Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Janek o Dobre rady, ale diagnoza …
  Wandaluzja.pl o Wolne tematy (41 – …
  revers o Konfiskata majątku bez wyroku…
  revers o Rasizm w USA? Czarnoskóry dzie…
  martino o Wolne tematy (41 – …
  martino o Wolne tematy (41 – …
  bryś o Konfiskata majątku bez wyroku…
  bryś o Konfiskata majątku bez wyroku…
  Piskorz o Wolne tematy (41 – …
  revers o Kiepski kandydat na „świę…
  Lolek (Prawdziwy) o Pewnego razu w Ameryce
  OutsiderR o Wolne tematy (41 – …
  Piskorz o Konfiskata majątku bez wyroku…
  bryś o Kiepski kandydat na „świę…
  bryś o Kiepski kandydat na „świę…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 516 obserwujących.

Słowiański ruch Zadruga

Posted by Marucha w dniu 2016-11-28 (Poniedziałek)

Praca Stanisława Potrzebowskiego „Słowiański ruch Zadruga” stanowi pierwszą jak dotąd monografię przedwojennego środowiska neopogan wydaną w języku polskim. Dotychczas dostępna była jedynie opublikowana w roku 1983 w języku niemieckim praca tego samego autora zatytułowana „Zadruga. Eine vőlkische Bewegung in Polen”.

Jej podstawę stanowiła rozprawa doktorska złożona w 1980 r. na uniwersytecie w Moguncji. Jak czytamy w słowie od wydawcy „«Słowiański ruch Zadruga» nie jest tłumaczeniem tamtego dzieła, ale nową pracą pisaną z myślą o rodzimym czytelniku”. Poza publikacjami S. Potrzebowskiego Zadruga stanowi przedmiot zainteresowania prof. Bogumiła Grotta, który poświęcił jej szereg książek i artykułów, na czele z pracą „Religia, cywilizacja, rozwój. Wokół idei Jana Stachniuka” (Kraków 2003).

Najnowsza praca składa się z czterech rozdziałów przybliżających kolejno dzieje środowiska, jego twórcy Jana Stachniuka oraz podstawowe elementy ideologii Zadrugi. W ostatnim rozdziale opisane zostały przykłady innych ruchów działających z inspiracji neopogańskiej i nacjonalistycznej, w tym kontynuujących dorobek Zadrugi.

Osobny rozdział autor poświęcił ideowym antenatom Zadrugi. Poza nazwiskami Zoriana Dołęgi Chodakowskiego, Seweryna Goszczyńskiego, Juliusza Słowackiego i Bronisława Trentowskiego pojawiają się tam również nazwiska twórców ruchu wszechpolskiego. Zagadnienie związków Zadrugi z Narodową Demokracją pojawia się w pracy dosyć często, sam autor genezy opisywanego środowiska doszukuje się w obozie wszechpolskim:

„Zadruga głosi otwarcie, że to zadrużny ruch narodowy jest tym prawdziwym dalszym ciągiem polskiego nacjonalizmu z pierwszych lat jego działalności, jego twórczym rozwinięciem. Nowoczesny polski nacjonalizm zapoczątkowany działalnością Jana Popławskiego (1854-1908) znajduje w Zadrudze swego prawowitego spadkobiercę. Narodowa Demokracja odeszła zaś od jej własnych zdrowych korzeni, co często powtarza Zadruga. Najistotniejsze zadanie polega na uzdrowieniu polskiego charakteru narodowego, przypomina Zadruga uparcie niczym prawdziwi narodowcy Balicki i Dmowski”.

Nie odnosząc się tu do powyższej tezy autora, który niejednokrotnie zdaje się przyjmować stanowisko w pełni tożsame z opisywanym środowiskiem, wypada jedynie stwierdzić, że do pewnego stopnia można w Zadrudze widzieć alternatywną formułę polskiego nacjonalizmu.

Być może gdyby nacjonalizm starej endecji pod wpływem Dmowskiego pod koniec lat 20. ub. wieku nie zaczął ewoluować w kierunku nacjonalizmu chrześcijańskiego, obóz narodowy nie posiadałby dziś tak silnych związków z katolicyzmem. Zapewne nie byłby mimo to formacją neopogańską, raczej areligijną, nie negującą roli i znaczenia chrześcijaństwa, ale wolną od inspiracji nim, trochę na kształt nacjonalizmu Grabskich, Głąbińskich i Wasilewskich.

Przewidując możliwość podobnej ewolucji idei narodowej, Dmowski napisał w roku 1927 pracę „Kościół, naród i państwo”, o czym sam Stachniuk w artykule pisanym wobec śmierci przywódcy endecji pisał:

„Zaprzaństwo ideowe Dmowskiego, ideałów nacjonalistycznych w r. 1927, klęska polityczna, która położyła go do grobu, są to konsekwencje, braku konsekwencji, braku woli dociągnięcia do końca tego, co się uznało za słuszne”.

Interesującym pozostaje, że pomimo widocznych w doktrynie Zadrugi inspiracji ideologią wszechpolską, w późniejszym okresie drogi dwóch nurtów polskiego nacjonalizmu niemal całkowicie się rozeszły, przy czym obie strony zarzucały sobie m.in. uleganie wpływom żydowskim.

Przedstawiciele środowisk narodowych główny zarzut wobec „Zadrugi” czynili z jej antychrześcijańskiego charakteru. Wacław Cichowski na łamach narodowo-radykalnej „Falangi” pisał m.in.:

„«Zadruga» nawróciła się na pogańską wiarę dopiero od paru numerów, tj. od grudnia, poprzednio bowiem przez kilkanaście miesięcy reprezentowała połączenie tendencji nacjonalistyczno-faszystowskich ze światopoglądem kompletnie ateistycznym odrzucającym istnienie Boga osobowego i nieśmiertelność duszy – połączenie mające swe odpowiedniki w niektórych nacjonalizmach egzotycznych (np. turecki); dopiero gdzieś w adwencie roku ubiegłego ozdobiono ten bezbożniczy faszyzm doktryną o chrześcijaństwie, jako intrydze żydowskiej i pewnymi reminiscencjami z pierwotnej religii Słowian.

W rezultacie cała redakcja wykazała wiedzę w dziedzinie historii religii, a nawet historii ogólnej na poziomie docentów uniwersytetu ludowego z ul. Gęsiej [Ha ha – admin]. Dla poznania koncepcji tych nie potrzebowaliśmy czekać aż na ostatni numer «Zadrugi», trzeba atoli przyznać, że niegdyś zapładniały one dzieła naprawdę poważne. «Antychrysta» Nietzschego czyta człowiek wierzący czy niewierzący z szacunkiem, «Julian Apostata» Asnyka jest utworem naprawdę pięknym, «Historia upadku Imperium Rzymskiego» Gibbona dotychczas nie straciła swej wartości – niestety, redaktorzy «Zadrugi» zaczęli proces cofania się umysłowego do poziomu pradziadów woźnych Mieszka I od tego, że o wymienionych pracach nic nie wiedzą, za cały zaś Stary testament swego nowego objawienia przyjęli parę felietonów jakiegoś poganina (w rosyjskim znaczeniu tego słowa) nalewkowsko-amerykańskiego” (cyt. za: „«Życie i śmierć dla Narodu!» Antologia myśli narodowo-radykalnej z lat trzydziestych XX wieku”, pod red. A. Mellera i P. Tomaszewskiego, Warszawa 2011).

Pewnym mankamentem pracy może być stosunkowo mała znajomość autora, poza publikacjami B. Grotta, literatury dotyczącej Narodowej Demokracji. Wpływa to na pominięcie niektórych zagadnień, które rzucają nieco więcej światła na złożone relacje na linii endecja – Zadruga.

Dość istotnym wątkiem, nie rozwiniętym niestety przez autora, wydaje się być opisany przez dr. Jacka Misztala w pracy „Związek Akademicki Młodzież Wszechpolska 1922-1939” (Krzeszowice 2012) fakt członkostwa w lwowskim kole tej organizacji w pierwszej połowie lat 30. ub. w. jednego z liderów Zadrugi – Antoniego Wacyka. Autor nie ustrzegł się też drobnych omyłek, pisząc np. na s. 48 o Organizacji (zamiast o Obozie) Narodowo-Radykalnej. Uzupełnieniem pracy są dwa teksty źródłowe zamieszczone na jej końcu.

Maciej Motas
Stanisław Potrzebowski, „Słowiański ruch Zadruga”, Wydawnictwo „Triglav”, Szczecin 2016, ss. 217.
Myśl Polska, nr 47-48 (20-27.11.2016)
http://www.mysl-polska.pl

Nie ma najmniejszej wątpliwości, iż współczesne ruchy „rodzimowierców”, wybitnie antychrześcijańskie, są w dużej mierze inspirowane przez żydostwo.
Admin

Komentarzy 49 to “Słowiański ruch Zadruga”

 1. CasualNR said

  Podczas okupacji niemieckiej Stachniuk i jego grupa (propagator reaktywowania religii starosłowiańskich na wzór analogicznych prób niemieckich) wchodzą do ”Związku Synarchistów” masońskiej organizacji stworzonej przez wybitnych Wrońskistów (którzy legitymowali się przynależnością do Kościoła).

 2. Piskorz said

  re1..Polecam Stachniuka Dzieje bez dziejów…Lektura ta wiele wyjaśnia..Od kiedy zaczął się upadek Polski /według niego w. xvii/,, jaka była rola kościoła..itd itd..

 3. Swarożyc said

  Jak do tej pory pojawiły się cztery książki poświęcone myśli oraz środowisku Zadrugi.

  Stanisław Potrzebowski
  „Zadruga – eine völkische Bewegung in Polen”, Bonn 1982

  Grott Bogumił
  Religia, cywilizacja, rozwój – wokół idei Jana Stachniuka
  Kraków 2003

  Jan Skoczyński
  Neognoza polska
  Kraków 2004

  Radosław Siedliński
  Człowiek – mit – kultura. Filozofia społeczna i historiozofia Jana Stachniuka
  Toruń 2008

 4. Jurek said

  Panie Gajowy, jest jeszcze gorzej. Gdyby nie było pogan, cała żydowska furia niszczenia, poszłaby tylko na katolików. Niech powstanie tysiąc takich ruchów. Może żyd by sie porobił z wysiłku a my tym sposobem oszukali żydowskie przeznaczenie i dłużej pożyli.

  Poganie współdziałają z żydami. Głupcy nieświadomie, manipulatorzy jak najbardziej świadomie.
  A celem jest odciągniecie ludzi od Chrystusa.
  Admin

 5. pablo said

  20 Przykazań Słowian

  Była to odpowiedz Peruna na prośbę mędrca o wskazania dla wszystkich Rodów, (prawdopodobnie) na nadchodzące czasy Nocy Swaroga , kiedy to ludzie mogą zapomnieć o Wiedzy i popaść w ciemność.

 6. pablo said

  Państwo Słowiańskie

 7. pablo said

  otsra cenzura słowian widzę na marucha
  śmieszni jesteście ,przecież to tylko słowacka piosenka iopis

  ——
  „Cenzuruje” się nie tylko teksty, ale (może przede wszystkim) osoby.
  Nie nalegamy na bywanie w gajówce.
  Admin

 8. Peryskop said

  Ta tematyka jest podobnie trudna do obiektywnej oceny, jak sens m.in. postania warszawskiego.

  Bowiem był i zarazem go nie było.

  Takie kwantowości i bilans „zła koniecznego” prowadzą do tragizmu sytuacyjnego.

  I przy należnym szacunku dla dokonań Romana Dmowskiego także należy pamiętać o mocno skomplikowanych warunkach, w jakich działał.

  Końcowa dekada jego życia to m.in. [wiki] :

  Od 1929 roku przez dwa lata osobistym sekretarzem Dmowskiego w był Jan Chudzik (w 1933 zamordowany w zamachu na mjr. Władysława Owoca).

  Po zdelegalizowaniu przez rząd sanacyjny OWP wzmógł swoją aktywność. Odgrywał decydującą rolę w przemianach organizacyjno-personalnych SN w latach 1934–1935. W 1934 roku sprzedał swoją posiadłość pod Poznaniem i przeniósł się do Warszawy. Zamierzał napisać wielkie dzieło podsumowujące doświadczenia kultury narodów europejskich, którego ostatecznie nie ukończył – ukazały się jedynie fragmenty.

  Po udarze mózgu, który przeszedł w 1937 roku, zamieszkał u swoich przyjaciół we wsi Drozdowo na Podlasiu. Po wigilii w 1938 roku doznał kolejnego ataku, częściowego paraliżu i ponownego zapalenia płuc. Zmarł w nocy z 1 na 2 stycznia 1939 roku w Drozdowie.

  ===

  Zmarł w wieku 75.

  Jeśli wierzyć w wiedzę GNM dr Hamera udar jest skutkiem SUBIEKTYWNIE odczuwanego psycho-biologicznego konfliktu o treści „stracić twarz” i/lub „być zrobionym na wariata”.

  Jako człowiek honoru twarzy raczej nie stracił.

  A czy nie mógł się poczuć „zrobionym na wariata” ?

  Jeśli rozmaite „rozsądne” kalkulacje polityczne endecji okazały się mało skuteczne, a więc i „mało rozsądne” wobec układu judikatu …

  https://treborok.wordpress.com/jasna-cholera-powiedzialem-do-siebie/?preview=true

 9. semperparatus said

  Jako przykład można podać grupę skupioną wokół WPS…(Wierni Polsce Suwerennej)…Kiedyś próbowałem się tam „zaprodukować”wskazując właśnie na fakt…że prowadzona tam walka z chrześcijaństwem obiektywnie sprzyja sprawie żydowskiej…Oczywiście…przez większość obecnych tam tzw.”Słowian”…czy „rodzimowierców”zostałem wyzwany i wyklęty…
  Na łamach tego portalu prowadzony jest sprytny zabieg socjotechniczny…utożsamiający obecną(przyznajmy że zgubną i w treści swej-antychrześcijańską)politykę KK…z wzniosłymi ideami miłości bliźniego…głoszonymi przez Jezusa Chrystusa…Po to żeby uznać chrześcijaństwo jako „judaizm dla gojów”…i celową dywersję w łonie społeczeństw gojowskich…
  Ta grupa-w gruncie rzeczy-nie przedstawia żadnej religijnej i filozoficznej alternatywy dla chrześcijaństwa(autentycznego)…Więc jest prądem nastawionym na negację…chrześcijaństwa jako systemu wartości religijnych i filozoficznych…

 10. błysk said

  Przedwojenne publikacje narodowe stwierdzały,że Zadruga i cały ruch neopogański ma wiele wspólnego z hitleryzmem ,który również lansował,że każdy naród ma mieć religie wyrastającą z jego łona. Ta oczywista bzdura ,była potem wspierana przez UB : min. popierano wianki w dniu 24 czerwca ,a podobno również pomnik na Westerplatte ma oblicze światowida. U nas pasjonował się Stachniukiem i Zadrugą Bolesław /Bernard/ Tejkowski .Jak się wydaje nie można wykluczyć związków ideologii Zadrugi z hitleryzmem czyli z tzw. pruską masonerią /była ona jednocześnie antyżydowska i antykatolicka/.

