Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Polacy po „Wołyniu”: antyukraińskie nastroje jeszcze silniejsze

Posted by Marucha w dniu 2016-11-14 (Poniedziałek)

Jest to dość dziwny artykuł, jakby pisany przez zwolennika Banderlandu, a w każdym razie osobę nie mającą pojęcia, skąd w Polsce biorą się „ksenofobiczne” nastroje względem Ukraińców i nie zdającą sobie sprawy (?) z coraz bardziej narastającej ich arogancji i bezczelności, włącznie z pojawieniem się pretensji terytorialnych.
Admin

Po wejściu na ekrany kin filmu „Wołyń” w Polsce doszło do gwałtownego wzrostu nastrojów ksenofobicznych.

Jak piszą „Viesti”, na portalach społecznościowych tworzone są antyukraińskie grupy, dochodzi do przypadków wandalizmu w miejscach pochówku żołnierzy UPA [dodajmy, że nielegalnych – admin], a ukraińskie dzieci, które chodzą do polskiej szkoły, upokarzają koledzy z ławki.

W Polsce gwałtownie nasilają się nastroje ksenofobiczne wobec Ukraińców. Jak pisze rosyjska gazeta „Viesti”, na portalach społecznościowych powstają antyukraińskie grupy, bezczeszczone są groby żołnierzy UPA.

Lokalnej społeczności ukraińskiej też się dostało: ukraińskie dzieci, które chodzą do polskiej szkoły, są poniżane przez kolegów w ławki, a w stronę tej społeczności poleciały groźby. — Syn ze łzami w oczach opowiadał, że w szkole jest przezywany banderowską ku…wą.

Dzieci uczą się tego od swoich rodziców, a ci szczególnie nie ukrywają swoich radykalnych nastrojów – powiedział Anatolij, który mieszka w Krakowie. To nie pojedynczy przypadek.

Szefowa komitetu społecznego „Euromajdan-Warszawa” Natalia Panczenko [majdaniarski autorytet! – admin] żali się na ataki.

— Piszą sms-y z pogróżkami, piszą na portalach społecznościowych. Obecnie po kilkaset wiadomości dziennie. Wiedząc o moim aktywnym ukraińskim stanowisku, pokazują, że Polacy mogą nas prześladować. Czasami nawet z domu boję się wyjść, przecież za każdą wiadomością stoi realny człowiek – powiedziała Panczenko.

Fala agresji jest łączona z wejściem na ekrany kin filmu „Wołyń” opowiadającego o czystkach etnicznych podczas II wojny światowej. Właśnie ten film najczęściej podają jako argument polscy internauci w grupie „Ukrainiec nie jest moim bratem” w Facebooku.

Polscy eksperci upatrują w radykalizacji ogólnie europejską tendencję – zwrócenie się w stronę skrajnie prawicowych poglądów. W polskim Sejmie koalicję tworzy Prawo i Sprawiedliwość z prawej strony sceny politycznej.

— Niezwykle nieprzyjemna tendencja, ale takie nastroje, niestety, panują obecnie w całej Europie. Film „Wołyń” nie jest temu winien. Nacjonaliści i populiści podnoszą głowy – powiedział dziennikarz i reżyser Marcin Wojciechowski w wywiadzie dla „Viesti”.

Jego zdaniem wyjściem z sytuacji jest aktywizacją dialogu na „trudne” tematy dotyczące wspólnej historii [dialogu-sralogu – admin]. A polski historyk Łukasz Adamski nazwał film „Wołyń” „emocjonalnym komponentem” konfliktu.

— Należy zbadać, kto niszczy ukraińskie groby w całej Polsce, ale gloryfikacja UPA jest niebezpieczna i niepotrzebna. W Ukrainie jest ona utożsamiana z patriotyzmem, co wśród Polaków wywołuje wrogość. Politycznie niewykształceni [sic! – admin] Polacy widzą sceny, które ich szokują i mają miejsce w sąsiednim kraju, któremu Polska pomaga, dlatego nienawiść trafia do domów – powiedział Adamski.

Z kolei strona ukraińska rozkłada swoje akcenty. W książce opublikowanej niedawno przez dyrektora ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Władimira Wiatrowicza mowa jest o tym, że temat Wołynia jest podnoszony od 10 lat (został specjalnie rozdmuchany, by zdobyć punkty polityczne), a także o fałszywych relacjach wielu świadków mordowania Polaków przez Ukraińców.

