Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Guardian: W jakim celu Zachód zrobił z Rosji „największego złoczyńcę”

Posted by Marucha w dniu 2016-11-03 (czwartek)

Kolejne oświadczenie o „rosyjskim zagrożeniu” – tym razem z ust szefa MI5 Andrew Parkera – odzwierciedla nie tylko sztampową retorykę w stylu „nowej zimnej wojny”, ale i zmusza do zastanowienia się nad kilkoma kwestiami, pisze publicystka gazety „The Guardian” Mary Dejevsky.

Najważniejsze, zdaniem autorki, jest pytanie, dlaczego władze Wielkiej Brytanii oraz kierownictwo służb specjalnych są tak skoncentrowane na „ewentualnym zagrożeniu ze strony Rosji”. Głosując za wystąpieniem z Unii Europejskiej, „pokazaliśmy, że sami możemy przynieść ewentualnie śmiertelne straty naszej stabilności narodowej” i „po co nam do tego Rosja?” – ironizuje Dejevsky.

„Zimna wojna” zakończyła się ćwierć wieku temu, Układu Warszawskiego już nie ma, Związek Radziecki się rozpadł. Nawet jeśli Rosja buduje „imperium”, jak powtarza się na Zachodzie, to na razie w jej aktywach są tylko Krym i wpływ na wschodzie Ukrainy, w Abchazji i w Osetii Południowej.

Niemniej jednak Rosja została uznana za potencjalne „zagrożenie” dla Zachodu. Jednocześnie Andrew Parker oświadczył, że w Wielkiej Brytanii znajduje się około 3 tysięcy „radykalnych islamskich ekstremistów”, a cyberataki – i nie tylko te ze strony Rosji – są zagrożeniem przyszłości. Ale to Rosja wciąż pozostaje „głównym straszakiem”, zauważa Mary Dejevsky.

Po pierwsze, oskarżenia pod adresem Rosji niosą dla Zachodu „małe straty”, bowiem z tych czy innych powodów stosunki są już od dawna zepsute. W stosunku do Rosji Zachód nie ma powodów, by myśleć o inwestycjach, jak to było z Chinami. A jeśli brytyjskie władze zastosowałyby ostrą retorykę wobec terroryzmu islamskiego, to w Wielkiej Brytani mogłoby dojść do społecznego i kulturowego konfliktu, uważa publicystka.

Po drugie, oskarżenia pod adresem Rosji pomagają Zjednoczonemu Królestwu nadawać na jednej fali z USA, gdzie Kongres i Pentagon nie mogą zrezygnować ze starego sposobu myślenia o „rosyjskim zagrożeniu”. A i teraz „rosyjska karta” jest aktywnie rozgrywana podczas kampanii wyborczej w USA i może nawet zmienić wynik wyborów, przy czym nie na korzyść kandydata Republikanów Donalda Trumpa, uważa Mary Dejevsky.

Po trzecie, w „eksperckim” środowisku już dawno przeważa twierdzenie o „silnej i złej Rosji”. Wprawdzie są też i młodzi analitycy, którzy zajmują zupełnie inne stanowisko, ale ich głosy toną w potoku „zakorzenionych stereotypów”. Weźmy chociażby obecnego ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, który z dziennikarza myślącego realistycznie zamienił się w „szalonego zwolennika zimnej wojny” — przypomina publicystka.

Trudno zrozumieć, dlaczego brytyjskie służby specjalne próbują wyobrazić sobie zagrożenie ze strony Rosji poważniej niż zagrożenie ze strony dżihadystów. Możliwe, że MI5 ma własne tajne powody. Jednak nie jest wykluczone, że największy sekret polega na tym, że „demonizować Rosję jest coraz trudniej”. W brytyjskim społeczeństwie coraz wyraźniejszy jest sceptycyzm odnośnie oskarżeń pod adresem Moskwy i chodzi nie tylko o „kremlowskie trolle”. Możliwe, że wkrótce brytyjskie władze nie bądą miały możliwości straszenia swoich obywateli Rosją, uważa Mary Dejevsky.

https://pl.sputniknews.com

Komentarzy 7 to “Guardian: W jakim celu Zachód zrobił z Rosji „największego złoczyńcę””

 1. Kronikarz said

  Co będzie w Polsce, jak Amerykanie pogodą się z Rosją?

 2. Alik said

  #1 Nic nie bedzie oprocz premii za nadgodzinne doopolizanie rosjan i chinczykow.
  Usraelitow lizal nieustannie, ale nie wylizali nawet hamerykanskich wiz.

 3. NICK said

  Nie wiadomo, Kronikarzu.
  A, że się godzą?
  Nie pierwszy to raz.

