Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Kiedy Kuba zapłacze za Fidelem

Posted by Marucha w dniu 2016-11-27 (Niedziela)

Przyszłość Kuby: nadzieja – czy zagrożenie

Odszedł Fidel Castro: tyran, satrapa, dyktator, jak powiedza jedni – odszedł idealista, ojciec narodu, gwarant podmiotowości Kubańczyków, tak będą mówić inni, pogrążenie i w żałobie – i w lęku przed niejasną, ale łatwą do przewidzenia przyszłością.

Na razie czekają Kubańczyków uroczystości pogrzebowe, żałoba i płacz PO Fidelu. W tym czasie różne szare mróweczki o szczurzych mordach już się będą uwijać – gdzieś w różnych kuluarach.

Przerabialiśmy to u siebie, choć w innych okolicznościach. Został dokonany przewrót, odeszła komunistyczna tyrania, nastały czasy demokracji. Cieszyliśmy się, bogaciliśmy się, świętowaliśmy, kupowaliśmy wszystkie te przedmioty, których za komuny nie mogliśmy sobie sprawić. Radowaliśmy się wolnością gospodarczą.

I wtedy Balcerowicz postanowił schłodzić gospodarkę. Można powiedzieć, że był to pierwszy sygnał, pierwsze poważne ostrzeżenie – które powinno wszystkim dać do myślenia, że to nie jest tak, jak nam się wydaje. Że nad naszą wolnością i swobodą gospodarczą ktoś czuwa. Czuwa, by nie wymknęła się ona spod kontroli.

By – dla przykładu – nie wytworzyła się rzeczywista, spontanicznie wyłoniona przez grę rynkową, talent, trochę szczęścia – klasa średnia. Z której mogliby się wyłonić liderzy – autentyczni, będący częścią społeczeństwa przywódcy – których moglibyśmy wybrać np do parlamentu – czy do samorządu. I wybralibyśmy – i pies z kulawą nogą nie zagłosowałby na wiecznych działaczy, doświadczonych samorządowców, autorytety o szemranej przeszłości i niejasnych powiązaniach.

Do tego nie można było dopuścić, więc wykonana została wyżej wymieniona operacja. Po niej kolejna i kolejna i kolejna. Bardzo prawdopodobne, że kolejna trwa obecnie – i znów jesteśmy mamieni mirażami – podczas gdy w tym czasie ktoś załatwia swoje interesy naszym kosztem. Ktoś pilnuje, by wszystko przebiegało zgodnie z planem.

Kuba właśnie jest na starcie tej drogi. Za chwilę nastąpi otwarcie na świat, wróci demokracja i wolny handel, rozkwitnie inicjatywa prywatna. Ludzie się wzbogacą, kupią sobie lepsze auta, pojeżdżą trochę po świecie. I ani się obejrzą, jak na ich ziemi, na ich wyspie po cichutku zagoszczą się obcy, wykupią nieruchomości, przejmą sprywatyzowane zakłady pracy. Dadzą pracę – i owszem – ale w taki sposób, jaki znamy z naszej rzeczywistości – dadzą zarobić tyle, aby nie dało się umrzeć – ale za mało, by zgromadzić jakiś kapitał i stanąć na własnych nogach.

I – podobnie jak my – po kilku latach euforii, Kubańczycy zorientują się , że właśnie zostali ograbieni. Że ich wyspa należy już do kogoś innego, zatraciła swój niepowtarzalny koloryt – na który składało się również ubóstwo – ale i niespieszny karaibski rytm życia. Życia między swoimi.

To zniknie jak bańka mydlana.

Wtedy zapłaczą za Fidelem. Za ubóstwem, za spokojnym niespiesznym życiem. Za swoim przywódcą, dbającym i interesy swojego narodu. Potrafiącego postawić się możnym tego świata.

Będzie jednak już za późno. Oszołomieni złudą demokracji, na powrót będą musieli pogodzić się z rolą obywateli drugiej kategorii. Licząc, że być może pojawi się nowy Fidel – i zwróci im to, co bez złej woli, jedynie przez zaniechanie czujności – roztrwonili.

Znamy to z innych miejsc: demokratyczny świat obalił satrapów, tyranów – to co dał w zamian, powoduje, że wszędzie tam ludzie chcieliby zawrócić upływ czasu, by pozbyć się przekleństwa demokracji – by wrócili obaleni władcy.

Jako postscriptum zamieszczam dzisiejszy komentarz dotyczący historii Polski – czy ma on związek z niniejszym artykułem – sami Państwo osądźcie:

….tego się nie nazywa po imieniu – ale Polska Ludowa gdzieś od początku lat 50-tych (śladem Stalina, który zrobił to wcześniej i zapewne dlatego wziął i zszedł) weszła na drogę odżydzania – robił to Gomułka, robił to Gierek i robił to Jaruzelski z Kiszczakiem – i inni pomniejsi – tu wymieniam tylko wierchuszkę.