 11. watazka said

  To co wiem i jak ja rozumiem:
  Prawda, ze pochodzimy od Slowian.
  Prawda, ze Slowianie byli poganami.
  I prawda jest, ze gowno o nich wiemy.
  Wiecej wiemy o Egipcjanach, Aztekach, Inkach i Babilonii, Hetytach , Mongolach, Chazarach – niz o Slowianach.
  Tyle samo wiemy o Ilirach.
  Dlatego troche mi sie wydaje dziwne, ze niby Slowianie, te poganskie byli lepsi, madrzejsi, bardziej kulturalni od obecnych i mieli skomplikowana budowe… macicy i innych organow.

  A koscioi ( ale tylko katolicki) byl caly czas do niczego.
  A przeciez, obecni Slowianie to nie tylko katolicy.
  I to jest dla mnie podejrzane. Jakos sie nie czepiaja prawoslawia.
  A poza tym, to jest stek bzdur o niebianach i slowianskim pochodzeniu Hindusow, cyganow, murzynow i Chinczykow, a nawet Adama i Ewy.,
  Ja im uwierze, jak znajda jakis czarny kamien egipski, na ktorym w 4-ch slowianskich jezykach bedzie opisana historia Syriusza i innych konstelacji.

  A wladze koscielne tak ostatnio zglupialy, ze nawet nie wiedza jak sie bronic.
  Kosciol powinien nauczac nie tylko samej religii ale i historii kosciola – tej niezydowskiej wersji.

  Ale kim ja jestem, zeby Kosciolowi cokolwiek sugerowac??
  Moze zaczac od ksiedza dyrektora?

 12. Boydar said

  No, no, Panie Watażko, ładnie Pan zaczął; wypadałoby pojechać dalej.

  Jedno tylko sformułowanie mi nie spasowało – „… prawda, że Słowianie byli poganami …”. Tak się jakoś składa, że z naszego punktu widzenia, wszyscy przed AD 30 byli poganami …

 13. watazka said

  12
  Baydar
  E… zaraz wszyscy
  Zydy mowia, ze nie byli.

  Istotnie, poganie (np. Egipcjanie) stali dużo wyżej moralnie, niż naród „wybrany”.
  Admin

 14. Boydar said

  Jeśli tak mówią, to na bank byli.

 15. jasna said

  za prawdę czechów znowaliście wielokrornie?

  Parom – Słowiański Duch

  Oficjalny klip do utworu „Słowiański Duch” słowackiej grupy Parom.
  Rodzima Wiara sprzedana, roztrwonione Przodków marzenia, w cieniu imperium krzyża jest teraz Słowiańska Ziemia.

  Poganie − pogardliwe określenie używane przez chrześcijan wobec wyznawców religii pozachrześcijańskich, głównie niemonoteistycznych i politeistycznych. Odpowiednik żydowskiego „goj” i islamskiego „giaur”.

  original video:
  Parom – Pohanský duch

  ——
  Już cię tu nie ma. „Słowianka” się znalazła…
  Trzeba mieć tupet, żeby tu się wpieprzać z niechcianymi poglądami. Iście żydowski tupet.
  Admin

 16. NICK said

  Jasna. Nie pyskuj. Sama wiesz.
  Po co ta „wyborcza”?
  Nikt Ci nie broni, pisać.
  Chętnie poczytamy gdy zapodasz źródła.
  Argumentuj.
  Chrystusa nie imaj!

  Tej… takiej… już tu nie ma.
  Admin

 17. Boydar said

  … śpieszmy się ich podziwiać … tak szybko odchodzą … 🙂

 18. Jan STACHNIUK w swej pracy naukowej DZIEJE BEZ DZIEJÓW pisze :

  Losy narodu zależne są od dokonania wyboru,

  „Gdy spojrzymy w dzieje ludzkości, to uderzyć nas musi nie to, iż takie sytuacje w historii są dość częste, lecz raczej wola narodów do przekładania tradycji ponad instynkt trwania i utrzymania się. Proces zanikania narodów, lub całych cywilizacji składających się z grupy narodów, odbywał się na drodze kurczowego trzymania się treści tradycyjnych z uporem, rosnącym w miarę pogłębiania się procesów upadku. Staczanie się narodów w dół wyzwalało z zasady przeświadczenia, iż przyczyna tkwi nie w sprzeczności treści tradycyjnych z nowymi okolicznościami, do których tradycja jest niedostosowana, lecz właśnie w tym, iż tradycja ta pojmowaną najszerszej nie jest w pełni respektowaną i w życie niedostatecznie wcielona.
  Takiż dylemat staje się osią centralną naszego życia. Być może, ideał naczelny polskiej ideologii grupy, polegający na traktowaniu życia doczesnego jako epizodu do wiekuistego szczęścia w niebiesiech, jest bardzo produktywny w odniesieniu do tego celu: zapewne umożliwia w warunkach społecznych, które stworzył, osiągnięcie jednostkom doskonałości moralnej, dającej legitymację do bram raju. Odbywa się to jednak kosztem rezygnacji narodu z jego przeznaczeń ziemskich. Mamy tu głęboką, zasadniczą antynomię naszych dziejów. Albo szczęśliwość jednostki w niebiesiech, albo wielkość narodu na ziemi. Wybór dokonany przed trzema wiekami prowadzi do likwidacji narodu. Wyjaśnieniu tej prawdy poświęcam właśnie niniejszą pracę.”
  – co powinno wystarczyć na wystarczającą odpowiedź dyskutującym tu aparatczykom

  ——
  Ta antynomia istniała tylko w umyśle Stachniuka.
  Historia Polski dowodzi, iż była najsilniejsza, będąc katolicka.
  Upadek jej zaczął się wraz z reformami chrześcijaństwa.
  Admin

 19. dookoła wojtek said

  Prasłowianie nie byli poganami. Oryginalnie mieli jednego Boga Stwórcę, a tych wszystkich bałwanów przyniósł potem zabobon.

  Tak pisze co najmniej w dwóch miejscach Kraszewski.

  Innych na razie nie będziemy cytować z pewnych względów.

  Ciekawie wygląda przejście Słowian do chrystianizmu. Warto się zainteresować tym okresem historii powszechnie nieznanej.

 20. Jerzy Wkurzak, jeden z redaktorów „Bieżących”, zwrócił się do swojego szwagra, ks. Tymoteusza (familialnie, Tymotymka), wikarego w sąsiedniej parafii, czy coś wie na temat ewentualnego zaproszenia słowiańskich pogan z „Zadrugi” na przyszłoroczne spotkanie ekumeniczne w Asyżu.
  Ks. Tymoteusz tarł przez minutę czoło i doszedł do wniosku, że nie jest to niemożliwe, jeśli się zważy, kto już tam siadywał obok ostatnich trzech papieży.

  Ja sam i red. Maurycy również nie wykluczamy obecności naszych „pogan w łapciach z łyka” w Asyżu. Wciąż mamy w pamięci ostatnie wyczyny głowy aktualnego KK. Część z nich zestawiliśmy w ilustrowanym numerze 46 naszych „Bieżących” sprzed 12 dni.

  Kto chce, zajrzy i ewentualnie uprawdopodobni w sobie hipotezę udziału „Zadrugi” w ekumenicznych wysiłkach, skądinąd prowadzonych w pełnej niezgodzie z pojęciem ekumenizmu.
  Link do „Bieżących” wciąż ten sam .http://infoprezesa.blogspot.fr/

  *

  Hmm, może się jednak zdarzyć, że „Zadruga” nie zostanie zaakceptowana, i to bynajmniej nie z powodu swojego hihi-religijnego charakteru, tylko na skutek swojej postawy narodowej.
  Któż to może wiedzieć?…

  Insz Allah! – mruczę za jednym z przywódców religijnych, który pytany w Asyżu, czy jego owieczki będą psom niewiernym podrzynać gardła ze znieczuleniem, czy bez, z tą precyzją odpowiedział.

 21. MatkaPolka said

  Roman Dmowski, narodowiec i neoslawista – film dokumentalny

  FILARY POLSKOŚCI – Stanisław Wyspiański i Roman Dmowski

 22. MatkaPolka said

  B>POCZET KRÓLÓW LECHII, czyli Kościół w Polsce od 1050 lat ukrywa przed Polakami, że jesteśmy starożytnym, antycznym wielkim imperium z 18. wieku przed naszą erą! – a więc dużo starszym niż Cesarstwo Rzymskie…

  https://tajnearchiwumwatykanskie.wordpress.com/2016/04/22/poczet-krolow-lechii-kosciol-w-polsce-od-1050-lat-ukrywa-przed-polakami-ze-jestesmy-starozytnym-antycznym-wielkim-imperium

  44. Król Koszyszko – Piast [czyli prawdziwy Chrzest Polski]

  Panował w latach 842-862. W maju 841 roku zwołano wiec w Kruszwicy na który zjechali się także rycerze i krewni pomordowanych książąt ze wszystkich dzielnic Imperium. Przybyli też ocalali synowie i krewni Popiela II. Narady i kłótnie ze znienawidzonymi powszechnie potomkami Popiela trwały, a Imperium zaczęło się rozpadać, bo dzielnice zachodnie za Odrą zaczęły nawiązywać kontakty z księstwami niemieckimi.
  Dopiero na wielkim wiecu rok później, zgodnie z prawem i obyczajem wybrano na króla szlachcica, rycerza, zarządcę dworu królewskiego – nazywanego piastunem – doświadczonego i rozważnego „urzędnika” Koszyszko herbu Kroy.
  Starał się uspokoić sytuację w pomorskich i zachodnich dzielnicach ale tamci synowie Popiela wyłamywali się z powinności wobec króla. Dopiero jak poślubił ich córki i siostry książęce ustały wszelkie wojny domowe i rozboje.

  Podczas jego panowania 14 książąt 1 stycznia 845 roku przyjęło chrzest w obrządku rzymskim w dzielnicach południowych, nie chcąc być ofiarami napadu ze strony Czechów i Morawian, którzy przyjęli chrzest już w 818 roku.
  Rok później, w 846 roku, król wschodniofrankoński Ludwik Niemiec najechał zbrojnie Wielkie Morawy „odwiedzić” Czechów i „poznać” nowo ochrzczonych Lechitów. Czesi go tak rozgromili, że ledwo uszedł z życiem.

  Po jego kolejnej wyprawie w roku 855 misjonarze zostali ostatecznie wypędzeni z Ołomuńca i Wielkiej Morawy. O tych chrztach nie ma nawet wzmianki we współczesnych źródłach historycznych.

  Król Koszyszko oprócz Rzepichy miał jeszcze kilka żon, z którymi miał dwóch synów i trzy córki. Zmarł w 862 roku.

  49. Król Mieszko I

  Król Mieczysław I, zwany Mieszkiem

  Panował w latach 957-992. Jako słowiański król objął władzę po wiecu.

  Przyjął niesławny, ale osławiony chrzest – czyli tak naprawdę tylko przeszedł z obrządku cyrylo-metodiańskiego na rzymski – co zdegradowało go z roli niepodległego króla do księcia zależnego od kościoła i papieży.

  Natychmiast wydał rozkaz zburzenia cerkwi i wybudowania na ich miejscu katedr i kościołów.

  Siedem żon zamienił na jedną – chrześcijankę – Dąbrówkę, którą najlepiej chyba opisuje Kronika Czeska z XI wieku: „Roku pańskiego 977 umarła Dąbrówka Niecnotliwa i stara Baba. Gdy ją Xiążę Polski zaślubił, zrzuciła czepiec i iakoby Panienka przypięła sobie na głowę wieniec, co było wielkm szaleństwem i wszeteczeństwem”.

  W 979 roku Mieszko I rozbił i zadał olbrzymią klęskę wojskom cesarza Ottona II. Cesarz został całkowicie pokonany. Mieszko I zdobył wówczas taką sławę, że gratulowano mu w całej Europie. Przeniósł stolicę do Szczecina, a swoje Państwo oddał pod „opiekę” papieżowi i państwu kościelnemu, pragnąc je „uchronić” przed Niemieckim Cesarstwem Rzymskim.

  Ta „opieka” trwa do dziś (konkordat = 1% dochodu Narodu Polskiego idzie co roku dla Watykanu), „ochrona” również trwa nieprzerwanie

  (tylko niemieckie firmy oraz media mogą normalnie w Polsce funkcjonować – polskie są zarzynane podatkami, przepisami oraz gospodarczo).

  I to tyle pocztu – reszta jest znana ze szkoły, gdzie niemieccy nauczyciele napisali dla nas miłe, bo krótkie, podręczniki do historii.

 23. MatkaPolka said

  89-12.a Król Królów Polski Bolesław Chrobry Wielki .cz.1/3 Początki Państwa Polskiego. – Duration: 19 minutes. 55,521 views 6 months ago

  86-9.a 4/5 Kroniki niemieckie, rzymskie i arabskie o Imperium Lechitów i antyczne nazwy Polaków. – Duration: 19 minutes. 97,194 views 7 months ago
  Published on Mar 29, 2016
  Herodot V w.p.n.e. o greckim pochodzeniu Lechitów. Niemiecka „Kronika Słowian” Helmolda z XII w. o Polakach jako Germanach i Wikingach.Tu: POCZET 15 PRZEDKATOLICKICH KRÓLÓW POLSKI WEDŁUG KRONIK NIEMIECKICH.

  50:41
  64.Od Krakusa do Mieszka I. Królowie Polski w Imperium Lechitów.-Starożytni Polacy.Polska starożytna – Duration: 50 minutes. 335,311 views 2 years ago

  22:36
  58.Państwo, Cesarstwo Bolesława Chrobrego i Mieszka II cz.3/3 NWO. -Zakłamana Historia Polski – Duration: 22 minutes. 24,931 views 2 years ago

  22:58
  57.Państwo,Cesarstwo Bolesława Chrobrego i Mieszka II.cz.2/3 NWO.-Zakłamana Historia Polski – Duration: 22 minutes. 33,486 views 2 years ago

  26:44
  56.Państwo, Cesarstwo Bolesława Chrobrego i Mieszka II.cz.1/3 NWO. -Zakłamana Historia Polski – Duration: 26 minutes. 222,427 views 2 years ago

  20:30
  55.Mieszko I, Król Wandalów cz.3/3-NWO.-Przedkatolicka Historia Polski.cz.8 – Duration: 20 minutes.
  33,259 views 2 years ago

  20:12
  54.Mieszko I. Król Wandalów cz.2/3.-NWO.-Przedkatolicka Historia Polski.cz.7 – Duration: 20 minutes. 35,027 views 2 years ago

  20:11
  53.Mieszko I.- Król Wandalów.cz.1/3.-NWO.Przedkatolicka Historia Polski, cz.6 – Duration: 20 minutes. 104,253 views 2 years ago

  17:05
  52.Bolesław I Chrobry.- Wyprawa po złoty tron Karola Wielkiego.-NWO,-Spiskowa Historia Polski – Duration: 17 minutes. 26,573 views 3 years ago

  16:09
  51.Przedkatoliccy królowie Polski według biskupa Kadłubka-Spiskowa Historia Polski, – Duration: 16 minutes. 301,670 views 3 years ago

  14:27
  88-11.a Pompejusz Wielki czyli Lech III, król królów imperium Lechitów i jego syn król Popiel I – Duration: 14 minutes. 18,875 views 7 months ago

  11:57
  87-10.a 5/5 Kroniki niemieckie, rzymskie i arabskie o Imperium Lechitów i antyczne nazwy Polaków. – Duration: 11 minutes. 13,746 views 7 months ago

  86-9.a 4/5 Kroniki niemieckie, rzymskie i arabskie o Imperium Lechitów i antyczne nazwy Polaków. – Duration: 19 minutes. 97,194 views 7 months ago
  Published on Mar 29, 2016
  Herodot V w.p.n.e. o greckim pochodzeniu Lechitów. Niemiecka „Kronika Słowian” Helmolda z XII w. o Polakach jako Germanach i Wikingach.Tu: POCZET 15 PRZEDKATOLICKICH KRÓLÓW POLSKI WEDŁUG KRONIK NIEMIECKICH.

