Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Róbert Švec dla Xportalu: NATO to bandycka marionetka USA

Posted by Marucha w dniu 2016-11-03 (czwartek)

Prezentujemy Państwu wywiad przeprowadzony z liderem Słowackiego Ruchu Odrodzenia, ugrupowania, które zorganizowało w tym roku na Słowacji masowe protesty przeciwko polityce migracyjnej UE. Z Róbertem Švecem rozmawiał Bartosz Bekier.

BB: Proszę opisać Państwa organizację. Czy Słowacki Ruch Odrodzenia (SHO, słow. Slovenské Hnutie Obrody) czerpie z inspiracji HSĽS (pol. Słowackiej Partii Ludowej Hlinki)? Jeśli tak, to czy chcecie kontynuować tradycje ks. dr Tisy, Alexandra Macha, Vojtecha Tuki, Karola Sidora, czy istnieją jednak jakieś wyjątki?

RŠ: Słowacki Ruch Odrodzenia odwołuje się do słowackiej tradycji. Nawiązujemy do pracy i dziedzictwa wszystkich ważnych Słowaków i ich organizacji, które pracowały na korzyść Słowacji. Do takich organizacji należy również HSĽS na czele z Andrejem Hlinką, a także Jozefem Tisą.

Pierwszy przywódca Gwardii Hlinki, premier i minister Państwa Słowackiego Karol Sidor był znany jako zwolennik powołania unii polsko-słowackiej. Czy uważacie, iż bliska polsko-słowacka współpraca powinna mieć miejsce również dziś?

– Uważam, że w dzisiejszych czasach ważne jest, aby wspólnie wybrzmiewał głos państw Grupy Wyszehradzkiej. U szczytu kryzysu imigracyjnego wspólne działanie i stanowisko naszych krajów okazały się dostatecznie silne i efektywne. Jeśli chodzi o bliską współpracę polsko-słowacką, nie chcemy się przed nią bronić, ale musi ona przebiegać na zasadzie „równy z równym”.

Na Słowacji i w innych krajach europejskich sukces wyborczy ĽSNS Mariana Kotleby był szeroko komentowany jako skandal, zwycięstwo nazistów itd. Jaki jest Wasz stosunek do tej partii?

– Z partią ĽSNS nigdy nie mieliśmy i w danej chwili nie mamy oficjalnego kontaktu ani z nią nie współpracujemy. Chciałbym jednak podkreślić, że ĽSNS dostała się do słowackiego sejmu w sposób legalny za pośrednictwem demokratycznych wyborów. Demokracja musi polegać również na tym, abyśmy szanowali głos każdego pojedynczego obywatela. Skoro część słowackich wyborców zdecydowała, że chce aby ĽSNS reprezentowała ich w parlamencie, my demokraci musimy tę decyzję wyborców zaakceptować.

Czy SHO posiada polityczne ambicje?

– Tak, mamy. W maju tego roku po ponad 12 latach istnienia i pracy jako ruch obywatelski ogłosiliśmy swoje wejście do polityki.

Problematyka związana z mniejszością romską wydaje się być ważną częścią słowackiego życia politycznego. Jak chcecie rozwiązać kwestię cygańską na Słowacji?

– W prosty sposób. Kto nie będzie miał ochoty pracować, przedstawiać sobą jakąś wartość, respektować prawa i nie będzie wiedział jak przystosować się do norm społecznych, nie będzie też jeść i mieć tu swojego domu. Ta zasada będzie obowiązywała wszystkich obywateli naszego kraju, bez żadnej różnicy. Jeśli komuś się to nie spodoba, granice są otwarte.

Czy Wasza organizacja występuje przeciwko UE i NATO? Jeśli tak, to jakie są tego powody i co proponujecie w miejsce tych organizacji?

– NATO jest bandycką i agresywną organizacją, która służy do forsowania egoistycznych celów USA na całym świecie. My postulujemy aby Republika Słowacka stała się państwem neutralnym, podobnie jak Austria, Szwajcaria, lub Szwecja. Jeśli chodzi o Unię Europejską, Europa jest skazana na współpracę narodów i państw, ale na pryncypium „równy z równym”, a nie na takiej zasadzie, że biurokraci w Brukseli coś postanowią, a państwa członkowskie muszą to wykonać. To się musi skończyć. Postulujemy Europę suwerennych państw, które będą się wspólnie porozumiewać i współpracować ze sobą, służąc interesom swoich obywateli, a nie interesom grup finansowych i oligarchów.

Kto według Was jest odpowiedzialny za kryzys migracyjny w Europie? Jak rozwiązać ten problem?

– Większość Słowaków zdaje sobie sprawę z tego, że problemy z imigrantami zostały sprowokowane przez politykę zagraniczną Sojuszu Północnoatlantyckiego, motywowaną interesami mocarstwowymi Stanów Zjednoczonych. Ich polityka ma znaczący wpływ na eskalację napięcia i dewastację generującą nowe fale uchodźców z krajów Afryki, Bliskiego i Środkowego Wschodu. To nie Słowacy bombardowali państwa, z których uderzają w naszą stronę fale imigrantów. Słowacy nie wywoływali różnych „demokratycznych” rewolucji, których celem było obalenie legalnych władz w państwach, w których dzisiaj nie istnieje jeden, centralny rząd, państwach stojących nad krawędzią rozpadu, gdzie rządzi gwałt i chaos.

