Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Wiara w życie na emeryturze

Posted by Marucha w dniu 2016-11-21 (Poniedziałek)

Polski system emerytalny to swoista brama do krainy czarów. Jest jak królicza nora. Politykom się wydaje że są w posiadaniu cudownych ciasteczek, które są w stanie bezboleśnie zmniejszać lub powiększać emerytów według swoich wyobrażeń.

U wszystkich niemal emerytalnych reformatorów dominuje myślenie magiczne. Wyjątkiem był tylko minister Rostowski którzy odróżniał realne pieniądze od baśniowych zysków i de facto zakończył żywoty OFE.

Wszyscy traktują system emerytalny jako coś niemal niezależnego od systemu gospodarczego. Tak owszem przyznaje się, że na system emerytalny mogą wpływać i demografia i okresy zatrudnienia i wysokość wynagrodzenia.

Nikt nie chce się zmierzyć z rzeczywistym problem systemu emerytalnego jakim jest sam system społeczno-ekonomiczny.

Co jest podstawowym źródłem przewidywanych niskich emerytur? Niskie płace oraz wysoki poziom umów śmieciowych, czyli takich, które de facto oferują jeszcze niższe płace.

Wynagrodzenie z tytułu umowy o prace zawiera również część odłożoną w czasie, czyli składkę emerytalną. Otrzymując więcej pieniędzy na rękę z tytułu umowy śmieciowej tak naprawdę otrzymuje się mniejsze wynagrodzenie, bo nie otrzymuje się części odłożonej w czasie, czyli składki emerytalnej.

Przez długi okres czasu funkcjonowaliśmy jako społeczeństwo w realiach dużego bezrobocia (powyżej 10%). Nie ma pracy – nie ma składki emerytalnej, jest za to szansa na najniższą ustawową emeryturę. I jedynie na to.

Czy zmiana wieku uprawniająca do przejścia na emeryturę ma duże znaczenie? Oczywiście ma. Szczególnie dla tych, którzy mają pracę (etatową) oraz dochody wyższe od najniższej pensji czy w szczególności wyższe niż mediana wysokości zarobków. System nagradza tych, którzy mogą długo pracować i uzyskują wyższe przychody. Profesorów akademickich, ale też polityków na stanowiska rządowych i samorządowych oraz oczywiście wyższa kadrę kierowniczą z sektora publicznego i prywatnego. Generalnie system wychodzi z „biblijnej zasady”: kto ma dużo temu będzie dodane, kto ma mało to mu jeszcze się zabierze.

Dyskusja o systemie emerytalnym bez dyskusji o systemie podatkowym czyli systemie redystrybucji dóbr nie ma sensu. Poza może jednym niezbędnym rozwiązaniem, od którego akurat rządzący odeszli tj. zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Nie ma żadnych przesłanek, poza ideologiczną histerią, żeby był on różny. Można by się zastanawiać nad dodatkowymi udogodnieniami dla kobiet w sprawie specjalnego traktowania okresów urlopów macierzyńskich i wychowawczych poprzez naliczanie dodatkowej składki ze środków budżetu itp., rozwiązaniami.

Reasumując rozwarstwienie dochodowe istniejące w społeczeństwie jest wzmacniane przez system emerytalny o ile, co jest dosyć mało prawdopodobne, nie przyjmie się w nim dodatkowych rozwiązań kompensujących.

Hipotetycznie możliwe są dwa rozwiązania. Pierwsze to zmiana systemu podatkowego na znacznie bardziej progresywny z zamierzoną obniżką obciążeń podatkowych najniższych przychodów. To pozwoli zwiększyć dochód rozporządzalny w grupie o najniższych przychodach i zwiększy popyt wewnętrzny a przy okazji ustabilizuje system.

Drugie to zwiększenie wysokości składki emerytalnej i obciążenie nią wszystkich przychodów. O takim rozwiązaniu przebąkuje się, że jest zawarte w nowym systemie ujednoliconych danin publicznych. Tyle, że mają z niego być wyłączeni samozatrudnieni bez względu na wysokość dochodów. W takim wypadku wszystkim im będzie się należała najniższa emerytura, bez względu na to, czy ich miesięczne obecne przychody wynoszą dwa czy dwadzieścia tysięcy.

Jak będzie zobaczymy. Dzisiejszych emerytów to poruszy, reszta może już się bać

PS. Czy pamiętacie co było podstawowym celem „reformy” emerytalnej? Celem było obniżenie wysokości świadczeń. Kto, ciekaw niech przeszuka Internet. Szczęśliwej emerytury.

