Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Polska bez Warszawy byłaby biedniejsza o 10 proc. Ale Niemcy bez Berlina byliby bogatsi

Posted by Marucha w dniu 2016-11-23 (Środa)

Niemal w każdym państwie Europy stolica to motor napędowy. Gdyby Warszawa odłączyła się od Polski, PKB na głowę spadłby prawie o 10 proc. Zupełnie inaczej jest w przypadku Berlina. Gdyby Niemcy pozbyli się swojej stolicy, ich PKB per capita byłby… wyższy.

Raj dla freelancerów z całego świata, miasto prężnych start-upów, modnych knajp i festiwali, spektakularnych loftów i wzorcowo zrewitalizowanych postindustrialnych przestrzeni, a także bujnego życia kulturalnego. To Berlin.

Miasto dba o wizerunek stolicy światowej hipsteriady, ale w rzeczywistości wciąż nie potrafi się uporać się ze swoją enerdowską spuścizną. Zadłużenie miasta sięga 60 mld euro, a poziom życia we wschodnich dzielnicach mocno odbiega od niemieckiego standardu.

Dane są bezlitosne: prawie połowa samotnych berlińskich rodziców znajduje się poniżej granicy ubóstwa, a co dziesiąty mieszkaniec w wieku produkcyjnym nie ma pracy. Co gorsza, całe wschodnie dzielnice dotknięte są zjawiskiem trwałego bezrobocia.

Postronnych obserwatorów może zdziwić fakt, że Berlin pozostaje biednym – jak na warunki niemieckie – miastem. Jak informuje thelocal.de, w ramach wyrównywania nierówności finansowych pomiędzy poszczególnymi krajami związkowymi, Berlin otrzymał w 2015 roku 3,6 mld euro pomocy.

Wyjątkowa stolica w Europie

Stolica Niemiec ma też zaskakująco mały udział w PKB całego kraju – wynosi on zaledwie… 4 proc. Jak wyliczył instytut IW Köln, stosunkowo słaba aktywność ekonomiczna stolicy Niemiec w połączeniu z dużą liczbą mieszkańców oznacza, że Berlin ma tak naprawdę ujemny wpływ na wskaźnik PKB per capita Niemiec.

Innymi słowy, gdyby Niemcy pozbyli się swojej stolicy, to statystycznie ich PKB by wzrósł. W Europie to ewenement.

Jak wyliczył IW Köln, gdyby policzyć PKB Polski bez Warszawy i jej mieszkańców, wynik byłby gorszy aż o 9,6 proc. Oznacza to, że nasza stolica ma większy wpływ na bogactwo całego kraju niż Bruksela, Wiedeń czy Madryt. Znacznie gorzej wypada Rzym, bez którego produkt narodowy na głowę mieszkańca Włoch byłby niższy tylko o 2,1 proc.


Londyn ma wizerunek miasta, które całkowicie zdominowało gospodarkę Wielkiej Brytanii, co w dużym stopniu potwierdza udział stolicy w PKB całego kraju wynoszący aż 22 proc. Oznacza to, że liczący 8,4 mln mieszkańców Londyn pod względem wielkości produktu narodowego brutto z łatwością przewyższa całą gospodarkę Polski.

Gdy jednak weźmiemy pod uwagę wpływ stolicy na wskaźnik PKB na głowę mieszkańca całego kraju, Londyn gra w tej samej lidze, co Warszawa. Według wyliczeń IW Köln bogactwo Wielkiej Brytanii liczone bez stolicy i jej mieszkańców byłoby mniejsze o 11,2 proc.

Jeśli poszukujemy stolic, od których prosperity całych państw zależy w najwyższym stopniu, patrzeć trzeba zupełnie gdzie indziej. Jak się okazuje, największym krajowym dominatorem w Unii Europejskiej są Ateny, bez których PKB per capita Grecji skurczyłby się niemal o jedną piątą.

