Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Dzień pamięci o gehennie małych Polaków w niemieckim obozie na Przemysłowej w Łodzi. A były to dzieci AK-owców…

Posted by Marucha w dniu 2016-11-04 (piątek)

Unikatowe zdjęcia, listy i mapy sytuacyjne będą pokazane w świątyni mariackiej na łódzkich Bałutach podczas wystawy poświęconej martyrologii dzieci i młodzieży, którą można będzie oglądać od 4 listopada br.

Przy okazji wystawy 5 listopada zostanie zorganizowana również Msza za poległych w obozie, a po niej ulicami miasta przejdzie marsz pamięci.

Jak informuje KAI ks. ks. Krzysztof Majacz, proboszcz kościoła mariackiego i organizator inicjatywy, podczas wystawy „Czas niewoli, czas śmierci, martyrologia dzieci i młodzieży polskiej w Łodzi w latach 1939-1945” będzie można zobaczyć mapy sytuacyjne, plansze przedstawiające historię „małego Oświęcimia”, a także zdjęcia samego obozu i młodzieży, która tam przebywała.

Podczas wystawy będzie można też zapoznać się z treścią zachowanych listów pisanych przez małych więźniów do swoich rodziców.

Wystawa korzysta z zasobów Muzeum Tradycji Niepodległościowych, które przechowuje pozostałości po obozie koncentracyjnym dla dzieci i młodzieży w Łodzi. Ukazują one na tragiczny los polskich dzieci przetrzymywanych w „małym Oświęcimiu” oraz okrutne metody stosowane przez niemieckich oprawców.

Wydarzeniem towarzyszącym wystawie będzie odprawiona pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego w czwartek 5 listopada br. Msza w intencji dzieci pomordowanych w łódzkim obozie. Po niej odbędzie się przemarsz ulicami Łodzi z kościoła mariackiego pod pomnik „Pękniętego Serca” , który upamiętnia ofiary obozu zorganizowanego podczas wojny przy ul. Przemysłowej.

Jak mówi w rozmowie z KAI Władysław Gińczuk, współorganizator wydarzenia, nie jest to pierwsza inicjatywa upamiętniająca martyrologię dzieci i młodzieży podczas II wojny światowej.

Takie marsze pamięci organizujemy co rok – mówi współorganizator.

Udział w uroczystościach potwierdziła łódzka organizacja Związku Strzeleckiego. Do uczestnictwa w marszu pamięci zostali zaproszeni też nauczyciele i uczniowie pobliskich szkół – dodaje Władysław Gińczuk.

Wystawę będzie można oglądać do 15 listopada.

Obóz izolacyjny przy ulicy Przemysłowej w Łodzi, nazywany „Małym Oświęcimiem” powstał 1 grudnia 1942. Był częścią żydowskiego getta. Przeznaczony był dla polskich dzieci i młodzieży od 8 do 16 roku życia, przyłapanych na drobnych kradzieżach, szmuglu oraz ulicznym handlu, a także bezdomnych albo których rodzice zostali aresztowani lub straceni.

Obóz dzieci i młodzieży w Łodzi był jedynym na terenach polski tego typu ośrodkiem, który miał charakter koncentracyjny. Przetrzymywani w nich młodzi Polacy podlegali w nich takiemu samemu przymusowi pracy jak w obozach dla dorosłych i stosowano wobec nich tak samo dotkliwe kary.

KAI/Prej
Autor: Dodatek historyczny portalu wPolityce
Za http://wpolityce.pl

Zob. też:
http://wpolityce.pl/polityka/170349-lodz-przywraca-pamiec-oboz-koncentracyjny-na-przemyslowej-byl-hitlerowskim-tworem-do-ktorego-zwozono-polskie-dzieci-z-calego-kraju

Komentarzy 8 to “Dzień pamięci o gehennie małych Polaków w niemieckim obozie na Przemysłowej w Łodzi. A były to dzieci AK-owców…”

 1. adsenior said

  Moim pierwszym szefem, w pracy zawodowej, był taki były więzień z Przemysłowej. Sporo o tym swoim pobycie opowiadał.

 2. Zbyszko said

  Aż serce się kroi, gdy się coś takiego czyta… „Co uczynicie tym najmniejszym, to tak jakbyście to Mnie uczynili”…

 3. Adam Ryglowski said

  Był Zamość – i dzieci Zamojszczyzny . Była też Łódż .