Przywracanie podmiotowości narodowej nie szło idealnie, ale szło na tyle dobrze, że trzeba było zainicjować „demokratyczny przewrót” oparty o wykreowane „demokratyczne elity” – by wszystko wróciło we właściwe tory. Stąd KOR, doradcy, opozycjoniści niezłomni, etc. Stąd też strajki w sposób oczywisty kreowane sztucznie.

Czyli odebrać Narodowi suwerenność w taki sposób, żeby myślał, że to on ją właśnie odzyskał….

Udało się to na tyle dobrze, że do dziś szereg pomniejszych działaczy z nostalgią wspomina „demokratyczny zryw” – którego w istocie nie było – była odegrana szopka dla naiwnych w cieniu menor. Polecam notkę „Menorów dwóch” – ona wiele wyjaśnia.

Generałowie oczywiście uczestniczyli w tej szopce – ale mam wrażenie, że wyjście mieli takie: zrobią to swoimi rękami i przy minimalnych kosztach – lub zrobi się to za nich nie patrząc na koszty. Decyzje zapadły gdzie indziej i tak czy owak, musiały zostać zrealizowane.

Takie spojrzenie na najnowszą historię Polski powinno być wykładane od szkoły podstawowej – dopóki tak nie będzie, będziemy żyli w świecie miraży – takim multikinie live, gdzie obrazy z różnych sal nieustannie się przenikają…

Andrzej Tokarski
http://att.neon24.pl

Komentarze 42 to “Kiedy Kuba zapłacze za Fidelem”

 1. NICK said

  Kuba już płacze.
  Nawet o tym nie wie.

 2. Adam Ryglowski said

  Kubańczycy płaczą – po śmierci Wodza .
  Mieli Kogoś takiego na miarę naszego Stefana Batorego , lub Zygmunta III ,-
  (dbających o Swojaków – Polaków).
  A teraz co ?
  Wenezuela ? Kolumbia ? – powrót do czasów batisty ?

  a co z tymi 100 milionami dla półgłówków , i niedorozwoi (DEBILI ) ???

  ???

 3. Maciuś said

  Kuba nie wie co za człowieka straciła. Być może zostanie doszczętnie rozgrabiona. 😮

 4. Joannus said

  Dobry artykuł, z jeszcze lepszym załączonym komentarzem.
  Chociaż idzie on na przeciw mitomanom ”patriodytom”, korowskiego chowu.

 5. Maha said

  Tak sobie myślę, że śmierć Fidela to dobry prezent na Chanukę….a i drugi prezent w związku z tym taki, że Kubę tszeba pszeciesz jakosz „zagoszpodarować” a zatem nowy, szwieszutki geszefcik sze szykuje….

 6. Maćko said

  3 Macius – Kubanczycy nic dzisiaj nie maja, wyspa nalezy do czerwonej arystokracji. Po wesjciu „kapitalistów” obok kumunistów w palacach i willach po 1000m2 kazda beda mieszkali bogaci banksterzy z Wall Street. Róznicy dla ludu nie bedzie zadnej.
  Rudery bez okien i z walacymi sie schodami wykupia „inwestorzy” za grosze, sprzedadza za krocie a Kubanki beda dalej dawaly doopy tylko juz nie za perfumy czy dezodorant, tylko za 50 yeuro.
  Poziom zycia sie podniesie nieco, jak to w neokolonii.
  Czy lepsza aktualna beznadzieja czy przyszla nadzieja? Obie beda prawie tak samo biedne.
  😉

 7. Maćko said

  Rockefeller + fidel castro
  https://www.google.com/search?q=Rockefelle+%2B+fidel+castro&biw=1233&bih=695&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwi0yPLCkcrQAhXGS5AKHZkID5AQsAQILg#tbm=isch&q=Rockefeller+%2B+fidel+castro

 8. Maćko said

  Do kogo naleza te hotele i jakie z nich zyski maja Kubanczycy?
  https://pl.tripadvisor.com/Hotels-g147270-Cuba-Hotels.html

 9. EyWey said

  Aby nie płakać, krótko i dobitnie, co to było za zło !

  .https://www.youtube.com/watch?v=pMidGBzHARo&list=TLGGEmqrBeJlH5cyNzExMjAxNg

  PL

 10. NC said

  Re 8: Maćko:
  $524 za dobę za 2 osobowy pokój?
  Pewnie Fidel był udziałowcem 🙂

 11. Taki Tam said

  https://dorzeczy.pl/swiat/15475/Ostre-slowa-Trumpa-po-smierci-Castro-Odszedl-brutalny-dyktator-ktory-gnebil-wlasny-narod.html
  Dziedzictwo Castro to rozstrzeliwania ludzi, kradzieże, niewyobrażalne cierpienie, bieda i zaprzeczenie podstawowych praw człowieka – stwierdził amerykański prezydent-elekt Donald Trump. To reakcja na śmierć kubańskiego dyktatora Fidela Castro.

