Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Putin wysyła sygnał do władz w Warszawie: „Dialog z Polską jest możliwy. Możemy go odbudować”

Posted by Marucha w dniu 2016-11-10 (czwartek)

Prezydent Rosji Władimir Putin, odbierając listy uwierzytelniające od nowego ambasadora Polski w Moskwie, stwierdził, że stan stosunków rosyjsko-polskich trudno dziś uznać za zadowalający. Dodał jednak, że przywrócenie dialogu politycznego jest możliwe na podstawie wzajemnego szacunku i pragmatyzmu.

– „Ze swojej strony jesteśmy gotowi zrobić wszystko, by osiągnąć ten cel”. Czy polski rząd wykorzysta okazję i podejmie próbę przywrócenia normalności na linii Warszawa – Moskwa?

Zmieniające się dynamicznie okoliczności geopolityczne wymagają pewnej dozy elastyczności. Szczególnie, gdy mówimy o takim kraju jak Polska – czyli zbyt dużym, aby całkowicie podporządkować się innym i płynąć z nurtem wyznaczanym przez brukselskich eurokratów, a jednocześnie zbyt małym, by móc myśleć o całkowicie niezależnej pozycji na arenie międzynarodowej.

Wczoraj wybory prezydenckie w USA wygrał Donald Trump. Przyszłoroczne wybory we Francji prawdopodobnie wygra Front Narodowy Marie Le Pen, a w Niemczech definitywnie z urzędem kanclerskim będzie się musiała pożegnać Angela Merkel.

To wszystko sprawia, że władze w Warszawie będą musiały przedefiniować pewne założenia w swojej polityce międzynarodowej – szczególnie te, które były jeszcze konsekwencją polityki prowadzonej przez poprzednią ekipę z Radosławem Sikorskim i Grzegorzem Schetyną na czele. [W tępej antyrosyjskości prześcignęła ich jednak obecna ekipa – admin]

Linia działania naszego ministerstwa spraw zagranicznych powinna być bardziej pragmatyczna. Pod tym względem koniecznie trzeba odnotować słowa, jakie wypowiedział Władimir Putin:

„Wiemy, że stan stosunków rosyjsko-polskich trudno uznać dziś za zadowalający. Uważamy jednak, że przywrócenie dialogu politycznego jest możliwe na podstawie wzajemnego szacunku i pragmatyzmu. Ze swojej strony jesteśmy gotowi zrobić wszystko, by osiągnąć ten cel.”

Czy rząd PiS wykorzysta nadarzającą się okazję i przynajmniej spróbuje zrestartować relacje na linii Warszawa – Moskwa? Wszak trudno wyobrazić sobie dogodniejszą do tego sytuację. To Putin występuje z inicjatywą. Teraz wystarczy „pociągnąć” narrację i czekać co z tego wyniknie. Ryzyko, że coś stracimy jest niewielkie, a potencjalne zyski (w postaci normalizacji) wydają się być realne – no chyba, że słowa Putina to zwyczajny blef. Nie przekonamy się jednak o tym, póki nie spróbujemy.

Czy Jarosława Kaczyńskiego (bo wiadomo, że to on będzie podejmował ewentualne decyzje) stać na przełamanie niechęci i wewnętrznego oporu?

Źródło: Putin: Dialog z Polską jest możliwy. Możemy go odbudować na podstawie wzajemnego szacunku (TelewizjaRepublika.pl)

http://niewygodne.info.pl

Zaskakuje (?) wyraźna zmiana tonacji w odniesieniu do Rosji i do prezydenta Putina. Zamiast rutynowych zwrotów o „dyktaturze” i „agresji” mamy spokojny, pozbawiony inwektyw opis rzeczywistości, do tej pory obecny jedynie w siedliskach ruskich agentów i putinowskich trolli.
Czyżby to wybór p. Trumpa na stanowisko prezydenta USA („zmieniające się dynamicznie okoliczności geopolityczne”) ?
Admin

Komentarze 34 to “Putin wysyła sygnał do władz w Warszawie: „Dialog z Polską jest możliwy. Możemy go odbudować””

 1. Maverick said

  Już kiedyś pisałem ze nie tylko polskie kundelki podwiną ogonki, ale cała seria zmian zacznie się na świecie, bo ludzie mają już dość libertyńskiego lewactwa, demoralizacji i ekonomicznej głupoty.

