Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Szeryf Ziobro w akcji!

Posted by Marucha w dniu 2016-11-26 (sobota)

Gdybym był złośliwy to bym powiedział, że takie akcje są bardzo na rękę szeryfowi Ziobrze a w konsekwencji całemu rządowi „dobrej zmiany”.

Co jakiś czas media przynoszą smutne i niezrozumiałe dla przeciętnego obywatela wiadomości o odbieraniu rodzicom dzieci przez sądy rodzinne. Budzi to zwykle sprzeciw opinii publicznej, zwłaszcza gdy taka procedura dotyka rodzin, których jedyną winą jest bieda.

Zdarzają się oczywiście sytuacje patologiczne i tu państwo powinno w jakiś sposób interweniować. Dodatek 500+, choć głupio dzielony, z pewnością zmniejszył ten obszar biedy i takich przypadków będzie mniej.

Co dzieje się z takimi dziećmi? Trafiają do pogotowia opiekuńczego a potem często do rodzin zastępczych, które państwo wyposaża w odpowiednie środki potrzebne do godnego utrzymania dziecka.

W skrócie wygląda to tak:

Na każde dziecko objęte opieką zastępczą przysługują określone środki finansowe. Ich wysokość uzależniona jest od wieku dziecka, jego stanu zdrowia i podstawy prawnej umieszczenia w opiece zastępczej. Zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Rodzinie zastępczej oraz prowadzącemu rodzinny dom dziecka, na każde umieszczone dziecko przysługuje świadczenie na pokrycie kosztów jego utrzymania, nie niższe niż kwota: w przypadku umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej spokrewnionej w wysokości 660 zł miesięcznie; w przypadku umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej niezawodowej, zawodowej lub rodzinnym domu dziecka w wysokości 1000 zł miesięcznie; rodzinie zastępczej oraz prowadzącemu rodzinny dom dziecka na dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przysługuje dodatek nie niższy niż kwota 200 zł miesięcznie na pokrycie zwiększonych kosztów utrzymania tego dziecka.

Rodzina zastępcza lub prowadzący rodzinny dom dziecka z chwilą przyjęcia dziecka do rodziny bądź rodzinnego domu dziecka może ubiegać się o jednorazowe świadczenie pieniężne na pokrycie niezbędnych kosztów związanych z potrzebami przyjmowanego dziecka. Rodzinie zastępczej oraz prowadzącemu rodzinny dom dziecka starosta może przyznać: dofinansowanie do wypoczynku poza miejscem zamieszkania dziecka w wieku 6 do 18 roku życia, świadczenie na pokrycie kosztów związanych z wystąpieniem zdarzeń losowych lub innych zdarzeń mających wpływ na jakość sprawowanej opieki – jednorazowo lub okresowo.

Rodzina zastępcza niezawodowa i zawodowa może otrzymywać środki finansowe na utrzymanie lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnego w wysokości odpowiadającej kosztom ponoszonym przez rodzinę zastępczą niezawodową albo zawodową na czynsz, opłaty z tytułu najmu, opłaty za energię elektryczną i cieplną, wodę, gaz, odbiór nieczystości stałych i płynnych, dźwig osobowy, antenę zbiorczą, abonament telewizyjny i radiowy, usługi telekomunikacyjne oraz związanym z kosztami eksploatacji, obliczonym przez podzielenie łącznej kwoty tych wydatków przez liczbę osób zamieszkujących w tym lokalu lub domu jednorodzinnym i pomnożenie przez liczbę dzieci i osób, które osiągnęły pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej wraz z osobami tworzącymi tę rodzinę.

Za http://pcprilawa.pl/finansowanie-rodzin-zastepczych/

Tych świadczeń jest więcej, każdy zainteresowany może doczytać pod wskazanym linkiem.

Jak widać z powyższego państwo całkiem sporo inwestuje w dobro dziecka. Tylko jest jeden warunek – dziecko jest wyrwane ze swojego środowiska rodzinnego. Istnieją „rodziny” dla których prowadzenie takiej rodziny zastępczej jest sposobem na życie. Generalnie system funkcjonuje choć od czasu do czasu wychodzą na jaw fakty, które nie powinny mieć miejsca.

