Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Dobre orędzie Putina

Posted by Marucha w dniu 2016-12-02 (piątek)

CO PISZĄ INNI: Polska publicystka Zofia Bąbczyńska-Jelonek pisze z uznaniem o dzisiejszym orędziu prezydenta Rosji Putina.

Władimir Putin, prezydent Federacji Rosyjskiej w Sali Gieorgijewskiej Wielkiego Pałacu Kremlowskiego wystąpił po raz 13. z orędziem do narodu, w historii Rosji wygłoszono 23 takie przemówienia.

Na Kreml zaproszono deputowanych Dumy Państwowej i Rady Federacji, członków rządu, przedstawicieli Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego, Prokuratora Generalnego, przewodniczących Centralnej Komisji Wyborczej, Izby Obrachunkowej i Izby Społecznej oraz szefów regionów i kluczowych komisji, a także krajowe i zagraniczne media, dla których wydano 616 imiennych akredytacji.

W tym gronie znalazły się dwie polskie telewizje — TVP (red. Tomasz D. Jedruchow, Borys Czerniawski, operator) oraz TVN (red, Andrzej Zaucha, Jacek Kuźmiar, operator). Swoje ekipy przysłali: Reuter, BBC, niemiecka telewizja ZDF, Bloomberg, agencja AP. Obecne były również telewizje Bliskiego i Dalekiego Wschodu, korespondenci: Washington Post, niemieckich gazet: Die Zeit, FAZ (Frankfurter Allgemeine Zeitung) i inne zachodnie media.

Tradycyjne spotkanie dziennikarzy krajowych i zagranicznych z prezydentem Putinem, podsumowujące miniony rok zaplanowane jest na 22 grudnia. Mimo obecności polskich kamer na Kremlu, w TVP nie zwrócono uwagi na orędzie Putina, ale na rozpoczęcie przez Ukrainę dwudniowych manewrów rakietowych w „okolicach zaanektowanego przez Rosję Krymu”.

Wystąpienia prezydenta Rosji mają swoją specyfikę. Charakteryzuje je nie tylko rozległa wiedza o państwie, jego kondycji i funkcjonowaniu, ale też wielka wrażliwość społeczna, nieprzechodzenie do porządku dziennego nad sygnalizowanym przez ludzi problemami. Wizja strategii rozwoju Rosji, jaką roztoczył w swoim orędziu Wladimir Putin jest bardzo spójna i oparta na realnych przesłankach, nie tylko ekonomicznych.

Wbrew temu, co podają polskie i zachodnie media — Władimir Putin opiera ją m.in. o wykształcone, rozwijające się społeczeństwo obywatelskie, zdolną i ambitną młodzież, której państwo zapewnia optymalne warunki wychowania i nauki. Rosja może się pochwalić wzrostem demograficznym (przy wskaźniku dzietności 1,8) i niższą niż w Europie śmiertelnością niemowląt. Także specjalnym programem pracy z wybitnie uzdolnionymi dziećmi i młodzieżą.

Dla Putina kapitałem Rosji są jej obywatele, skonsolidowani wokół pryncypialnych potrzeb państwa. Jest to dla niego wyraz współczesnego patriotyzmu. „Kiedy mówię o solidarności i jedności, mam na myśli świadomą, naturalną konsolidację obywateli dla pomyślnego rozwoju Rosji. Czy jest to możliwe do osiągnięcia ważnych celów strategicznych w podzielonym społeczeństwie? Czy można rozwiązać te problemy z parlamentem, gdzie zamiast produktywnej pracy są konkursy ambicje i bezowocne kłótnie?” — zadaje retoryczne pytania.

Wizja Putinowskiej strategii zwraca uwagę na znaczenie organizacji pozarządowych, woluntariat, społeczną potrzebę ochrony środowiska i apele np. o ustawową ochronę bezdomnych zwierząt, na stosunek służb społecznych wobec obywateli.

Rosja wg Putina ma być przyjaznym i bezpiecznym państwem dla ludzi. Rosjanie oczekują, dowodził Putin, że ich ojczyzna stworzy im „duże i równe szanse do samorealizacji, stworzy warunki dla przedsiębiorczej, kreatywnej, obywatelskiej inicjatywy, liczą na szacunek wobec siebie, swoich praw, wolności, do własnej pracy”. I to Rosja musi im bezwzględnie zapewniać.