  9:40
  85-8.a Polska przed chrztem. Ksiądz, czyli czytający księgi filozof, uczony i słowiańskie Wedy. – Duration: 9 minutes, 40 seconds. 23,448 views 8 months ago

  20:27
  84-7.a.-3/5 Kroniki niemieckie, rzymskie i arabskie o Imperium Lechitów i antyczne nazwy Polaków. – Duration: 20 minutes. 33,680 views 9 months ago

  15:15
  83-6.a.-2/5 Kroniki niemieckie, rzymskie i arabskie o Imperium Lechitów i antyczne nazwy Polaków. – Duration: 15 minutes. 47,503 views 10 months ago

  14:55
  82-5.a.-1/5 Kroniki niemieckie, rzymskie i arabskie. Imperium Lechitów i antyczne nazwy Polaków. – Duration: 14 minutes. 24,470 views 11 months ago

  14:31
  81-4.a.WANDALOWIE cz.2/2 Wisła- Wandalus to Słowiańska nazwa Wisły. Polska Starożytan. – Duration: 14 minutes. 16,369 views 11 months ago

  13:42
  80-3.a.WANDALOWIE CZ.1/2 Wisła- Wandalus to Słowiańska nazwa Wisły. Polska Starożytna. – Duration: 13 minutes. 16,984 views 11 months ago

  13:15
  74.Bitwa nad rzeką Lech w Bawarii i polska Germania cz.1/3.Starożytni Polacy.Historia Polski – Duration: 13 minutes. 48,443 views 1 year ago

  19:47
  73.Kronika Prokosza, Długosza, oszust Lelewel-Niszczenie,palenie kronik 2/2.Starożytni Polacy cz.10 – Duration: 19 minutes. 31,789 views 1 year ago

  14:16
  72.Kronika Prokosza, Długosza, oszust Lelewel.-Niszczenie,palenie kronik1/2.Starożytni Polacy cz.9 – Duration: 14 minutes. 51,219 views 1 year ago

 24. MatkaPolka said

  16:50
  71.Sprowadzenie do Polski Krzyżaków na Konrada Mazowieckiego. Krucjaty cz 2/2. Starożytni Polacy cz.9 – Duration: 16 minutes. 19,553 views 2 years ago

  17:03
  70.Sprowadzenie do Polski Krzyżaków na Konrada Mazowieckiego. Krucjaty cz1/2 Starożytni Polacy cz.8 – Duration: 17 minutes. 28,828 views 2 years ago

  14:10
  69.Dalsze klątwy kościelne i Wyprawy Krzyżowe na Polskę Piastów. Krucjaty.Starożytni Polacy cz.7 – Duration: 14 minutes. 27,024 views 2 years ago

  18:05
  61.Wyprawy Krzyżowe na Polskę w roku 1039 i 1047- Krucjaty. NWO – Spiskowa Historia Polski – Duration: 18 minutes. 58,099 views 2 years ago

  31:30
  68.Bolesław III Krzywousty, klątwa kościelna i Rozbicie Dzielnicowe. Testament Krzywoustego. – Duration: 31 minutes. 34,863 views 2 years ago

  16:36 .
  67.Bitwa na Psim Polu.-Największa bitwa średniowiecza. Starożytni Polacy cz.5 Historia Polski. NWO. – Duration: 16 minutes. 77,486 views 2 years ago

  18:38
  66.Wikingowie to Polacy, Popielidzi z rodu króla Popiela. Starożytni Polacy cz.4 Historia Polski. – Duration: 18 minutes. 301,760 views 2 years ago

  27:33
  65.Bolesław Śmiały. Klątwa Stanisława, biskupa zdrajcy i utrata polskiej Germani. Historia – Duration: 27 minutes. 27,654 views 2 years ago

 25. MatkaPolka said

  16:50
  71.Sprowadzenie do Polski Krzyżaków na Konrada Mazowieckiego. Krucjaty cz 2/2. Starożytni Polacy cz.9 – Duration: 16 minutes. 19,553 views 2 years ago

  18:05
  61.Wyprawy Krzyżowe na Polskę w roku 1039 i 1047- Krucjaty. NWO – Spiskowa Historia Polski – Duration: 18 minutes. 58,099 views 2 years ago

 26. MatkaPolka said

  14:10
  69.Dalsze klątwy kościelne i Wyprawy Krzyżowe na Polskę Piastów. Krucjaty.Starożytni Polacy cz.7 – Duration: 14 minutes. 27,024 views 2 years ago

  31:30
  68.Bolesław III Krzywousty, klątwa kościelna i Rozbicie Dzielnicowe. Testament Krzywoustego. – Duration: 31 minutes. 34,863 views 2 years ago

  16:36 .
  67.Bitwa na Psim Polu.-Największa bitwa średniowiecza. Starożytni Polacy cz.5 Historia Polski. NWO. – Duration: 16 minutes. 77,486 views 2 years ago

  18:38
  66.Wikingowie to Polacy, Popielidzi z rodu króla Popiela. Starożytni Polacy cz.4 Historia Polski. – Duration: 18 minutes. 301,760 views 2 years ago

  27:33
  65.Bolesław Śmiały. Klątwa Stanisława, biskupa zdrajcy i utrata polskiej Germani. Historia – Duration: 27 minutes. 27,654 views 2 years ago

  26:36
  63.Starożytni Polacy cz.2-Sarmaci czyli Słowianie a więc Wandalowie, Goci i Hunowie. Historia Polski. – Duration: 26 minutes. 60,807 views 2 years ago

  25:21
  62.Starożytni Polacy cz.1-Hiperborea, Początki Państwa Polskiego. Historia Polski – Duration: 25 minutes. 382,823 views 2 years ago

 27. MatkaPolka said

  POCZET KRÓLÓW LECHII, czyli Kościół w Polsce od 1050 lat ukrywa przed Polakami, że jesteśmy starożytnym, antycznym wielkim imperium z 18. wieku przed naszą erą! – a więc dużo starszym niż Cesarstwo Rzymskie…

  https://tajnearchiwumwatykanskie.wordpress.com/2016/04/22/poczet-krolow-lechii-kosciol-w-polsce-od-1050-lat-ukrywa-przed-polakami-ze-jestesmy-starozytnym-antycznym-wielkim-imperium

  Poczet władców Lechii – Polski starożytnej – przedchrześcijańskiej

  13 marca 2016 Paweł Lech Ruszczyński

  http://polskabc.pl/poczet-wladcow-lechii-polski-starozytnej-przedchrzescijanskiej

  Sarmata około 1800 p.n.e.
  Kodan około 1770 – ? p.n.e.
  Lech I, Wielki 1729-1679 p.n.e.
  Filan 1679-1649 p.n.e.
  Car ?
  Lasota ?-1479 p.n.e.
  Szczyt 1482-? p.n.e.
  Alan II ?-1272 p.n.e.
  Wandal 1272-? p.n.e.
  Lech II Chytry 336-323 p.n.e.
  Polach 231-188 p.n.e.
  Lisz (wnuk Polacha) ?
  Posnan (wnuk Polacha) ?
  Sandomir – Książę ?
  Lublin – Książę ?
  Lubusz – Książę ?
  Lech III Ariowit 74-25? p.n.e.
  Awiłło Leszek IV Uznany 25 p.n.e. – 34 n.e. ?
  Wisław I 35-91
  Witosław 91-127
  Alaryk 127-162
  Dieteryk 162-201
  Teneryk 201-237
  Haldwiryk 237-292
  Wizymir, Budowniczy 292-340
  Mieczysław 340-388
  Radgoszcz 388-394
  Witosław II 394-405
  Corsico 405-454
  Wisław II 477-486
  Alaryk II 487-507
  Alberyk II 507-526
  Jan 526-566
  Radgoszcz II 566-613
  Wisław III 613-652
  Bezkrólewie 652-659
  12 Wojewodów 659-694
  Krak I, Scyta 694-728
  Krak II, Scyta 728-733
  Lech V, Zabójca 733-735
  Wanda, Amazonka 735-740
  12 Wojewodów 740-760
  Lech VI, Przemysław 760-780
  Lech VII, Oszust 780 6 pazdziernik przez 4 godziny
  Lech VIII 780-800
  Lech IX, Waleczny 800-824
  Popiel I, Gnuśny 824-830
  Popiel II, Zbrodniczy 830-840
  Bezkrólewie 841-842
  Koszyszko 842-862
  Ziemowit, Reformator 862-892
  Wrocisław 892-896
  Lech X, Dzielny 896-921
  Ziemomysł 921-957
  Mieszko I 957-992

 28. MatkaPolka said

  72.Kronika Prokosza, Długosza, oszust Lelewel.
  -Niszczenie,palenie kronik1/2. Starożytni Polacy cz.9

  Podstawa do zrozumienia historii to wiedza o niszczeniu i paleniu polskich kronik średniowiecznych na stosach.O niszczeniu Roczników Długosza ht..tps://ww…w.kurtiak-ley.pl/dlugosz-jan-kroniki O paleniu kroniki Długosza pisze też hrabia Ossoliński we wstępie do Długosza ht..tps:/../polona.pl/item/192557/4 Link do Epitafium Chrobrego h..ttp://w…ww.poselska.nazwa.pl/wieczorna2 historia-nowozytna/epitafium-boleslawa-chrobrego-0 Wstęp do Prokosza ht..tp://svasti.org/cd/Izwor/Prokosz/Pr… czasach gdy znaleziono Kronikę Prokosza,
  99% historyków polskich, w tym slawny badacz Niemcewicz, nie miała żadnych wątpliwości do autentyczności kroniki z wyjątkiem Lelewela, zamieszanego już wcześniej w ukrywanie polskiego pisma i monet świadczących o przedkatolickiej Polsce.

  O przedkatolickim piśmie, monetach i Lelewelu pomniejszającym polskie zbiory monet ht…tps://books.google.pl/books?id=eTRNAAAAcAAJ&hl=pl&pg=PP4#v=onepage&q&f=false

  Tadeusza Wolańskiego – odkrycie Najdawniejszych Pomników (zeszyt1)
  ht…tp://swietyogien.pl/niezwykly-swiat/slowianie/item/1042-tadeusza-wolanskiego-odkrycie-najdawniejszych-pomnikow-zeszyt1.ht..ml

  Tadeusza Wolańskiego – odkrycie Najdawniejszych Pomników (zeszyt2)
  ht..tp:/../swietyogien.pl/niezwykly-swiat/slowianie/item/1043-tadeusza-wolanskiego-odkrycie-najdawniejszych-pomnikow-zeszyt2.ht..ml

  Kronika Wielkopolska Boguchwała przypisywana Baszce całość: h..ttps:..//books.google.ca/books?id=LNBbAAAAcAAJ&printsec=frontcover&hl=pl#v=onepage&q&f=false …

  Kronika Prokosza całość: ht..tps://books.google.ca/books?id=FrRbAAAAcAAJ&printsec=frontcover&hl=pl#v=onepage&q&f=false

  56.Państwo, Cesarstwo Bolesława Chrobrego i Mieszka II.
  cz.1/3 NWO.-Zakłamana Historia Polski

  WEDŁUG KRONIK NIEMIECKICH BOLESŁAW WIELKI czyli CHROBRY, był 16 królem Polski, tu: .youtube.com/watch?v=RNUYp… Tu link do niemieckiej historii Starożytnej Lechi i o cesarzu Polski Bolesławie Wielkim http .. Według arcybiskupa Lwowa Długosza, Galla Anonima i biskupa Kadłubka, Polska Chrobrego była największym krajem Europy. Głowa kościoła prawosławnego, patriarcha i kronikarz Nestor, daje Polsce 4 tys. lat historii.O scytyjskim pochodzeniu Polaków według kronik niemieckich i arabskich O greckim pochodzeniu Polaków od synów Noego .youtube.com/watch?v=aSKFg… Link do Roczników Długosza
  .polona.pl/dlibra/docconten… Stare mapy pokazują Kraków w dawnej Polsce nad Renem i w Niemczech wschodnich http://www.jassa.org/
  4 tys. lat historii i sarmacko-lechicką Polskę opisują też „Kronika Wielkopolska” z XIII w. i szczególnie polecam przeczytanie” Kroniki Marcina Bielskiego”. ŚWIADOMOŚĆ KSZTAŁTUJE BYT a nie odwrotnie, wymazano nam historię, żeby nas zniewolić i upodlić. Jesteśmy potomkami biblijnego Izraela, królami pasterzami, potomkami bogów i jak bogowie mamy myśleć odważnie,śmiało i ograniczać ma nas tylko logika i fakty. – Każdy z potomków bogów, króli pasterzy, może zostać geniuszem, ale musi tego chcieć.
  Żeby poznać temat genetyki słowian trzeba wbić na google , – genetyka słowian, lub genetyka słowian archeologia

  A to jest mapa genow Słowian w Europie z datami zasiedlenia Europy: .eupedia.com/images/conte… Tak opisuje Koronację Chrobrego diademem cesarskim Gall Anonim „Zważywszy jego chwałę, potęgę i bogactwo, cesarz rzymski zawołał w podziwie: „Na koronę mego cesarstwa! to, co widzę, większe jest, niż wieść głosiła!” I za radą swych magnatów dodał wobec wszystkich: „Nie godzi się takiego i tak wielkiego męża, jakby jednego spośród dostojników, księciem nazywać lub hrabią, lecz [wypada] chlubnie wynieść go na tron królewski i uwieńczyć koroną”. A zdjąwszy z głowy swej diadem cesarski, włożył go na głowę Bolesława na [zadatek] przymierza i przyjaźni, i za chorągiew tryumfalną dał mu w darze gwóźdź z krzyża Pańskiego wraz z włócznią św. Maurycego, w zamian za co Bolesław ofiarował mu ramię św. Wojciecha. I tak wielką owego dnia złączyli się miłością, że cesarz mianował go bratem i współpracownikiem cesarstwa i nazwał go przyjacielem i sprzymierzeńcem narodu rzymskiego. Ponadto zaś przekazał na rzecz jego oraz jego następców wszelką władzę, jaka w zakresie [udzielania] godności kościelnych przysługiwała cesarstwu w królestwie polskim, czy też w innych podbitych już przez niego krajach barbarzyńców, oraz w tych, które podbije [w przyszłości]. Postanowienia tego układu zatwierdził [następnie] papież Sylwester przywilejem św. Rzymskiego Kościoła.” ZBIÓR UKRYWANYCH PRZED POLAKAMI KRONIK hkronikihistoryczne.blogspot.c…
  56.Państwo

 29. MatkaPolka said

  ***
  POCZET KRÓLÓW LECHII

  1. Król Sarmata

  Panował w roku 1800 przed naszą erą. Po przybyciu na nasze ziemie został wybrany na króla na prawomocnym wiecu słowiańskim. Był Aryjczykiem – Sarmatą pochodzącym z Persji – ziemi ludzi szlachetnych „Airy-an” (dziś Iran). Jako wielki i szanowany wojownik wprowadził szlachetne normy i zasady co było zalążkiem pierwszej państwowości na naszych ziemiach.

