Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Odstrzelą 130 zwierząt koło Słupska. „Zagrażają bezpieczeństwu”.

Posted by Marucha w dniu 2016-12-01 (czwartek)

Ponad 130 zwierząt z okolic Słupska – saren, jeleni, dzików i lisów – zostanie odstrzelonych do 2020 roku. Uchwałę w tej sprawie podjął Sejmik Województwa Pomorskiego na wniosek dowódcy jednostki wojskowej.

Zwierzęta miałyby zagrażać bezpieczeństwu lotniska w pobliskim Redzikowie, gdzie stacjonują amerykańskie wojska. Pojawiły się już pierwsze głosy oburzenia w tej sprawie.

O sprawie informowały lokalne media na Pomorzu – „Radio Gdańsk” i „Głos Pomorza”.

Zwierzęta niebezpieczne dla ruchu

– Zwierzęta zagrażają bezpieczeństwu na lotnisku w Redzikowie. Przez teren lotniska przebiegają duże zwierzęta, ale nawet te mniejsze mogą być dla ruchu niebezpieczne – tłumaczy wicemarszałek Krzysztof Trawicki. Dodał, że decyzje konsultowane były z Polskim Związkiem Łowiectwa i Stowarzyszeniem Matecznik. Uznano, że propozycje zakładające odławiania zwierzyny i wywożenia jej poza teren lotniska byłyby droższe i bardziej szkodliwe dla zwierząt [sic! bardziej szkodliwe, niż śmierć? – admin].

Na terenie dawnego lotniska 28. Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego stacjonują przedstawiciele Agencji Obrony Rakietowej (MDA), amerykańskiej Marynarki Wojennej z rejonu Europy (NAVY EUROPE) oraz Korpusu Inżynieryjnego Armii Stanów Zjednoczonych (USACE).

Uzasadnienie formalne

W uzasadnieniu uchwały, który wystosował Sejmik, można przeczytać: „Wniosek uzasadniono nadzwyczajnym zagrożeniem dla życia i zdrowia człowieka, powodowanym możliwością wystąpienia katastrofy z udziałem dzikich zwierząt w ruchu lotniczym (budowa lądowiska dla śmigłowców) oraz w ruchu lądowym (pojazdy wojskowe oraz inne pojazdy i ciężkie maszyny budowlane wspomagające realizację procesu inwestycyjnego).”

Ograniczenie populacji zwierząt dotyczy: 10 jeleni, 50 saren, 60 dzików i 12 lisów. Działania realizowane będą do końca marca 2020 roku. [A co z myszami polnymi? Z zającami? – admin]

Głosy oburzenia

Pojawiły się już pierwsze głosy sprzeciwu wobec decyzji pomorskich polityków. Przeciwko uchwale sejmiku protestowali m.in radni PiS Anna Gwiazda i Roman Giedrojć.

– A może przy okazji powystrzelać kilkoro ludzi – pytała z przekąsem Gwiazda.

Mocny felieton na ten temat opublikował też na łamach „Głosu Pomorza” Zbigniew Marecki.

„Nie rozumiem, dlaczego najpierw zamknięto zwierzęta za płotem, gdy za kilkadziesiąt milionów złotych zbudowano potężne ogrodzenie otaczające teren bazy, a teraz, kiedy są bezbronne i skazane na łaskę ludzi, będą na nie polowali myśliwi, wskazani przez dowódcę polskiej jednostki ochronnej” – pisał.

Zobaczymy, jakie będą dalsze losy tej sprawy, być może nie jest jeszcze przesądzona.

Radio ZET/Radio Gdańsk/Głos Pomorza/MP
http://wiadomosci.radiozet.pl

Komentarzy 14 to “Odstrzelą 130 zwierząt koło Słupska. „Zagrażają bezpieczeństwu”.”

 1. Joannus said

  Zwierzątka muszą uznać wzmacnianie flanki. Tylko jak im to wytłumaczyć. Pozostaje jedna realna metoda, kula w serce lub łepek.