Adam Jaśkow
https://obserwatorpolityczny.pl

Komentarzy 9 to “Wiara w życie na emeryturze”

 1. Maćko said

  Adam Jaśkow:
  ….
  Urodzony w 1962 roku, mieszka w Krakowie. Absolwent dziennikarstwa i nauk politycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Społecznie aktywny od 1989: członek władz krajowych SdRP i SLD do maja 2015, współzałożyciel i wiceprezes Fundacji na Rzecz Socjalnej Demokracji, koordynator Centrum im. I. Daszyńskiego, współtwórca Koalicji Postęp i Świeckość, organizującej Dni Świeckości w Krakowie. Należy do NSZZ Ciepłowników w MPEC SA w Krakowie. Współautor raportu „Kraków jest dla ludzi” Centrum im. I. Daszyńskiego.

  http://www.kulturaswiecka.pl/node/542

  http://www.sofijon.pl/module/authors/76
  „Nie da się pokonać kryzysu ekonomicznego bez wprowadzenia w życie zasad sprawiedliwości społecznej, uspołecznia procesów podejmowania decyzji politycznych , wzmocnienia roli samorządów lokalnych i realnego upodmiotowienia obywateli w zarządzaniu społecznościami.”

  Członek założyciel SLD , wcześniej członek Socjaldemokracji RP przez cały okres jej istnienia. Współpracownik Andrzeja Urbańczyka, członek gabinetu politycznego Prezesa RM (2001-2003). Członek Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów do czasu rozwiązania krakowskiego Oddziału PSR we wrześniu 2013.

  O sobie:

  Głęboko osadzony w polityce, choć raczej w tle. Członek SLD

  Filozof hobbysta, zapatrzony w Greków (Heraklit, Diogenes, Sokrates) cyniczny stoik.

  Wielbiciel Braci Marx i Karola też. Od produktów gilette woli Brzytwę Ockhama. Humanista, socjalista, feminista.

  Szuka Wolności, która poprowadzi lud na barykady. Może być podobna do tej z obrazu Delacroix.

  Między socjalizmem a demokracją liberalną.

  Wyznanie:
  Brak wyznania – ateista

  Wykształcenie:
  Uniwersytet Jagielloński, magister nauk politycznych

  Ulubione zajęcia:
  próby zmiany świata

 2. Maćko said

  ( Partia Razem )

  Tomasz Klasa: Panie Adamie – Razem w natłoku „zjednoczonych lewic” jest tworem dość tajemniczym deklaratywna lewicowość na „fioletowym sztandarze” ginie w natłoku „innych” lewic czym wiec jest lewicowość?

  Adam Jaśkow: To dobre pytanie. Polskie partie mające w swoich deklaracjach zapisaną lewicowość poszły „trzecią drogą” T. Blaira bardzo daleko. Tak daleko, że rdzeń lewicowości całkiem straciły z oczu. Świat polityki i ekonomii zmienia swoją ocenę rzeczywistości i po zachwycie religią neoliberalizmu głównego europejskiego nurtu brzmi dziś niemal jak socjaliści z początku wieku. Szef NBP w swoich ocenach polskiej sytuacji gospodarczej i społecznej wydaje się być bardziej lewicowy niż cała tradycyjna partyjna polska lewica. Ktoś dziś chce być lewicą musi zajmować pozycję na lewo od Marka Belki.

  Można powiedzieć, ze Szef NBP zdefiniował nowe polityczne centrum i sam się w nim umieścił. Nie ma poważnej debaty politycznej bez rozmów o ekonomii.

  W jej gruncie kształtują się dziś podziały na lewicę i prawicę. Ta polska scena dziś wygląda tak, że wszystkie partie chcą budować liberalny kapitalizm o różnych odcieniach a tylko Razem wracają do zapisanej w konstytucji społecznej gospodarki rynkowej.

  TK: Jak Pan wytłumaczy dzisiejsze rozbicie lewicy i jakie to niesie za sobą zagrożenia?

  AJ: Dzisiejsze rozbicie partii lewicowych ma kilka przyczyn. Pierwszą jest jak mówiłem wcześniej „trzecia droga” czy gwałtowny skręt europejskiej lewicy do centrum – czyli na prawo. Skoro mówi się ludziom, że nie ma alternatywy to po co im jest potrzebna partia trochę prawicowa, lepiej już wybrać całkiem prawicową. To odejście od wartości lewicowych spowodowało skupienie się partii na bieżącej polityce i na samym rządzeniu bądź snuciu marzeń o rządzeniu. Wyborcy zostali porzuceni przez partie lewicowe więc albo zmienili swoje polityczne preferencje albo zajęli się swoimi sprawami. Partie w Polsce ukształtowały się w okresie transformacji ustrojowej, nieudolnego budowania zrębów kapitalizmu i zupełnie nie radzą sobie z problemami społecznymi ani wykreowaniem wizji rozwojowych. W takim kształcie jak dziś muszą odejść do lamusa. I to dotyczy wszystkich partii. Może PiS-u nieco mniej bo jest to partia wodzowska i będzie trwała aż do śmierci Jarosława Kaczyńskiego….
  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=34971