  Sarmaci słynęli z trzech rzeczy: wartości bojowej, jazdy konnej i prawdomówności – których to według Herodota uczyli od małego swoje dzieci.
  Od Króla Sarmaty pochodzą nazwy z owego okresu: Sarmacja, sarmacki, Góry Sarmackie (dziś Karpaty), Morze Sarmackie (dziś Bałtyk), Ocean Sarmacki (dziś Morze Północne), Sarmaci.

  Istnienie Sarmacji potwierdzają między innymi liczne mapy sporządzane w okresie rozrostu Imperium Rzymskiego.

  Król Sarmata zmarł w I połowie XVIII wieku przed naszą erą. Jeszcze do zaborów szlachta doskonale wiedziała i powoływała się na swoje sarmackie, szla-chet-ne, rzecz jasna pochodzenie. Trzy i pół tysiąca lat świadomość tego w narodzie przetrwała!

  2. Król Kodan

  Panował około 1700 roku przed naszą erą. Był założycielem miasta portowego u ujścia Wisły Kodan (póżniej Codanum, dziś Gdańsk). Potwierdza to także powyższa mapa Pomponiusza Meli oraz inne źródła,
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomponiusz_Mela

  gdzie miasto te nosi nazwę Codanovia. Półwysep Helski był jak widać wówczas zbiorem wysp a nie półwyspem, co jest dodatkowym dowodem na starożytność tego zmapowanego w starożytności rejonu i autentyczność Kroniki Prokosza. Kodan tradycyjnie dla ówczesnych zwyczajów był stolicą Sarmacji.

  3. Król Lech I Wielki

  Panował w latach 1729-1679 przed naszą erą. Był wnukiem króla Sarmaty. Panował 50 lat i według kronikarzy był bardzo waleczny, gdyż wojował z wieloma narodami, znacznie poszerzając granice Lechii.

  Nazwa Lechia pochodzi oczywiście od nazwiska tego króla, jak również nazwa Lechici (poddani króla Lecha) lub Laszki – kobiety – poddane króla Lecha.

  Lech oznacza jednocześnie, pana, władcę, króla – stąd obecnie słowo „Państwo” – „kraj szlachetnych panów”. Król Lech I został patriarchą królestwa znanego później jako Lechia, Lechistan, Lehestan. Lech I wprowadził system organizacji władzy poprzez rycerstwo. Nominowani na rycerzy nosili nazwę szlachta (z lacha) co oznaczało, że rycerze są towarzyszami broni króla/Lecha z nadania pana tej ziemi. Ustanowił też prawo, że kandydat na króla musi pochodzić z powszechnie szanowanego rodu szlacheckiego (z Lacha), czyli być rycerzem i mieć ukończone 25 lat.

  Stolica Lechii była wówczas w Gnieźnie i tam zmarł założyciel wielkiej starożytnej dynastii lechickiej, która przetrwała ponad 3000 lat – do śmierci króla Kazimierza Wielkiego. Od niego wywodzi się też oczywiście nazwa Polachy – potomkowie Lachów, czyli dzisiejsi Polacy.

  4. Król Filan

  Panował w latach 1679-1649 przed naszą erą. Był synem Lecha I Wielkiego i według Kroniki Prokosza panował 30 lat. Od jego nazwiska pochodzi nazwa Filania (dziś Finlandia), ponieważ król Filan podbił i zhołdował tę ziemię.

  5. Król Car

  Brak dokładnych danych na temat lat jego panowania, gdyż żyd wyrwał kartkę handlując w swym kramie. Około 1550 roku przed naszą erą król Car założył miasto Carodom, gdzie tradycyjnie przeniósł stolicę (późniejsza nazwa to Carodonum a dziś dzielnica Stradom w Krakowie). Miasto było na drugim brzegu Wisły dokładnie naprzeciwko dzisiejszego Wawelu. Te święte dla Słowian miejsce zostało później splugawione i w miejscu tym obecnie stoi jakiś kościółek co uniemożliwia badania archeologiczne.

  6. Król Lasota

  Znana jest tylko data jego śmierci 1479 przed naszą erą. Był bezpośrednim potomkiem króla Lecha I Wielkiego. Rządził w Carodomie – ówczesnej stolicy Lechii. Mieszkał na Wzgórzu Lasoty nazwanym tak oczywiście od jego imienia. Na wzgórzu tym pochowano później króla Kraka usypując kopiec. Nazwa tego wzgórza przetrwała niezmieniona od 3500 lat!

  7. Król Szczyt

  Zaczął panować w 1482 przed naszą erą. Król ten wybudował nad Morzem Sarmackim (Bałtykiem) miasto Szczyt (dziś Szczecin) gdzie tradycyjnie przeniósł stolicę, w której sprawował rządy. Miasto powstało około 1450 roku przed naszą erą. Co ciekawe według watykańskiego dokumentu Dagome Iudex niemal 2500 lat później Mieszko I także po raz drugi przeniósł stolicę do Szczecina – było to w roku 957 naszej ery. Badania archeologiczne zlokalizowały ruiny starożytnego miasta – portu z XV wieku przed naszą erą oraz ślady świątyni słowiańskiej na Wzgórzu Zamkowym. W sumie w tym mieście były trzy słowiańskie świątynie – po jednej na każdym wzgórzu.

  8. Król Alan II

  Zmarł w 1272 roku przed naszą erą. (Dwustuletnia „luka” w okresach rządów niewątpliwie zostanie kiedyś wypełniona – najprawdopodobniej królem Alanem Pierwszym skoro są dane że panował Alan Drugi). Według aż pięciu różnych kronik król Alan II został wybrany na króla na prawomocnym wiecu słowiańskim ze względu na swoją wartość.

  9. Król Wandal

  Panował około 1272 roku przed naszą erą. Był najstarszym synem króla Alana II i został wybrany na króla na wiecu słowiańskim. Panował nad wszystkimi plemionami Ariów – Słowian zamieszkującymi wówczas Lechię: Wandalami, Indoscytami, Scytami, Sarmatami – mówiącymi oczywiście jednym wspólnym prasłowiańskim językiem. Od nazwiska tego króla Wisłę zaczęto nazywać Wandala.

  10. Król Lech II Chytry lub Lis/Listyg

  Panował w latach 336-323 przed naszą erą. Zasłynął pokonaniem Aleksandra Macedońskiego, który po pokonaniu Ilyrii i Panonii zapragnął podbić Lechię. Przysłał do Carodomu (Caraucas, Krakowa) posłów z żądaniem hołdu i okupu. Posłowie zostali przez Lechitów zabici, co „obraziło majestat” Aleksandra, tak więc w „celu ukarania sprawców” poprzez Morawy wkroczył do Lechii. Spustoszył ziemię śląską i krakowską, i sam starożytny Kraków. Napisał nawet do swojego nauczyciela Arystotelesa mało skromny list: „Ażeby troskliwości twojej o powodzenie nasze nietrzymać w niepewności, donosimy ci, iż nam sie bardzo dobrze wiedzie przeciwko Lechitom. Sławne miasto ich Caranhas (Kraków) zwane, potężniejsze walecznością Rycerzów niżeli zamożnością w bogactwie, warowniejsze sztuką niż położeniem i inne przyległe zawojowaliśmy szczęśliwie”.

  Do wyparcia wojsk macedońskich walnie się przyczynił wódz wybrany na czas wojny – wojewoda Lech, który zorganizował tak skuteczną obronę jak i udane kontrataki, że najeźdźca odstąpił. Za zasługi na polu bitwy na wiecu został wybrany na króla Lecha II Chytrego – przydomek pochodzi od sprytu, jakim się wobec znacznie liczebniejszego wroga wykazał, kiedy aż do stanu kompletnego wyczerpania wodził wojska macedońskie po bagnach, stepach do chwili aż sami się wycofali nie mogąc znieść dalszych trudów wyprawy. Wojewoda Lech zasypywał studnie, wycinał sady, budował na rzekach tamy zmieniając ich bieg, organizował zasadzki tak uporczywie, że widmo śmierci z głodu skłoniło Aleksandra Macedońskiego do wycofania armii.

  11. Król Polach

  Panował w latach 231-188 przed naszą erą. Z kronik Narkosza, Warmisza oraz Prokosza wiadomo, że został wybrany na słowiańskim wiecu i panował 43 lata. Nosił królewską czapkę i berło należne prawomocnie wybranym władcom Lechii.

  12. Król Lisz

  Nie wiadomo kiedy panował. Wiadomo tylko, że był wnukiem króla Polacha.

  13. Król Posnan

  Nie wiadomo kiedy panował. Wiadomo tylko, że on także był wnukiem króla Polacha. Założył miasto Poznań i przeniósł tam tradycyjnie stolicę Lechii.

  14. Książęta Sandomir, Lublin, Lubusz

  Nie wiadomo kiedy panowali, ale wiadomo, że założyli miasta Sandomierz, Lublin i Lubusz.

  15. Król Lech III Ariowit/Ariowist

  Panował w latach 74-25 przed naszą erą. Ariowit był królem Ariów – Słowian a jego nazwisko oznacza dosłownie pan, władca, pasterz Ariów. Ariowit długo walczył o Galię (dziś Francja) z wojskami Juliusza Cezara i na jego wniosek został w 59 roku przed naszą erą uznany oficjalnie przez senat Starożytnego Rzymu za króla i przyjaciela Rzymu – zapewne po zakończeniu wojny lub podczas traktatów pokojowych.

  W tamtym okresie słowo „Germania” oznaczało „sąsiada” lub „brata”, a nie jak dzisiaj „Niemca”, i w wyniku zmagań z Cesarstwem Rzymskim po 14 latach panowania w Galii utraciliśmy na pewien czas podbite przez Rzym te ziemie. Po zaciętych walkach w czasie 10 letniej kampanii jaką toczył w Galii, a zwłaszcza po trzech przegranych bitwach stoczonych ze Słowianami Juliusz Cezar zaoferował Lechowi III Ariowitowi starszą siostrę Julię na żonę wraz z Bawarią w posagu, ale pod warunkiem zawarcia pokoju i wstrzymania ataków Słowian.

  Juliusz Cezar pamiętał, że podczas tej kampanii jego wojska zabiły dwie poprzednie żony naszego króla w Galii. Król Lech III przystał na to poślubił Julię i podarował jej w prezencie ślubnym ziemię serbską – część podległego mu Imperium Lechitów. I tak oto Lechici wkroczyli do Rzymu jako oficjalni Przyjaciele Rzymu zaakceptowani przez rzymski senat. W wyniku tej małżeńskiej umowy Bawaria od 56 roku przed naszą erą należała do Lechii. Od tamtej pory bawarskie miasto Vindelicum [dziś Augsburg– przyp. TAW] nazywane było miastem Lecha.

  Po śmierci Cezara w 44 roku przed naszą erą, (którego zamordowanie zorganizowali żydzi – których wypędził z miasta zakazując im lichwy) w senacie toczyły się spory i naciski o wyrwanie Bawarii wraz z miastem Lecha z rąk Lechii.

  16. Król Awiłło Leszek IV Uznany

  Panował w latach 25 przed nasza erą – 34 naszej ery [a więc w czasach Jezusa – przyp. TAW]. Ten pół Słowianin, pół Rzymianin był synem króla Lecha III Ariowita i Rzymianki królowej Julii Caesaris Major – czyli siostrzeńcem Juliusza Cezara. Jego największym wyzwaniem było utrzymanie w Lechii Bawarii, którą Rzym oczywiście razem z miastem Lecha usiłował odebrać i ponownie włączyć jako prowincję do swojego imperium.

  I tak w 9. roku cesarz August Oktawian wysłał armię w celu zdobycia miasta Lecha. W ciężkich walkach dosłownie cały legion rzymski razem z generałami, pretorem i trybunem wojskowym, został do nogi wybity przez Słowian. Miejsce tej klęski położone dziś w centrum miasta nosi obecnie nazwę Perleich (Perdito Legio – zniszczony legion). Równina ciągnąca się obok miasta nazywa się Lechfield (Lechowe Pole) a sama rzeka do dziś nosi nazwę Lech. W tym samym roku Rzym stracił jeszcze kolejne trzy legiony wycięte w pień wraz z dowództwem przez koalicję Słowian z Imperium Lechitów oraz plemion celtycko-galijsko-normańskich.

  To w tych walkach Lechici zdobyli rzymski sztandar z orłem białym. Dowódcą Ariów – Słowian który wciągnął Rzymian w słynną zasadzkę w Lesie Teutoburskim był słowiański książę Arminiusz. Był Ariem – Słowianinem a nie Germanem jak go w późniejszych czasach ogłosił kłamliwie zaborca niemiecki. (Niemcy do dziś stawiają mu pomniki i na siłę zniemczają jego imię Arminiusz na „Herman”).

  Trzy lata później w roku 12 naszej ery cesarz August zdobył jednak i zniszczył miasto Lecha i zmienił jego nazwę na Augusta Vindelicorum (dziś Augsburg). Z nazw historycznych z tamtego okresu ocalały do dziś jeszcze: Lechrain (Region Lecha), rzeka Lech, Lechfall (wodospad na tej rzece) i Lechschlucht (przełom na rzece Lecha), Lechbrucke (most Lecha), Lechenhausen sud, ost, west, (dzielnice Augsburga), Lechkanale (kanał Lecha) oraz Lechradweg (sieć ścieżek rowerowych Lecha).

  Droga przez Alpy przez miasto Lecha została nazwana przez Rzymian Via Julia na cześć żony króla Lecha III. We Włoszech zachowała się też marmurowa płyta nagrobna z I wieku ufundowana przez cesarza Tyberiusza Klaudiusza o treści „Na pożegnanie, Awiłłowi Leszkowi, Tyberiusz Klaudiusz, grób ten z czterema framugami, na osiem urn popielnych, jeszcze za życia jemu jedynie dla zaszczytu, na zupełną własność oddał”
  (CAVILLO LESCHO TI CLAVDIVS BVCCIO COLVMVIARA III OLL VIII SE VIVO A SOLO AD FASTIGIVM MANCIPIO DEDIT).