[Mówiąc prościej: państwo woli wyasygnować większą sumę dla rodziny zastępczej, niż dużo mniejszą sumą wesprzeć rodzinę naturalną. – admin]

Czy te same środki nie powinny trafiać w pierwszej kolejności do prawdziwych rodzin? Dlaczego sądy rodzinne wyrokują często z łamaniem fundamentalnych zasad przyzwoitości i poczucia sprawiedliwości społecznej? Na te retoryczne pytania wolę nie odpowiadać.

Zauważyłem jednak inne zjawisko – gdy tylko dzieje się coś spektakularnego, do akcji wkracza min. Ziobro i jak dobry szeryf załatwia sprawę od ręki. Przed kamerami.

Ostatni taki przypadek miał miejsce dzisiaj [21.11] gdy okazało się, że sąd chce odebrać dziecko 32-letniej niepełnosprawnej Joanny Gawryś-Wojtyś z Zielonej Góry (woj. lubuskie). Kobieta ma czas do środy na zalezienie opieki do 5-miesięcznej córki. W przeciwnym razie dziecko trafi do pogotowia rodzinnego – tak zadecydował zielonogórski sąd.

Kobieta potrafiła dziecko urodzić i dbać o nie 5 miesięcy korzystając z pomocy matki i ciotki – a tu masz! Sąd wie lepiej, co jest dobre dla dziecka. Interweniował oczywiście niezawodny szeryf  Ziobro i sprawa będzie z pewnością załatwiona [została załatwiona – admin]. Tylko, że traumy matki nikt już nie cofnie i nie zrekompensuje. Ktoś powie, że silę się na złośliwości w stosunku do dobrego szeryfa. I trochę racji będzie miał.

Doskonale wiem, że ostatnie osiem lat rządów koalicji PO-PSL to czarna dziura w historii Polski ale mamy w końcu do cholery „dobrą zmianę”! Czy przez rok minister sprawiedliwości nie był w stanie poprawić złe prawo? Czy pani minister od rodziny Elżbieta Rafalska nie mogła też ruszyć swoje cztery litery? To trzeba zaraz wołać telewizję i zawracać głowę ministrowi?

Gdybym był złośliwy to bym powiedział, że takie akcje są bardzo na rękę szeryfowi Ziobrze, a w konsekwencji całemu rządowi „dobrej zmiany”. Zobaczcie jaki efekt medialny! Dobry rząd dba o swoje owieczki, jak żaden inny w historii!

Ale jako że złośliwy nie jestem wolę wierzyć, że to tylko chwilowe przeoczenie a p. Ziobro z p. Rafalską od jutra wezmą się na poważnie do roboty. Bo to przecież niemożliwością jest, żeby dobry szeryf musiał zajmować się osobiście takimi interwencjami. Jest w Polsce jeszcze dużo innych spraw do załatwienia w wymiarze sprawiedliwości.

Jarek Ruszkiewicz
http://spiritolibero.neon24.pl

Komentarzy 28 to “Szeryf Ziobro w akcji!”

