Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Odciąć Ziuka

Posted by Marucha w dniu 2016-11-13 (Niedziela)

Permanentne już żenienie Dmowskiego z Piłsudskim, nie tylko na okolicznościowych banerach, ale i w próbach konstruowania neo-ideologijek czy przy zabawach historią – jest całkowicie nieuzasadnione, anachroniczne, ahistoryczne właśnie – i po prostu absurdalne.

Nie tylko nie ma żadnych dowodów, że taki mariaż był czy choćby mógłby być na poważnie rozważanych przez samych zainteresowanych, czy choćby ich najbliższych współpracowników i bezpośrednich następców – ale dokładnie przecież wiemy czego nigdy do niego nie doszło i dojść nie mogło.

Słynną rozmowę Dmowskiego z Piłsudskim w Tokio „znamy” głównie z form literackich, czyli… wyobrażamy ją sobie jedynie, jej skutki jednak: faktyczna wojna między formacjami kierowanymi przez obu adwersarzy, mówią chyba same za siebie, jasno pokazując jak naprawdę wyglądało rzekome „głębokie zrozumienie racji drugiej strony”.

Jeszcze chyba częściej przywoływany list Piłsudskiego do „Pana Romana” nie jest z kolei niczym innym, niż jednym z wielu dowodów na nieposkromioną pychę Ziuka, wiecznie wierzącego w swą okrzyczaną „charyzmę”, czyli w istocie zdolność oszukiwania ludzi, że prowadzi działalność czy kieruje państwem w pożądanym przez nich kierunku, czy też jest gotów osiągać jakieś formy kompromisu.

Jak wiadomo, faktycznie Piłsudski uznawał tylko jeden rodzaj „porozumienia”: całkowite podporządkowanie i wykonywanie poleceń do czasu, aż się przestanie być potrzebnym (którą to taktykę w wersji szczególnie dotkliwej przyszły Naczelnik wypróbował m.in. na swojej pierwszej żonie…, a i dziś nie jest obca liderom partyjnym w Polsce).

Dmowski z kolei nigdy i na żadnym etapie nie dał choćby do zrozumienia, że widzi możliwość współpracy z Piłsudskim i „uznania jego racji” – za tak dalece szkodliwe dla Polski nieodmiennie je bowiem uważał. Przeciwnie, począwszy od przeciwdziałania przez endecję rozruchom rewolucyjnym, podczas misji tokijskiej, w akcji politycznej i dyplomatycznej przeciw samobójstwu powstańczemu i opcji na Państwa Centralne podczas Wielkiej Wojny – aż po starcia już w wolnej Polsce, choćby na forum Rady Obrony Państwa, Dmowski zawsze konsekwentnie ZWALCZAŁ Piłsudskiego i jego linię polityczną.

Dzieje II RP pokazują, że zdania tego nie zmienił aż do śmierci, przeciwnie, wracając do czynnej działalności na przełomie lat 20-tych i 30-tych Dmowski jeszcze zradykalizował swoje stanowisko, przygotowując młodzież narodową nie tylko do zastąpienia sanacji, ale i do zdecydowanego przeciw niej wystąpienia, kiedy przyjdzie na to odpowiedni moment.

Przeżywszy marszałka i obserwując także politykę jego epigonów, będąc do końca sprawnym i wywierając wpływ na politykę obozu narodowego – Dmowski nigdy nie wyraził wiary w dobrą wolę sanacji, w jej pozytywną ewolucję czy zdolność zejścia z zawsze fatalnych dla Polski dróg i meandrów decyzyjnych.

I nic się w tym zakresie od 2. stycznia 1939 roku nie zmieniło, choć formalnie ani obóz piłsudczykowski, ani narodowy szkoły Dmowskiego – we współczesnej Polsce nie istnieją.