  17. Król Wisław I

  Panował w latach 35-91. Rządził Lechią ponad 50 lat i od jego nazwiska zmieniono nazwę Wandalu na Wisłę.

  18. Król Witosław

  Panował w latach 91-127. Był synem króla Wisława i pojął za żonę Armenię pochodzącą z Gotlandii.

  19. Król Alaryk I

  Panował w latach 127-162. Był synem króla Witosława i pojął za żonę Wellę z Kolina (dzisiejszej Kolonii).

  20. Król Dieteryk

  Panował w latach 162-201. Był synem króla Alaryka I i pojął za żonę księżniczkę Dianę z Trewiru (dzisiejszy Trier).

  21. Król Teneryk

  Panował w latach 201-237. Był synem króla Dieteryka i pojął za żonę księżniczkę Wignonę.

  22. Król Heldwiryk

  Panował w latach 237-292. Był synem króla Teneryka i niestety strony z opisem tego króla zostały z Kroniki Prokosza wyrwane.

  23. Król Wizymir Budowniczy

  Panował w latach 292-340. Był synem króla Heldwiryka i wybitnym lechickim władcą na którego polecenie Nakorsz Warmisz spisał swoją kronikę. Miał kilka żon. Walczył z Gotami, Szwedami i Duńczykami – zdobył i zajął Jutlandię. W jednej z bitew wziął do niewoli syna księcia Jarmaryka oraz córki króla duńskiego Sywarda I. W roku 340 założył miasto Bukowiec (dzisiejsza Lubeka) oraz rozbudował i nazwał miasto Wizymierz (dzisiejszy Wismar). Rozbudował także starożytny Kodan (dziś Gdańsk) wybudował w nim port i skład kupiecki na cały wschodni region. Podczas jego panowania stolicą Lechii był Wizymierz.

  24. Król Mieczysław

  Panował w latach 340-386. Za jego rządów w Lechii nastąpił taki dobrobyt i przyrost ludności słowiańskiej, że wystąpiło przeludnienie i produkcja żywności zaczynała być niewystarczająca. Duża część Ariów – Słowian przygotowała się i wyruszyła w poszukiwaniu nowych ziem do zasiedlenia. Byli to Scytowie, Suewowie, Wandale, Burgundowie, Alanowie i Goci. Dotarli do dzisiejszej Francji i Hiszpanii zakładając tam słowiańskie królestwa. Król Mieczysław pojął za żonę księżniczkę Bulgę z Trewiru (dzisiejszy Trier).

  25. Król Radgoszcz

  Panował w latach 388-394. Był starszym synem króla Mieczysława. Był zadeklarowanym wrogiem Rzymu i religii chrześcijańskiej. Zaplanował wielką wyprawę Słowian na Italię w celu obalenia cesarstwa rzymskiego. W późniejszych latach Słowianie czterokrotnie Rzym zdobywali i plądrowali.

  26. Król Witosław II

  Panował w latach 394-405. Był młodszym synem króla Mieczysława i przy akceptacji wiecu słowiańskiego przejął władzę od ustępującego dobrowolnie brata Radgoszcza. W roku 405 ogromna armia ponad 200 tysięcy Ariów – Słowian na czele z bratem króla – wojewodą Radgoszczem przekroczyła Alpy i wkroczyła do Italii, gdzie wybuchła panika. Ludność chroniła się za murami miast a niewolnikom wstępującym do armii automatycznie dawano wolność. W roku 406 Radogoszcz został jednak wzięty do niewoli podczas oblężenia Florencji, a jego woje złożyli wówczas broń. Jego zabito, a większość wojowników wymordowano lub sprzedano do niewoli. Nielicznych wcielono do armii rzymskiej.

  27. Król Corsico

  Panował w latach 405-454. Był synem króla Radgoszcza i panował w Krakowie. W 413 roku zorganizował i poprowadził wyprawę Słowian do Galii. Zarówno on jak i jego syn zaginęli w Galii – prawdopodobnie zginęli lub zostali uwięzieni przez Rzymian.

  28. Król Wisław II

  Panował w latach 477-486. Rządził w Lechii przez 9 lat i pojął za żonę księżniczkę Adelę z Saksonii.

  29. Król Alaryk II

  Panował w latach 487-507. Był synem króla Wisława II i pojął za żonę księżniczkę Teodorę.

  30. Król Alberyk II

  Panował w latach 507-526. Był synem króla Alaryka II i pojął za żonę księżniczkę Silrilię. On także przyczynił się do rozwoju i wzrostu potęgi Lechii.

  31. Król Jan

  Panował w latach 526-566. Był synem króla Alberyka II i pojął za żonę Eufenię. Za jego rządów Imperium Lechitów osiągnęło swój szczyt rozwoju i potęgi militarnej oraz terytorialnej. Imperium rozciągało się od Renu na zachodzie aż po Wołgę na wschodzie. Od Bałtyku na północy aż po Adriatyk i Morze Czarne na południu.

  32. Król Radgoszcz II

  Panował w latach 566-613. Był synem króla Jana i pojął za żonę Albertinę. Kontynuował wielkie dzieło swojego ojca i utrzymał potęgę Imperium Lechitów.

  33. Król Wisław III

  Panował w latach 613-652. Był synem króla Radgoszcza II. W czasie jego panowania doszło do podziału i wyodrębnienia się Słowian Południowych: Morawian, Słowaków, Czechów, Karyntian oraz Słoweńców, którzy po wyborze własnego króla Samona powołali państwo Samona. Te nie wykształciło nigdy żadnych struktur państwowych i przetrwało zaledwie 35 lat – do śmierci króla Samona po czym zniknęło z areny dziejów.

  Bezkrólewie – panowało w latach 652-659.

  Po śmierci króla Wisława III nastąpił siedmioletni okres bezkrólewia do czasu wybrania na wiecu słowiańskim władzy zarządzającej Imperium w formie:
  Dwunastu Wojewodów – po raz pierwszy – panowało w latach 659-694.

  Na wiecu pod Gnieznem wybrano do rządzenia Lechią 12 wojewodów reprezentujących 12 prowincji Imperium. Każdy z nich mógł w swoim województwie mianować urzędników, zwoływać wiece i podejmować decyzje wewnętrzne. W przypadku wrogich najazdów 12 wojewodów wybierało spośród siebie dwóch najlepszych dowódców biegłych w rzemiośle wojennym: hetmana i jego zastępcę. Ich zadaniem było przeprowadzenie mobilizacji rycerzy Lechitów, odparcie nieprzyjaciela oraz zabezpieczenie granic przed wrogiem. W początkowym okresie rządy wojewodów były prawidłowe, stanowione prawo słuszne i zrozumiałe, jednak z czasem poczucie władzy, bezkarności i szukanie korzyści własnej zamiast dobra ogółu, prowadzić zaczęły do konfliktów.

  Kronika Prokosza tak podaje: „Uprzykrzywszy sobie Polacy prędko Arystokracyą – to iest rząd wielu Panów – znowu się do Monarchii, to iest iednego panowania Męża, iak było z wieku, powrócili. W Gnieźnie tedy, po długim tey rzeczy rozmyśle Roku stworzenia świata 4649 zdodnymi głosamy obrany iest od Polaków za Pana”.

  34. Król Krak I

  Panował w latach 694-728. Był jednym z wojewodów, spośród których na prawomocnym wiecu słowiańskim został wybrany królem Lechii za waleczność, prawość i ogromne doświadczenie w prowadzeniu udanych wypraw wojennych. Panował w Carodomie, który rozbudował po lewej stronie Wisły i nazwał od swojego imienia Krakowem. Na wzgórzu zbudował gród i nazwał go Wawelem. Zorganizował sądy, ustanowił sędziów w każdej dzielnicy Lechii. Podporządkował i zhołdował oderwane wcześniej ziemie tak zwanego państwa Samona, ponownie włączając je do Imperium Lechitów.

  W walnej bitwie pokonał Franków nad Dunajem. Walczył też z Sasami broniąc zachodniej granicy. W Kronice pisze: „Franków rozgromił. Węgrów odepchnął. Rzymianów od granic odstraszył. A Sasów zwyciężył powtórzonymi fortunnie utarczkami”. Miał kilka żon, a z nimi dwóch synów i córkę.

  Po śmierci został pochowany na Wzgórzu Lasoty (kopiec Kraka). Nigdy nie zbadano dokładnie tego kopca, a prace archeologiczne przerwano nagle bez ważnego powodu.

  35. Król Krak II

  Panował w latach 728-733. Był synem króla Kraka I zaaprobowanym przez słowiański wiec. Panował tylko pięć lat, ponieważ został zamordowany z zazdrości przez młodszego brata Lecha, który przekupił zbira jakiegoś i zamordował brata na polowaniu a później twierdził że Krak II zginął w wypadku. Podobnie jak jego ojciec został pochowany w kopcu. Nigdy nie zbadano archeologicznie tego kopca.

  36. Król Lech V Zabójca

  Panował w latach 733-735. Objął tron w Lechii po uzyskaniu zgody wiecu słowiańskiego. Z łatwością okłamał wszystkich sztucznymi łzami, jakoby jego brat zbytnio się zbliżył do rannego niedźwiedzia i ten go strącił z konia, a potem zabił. Spreparował nawet fałszywych świadków tego zdarzenia. Panował dwa lata, nim jego zbrodnia wyszła na jaw w wyniku zeznań leśniczego, który widział morderstwo. Przez radę starszych wiecu słowiańskiego został skazany na karę śmierci przez rozerwanie końmi, jednak jego siostra Wanda wybłagała dla niego wygnanie z kraju. Wypędzono go w 735 roku i słuch po nim zaginął.

  37. Królowa Wanda

  Panowała w latach 735-740. Kronika pisze: „Wendą dla osobliwey nazywana była urody i piękności, któremi iako wędką ryby serca do siebie przypatruiących się ciągnęła kawalerów”. Książę Markomanów wysłał do niej posłów aby ją nakłonić do małżeństwa jednak Wanda wolała być królową Lechii niż żoną księcia Markomanów i odmówiła. Obrażony odprawieniem posłów książę stanął z wojskiem u granic Lechii ale Wanda go pokonała w krótkiej batalii i ze wstydem musiał powrócić do ziemi swojej.

  Wanda z wojskiem dumnie powróciła do Krakowa, oddała ofiarę swoim bogom i z całym rynsztunkiem na koniu się do Wisły rzuciła dla zachowania panieństwa, które poświęciła słowiańskim bogom. Milę od Krakowa jej ciało wyłowiono i została tam pochowana ze wszystkimi honorami na wyniosłym wzgórzu, gdzie na wieczystą pamięć polskiej bohaterki usypano mogiłę. Tego kopca także nigdy nie zbadano.

  Dwunastu Wojewodów – po raz drugi – panowało w latach 740-760.
  Po tragicznej śmierci królowej Wandy ponownie zapanowało bezkrólewie. Dwunastu wojewodów podobnie jak poprzednio początkowo panowało zgodnie, lecz później nastąpił okres wzajemnych sporów i waśni co prowadziło także do niepokojów wśród ludności w poszczególnych dzielnicach. Ponieważ zaczęło to prowadzić również do najazdów Markomanów, Sasów i Prusów zwołano wiec w Gnieźnie, na którym wybrano na króla jednego z wojewodów.

  38. Król Lech VI Przemysław

  Panował w latach 760-780. Był królem odważnym, przemyślnym (sprytnym) i walecznym. Nad Sanem wybudował gród Przemyśl, gdzie przeniósł stolicę Lechii. Na zachodzie walczył z najeźdźcami frankońskimi Pepina Krótkiego, na południu wygrał wojnę z Morawami. Poskromił Sasów nad Łabą jeszcze jako wojewoda i odzyskał zagarnięte tereny i miasta. Po sukcesach militarnych stał się tak sławny, że sąsiedzi zaprzestali najazdów. Jego jedyny syn okazał się kaleką niezdolnym do sprawowania władzy królewskiej.

  39. Król Lech VII

  Panował cztery godziny 6 października 780 roku. Po śmierci Lecha VI wiec słowiański zadecydował o przeprowadzeniu zawodów o koronę króla Lechii spośród szlacheckich rycerzy, którzy mieli ukończone 25 lat. Pod Krakowem na drewnianym posągu bóstwa słowiańskiego umieszczono insygnia królewskie – historyczną czapkę i berło króla Polacha. Wyścig do posągu wygrał Leszek – jeden z możnowładców. Okazało się jednak, że wieczorem poprzedniego dnia rozkazał rozsypać na trasie wyścigu żelazne szyszki co sprawiło, że konie konkurentów poraniły sobie kopyta i nie dotarły do mety tak szybko jak jego koń, który był podkuty.
  Kiedy oszustwo się wydało ucztujący już król został zatrzymany, osądzony i jednomyślnie skazany na rozerwanie końmi. Wyrok natychmiast wykonano i tak panowanie króla Lecha VII trwało tylko od godziny 9:00 do 13:00. W lechickiej tradycji pozostał jedynie po tym królu praktyczny zwyczaj podkuwania koni i noszenia butów z podkówkami.

  40. Król Lech VIII

  Panował w latach 780-800. Był drugim w wyścigu do posągu więc automatycznie został królem Lechii. Rządził z Krakowa. Był władcą łaskawym, pokornym i kochającym sprawiedliwość. Był także waleczny i skutecznie toczył wojny z Prawęgrami, Morawami i Sasami, którzy najeżdżali ziemię myszyńską (dziś Meklemburgia) oraz luzacką (dziś Holzacja). Wprowadził zwyczaj szkoleń rycerskich dla młodzieży organizując wysokie nagrody w konkursach, turniejach i pojedynkach, które wręczał osobiście tym, którzy zwyciężyli.

  41. Król Lech IX Waleczny

  Panował w latach 800-824. Tron w Krakowie objął po ojcu przy akceptacji wiecu słowiańskiego. Przerósł ojca dzielnością, podbojami i sprawnością rycerską. Umocnił Imperium Lechitów całkowicie podporządkowując ziemie pomorskie nad Morzem Sarmackim (Bałtykiem), włącznie ze wszystkimi grodami pomiędzy miastem Brzemię (dziś Brema) aż po Kodan (dziś Gdańsk). W okresie jego panowania w skład Imperium Lechii wchodziły: Bohemia (Czechy), Morawy, Słowacja, ziemie prawęgierskie oraz Ruś Kijowska aż po rzekę Don i Nowogród.

  Król Lech IX walczył z Karolem Wielkim.

  Prawęgrów wyzwolił od płacenia haraczu Włochom i Grekom. Wysyłał jednocześnie gratulacje Karolowi Wielkiemu za jego sukcesy na polu walki w Hiszpanii przeciwko Arabom. Zawsze uczestniczył osobiście w wojnach i bitwach na obrzeżach Imperium i przeważnie zwyciężał. Był niezwykle sprawnym administratorem.

