pochodzi także spora część elektroniki telekomunikacyjnej. Niestety, z ubolewaniem wypada przyznać, że najlepszej na świecie jakości.

 30. watazka said

  Firma izraelska zarzadza woda pitna w Polsce i Polacy placa podatek koszerny rabinom.
  Caly miliardowy dochod z trupow oswiecimskich idzie do Izraela.
  A poza tym – wszystkie pozostale firmy z wyjatkiem domow handlowych i bankow – naleza do … Polski?

 31. Lily said

  Re 6.
  Od biskupa w gore.moze znajdzie sie wyjatek
  od normy,(grupa trzymajaca wladze).

Sorry, the comment form is closed at this time.