  W przeciwieństwie do europejskich przywódców, amerykański prezydent-elekt nie bał się powiedzieć prawdy o zmarłym minionej nocy kubańskim dyktatorze. Podczas gdy szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker stwierdził, że odszedł człowiek, który dla wielu był bohaterem, Donald Trump nazwał Fidela Castro brutalnym dyktatorem, który przez prawie sześć dekad gnębił własny naród. – Dziedzictwo Castro to rozstrzeliwania ludzi, kradzieże, niewyobrażalne cierpienie, bieda i zaprzeczenie podstawowych praw człowieka – ocenił.

 12. Taki Tam said

  aha.. hotele na Kubie – naleza do najlepszych sieci hotelowych… do tych tanszych jezdza niemieccy na doopcenie sie – najtansze po Wietnamie. Turysci jedza co chca a personel ryz z olejem. 200g miesa na miesiac.

  W raporcie FAO opublikowanym w kwietniu 1999 wśród 33 państw, w których są istotne niedobory żywności, obok państw afrykańskich znalazły się Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Jugosławia, Korea Północna, Kuba, Mongolia, Rosja, Tadżykistan.

  Jak tylko opuściliśmy turystyczne Varadero, którego nie polecam podróżnikom chcącym zobaczyć ten kraj takim, jakim jest naprawdę, oczom naszym ukazała prawdziwa Kuba, tj. skrajnie biedna i budzącą bardziej współczucie niż zachwyt. Bardzo przypominało mi to prowincjonalne Maroko. Ludzie nie tyle tam żyją, co bardziej walczą o przetrwanie w warunkach bardzo skromnych i stosowniej byłoby chyba nazwać to bytowaniem niż życiem. Każdy mówi, że z państwowej pensji wyżywić się szans nie ma i faktycznie nie ma. Kuba jest droga, tak dla turystów jak i dla tubylców. Przecinając wyspę od północy na południe widzieliśmy miasteczka i wsie, które były w zasadzie zbiorowiskiem betonowych lub drewnianych chat w stanie totalnego rozkładu, oraz rzesze ludzi, którzy jedzą i noszą na sobie co popadnie. Choć od polityki trzymam się tak daleko, jak tylko można, trudno oprzeć się wrażeniu, że jakkolwiek szczytna nie wydawałaby się idea socjalizmu i dzielenia się wszystkim po równo, w praktyce komunizm („Kuba nie jest krajem komunistycznym”, zapewniała pani przewodnik z ramienia rządu, na którą przypadkiem natknęliśmy się w jednym z autobusów, „Kuba”, mówiła, „to kraj socjalistyczny”) czego się nie dotknie doprowadza do totalnej ruiny.
  http://www.dragonadventures.pl/inspiracje/1,6,kuba-gdy-nikt-nie-patrzy.html

 13. watazka said

  TakiTam
  Te nedze na Kubie wprowadzili Amerykanie nieludzkimi sankcjami.
  Ja proponuje, zeby TamTam jeszcze sie wybral na Haiti i porownal te dwa raje. Oraz inne sasiednie kraje pod skrzydelkiem USA. Teraz probuja zamorzyc Wenezuele, wojna w Kolumbii trwa od 70 lat, Puerto Rico, Panama, Costa Rica – same Eldorada. I ostatni zamach Sorosa w Brazylii. Juz nie wspomne, ze amerykanska konstytucja wyraznie zabrania mordowania glowy jakiegokolwiek obcego panstwa.
  Lamanie prawa i konstytucji widac ma wielu zwolennikow nie tylko w USA ale i i w Europie.
  Dlatego Polakom tez sie Miloszewicz i Janukowicz nie podobali a potem sie okazalo, ze to byla pomylka. To nie tego prezydenta trzeba bylo” zdjac”.

 14. JO said

  Ad. 13. Jakob Polakom? Czy Pan wine co napisal?

 15. Kar said

  re:11/Taki

  ..no i dobrze, bo chociaz jeden (Trump) odwazyl sie powiedziec motlochowi, ze krol byl „nagi”..zwykly brutalny dyktator..pies na lancuchu CIA

 16. lopek said

  Cały problem oraz dysonans poznawczy tkwi w tym, że une w USA też komunizm zaflancowali – tylko rytu trockistowskiego. W efekcie na Kubę zawita od strony USA też komunizm – tylko bardziej złowrogi dla człowieka.
  Zadam takie oto pytanie – po, jakim czasie od pogrzebu Fidela – zboczeńcy zaczną paradować z gołymi zadami w Hawanie?

 17. Yah said

  Bo żaden naród nie może być „gnębiony” przez swoich. Licencje na gnębienie maja tylko neoliberalni bandyci i złodzieje ponadnarodowego kapitału pod przewodnictwem USA i UE.

