Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Nacjonalizacja banków i spłacanie długów SKOK

Posted by Marucha w dniu 2016-11-25 (piątek)

Wąska grupa ludzi należących do jednej partii, bogaci się kosztem całego społeczeństwa.W tle upadającego wzrostu PKB oraz powiększającego się zadłużenia państwa, PZU negocjuje przejęcie z powrotem Pekao od włoskiej grupy Unicredito. Transakcja ta mogłaby zostać zablokowana przez Komisję Nadzoru Finansowego, ale ta ku zaskoczeniu opinii publicznej, podjęła decyzję korzystną dla Włochów.

Co takiego kryje się za tą całą operacją i dlaczego w cieniu tej sprawy pojawia się Polski Fundusz Rozwoju ?
Dlaczego PIS za wszelką cenę chce przejąć kontrolę na Pekao ?

Bank Pekao jest drugim największym bankiem w Polsce. W latach 2003-2010 jego prezesem zarządu był nie kto inny, ale Jan Krzysztof Bielecki, założyciel Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Od 15 stycznia 2010 roku był przewodniczącym rady Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Natomiast w marcu 2010 został powołany przez premiera Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów. Gdy premierem została Ewę Kopacz, zrzekł się stanowiska i zastąpił go Janusz Lewandowski.

W lipcu 2011 roku Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Luigi Lovaglio na funkcję prezesa zarządu banku Pekao.

Pod względem siły kapitałowej mierzonej współczynnikiem wypłacalności, Bank Pekao jest liderem wśród dużych banków w Polsce i jedną z najsilniejszych kapitałowo instytucji finansowych w Europie (współczynnik Core Tier 1 na koniec 1 kwartału 2016 r. na poziomie 18,4%).

I wszystko wyglądałoby ładnie i pięknie gdyby nagle nie zaczęły pojawiać się pierwsze polityczne symptomy walki o władzę z Pekao i SKOK’ami w tle.

W 2014 roku decyzją Komisji Nadzoru Finansowego Bank Pekao przejął SKOK Kopernik. W styczniu tego roku bank Pekao zaczął wypłacać pieniądze klientom zawieszonego SKOK Kujawiak. Od maja tego roku za pośrednictwem Banku Polska Kasa Opieki SA (Pekao SA) zaczęto wypłacać środki dla klientów SKOK Arka. W marcu 2016 roku SKOK Arka posiadała ujemne fundusze własne w wysokości minus 26,4 mln zł i wykazywała łączne straty do pokrycia w wysokości minus 30,7 mln zł. Natomiast depozyty członkowskie zgromadzone przez 19,3 tys. członków SKOK Arka wynoszą 98,8 mln zł. Straty SKOK pokrywane były w zasadzie przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny za pośrednictwem Pekao SA.

W połowie sierpnia 2014 roku, Alior Bank zgodził się przejąć SKOK im. św. Jana z Kęt posiadający ponad 18 tys. członków i sieć 18 oddziałów na Pomorzu (prawie 50% pożyczek zaciągniętych przez klientów, nie było spłacanych). Kolejny SKOK, który zbankrutował to SKOK Wspólnota, który liczył ponad 70 tysięcy członków – kasa przy jednej z wrocławskich parafii, która powstała jako Południowo-Zachodnia SKOK. Po upadku SKOK Wołomin, drugiej co do wielkości Kasie w kraju, Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił klientom ponad 800 mln zł.

Niemałym problemem są również kredyty zaciągnięte we frankach szwajcarskich. Puls Biznesu poinformował w swoich publikacjach, że KNF skierowała list w tej sprawie do UniCredito, który jest właścicielem Pekao, sugerując wydzielenie portfela z kredytami frankowymi. W analogiczny sposób postępowano przy sprzedaży banku BPH czy Raiffeisen. W przypadku BPG (GE Money Group) KNF nie pozwolił General Electric na pozbycie się frankowego ciężaru. BPH został podzielony, a Amerykanie z grupy GE zmuszeni do przejęcia w pełni odpowiedzialności za portfel frankowy (który generuje straty). To z kolei wciąga bank w spory prawne dotyczące renegocjacji zawartych umów i generalnie, w politykę gdzie rząd musi wybierać między dobrem obywateli, a dobrem banków. Wyłączenie kredytów frankowych z Pekao kosztowałoby UniCredito nie mniej niż około 620 mln zł.