W istocie jednak sanacja, z jej przedziwną mieszanką zamordyzmu i anarchii, awanturnictwa geopolitycznego w połączeniu z zatrważającą naiwnością międzynarodową i podatnością na manipulacje dyplomatyczne, z chwalstwem narodowych wad posuniętym poza granice śmieszności przy jednoczesnym własnym ekskluzywizmie i pysze jak u samego Piłsudskiego – wszystko to przecież w polityce III RP A.D. 2016 jest i ma się świetnie, nie tylko w postaci obecnej władzy, ale i niby to różnych, ale co do podglebia i tradycji tożsamych nurtów i formacji.

Aktualna więc pozostać i krytyka, i nieufność zgodnie z linią myślenia o polityce polskiej i interesach narodowych wyznaczoną jeszcze przez twórcę narodowej demokracji. Zaiste jednak, gdyby obracał się on w swym grobie na Bródnie za każdym razem, gdy jest wzywany na daremno lub przy okazjach i w celach krańcowo sprzecznych z tym co uczył – Dmowski mógłby już z powodzeniem robić za wentylator…

Dlatego też czczenie kolejnego Święta Niepodległości pod połączonymi portretami Piłsudskiego i Dmowskiego jest nieporozumieniem bodaj większym, niż widziane niegdyś przez autora bliźniacze popiersie Stalina z Trockim! Dawne podziały nie wygasły, historyczne różnice nie przestały różnić.

Mówienie np. o „uzupełnianiu się Piłsudskiego i Dmowskiego” podczas Wielkiej Wojny jest dowodem ignorancji historycznej, pierwszy bowiem niepodległości Polski konsekwentnie szkodził i odzyskanie jej utrudniał, podczas gdy drugi z większym, a przede wszystkim skuteczniejszym uporem budował.

Żyjemy w groteskowych czasach, w których jacyś ludzie w strojach nawiązujących dokładnie do niczego śpiewają „Złoty słońca blask dokoła…” pod portretami czy pomnikiem Piłsudskiego. W oczywisty sposób nie tylko nie czyni ich to narodowcami polskimi, ale dopisuje tylko do listy ślepoty, głupoty i potencjalnego szkodnictwa politycznego w Polsce.

Oczywiście, w określonych warunkach nawet szkodnika można wykorzystać w zbożnym dziele. Jednak wszystkie dotychczasowe próby dokonywania jakichś fuzji sanacyjno-endeckich sprowadzały się tylko do infekowania pierwszą tradycją i fatalnymi skłonnościami tych drugich, zdrowych odruchów.

Dlatego – i na następne Święto Niepodległości, i przede wszystkim w bieżącej polityce polskiej, a zwłaszcza strategii – odetnijmy lepiej ostrymi nożycami tego, który Polskę gubił od tego, który dał jej myśl, ideę narodową i niepodległy byt.

Konrad Rękas (http://prawica.net/konrad-rekas)
Dziennikarz chełmskiej i lubelskiej prasy regionalnej. Publicysta portalu Konserwatyzm.pl, doradca rolniczych związków zawodowych – ZZR „Ojczyzna” i OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Wiceprezes Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych. Prezes Powiernictwa Kresowego.

http://prawica.net

Komentarze 43 to “Odciąć Ziuka”

 1. Polo said

  I co na to Waldemar Łysiak. Dobrze,że Łysiak nie używa komputera, a tym samym netu.
  Kiedyś Lech, był wielki dla wielu, a teraz mały Bolek dla kilku.
  Mała historia w rodzinie jest tak samo pisana jak wielka w świecie, pełno intryg, niedomówień, subiektywnych ocen. Człowiek to wielka …..

 2. karlik said

  Jeżeli poznamy historię, Piłsudskiego rozumiemy jak to jest w Polsce…
  Jeżeli nie zrozumiemy jesteśmy skazywani, na następnych „Bolków” !

 3. Boydar said

  No …

  Oni muszą wymrzeć, ich prawda nie interesuje.

