Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Odrodzenie braterstwa? Zachodnie media o prorosyjskiej fali w Europie.

Posted by Marucha w dniu 2016-11-17 (czwartek)

Prorosyjskie nastroje zdobywają coraz większą popularność w Europie Wschodniej i Bruksela wbrew politykom dostrzegającym w tym zjawisku „rękę Moskwy” powinna przyznać, że sama jest winna swoich niepowodzeń – piszą zachodnie media.

Wygląda na to, że Rosja odzyskuje status „państwa braterskiego” — pisze Spiegel.

W ubiegłą niedzielę w Bułgarii i Mołdawii wybory prezydenckie wygrali Rumen Radev i Igor Dodon, którzy otwarcie wyrażają prorosyjskie poglądy. Serbia przeprowadza wspólne z rosyjską armią ćwiczenia wojskowe, liderzy Czech, Węgier i Słowacji coraz bardziej zdecydowanie domagają się zniesienia antyrosyjskich sankcji a przywódca Macedonii Nikoła Gruewski w ogóle wielokrotnie zwracał się do Moskwy o pomoc — podkreśla periodyk.

Każde państwo ma powody aby dołączyć do nowej prorosyjskiej fali, jednak na pierwszy plan wysuwa się oczywista tendencja — nostalgia za „minionymi czasami” [? – admin] i masowe rozczarowanie „europejskim marzeniem”. Obietnice, które Bruksela składała państwom wschodnioeuropejskim, nie zostały spełnione, stopniowo ubóstwo, stagnacja gospodarcza i korupcja, które ogarnęły cały region, niszczą nadzieję na „optymistyczną europejską przyszłość” — pisze Die Presse.

W tych warunkach Europa Wschodnia nie ma ani możliwości, ani chęci konfrontacji z Moskwą. Region nie może pozwolić sobie na poparcie antyrosyjskich sankcji, które uderzają w niego o wiele silniej niż w zamożnych zachodnich sąsiadów. Poza tym daje się we znaki silna zależność państw wschodnioeuropejskich od rosyjskiego gazu — pisze gazeta.

Wszystkie te czynniki mogą zmienić korelację sił w Europie i z czasem odrodzić „rosyjską sferę wpływów”. Biorąc pod uwagę fakt, że Moskwa stopniowo odnosi zwycięstwo nad Zachodem również na froncie kulturalnym, ten proces może nabrać tempa.

„Religia, rodzina, ojczysty kraj — zamiast homoseksualnych małżeństw i otwartych granic; wartości wyznawane przez Rosję znajdują zrozumienie poza granicami Europy Wschodniej, w tym z powodu lęków związanych z kryzysem migracyjnym” — zauważa autor.

Zresztą niektóre periodyki uważają, że przyczyna popularności prorosyjskich nastrojów tkwi nie w atrakcyjności polityki Moskwy, lecz wyłącznie w słabości Brukseli. Jeśli wcześniej państwa dążyły do dołączenia za wszelką cenę do UE, wiedząc że wszystkie ich cierpienia z czasem zostaną wynagrodzone, to teraz sytuacja się zmieniła — pisze Süddeutsche Zeitung. Jedna Europa teraz jest zbyt pochłonięta problemem uchodźców i walką z ruchami populistycznymi, żeby zadbać o takie państwa, jak Mołdawia i Bułgaria — podsumowuje periodyk.

https://pl.sputniknews.com

Komentarzy 6 to “Odrodzenie braterstwa? Zachodnie media o prorosyjskiej fali w Europie.”

 1. I Icek Singerek dostanie ataku apopleksji z tego powodu.

 2. Jabo said

  Tu nie chodzi oto, żeby tzw. Europa zadbała o te państwa, ale przestała je eksploatować w jeszcze gorszy sposób niż czynił to ZSRR.

 3. Marian said

  Coraz więcej Polaków popiera Rosję i bojkotuje chazarską okupację naszego kraju w wykonaniu „dobrej zmiany”. W zasadzie stosunek do Rosji stał się ważnym elementem wyróżniającym, na podstawie którego od razu wiemy z kim mamy do czynienia, czyli normalni Polacy zazwyczaj nic do Rosji nie mają czy wręcz z nią sympatyzują lub jak mają to w sposób wyważony i umiarkowany, ale za to polskojęzyczni żydzi robiący w Polsce za lewicę (michnikowszczyzna) i prawicę (dobra zmiana) wydaje się że nienawidzą Rosji najbardziej na świecie, ponieważ jest zagrożeniem dla podstaw ich pasożytniczego trybu bytowania (przypadek Chodorkowskiego).

  Czy jednak jest jakaś prorosyjska fala? Może raczej w wielu europejskich społeczeństwach doszło tu do momentu kulminacyjnego, w którym nierówny podział dóbr doprowadził do sytuacji skrajnej, czyli garstka ludzi stanowi elitę i zajmuje się rozdziałem dóbr tylko między swoich, a reszta społeczeństwa została doprowadzona do wygnania lub życia na granicy przetrwania. Dalej tej sprężyny nie da się już naciągnąć, bo zwyczajnie pęknie i cały mechanizm zostanie popsuty. Zbyt mocno naciągnięto sprężynę, więc teraz z trzaskiem wróci ona do swojej pozycji wyjściowej. Ten trzask dla niektórych nie będzie przyjemny, oj nie będzie…

 4. Zbyszko said

  Jeżeli Papież Jan Paweł II, rzeczywiście zawierzył Rosję Matce Boskiej i Prezydent Putin rzeczywiście wysłał patriarchę Kiryła z Ikoną Matki Boskiej Kazańskiej z pielgrzymką po Rosji i tym spowodował że cała Rosja się modli, to nie dziwmy się, że Rosja z kraju upadłego w ciągu stosunkowo krótkiego czasu rozwinęła się do mocarstwa które jest w stanie pogonić światowego żandarma. Chyba możemy bez większej pomyłki te wszystkie fakty powiązać ze sobą.

 5. wanderer said

  Kamien sie poruszyl i zaczyna sie toczyc.. Nic tego nie zmieni. Nowe idzie.
  Nareszcie.

 6. Czesław z prowincji said

  powiem tak ;fala powrotu do normalności to nie tylko Europa zachodnia ,to przede wszystkim b.demoludy.
  Sa normaalni jak nasi gajówkowicze ,;znam sytuacje z biznesu – będzie się przeprowadzić do Czech np. by w biznesie z Rosja nie być kojarzonym z Polska .

Sorry, the comment form is closed at this time.