 1. pablo said

  Tymczasem zmiany w prawie do zgromadzeń szykuje nam „dobra zmiana”…

  ” Propozycja nowelizacji stwarza hierarchię zgromadzeń. Wygląda ona następująco:
  zgromadzenia organizowane przez organy władzy publicznej
  zgromadzenia odbywane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych
  zgromadzenia cykliczne (opisane w nowym rozdziale 3a, w artykułach 26a-26 – piszemy o nich poniżej)
  „standardowe” zgromadzenia (opis dotyczący zasad ich organizowania zawiera rozdział 2 ustawy) oraz zgromadzenia organizowane w trybie uproszczonym (niepowodujące utrudnień w ruchu drogowym)
  zgromadzenia spontaniczne
  W obecnym stanie prawnym działa tylko jedna zasada: zgromadzenia spontaniczne nie mogą zakłócać pozostałych zgromadzeń. Poza tym w sytuacji kolizyjnej decyduje kolejność zgłoszeń, choć dopuszcza się, żeby dwie manifestacje przebiegały w jednym miejscu i czasie (jeśli zostanie ustalone, że nie będą sobie przeszkadzały).
  Nowością, która pojawia się wraz z propozycją posłów jest więc wprowadzenie zasady, że o pierwszeństwie decyduje to, kto jest organizatorem (władze publiczne i kościoły są tu faworyzowane), a następnie rodzaj zgromadzenia – i tu na czele stawiane są nowe zgromadzenia cykliczne, o których decydować będą wojewodowie. Niecykliczne zgromadzenie organizowane przez obywateli, o którym decyduje samorząd (obecnie bazowa forma organizowania manifestacji), wypadają „poza podium”. Projektodawcy w ogóle nie dopuszczają możliwości kolizji zgromadzeń organizowanych przez władze i kościoły z pozostałymi zgromadzeniami.
  Decyzje wojewodów (czyli przedstawicieli władzy centralnej – rządu), dotyczące zgromadzeń cyklicznych, unieważnią wcześniejsze decyzje władz samorządowych, dotyczące innych manifestacji. Organ gminy będzie musiał zakazać zgłoszonego wcześniej zgromadzenia, jeśli okaże się, że wojewoda pozwolił w tym miejscu na organizację zgromadzenia cyklicznego. Tu również przyjęto zasadę o niedopuszczalności kolizji dwóch zgromadzeń. Tam, gdzie organizowane będzie zgromadzenie cykliczne, nie pojawi się żadna inna manifestacja.”
  http://poradnik.ngo.pl/wiadomosc/2002989.html

 2. pablo said

  Jedną z ofiar „dobrej zmiany” jest Marcin Karłowicz, zatrzymany przez bezpiekę tuż przed warszawskim szczytem NATO. Marcin, społecznik, aktywista narodowy z kilkudziesięcioletnim stażem (rocznik 1964), zaangażowany w akcje na rzecz wyrwania Polski spod unijnej okupacji, został zatrzymany pod zarzutem…posiadania niedozwolonych środków chemicznych. Faktyczny powód był jednak prosty: Marcin był jednym z organizatorów przygotowywanego w Warszawie antyNATOwsiego protestu, organizowanego pod siedzibą (p)rezydenta Dudy. Zatrzymania dokonano na mocy nowego pisowskiego „prawa”, które pozwala policji politycznej wytwarzać na potrzeby śledztwa dowolną ilość „materiału dowodowego”.
  Marcin Karłowicz przebywa w areszcie śledczym na Białołęce już od wielu miesięcy.

 3. rakieta said

  Jak zwykle…szajs

 4. pablo said

 5. AniaK said

  „Kobieta potrafiła dziecko urodzić i dbać o nie 5 miesięcy korzystając z pomocy matki i ciotki – a tu masz! Sąd wie lepiej, co jest dobre dla dziecka. Interweniował oczywiście niezawodny szeryf Ziobro i sprawa będzie z pewnością załatwiona [została załatwiona – admin]. Tylko, że traumy matki nikt już nie cofnie i nie zrekompensuje.”Jak pan Ziobro pomógł matce to na pewno pomoże i ojcu. Trzeba tylko sprawę nagłośnić za pomocą mediów, i dotrzeć z mikrofonem do pana Ziobro.

  .https://www.youtube.com/watch?v=DUKFL-c8INY

 6. Zerohero said

  Podsumowując….PiS nie zmienia tego stanu rzeczy, ale od czasu do czasu jako „dobry władca” pochyli się nad konkretnym przypadkiem. Ciemny lud jest zbyt ciemny by od władzy żądać rozwiązań systemowych. Ważne, że władza co jakiś czas pokaże jaka jest dobra. W tym celu władza pomoże rodzinie, która cierpi wszak na skutek rozwiązań systemowych utrzymywanych przez tą władzę.

  i jak tu skurwieli nie nienawidzić?