  Za jego panowania nigdy więcej wojska Karola Wielkiego nie odważyły sie wkroczyć na terytorium Imperium Lechitów.

  Na rok przed śmiercią zwołał wiec w Gnieźnie, na którym zaproponował i uzyskał zgodę na podział Lechii z dotychczasowych 12 na 20 dzielnic, zarządzanych przez książąt lechickich – jego 20 synów.

  42. Król Popiel I

  Panował w latach 824-830. Był najstarszym z dwudziestu jeden synów króla Lecha IX. Po odebraniu uroczystej przysięgi na wierność od 20 młodszych braci został zaakceptowany na wiecu słowiańskim na króla Lechii. Przeniósł stolicę z Krakowa do Kruszwicy, gdyż obawiał się najazdów ze strony Karola Wielkiego. Kronika podaje że był tchórzem, żarłokiem oraz kobieciarzem. Cnotę miał jedną gdyż był bardzo łagodny i łaskawy dla poddanych, lecz uciekał od problemów i wojen. Imperium funkcjonowało tylko dzięki jego braciom. Zmarł na serce w roku 830.

  43. Król Popiel II

  Panował w latach 830-840. Był synem Popiela I. Na zwołanym w Gnieźnie wiecu został wybrany na króla decyzją dwudziestu stryjów – książąt dzielnic Imperium Lechitów. Miał tylko dwanaście lat kiedy obejmował rządy więc przydzielono mu doradców. Po ojcu odziedziczył skłonność do ucztowania i rozpusty. Wśród żon miał kilka księżniczek – czeską, ruską, saską oraz lechicką. Oprócz saskiej wszystkie pozostałe były pogankami. Księżniczka saska Ryksa została specjalnie przygotowana i wysłana przez ojca i dwór Saksonii oraz władze kościelne do Popiela aby zniszczyć słowiańskie, niepodległe i niezależne od nikogo Imperium Lechickie – od 2 tysięcy lat nieujarzmione i niepodbite przez nikogo.

  To czego nie udało się dokonać Persom, Rzymianom, Bizancjum i Frankom, saska księżniczka zrobiła. Przez kilka lat Ryksa urabiała króla Popiela II sącząc nienawiść do jego stryjów. Zdominowała całkowicie pozostałe żony i władcę Lechii. Dopięła swego, kiedy podczas uczty otruła wszystkich jego dwudziestu stryjów – książąt wszystkich dzielnic Imperium. Było to niewyobrażalnie podłe ze strony chrześcijańskich władz Saksonii. Takiej zbrodni jeszcze nigdy wcześniej nie było na naszej ziemi. Ta katastrofa była możliwa także z powodu rozprężenia, arogancji i braku czujności ze strony książąt.

  Według wielu kronik to jeden z książąt sąsiadujących z Saksonią, dał się przekonać i polecił królowi Popielowi księżniczkę Ryksę za żonę. Po ujawnieniu zbrodni wśród rycerstwa nastąpił szok a potem ogólny bunt ludności.

  Król Popiel II wraz z żoną morderczynią i dziećmi (dwóch synów i córka) uciekł do Kruszwicy, gdzie zostali zabici przez rozwścieczone tłumy. Tylko trójka starszych synów zbiegła na ziemie pomorskie. W tym samym czasie czekający na sygnał od Ryksy, że dwudziestu książąt już nie żyje, książę Saksonii ruszył ze swoim wojskiem na ziemie Imperium Lechitów. Nawet na wieść że zabito jego córkę Ryksę oraz jej dzieci – jego wnuki – najazdu nie przerwał. Widocznie liczył się z tym i miał to wkalkulowane w realizację spisku.

  W czasie kiedy w Lechii trwała żałoba na Imperium runęli: Niemcy znad Renu i Wezery, Litwini, Łotysze, Jadźwingowie i Roksolanie. Ponadto po nieurodzajnym lecie wylała Wisła, zapanował głód i część ludności wymarła zamykając tragicznie okres nieudolnych rządów Popielów. Za jego panowania miały miejsce pierwsze chrzty w Lechii w obrządku słowiańskim. O tych chrztach oficjalni historycy całkowicie milczą.

  Bezkrólewie – panowało w latach 841-842

  44. Król Koszyszko – Piast [czyli prawdziwy Chrzest Polski]

  Panował w latach 842-862. W maju 841 roku zwołano wiec w Kruszwicy na który zjechali się także rycerze i krewni pomordowanych książąt ze wszystkich dzielnic Imperium. Przybyli też ocalali synowie i krewni Popiela II. Narady i kłótnie ze znienawidzonymi powszechnie potomkami Popiela trwały, a Imperium zaczęło się rozpadać, bo dzielnice zachodnie za Odrą zaczęły nawiązywać kontakty z księstwami niemieckimi.

  Dopiero na wielkim wiecu rok później, zgodnie z prawem i obyczajem wybrano na króla szlachcica, rycerza, zarządcę dworu królewskiego – nazywanego piastunem – doświadczonego i rozważnego „urzędnika” Koszyszko herbu Kroy.

  Starał się uspokoić sytuację w pomorskich i zachodnich dzielnicach ale tamci synowie Popiela wyłamywali się z powinności wobec króla. Dopiero jak poślubił ich córki i siostry książęce ustały wszelkie wojny domowe i rozboje.

  Podczas jego panowania 14 książąt 1 stycznia 845 roku przyjęło chrzest w obrządku rzymskim w dzielnicach południowych, nie chcąc być ofiarami napadu ze strony Czechów i Morawian, którzy przyjęli chrzest już w 818 roku.

  Rok później, w 846 roku, król wschodniofrankoński Ludwik Niemiec najechał zbrojnie Wielkie Morawy „odwiedzić” Czechów i „poznać” nowo ochrzczonych Lechitów. Czesi go tak rozgromili, że ledwo uszedł z życiem.

  Po jego kolejnej wyprawie w roku 855 misjonarze zostali ostatecznie wypędzeni z Ołomuńca i Wielkiej Morawy. O tych chrztach nie ma nawet wzmianki we współczesnych źródłach historycznych.
  Król Koszyszko oprócz Rzepichy miał jeszcze kilka żon, z którymi miał dwóch synów i trzy córki. Zmarł w 862 roku.

  45. Król Ziemowit, Reformator

  Panował w latach 862-892. Wybrano go na króla na wiecu słowiańskim. Tolerował na obszarze Lechii rozwój chrześcijaństwa obrządku słowiańskiego (cyrylo-metodiańskiego). Miał charakter wojownika, był dzielny i zahartowany na wojnach, w których się zaprawiał jeszcze jako książę – syn króla Koszyszko. Nie narzekał na niewygody, jadał proste potrawy, a z alkoholu pił tylko piwo.

  Był hojny i szczodry. Nagradzał odwagę i sukcesy na polu walki. Prawie wszystkie bitwy wygrał. Dbał o lud i wojsko, które zreorganizował, unowocześnił i dozbroił. Utworzył stanowiska dowódców – dziesiętników, setników i tysięczników. Wprowadził dyscyplinę i wydzielił drużyny. Zorganizował od początku piechotę, jazdę lekką i jazdę pancerną.

  Ustawił strażników wojskowych nad granicami Lechii. Powołał kasztelanów na zarządców grodów, a starostów na zarządców miast oraz rajców miejskich. Na jego rozkaz pozakładano wsie służebne – leżące przy grodach, w których produkowano broń, pancerze, żywność, wytapiano stal, hodowano konie i gromadzono zapasy dla wojska. Takich wsi utworzył w Lechii ponad tysiąc. Brał udział w trzech wojnach i podjął działania zbrojne przeciwko dzielnicom Lechii, które oderwały się za czasów nieudolnych Popielów oraz bezkrólewia. Najechał i zhołdował Wielkie Morawy.

  W roku 880 król Ziemowit najechał, złupił i odzyskał zagrabione Pogórze Karpackie. Podbił też i zhołdował plemiona Prusów, odbierając im Mazowsze i dwie córki pruskiego księcia – jedną wziął dla siebie, a drugą oddał hetmanowi w nagrodę za zwycięstwo. Założył szkołę dla rycerzy. Zmarł w 892 roku i nie zdążył odbić ziemi krakowskiej, pomorskiej i kaszubskiej oraz prowincji zachodnich między Wezerą a Odrą.

  46. Król Wrocisław

  Panował w latach 892-896. Po objęciu tronu udał się na zjazd władców do Hangesfeld w 892 roku. W Kronice Prokosza brak kartek z opisem panowania tego króla, ale w rocznikach bawarskich ten zjazd tak jest opisany: „Ten Arnuff (król wschodniofrankoński) wczesną wiosną podążył ku południowej granicy Bawarii, a na miesiąc maj (892 roku) zarządził wspaniały zjazd królestwa w Hangsfeld. A jako że Swiętopełk wzgardził przybyć na niego, uznano go za wroga państwa. Wzięli zaś w tejże radzie udział: Wrocisław, odległej Polski władca, a także Kurszana król Węgrów, którzy do tych pór po niepewnych siedliskach w Sarmacjii Europejskiej się błąkali. Posłowie przyrzekając wszystkie swoje siły przeciwko Swietopełkowi, jeśliby dano im niby za żołd ziemie, jakie zbrojnie zajmą”. Wyprawa uderzyła i po spustoszeniu Wielkiej Morawy król Wrocisław wrócił do Gniezna. Podczas kolejnej wyprawy na północ, aby podporządkować Lechii Kaszuby i Pomorze, zginął w zasadzce w roku 896.

  47. Król Lech X Dzielny

  Panował w latach 896-921. Po nagłej śmierci brata wstąpił na tron po aprobacie wiecu słowiańskiego. Tak jak jego ojciec był chrześcijaninem obrządku słowiańskiego. Postanowił pomścić brata i przygotował wyprawę wojenną na Pomorze i Kaszuby złożoną z dwóch armii. Pierwsza pod rozkazami hetmana Starży herbu Topór, dostała się w okrążenie Pomorzan, Kaszubów i sprzymierzonych Sasów, lecz w krytycznej chwili nadeszła druga armia dowodzona przez króla Lecha X. Niemal wszyscy zbuntowani książęta zginęli – reszta dostała się do niewoli. Król Lech darował im życie, ale przeszedł i podbił po kolei wszystkie ich ziemie, pomorskie, kaszubskie, zachodnie aż do Łaby i je zhołdował. Zarządził trybut, który będą co roku płacić, i zażądał ich synów jako zakładników oraz przysięgi na wierność.

  Po powrocie do Gniezna złożył podziękowania bogom słowiańskim i chrześcijańskim, gdyż uczestniczył w ceremoniach obydwu religii. W późniejszym okresie uwolnił i odesłał do domów większość zakładników, którzy mu wierność przysięgali. Wszyscy w czasach jego panowania słowa dotrzymali.

  Król Lech X nie utrudniał akcji misjonarskich – kolejne cerkwie wyrastały w Lechii. Do dziś o tym obrządku się nie wspomina nawet słowem, mimo iż są dowody archeologiczne, że cerkwie znajdowały się w Wiślicy, Krakowie, Gnieźnie, Wrocławiu, Ostrowie Lednickim, Poznaniu, Przemyślu, na Wawelu.

  We wszystkich przypadkach cerkwie zostały później zburzone (ocalały jedynie fundamenty), a na gruzach wzniesiono katedry i kościoły.

  Innym dowodem wcześniejszego chrztu Lechii jest list – skarga arcybiskupa Theotmara z Salzburga z 900 roku do papieża, że cały wschód (Małopolska, Śląsk, Wielkopolska) jest już ochrzczony przez uczniów Metodego i w związku z tym bawarscy misjonarze obrządku rzymskiego nie mają co robić.

  W roku 904 król Lech X odzyskał podczas rozpadu Wielkiej Morawy Małopolskę z Krakowem, która powróciła do Lechii. Odzyskał Pomorze i ziemie zachodnie między Łabą i Odrą. Król zmarł w Gnieźnie w 921 roku. Miał dziesięć żon, trzech synów i córkę. Umarł stosunkowo młodo i nie zdążył trwale i żelazną ręką na nowo skonsolidować ledwie co odzyskanego Imperium Lechitów. Za jego panowania powstało państwo niemieckie z połączenia księstw: Saksonii, Turyngii, Szwabii, Bawarii oraz Lotaryngii.

  48. Król Ziemomysł

  Panował w latach 921-957. Zaakceptowany przez wiec słowiański wstąpił na tron w 921 roku w Gnieźnie. Był władcą sprawiedliwym, mądrym, łagodnym i hojnym. Dbał o lud i państwo. Nie był niestety zdobywcą ani pogromcą. Gdyby był taki jak jego ojciec historia wyglądałaby inaczej. On także uczestniczył w ceremoniałach starej i nowej religii.
  Nie zdołał mocno zjednoczyć odzyskanych przez ojca dzielnic w jeden sprawy organizm państwowy i w konsekwencji za jego rządów pogłębił się proces podziału Ariów – Słowian na Słowian Zachodnich i Wschodnich. Książęta dzielnic zachodnich wciąż pamiętający potworną zbrodnię z czasów Popiela II bardziej skłaniali się do Niemiec niż Lechii.

  Król Ziemiomysł nie miał odwagi powtórzyć kampanii swojego ojca i wymusić u Słowian siłą jedności w działaniu. W tym czasie Niemcami rządził agresywny król Henryk I, który natychmiast zaczął realizować „Drang nach Osten und Slawen” – Marsz na wschód i Słowian. W 928 roku zaatakował ziemie serbskie. Jego chrześcijańskie armie wycinały w pień kobiety i dzieci. Na zagrabionych ziemiach przejmował słowiańskie grody i miasta oraz stawiał nowe – które musieli utrzymywać podbici Słowianie.

  W nastepnych latach zostały najechane ziemie pomorskie, myszyńska (Meklenburgia), wizymirska, lunieńska z miastami słowiańskimi: Arkona, Radgoszcz (Radegast), Roztoka (Rostock), Bukowiec (Lubeck), Bugbór (Hamburg), Wizymierz (Wismar), Dziewiń (Magdeburg). W roku 936 król saski Otton I zaatakował ziemie pomorskie aż do Odry.

  Saski margrabia Geron najechał ziemie południowe. W roku 937 Geron wezwał trzydziestu słowiańskich książąt na spotkanie, podczas którego upił ich i kazał wymordować! Po raz drugi Sasi – chrześcijanie dokonali potwornej zbrodni, po tym jak otruli dwudziestu książąt Lechii w Gnieźnie. Odpór Nemcom w owym czasie mogli dać wyłącznie zjednoczeni pod jednym sztandarem Słowianie nie podzieleni na Wschodnich i Zachodnich i jest tak aż do dzisiaj. Wybuchały co prawda przeciwko Niemcom powstania jednak wszystkie zostały stłumione.
  49. Król Mieszko I

  Król Mieczysław I, zwany Mieszkiem
  Panował w latach 957-992. Jako słowiański król objął władzę po wiecu.

