Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Zachodni biznesmeni zacierają ręce na myśl o inwestycjach w Rosji

Posted by Marucha w dniu 2016-11-26 (sobota)

Zachodnie koncerny zwiększają swoją obecność na rosyjskim rynku, a wiodący eksperci spodziewają się prężnego rozwoju gospodarczego Rosji – pisze niemiecka gazeta Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

„Nadszedł czas na inwestycje. Wierzę w duży potencjał rosyjskiego rynku” — powiedział austriacki top menedżer Ikei.

Jego słowa przywołuje niemiecka gazeta. Po raz pierwszy od momentu wprowadzenia sankcji widzimy wzrost bezpośrednich zagranicznych inwestycji, a poważni zagraniczni przedsiębiorcy nie ukrywają optymizmu w związku z otwierającymi się perspektywami rozwoju własnego biznesu w Rosji — czytamy w artykule.

Komentatorzy gazety przekonują, że w ślad za stagnacją gospodarczą ostatnich lat nastąpi bujny rozwój rosyjskiej gospodarki, którego możemy się spodziewać już w nadchodzących miesiącach. W tym kontekście zachodnie elity biznesu coraz częściej dopominają się zniesienia sztucznie stworzonych barier w wymianie handlowej.

Niemieccy przedsiębiorcy niejednokrotnie też domagali się rewizji sankcji wobec Rosji — i najwyraźniej z pozytywnym skutkiem. Wskaźniki ostatniego kwartału ukazują na stopniową odbudowę stosunków gospodarczych między krajami — wbrew wszelkim ograniczeniom. W trzecim kwartale tego roku eksport z RFN do Rosji wzrósł o 3,9%, co świadczy o wzroście zainteresowania ze strony niemieckich biznesmenów „zakazanym” rynkiem — pisze gazeta Süddeutsche Zeitung.

Oburzenie zagranicznych inwestorów nie raz wylewało się na strony zachodnich gazet. W tym tygodniu na przykład szef Wschodniego Komitetu Niemieckiej Gospodarki Wolfgang Büchele oświadczył w swojej rubryce na łamach gazety Handelsblatt, że sankcje wobec Rosji kosztowały Niemcy 60 tysięcy miejsc pracy, a w skali całej Unii Europejskiej można mówić o wielomiliardowych „daremnych” stratach.

Ponadto Büchele zauważył, że degradacja rosyjskiej gospodarki negatywnie wpływa na stan ukraińskiej gospodarki, co pozbawia antyrosyjskie sankcje wszelkiego sensu.

https://pl.sputniknews.com

Komentarzy 14 to “Zachodni biznesmeni zacierają ręce na myśl o inwestycjach w Rosji”

 1. Zbyszko said

  Czy ten rozwój w Rosji, po tym zacieraniu rąk przez tych wszystkich zagranicznych strategicznych inwestorów, będzie tak dynamiczny jak w Polsce?

  Niech się Pan nie martwi.
  Admin

 2. Maciej said

  Ja powiem Panom, że zachodnia firma która w której pracuje chciała wybudować kopię zakładu w FR, takiego jaki posiada w Polsce … Około 500 osób zatrudnionych, plus 200 osób podwykonawstwo … Skończyło się, że zbudowali nawet nie jedną trzecią, nie ma kto tam pracować, kultura pracy skrajnie patologiczna. Inwestycje wracają do Polski i tutaj będą dalej rozwijać produkcję … Strasznie żałują tej inwestycji … Fakt, rynek chłonny, ale strasznie niestabilny …——

  ——
  A czy nie było tak, że owa firma szukała w Rosji prymitywnych dzikusów, którzy za gównianą pensję i zerowe warunki socjalne będą zasuwać po 16 godzin na dobę?
  Bo jakoś ruskim wychodzi produkcja zaawansowanej elektroniki, uzbrojenia, maszyn… mimo skrajnej patologii kultury pracy.
  Admin

 3. Powodzenia – lepiej inwestować niż wojować.

 4. snag said

  Rewelacje Sputnika przypominają mi przechwałki i proroctwa żydowskich mediów w grajdołku … ‚ach co to będzie czy nie będzie, sam Buffet inwestuje w grajdołku mimo że ten lakonicznie napomknął pytany że ‚może’ a na drugi dzień te same media prorokują że czeka nas światowy krach finansowy ,…