 7. Joe said

  POlin jest na drodze do zachodnio-chamerykanskiej demokracji…a wiec szeryf musi przestrzegac prawidel.Jakies 15 lat temu wynajmowalem dom dla bialej irlandko-amerykanki.Stan New Jersey placil mi za wynajm domu bardzo regularnie.
  A to wszystko dlatego ze miala 5 dzieci i kazde mialo inne nazwisko.W POlin jeszcze dlugo musza sie uczyc a pan ZIOBRO szkolic zeby osiagneli taki stan umyslowy przecietnej „matki”…Sa na dobrej drodze?…he.he.

 8. Józef Piotr said

  To wszystko jest PRAWDĄ tylko dlaczego od razu szeryf ?

  Na marginesie tej historii : z tej wiadomości i wydarzeniu zrobiono NEWS .
  Nie pokazano Ojca tego dziecka nie mówiąc już nic o odpowiedzialnym rodzicielstwie w którym kandydaci na rodziców podejmują z calą odpowiedzialnością perspektywiczny trud wychowania spłodzonego dziecka.
  Dziecko przyszło na świat i nie jest to jego wina . Społeczność ma obowiązek pomagać w przypadku nieszczęść sytuacyjnych .
  Taka to nasza kultura i cywilizacja.

  Spotkałem w programie u JAWOROWICZ sytuację wołającą o litość do niebios którą wytworzyli pełnoletni rodzice .
  Matka z obciążeniem genetycznym od pokoleń urodziła się bez nogi i ze szczątkową kończyną górną . Poza tym wyglądająca normalnie.
  Zakochał się w niej z wyglądu normalny kawaler . Z tego wynikało że się pobrali za wiedzą swoich rodziców.
  Zresztą byli dorośli.
  Urodzone z tego związku dziecko nie miało już ani rąk ani nóg.
  Powstał lament pod niebiosa o pomoc !!
  Nikt nie potrafi popełnionego prze zeń błędnego wyboru wynikającego z myślenia na pewno nie głową.

  Czy wobec takich sytuacji nie powinno być uświadamianie o odpowiedzialnym rodzicielstwie ?

  Tymczasem pełnosprawne i normalne młode rodziny nie mogą mieć dzieci z przyczyn materialnych .
  Brak pracy , mieszkania , niskie dochody nawet jak pracują.
  Problemów tych rodzin się nie omawia bo każdy się boi .

  A to Polska właśnie

 9. AniaK said

  W tym kraju jest jak jest, bo ludzie są leniwi i nie chcą im pomagać 🙂

  http://kujawsko-pomorskie.onet.pl/nik-krytycznie-o-nfz-zmarli-lekarze-wystawiali-recepty/dxzltc

  Przy okazji można sprawdzić, jak to się dzieje, że na wypisie ze szpitala leki przepisane pacjentowi nie idą w parze z lekami na wystawionej recepcie. Może bardzo drogie leki nie do końca przebadane im się tam nie mieszczą 🙂

  I jeszcze możnaby się zająć kanałowym leczeniem zębów. Czy ci niektórzy dentyści przypadkiem nie przesadzają? Zwidzieli się ile takie leczenie kosztuje na zachodzie, ale tam ludzie nieco inaczej zarabiają. Nie mam oczywiście na myśli naszych posłów i posłanek 🙂

 10. BORU said

  POLSKO musisz sie oczyscic z kundli zydowskich.Ale jak?
  Bez milosci dla zydow

 11. Lara said

  Re 4
  Do Pana wiadomości.
  Kobieta nie jest upośledzona. Cierpi na porażenie mózgowe, ale tego mogła się nabawić wskutek uszkodzeń okołoporodowych. Ładnie mówi; wyraźnie pod względem artykulacyjnym i składnie. Jest inteligentna.
  Trwa sprawa o ustalenie ojcostwa. Kobieta na pewno wie, z kim ma dziecko. To ojciec chyba nie chce ponosić kosztów wychowania potomka i z tego powodu podważa fakt swojego ojcostwa. Dość podłe to i wcale dziś nierzadkie.