  Przyjął niesławny, ale osławiony chrzest – czyli tak naprawdę tylko przeszedł z obrządku cyrylo-metodiańskiego na rzymski – co zdegradowało go z roli niepodległego króla do księcia zależnego od kościoła i papieży.

  Natychmiast wydał rozkaz zburzenia cerkwi i wybudowania na ich miejscu katedr i kościołów.

  Siedem żon zamienił na jedną – chrześcijankę – Dąbrówkę, którą najlepiej chyba opisuje Kronika Czeska z XI wieku: „Roku pańskiego 977 umarła Dąbrówka Niecnotliwa i stara Baba. Gdy ją Xiążę Polski zaślubił, zrzuciła czepiec i iakoby Panienka przypięła sobie na głowę wieniec, co było wielkm szaleństwem i wszeteczeństwem”.

  W 979 roku Mieszko I rozbił i zadał olbrzymią klęskę wojskom cesarza Ottona II. Cesarz został całkowicie pokonany. Mieszko I zdobył wówczas taką sławę, że gratulowano mu w całej Europie. Przeniósł stolicę do Szczecina, a swoje Państwo oddał pod „opiekę” papieżowi i państwu kościelnemu, pragnąc je „uchronić” przed Niemieckim Cesarstwem Rzymskim.

  Ta „opieka” trwa do dziś (konkordat = 1% dochodu Narodu Polskiego idzie co roku dla Watykanu), „ochrona” również trwa nieprzerwanie

  (tylko niemieckie firmy oraz media mogą normalnie w Polsce funkcjonować – polskie są zarzynane podatkami, przepisami oraz gospodarczo).

  I to tyle pocztu – reszta jest znana ze szkoły, gdzie niemieccy nauczyciele napisali dla nas miłe, bo krótkie, podręczniki do historii.

 30. MatkaPolka said

  POLSKA JAKO WIELKIE PAŃSTWO – Roman Dmowski – czyta syntezator audio biblioteka373 views

  Roman Dmowski – KWESTIA UKRAIŃSKA | Audiobook PL całość Książki Historyczne1,344 views

 31. MatkaPolka said

  KWESTIA ŻYDOWSKA – Roman Dmowski – syntezator audio biblioteka967 views

  Roman Dmowski – KOŚCIÓŁ, NARÓD I PAŃSTWO | Audiobook PL całość Książki Historyczne866 views

 32. MatkaPolka said

  ŻYDOMASONERIA I ŻYDOBISKUPI W KOŚCIELE KATOLICKIM W POLSCE ! / Masoneria , Żydzi i księża Slawomir Zakrzewski

  Uploaded on Dec 13, 2011
  Synagoga rzymskokatolicka – Po owocach ich poznacie …

  Jan Paweł II wyznaczył w 1983 r. drogę do haniebnej zmowy żydobiskupów z żydokomunistami: Papież Jan Paweł II (Karol Wojtyła) wyznaczył w 1983 r. biskupów: Glempa i Dąbrowskiego do zawarcia kompromisu z żydokomunistami odrzucając opinie biskupów: Macharskiego i Gulbinowicza podkreślające wartości Solidarności.

  Biskup Dąbrowski zaproszony został w 1989 r. przez gen. Kiszczaka na rozmowy w Magdalence, którym patronował w Polsce bp. Glemp a w Rzymie Karol Wojtyła.

  JUDASZOWE SREBRNIKI – Biskupy sprzedały Naród Polski w Magdalence, żeby zmartwychwstał jak Chrystus:

  …pierwszy pełny wykaz nieruchomości, które w ciągu 19 lat państwo oddało Kościołowi katolickiemu na mocy decyzji działającej przy MSWiA Komisji Majątkowej. Kościół przejął 490 nieruchomości, w tym 19 szpitali, osiem domów dziecka, 26 szkół, dziewięć przedszkoli, trzy muzea, dwa teatry, dwie biblioteki, budynki archiwum, prokuratury, sądu, izby skarbowej, operetki, dworzec PKS i nawet browar.

  Wartość nieruchomości zwróconych i przekazanych w zamian to 24,1?mld zł. Rekompensaty i odszkodowania w gotówce wyniosły dodatkowo 107,5 mln zł. (stan na 8 czerwca 2010)

  Hojność Komisji Majątkowej:

  Komisja Majątkowa, która przestała istnieć z początkiem marca 2010 r., od przeszło 20 lat decydowała o zwrocie Kościołowi katolickiemu nieruchomości Skarbu Państwa. Od jej orzeczeń nie przysługiwały odwołania. W trakcie swej działalności Komisja przekazała stronie kościelnej ponad 65,5 tys. ha oraz 143,5 mln zł. Według mediów, wartość zwróconego majątku sięgała 5 mld zł.

  Szef CBA Paweł Wojtunik przesłał do prokuratora generalnego zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w sześciu sprawach rozpatrywanych przez kościelną Komisję Majątkową. Chodzi o nieruchomości m.in. w Warszawie, Żorach, Nysie i Bytomiu.

  – CBA od października 2010 roku szczegółowo analizuje działalność Komisji Majątkowej. Dotychczasowym wynikiem tych działań było ujawnienie 22 przypadków, w których mogło dojść do przestępstw w tym do niegospodarności, przekroczenia uprawnień, oszustw i poświadczenia nieprawdy w dokumentach – powiedział rzecznik Centralnego Biura Antykorupcyjnego Jacek Dobrzyński.

  Jak dodał, tym razem chodzi o sześć orzeczeń dotyczących przekazania nieruchomości stronie kościelnej – w Warszawie, Żorach, Nysie, Bytomiu i Kętach.

  – Agenci CBA analizując zebrane materiały znaleźli między innymi rażące dysproporcje świadczące o tym, że w tych przypadkach mogło dojść do złamania lub naruszenia prawa. Przykładowo w Warszawie orzeczeniem Komisji przekazano prawo nieodpłatnego użytkowania wieczystego nieruchomości o powierzchni ponad 2000 m kw. położonej w ścisłym centrum stolicy pomimo tego, że wnioskodawca nie wykazał prawa do przywrócenia rzekomo wcześniej utraconej, zupełnie innej własności – powiedział Dobrzyński.

  Według nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do sprawy, chodzi o nieruchomość u zbiegu ulic Świętokrzyskiej i Jasnej. Wnioskodawcą była Archidiecezja Warszawska. Znajduje się tam biurowiec, którego inwestorem i właścicielem jest spółka założona przez Archidiecezję.

  Z kolei – według ustaleń CBA – w Żorach (woj. śląskie) komisja rozpatrywała wniosek o odszkodowanie za utracone nieruchomości o powierzchni 42 ha. Tymczasem ostatecznie przyznano nieruchomość o wielkości 360 ha.
  Zdaniem CBA nieprawidłowości były też w Nysie (woj. opolskie). Tam pełnomocnikiem wnioskodawcy ze strony kościelnej był Marek P., któremu gliwicka prokuratura postawiła już zarzuty dotyczące korupcji i oszustw. Jak powiedział PAP Dobrzyński, istnieje podejrzenie, że w tej sprawie zawyżono wartość nieruchomości.

  – Marek P. był również pełnomocnikiem w sprawie nieruchomości w Kętach (woj. małopolskie). Tam wnoszono o zwrot nieruchomości o powierzchni niespełna 12 ha. Wątpliwości w tym przypadku wzbudza fakt, czy wnioskodawca posiadał prawo do części roszczenia. Mimo tego przekazano mu blisko 26 ha oraz ponad 2 mln 300 tys. zł. Z kolei w Bytomiu wnioskodawca prosił o zwrot 40 ha, a Komisja Majątkowa przekazała mu prawie 200 ha nieruchomości zamiennych – dodał rzecznik CBA.

  Szef biura w piśmie skierowanym do prokuratora generalnego wniósł o wszczęcie w tych sprawach postępowania przygotowawczego i powierzenie jego prowadzenia właśnie CBA. (2010-08-11)

 33. Listwa said

  @ 22 MatkaPolka

  „Król Mieczysław I, zwany Mieszkiem, Panował w latach 957-992. Jako słowiański król objął władzę po wiecu.

  Przyjął niesławny, ale osławiony chrzest – czyli tak naprawdę tylko przeszedł z obrządku cyrylo-metodiańskiego na rzymski – co zdegradowało go z roli niepodległego króla do księcia zależnego od kościoła i papieży.
  Natychmiast wydał rozkaz zburzenia cerkwi i wybudowania na ich miejscu katedr i kościołów”.

  – Król Mieszko zmarł w 992, rozłam i w jego wyniku pojawienie się Cerkwi to 1054, czyli 62 po jego śmierci..

  1. To co burzył Mieszko?
  2. Proszę pokazać jakąś Cerkiew, która dorównywałaby Katedrom. które są wyjątkowe.
  3. Która katedra na ziemiach polskich jest zbudowana na miejscu Cerkwi?
  4. Jakie są dowody na to, że wcześniej w Polsce panował obrządek cyrylo-metodiańskiego, jeśli doszło do zmiany obrządku na rzymski?
  5. Na czym polegała wyjątkowość działalności Cyryla I Metodego?

  6. A gdyby Mieszko nie przeszedł, jak pani podaje, na obrządek cyrylo-metodiańskiego, to jaki byłby porządek i komu podległby wtedy Mieszko?

  Liczę na odpowiedź.

  Katedry były budowane przez tajemniczych budowniczych (bo nie pozostawili po sobie żadnych informacji). Do dziś nie wiadomo jak robili projekty i je realizowali. Nie posługiwali się komputerami, czy kalkulatorami, ani żadnym urządzeniami obliczeniowymi i pomiarowymi. Co ciekawe, także nie posługiwali się wymiarowaniem. A budowali bardzo dokładnie i to z wykorzystaniem kamienia. Używali cyrkli, geometrii i jeszcze jednej rzeczy. Czy pani potrafi powiedzieć jakiej ? Bo są to cały czas domniemania naukowców w tej kwestii. A wiadomo, że dla dzisiejszych inżynierów, z ich wiedzą i urządzeniami, zbudowanie katedry byłoby nie lada wyzwaniem.

  Ciekawostką jest też, że projekty katedr są wzniesione na pierwowzorze idealnej proporcji ciała człowieka. Czyli kogo?
  Umiejętności budowniczych katedr i źródło pochodzenie ich wiedzy były tajemnicą w ich czasach i takie pozostały do dziś.

  W Polsce tak na prawdę nie ma takich Katedr. Są tylko duże Kościoły (chodzi o budowane w średniowieczu.)

  Taka Katedra w Charlres, rok budowy ok. 1200, stoi do dziś. Znajduje się w niej ponad 4.500 rzeźb. I one nie są przypadkowe, a opowiadają dzieje ludzkości począwszy od historii Adama i Ewy , kończąc na Sądzie Ostatecznym.

  Jaki byłby powód , aby tak użalać się nad rzekomo wyburzonymi prymitywnymi Cerkwiami, a utracić takie arcydzieło jak Katedry katolickie, wzniesione pod władzą katolickich papieży ?
  I czy gdzieś można znaleźć odpowiedniki katolickich Katedr? Cerkiewne i nie tylko ?

  Tu francuski film na temat Katedry w Charlres, warto obejrzeć zanim zacznie się wypisywać. A to jedna z wielu Katedr:

 34. Listwa said

  @ 22 MatkaPolka

  Katedry katolickie są odzwierciedleniem harmonii: piękna, światła, dźwięku i mądrości.

 35. Boydar said

  @ Matka Polka

  Kolega NICK w jednym z ostatnich postów zachęcił mnie do zapoznania się z materiałem zamieszczonym przez Pana powyżej. Jak widać, uczyniłem to. Ale teraz nie wiem, czy nie szkoda było nafty. Już w drugim komentarzu (22), przeczytałem co następuje – „… przeniósł stolicę do Szczecina /Mieszko/, a swoje Państwo oddał pod „opiekę” papieżowi i państwu kościelnemu, pragnąc je „uchronić” przed Niemieckim Cesarstwem Rzymskim …”.

  Przecież to są jawne pierdolety, w niczym merytorycznie nie ustępujące pracom „uznanych historyków ukraińskich” a cel takiego pisania jest aż nazbyt oczywisty.
  No bo jak ‚przed Niemieckim Cesarstwem Rzymskim’ skoro to tam właśnie było centralne źródło tej trwającej do dzisiaj hucpy, a rzeczony „chrzest” przyjął z nie do końca znanych rąk, czego w zasadzie nikt nie kwestionuje. Zarówno dla Czechów jak i dla tzw. Niemców siedzibą biskupa miejsca była Ratyzbona (ew. Magdeburg, nie pamiętam); same stare Watykańskie miasta. To samo gniazdo żmij i karaluchów uzyskało przemożny wpływ na naszą strukturę kościoła jak i hierarchię watykańską. Koronę królewską też ktoś Mieszkowi na głowę chętnie włożył, proszę zgadnąć kto.
  Są historycy którzy twierdzą, że nie tyle Mieszko wybrał Czechów przeciw Niemcom, co postawił na jednych Niemców przeciw drugim. Zadziałał niezawodnie stary numer ze złym i „dobrym” policjantem.
  Zresztą, pod opiekę Papieża, wedle dokumentów, oddał Mieszko Polskę dopiero w roku 990, czyli prawie trzydzieści lat później.
  Jedno jest pewne; los Ratajczaka Matce Polce nie grozi. Przemyca mamełe treści gwarantujące dożywotnią nietykalność. Oczywiście dopóki ktoś po tamtej stronie nie odmówi Kol Nidre.

 36. a said

  Re 11

  A wladze koscielne tak ostatnio zglupialy, ze nawet nie wiedza jak sie bronic.
  Kosciol powinien nauczac nie tylko samej religii ale i historii kosciola – tej niezydowskiej wersji.

  Nie wiedzą jak się bronić, bo nastała APOKALIPSA – czyli z greki : odsłonięcie, ujawnienie.

  Szkopuł w tym, że wychodzi na to, iż nie ma nieżydowskiej wersji historii Kościoła. Niestety.

  To są konsekwencje przyjęcia baśni założycielskich ST za własne i prawdziwe – włącznie z dominacją „samo-wybrańców”.

  Czy trudno zauważyć, że ST jest spoiwem braci „starszych po Jakubie” z „młodszymi po Ezawie” ?

  Więc spoiwem bata z grzbietem ?

  Zatem również spoiwem typu sado-maso ?

  Czy trudno się domyślić, czyja to była wrzuta założycielska, spełniająca znamiona św. Chutzpy ?

  I ile ten cymes korupczynnych denarów kosztował na budowę „naszych” stelli, bazylik i katedr ?

  „Nasz” übermason Tomasz C. otwarcie przyznaje, że ŚOB to jest świątynia masońska !

  bez kropki żeby go rzymo-kato-dewoci poznali

  ===

  Re 12

  …Tak się jakoś składa, że z naszego punktu widzenia, wszyscy przed AD 30 byli poganami.

  Z waszego punktu to wszystko się składa.

  I nie jakoś, tylko oficjalnie według Magisterium KRK, opartego m.in. na błędnych obliczeniach Dionizego Małego – Ojca Prawa Kanonicznego – oraz na pozostawionych tych lewych datowaniach.