— W ideologii ukraińskich nacjonalistów nie możemy znaleźć polonofobii, programu likwidacji wszystkich Polaków, podobnie jak ideologii nazistów – podsumował autor [łże skurwiel, jak pies – admin].

A polscy historycy stanowczo nie zgadzają się z tym. Ich zdaniem OUN i UPA działały przeciw ludności polskiej. Jednak – jak pisze ukraińska gazeta – właśnie instytut Wiatrowicza rozsyła materiały do szkół i uczelni wyższych gloryfikujące UPA i jej liderów. Ukraińscy eksperci apelują, by nie upraszczać problemu.

— Jeśli prezydent stara się nas uspokoić: niby Polska jest adwokatem Ukrainy w UE, ale w tej samej Polsce metodycznie dąży się do uznania tej interpretacji wydarzeń historycznych, która jest korzystna dla Warszawy. A film dał polskiemu społeczeństwu wizualny artystyczny powód do tego, by w ludziach zagrały emocje – twierdzi politolog Paweł Rudiakow. Jego zdaniem napięcie ustąpi za tydzień lub dwa.

Ale kolejnym aktualnym problemem może stać się restytucja, czyli zwrot mienia, które zostało odebrane Polakom po wypędzeniu ich z ukraińskiej ziemi nazywanej do lat 40. XX wieku Kresami Wschodnimi.

„Viesti” przypominają, że w Polsce rośnie w siłę ruch „Restytucja Kresów”, w ramach którego potomkowie wypędzonych z ziemi ukraińskiej przygotowują się do złożenia zbiorowego pozwu w ukraińskim sądzie w celu odzyskania utraconego mienia. Do polskiej szlachty należały zamki, fabryki, młyny i inne nieruchomości na Wołyniu, we Lwowie i w Równie.

https://pl.sputniknews.com

Komentarzy 28 to “Polacy po „Wołyniu”: antyukraińskie nastroje jeszcze silniejsze”

 1. Tolek said

  W której polskiej szkole mamy takie mądre dzieci?
  Fajnie gdyby to była prawda ale Polacy są bezideowi, niezorganizowani, skłóceni w najlepszym razie „neutralni”. W pocie czoła pracują nad wrzuceniem kartki wyborczej i myślą że od tego minimalna wzrośnie o 500zł. Skąd większość klasy miałaby znać prawdę o ukraińskim ludobójstwie? Na pewno nie z rządowych lewackich podręczników PISu czy od nauczyciela. Piękna baśń szkoda że baśń. Prędzej spodziewam się prania Polaków przez zorganizowanych ukraińskich uczniów.

 2. Marucha said

  Re 1:
  Ja też mam nieodparte wrażenie, że Ukraińcy łżą.

 3. peacelover said

  Po prostu:
  UPAdlince boja sie popatrzec prawdzie w oczy !!!

  Taki wiatrowycz czy jak mu tam buduje przyszlosc UPAdliny
  na polskich dzieciach przywiazanych do drzew drutem kolczastym,
  a lotry, ktore to robily , to dla JUDOBANDEROW

  BOHATYRY

  Juz nie dlugo swiat rozliczy tych s…synow !!!!!!! i…dobrze !!!

 4. Jack Ravenno said

  ojejku jakie płaczki z ukruw są… bardzo żałuję ale mi wcale nie przykro.

 5. SHREK said

  Ukraina dla Polski jest bezwzględnym świadectwem nierozwiązania problemu żydowskiego.

  Albo Polska będzie wielka pozbywając się robactwa z piekła rodem albo Polska będzie jaka jest, Nijaka !

  Warto sobie przypomnieć ;

  albo tak jak jest ; [ z nadania obcych ]

 6. Taak! Drżyjcie banderowskie kmioty! Polacy już po was idą!

 7. A co do tej szmiry Panczenko, to tutaj ukazała się jej prawdziwa, krwiożercza natura:

  Natalia Panczenko (Fundacja Otwarty Dialog): „Jak ładnie płonie!”

  Dzisiaj w Kijowie napadnięto i podpalono studio ukraińskiej telewizji Inter. W budynku byli dziennikarze i pracownicy telewizji, których życie, w związku z pożarem, znalazło się w niebezpieczeństwie. Wcześniej na Inter napadali radykałowie z pułku Azow, jednak ukraińskie władze nie wyciągnęły wniosków i nie zapewnili ochrony prześladowanym dziennikarzom.