 2. AniaK said

  „Czy Jarosława Kaczyńskiego (bo wiadomo, że to on będzie podejmował ewentualne decyzje) stać na przełamanie niechęci i wewnętrznego oporu?”

  Sam na pewno sobie nie poradzi. Jak ładnie poprosi, to z Panią Hanią możemy mu towarzyszyć 🙂

  .https://www.youtube.com/watch?v=YKlbJnAGOHQ

 3. NICK said

  Wszystko dobrze, pięknie i chętnie.
  Także z przekonaniem, że Putin nie rzuca słów na wiatr.
  I, daj Boże pojednania.

  [niepokoi mnie ‚źródło’; tv republika]

 4. Yah said

  „Czy rząd PiS wykorzysta nadarzającą się okazję i przynajmniej spróbuje zrestartować relacje na linii Warszawa – Moskwa? Wszak trudno wyobrazić sobie dogodniejszą do tego sytuację. To Putin występuje z inicjatywą. Teraz wystarczy „pociągnąć” narrację i czekać co z tego wyniknie. Ryzyko, że coś stracimy jest niewielkie, a potencjalne zyski (w postaci normalizacji) wydają się być realne – no chyba, że słowa Putina to zwyczajny blef. Nie przekonamy się jednak o tym, póki nie spróbujemy.”

  Nie przeceniajmy możliwości intelektualnych rządzących w Warszawie. Ograniczają się one do powtarzania zdań usłyszanych w telefonie z Waszyngtonu do momentu wypowiedzenie ich w TV, na mównicy sejmowej czy na konferencji prasowej. Ponieważ telefon może być głuchy – głuchego milczenia spodziewajmy się ze strony Warszawy.

  Poza tym, jak można traktować poważnie ludzi, którzy tak przez ostatnie lata zachowywali się w stosunku do Rosji.Czyli reka wyciągnięta nie mniej na zasadzie baaaaarzo mocno ograniczonego zaufania.

  ——
  Nie inaczej, Panie Yah… nie inaczej…
  Ten rząd jest w oczach Rosjan spalony.
  Admin

 5. Yah said

  Ad 3

  A mnie panie Nicku niepokoi co innego.

  Służby specjalne działają ? Tak Dokumenty polskie z powojnie w archiwum KGB są? Tak Podsłuchy działają ? Tak Jak można ten rzad i wszystkie inne traktować jako polski ? Kurna, my wiemy, ze nie działa on z polską racją stanu a Rosjanie nie wiedzą ? Wiedza,ale nie chodzi o pojednanie tylko o politykę i kwestie ukraińską w której tzw. polski rząd Rosji bruździ. Rosjanie odrobili prace domowa i więcej Polsce ściągać nie dadzą. jedyna szansa, że weźmiemy się sami za naukę – na co specjalnie nie liczę.

 6. NICK said

  Pozdrówmy zatem żond. „Polski”.

  Zjechałem na wieś. Byłem u sąsiada. Tzw. miejscowego.
  Byliśmy we chlewie.
  „Uczuciowo” pozdrowiłem jego maciorę.
  Może by ją na ministra?
  Taka ładna.

 7. Yah said

  Ad 6

  A tłusta aby ? Ta maciora. Jak tłusta to się nada. Nie dość , że ładna, tłusta ( świadczyć będzie o dobrobycie w Polsce) to jeszcze w naturze ( kartoflach, owsie i życie) pensje weźmie. Poza tym mowią, że świnie inteligentniejsze od psów, a te od posłów …. tzn. przepraszam osłów.

