Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Sejm znowelizował ustawę o Karcie Polaka. Kukiz’15 chce uszczelnienia kontroli nad wydawaniem świadczeń.

Posted by Marucha w dniu 2016-11-17 (czwartek)

Zgodnie z nowelizacją, posiadacze Karty Polaka chcący na stałe osiedlić się w Polsce, będą mogli występować do wojewodów o świadczenia pieniężne, mające ułatwić im adaptację w kraju.

– Chcemy uszczelnienia systemu potwierdzającego czy osoba otrzymująca świadczenie faktycznie przebywa na terytorium Polski – mówi Kresom.pl poseł Wojciech Bakun (Kukiz’15).

We wtorek wieczorem Sejm przegłosował nowelizację ustawy o Karcie Polaka. Zakłada ona m.in., że to wojewodowie, a nie starostowie będą decydować o świadczeniach pieniężnych dla osób, które wystąpią o stały pobyt, posiadając wcześniej Kartę Polaka. Za projektem zagłosowało 436 posłów. Świadczenie to ma w założeniu zostać przeznaczone przez beneficjentów np. na wynajęcie mieszkania w Polsce czy przystosowanie do zawodu, ułatwiając adaptację w kraju.

Według Michała Dworczyka z PiS, szefa sejmowej komisji ds. łączności z Polakami za granicą, przekazanie tego uprawnienia wojewodom wynika z tego, że to właśnie wojewodowie podejmują decyzję o udzieleniu zgody na pobyt stały. Jego zdaniem nowelizacja spowoduje usprawnienie procesu przyznawania środków.

Wcześniej, podczas wtorkowej debaty, przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych zadeklarowali swoje poparcie dla projektu nowelizacji. Przedstawiciele PO zaznaczali przy tym, że zaproponowane kwoty są jednak zbyt niskie.

W rozmowie z Kresami.pl poseł Kukiz’15 Wojciech Bakun, członek sejmowej komisji ds. łączności z Polakami za granicą powiedział, że rozwiązania te z punktu widzenia dostępności powinny teoretycznie być korzystne. Pozytywnie oceniały je również samorządy. Zwraca jednak uwagę, że powinno się wzmocnić kontrolę nad wydawaniem świadczeń dla osób posiadających Kartę Polaka, które wystąpią o pobyt stały w Polsce.

– Chodzi nam o uszczelnienie systemu, który będzie potwierdzał, czy osoba otrzymująca świadczenie pieniężne faktycznie przebywa na terytorium Polski, czy może wyjechała za granicę – mówi Kresom.pl poseł Bakun. – Jesteśmy za tym, żeby nad tym rozwiązaniem pracować. Wcześniej zgłaszaliśmy to kilkukrotnie, ale tempo prac nie pozwoliło na wprowadzenie poprawek w tej chwili. Nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi z odpowiedniego ministerstwa.

Poseł Kukiz’15 podkreśla, że jest to bardzo istotna kwestia. – To wsparcie pieniężne dla osób chcących osiedlić się w Polsce będzie regularnie wypłacane na konto. Niestety, ale rodzi to takie niebezpieczeństwo, że ktoś wystąpi o takie świadczenie, a następnie wyjedzie z Polski i będzie mieszkać np. na Ukrainie czy na Białorusi – tłumaczy Bakun.

Klub Kukiz’15 proponuje w tym zakresie konkretne rozwiązanie:

– Chcemy wprowadzić system monitorujący czas przebywania w Polsce osób, które otrzymują takie świadczenie, żeby uszczelnić system. Nie może być tak, jak powiedział to przewodniczący komisji, poseł Dworczyk, że po roku zweryfikujemy, w ilu przypadkach doszło do takich wypaczeń. To już będzie płacz nad rozlanym mlekiem. System musi być najszczelniejszy, najbardziej, jak to tylko możliwe. Jeżeli już na tym poziomie dostrzegamy lukę, to możemy być pewni, że zostanie ona wykorzystana. I jakiś odsetek ludzi weźmie te pieniądze i zajmie miejsce osób, które realnie chciałyby skorzystać z tej pomocy i osiedlić się w Polsce, ponieważ są Polakami, a nie osobami, które chcą tylko naciągnąć budżet.

Bakun zapowiada, że jego klub będzie pracował nad wprowadzeniem takiego rozwiązania. Obecnie oczekuje na odpowiedź z odpowiednich resortów dotyczącą kwestii technicznych, jak np. dostępu do odpowiednich rejestrów czy tego, kto mógłby prowadzić taki monitoring. Według roboczego założenia, ilość czasu spędzonego przez beneficjantów w Polsce miałaby być weryfikowana w okresach 3-miesięcznych. Miałoby się to odbywać na postawie rejestrów przekraczania granicy.

– Jeżeli ktoś w okresie 3 miesięcy więcej czasu przebywał za granicą, niż w Polsce, to znaczy, że jego osiedlenie się w Polsce wzbudza wątpliwości – mówi poseł Bakun. – Takiej osobie wypłacanie świadczenia powinno zostać wstrzymane – podkreśla.

Dodaje, że osoba przebywająca w tym czasie głównie na terytorium Polski w dalszym ciągu otrzymywałaby świadczenie. Zaznacza, że dla osób, które rzeczywiście chcą się osiedlić w Polsce, takie wsparcie jest bardzo potrzebne.