 4. Boydar said

  A zapodawał Pan Siggi w poprzednich Wolnych – http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/jozef-pilsudski-bohater-ze-skaza/zlp6ww1

  „Klimat” się zmienia, wiedziałem, że dożyję 🙂

 5. guła said

  „A Tobie Miły po co ten dzwon brzmiący w oddali …” faktem jednak jest, że obydwaj mili odrębny stosunek do kobiet, skoro już o nich mowa.
  Gonitwa za Piłsudskim ubiegającym się o fundusze i uzbrojenie dla armii polskiej i pacyfikowanie jego starań, przez Dmowskiego, jest co najmniej dziwna o ile niedwuznaczna. Z tekstu wynika iż zapobiegał „samobójstwu powstańczemu”, dokładnie tak jak w Locarno, Rapallo, czy w Rydze (wraz z linią Dmowskiego)? Zapewne Hallerowi nie zajmującemu terenów Wolnego miasta Gdańska, odwiecznie Polskich, przyświecała ta sama idea … Trzeba było budować port w Gdyni za kolosalne pieniądze. Ponieważ port w Pucku wywalczony przez delegację polską w Wersalu na konferencji pokojowej, był portem rybackim. W trakcie wojny z bolszewikami Gdańsk blokował dostawę broni dla Polski.
  Piłsudskiemu zawdzięczamy Państwo. Dmowskiemu „Białe Kruki”.

 6. hmm said

  Ad4
  Tak konkretnie to co zawdzieczamy Piłsudskiemu?

 7. Straw said

  # 5 Stajnie w Jarocinie gdzie rodza sie potomkowie jego Kasztanki, jedynego stworzenia jakie kochal w zyciu. Polske porownywal do obwazanka mowiac: „Na obrzezach ludnosc jeszcze cos warta (jako ze sam udawal Litwina) a w srodku samo goowno”.

  Kaczyzm staje na lbie by zespawac Pilsudera z Dmowskim, a Smolensk z Powstaniem W-wskim, lub jakas inna wielka rocznica.

 8. Wimar said

  Józef Piłsudski (vel Selman ) to przede wszystkim socjalista, agent niemiecki, mason. To namacalny dowód na to do czego była zdolna propaganda już w tamtych czasach.
  Rejterada z pola bitwy warszawskiej w decydującym momencie 13-15 .VIII. 1920r., zamach majowy za brytyjskie funty w 1926r, prześladowanie oponentów politycznych to tylko niektóre grzeszki Marszałka. Roman Dmowski w odróżnieniu od J. Piłsudskiego za głównego wroga narodu widział Niemcy. Z kolei marszałek zawarł z nimi układ, że Polska nigdy nie wystąpi zbrojnie przeciw Niemcom co dało im gwarancje spokoju za wschodnią granica i możliwość przygotowania się do II wojny światowej.
  Dowodem wdzięczności Niemców w stosunku do Piłsudskiego był m.in. udział w A. Hitlera w symbolicznej mszy pogrzebowej w kościele św. Agaty w Berlinie w 1935 r. oraz wystawienie warty honorowej przy grobie na Wawelu przez Wermacht po wkroczeniu do Krakowa. Nie bądźmy naiwni- takich honorów nie dostępuje się od okupanta za frico!

 9. Wimar said

  Kilka dni temu nasz prezydent wmurował kamień węgielny pod muzeum J.Piłsudskiego w Sulejówku.
  Nie dziwiłbym się gdyby tego aktu dokonał L. Wałęsa z wykształceniem zawodowym, ale prezydent Andrzej Duda to człowiek z doktoratem z historii i powinien orientować się w takich szczegółach z jego życiorysu jak opisałem wyżej. Aby było ciekawiej Senat ogłosił rok 2017 rokiem m.in. Józefa Piłsudskiego. Tak wiec mitologia trwa w najlepsze!.

 10. Joannus said

  Ad 5
  ”Piłsudskiemu zawdzięczamy Państwo. Dmowskiemu „Białe Kruki”.”

  Z czego pan spadł i na co.