Jakie akcje na polu społecznym i politycznym planujecie w najbliższej przyszłości?

– Będziemy oczywiście sukcesywnie kontynuować nasze długoterminowe projekty, jakim jest np. projekt „Staráme sa” (pol. „Opiekujemy się”), dzięki któremu pomagamy rodzinom borykającym się z problemami socjalnymi. W dalszym ciągu będziemy wydawać czasopismo „Prawo Narodu”, organizować uroczystości przy okazji ważnych rocznic związanych z naszą historią, ażeby Słowacy zdawali sobie sprawę, że jesteśmy narodem ze wspaniałą historią. Będziemy również reagować na aktualne wydarzenia politycznie na Słowacji i w Europie. Jeśli pojawi się taka potrzeba, zwołamy kolejne demonstracje uliczne, tak jak w tym i poprzednim roku, aby Słowacy wyrazili swoje zdanie – nie tylko w kwestii imigrantów, dyktatu Brukseli, lub polityki NATO. Na bieżące wydarzenia będziemy reagować szybko i elastycznie.

(Tłumaczenie z języka słowackiego: Bartosz Bekier)
http://xportal.pl

Komentarzy 14 to “Róbert Švec dla Xportalu: NATO to bandycka marionetka USA”

 1. ERROR 404 NSZ said

  Czyli można..

 2. Wypada jeszcze zadać pytanie czyją marionetka jest USA?

 3. adsenior said

  ad 2. Tak, zasadnicze pytanie!

 4. Ci też jeszcze wierzą w „Europę suwerennych państw”….

 5. revers said

  Przy okazji mozna oczyscic bliski wschod pod wielki Izrael, szabasgoje z nato, usraela, jewrouni pomoga, w Polin to juz na slepo wezma …

  http://www.renegadetribune.com/the-refugee-crisis-and-the-creation-of-greater-israel/

 6. BORU said

  Zeby sie niepogubic w tym wszystkim KTO KIM JEST.Poprostu to wladza jest WROGIEM PUBLICZNYM NR1.A SZCZEGULNIE LUDZIE ktorzy stoja za plecami tejze ;wladzy.TO WLASNIE ONI RZADZA.
  I ZA NICH LUD MUSI SIE JUZ BRAC I TO FIZYCZNIE…….Koniec milosci wzgledem tych DRANI

 7. Yah said

  Ad 1

  Można ? Można, ale warunek jest jeden ( choć zuuuupełnie niepoprawny politycznie) – jednolitość etniczna i brak wewnętrznych, ukrytych wrogów. Tak sobie myślę, że jak by rdzennych Polaków spędzić do getta obejmującego ze trzy województwa też by można zrobić to co się robi na Słowacji. No ale wtedy kto by pracował na tą resztę ? Okrojone do granic możliwości Nowe Królestwo Polskie wcale nie byłoby takie złe oczywiście dla narodu bo dla „elit” niekoniecznie ….

 8. Adam Ryglowski said

  Ad 7 ) No to tak Yah’u .
  DOSKONAŁY !!! P O M Y S Ł !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  a potem pierdolnąć w to towarzycho jedną , malutką ,
  o malutkim zasięgu bombkom , najlepiej A , a może N .
  Biedaki TAM nie zdążą (na piechotę), reszta tchórzy , którzy jeszcze uznają „JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA…”
  SCHOWAJĄ SIĘ ZA spódnicami „swoich” kobiet.
  ………
  a w tym El Dorado „polskości” będą „NASI”…..
  I TO BĘDZIE MINUTA CUDU DLA RESZTY , tzn. normalnych Polaków (a to też pojęcie z gat. S F )
  🙂

 9. revers said

  w praktyce na poligonie …
  http://www.juznibanat.rs/slovensko-bratstvo-2016-desant-u-kovinu-gadanja-na-poligonima-foto/

 10. Stan said

  Assange ujawnia: finansowane Fundacja Clintona i pochodzi z tego samego źródła.
  Opublikowany 04.11.2016

  Fundacja Charytatywna demokratycznego kandydata na prezydenta Hillary Clinton, „Clinton Foundation”
  i organizacja terrorystyczna Islamskiego Państwa (również Daesh, IS) finansowane są z tych samych źródeł,
  jak założyciel Revelation Wikileaks, Juliana Assange, powiedział.