– Chcielibyśmy wprowadzić taką poprawkę do ustawy o Karcie Polaka jak najszybciej – mówi poseł Kukiz’15.

Na początku września weszła w życie nowelizacja ustawy o Karcie Polaka, która ma na celu ułatwienie jej posiadaczom osiedlania się w Polsce i ubiegania się o polskie obywatelstwo. MSWiA szacuje, że dzięki temu do kraju może przyjechać kilkadziesiąt tys. Polaków ze Wschodu.

Posiadacze Karty Polaka, przyjeżdżający do Polski z zamiarem osiedlenia się na stałe, dostaną bezpłatnie Kartę Stałego Pobytu, a po roku polskie obywatelstwo. W międzyczasie mogą liczyć na pomoc w okresie adaptacji. Będą mogli ubiegać się o świadczenie pieniężne na pokrycie kosztów gospodarowania i bieżącego utrzymania na okres do 9 miesięcy, dofinansowanie do wynajmu mieszkania, intensywnej nauki języka polskiego czy kursów zawodowych. Program ma ruszyć od przyszłego roku.

 

Zobacz też:
Ks. Isakowicz-Zaleski: Jakim cudem banderowcy studiują w Polsce na Karcie Polaka?

KRESY.PL / Marek Trojan / PAP
http://www.kresy.pl

Komentarzy 11 to “Sejm znowelizował ustawę o Karcie Polaka. Kukiz’15 chce uszczelnienia kontroli nad wydawaniem świadczeń.”

 1. NICK said

  Dobra nowelizacja.

 2. Hann said

  No to wracam na stale do Polski z karta polaka czy bez, zwlaszcza ze bedzie zapomoga na „intensywna nauke polskiego”. Nie wiem do dzis co to znaczy zajebistosc, czy sie napierdolic itp. Nie tylko czeka mnie intensywna nauka, ale wiele rzeczy w mym wieku bede sobie musial przypominac. Czy tabletki Viagra tez sa czescia pomocy?

 3. Greg said

  Panie Hann, Polki są zbyt piękne by trzeba było Viagry.

 4. Adam Ryglowski said

  Ad 2) i 3) – HUUUUUUUUUUUUUUUUUJE.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaale śśśśśśśśśśśśśśśśmieszne .
  ……
  WON DO SPOWROTEM TAM , SKĄD WYLEŻLIŚCIE .

  Tu listopad , zimno , przymrozki …

  a w SZAMBIE -CIEPŁO , MIŁO , SIELSKO …..

 5. NICK said

  Nie ćpaj.

 6. Greg said

  Wypraszam sobie!
  Przedawkowane? (Nick)
  POLKI SĄ PIĘKNE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 7. Re 6:
  Co nie znaczy, że należy się na ich widok ślinić i pozwalać, by podniecenie płciowe zawładnęło umysłem.

 8. Greg said

  Panowie nie znacie się na sarkazmie?
  Dlaczego wszystko bierzecie dosłownie?

 9. NICK said

  Greg.
  Spójrz. Raz jeszcze. Powyżej.

 10. Greg said

  Spojrzałem.
  Sarkazm odnosi się do wpisu nr.3

 11. GZN said

  Osobiście znam 20 -latka, który z polskością nie ma nic wspólnego …. Po prostu kupił Kartę Polaka. Ponadto „korzenie polskie” tych co tu chcą się osiedlić (przecież są to ludzie młodzi) dotyczą już nie ich dziadków ale ich pradziadków, których już nie ma w żywych. Na głębokiej prowincji w kościołach katolickich widywałem staruszki modlące się ze zeszytów, gdzie ręcznie po polsku spisane były modlitwy. Ale to były staruszki. Młode pokolenie zgodnie z doktryną kościoła uczestniczyło w mszy w języku ukraińskim. Kościół katolicki zainteresowany jest w ilości wiernych a nie w szerzeniu polskości. Nie oszukujmy się. Dojrzali, dorośli ludzie, z jakimś tam dorobkiem (mieszkanie, praca, kilkadziesiąt lat przeżytych w jednym miejscu…), pamiętający dziadków opowiadających o ich szlacheckim pochodzeniu do Polski mogą przyjechać na wycieczkę, spotkać się z „daleką” rodziną (o ile ta rodzina wyraża zainteresowanie) ale nie na stałe. W wieku 50-60 lat zaczynać życie od nowa? W nowych zupełnie mentalnie warunkach? Kultywowanie polskich tradycji gdzieś tam w świecie to nie realna rzeczywistość w nowych polskich warunkach. Jest to po prostu rodzaj – sposób emigracji ekonomicznej dla młodego pokolenia. Czy polska demografia jest w tak opłakanym stanie, że trzeba uciekać się do takich „nostalgicznych” sposobów? Czy chodzi o coś innego?
  A ta nowelizacja? 3 m-ce? Śmieszne. Każdy, który przyjechał z Ukrainy (pisząc z dużej litery zaprzeczam sam sobie – nie uważam tego „państwa” za państwo) robi wszystko żeby być tu jak najdłużej.

Sorry, the comment form is closed at this time.