Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Orban obniża na Węgrzech podatek dla firm do zaledwie 9 proc.! Nie mam nic przeciwko takiej wersji „Budapesztu w Warszawie”.

Posted by Marucha w dniu 2016-11-20 (Niedziela)

Premier Węgier Viktor Orban zapowiedział, że w 2017 roku obniży podatek dochodowy dla firm do zaledwie 9 proc. Będzie to najniższy poziom podatku CIT notowany w całej Europie!

W szał wpadną zapewne wszyscy eurokraci z Brukseli, którzy nienawidzą, gdy jakiś kraj UE ma wyraźnie niższe podatki od pozostałych. Niezadowolone będzie też węgierskie lobby księgowo-prawnicze, które żyło z „optymalizowania” i wyprowadzania zysków poza granice… Nie mam nic przeciwko, aby taki „Budapeszt” zrobić czym prędzej w Warszawie!

Orban, tłumacząc dlaczego planuje obniżyć podatki dla firm, nie ukrywał, że chodzi mu przede wszystkim o zwiększenie gospodarczej konkurencyjności swojego kraju. Co istotne – węgierskie ministerstwo finansów nie zapowiedziało wprowadzenia nowych podatków, których celem miałaby być rekompensata niższych wpływów do kasy państwa z tytułu obniżenia podatku CIT.

Zakładają tym samym, że drastyczne obniżenie podatku dochodowego dla firm (9 procentowa stawka będzie najniższym poziomem takiej daniny w całej Europie) przyniesie budżetowi więcej pożytku niż szkody.

Po pierwsze – firmy będą miały więcej pieniędzy na nowe inwestycje.

Po drugie (czego najmocniej obawiają się eurokraci z Jean-Claude Junckerem na czele) niskie podatki spowodują przerzucenie korporacyjnego kapitału do Węgier z innych państw UE (np. z Luksemburga).

Niewykluczone zatem, że za chwile uruchomi się kolejny etap „europejskiego” hejtu na Orbana, który zamiast dbać o interesy wąskiej grupy „europejczyków” woli zapewniać lepsze perspektywy dla własnego kraju.

Osobiście nie mam nic przeciwko takiej wersji „Budapesztu w Warszawie”. Gdyby podobne rozwiązania zostały wprowadzone na gruncie polskim, to z pewnością dałyby lepsze efekty niż plany jednolitej (acz niesamowicie skomplikowanej) daniny, która od 2018 roku ma funkcjonować w naszym kraju.

Inna kwestia, że podatki o charakterze dochodowym są reliktem przeszłości i jako takie będą musiały być prędzej czy później obniżane/likwidowane. W nowoczesnej gospodarce opodatkowana powinna być nie praca, czy wytwórczość lecz tylko konsumpcja.

Tego typu daniny (np. VAT) są łatwiej ściągalne, nie wymagają gigantycznego aparatu administracyjno-skarbowego, ciężko też uciec do raju podatkowego. Dobrze by było, gdyby ktoś kto ma dostęp do ucha prezesa, mógł mu podpowiedzieć takie rozwiązanie…

Źródło: Na Węgrzech obniżka CIT – podatek zmniejszy się do 9 proc. (wGospodarce.pl)

http://niewygodne.info.pl

Komentarzy 12 to “Orban obniża na Węgrzech podatek dla firm do zaledwie 9 proc.! Nie mam nic przeciwko takiej wersji „Budapesztu w Warszawie”.”

 1. Nasze orły ekonomiczne z pewnością skopiują dobre węgierskie rozwiązania. Wprowadzą jednak swoje udoskonalenia np. ZUS dla przedsiębiorców – 5000 zł.

 2. Wlodzimierz said

  No, a nasz guru od gospodarki i finansów, niejaki Morawiecki uznał ze, podatki w Polsce są zdecydowanie za niskie chociaż opodatkowane jest wszystko oprócz powietrza …. i to na poziomie skandalicznym który nie ma sobie równych na świecie ! Wnoszę stad ze, Morawiecki nie żyje w tym samym kraju co my.

 3. AlexSailor said

  Ad 2 @Wlodzimierz

  Powietrze też jest opodatkowane.
  I to na wiele sposobów.
  Np. opłata „klimatyczna” – za oddychanie.

  A co do Węgier.
  Śmierdzi mi.
  Orban wypłoszył kapitał i teraz koniecznie chce go przyciągnąć.
  Tylko na własnych warunkach, to jest nie węgierskie SS już nie dadzą się wykolegować.

  Po drugie, autor artykułu „myśli budżetem”.
  To taka współczesna choroba lewactwa, ale nie tylko.

  Budżet ma być mały, a wpływy coraz mniejsze, natomiast ludzie mają mieć swoje pieniądze w
  kieszeniach.
  Najpierw określa się potrzeby, a później ustala wysokość budżetu, a nie na odwrót.
  To jest jak najwięcej forsy do budżetu, a później się wyda.

  Np. stan Alaska wypłacał mieszkańcom ujemny podatek, bo pieniędzy w budżecie było za dużo.
  Za czasów Reagana zdarzyło się również, że w budżecie pozostały niepotrzebne środki, które podatnikom ZWRÓCONO.