  Pisałem o Ukraince, która apelowała, by nie gasić pożaru i nie wypuszczać ludzi z płonącego budynku. Okazuje się, że to nie jest odosobniony przypadek. Natalia Panczenko z Fundacji Otwarty Dialog zamieściła na swoim Facebooku zdjęcia z ataku i podpalenia studia telewizji Inter i dodała skandaliczne słowa: „Jak ładnie płonie!”.

  Fundacja Otwarty Dialog powinna natychmiast wyciągnąć konsekwencje wobec Natalii Panczenko w związku ze skandalicznym wpisem, który można zakwalifikować nie tylko jako mowę nienawiści, ale również radość z tragedii i zagrożenia życia ukraińskich dziennikarzy. Czy to ma jakikolwiek związek z demokracją, prawami człowieka i DIALOGIEM, które jakoby promują zawodowi aktywiści z FOD?

  Konsekwencje powinna wyciągnąć również organizacja Euromajdan Warszawa, do której należy Panczenko.

  Panczenko znana jest również z występów w polskich mediach oraz z bardzo przyjaznych stosunków z posłem Marcinem Święcickim (PO). Czy doczekamy się komentarza posła Święcickiego?

 8. NICK said

  Ida.
  Wieeele znaczeń.
  Eks-centrycznych?
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Ida

 9. Yah said

  Zastanawiałem się nie tyle nad treścią artykułu w Sputniku ile nad tym, że omawia on artykuł pierwotnie zamieszczony w Viestiach.

  Jeśli on tam naprawdę się ukazał i zawierał takie treści jaki opisuje Sputnik wniosek nasuwa się jeden. Ponieważ Viesti czytają Rosjanie ktoś ( o probaderowskich poglądach) usiłuje pokazać Polaków jako faszystów i ksenofobów bijących „naszych”. Tak to może odczytać przeciętny Rosjanin.

  Druga sprawa po co w kontekście filmu Wołyń cytuje się taki artykuł. Przecież ktoś te artykuły czyta i dopuszcza.

  Po co ? Czy będzie to miało związek z tym co może wydarzyć się na Ukrainie w najbliższym czasie, czy też z planami Rosji względem Ukrainy czy tez to zwykła wpadka Sputnika …..

 10. NICK said

  Ano.
  Nie dużo wody upłynęło, Adminie?
  Sputnik?
  News.
  Niósł… .
  Świat pędzi.
  Sputnik pędzi. Nie wiadomo dokąd.

  A My?

  ——
  Na razie mi ze Sputnikiem po drodze. Na pewno bardziej po drodze, niż z dowolnym innym medium o porównywalnym (albo większym) zasięgu.
  Przypominam zarazem, iż jest to medium rosyjskie, które nie ma obowiązku smarowania Polakom d…y miodem.
  Admin

 11. Dziadzius said

  „Po wejściu na ekrany kin filmu „Wołyń” w Polsce doszło do gwałtownego wzrostu nastrojów ksenofobicznych.”
  to nie jest dokladny opis tego uczucia jakie wszyscy ludzie co maja sumienie i serce i rozum i honor i pamiec odczuwaja j kiedy przypomi sie im jak setki tysiecy niewinnych ludzi, niewinnych POLAKOW, zyjacych na SWOJEJ POLSKIEJ ziemi i w SWOIM POLSKIM kraju zostaly bestialsko morodowne przez zaprzlaych buntownikow . I ci sami ludzie chodza dzis wsrod nas [ w Przemyslu] jakby aniolowie w wybielonych sukniach a nie diably w smierdzacym gownie. I tak kazdy pozyteczny idiota bedzie uzywal tego ochydnego obrazajacego slowa „KSENOFOBICZNY’ — a kiedy bedzie to pozwolone zeby sku*** syna nazywac Sku**synem. Za duzo ludzi zmusza innych ludzi do klamstwa o prawdzie, o kazdej prawdzie, oprucz tylko tej jednej o zydach i nazistach – bo dla nich jest prawo ktore mowi ze nie mozna dyskutowc holocaust ale mozna obrazac pamiec POLSKICH ofiar. Wstyd Polsko! Wstyd!.