Przejęcie banku Pekao i pewna kolejność działań sugeruje wyraźnie, że celem jest przejęcie kontroli nad największymi instytucjami finansowymi w Polsce. Będą one wykorzystywane zarówno do łatania dziury budżetowej, jak również do spłacania długów po upadłych SKOK-ach w dużej mierze powiązanymi z PIS.

I tutaj kółko zaczyna nam się zamykać.

SKOK finansują PIS, to przynosi kasom straty. PIS przejmuje władzę i środkami publicznymi spłaca zaciągnięte długi SKOK m.in. przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Następnie ludzie ze SKOK wchodzą w struktury banków i instytucji powiązanych, a środki dalej wędrują do partii. Im więcej banków uda się „repolonizować” lub – nazwijmy to po imieniu – nacjonalizować, tym więcej pieniędzy będzie PIS wydawać na swoją politykę. A wszystko to pod płaszczem dobrej zmiany, nacjonalizacji i propagandy narodowego sukcesu, narodowego biznesu, narodowej wspólnoty oraz innych, podobnych haseł.

Kto odważy się powiedzieć coś w sprawie grabieży ojczyzny przez partię, ten jest wrogiem narodu, żydo-komunistą i ruskim agentem. Antysemityzm i szerzenie paranoi pod hasłem ruskich agentów w internecie jest już stałym elementem mediów publicznych. Wrógów państwa wskażą partyjni eksperci od wywiadu i kontrwywiadu, czyli niezrównoważeni psychicznie doktoranci z tytułami z PRL, prokuratorzy PRL oraz dziennikarze partyjnej telewizji, którzy wykształcenie i tytuły zdobywali na para-uczelni para-katolickiej finansowanej przez partię.

Już Joseph Goebells powtarzał, że kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą. Nic dziwnego zatem, że na celowniku dobrej zmiany znalazły się teraz przede wszystkim media, utrudniające szerzenie tej narodowo-socjalistycznej propagandy oraz utrudniające kontrolę nad społeczeństwem. W tle raczkuje już również nacjonalizacja Giełdy Papierów Wartościowych, bo jak inaczej nazwać nacjonalizację większości spółek notowanych na GPW.

Wydawałoby się, że obudziliśmy się w jakiejś bananowej republice, która jest tragiczną karykaturą fantazji ludzi, którzy „najlepsze” wzorce czerpią z komunistycznej przeszłości. Podczas gdy partia narodowo-socjalistyczna kręci interesy liczone w miliardach złotych, społeczeństwo w tym czasie zajęte jest wiadomościami o grzebaniu w grobach, gołej dupie celebrytki na imprezie z Andrzejkiem i kolejnych teoriach spiskowych pokroju Mistrali za złotówkę. W praktyce jednak, w tych wszystkich oparach absurdu trwa twarda walka o pieniądze, a wąska grupa ludzi należących do jednej partii, bogaci się kosztem całego społeczeństwa.

Jarosław Narymunt Rożyński,
http://www.prezydent.org.pl
http://narymunt.neon24.pl

Swoją drogą warto sprawdzić, dlaczego bazujące na solidnych podstawach ekonomicznych SKOK-i zaczęły nagle bankrutować…
Admin

Komentarzy 18 to “Nacjonalizacja banków i spłacanie długów SKOK”

 1. Mariusz said

 2. NICK said

  Admin. U
  To jest pytanie do P. Szewczaka.
  P.S. SKOKI są……. .
  Niestety.
  Te, które chcą być polskie, niewiele ich, umierają… .

  Lubiłem Szewczaka.
  Un tyż ten sam.

 3. Maciuś said

  Szewczak sprzedał się pis…dzie, panie NICKu. Słuchałem jego wypocin, teraz już nie.

 4. Zerohero said

  Antysemityzm i szerzenie paranoi pod hasłem ruskich agentów w internecie jest już stałym elementem mediów publicznych.

  No i gdzie ten antysemityzm? Chyba nie w żydowskim pisie.

 5. NICK said

  Zatem SKOKi są pod pisdą albo inną ‚nacją’.
  Wsze „banki”?
  Omijać!
  [siurem prostym]

 6. Maciuś said

  Pan NICK we 5. Dokładnie tak jest.

 7. Tomek said

  Ten rzyt co to napisał to trochę ściemnia.

  1. Nie ma w Polsce kredytów „frankowych”. ŻADEN bank nie ma prawa udzielić kredytu w obcej walucie, w tym we frankach szwajcarskich czy w ryśkach palestyńskich. To jest po prostu niemożliwe. Odsyłam do prawa bankowego (co innego pożyczki, ale to osobna sprawa).