 11. Putinistka said

  Cat-Mackiewicza głównie za to czytałam z lekkim obrzydzeniem, choć kilka błyskotliwych książek spisał. Natomiast większość tych bezmyślnych tzw. Narodowców to są ludzie, którzy przechodzą fazę patriotyzmu i nie mogą wejść w fazę rozwoju filozoficzną. Albo weszli tylko bez przeczytania książek. Zdarza mi się z nimi wchodzić w spory, gdzie szybko i bez wysiłku wykazuję im ich własną niewiedzę i brak znajomości historii. Jednakże to jak przysłowiowa gra w szachy z gołębiem.

 12. Putinistka said

  Ps. Przeżyłam w Sulejówku kawałek swego życia. Więc propagandzie byłam poddawana i obróbce ideologicznej permanentnie, a jednak nie zadziałało. 😉

 13. Putinistka said

  Piłsudski i Katyń to ironia i śmiech historii, gdyż wielu z zamordowanych przez Stalina oficerów polskich, twierdziło wcześniej, że Rosja czerwona jest mniej niebezpieczna od białej pier… logikę tym sposobem (biała po tych przeżyciach długo rany by lizała ale czerwona zaraza by Europy nie pochłonęła). Leżą teraz wraz z tymi (białymi Rosjanami), ktorych na śmierć skazali nie pomagając im uprzednio. Toż to w pewnym sensie jakaś sprawiedliwość.

 14. Joannus said

  Dla tych co mają żal za utratą Lwowa przypomnę, że kiedy tworzyły się granice II RP, ”Ziuk”zakazał generałowi Rozwadowskiemu obrony Lwowa, nakazując oddanie go ukraińcom.
  Ciekawe jak wyglądałby ”wskrzesiciel niepodległej Polski” szczególnie na kresach, gdyby generał Tadeusz Jordan Rozwadowski zastosował się do nakazu wodza Salmana.

 15. Carlos said

  re 14. I kazdego kto jakims cudem dostal sie do jego gabinetu- z prosba o pomoc dla Lwowa- wyganial z hukiem i zakazal podwladnym wpuszczac takich ludzi.

 16. Joe said

  Gula zamiast tesknic za SELMANEM ,napisz liscik milosny do tego co jeszcze zyje Tuska.Wykonali dla szkopow kawal dobrej roboty,a szkopy im tak samo odplacili…wiernoscia …jak wilki odplacaja.Wilki tez hoduja stado a zabijaja najslabsze sztuki….Hitler nawet demonstrowal przyjazn ze swoim,bo ludzi kochac nie umial.

 17. Peryskop said

  …Dmowski jeszcze zradykalizował swoje stanowisko, przygotowując młodzież narodową nie tylko do zastąpienia sanacji, ale i do zdecydowanego przeciw niej wystąpienia, kiedy przyjdzie na to odpowiedni moment…

  Bohaterzy odchodzą, ale sytuacje się powtarzają.

  …kiedy przyjdzie na to odpowiedni moment…

 18. Piskorz said

  re 8 „w kościele św. Agaty w Berlinie w 1935 r CHYBA RACZEJ W KOŚ. ŚW. JADWIGI, …z tego co pamiętam..

 19. Carlos said

  W Polsce jest kult Ziuka, widzialem to na Jasnej Gorze, kiedy tam bylem tego lata. Od staruszkow do malych dzieci, wszyscy ubrani na styl owczesnego wojska i ten… blysk w oku- jakimi to jestesmy patriotami- nie mozna sie bylo dostac przed oblicze Matki Boskiej ,taki byl tlok. Przeczytane przemowienie Kotlinowskiego, chyba z okazji wygrania bitwy warszawskiej.Narod zadzumiony sekciarstwem PIS-owskim, zdaje sie znowu zmierzac do katastrofy. BOZE CHRON NAS !