  I niech ktoś mi zaprzeczy, że większość ludzkości jest opętana przez demona liberalizmu. JA jest ważniejsze od MY. Lepsze od skromnie, ale dla wszystkich jest duuużo dla jednostek , a nędznie dla reszty ….. i te liberalne uzasadnienia nędzy – bo byli gorsi, mniej wykształceni, mniej zaradni czyli tłumacząc po ludzku mniej cwani.

 18. Joe said

  17…”Mniej cwani” tz mniej sk…synscy.Czy dobrze mysle?

 19. Swarożyc said

  Kogoś takiego na miarę naszego Stefana Batorego , lub Zygmunta III ,-
  (dbających o Swojaków – Polaków).
  —————————————————————————————————-
  Wazowie, to była najgorsza dynastia panująca w Polsce, która w najwyższym stopniu przyczyniła się do upadku Polski, a Zagmunt i jego syn Jan Kazimierz byli jednymi z najgłupszych królów.

 20. Maćko said

  NC – nieprawda? Niezla cena. Pakietyna Kube sa tylko troche tansze niz do Santo Domingo ( tez bieda ) czy do Cancun, gdzie tez biednie ale sporo lepiej niz na Kubie.

  13 Watazka – Nie ma i nie bylo nigdy sankcji istotnych-znaczacych-hamujacych rozwój w stosunku do Kuby – zwróc uwage, na ilosc hoteli jakie sa tam wybudowane i które daja ogromne zyski miedzynarodowym korporacjom. Bojkot handlowy dotyczy tylko firm z USA. I kazda zainteresowana wie jak go obejsc.

  To korupcja i glupota i pazernosc i obojetnosc Czerwonej Arystokracji Kuby sprawia, ze jej Lud zyje w mizerii.
  Wiec nie jest nieludzki ten blokus, to nie Iraq. Jest na pewno bezuzyteczny i szkodliwy. Gdyby Kubanczycy mieli wolnosc przedsiebiorczosci to by sobie sami swietnei dali rade. Sa tego male, ale istotne przyklady, np. droben spóldzielnie rolnicze które por pozorem organizacji czasu emerytów wyzywiaja cala okolice z ogródków.

 21. Maćko said

  Watazko, czy bestialstwo jednej osoby moze usprawiedliwic bestialstwo drugiej osoby?
  Czy musimy patrzec na swiat tylko bipolarnie?

  Jest jasne, ze bipolarnosc jest narzucona naszym umyslom przez wychowanie, ale jest nienaturalna i myslacy ludzie musza z niej wyjsc.
  Nie jest tak, ze albo lewica albo prawica i ze jedna jest dobra a druga zla.

  Socjotechnicznie, aby ludzie mieli wrazenie wolnego wybierania musza byc przynajmniej dwie opcje.
  Ekonomicznie, malo sie oplaca tworzyc i kontrolowac wiecej opcji.

  Czyli mamy sytuacje kontrolna opcji koniecznych i wystarczajacych. Dwie. Left – Right.
  Ogonem Gaussa zajmuja sie „gajówki”. Tolerowane i swiadomie tworzone jak np. polacy.eu.org. No i jest wzgledny spokój w masie bez pedzenia ludzi na budowanie piramid.

  Tak Castro, jak i Allende, Pinochet, Chavez, Mao, Maduro, Bush, Tusk, Merkel czy Thatcher to psychopaci i uzyteczni ignoranci którzy sprawili tak wiele bólu, glodu i smierci Normalnym Dobrym Ludziom.

  Pozdrawiam

 22. watazka said

  20
  Macko
  Chavez – psychopata?
  A to nowina.
  Kadafi pewnie tez. I F. Marcos.

  Bestialstwo Blaira w Iraku poparlo miliony radosnych cymbalow. Tak w Polsce jak i w swiecie.
  Do tej pory popieramy bestialstwa Churchilla. Bedziemy mu pomnik stawiac.
  Polskie tlumy szalaly za draniem Reaganem. Nikt im nie kazal.

  Macko raczy nie pamietac ze takiego psychola -chlopka-roztropka 10 milionow Polakow nosilo na rekach .
  Tlumy uradowanych Polakow czekalo z niecierpliwoscia na kontrakty Haliburtona po zburzeniu Iraku i wymordowaniu milionow ludzi.
  Psychopaci?
  To ci, ktorzy popierali powstanie panstw muzulmanskich w Europie a do tej pory nie zmienili nazwy ulicy Dadajewa , bo to przeciez polski bohater narodowy.
  Kazdy z tych psychow ma miliony wielbicieli.
  Na psychopatke Clinton glosowalo polowe amerykanskego elektoratu. przeciez nie ma obowiazku glosowania.
  Po bestialstwach II wojny swiatowej, z radoscia popieramy inne wojny swiatowe.