Kolejnym walorem orędzia prezydent Putina jest jego język — niezwykle ciepły wobec własnej ojczyzny i jej mieszkańców, pozbawiony jakiejkolwiek agresji wobec wrogów Rosji, choć ich świadomość przewija się przez całe wystąpienie. „Nam nie są potrzebni wrogowie, lecz przyjaciele”, partnerski dialog i szacunek — uważa. Takie zasady na arenie międzynarodowej, jak „sprawiedliwość, szacunek i zaufanie są uniwersalne”, przypominał Putin, „w takim samym stopniu wymagane od każdej osoby i całego społeczeństwa”. W Rosji, „każda niesprawiedliwość i fałsz są traktowane bardzo poważnie”, dlatego też Rosja „zdecydowanie odrzuca arogancję, chamstwo i egoizm”, gdziekolwiek to się objawia wobec Rosji i Rosjan, za to bardzo ceni odpowiedzialność, etyczne zachowanie, troskę o interes publiczny, chęć słuchania innych i szacunek wobec ich opinii.

Chyba nie można było jaśniej, prościej i bardziej elegancko zareagować na przejaw zachodniej rusofobii. Wszystkie tezy o „arogancji Rosji” i jej Putina, zgłaszane w dokumentach, stwierdzeniach polityków i publikacjach mediów Zachodu — można o kant stołu rozbić.

Trzecią rzeczą, jaka mnie uderzyła w wystąpieniu Władimira Putina jest spójność wizji rozwoju Rosji. Gospodarka narodowa nie jest oderwana od sektora finansowego, ani też, od jakości kadry naukowo-technicznej czy współczesnej nauki. Na każdej tej płaszczyźnie jest zwrócona uwaga, na jakość świadczonych usług, nowoczesne technologie, wysoki stopień innowacyjności. Główne wskaźniki makroekonomiczne Rosji są na przyzwoitym, stabilnym poziomie, a kierunki reorganizacji struktury gospodarczej — korzystne, odradzający się sektor rolno-spożywczy dał więcej przychodów niż sprzedaż rosyjskiej broni.

Także zmiany polityczne, idące w kierunku większej demokratyzacji państwa można określić, jako zadowalające. Rosja, mimo uporczywych sankcji ekonomicznych i politycznych wybrała kierunek, który ją tylko wzmacnia.

Oby tak dalej! Powodzenia Panie Prezydencie!

Rosyjski lider zaczął od słów podziękowania pod adresem obywateli i od ostrożnych przestróg pod adresem „tych, którzy uważają się pod jakimś względem za mądrzejszych”. Oto najciekawsze momenty z orędzia Władimira Putina.

O skandalu dopingowym
„Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Tak zwany skandal dopingowy — jestem tego pewien — pozwoli nam zbudować najskuteczniejszy system walki z tym złem. Kieruję się tym, że narodowy program przeciwdziałania dopingowi będzie gotowy już na początku przyszłego roku”

O naciskach z zagranicy
„Wszyscy doskonale wiedzą, że w ostatnich latach zderzyliśmy się z próbami wywierania na nas presji. W ruch zostało puszczone wszystko, począwszy od mitów o rosyjskiej agresji poprzez propagandę, ingerencję w cudze wybory, a kończąc na szczuciu naszych sportowców, nie wyłączając paraolimpijczyków”.

O prawieniu Rosji morałów
„Kampanie informacyjne na zamówienie, wymyślanie i publikowanie kompromatów, prawienie morałów, wszystko to sprzykrzyło się już wszystkim. Jeśli trzeba będzie, my także zaczniemy innych pouczać. Rozumiemy jednak spoczywającą na nas odpowiedzialność i szczerze chcemy mieć swój udział w rozwiązywaniu problemów rangi światowej i regionalnej. Oczywiście, tam, gdzie to zaangażowanie jest konieczne, potrzebne i na miejscu.