 20. Ola z Podola said

  Oto potęga masońskiej propagandy… z Padalca bez czci i prawdziwego honoru tworzą wodza i dają za przykład mianując wielkim. Człowiek który oszukiwał, kręcił, niszczył innych dzielo np Błękitną Armię.Indywiduum zmieniające wyznanie dla podłej baby która go omotała…Podobny przykład aberacji umysłowej przeżywają Stany…ludzie głosują i płaczą za Hilarią która obiecała zezwolić na mordowanie rodzącego się dziecka odsysając mu mózg i nazywając to aborcją. Szatan swoich bohaterów wynosi na ołtarze a na dobrych pluje. Nic nowego tylko głupich przybywa.Media w rękach szatana wiele mogą namieszać. Ludzie bez wiary nie potrafia już odróżniać dobra od zła, kłamstwa od Prawdy. itd itp.

 21. Yah said

  Ad 13

  Tak, tylko kto tak to postrzega.Większości do głowy nie przychodzi, że ZAWSZE trzeba zapłacić rachunek za to, co się złego zrobiło. W Katyniu zapłacili za rozprzestrzenienie „czerwonej zarazy” po świecie – kara i tak nie współmiernie mała. Ci w Warszawie tez zapłacą. Dla nich najlepsza kara będzie ….. pozostawienie ich u władzy bez jakiejkolwiek zewnętrznej pomocy ….

 22. Greg said

  Do ściągnięcia w Pdf. Warto.
  http://wolna-polska.pl/wp-content/uploads/2013/11/diaboliczny_kult_pilsudskiego.pdf

 23. Greg said

  re.20
  No tak Pani Olu. Straszne to wszystko ale, tylko dla myślących.
  Przebudzenie nadejdzie dopiero po kataklizmach?

 24. revers said

  Jest nowy Ziuk, i nkt nie chce dostrzec …

  http://natemat.pl/194443,czy-to-sie-dzieje-naprawde-na-uroczystosci-kaczynskiego-powitano-jako-naczelnika-panstwa

 25. Zdziwiony said

  Józef Wincenty Piłsudski w kwietniu 1863r. poślubił swoją kuzynkę Marię Billewiczówną. Ich pokrewieństwo było tak bliskie, że do ślubu konieczny był biskupi indult.

  Józef Piłsudski (5.12.1867-12.05.1935) miał jedenaścioro rodzeństwa. Dwie siostry Helena i Zofia oraz brat Bronisław byli starsi, pozostali młodsi to, według kolejności urodzenia: Adam, Kazimierz, Maria, Jan, Ludwika, bliźnięta Piotr i Teodora, które zmarły mając po 2 lata oraz Kacper.

  Ludwik Krzywicki w 3. tomie Wspomnień, Warszawa 1959, zwraca uwagę na „duży procent odchyleń nieco nienormalnych pod względem duchowym” wśród dzieci Józefa i Marii. „Najmłodszy Kacper był zakałą w rodzinie. Niepoprawny kleptoman […] Helena była niewątpliwie niedorozwinięta pod względem umysłowym. Zofia Zubowowa, która uczyła młodych Piłsudskich matematyki, i druga nauczycielka, panna Malinowska, odzywały się o niej jeżeli nie jako o idiotce, to jednak jako o półidiotce”. Maria, z męża Juchniewiczowa, zmarła jako obłąkana. Bronisław, który w czasie zesłania na
  Sachalinie zaraził się chorobą weneryczną, zanim popełnił samobójstwo, zachowywał się też dziwnie: „Ma odczyt w Krakowie. W toku odczytu w pewnej chwili zaczyna mówić ciszej i ciszej jakby zmęczony, aż w końcu zasypia… Kiedy indziej, na towarzyskim zebraniu wieczornym przeprasza obecnych, że jest bardzo zmęczony i musi udać się do domu. Kiedy po pół godzinie inni goście wychodzą, znajdują go w postawie stojącej w przedpokoju, lecz śpiącego, z jedną ręką w rękawie palta”. – Ibidem,
  s. 265–268.
  Przyczyn tych anomalii szukać należy w zbyt bliskich więzi krwi łączących rodziców.