  Kto nam kazal popierac krwawa rewolucje majdanu???

  Polska teraz przymierza sie, zeby napasc na Rosje.
  Przy poparciu zbyt duzej czesci spoleczenstwa.

 23. Siekiera_Motyka said

  Ad. 20 – Panie Macko, czy Pan był w Wenezueli przed zdobyciem władzy Chaveza ? Jeżeli nie to proszę Chaveza z tej listy usnąć bo znam ten kraj bardzo dobrze (na ich ziemi i wśród nich) i wedle mojego doświadczenia Chavez był jedyną osoba władzy który większości populacji (biedni) coś dał co dotarło do ich chałup. Bo ta hołota która jeździła do Miami na weekedy nachapała się zbyt dużo kosztem reszty. Przykro patrzeć jak Maduro nie daje sobie rady z kryzysem ale to jest problem każdego kraju który ma ekonomie uzależniona od produkcji jedno produktu.

 24. Siekiera_Motyka said

  Ad. 22 – 🙂 Popieram komentarz !!!!

  „Do tej pory popieramy bestialstwa Churchilla. Bedziemy mu pomnik stawiac.”

  Ta kurwa zwana Napoleon ma pomnik

  zygać się chce.

  No i dodatkowo jest wspominany w „naszym” hymnie !!!!!

  „Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,
  Będziem Polakami.
  Dał nam przykład Bonaparte,
  Jak zwyciężać mamy.”

  czego nikt nie miał odwagi zmienić. Niby czemu nie ?

 25. revers said

  re11

  to pan przygadal kociolekl garnkowi, amerykanie tylko demokracje zaprowadzaja ostatnio jak w Iraku ok 2 mln. zabitych, rozstrzelanych, nieludzko tortutorowanych, a do amerykanskiego obozu zaglady w Guatemalo tylko rzut kamieniem z Kuby, tez dzidzictwo po Baptyscie.

  Nalezy wrocic koniecznie do sieci hotelowych burdeli, tych luksusowych i tych tanich za dolara, do hazardu, narkotykow i mafii amerykanskiej na Kubie, oraz wilekiej pralni pieniedzy ktora przeniosla sie po rewolucji kubanskiej do Panamy, kajmanoe, wyspy Bahama.

  To dopiero bedzie demokracja na poziomie swatopogladu Kowalskiego, szoda tylko ze trzcina cukrowa zniknie na korzysc slodzikow z asfaratow, by zamiast medycyny kibanskiej wrocic do cywilizacji smierci takiego tam.

  A Trump niech sie nie rozpamietuje bo skonczy jak Kennedy, po kryzisie Kubanskim, z przestrzlona cyasyka i przestrzelona srebrna 50 centowka z jego wizerunkiem.

 26. Maćko said

  Chavez… . no moze nie byl psychopata. Uzytecznym ignorantem i cwaniakiem zas na pewno. Czytal Chomskiego ale nic nie zrozumial. JAk pisalem, co tydzien a nawet czesciej spotykam sie z ludzmi z W i wiem z pierwszej reki jak tam jest. Oraz jak tam bylo. Biedni przed Chavezem nei byli tacy biedni, mieli dostep do szkól za darmo. Musimy brac pod uwage, ze WSZYSTKIE kraje sie zmieniaja, ze ekstremalan bieda naturalnie maleje czyli ze ocene wyników danego kraju musimy ponderowac poprzez rozwój calego kontynentu.

  To ze USA pauperyzuja-esklawizuja inne kraje, nie znaczy ze jacys inni sa lepsi. Bush to przestepca, podobnie jak Blair, Castro czy Lula.

  Panowie! I ci i tamci sa zli. Proste, aczkolwiek, jak widac, trudne do zaakceptowania.

  22. Watazka – bez suputacji, prosze. To nie fair play. Kaddafi czy Sadam to inna sprawa i ja o nich nie pisalem. Bardzo prosze, ok?
  Piszemy o Kubie. Wenezuela jest w podobnej sytuacji ekonomicznej co Kuba, tyle ze pogarszajacej sie i nie ma w W. instytucjonalnego mordowania oponentów jak to bylo na Kubie – choc sa zamachy i wiezienia arbitralne w stosunku do aktywistów. Niegdy nie wiadomo, czy ci aktywisci sa na zoldzie Usraela czy po stronie ludu, wiec trudno ocenic jednoznacznie czy zasluzyli na tiurmu czy nie.

  pozdrawiam Szanownych

 27. Maćko said

  23 S-M – ma Pan czesciowo racje. Tylko ze dzisiaj i wczoraj, za Chaveza jeszcze, podobna cholota jezdzila do Miami na zakupy na weekend. Pan wie, ze syn gubernatora Maracaibo ma Hummera i ze mechanik przyjezdza z GM Miami co 3 miesiace aby mu zrobic przeglad? A ludzie kupuja ryz i olej na czarnym rynku bo nie ma w sklepach.
  W W,enezueli dzialania ignorant´w lub agentów sprawily, ze padal produkcja przymyslowa i rolna, ze spadla produkcja ropy.