 8. Izaurus said

  Swego czasu, a było to nie tak dawno, do Warszawy, do episkopatu Polski, przyjechał główny archirej moskiewski z wyciągniętą ręka do pojednania..Protokół takiego pojednania miedzy prawosławiem rosyjskim i Kościołem Katolickim w Polsce, podobno podpisano. Z własnej inicjatywy żaden archirej na taki gest by się nie zdobył, mało, nie odważyłby się; tego nie ma w zwyczajach rosyjskich. Na 100% można twierdzić, że dostał takie polecenia od Putina i zadanie wykonał należycie. Tak, ze Putin już dawno sondował czy w stosunkach z Polską można coś zmienić. Wtedy było to niemożliwe, bo sojusz z NATO i przygotowania Usraela do wojny z Rosją wiązały ręce i rządzący Polską musieli bardziej dbać o Krym dla Ukrainy niż o Polskę.Teraz , gdy Trump i Putin będą dążyć do współpracy (co daj Boże – Amen), to zapewne sprawa Ukrainy będzie wyglądała inaczej.I wydaje się, że te wszystkie Poroszenki, Kołomojskie, Jaceniki, Tiachyboki, Kliczki et consortes będą musieli gwałtownie emigrować. Banderowcy mają broń i niechronionych Chazarów mogą wyrżnąć. Pytanie czy jak już banderowcy zdobędą Kijów czy tego oręża nie zwrócą na Polskę? Na ma rady. Pasmotrim – uwidim

 9. Śmiechu warte! Przecież te słowa wypowiedziano głośno tylko po to, żeby je ktoś usłyszał. Tym ktosiem jest naród polski. Adresat ofycyjalny kumuś innemu jest lojalojalojalny i ci, którzy są tam, gdzie być powinni, dobrze o tym wiedzą. To taki polityczny teatrzyk kukiełkowy jest. Zmienić to się może… po trupach, ale na pewno nie po jakichś tam trumpach. Jednych w PiS-du na szubienice, a tamtych drugich PO… PO… PO… PO… wywieszać. To tak na dobry początek. Ta reszta bebloków z neandertalskim wadami wymowy sama uda się w trybie przyśpieszonym do strefy bezpieczeństwa nochalopagusów. A jak już oczyścimy organizm z pasożytów, to wówczas możemy z Ruskimi nawet się kłócić, ale to już będzie w rodzinie. Musiałem… bo szlag nagły mnie już próbuje trafić, gdy słyszę jak moją ojczyznę reprezentują złodziejskie przybłędy. Aktorzyny ze spalonego teatru, tfu ych mamełe!

 10. NICK said

  Istotna opinia. Izaurus. (8).

 11. Yah said

  Ad 8 i 10

  Idea Trupa jest izolacjonizm czyli ….. robimy porządek na naszym podwórko. Co Rosjanie oczekują od Trumpa ? Stwierdzeni a – ok robicie swoje, tylko wy w Europie możecie zaprowadzić trochę porządku. Rosjanie nie są głupi – mniejsze sprawy powodowały ich nieufność. Sygnał do Warszawy jest typowym pingiem sprawdzającym reakcje Warszawy na zmienioną sytuacje geopolityczną. Jeśli Rosjanie zaczną robić porządki w Europie to na pewno nie we współpracy z tym rządem, nie z tymi ludźmi no chyba, że chcą wdepnąć w coś miękkiego ale ….. gra toczy sie o zbyt wiele, żeby sobie na to pozwolić.

  Co do Ukrainy to przestaje się liczyć. Rzad ukraiński odcięty od kroplówki szybko dogorywa, a banderowskie bojówki typu Ajdar są raczej szybko pacyfikowane przez miejscowych. One są mocne tylko wtedy gdy stoi za nimi Sam lub Helmut w innym wypadku pokornieją.

  Nie oszukujmy się, Polska w takim stanie jakim jest dla nikogo atrakcyjna nie jest. Jedyna szansa dla nas polega na tym, że być może Rosjanie będą chcieli mies spokój u swych granic i zrobią coś, co taki spokój zapewni. Jak ? Nie wiem.

 12. Adam Ryglowski said

  Ad 10 ) P. NICK’u . Jako społeczność – 50mln państwo nie jest jednorodne . DOBRZE WIEM , CO TO SĄ CZARNE PODNIEBIENIA .
  Pozostałe co najmniej 40 mln obywateli są W IDENTYCZNEJ SYTUACJI , JAKA JEST dla 80 % W POLSCE.