  Kiedy to stado ( bo to już nie Naród ) znad Wisły zrozumie , że tamtejsze metody będące KOSZTOWNYMI I PRACOCHŁONNYMI ZOSTAŁY ZMIENIONE .
  Nie potrzeba było wojny (zresztą przegranej przez normalnego człowieka – mającego SUMIENIE , albo stosującego w życiu X Przykazań – wszystkie dziesięć , a nie x-? ).
  W czasie transportów z ZAMOJSZCZYZNY – OBCY P O L A C Y – WYKUPYWALI te dzieci , z transportów , które szły do III rzeszy .

  A co dziś ?

  Za czasów mojej młodości 🙂 nazywało się postępowanie na strusia – DULSZCZYZNĄ (od Krakowskich Dulskich )

  A co dzisiaj?

  SALA , BIURO , GABINET – osoba z „godłem” – i … w A.D.2016 dzieciaczki , których rodzice mieli PECHA , … ZACZYNAJĄ DROGĘ TYCH RÓWIEŚNIKÓW Z LAT 1942 – 1944 …( I POTEM TEŻ .???)

 4. revers said

  Oboz koncteracyjny dla dzieci i tak zwane domy dziecka, ktore czesciowo podlegaly pod jurysdykcje Jungenamtow, a z tamtad szybko 200 tys. dzieci polskich adaptowano w niemczech.

  Lub Dzieci Pedagoga Korczaka

  .https://s12.postimg.org/ugj53e2sd/dziecikorczaka.jpg

  co ciekawsze ta fotke z Korczakiem mozna bylo znalezc na rosyjskim portalu spolecznosciowym z komentarzem rosjanina: „Polacy zapomnieli” – jak bylo lub jak podludziem bylo sie.

 5. Zbyszko said

  Adam Ryglowski @3 ma Pan rację. Ta instytucja która specjalizuje się w odbieraniu dzieci polskim rodzicom nazywa się MOPR (Miejski Ośrodek „Pomocy: Rodzinie). Prośba o pomoc może skończyć się odebraniem dzieci, które trafiają do „adopcji” także zagranicznej, gdzie prawo do niej mają np homoseksualiści.

 6. awkzim said

  Wq…a mnie mieszanie wszystkiego. Pomnik, a właściwie szczątki obozu, jest przy wjeździe do Łodzi. O ile mnie pamięć nie myli, a było to ponad pół wieku temu, to pierwszymi więźniami obozu były dzieci z Zamojszczyzny. Co to ma z AK. I jeszcze jedno, mało kto o tym wie, ale można spotkać inną kategorię małoletnich więźniów obozów koncentracyjnych – dzieci urodzone w tych obozach. Zresztą dzieci z Przemysłowej po ukończeniu 16 roku życia były kierowane do obozów koncentracyjnych dla dorosłych.
  Przy okazji link
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Obóz_przy_ul._Przemysłowej_w_Łodzi

 7. SHREK said

  `KAI/Prej` – w dowolnym tłumaczeniu `stękanie diabla` ;

  Jeden gud.laj.lejwoda napisał drugi to przepisał..

  Postawić sobie i zamieszkać, turnusowo, okolorocznie, taki `obóz pracopolglądu`, taki polski kibuc w środku Polinu [ W-wka plus Kra-wek i otoki z Lwówkiem] i tam się uścis.kiwać na gwizdek !

  Hop-hop ! Hip-hop !

  Anty-zazi ! Zawsze Parach i jego Idiota !

  Kto szczuje narodowym niemieckim socjalizmem aka eg.ONR polski, podszywa pod
  Boga Jedynego, szafując nim nadaremno, ten jest twój ukryty zażarty wróg Żygad.ło !

  Anegdotek; co robi rab obszczy_murek pod `ściana płaczu` pozostała po twierdzy rzymskiej ?
  Się wahha ustosunkowując ze swym bogiem owocne `prace` nad goim, wspominając `ajaj` autentycznie, prawa łapka w górę, swoje holokastowanie !

  [ ni ma raju mazgaju a w piekle są same talenty i trudno o alimenty i diamenty ]

 8. SHREK said

  O rasie -zmie gatunku w wykonaniu lubianego `charciego chapelina`, ktory z nich byl gatunkowo bardziej szlachetny, komik i pajac czy ojciec duchowy i przewodni Niemiec, oj to się Funkom powiedziało, mycki podskoczą hop-hop 🙂

  .https://www.youtube.com/watch?v=WfyFP9-NdX8

Sorry, the comment form is closed at this time.