 12. Inkwizytor said

  Polacy w końcu dostrzegają śmiertelnego wroga czyli UPAinę

 13. Wimar said

  Ten filmik powinien posłużyć gajówkowiczom za komentarz w tej sprawie:
  .https://www.youtube.com/watch?v=SsckPARBBIg

 14. morgan said

  Francuski publicysta Thierry Meyssan pisze wlasnie o ostatnich decyzjach Obamy.. USA wycofuje sie rakiem z „projektu” Ukraina. Koniec szalenstw pani Nuland.

 15. Greg said

  re.14
  Ten film powinien być bez kropki. Nic się nie zmieniło. Piekło zostało otwarte i demony wypuszczone. Wcześniej czy później czeka nas straszliwa konfrontacja, taka jest moja refleksja.
  Każdy o przytomnym umyśle musi zdawać sobie z tego sprawę.

 16. Listwa said

  @ 11 NICK

  Tym razem żadnego problemu nie ma. Sputnik zrelacjonował co stękają w „Viesti”.
  I dobrze że wiemy.

 17. Dziadzius said

  @14,Wimar,
  W filmikach podane jest ze zginelo +/- 100,000 Polakow a w ksiazkach Prusa i Poloiszczuka i innych te cyfry byly blisko 600,000 – widze ze one topnieja i tak za 5 lat to bedzie pomnik jak DWOCH POLAKOW na Wolyniu bilo sie widalmi i 10 upowcow przyszlo i ich rozbronilo ale podczas tego starcia oni [Polacy] sami wpadli na widly i to az po 5 razy.
  Ciekawe ze w Auschwitz w 1945 roku byla tablica na ktorej pisalo ze 4 i pol miljona zydow[ z ogolnej liczby 6 miljonow] tam zginelo. Dzis podobna tablica pisze ze zginelo tylko 1 i jedna czwarta miljona ale ciekawe ze ogolna cyfra 6 miljonow jest ta sama . Chyba Polakow z innej gliny Bog ulepil i oni od deszczu topnieja

 18. BORU said

  Naszym wrogiem jest nasza naiwnosc dobroc glupia I czekanie na cud z nieba.
  Nie to my sami musimy to zrobic my POLACY.

 19. Yah said

  No i dlaczego ewidentnie proukraińskie partie jakimi jest PO i PiS pozwalają na film Wołyń. Pozwalają to mało powiedziane – spędzają młodzież do kin . Gdzie tkwi haczyk ?

  Zadaniem fimu ( wg. politycznego maistreamu) jest nie tyle pokazanie prawdy historycznej ( na to był czas rok, dwa, trzy lata temu) tylko wywołanie nastrojów antyukraińskich w myśl hasła „każdy Ukrainiec to banderowiec”.

  Dlaczego teraz ? Bo wszystko zaczyna się sypać. Jeśli Trump odpuści Ukrainę i dostanie sie z powrotem w sferę wpływów Rosji te 2 miliony Ukraińców mogłoby być pomostem pomiędzy Polska i Rosją. Komuś ewidentnie zależy, żeby ten pomost, a właściwie jego przyczółki spalić. Najłatwiej napuszczając Polaków na Ukraińców.

  Zwróćmy uwage na spójność działań Warszawy – otwarcie na imigrantów z Ukrainy, przymykanie oczu przez władze samorządowe na łamanie praw w kontekście pomników UPA, pomoc dla studentów, nagłaśnianie pożyczek dla Ukrainy i …… kulminacja ….film „Wołyń”.

  Bylibyśmy głupi by uważać, że wszystko to zbiegi okoliczności tym bardziej , że jeszcze rok temu ( obserwując stanowisko polityków) prezentacja takiego filmu jak Wołyń wydawała się niemożliwa.

  Jaki podtekst niesie artykuł w Sputniku ? Nie przesadzajcie z ta anntyukraińskością. Nie każdy Ukrainiec to banderowiec. Jak zmieni się geopolityka jak będziecie wyglądać w oczach zwykłych Ukraińców.