Także olbrzymi wpływ na bogactwo całego kraju ma Paryż. Licząca formalnie 2,2 mln mieszkańców stolica Francji, która stanowi rdzeń 12-milionowej aglomeracji, ma tak duży wpływ na produkt narodowy całego kraju, że gdyby stanowiła odrębne państwo, „l’Hexagone” miałby PKB per capita niższy aż o 15 proc.

http://www.money.pl

Odnosimy wrażenie, iż nie bez wpływu na ekonomię Berlina ma napływ inżynierów i lekarzy z krajów muzułmańskich, ale co my tam wiemy…
Admin

Komentarzy 5 to “Polska bez Warszawy byłaby biedniejsza o 10 proc. Ale Niemcy bez Berlina byliby bogatsi”

 1. Dla mnie to nie miałby żadnego znaczenia, gdyby Warszawa odłączyła się od Polski. Przez większość historii naszego kraju ta miejscowość nie miała żadnego znaczenia do pewnego czasu. Za międzywojnia była piłsudczykowska, a teraz jest miastem żydowskim. Nie lubię Warszawy.

 2. Antares said

  Jeżeli stolica danego kraju odstaje mocno na + w stosunku do reszty kraju jak np Londyn, Paryż, Praga i inne to nie dobrze świadczy o rozwoju danego kraju. Wiadomo stolica to głównie siedziby dużych korporacji jak i instytucji finansowych. Może to mieć również znacznie strategiczne bo wystatczy ze wróg uderzy w stolicę aby dany kraj się posypał. Uważam ze w przypadku Berlina to akurat dobrze świadczy o rozwoju Niemiec, liczba mieszkańców Berlina w stosunku do liczby mieszkańców kraju nie jest duża i wynosi ~ 4,3% natomiast w przypadku aglomeracji paryskiej ten stosunek wynosi aż 15% , podobnie wygląda w przypadku Londynu.

 3. jowram said

  WYZWOLIĆ POLSKĘ SPOD OKUPACJI WARSZAWY!

  Wkurzam się jak ktoś mnie dyskryminuje
  Janusz Baczyński ,,Bacz”
  Szef grupy inicjatywnej
  Konfederacji Wyzwolenia Polski

  http://janbacz.republika.pl/

  … chyba spod okupacji Tel Awiwu?
  Admin

 4. Zerohero said

  „… chyba spod okupacji Tel Awiwu?
  Admin”

  Panie Marucha. Pan nie doceniasz polskiej zawiści. Tel Awiw daleko, Żydy jakieś takie nieokreślone, a Jaśko Budziżyński realny, Realne jest też jego Audi z 3 litrowym silnikiem. Jasiek mieszka tylko 50km za Warszawą. Toż to więc Warszawiak jest. A na czym się tak dorobił? Na krzywdzie Cebulaków z prowincji. Zostawmy więc Pana Żyda w spokoju i biegiem bić cwaniaka Warszawiaka.

  Ponieważ Warszawiaków nie starczy dla wszystkich chętnych, proponuję Cebulakom jakąś formę wojny domowej typu każdy z każdym. Jako arbitra proponuję pana Żyda. Zgłaszam też go jako trenera i szefa zespołu dla każdej z drużyn. W Syrii to się sprawdziło.

 5. EYWEY said

  Niestety Polaków rola w za-żydzaniu Siebie i Europy, ey wey

  Równouprawnienie wszystkich mniejszości, w tym żydów – nawet ponad prawem, niespotykana naiwność i wygodnictwo, spowodowały katastrofę prowadząca do anihilacji Polski oraz w efekcie Rosji, Niemiec, etc. robactwo rozlazło sie jak zaraza na cały świat.

  Dziś wszystkie te kraje są tak zażydzone i przez czartów zarządzane [ jak i reszta białego świata ] ze tego nie wydębisz i nie od-miksujesz. To jest nasza Apokalipsa, reszta to jest dekiel na bańkę.

  Nie ma z czego być dumnym i faktycznie brakuje Husarzy na warcie Kneszejmu , ey wey, coby pilnowali tempo złodziejstwa, maja z tym problem.

  .https://www.youtube.com/watch?v=HZiixKfnYn8&list=TLGGdp0LRSGDyFYyNDExMjAxNg&index=2

  autopilota można włączyć jak kto w potrzebie

  idioctw nie sieja one się rodzą na kamieniu, hodować czarcich synów i córki ! ey wey

Sorry, the comment form is closed at this time.