  Nie powiedzą NIE , ani nie powiedzą TAK – BO CHCĄ ŻYĆ .

  P. Izaurus zapodał ” zapomniany ” temat POJEDNANIA , A NIE PRZYŁĄCZANIA / NAWRACANIA Cerkwi Rosji z Polskim
  Episkopatem.

  Co dziś , jutro powie „Polski Prymas” – Polak ?
  ( po tej całej histerii )

 13. Listwa said

  @ 8 Izaurus.

  „Protokół takiego pojednania miedzy prawosławiem rosyjskim i Kościołem Katolickim w Polsce, podobno podpisano.”

  – podpisano i oficjalnie podano. Sprawę prowadzil abp. Michalik. jako przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

  Obecnie emerytowany abp przemyski, urodzony w Łomży

 14. NICK said

  „Nie oszukujmy się, Polska w takim stanie jakim jest dla nikogo atrakcyjna nie jest. Jedyna szansa dla nas polega na tym, że być może Rosjanie będą chcieli mies spokój u swych granic i zrobią coś, co taki spokój zapewni. Jak ? Nie wiem.”

 15. głos z nikąd said

  „Polska w takim stanie jakim jest dla nikogo atrakcyjna nie jest”.

  Może i dobrze.

 16. głos z nikąd said

  Panie Yahu, może chodzi o sprzątnięcie tego rządu (świad palcem by nie kiwnął).

 17. Adam Ryglowski said

  Ad 14 ) Pszczelarzu NICK’u ( z całym szacunem ) – oba wiemy .
  🙂
  Tylko po co przedwcześnie wzbudzać POPŁOCH ?
  🙂
  🙂
  🙂
  ( i jak to towarzycho potem połapać i OSĄDZIĆ –
  – TYLKO WG ZARZĄDZONYCH PRAW z lat 1918 – 1923,
  NA POCZĄTKU – I TYLKO WTEDY NIEPODLEGŁEJ
  II R . P. ??? )

 18. Yah said

  ad 16

  ….. ale tylko po to by spełniło się przysłowie – „Nie czyń drugiemu …..”

 19. Yah said

  Ad 17

  Pan Adam myśli o tem :

  http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19210300177+1921%2404%2406&min=1

  Żona sobie w robocie nad biurkiem powiesiła dwie pierwsze strony ustawy, Jakoś szefostwo dziwnie na nią patrzy ….. 😉

 20. Joannus said

  ” Czy polski rząd wykorzysta okazję i podejmie próbę przywrócenia normalności na linii Warszawa – Moskwa?”.

  Prawdopodobieństwo dokładnie równe zeru.

 21. Adam Ryglowski said

  Ad 19 ) Panie Yah’ u – W RZECZY SAMEJ !
  Jako humanista
  🙂
  złagodziłbym jedynie te K.S.-y na przepadek MIENIA
  🙂 – W CAŁOŚCI .
  Przy CIEKAWSZYCH „NUMERACH ” – KASACJA MIENIA wstępnych i zstępnych ( rodziców – za to , że cóś takiego wyhodowali , a dzieciaki , „przyjaciółki i przyjaciele” – że korzystali , albo nie przeciwstawili się takiemu …..
  ” synowi , tatusiowi , lub lubemu ” ).
  A nad Wisłą jeszcze jest TYYYLE DO ZROBIENIA
  ( nie do kicia , tylko do ROBOTY – NAJPIERW ODWODNIENIE I URUCHOMIENIE KOPALŃ )
  a potem
  ….
  roboty nie braknie

 22. Adam Ryglowski said

  Ad 20 ) Panie Joannus .
  Czy Pan nie zajarzył , że to był DOWCIP –
  podstarzałego DOSKONAŁEGO SZACHISTY ,
  (a nie emeryta/ emerytki startujących do Białego Domku?)

 23. panMarek said

  Czyżby to wybór p. Trumpa na stanowisko prezydenta USA napędził srala nieustraszonemu czekiście?