  Budżet musi być jak najmniejszy, bo pozostawić pieniądze w budżecie, to tak jakby na dworcu centralnym w poczekalni na ławce pozostawić kupkę szmalu w 200 złotówkach.
  ZAWSZE znajdą się cwaniacy, którzy je drapną.

 4. Maćko said

  Prosty system podatkowy wzbudza zaufanie i jest szanowany.
  Skomplikowany system podatkowy jest oszustwem normalnych ludzi dla korzysci unych i Korporatokracji.
  Proste.

 5. Maćko said

  Pisze autor: …W nowoczesnej gospodarce opodatkowana powinna być nie praca, czy wytwórczość lecz tylko konsumpcja…..

  Hmmm.. to jest opodatkownie ciezkie dla biednych a lekkie dla bogatych. Czyli tragiczne.

  Gdyby zywnosc nie placila VATu to wszyscy biedni dostali by natychmiast duza „podwyzke” a bogatym to nie zrobiloby zadnej róznicy.

 6. Jurek said

  A bankierzy się ucieszą – pożyczki gwarantowane przez państwo wzrosną . A korporacje pękną z radości . Robić geszefta i nie zostawić łupu tubylcom. Cymesik.

  Zakładam w ciemno, że węgierskie firemki nie przynoszą żadnych istotnych wpływów podatkowych.

  Ustawa jest pod korporacje. I na zgubę Węgrów.

  W historii gospodarek, względnie uczciwych i w połowie społecznych – jeśli kto woli socjalistycznych względnie narodowych względnie państwowych -, wysokie podatki nakręcały koniunkturę. Przykłady : była Szwecja, była stara – ta przed reformą ichniego balcerowicza, Nowa Zelandia.

 7. Marian said

  A reżim szydło dokręca Polakom śrubę…

  http://www.tvn24.pl/wroclaw-10-miesiecy-wiezienia-za-spalenie-kukly-zyda,693635,s.html

 8. Bodzio said

  Jeżeli dla anonimowego autora VAT jest dobrym podatkiem, to cały artykuł można wyrzucić na śmietnik,
  VAT jest podatkiem kryminalnym, skonstruowanym w celu wyłudzania jego zwrotów. W dodatku, wbrew twierdzeniom autora jest bardzo kosztowny i uciążliwy poprzez przymus zakupu i utrzymania kas fiskalnych, materiałów eksploatacyjnych, a przede wszystkim z powodu mnóstwa bezproduktywnych i czasochłonnych czynności z tym związanych.

 9. rafal z said

  Bodzio said
  2016-11-21 (poniedziałek) @ 16:16:41

  Tu nie chodzi o to czy podatek jest sprawiedliwy, słuszny etc…

  CELEM całego systemu podatkowego jest objęcie całości życia gospodarczego w ramiona systemu. TU chodzi o KONTROLĘ przede wszystkim.

 10. Bodzio said

  ad 9 @Rafal Z
  Oczywiście ma Pan rację. Autor artykułu o tym aspekcie nawet nie wspomniał, więc i ja ograniczyłem się do wytknięcia słabości prawnych i ekonomicznych podatku VAT.

 11. volviak19 said

  „W lutym 2016 r. rząd przyjął Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – dokument przedstawiający wyzwania, jakie stoją przed polską gospodarką ”
  Już wprowadzają w zycie, by jak najbardziej zgnębic Polaków, min. koszty ubezpieczeń samochodów, które wzrosły- OC o 100% a AC nawet o 500%, do tego drożejąca benzyna, części i wzrost akcyzy na samochód sprowadzany z zagranicy, ponad 10 – letni samochód : 12.000zł .Ludzie płaczą i płacą, nikt nie liczy kosztów użytkowania samochodu, ludzie obudźcie się, nie nabijajcie kasy ośmiornicy paliwowo- ubezpieczeniowo- motoryzacyjnej.Ja rezygnuję z samochodu, po tym jak dostałem propozycję podwyżki z 800zł na 1800 za rok. Podliczyłem koszty i wyszło mi że minimum 3 miesiące w roku muszę pracowac ciężko na sam samochód.Chyba liczą na to że ludzie tanio będą się pozbywać aut- bo zapewne dużo narodu wybranego wkrótce do nas dotrze- po to też pojechała do Israhella premier Żydło. Robią z nami co chca, a my potulnie nadstawiamy karku- nie może tak byc!!

 12. Re: Volviak…
  Czy nie jest to kolejny dowod na to, ze nam Polakom najwyrazniej „odjebalo???”…
  ===========================
  jasiek z toronto

  http://polskawalcza.com

  P.S. Niedlugo dowiemy sie, ze na Wegrzech Wegrzy beda zyc bez podatkow…Bez zadnych podatkow….
  (Czy juz widac, jak lichwiarskie zydostwo nas „wysterowalo” na „podatkowe bydlo”…w „jewropejskim kolchozie???”…)

Sorry, the comment form is closed at this time.