  Przeciez wszyscy wiemy dobrze,ze socjalizm nie moze funkcjonowac nigdzie na swiecie! Poza Chinami. Ale czy tam jest socjalizm????
  pozdr.

 28. NICK said

  Widzisz. P. Maćko. (20). ” Nie ma i nie bylo nigdy sankcji istotnych-znaczacych-hamujacych rozwój w stosunku do Kuby –”

  I jak Pana nie ZJEBAĆ?
  Nawet do zajeBANia?

  Tym sposobem, skutecznie, SOCJOCYBER się wali.

 29. Maćko said

  28. Musi pan byc chamski?

  Prosze podac w jaki sposób sankcje USA uniemozliwily rozwój Kuby.

 30. NICK said

  Zatem do Pana. (29)?
  Napiszę ‚per pan’. Literą małutką.
  „Prosze podac w jaki sposób sankcje USA uniemozliwily rozwój Kuby.”

  Paaanie. Czy Pan myśli?
  Ze tu są bezmyślni???

  Zatem odwrotnie. Napisz Pan: jaką pomoc Kuba uzyskała od Pana usraelitów???
  No, tak, od roku 1936?

  Sp.

 31. Maćko said

  Nicku, ja tez nie dostalem pomocy od USA. Ani Polska nie dostala. I jesli losy tych, co nie dostali pomocy od USA sa kiepskie to nie wina blokusu a jesli sa dobre to nie zasluga pomocy.

  Argumentu, ze zla sytuacja na Kubie jest spowodowana bkokada USA uzywaja rzeczywiscie kubanscy i usyteczni im lewacy.

  Argument ten jest zupelnie bezpodstawny. Kuba nie powinna potrzebowac pomocy – wyspa mlekiem i miodem, a wlasciwie rumem i cukrem plynaca, ma wszystkie elementy aby byc potentatem cukrowym ( jakim byla przed rozwalka komunistów ), gorzelnianym, turystycznym i owocowym.

  Kuba moze otrzymywac pomoc, inwestycje, moze wspólpracowac z Francja, Hiszpania, Polska, Chinami, Brazylia, Argentyna, Japonia czy Indiami i Rosja

  Nie wiem czy tu sa bezmyslnie, ale jestem przekonany, ze tu sa zle poinformowani.

 32. Peryskop said

  Re 31 i wyżej + całokształt

  Oj Maćko, Maćko,
  gdybyś w (z jeleniem w herbie) grodzie
  cicho sobie siedział,
  pewnie by się o tobie
  i Watażka nie dowiedział.

  Dzięki za potwierdzenie bio-socjo-cyber tezy 🙂

  więcej :
  https://marucha.wordpress.com/2016/11/15/msciwa-francja-od-kilku-tygodni-z-francuskiego-rynku-przewozowego-eliminowane-sa-firmy-z-polskim-kapitalem/#comment-629976

 33. Maćko said

  32. Peryskop., w herbie mam Slepowrona i klucze. A co praprzodek Macko z Bogdanca mial, to nie pamietam 😉

  Ostroznie sie zastanawiam, czy ma Pan intencje dobre czy nie takie dobre…. 😦 tu albowiem najczesciej obrywam 😉

  Pozdrawiam mimo dylematu.

 34. watazka said

  Ten Tokarski to tez sie wyglupia.
  My mamy dosc „liderow’. Potrzebujemy przedstawicieli grup spolecznych i zawodowych w parlamencie.
  Na razie mamy samych … niedorobionych prawnikow i niedouczonych historykow. Reszta skorumpowanego towarzystwa szkolona w akademii Sorosa.
  Do czego to jest podobne, zeby o losie fabryki czy kopalni decydowal czy negocjowal lekarz, a dochodzenie w sprawie katastrofy lotniczej prowadzil pojebany historyk. Oba maja znakomite cechy przywodce.. przepraszam, przywodcze.

  Klasa srednia nie jest warunkiem funkcjonowania spoleczenstwa.
  Ja napewno nie wierze w elity i centralne zarzadzanie.
  Sluzba dla narodu powinna byc obowiazkiem a nie przywilejem.