W odróżnieniu od co poniektórych naszych zagranicznych partnerów, którzy widzą w Rosji przeciwnika, my nie szukamy i nigdy nie szukaliśmy wrogów. Nam potrzebni są przyjaciele. Nie pozwolimy sobie na naruszanie i lekceważenie naszych interesów. Chcemy i będziemy samodzielnie decydować o naszym losie, budować teraźniejszość i przyszłość bez cudzych podpowiedzi i nieproszonych porad”.

O zjednoczeniu Rosjan
„Obywatele zjednoczyli się wokół patriotycznych wartości nie dlatego, że są ze wszystkiego zadowoleni, że wszystko ich urządza. Trudności i problemów nie brakuje. Jest natomiast zrozumienie, skąd się one biorą, a przede wszystkim jest przekonanie, że razem je przezwyciężymy. Gotowość do pracy na rzecz Rosji, serdeczna, prawdziwa o nią troska leży u podstaw tego zjednoczenia”.

O tym, co stanowi rosyjską kulturę
„Wszelka niesprawiedliwość i nieprawda wywołuje w naszym narodzie ostrą reakcję. Taka już osobliwość naszej kultury. Społeczeństwo zdecydowanie odrzuca pychę, chamstwo, wyniosłość i egoizm, niezależnie od ich źródła, i coraz bardziej docenia takie przymioty jak odpowiedzialność, wysoki poziom moralny, troska o interes społecznym, gotowość do wysłuchania innych i odnoszenie się z szacunkiem do ich stanowiska”.

O znieważaniu tradycji
„To nie oznacza, że żonglując pięknymi słowami i snując rozważania o wolności, można znieważać uczucia innych ludzi i tradycje narodowe. Jeśli ktoś uważa się za bardziej rozwiniętego, bardziej inteligentnego, uważa się za mądrzejszego pod jakimś względem — jeśli ktoś taki jest — niech odniesie się z szacunkiem do innych ludzi. To takie naturalne… Uważam oczywiście za nieusprawiedliwioną także odwrotną reakcję — agresję, tym bardziej, jeśli przeradza się ona w wandalizm i naruszenie ustawodawstwa. Na takie fakty państwo będzie ostro reagować”.

O walce z korupcją
„Niestety tworzenie szumu wokół tak zwanych głośnych skandalów stało się praktyką w naszym kraju. I nierzadko grzeszą tym sami przedstawiciele śledczych organów porządkowych. Chcę zwrócić na to uwagę i powiedzieć, że walka z korupcją to nie show, że wymaga ona profesjonalizmu, powagi i odpowiedzialności. Tylko wówczas przyniesie ona rezultat, otrzyma szerokie wsparcie społeczeństwa”.

O lekcjach z historii
„Musimy wyciągać lekcje z historii przede wszystkim w celu pojednania, umocnienia społecznej, politycznej i obywatelskiej zgody, którą udało nam się osiągnąć. Nie możemy wciągać do naszego życia codziennego niezgody, złości, obrazy i zatwardziałości, które miały miejsce w przeszłości”.

O narodzie
„Nie zapominajmy, że stanowimy jeden naród. Jesteśmy jednym narodem i mamy jedną Rosję”. O stanie gospodarki „Stabilizacja nie oznacza, iż gospodarka automatycznie zacznie wykazywać stały wzrost. Jeśli nie rozwiążemy fundamentalnych problemów naszej gospodarki, nie wprowadzimy w życie nowych czynników wzrostu, to zerowy wskaźnik utrzyma się przez lata. Co oznacza, że będziemy ciągle musieli się szczypać, oszczędzać”.

http://jeznach.neon24.pl

Komentarzy 31 to “Dobre orędzie Putina”

 1. Adam Ryglowski said

  Czym różni się Państwo (poważne) od republiki (bananowej) ?

  Wystarczy poczytać Podsumowania (orędzia ) Prezydentów / preziów .
  😦

 2. Piskorz said

  re art. Rosja może się pochwalić wzrostem demograficznym (przy wskaźniku dzietności 1,8) i niższą niż w Europie śmiertelnością niemowląt. OD KIEDY ? OD KILKU MIESIĘCY CZY KILKU LAT..?! OTO JEST PYTANIE..