 26. Zdziwiony said

  Roman Dmowski o Piłsudskim: https://marucha.wordpress.com/2015/11/11/dmowski-i-niepodleglosc/#comment-525989

 27. VA said

  Dzisiaj w Polsce Zyda mozna poznac po tym ze zachwyca sie Jozefem Pilsudskim. Prawdziwy Polak zachwyca sie Dmowskim.

 28. guła said

  Joe pan Stanisław Michalkiewicz wyjaśnia, że tzw Piłsudczyzna i Sanacja to dwa różne okresy II R.P. Więc chociaż TY nawigatorze nie obracaj „kota ogonem”. Na bladze daleko nie zajedzie się.

  A co do Żydków których uważał za pociesznych pakował na pęczki do Berezy. Bez dwóch zdań.

 29. guła said

  No, za przekręty. Dziś funduje się im komisje sejmowe. To takie moratorium na bezkarność.

 30. Wimar said

  Re 18. Ma Pan racje – w kościele św, Jadwigi. Druga moja nieścisłość jest taka, ze prezydent A.Duda ma doktorat z prawa a nie historii, no ale aby się dostać na prawo trzeba było dobrze zdać egzamin wstępny z historii.
  Wracając do marszałka – to u progu niepodległości wybuchły w sumie trzy powstania: lwowskie, wielkopolskie i śląskie. We wszystkich przypadkach o ile nie zaszkodził, to na pewno nie pomógł.

  Re 22- Dobre!

 31. Zdziwiony said

  Re. 24.
  W eseju powstałym po śmierci Piłsudskiego (Trzy szkice wokół Piłsudskiego, Kraków 1993), Bruno Schulz pisał: Ale ten Wielki był większy od swych czynów. Nie mieścił się w żadnym z nich. Pozostawał poza nimi ogromny i nieodgadniony. Nie zużywał do cna swoich rezerw. Jak gdyby oszczędzał się do czegoś większego. Jego siła, jądro jego istoty pozostało nie zużyte. Położył się nimi na Polsce jak chmura i trwa. Jego rola dziejowa dopiero się zaczyna.

  No i się „zaczęła”…

  W swoim czasie prezydent L.K.: Nie jestem nacjonalistą. Nic mnie z nacjonalizmem nie łączy. Jestem patriotą. Jeżeli z jakąś historyczną tradycją polityczną czuję się związany, jest to tradycja obozu państwowego, piłsudczykowskiego. Na pewno nie z obozem endeckim (…), jako „gorący wyznawca przekonań” Marszałka i reprezentowanego przez niego obozu. Zbieżność widzę przede wszystkim we wspólnym rozumieniu pojęcia narodu jako tworu politycznego łączącego w patriotyzmie jednostki o różnym, w sensie etnicznym, pochodzeniu.

  Piłsudski jest dla Jarosława Kaczyńskiego wzorem od najmłodszych lat. Prezes PiS chętnie się przyznaje do piłsudczykowskich korzeni swojej rodziny.
  Gospodarkę traktuje instrumentalnie, preferuje samotniczy tryb życia i ma skłonności do abnegacji.

 32. anonim said

  Polin = Piłsudczyzm stąd w Polin kruluje Piłsudski

 33. Joe said

  Gula ..moja blaga… jest oparta na faktach.Tak.. ladowal zydkow do Berezy.Ale tyko tych co za duzo wiedzieli o jego rejterze.Wrocil w nocy do Pulaw i natychmiast zaczal „wylapywac”swiadkow….Nie bylo dla niego wazne jak byl mu bliskim,tylko co o nim wiedzial….Szuja PO 100 kroc szuja…

 34. Carlos said

  W polonijnym Chicago-jeszcze za zycia- najwiekszym patriota byl ” profesor” Szaniawski,wielki zwolennik Pilsuda, rusofob, o ktorym nawet Lysiak ( takze chwalacy Ziuka) pisal negatywnie. Kazda krytyka Szaniawskiego spotykala sie z agresja tak mocna, ze nieraz musialem odpowiadac trzem osobom naraz. Takich mamy profesuruf i takich polskich patriotow.