  W Chinach jest troche inny system niz na Zachodzie. Kazdy odpowiada glowa za swoje stanowisko i za to co sie dzieje w grupie, ktora reprezentuje.
  Na Zachodzie porobili jakies Rady Naczelne, executive officers rozne stanowiska dla kumpli i rodziny (CEO) – w sumie nikt za nic nie jest odpowiedzialny a lider podejmuje samodzielnie decyzje narzucone z gory, bo lider to taki eufemizm na pieska pokojowego, ktory szczeka na zawolanie i za przyzwoleniem.
  Mnie sie kiedys przytrafilo miec… 11 szefow w tym trzy lesbije – a wszyscy za nic nie odpowiedzialni, bo programy przychodzily ‚ z zewnatrz’ na zamowienie z ‚gory’.
  „Lidership ” jak .jasna cholera.
  Czy ktos zaprosil do Okraglego stolu inzynierow, gornikow, stoczniowcow, rolnikow, i nie daj Bog emerytow albo karnmiace matki?.

  Polamane krzeslo czy koslawy system nie da sie powiazac sznurkami i zalepic tasma izolacyjna. I sprzedawac jako dzielo sztuki.

 35. watazka said

  31
  Macko
  Jak pan rozumie „pomoc” i „sankcje”?
  Mnie sie tu cos nie podoba, to znaczy czegos nie rozumiem.
  Bogate Stany Zjednoczone nie stac na dentyste, lekarza, nauczyciela.
  Jak to sie wiec dzieje, ze kiedys Polske a i do tej pory Kube stac na takie znakomite szkolnictwo panstwowe i panstwowe leczenie obywateli.
  Ja rozumiem, ze nie ma idealnego systemu poniewaz w kazdym systemie, nawet najlepiej ‚zaprogramowanym” znajda sie ludzie lamiacy prawo. Na to jeszcze nie znalezlismy lekarstwa bo Big Farma i Du Pont odmowily wspolpracy.
  No wiec mozemy porownywac nieszczescia Kuby do radosnej ekonomii USA, gdzie dlug studencki sie bardziej oplaca niz nauka.
  Powod dla ktorego jest awantura miedzy USA i cala Ameryka Poludniowa jest nie to czy te panstwa moga zyc bez USA czy USA nie moze zyc bez tych panstw do ktorych koniecznie chce wprowadzic swoja, jankesowska korupcje i zastapic/ zniszczyc lokalna.

  Ja to troche pamietam z historii, mniej wiecej w tym samym czasie co na Filipiny – pod sam koniec 19 wieku- jak bestialsko napadly Stany Zjednoczone na Kube i rownie bestialsko mordowalo tubylcza i naplywowa ludnosc.
  Zarowno Kuba jak i Filipiny przez niemal pol wieku byly traktowane jako wlasnosc USA.
  Rozumiem, ze najezca roznil sie wszystkimi mozliwymui cechami od osiadlej ludnosci: zarowno pod wzgledem kultury, religii, jezyka i etosem. Stany napadaja na kraje w celach rabunkowych.
  Wiec ja mam takie pytanie: gowno to jankesow obchodzi, ktory kraj jak zyje i z czego?
  I drugie pytanie; co Jankesy maja komukolwiek do zproponowania?
  Wywalic Amerykanow na zbity pysk bylo i jest obowiazkeim kazdego okupowanego kraju.
  I prosze mi nawet nie probowac wmawiac, ze sankcje nie maja zadnego znaczenia.
  Kiedy Reagan nalozyl sankcje na Polske to w sklepach byly puste polki. A przeciez Polska to dopiero kraj mlekiem i miodem plynacy i powinnna byc samowystarczalna.
  Czy pan kiedys czytal o ekonomii?
  Gospodarka narodowa polega na tym, ze produkuje sie na rynek wewnetrzny a nadprodukcje sprzedaja z zyskiem.
  Wpadli na to Rosjanie jak im nalozyli sankcje ale Rosja mogla sobie na to pozwolic bo miala bardzo duza nadprodukcje i mogla sprzedawac Azji, Chinom i AMeryce Poludniowej itp.
  Kuba kompletnie wymordowana przez wampirow nie mogla sobie nie tylko na to pozwolic ale chyba pan pamieta, ze kraje nawet sasiedzkie odmowily jej pomocy. I byla wyspa niejako zablokowana.
  Ja podejrzewam, ze Amerykanie potraktuja Kube jak i Polske; wydrenuja cala wyksztalcona kadre bo sami przez ten czas zglupieli do reszty i beda wciskac „obce inwestycje”.
  A rolnik kubanski zacznie przypominac … polskiego, ktoremu nie wolno nawet produkowac mleka za duzo, bo sie obce korporacje nie zgadzaja.
  Polsce tez zamkneli stocznie, zeby Francuzi mogli zbudowac swoja. Drobny przedsiebiorca na Kubie bedzie miec takie same szanse konkurowania z lobuzami z USA jak ma El Salwador, Honduras, Cosyta Rico czy Haiti.
  Co to USA ochodzi jak i z czego Kuba zyje czy powinna zyc. Niech oddadza Guantanamo, odwala sie do hawajow, ktore nie sa legalnie stanem USA i i niech wreszcie dadza Ameryce Lacinskiej oddychac.
  To co teraz l Obama i Soros zrobili Brazylii to kolejna lobuzeria bandytyzm. Juz zaczeli niszczyc Amazonie i wycinac lasy. Przejeli Petrobras. Przygotowali zamach na Dilme Rouseff. Malo im lasow z dzungli kambodzanskiej? Wszedzie musza krasc i wszedzie mieszac i rzadzic. Otruli Chaveza, wywalja wybranych przywodcow Honduras, Haiti, teraz Brazylia.
  A my mamy prtensje, ze na Kbie jest nedza.
  W USA tez jest. Np. w Detroit.
  I morduja Indian Dakota.