 3. Maverick said

  Aby utrzymać przyrost naturalny wskaźnik dzietności musi minimum być 2.1 lub 2.2. nie biorąc pod uwagę wypadków i innych powodów przedwczesnej śmiertelności. Ciekawe że Polska cierpi na poważny ubytek potencjału ludzkiego z powodu emigracji ale nikt nie zwraca na to uwagi.

  Inne punkty przemówienia są mocne. Ja jednak uważam ze Rosja powinna obnażać zakłamanie zachodu, bajki o broni masowej zagłady w Iraku, wyrzucaniu dzieci z inkubatorów, gdy samo mordują mniej wartościowe narody i wywołują tam rewolucje.

 4. Re: Artykul…\Oredzie W.Putina/
  Ano wlasnie…
  Warto zapamietac raz na zawsze: KAPITAL – to ludzie, ktorzy sa w stanie bez limitu produkowac, wytwarzac, swiadczyc uslugi czy tworzyc (wymyslac, udoskonalac).
  A wiec na pierwszym miejscu jest Bog, Czlowiek (Czlowiek z honorem, ktory nie sprzeniewierzy sie Bogu I tym samym wobec innego Czlowieka) I Ojczyzna. To Czlowiek (ludzie) w oparciu o Slowo Boze jest w stanie stworzyc wlasna Ojczyzne I wlasny Dom. Solidny dom I solidna spolecznosc.

  Ile to razy mnie wysmiewano, kpiono I szydzono, kiedy pisalem, ze kapital to Czlowiek, a nie zadne pieniadze, ani zadne precjozja, ani zadne bogactwa, ktore sa I beda tylko odzwierciedleniem ciezkiej pracy Czlowieka (podobnie jak pieniadze, ktore sa odzwierciedleniem dobr materialnych I niczym wiecej)…

  Kto by pomyslal, ze az sam Prezydent Rosji wypowie publicznie tak fundamentalna prawde o Czlowieku jako najwiekszym KAPITALE…
  ================================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 5. Maciej said

  Ciekawe, ciekawe Panie prezydencie Putin, jako świadomy obywatel RP czytałem raport pani Anny Fotygi – nie dam się Panu nabrać … Ona jako umysł wysoce analityczny rozpracowała jak to Pan walczy z prawdą swoimi instrumentami, to orędzie to z pewnością jedno z nich …

 6. Wlodzimierz said

  I jak zwykle i kiedy mowa o Rosji i jej Prezydencie zaraz sie pojawiaja roznego rodzaju szumowiny, margines spoleczny ktory bedzie sie staral klam zadac prawdzie o tym wielkim czlowieku i jego rownie wielkim kraju …. mordy w kubel, gnoje !

 7. piotr said

  Wszystko ladnie pieknie tylko ze niezadowolenie Rosjan z ich sytuacji ekonomicznej rosnie coraz bardziej.Ostatnio odwiedzil mnie przejazdem stary znajomy Rosjanin z ktorym handlowalem w latach dziewiecdziesiatych kiedy u wladzy byl pijaczyna Jelcyn.Oczywiscie wypytywalem go o sytuacje w Rosji jak sie mu zyje itp idt.On mi odpowiedzial stary robi sie jedna wielka pizdziocha.Drozyzna niemilosierna.Pensje ,emerytury mizerne .Artykuly spozywcze drozsze prawie dwukrotnie jak w Polsce zarobki przecietnych ludzi podobne jak u was.Kiedy spytalem zniedowierzaniem jak to przeciez Putin zrobil to ,to i to.On sie usmiechnal i powiedzial ty jako Polak chyba wiesz co znaczy slowo propaganda?Odpowiedzialem wiem az za dobrze.

 8. Bogush said

  Ad.8 Piotrze, może to jeden z tych, który za Jelcyna kombinował na wszystkie strony i żył dostatnio a teraz za Putina ukróciło mu się i musi żyć uczciwie ??