  Dopiero dzisiaj przyszła mi do głowy taka koncepcja, gdy dowiedziałem się o rozmowie Putina z Trumpem. Niestety moja inteligencja zawodzi, za długo „czaje bazę” 😉

 20. Polak = BARAN said

  dUPAina byla zawsze wrogiem Polakow nas LACHOW, te dranie maja geny killerow i byli sa i beda na zwasze nam tak OBCY jak OGNIOWI WODA. Zabronic wjazdu teh swoloczy do Polaki, przejzdu przez Polske dUPAinskim samochodom, wydalic studentow i zbrojnie zajac Lwow nasze polskie miasto.

 21. Rafał said

  Z moją córką do klasy chodzi mały ukrainiec. Opowiada, że strasznie dokucza innym i pani wychowawczyni. Z góry zapowiedziałem jej, żeby uważała na koleżeństwo z potomstwem chachałów. Jest jeszcze zbyt mała, żeby opowiadać jej o „odwadze” ich dziadków w mordowaniu niemowlaków i schorowanych ludzi.
  P.S.
  Kiedyś z pewnym panem zgadałem się o historii Rzeczypospolitej. I co zapamiętałem: jak rozmawiasz z ukrem, to miej odbezpieczony pistolet w kieszeni.

 22. Ratuj prezesa said

  Nie skaczta tak do ukraincow, w tym roku bedzie ichta juz 2 MLn w polandzie, ,,ratuja,, ,,Polska,, gospodarke …

 23. Siekiera_Motyka said

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz%2Fzwiazek-ukraincow-w-polsce-doniosl-na-cejrowskiego-do-prokuratury-jego-audycja-zdjeto-z-anteny

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/cejrowski-ukraincy-to-gwalciciele-i-rzeznicy

  Na antenie Radia Koszalin Wojciech Cejrowski komentował film „Wołyń” i to, jaki będzie miał on wpływ na stosunki polsko-ukraińskie.

  – Ukraińcy to gwałciciele i rzeźnicy – stwierdził dosadnie Cejrowski.

  – Ale nie wszyscy oczywiście…- wtrącił prowadzący audycję Andrzej Rudnik.

  – Nie wiem tego czy nie wszyscy – odparł Cejrowski, tłumacząc swoje stanowisko:

  – Jeżeli mój brat jest gwałcicielem i rzeźnikiem, a ja przez dziesiątki lat, po tym jak dokonano rzezi wołyńskiej, twierdzę cały czas, że on jest bohaterem, to to mnie czyni rzeźnikiem i gwałcicielem. Bo znaczy to, że mnie nie to przeszkadza, że on był rzeźnikiem i gwałcicielem. Liczy się dla mnie tylko to w jakiej sprawie gwałcił i rozrzynał ludzi. No więc na Pańskie pytanie „czy wszyscy Ukraińcy?” stwierdzam, że wszyscy.

 24. towarzysz0 said

  Ad 20
  Panie Yah.
  Właśnie tak, gdyż rzeczywiście, nie każdy, daleko nie każdy Ukrainiec jest banderowcem albo Hazarem. Mieszkałem we Lwowie też. Co prawda, to były złote czasy zastoju i początki pierestrojki.
  Duża część z nich są to Słowianie, niestety, poniekąd zmanipulowani, jak i nasi Polacy fałszywą informacją.

  Swoją drogą, i my, nie bez winy.

  Teraz, powoli rozwija się sytuacja, „każdy ma swego ukraińca”. Tą pogardą, którą my Polacy w stosunkach z Niemcami odczuwamy, chętnie dalej przekazujemy w stosunku do np Ukraińców, Rosjan, Białorusinów.

 25. Yah said

  Ten Cejrowski jest anty wszystko:

  – antyukraiński jak w 26

  – antyrosyjski:
  .http://wpolityce.pl/polityka/294135-wojciech-cejrowski-trump-to-jedyny-czlowiek-ktory-moze-skopac-tylek-putinowi

  – anntyimigrancki:

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/portal-frondapl-cejrowski-dolaczyl-do-druzyny-putina

  Przecież to typowy ujadacz szczeka by dezorientować wszystkich.

 26. Boydar said

  „… Cejrowski jest anty wszystko …”

  Taki ch., Panie Yah. To bydle szmugluje rowery, a konkretnie, że „Ukraińcy” to naród. On chce żebyśmy taką narracje i pojmowanie sprawy łyknęli, czy Pan tego nie widzi ?

 27. NICK said

  Celebryta polityczna.
  Antypolak.
  I łajno nie Katolik.

Sorry, the comment form is closed at this time.