 36. Maćko said

  35 Watazko.

  1. Kij nie jest lepszy od palki.

  2. Skad wiadmomo ze szkolnictwo jest w na Kubie na wysokim poziomie? Ucza myslenia? Logiki? Matematyki? Historii niezaklamanej?

  3. Medycyna spoleczna na Kubie jest tragiczna, co wiem od poszkodowanych z pierwszej reki i nie mam powodu im nie wierzyc – nie sa polityczni, tylko sportowi i pochodza ze sfer wladzy.

  Przed zamachem Rockefellera na Kube, wyciekaly z niej miliony dolarów poza rece Kosher Nostry, co byl nie do zaakceptowania. Buduje sie wiec Las VEgas, wyspe na piasku, i jak Las Vegas zaczyna funkcjonowac, to caly drogi sprzet kasyn z Kuby przewozi sie samolotamy UE Army pod obstawa CIA do Las Vegas. Follow the money and you will find the reason. Równiez stosuje sie cui bono.

  Bestialstwo USA w stosunku do Kuby to pikus w porównaniu bestialstwa USA w stosunku do Haiti. Lista agresji USA na Haisti jest impresionante!

  Amerykanie NA PEWNO kupia sobie Kube za grosze a wyprzedadza Niemcom za zloto, ale to nie pogorszy bytu tambylców, gdyz syf w jakim zyja nie porównuje sie do znanego z Polski w zadnym przypadku. Oni tam choruja z niedozywienia – dosc przypomniec uciszana epidemie slepoty. Na ryzu z olejem slnikowym to malo kto dlugo pociagnie.

  4. Syf nie jest lepszy od zóltaczki.

  Uklony

  P.S. Z ekonomii mam zaliczony fakultet autodydaktyczny.

  P.P.S. Warto rzucic okiem na wynike pestów PISA
  https://es.wikipedia.org/wiki/Informe_PISA

 37. NICK said

  Ale muł mulący… .

  Szkoda pióra.

 38. Peryskop said

  Re 35

  Konkrety są bolesne dla „wiodącej gospodarki”

  Q czemu wiodącej ? Zaprawdę na pokooszenie.

  Własno-nożnie potykałem się o bezdomnych, śpiących na rusztach z ciepłym wywiewem powietrza przy wejściu do stacji metra późnym wieczorem w samym sercu Manhattanu.

  Po powrocie nikt z oglądaczy mydła „Dynastii”, „Pogody dla bogaczy” itp nie chciał mi wierzyć.

  Teraz jakby zaczynają kumać, kołtuny i retardy.
  Które swe pasje poznawcze realizują w Algierii, w Grecji, czy Dubaju – gdzie „tanio” i kolorowo.

  ===

  Re 33

  …w herbie mam Slepowrona i klucze…

  Pisałem o jeleniu w herbie wasiego miasteczka.

  (osobiście mam ponoć podkowę Pogończyka)

 39. Maćko said

  33. Peryskopie… nu ni mo jelenia w moich „miasteczek” herbach.. s tu i ówdzie widoczne smok, lew, krzyz, korona… ale jelenia nietu. 😉

 40. Peryskop said

  Maćko, no to jelenia podiwanili ?

  Ale smok, lew, krzyz, korona… to też coś 🙂

  Zapraszam na NICKobicie obok :

  https://marucha.wordpress.com/2016/11/23/pani-fotydze-odjebalo-porownala-rosje-do-panstwa-islamskiego/

  od #223 w górę

  Isię Krysię
  rozpracowałem biosocjocybernetycznie 🙂 🙂 🙂

 41. Maćko said

  223 jeszcze sie nie pokazal albo juz nie ma go, gdyz wymiana konczy sie na 222… co i tak jest duzo wpisów. NICKobita? No kto by pomyslal!
  😉
  Sorki, ale dla mnie to za bardzo maxi-minix
  pozdrówka

 42. NICK said

  Rura. Maciczka et consortes.
  Całe sztaby oniemiały… .
  Jasne!
  Pizdy Wasze? Zbyt za ciasne.

  Spierdalać mi tu. Chuje niemyte.

  Maciczek.
  Szefa zapytaj.
  Kropkę wstaw przed swym sromem, zanim dalej będziesz ‚kroczyć.

Sorry, the comment form is closed at this time.