  2. Jak może „portfel kredytów” czy to frankowy, czy ryśkowy „generować straty”? Bank udzielając kredytu, tylko w złotówkach, stworzył te pieniądze ex nihilo, z niczego. Każda złotówka odsetek co otrzymują banksterzy to czysty zysk. Skąd więc „straty”?

  Oni mają oczywiście swoją koszerną matematykę co liczy te „straty” ale to tylko żydowski folklor.

 8. Racjonalista said

  SKOKi zostaną wytępione do nogi, Polacy zostaną pozbawieni resztek finansowej niezależności, a PiS jeszcze na tym zarobi, wysługując się banksterom.

 9. jazmig said

  SKOKi były wypłacalne, dopóki PO nie zmieniła ustawy na ich temat, wskutek czego stały się one normalnymi bankami. SKOKi wczesniej nie mogły udzielać kredytów inwestycyjnych, same kredyty były stosunkowo niewielkie. Po zmianie wprowadzonej przez PO, SKOK Wołomin przejęła mafia, która zaczęła brać w nim ogromne kredyty. Ponieważ te kredyty były niespłacalne, ten SKOK upadł.

  Podobnie było w niektórych innych SKOKach, a inne zniszczyła KNF, która rzekomo w obronie klientów, wymieniała zarządy wskutek czego zaczęły one ponosić straty.

  Nie bronię PiS, jestem wrogiem tej partii, ale w przypadku SKOKów winna jest PO i KNF.

  Natomiast przejęcia PKO SA to inna historia, jest to oczywisty skok na stanowiska w bankach pod pretekstem ich repolonizacji. Spowoduje to skutki podobne to tych, jakie spotkały SKOKi i będzie to już wyłączna wina PiS.

 10. anonim said

  Panie Jazmig…sam pan wie że goj nie może pożyczać na procent nie ważne jak mały i jak małe sumy goj ma brać pożyczki a nie dawać tak stoi w srulmudzie.
  Pokraka sruloska zaszkodziła teraz pisda zagłaska na śmierć…

 11. EYWEY said

 12. Jacek2 said

  Re.7
  Kredyty frankowe nigdy nawet nie powąchały żadnego franka, mówienie o kredytach udzielonych w obcej walucie jest absolutnie nieuzasadnione. Kolejny parchaty przekręt na gigantyczną skalę, tzw. spread to już chucpa do kwadratu. Szkoda tylko tych, w większości młodych nieboraków powieszonych na bankowej szubienicy. Niby jeszcze stoją na stołku ale bank będzie pierwszy który go kopnie.

 13. Siggi said

  http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/16-osob-z-skok-wesola-w-myslowicach,186,0,2207418.html

 14. EYWEY said

  Why do people hate the Joos?

  .https://www.youtube.com/watch?v=HZiixKfnYn8&list=TLGGdp0LRSGDyFYyNDExMjAxNg&index=2

  Jak `zoodzi` przejeli Europe !

 15. EYWEY said

  My Awakening; Globalism vs Nationalism

  .https://www.youtube.com/watch?v=MnEfoXfxspg

  zawsze dwie siły, dwie potęgi, dwie możliwości, nasz wybór !

  [ diabeł ciężko pracuje by nas oszukać, byśmy się opowiedzieli, świadomie lub nie, ale po jego stronie ]

 16. EYWEY said

  Why the World Must Race Mix – ostateczna dzienna zmiana !

  .https://www.youtube.com/watch?v=yXdkSZPYziI

  walka o przetrwanie Białej rasy, podane na talerzu.

 17. Marucha said

  Panie EyWey… co Pana wpisy mają wspólnego z tematem artykułu?
  Od tego są „Wolne tematy”.
  Robi Pan to celowo?

 18. EYWEY said

  „Wąska grupa ludzi należących do jednej partii, bogaci się kosztem całego społeczeństwa„.

  nei anim pomyślał, panie Marucha, poza tym, ze `jools` wiążą się z tematem jakim są money, a w ogólnych `rozrachunkach` zwykle, p loty i koty,.

  „Swoją drogą warto sprawdzić, dlaczego bazujące na solidnych podstawach ekonomicznych SKOK-i zaczęły nagle bankrutować…
  Admin„

  `Jools` panie `Jools`, warto dowiedziec sie wiecej na ten temat, prawda.

  Na temat, w ad 1, jak `jool` stawonóg, pogania `joola`, karakana, i jaka etykieta tymatu.

  Ey Hey

Sorry, the comment form is closed at this time.