  A ja chodzę po ziemi i jak zobaczę to uwierzę, jak Ruscy zwykli mówić … posmatrim, uwidim … czy jakoś tak ,…

 5. Inkwizytor said

  re2

  Maciej, mówisz, ze kultura pracy patologiczna ? Rozwiń swoją głęboką myśl

 6. Joannus said

  Ad 2 Widocznie wolą pracować u siebie i dla siebie, a nie dla strategicznego inwestora ze swej wielkiej łaski dającej miejsca pracy, w zamian za zyski i pozostawiany syf.

 7. snag said

  Admin @ 2 ,…

  Nie wspominajac ze Boeing znalazl partnera w Moskwie i wspolpracuja ,…

  Boeing spreads 777X design work to Charleston, Moscow, defence sites

  30 OCTOBER, 2013

  Russian engineers at the Boeing Design Center in Moscow also will participate in the 777X detailed design, Boeing says.

  “A programme of this size requires that we bring together all of the talent that Boeing has to offer,” says Boeing executives Michael Delaney and Scott Fancher, in an email sent to employees today.

 8. Zbyszko said

  Gajowy Marucha @1 jestem już tak wk—-y gdy słyszę zagraniczny strategiczny inwestor, że pisząc nie myślę czasami co piszę. Wiem, że Rosja i Prezydent Putin ma już doświadczenie z tymi szubrawcami. Pozdrawiam

 9. Zbyszko said

  Maciej @2 bardzo Panu zazdroszczę, że pracuje Pan w tak porządnej zagranicznej firmie, która swoim pracownikom mówi tylko prawdę. Gratuluję w związku z tym tego, że może Pan mieć z tego powodu, tak bardzo dobre samopoczucie. Jestem pod wrażeniem…

 10. anATOM said

  Mój kuzyn pracował w niemczech jako spawacz sprzętu do wyposarzenia mleczarni i wszystkiego co z tym związane, już dwa lata spawa w Rosji zarabia dwa razy tyle co u fryca i nie płaci z hotele zadowolony jak ta lala 🙂 w święta się widzimy.

 11. Marcin said

  A w Izraelu biznesmeni zacierają ręce na myśl o geszeftach w Polsce.

 12. Maciej said

  Panowie, wtopa polegała przede wszystkim na umiejscowieniu fabryki, jako wytrawni znawcy Rosji, wiedzą Panowie świetnie, że nie jest ona WIELKA … Patologią było chlanie i brak jakiejkolwiek obsługujących proces technologiczny, który wymaga trochę uwagi i zrozumienia jego działania … Co do kosztów produkcji, to firma nie ma oporów żeby dobrze płacić, bo koszt obsługi w stosunku do kosztów produkcji jest nawet nie marginalny … Po za tym było tam wiele ciekawych incydentów, jak nie wpuszczenie właścicieli na teren zakładu i wiele wiele innych wynikających z technologii produkcji … Chociaż na start produkcji, pofatygował się sam premier Miedviedviev … Zresztą widzieliście Panowie tą piękną posiadłość Pana premiera:

  http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/rosja-nieznana-dacza-miedwiediewa,678032.html

  Nawet jak to oligarchia to przynajmniej utrzymama w duchu narodu rosyjskiego, nie chazarskiego …

 13. Re: Maciej…
  Ja bym sie na panskim miejscu zastanowil (choc przez chwile) nad problemami w Polsce, ktore w sposob koszernie doprowadzili „koszerniaccy” inwestorzy, gdzie po fabrykach, hutach i stoczniach nie zostal „kamien na kamieniu”…, a Rosjanie niech sie sami martwia o wlasne problemy, ktore w sposob skuteczny i polityczy w sposob wlasciwy eliminuja…
  ====================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 14. Maciej said

  Panie Janku ja się nad tym zastanawiać nie muszę bo o prywatyzacji licencjat pisałem …

  A Rosjanom jak najlepiej życzę …

Sorry, the comment form is closed at this time.