  Nie widziałam w całej sprawie jakiegoś nadreaktywnego działania ministra. Raczej interweniowała telewizja.On zdaje się sam mówił, że szczegółów sprawy nie zna.
  Kobiecie przyznano asystenta rodziny na całą dobę. To jest w istocie praca dla 3 osób. Czy matce nie będzie przeszkadzała taka stała bytność obcych osób w domu. Zobaczymy. Chyba nie ma wyjścia. W sensie ruchowym jest dość bezradna.
  A niemowlę jest naprawdę ładne. Duże i zdrowe. 🙂

 12. Lara said

  Miałam na myśli Pana Józefa Piotra. Obecnie komentarz nr 6.

 13. Lily said

  http://www.gazetawarszawska.com/videos/4931-najscie-policji-na-dom-wienczyslawa-nowackiego

 14. „Zdarzają się oczywiście sytuacje patologiczne i tu państwo powinno w jakiś sposób interweniować. Dodatek 500+, choć głupio dzielony, z pewnością zmniejszył ten obszar biedy i takich przypadków będzie mniej.” – Skoroś mądrzejszy, to podpowiedz jak byś podzielił mądrzej. Chlapać ozorem, czy też napisać bzdurę każdy potrafi.

 15. „Czy te same środki nie powinny trafiać w pierwszej kolejności do prawdziwych rodzin? Dlaczego sądy rodzinne wyrokują często z łamaniem fundamentalnych zasad przyzwoitości i poczucia sprawiedliwości społecznej? Na te retoryczne pytania wolę nie odpowiadać.”
  Z moich obserwacji wyciągam wniosek, że Państwo Polskie, po transformacji ustrojowej, w swoich oddziaływaniach na swoich obywateli nie uwzględniła oddziaływań pomocowych – określił bym to tak: W Polsce „poprzekrętowej” pozostawiono obywatela jak i podstawową komórkę społeczną – rodzinę – samym sobie. Nazwał bym to – wprost – przestępstwem popełnionym na swoich obywatelach. Według mojego rozumowania, rolą państwa i to podstawową powinno być stworzenie uwarunkowań umożliwiających obywatelom godziwe życie. Tymczasem państwo polskie dba o stworzenie uwarunkowań umożliwiających dostatnie życie będącym przy władzy politykom i urzędnikom. A czemu to POPS nie wesprą, nie podadzą – przysłowiowej – ręki komuś nieporadnemu – a choćby nawet alkoholikowi? Czemu te nieroby z POPS nie prowadzą wywiadu środowiskowego, nie podpowiedzą, gdzie znaleźć pracę, a nawet jak wystąpić o zasiłek. Za co oni pobierają pensję? Czemu nasi, dotychczasowi posłowie nie podjęli działań wzmacniających pozycję i przywileje rodziny? Czemu dopiero PiS zauważył, że rodzina polska znajduje się w „dolnej szufladzie” na państwowe sprawy do załatwienia. Czemu ta opozycyjna banda z Wiejskiej tylko krytykuje, a nie podaje lepszych rozwiązań? PiS jednym machnięciem ręki nie naprawi tego, co było zaniedbywane przez ćwierć wieku.

 16. AniaK said

  Re15:
  Panie Tadeuszu, może tak bez przesady. To zależy jakiej pomocy ktoś oczekuje. W niektórych przypadkach jest to nawet dość duża pomoc, tylko trzeba wszystko dodać do kupy. Alkoholicy w tym kraju moim zdaniem też nie mogą narzekać. Szczególnie w piątek i w sobotę pełno ich na Izbie Przyjęć, i zdarza się, że są obsługiwani są poza kolejnością z większym pakietem usług. W tym kraju nie pomaga się przede wszystkim ludziom odpowiedzialnym. Ludzie pracy odpowiedzialni za swe czyny na moje oko są najbardziej poszkodowani. Oni wiedzą że na wszystko muszą sobie zapracować, i nauczyć się żyć za kwotę jaką dysponuje.

 17. AniaK said

  A co więcej, ich ciężko zarobione pieniądze rozdaje się bez pytania na wszystkie strony z pominięciem sponsora w postaci uczciwego robotnika.