  (do wszystkich, coby powstrzymać falę „krytyki”: cenię Putnia 1000x bradziej niż te wszystkie razem wzięte „dziady w szambie brukselskim” jak powiedział Cejrowski)

  ——
  Zupełnie błędny odczyt.
  Admin

 24. awkzim said

  Szanowny Panie Kierowniku oraz pozostali uczestnicy forum ( podoba mi się taka fraza). Nie wiem czy w analizie nie jest popełniany błąd. To było uroczyste wręczenie listów uwierzytelniających czyli protokół dyplomatyczny – ceremoniał i etykieta. Z punktu widzenia Rosji jest to podsumowanie relacji a rzeczywistość. Działania są dość oczywiste:
  – Polacy, a w zasadzie rząd, chcą sami odciąć się od rosyjskiego gazu, bo wolą rosyjski z Niemiec. Koszty, a w zasadzie straty czyli nieuzyskane przychody, to brak wpływów za transfer;
  – Rosjanie dogadują się z Duńczykami odnośnie magistrali promowej omijającej Polskę. Czyli znowu: brak wpływów za tranzyt oraz szlaban dla polskich transportowców.

  ——
  No cóż, niektórzy uważają, że im gorzej dla Polski, tym lepiej…
  Admin

 25. mechanik said

  To za mało, suweren czyli naród polski najpierw musi odsunąć od koryta krwiopijców, psychopatów i banderowców z PiS. A potem dopiero układać swoje stosunki z sąsiadami. Za tym muszą stać Polacy, a nie obca agentura i farbowańcy od Jakuba Franka.

 26. Yah said

  ad 24

  Panie Awkzim zna Pan przysłowie ” Na złość mamie odmrożę sobie uszy” ? Działalność rządzących w Polsce to trochę inna wersja tego przysłowia ” Na złość mamie , tatuś odmrozi uszka synkowi” Zaślepienie w chęci zrobienia na złość Rosji jest tak duże, że oni kompletnie nie zauważyli zmiany, która nastąpiła. Zresztą nie tylko oni – Bruksela też nie wyszła z zadymionych salonów …

 27. Panie Mechanik, jak czytam to, co pan pisze, to dostaję czkawki radości na samą myśl o tym, że ktoś podobnie jak ja widzi słonia, a nie tylko jego trąbę.

 28. Alina said

  Załóżmy, że w Smoleńsku nie zginął L. Kaczyński jako prezydent Polski, tylko Obama jako prezydent USA. Załóżmy, że pozostałe fakty pozostają bez zmian, tj i komisja Anodiny, wrak, ciała, postępowanie prokuratury amerykańskiej. Putin po 6 latach zwraca się do Trumpa, czy innego prezydenta USA – wznówmy stosunki dyplomatyczne.

  Nieprawdaż, że ćwiczenie wyobraźni może doprowadzić do tragikomicznych wniosków?

  ——
  Pani Alino, proszę się nie gniewać… ale czy się Pani w kuchni zupa nie przypala?
  Admin

 29. Robert Nowak said

  Arcybiskup Michalik pochodzi z Zambrowa.

 30. Alina said

  re 28 … smażą się pstrągi ….

 31. Rob said

  @28 Alina
  Ćwiczenia na Pani wyobraźni przetrenowali już inni i jak widać z udanym skutkiem…
  Ten samolot nie powinien tego dnia tam lądować i Rosjanie właśnie taki komunikat przekazali pilotom!
  To wszystko, reszta to szum i propaganda antyrosyjska.
  Pozatym Lech Kaczyński to zdrajca interesów Polski.

 32. A czy nie lepiej by było, gdyby Putin zamiast zabawy w wysyłanie sygnałów, zaczął nazywać rzeczy po imieniu?

 33. Boydar said

  @ Pan Hulajdusznik (32)

  Jest Pan teoretykiem i w dodatku chyba amatorem. Kiedy nazwiesz rzeczy po imieniu, nie ma już innej drogi. Rozumując w ten sposób, a znając los człowieka i przyszłe decyzje, Bóg mógłby od razu wskazać – panowie na lewo a panowie na prawo. Nie czyni tego jednak dając nam wybór. Putin nie jest Bogiem, ale wie, co można a co nie.

 34. revers said

Sorry, the comment form is closed at this time.