 4. Yah said

  Wszyscy analizują te wydarzenia po ludzku. Człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boga. Tak wiec ludzie ( a właściwie ci, którzy na to miano ) dopatrują się w wydarzeniach celowości, logiki etc. bo …. tak działa Pan Bóg. Jeśli natomiast przyjmiemy, że to czasy ostateczne, że ostatnia walkę o ludzkie dusze rozpoczął szatan to wszystko staje się jasne. Dla stworzeń boskich działania szatana są nieracjonalne bo skłóca, kłamie czyni zło i do złego namawia. Nie jest to z jego ( szatana) punktu widzenie nie logiczne. To jest logiczne – ma ludzi sprowadzić na szeroka drogę do piekła. I tu dochodzimy do sedna.

  Istoty, w których tli się gdzieś jeszcze jakaś iskierka Boga czuja, że coś jest nie tak, nie tak jak być powinno, próbują tłumaczyć postępowanie pachołków szatana w jakiś logiczny sposób – ale logicznie z punku widzenia DOBRA tego wytłumaczyć się nie da.

  Dla istot wierzących BOGU ( celowo WIERZĄCYCH BOGU, a nie wierzących w Boga, bo była na ten temat dyskusja) sytuacja staje się nie do zniesienia. Patrząc na świat odczuwają BÓL z powodu tego co się dzieje. Nie ból fizyczny a duchowy spowodowany tym, ze widzą jak łatwo ludzie dają się uwieść szatanowi, jak łatwo ludzie dają się sprowokować by bluźnić Bogu i jak ślepi pozostają na Boskie drogowskazy.

  Dla istot , których dusze już prawie ( bo przecież szansa, nadzieja na to, że ktoś ujrzy prawdę i się zmieni tkwi do końca, do śmierci) należą do szatana – wszystko jest OK. Mamy demokrację, wybory, gry interesów mocarstw, dyskusje kto kogo i w jakim celu.

  Warto pamiętać:

  Albowiem jak w czasie przed potopem jedli i pili, żenili się i za mąż wydawali aż do dnia, kiedy Noe wszedł do arki, i nie spostrzegli się, aż przyszedł potop i pochłonął wszystkich, tak również będzie z przyjściem Syna Człowieczego

  Kto krzywdzi, niech jeszcze krzywdę wyrządzi,
  i plugawy niech się jeszcze splugawi,
  a sprawiedliwy niech jeszcze wypełni sprawiedliwość,
  a święty niechaj się jeszcze uświęci!
  Oto przyjdę niebawem,
  a moja zapłata jest ze mną,
  by tak każdemu odpłacić, jaka jest jego praca.

  Tak więc jakiekolwiek ludzkie interpretacje na nic się zdadzą, owszem będziemy „żenili się i za mąż wydawali” ale niech nam nie umknie meritum tego co się dzieje i znaczenie tego wersu Objawienia Św. Jana. Pan Bóg daje wszystkim szanse tylko jedni wykorzystują to aby byś jeszcze bardzie sprawiedliwymi i świętymi, a inni wręcz przeciwnie do tego by jeszcze bardziej upaść i splugawić się. Tragedia jest to, że zło nadal jest dla ludzi atrakcyjne – mami ludzi wszechwiedzą, pozorami możliwości kontrolowania życia , szatańska namiastką boskości. Metody szatana opisane w Księdze Rodzaju zastosowanie wobec pierwszych rodziców i stosowane wobec nas niewiele się zmieniły ….

 5. Głos Prawdy said

  W zasadzie przyczyny i odpowiedzi są jednoznaczne. Można było przewidzieć środki w tej walce przeciwko Rosji. Rosja jest zbyt wielkim geopolitycznym przeciwnikiem, rywalem Zachodu, więc przeciwko niej wykorzystują różne sprytne sposoby. Na szachownicy Rosja nie jest królem, bo to bezbronna postać, a raczej królową – a by usunąć królowę, trzeba wiele ruchów zaplanować z wyprzedzeniem i obstąpic ją ze wszystkich stron.
  Wojna informacyjna, wyprany mózg ludzi Zachodu jeden z takich kroków. Spójrzcie, nie można nawiązywać, powoływać się na żadne źródło rosyjskie, odrazu nieufność, rusofoby atakują

 6. Carlos said

  oni sie zawsze pogodza, tylko ze w Polsce bedzie juz …” po Wietnamie”

 7. Joe said

  Nie lamcie sobie tym glowy.Chazarojudy maja wyssane z mlekiem matek POdlizywanie sie Nowej Wladzy….Bolszewikow na Wschodzie w 39-tym witali kwiatami i budowali bramy…Najpiekniejsze cory byly ofiarowne na wieczor oficerom.Naszym zablokuja dostep do koryta oglupianiem i propaganda.Nie martwcie sie..

Sorry, the comment form is closed at this time.