 11. Yah said

  Ad 8

  W świetle tego co Pan napisał w takiej sytuacji są przecież Czesi, Słowacy, Węgrzy itd. a potem „a potem pierdolnąć w to towarzycho jedną ,….” i nie ma Czechów …….. . Chyba przez przypadek wytłumaczył Pan przyczy rozproszenia pewnego narodu. Gdzie by potem nie p…nąć to i tak gdzieś zostaną ……

 12. Yah said

  Ad 8

  „tzn. normalnych Polaków (a to też pojęcie z gat. S F )” Tu tez ma Pan rację tylko to chyba nie science fiction tylko fantasy o narodzie , który kiedyś był ( ale nikt nie wie gdzie i kiedy i kim naprawdę bo źródła „zniknęły”) i pod który podszyli się „nasi” tworząc sobie eden. Problemem jest, że „nasi ” nie lubią pracować stąd napływ taniej siły roboczej i nabywców badziewia z Ukrainy, którzy myślą, że załapali Pana Boga za nogi. Złapali tylko nie Pana Boga, nie za nogi tylko za rogi i pociągnie ich nie do góry, tylko w zupełnie inne miejsce.

 13. Adam Ryglowski said

  Ad 11 i 12 ) Sz. P. Yah’u . Wróciłem właśnie z Czech.
  Normalny NARÓD !!! Wszyscy wiedzą , że politycy / politykierzy zbierają „dolę” za przekręty . ALE TO MA JAKIEŚ GRANICE – I TO ONI PILNUJĄ , CO BY WŁOŚCIANIE / MIESZCUCHY NIE MIELI ZDJĘTEJ SKÓRY RAZEM Z MIĘSEM ( co u nas jest od ’89 )

  A na koniec coś niestosownego
  Znamy bajkę o lisie , którego pchły obsiadły totalnie .
  Dobrą radą było , aby lisek założył na łepek kępkę mchu ,
  a potem zanurzał się w potoku .
  Nie znającym tej bajki podpowiadam – WSZYSTKIE PCHŁY
  ZGROMADZIŁY SIĘ NA CZAPCE LISA …..

  a podpowiedż dla DEBILI – LIS ZANURKOWAŁ !!!

  p.s.
  MY PRACUJEMY , I MOŻEMY PRACOWAĆ – TYLKO ZA
  CO – ZA ŚMIECI , – ZA KTÓRE , PO OPŁACENIU CZYNSZU
  OPŁAT ZA GAZ , PRĄD ,WODĘ I ( np. podatek za padający deszcz – vide Wrocek ; a za chwilę będzie wszędzie – bo to PRZESZŁO )-
  ZA ŚMIECI – Z KTÓRYMI IŚĆ DO SPUDZIELNI (marketu) to strach , czy nie wyda się 10 -20 zł za dużo ???
  …..
  KOMUNA N A D E J SZ Ł A , czy dopiro w drodze ???

 14. Yah said

  Ad 13

  Panie Adamie Szanowny tymi słowami:

  „MY PRACUJEMY , I MOŻEMY PRACOWAĆ – TYLKO ZA
  CO – ZA ŚMIECI , – ZA KTÓRE , PO OPŁACENIU CZYNSZU
  OPŁAT ZA GAZ , PRĄD ,WODĘ I ( np. podatek za padający deszcz – vide Wrocek ; a za chwilę będzie wszędzie – bo to PRZESZŁO )-
  ZA ŚMIECI – Z KTÓRYMI IŚĆ DO SPUDZIELNI (marketu) to strach , czy nie wyda się 10 -20 zł za dużo ???”

  opisał Pan świetnie sytuacje „normalnych Polaków”.

  Kobita po przyjściu z roboty mi płacze bo z największym stażem zarabia najmniej i zap….ala za trzy dziuńdzie które się tylko malują i na niczym nie znają w związku z czym do niczego ( z wyjątkiem malowania siebie)ich się nie dopuszcza bo by co spieprzyły. Zresztą szefostwo tez nie czai bazy i ….. tak jest wszędzie – w firmach, urzędach, na uczelniach, w spółkach itd.

  „A na koniec coś niestosownego
  Znamy bajkę o lisie , którego pchły obsiadły totalnie .
  Dobrą radą było , aby lisek założył na łepek kępkę mchu ,
  a potem zanurzał się w potoku .
  Nie znającym tej bajki podpowiadam – WSZYSTKIE PCHŁY
  ZGROMADZIŁY SIĘ NA CZAPCE LISA …..”

  Mądra bajka tylko trzeba by zanurkować w głęboką biedę, niewygody i na tyle długo by pchły nie wytrzymały. Problem w tym, że stanowimy stadko lisów i niektóre z lisków wolą się drapać niż nurkować w zimnej wodzie i ….. to jest główny problem.

  Bo Czesi po 1989 roku robią wszystko by ” CO BY WŁOŚCIANIE / MIESZCUCHY NIE MIELI ZDJĘTEJ SKÓRY RAZEM Z MIĘSEM” , a u nas odwrotnie ktoś pilnuje, żeby przypadkiem kawałek mięsa nie został na …..szkielecie Polaka. Problem w tym , że szkielety Polaków , pomimo, ze zostały z nich tylko szkielety nadal sadzą , że ze skóry i mięsa obdzierają ich Polacy.

Sorry, the comment form is closed at this time.