 18. AniaK said

  Pomoc przede wszystkim powinna być uzasadniona. W trudnej sytuacji można się znaleźć z przyczyn niezależnych, a czasami cały łańcuszek nieszczęść spowodowany jest czyjąś głupotą. Pomaganie tym ludziom jest zazwyczaj studnią bez dna, i zachęta do robienia jeszcze większych głupot.

 19. AniaK said

  .https://www.youtube.com/watch?v=bOz7X-BQrFA

  Ania Anna
  „Ja doskonale rozumiem, że wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej do końca nie jest ani w interesie PO ani PiS-u, ale nijak zrozumieć nie potrafię, że przez tyle lat zawraca się d.pę Polakom jedną z katastrof, kiedy w tym kraju dzieją się rzeczy tak przerażające, do jakich niezdolny byłby może nawet sam Hitler.”

 20. AniaK said

  Już komentarz Pani Ani usunięto. Chwała Bogu że zdarzyłam skopiować;

 21. AniaK said

  Mam nadzieję że do kilku osób ta informacja zdążyła dotrzeć.

 22. AniaK said

  Czyżby Max Kolonko był na usługach PiS-owców?
  MaxTVinfo – to jego kanał?

 23. Piskorz said

  re 19..TRZEBA TO ROZSYŁAĆ GDZIE SIĘ DA…TAK BYĆ NIE MOŻE..P. TOMKU NIECH PAN SIĘ TRZYMA..I PYTANIE JAK MU POMÓC..?! PÓKI CO ŚCIERWA GÓRA..ALE WSZYSTKO MA SWÓJ KRES..POWINNI O TYM WIEDZIEĆ.!

 24. AniaK said

  Re23:
  Staram się pomóc panu Ziobro jak tylko umiem. Na razie udało mi się ustalić, że Dom Dziecka na Nowogrodzkiej w Warszawie – inaczej Dom Podrzutków – do którego trafiło dziecko Pana Rutkowskiego jest filią Szpitala Dzieciątka Jezus. To mogłoby tłumaczyć nawrócenie pana Chazana 🙂

  http://www.interwencja.polsatnews.pl/Stracone_Wiezi__Target,6944/Dzieci_Znikaly_Z_Domu_Dziecka,1415867/index.html

 25. EYWEY said

  Polska hucpa, zoody tłuka się miedzy sobą o większe ciacho i maja wszystko w dupie.

  Warto nie grzebać się w ich excrementach i mieć swoje, ostre stanowisko, na problem żydowski.

 26. AniaK said

  http://fakty.interia.pl/polska/news-porazka-ziobry-ws-polanskiego-polityk-zabral-glos,nId,2317772

  „Przestępstwa seksualne przeciwko nieletnim powinny być konsekwentnie ścigane, bez względu na to, kto i kiedy je popełnił – uważa prokurator generalny Zbigniew Ziobro.”

  Panu Ziobro chodziło chyba o przestępstwa seksualne na nieletnich. Mam nadzieję, że sprawiedliwość w tym kraju dosięgnie wszystkich przestępców bez względu na to kim są. Zmowa milczenia nie tuszuje sprawy tylko czyni wszystkich współwinnymi.

 27. AniaK said

  Stosunek seksualny odbyty przez pana Polańskiego z trzynastoletnią dobrze rozwiniętą dziewczyną która z własnej woli znalazła się nie tam gdzie trzeba, to epizod w porównaniu do problemu małoletnich dzieci wykorzystywanych seksualnie bez ich woli i prawa głosu.

 28. AniaK said

  Na miejscu pana Ziobro to ja bym się bardziej zainteresowała ministrem edukacji narodowej panią Anną Zalewską. Stwierdzenie: „mam dwie koleżanki, które mają dzieci z gwałtu i mają normalne rodziny.” – raczej normalne nie jest. Może nie każde, ale co drugie dziecko z otoczenia koleżanek pani Zalewskiej może popaść w prawdziwy koszmar i do końca życia zadawać sobie pytanie a może to ja?

Sorry, the comment form is closed at this time.