 3. Dziad Wernyhora said

  Przestałem zbierać na emeryturę – raczej ćwiczę się w produkcji bimbru.
  W przypadku globalnego upadku systemu pieniądza papierowego, wszystkie te składki warte będą mniej niż papier toaletowy.
  Mógłbym kupować metale szlachetne – złoto i srebro, ale przecież po jakimś czasie i tak się skończą.
  Natomiast sprawny produkcji bimbru jest jak drukarka FED – trzeba tylko skombinować cukier.
  W czasie komuny – jak podnosili ceny alkoholu to zaraz też dolar drożał – „stąd nauka jest dla żuka”.

  ps. autor artukułu – Adaś J. zasługuje na kopa w d**pę tak za ideologiczny artykuł jak i za całokształt.

 4. Maćko said

  3. DW – no jeszcze mozna umiec robic chleb, szynki surowe solone ( westfalskie-serrano), piwo czy naprawiac stare samochody. 😉 posiadac narzedzia i…. wielu przyjaciól-znajomych-sasiadów. Posiadanie ziemi-dzialki tez mi wyglada na pozyteczne. Pozdrówka.
  P.S. Alkohol truje i narkotyzuje.

 5. Re: 4 Macko
  Kiedy Rosja byla pod „zaborem” zapijaczonego jelcyna, a gornicy nie dostawali pensji przez ponad pol roku, to zapijaczony jelcyn zaplacil im pensje w spirytusie I od razu na bazarach waluta (wiarygodna) byl wlasnie spirytus (ktorego mozna uzywac do roznych celow)…
  A dlaczego nie moze byc np: mydlo wiarygodna waluta? (a cegly, cukier, sol, wegiel, itp)???…
  Wszystkie produkty nie zmieniaja wagi, ksztaltu ani smaku, wiec nie podlegaja „inflacji” w przeciwienstwie zydowskiej waluty suto oprocentowanej za ktora mozna coraz mniej kupic I coraz dluzej sie napracowac…
  ============================
  jasiek z Toronto

  http://polskalczaca.com

 6. NICK said

  Pełna zgoda. Pan Jasiek. (5).
  Oczywiście można by wymieniać dalej i dalej.

  Tak na szybkiego. Wszelkie paliwa i zapalacze, liofilizaty żywności, inne sposoby konserwacji…. .

  Woda!

  Tak, woda.
  Wypasteryzowana, zabezpieczona i przechowywana – odpowiednio.

 7. Re: 6 NICK
  No fajnie, a jak rozwiazac (jak polski (nie polsko-jezyczny) Rzad) problem aborcji (by kobiety nie usuwaly – vide mordowaly wlasnych dzieci)????…

  jakis pomysl??? Jakas wizja? Jakas koncepcja?..
  ====================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 8. NICK said

  Temat rzeka.
  Jasiek (7).
  Dużo czasu, tłumaczeń, cierpliwości, delikatnych nagabywań (…) na początek.
  I z Boga pomocą.

 9. Re: 8 NICK
  Zaden temat „rzeka”…
  Rozwiazanie jest bardzo PROSTE I bardzo skuteczne, ale w zwiazku z zaistnialym (byc moze na zbyt wysokim poziomie myslenia) tematem odpowiedz jest (czesc odpowiedzi na ten problem) w polityce Lukaszenki…Tak, Lukaszenki na Bialorusi.

  Podobna sytuacja jest z zadluzeniem panstwa (Narodu) wobec lichwiarzy….
  Od ponad 100 lat co jeden „ekono-mistyk” glowi sie nad zmniejszeniem zadluzenia I dochodza do wniosku („sterowanego” ma sie rozumiec), ze sie nic nie da zrobic.

  A co nalezaloby zrobic, kiedy computer sie „zawiesil???”…

  Najzwyczajniej wylaczyc prad I go zresetowac…No I zaczac od „zera”…(bez zadnych dlugow) wobec lichwiarskich zlodzieji) pod warunkiem: jesli sie zna (ma pojecie) o calym systemie lichwiarskiego procederu…

  W sumie: Jak mozna reprezentowac interes Narodu (I m.in., kobiet w ciazy) nie majac „ZIELONEGO POJECIA” o systemie finansowym???…

  ===================================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

Sorry, the comment form is closed at this time.