 35. Joe said

  Nie tylko w polonijnym Chicago…na calym swiecie ta sama banda pitoli to samo.Najlepszym dowodem jest Bolek.Sa fakty i dokumenty,swieze.Zlapany za reke i pyskuje ze to nie jego reka.Jakie szanse sa udowodnic zbydlecenie ZIUKA?
  Walka z wiatrakami…ja juz dawno machnalem na to reka,ale czasami jak wczoraj i dzis jeszcze mnie POniesie.

 36. Rafał said

  POLACY PO BITWIE POD GRUNWALDEM ,SĄ NARODEM PRZEKLĘTYM PRZEZ KOŚCIÓŁ ! ! !
  Ojciec święty polak Jan Paweł II ,klątwy nie zdjął ! ! !
  46.Lechia,-3 tys.lat historii Polski.cz.1/3.Spiskowa Historia Polski.

 37. guła said

  Joe, kapitanie, ta właśnie, Twoim zdaniem, „rejterada” Piłsudskiego (z armatami wg dr. JJ) to blaga. Tak wynika z korespondencji służbowej marszałka z gen. Rozwadowskim. Bez zapoznania się z treścią tej korespondencji dyskusja jest jałowa.
  Liczono się z porażką w walce z bolszewią, to oczywiste. Więc prowadzono rozmowy z Ententą o ewentualnym wsparciu w walce oddziałów polskich. Warunek Ententy był jeden. Owszem, ale bez marszałka Piłsudskiego. Stąd i rezygnacja na piśmie Piłsudskiego z funkcji, złożona na ręce (świnki) Witosa. Obawiano się marszałka?

 38. Joe said

  A niech Ci bedzie Gula..POddaje sie,szkoda czasu bo mamy go tak malo.Listy,elaboraty ,papier wszystko przyjmie.Tyle lat klamstwa,ze juz normalnego nic nie ma…Pozdrowko Gula.

 39. karlik said

  Ad.37 „Tak wynika z korespondencji służbowej marszałka z gen. Rozwadowskim.”
  Można prosić o cytat tego listu, zwłaszcza proszę o podkreślenie w którym miejscu jest wymienione nazwisko gen., bo gdzieś czytałem, że ten list nigdy do adresata nie dotarł, bo był napisany później i bez nazwiska na wszelki wypadek…

 40. karlik said

  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/aa/J%C3%B3zef_Pi%C5%82sudski_-_List_do_Szefa_Sztabu_Generalnego_gen._Tadeusza_Rozwadowskiego_-_701-001-172-001.pdf
  Tutaj jest kopie listu , proszę podkreślić gdzie jest nazwisko adresata…

 41. Joe said

  Dziekuje Karlik…Ciekawe na jak dlugo ,Gula POdrapie sie PO glowie i znow cosik wydrapie….

 42. guła said

  Proponowałem już Tobie Joe cobyś odwiedził muzeum J. Piłsudskiego (zlokalizowanego opodal ciebie) i zapoznał się z niniejszą korespondencją (służbową) o które mowa. Tego .jpg nie jestem w stanie przeczytać. Może jak mi oczy przywykną spróbuję przesylabizować.
  Karliku nie chodzi o jednego ptoka, ale o całą korespondencje dotyczącą sytuacji wojennej pomiędzy obydwoma panami.

 43. guła said

  I jeszcze jedno, skoro marszałek do kochanki udał się z artylerią to w jakim celu – przyjmując słowa p. doktora za wiarygodne. Czyżby zbrojnie chciał przebijać się przez granicę? 🙂

Sorry, the comment form is closed at this time.