  W efekcie czego jest wątpliwe, żeby Chrystus był ukrzyżowan i pogrzebion w roku 33 AD – ani w 30 AD, jak tu sugeruje doskonale zdezorientowany Pan Boydar.

  ===

  Czy teraz huzia na Peryskopa, że miesza i kręci ?

  Zabijać banem whistle-messengera nie uchodzi.

  ———————
  Panie Peryskop, niech Pan mi uwierzy na słowo: ani mnie, ani chyba żadnego innego katolika nie obchodzą sprawy dokładnego ustalania dat. Magisterium jest nimi również mało zainteresowane.
  Więc po kiego grzyba Pan tak uparcie drąży ten temat?
  Admin

 37. Listwa said

  @ 36 A

  zajrzyj sobie do kronikarzy rzymskich tamtego okresu, pisarzy zydowskich i chrześcijńakich. Bo sie znowu ośmieszasz.
  Mieszasz i krecisz. Nie za twoje budowali.
  Poganami byli ci którzy nie przyjęli jeszcze chrześcijaństwa. A mieli ich nazwać peryskopy?.

 38. Boydar said

  No cóż, jak pies się nudzi …

 39. NICK said

  Bardzo Pana cenię jednak jest ‚zmyłka’.
  Eee tam nieważne.
  Ważne, że poszło w eter.
  Znaczy internet.

  Paaanie maciczko.
  Zechce się pan odnieść do całości tematu?
  Może pan socjo… .

  A, nawet bez kropki.

 40. Peryskop said

  Re 36

  Przepraszam, ale dlaczego „A” zamiast Peryskop ?

  Moja konsekwencja (przez oponentów operacyjnie zwana upierdliwością) wynika z irytacji tym, co się wyrabia.

  Panu nie przeszkadza porąbane „Anno Domini”, a moje doświadczenie zawodowe i życiowe podpowiada, że tego typu bałagan, to skutek niedbalstwa albo przekrętu. To pierwsze wymaga korekty, a drugie – ujawnienia okoliczności.

  Zwłaszcza w tak ważkiej kwestii, jak umiejscowienie konkretnej, fizycznej postaci historycznej, traktowanej przez KRK jako „Bóg” i „Zbawiciel”. Wszystkie „święte” teksty pisane rzekomo były przez „natchnionych Duchem Świętym”, a Duch nie powiał natchnieniem w kwestii datowania ?

  Dionizy Mały „ojciec Prawa Kanonicznego” – czyli KODEKSU Kościoła – zmarł ponoć w Rzymie, ale nie wiadomo kiedy ?

  Stolica „Piotrowa”, a wciąż dużo wątpliwości, czy Piotr Apostoł na pewno dotarł do Rzymu.

  Saul z Tarsu zostawił sporo tekstów pod nickiem Paweł, traktowanych jako „ważne”. Ale doszlusował jak „nasz” Robert Grey pomimo zasług w służbach dla nas niespecjalnych, błyskawicznie awansował na ”Apostoła”, zrobił 1. redakcję NT wstawiając tam i swoje dziwne przekazy, m.in. promujące draństwo-wybraństwo, że nawet ks. prof. Waldemar Chrostowski wskazuje wątpliwości co do autorstwa niektórych „Listów”, choć są one czytane w liturgiach na okrągło, z wyraźną „nad-reprezentatywnością”.

  Poszwendałem się po kluczowych rejonach globu – odwiedzając m.in. Częstochowę, Watykan, Escorial, Sagrada Familia, Salisbury, Собор Василия Блаженного, Uppsala, Notre Dame, Sacre Coeur, Taj Mahal, Lumbini, Qufu, Kamakura, Kioto i Nara – i obserwowałem ludzi w aspekcie ich zachowań religijnych i socjalnych. Bo te zjawiska mnie pasjonują, jako że z nich wynikają kardynalne żywioły, a na nich bazują systemy duchowej obsługi, ale też edukacji, indoktrynacji, władzy, oraz wyzysku.

  Właściwie każdy jest uzależniony od Nadziei i Wiary, bo bez tego trudniej żyć. Paradoksalnie przecież nawet ateista krytykujący osoby wierzące sam przecież jest wierzący – w to, że Boga nie ma. Bo niezbitych dowodów na istnienie i nieistnienie Boga wciąż nie ma, pozostaje więc tylko Wiara.

  A Wiara jest kreowana z emocji, czyli z niczego – jak pieniądz fiducjarny i podkładane nam obrazki.

  Doskonałym przykładem jak łatwo jest rozkręcić nową religię jest nie tylko Scientology, ale i Kumaré.

  Jak to w religiach : Iluzja = Prawda.

  opis [yt] :
  Kumaré to oświecony guru ze Wschodu, który zbudował wspólnotę ludzi, głęboko wierzących w głoszone przez niego przesłanie. Odwołując się do hinduskiej filozofii i jogi, Kumaré proklamował transcendentne idee, nakłaniając ludzi do życia w zgodzie z samymi sobą, nieszkodzenia innym i uspakajania ciała na drodze fizycznych i oddechowych ćwiczeń ruchowych. Jego poglądy okazały się równie pożądane, co skuteczne, bo do wspólnoty dołączali wciąż nowi ludzie, zarówno młodzi, jak i starzy, bez względu na płeć, zawód i zainteresowania.

  Sedno w tym, że Kumaré to fikcyjna postać, w którą wcielił się [Hindus urodzony w 1979 i mieszkający w USA] reżyser Vikram Gandhi.

  Film jest zapisem tego szczególnego eksperymentu. Gandhi zdecydował się na ten krok wierząc, że w ten sposób uda się dociec, skąd w człowieku bierze się tak silna potrzeba duchowości. Ukrywając prawdziwą tożsamość pod postacią Kumaré, Gandhi ukazał jednak coś znacznie poważniejszego. Zobrazował, jak bardzo zagubiony jest dzisiejszy człowiek i jak silna jest w nim potrzeba transcendencji, nadziei i wiary. Jednocześnie udając kogoś innego niż jest w rzeczywistości, Gandhi musiał skonfrontować się z trudnym problemem własnej tożsamości.

  U szczytu popularności zdecydował się przekazać ludziom najważniejszą lekcję, jaką sam wyniósł z filmowego eksperymentu. Odsłonił przed nimi prawdziwe oblicze pokazując, kim tak naprawdę jest guru, któremu wszyscy wierzą.

  Vikram Gandhi : Można odnieść wrażenie, że Kumaré to przedmiotowy sposób patrzenia na duchowość. I tego doświadczenia właśnie poszukujemy !

  Vikram Gandhi – O kulisach powstania projektu „guru Kumare” [2012]
  To jest historia o największym moim kłamstwie i największej prawdzie jakiej doświadczyłem.
  .https://www.youtube.com/watch?v=Zquj6e5xG6s

  trailer : The True Story of a False Prophet
  .http://www.youtube.com/watch?v=kqKFhnFHu8E

  pełna wersja filmu „Kumaré. Guru dla każdego” [PL]
  .http://video.anyfiles.pl/Kumare.+Guru+dla+ka%C5%BCdego/Kino+i+TV/video/75868

  ===

  Św. Augustyn (354-430) :
  Cuda nie zdarzają się wbrew naturze, a tylko wbrew temu, co jest nam znane w naturze.

  A że pomimo obstrukcji, jednak o Naturze wiadomo coraz więcej, to cuda się kończą. Według wiedzy GNM rak nie jest chorobą, ale etapem procesu ozdrowieńczego, który można doprowadzić do pomyślnego finału – bez cudów, chemii, naświetlań i skalpela. Więc świadomy tego Kościół zaadaptował doktrynę, usuwając warunek „cudownych uzdrowień” dla wyświęcenia „świętych”.

  Bo cudów nie ma.

  Tylko chutzpa.

  ===

  Re 37 38 39

  Twoja recepta już w moderacji – cierpliwości.

  #223
  https://marucha.wordpress.com/2016/11/23/pani-fotydze-odjebalo-porownala-rosje-do-panstwa-islamskiego/#comment-633911

 41. Boydar said

  Dla uczciwego sędziego, Panie NICK’u, bezpieczniej jest interpretować wszystkie niejasności zgodnie z prawem rzymskim; stąd może zaistnieć wrażenie ‚zmyłki’ 🙂

 42. EyWey said

  re 34 tak jest Panie Listwa tak trzymać, tamtędy droga !

  re 29 wreszcie trochę historii, wielkie dzięki `Matko Polko` !

 43. watazka said

  Cos mi tu nie gra.
  Po jakiemu to pisze na mapie: Polonorum imperium?
  Po lacinie powinno byc Imperium Polonorum.

  Ja i tak wole czytac Adama Zamojskiego: „Holy madness”. Romantics, patriots and revolutionaries, 1776-1781 (Phoenix Press, London)

 44. @ Peryskop, 40

  Napisał Pan:
  „Poszwendałem się po kluczowych rejonach globu – odwiedzając m.in. Częstochowę, Watykan, Escorial, Sagrada Familia, Salisbury, Собор Василия Блаженного, Uppsala, Notre Dame, Sacre Coeur, Taj Mahal, Lumbini, Qufu, Kamakura, Kioto i Nara – i obserwowałem ludzi w aspekcie ich zachowań religijnych i socjalnych.”

  Po jaką cholerę tak się Pan namęczył (jeśli to w ogóle prawda)?
  Żeby odkryć to, co zacytuję:
  „…Bo te zjawiska mnie pasjonują, jako że z nich wynikają kardynalne żywioły, a na nich bazują systemy duchowej obsługi, ale też edukacji, indoktrynacji, władzy, oraz wyzysku.”

  Peryskop, to wie każde dziecko po maturze, i to po jedynej w życiu podróży do powiatu.

  Bernard Shaw nienawidził doświadczeń Pawłowa i tak o nich mówił: Pawłow namęczył setki psów, żeby się dowiedzieć, co doskonale wie każda mamka: że jeśli się pokaże niemowlęciu butelkę z mlekiem, to mu z pyska leci ślina.

  *

  Peryskop, niech Pan się nie zabawia głupawo psuciem umysłów świeżutkich i niewinnych, którym zdarzyło się zajrzeć tu zajrzeć. Chyba, że paskudzi Pan na ekran świadomie, a w takim przypadku będzie to jeszcze jedno potwierdzenie faktu, że wiedza i mądrość chodzą często osobno.

  Dyskutowanie z Panem nie jest możliwe, bo trzeba by zacząć od wizyty u psychiatry. Pan ma po prostu problem z obsesją. Gdyby jakiś szaleniec podjął decyzję uczciwej debaty z Panem, obaj po kilku latach intensywnych wymian, najpierw argumentów, a później wyzwisk, doszlibyście do stwierdzeń w rodzaju „różowa mucha myje nogi na słońcu” oraz że „od religii gorszy jest tylko tort kawowy, od którego jest gorsza tylko religia”.

  Jestem pewien, że jeśli na koniec (niezbyt elegancko) napiszę, że Pan ma na punkcie religii za’joba, to nie zgodzi się Pan ze mną; tymczasem byłby to dowód pańskiej przytomności umysłu, niepotrzebnie ukrywanej pod popisami retorycznymi i udawaniem erudyty o trzy kroki przed plutonem ochotników, Panu podobnych.

 45. dookoła wojtek said

  „różowa mucha myje nogi na słońcu”

  Czy to Pan sam wymyślił? Czy widzi Pan piękno tego poetyckiego absurdu? Czy mogę wypożyczać tę sentencję do użydku prywatnego? (naprawdę, bez ironii, choć to może tak brzmi).

 46. watazka said

  Wiecie co?

  Ja nie wiem co to za facet , ten B. Szydlowki ( z wpisu 28- Cesarstwo Boleslawa Chrobrego) ) i ten sam co gada na tym video ponizej.

  Ale jak on moze opowiadac o historii Polakow, Polan, Slowian jak on dran nie pamieta co wczoraj jadl na obiad?
  Kiedy i w jaki sposob Rosjanie (Slowianie) wymordowali 20 milionow Ukraincow? (tez Slowian?)
  Bo ja rozumiem, ze Ukraincy to nie tylko Tatarzy i Kozaki.

  NKWD i KGB to nie ta sama organizacja!
  A w ogole, niech nam opowie jak to Rosjanie I Niemcy razem po spolu bombardowali polskie miasta? Ktore polskie miasta byly zbombardowanie przez Rosjan??

  W 1919 roku w czasie Kongresu Wersalskiego, Lord Curzon, zamoczyl palec w inkauscie i na mapie Europy namalowal wschodnie granice odrodzonej Polski na Sanie i Bugu.
  No wiec Sowieci zajeli tylko te tereny w 1939 roku, ktore tzw. ‚international community’ Sowietom przyznalo.
  Anglicy z kumplami nie przyznali tych terenow Polsce.!!!!

  Jak mozna miec zaufanie do takiego hohsztaplera -ziejacego ogniem na Rosjan niczym smok wawelski na krakowskie dziewice- ktory nie zna nawet historii wspolczesnej Polski, a siega do Kadlubka?!

  Jest to ponizajace, ze takie ideologiczne fanatyki probuja uczyc historii Slowian, do ktorych oczywiscie Rosjanie nie naleza. (Bo w ogole nie bylo innych Slowian oprocz Polakow i Madziarow – Orban pewnie sika ze smiechu)

  W 1608 roku faktycznie zajechalismy na Moskwe ale juz w 1611 nas stamtad wypierd..lili. bosmy sie nie umieli zachowac.

  Cale te wywody sa tak zalosne, ze zal dupe sciska. Bo wlasciwie jest to tyrada przeciwko Rosjanom a nie zaden historyczny wywod.

  W Australii, kazdy tubylec – Aborygen wie, ze przybyli jego przodkowie do Australii z Afryki juz 70 000 lat temu. I potwierdza to archeologia. No to kudy Slowianom-Niebianom do australijskich tubylcow?

  No to wyglada na to, ze to Aborygeni pochodza w prostej linii od Adama i Ewy choc sie karnacja nie zgadza.

  89-12.a Król Królów Polski Bolesław Chrobry Wielki .cz.1/3 Początki Państwa Polskiego. – YouTube

 47. @ Dookoła Wojtek, 45

  🙂
  Sam wymyśliłem (w trakcie pisania postu).
  Może Pan używać do woli (zaszczyt to dla mnie i przyjemność).
  Pozdrawiam.

 48. Marucha said

  Re 44:
  Tylko pozazdrościć Panu trafnej charakterystyki Peryskopa.

  Człowiek ów ma również obsesję na temat ustalania tożsamości osób piszących w gajówce i jak sobie ubrda, że (dla przykładu) p. Isia i Watażka to ta sama osoba, to nie ma siły, żeby mu to wybić z głowy.

  Tu trzeba psychiatry.

 49. Boydar said

  „… tu trzeba psychiatry …”

  a nie tańszy byłby zwyczajny wp … dol ?

  Tak sobie tylko pomyślałem; per analogiam

Sorry, the comment form is closed at this time.