 2. Adam Ryglowski said

  Nie rozumiem .
  Teren ogrodzony , że MYSZA się nie prześliżnie (chyba ,że się przekopie 🙂 .
  Raz nagonka w ramach porannej rozgrzewki „naszych dobrodziei ” – i zwierzaki ZWIEJĄ jak najdalej , jak tylko mogą ( TYLKO PŁOT TRZA NA GODZINĘ ZLASOWAĆ – położyć w chociaż jednym miejscu )
  🙂
  Dziczyzna za free ? ( to też było dogadane ?)

  A LISY MOGĄ TAM ZOSTAĆ !

  ..
  .
  I TU
  I TAM
  FREE COUNTRY
  ….

 3. NICK said

  Ten temat to sztuczny fałsz-fake.

  Wolałbym broń termo-jądrową.
  Na biedronki. Niektóre.

  „Domki w Słupsku/słomki w dupsku”.

 4. revers said

  A gdzie organizacja BASTA z woj. Zachodniopomorskiego? – nie jednego mysliwego zapedzili w kozi rog bez jednego strzalu w kierunku zwierzat i BASTY.

 5. Tomek said

  Co im winne zwierzaki? A może odstrzelić Jankesów?

 6. dwa razy dwa (5) said

  Ile noszutplisów?

 7. Zbyszko said

  Chcą sobie postrzelać, więc wymyślają preteksty i tyle.

 8. Siggi said

  Ponieważ nic się nie mówi o gołębiarzach ,tudzież o hodowcach strusi,to mnię się przedstawia,że tam są świetne warunki dla hodowli ptactwa domowego latającego,ptactwa egzotycznego i dzikiego.Zatem należy tam zdynamizować ten kierunek rozwojowy.Wskazane są kaczki francuskie,które we własnym stadzie jak się rozmarzają wsobnie,to szybko robią się lekkie ,mniejsze i potem zaczynają …latać.Strusi nie da się do tego nakłonićGołębi domowych powinno być tam dużo,to ciekawe ptactwo ,pięknie lata.Niedaleko lotniska należy siać kukurydzę,którą jak wschodzi bardzo interesuje wrony,a one zajadają się kiełkiem słodkim wschodzącym.Powinno się więcej stworzyć miejsc dla budowy gniazd bocianich i na polach dokarmiać dzikie ptactwo konfiskatami z rzeżni.
  Powinien tam działać Komitet Rozwoju Przyrody i tym -qrva matz-lotniska się ode chce. Nie?
  Czy zarządzić głosowanie w tej sprawie?

 9. Marian said

  Dzisiaj reżim Szydło zabija zwierzęta, jutro zacznie mordować ludzi. Aby tylko wejść w tyłek okupantowi, aby tylko zrobić dobrze banderowcom…

 10. Isia said

  … uważam, że te dzikie zwierzęta to też nasze dobro narodowe … w razie zaistnienia konieczności powinno się je, co najwyżej, odławiać i wywozić poza dany teren (w tym przypadku lotniska), bez względu na koszty … pewnie narażę się myśliwym, ale zabijanie zwierząt dla przyjemności to barbarzyństwo … tylko w ostateczności (realne zagrożenie życia człowieka etc.) można świadomie pozbawić zwierzę życia … piękne są te sarenki …

 11. Lily said

  Wszystko,wskazuje na to,ze ktos zapragnal
  dziczyzne na swiateczny stol.
  Kto,inny w Polsce po1980r jest panem,i wladca.
  Nie maja litosci nad ludzmi,a co dopiero nad kochanymi zwierzatkami.

 12. Sołtys said

  Rolnicy jak by złożyli taki wniosek to by ich olali ciepłym moczem a tu proszę szybka decyzja.

 13. Zdziwiony said

  „Zaraza idzie ze Wschodu”.

  Dziś żyjemy w XXI wieku i tak jak za Niemca musimy chować świnie w ziemiankach, żeby wyżywić rodzinę.

 14. NICK said

  Dane były zaniżone.
  http://pracownia.org.pl/dzikie-zycie-numery-archiwalne,2292,article,5172

Sorry, the comment form is closed at this time.