 9. piotr said

  Ad.8 Nie wiem czy Pan wie ze Jelcyna kto nie kombinowal w Rosji ten za przeproszeniem zdychal na ulicy.Co to tego Rosjanina to stracil prace wlasnie za Jelcyna pracowal jako frezer jego zaklad zostal zrownany z ziemia w ramach tzw.prywatyzacji.Nie wiem czy Pan wie za na poczatku lat dziewiecdziesiatych tysiace Rosjan sprzedawalo tysiace ikon i innych cennych rzeczy na targach w Polsce zeby przezyc.

 10. Zbigniew Jacniacki said

  ad.2 i 3
  Nie wiadomo, czy wskaźnik 1,8 to inicjatywa autora streszczenia, czy rzeczywiście był wymieniony przez Putina.
  Jeżeli przez prezydenta FR, to należy ostrożnie podchodzić do pozostałych informacji. Mogą mieć tyle wspólnego z rzeczywistością, co wzrost demograficzny prze dzietności 1,8, gdy reprodukcja prosta to poziom 2,1-2,2.

  Rosjanie słowiańscy wymierają- Rosjanie muzułmańscy
  i azjatyccy mają więcej niż dwoje dzieci (średnio).

 11. Lam said

  Gdzieś na internecie minęło mi niedawno doniesienie, że bodajże tygodnik Time po raz kolejny człowiekiem roku uzna Putina.

 12. Joannus said

  Ad 7
  Co Pan chcesz udowodnić.
  Oczywiście kiedy w państwie wszyscy nie są w dobrobycie , to znaczy państwo ma złe władze i koniecznie trzeba je obalić, a państwo rozwalić w nadziei ”poprawy”.
  I tak to dzieje się na świecie przy zaprowadzaniu demokracji i poprawy bytu ludności, tylko bieda nie maleje chociaż apetyty wzrosły.
  Najpierw musi być zapewnienie bytu dla państwa i narodu, potem niwelacja biedy na miarę własnych możliwości.
  Kiedy I Rzeczypospolita była u szczytu potęgi, nie była wówczas wolną od rzesz biedoty przymierającej niekiedy głodem.

  Biedę generują, jak pokazuje historia najnowsza, rewolucje interwencje obce i przewroty z konieczną wymianą przywódców.
  Vide Polska, upaina, czy Irak, Libia, Afganistan.

 13. piotr said

  ad.13 Nic nie chce udowadniac napisalem tylko to co dowiedzialem sie od rasowego Rosjanina nie pol zyda nie pol ukrainca.Jedz Pan do Rosji pomieszkaj pan z rok w tedy bedziesz mial pan czarno na bialym jak jest naprawde.

  No właśnie jest wśród nas osoba mieszkająca i pracująca w Rosji – i jeszcze jedna, która pracowała tam przez długi czas.
  Admin

 14. Bronisław said

  Re: 13. Popieram wypowiedź Pana, Panie Joannus oraz gorąco pozdrawiam!

  Króluj Nam Chryste!!!

 15. oczytanygoj said

  Rosyjski Narod w latach 1990 krwawil podobnie ciezko jak narod polski za „solidarnosci” i wizyt papieza Polaka:) .Roznica miedzy Rosja i Polska jest kolosalna!.W tym czasie swiatowa zraczala grzybnia masowo opuszczala ziemie Rosyjska i przeniosla sie do USA i Europy!:)Rezultatem „odgrzybienia”Matuszki Rosji w krutkim czasie Rosja stala sie Potega militarna i ….. potega swiatowa w produkcji wszelkiego rodzaju niezatrutych genetycznie i czystych zboz!!!!. A….. ameryka i Europa po wchlonieciu emigracyjnym miljonow czlonkow swiatowej „grzybni” gnije w ustawicznym strachu i panice przed ciagle sprowadzanymi samolotami czarnych i muzulmanow z Afryki

 16. Adam Ryglowski said

  Ad 12 } i 14} bez ksywek
  ” …Biedę generują, jak pokazuje historia najnowsza, rewolucje interwencje obce i przewroty z konieczną wymianą przywódców.”

  I przykłady LIBII i IRAKU

  JAK wam NIE WSTYD !!!

  Było „króluj nam Chryste”

  ale brakło

  I WRÓĆ NAM R O Z U M
  I . SUMIENIE
  😦

 17. jowram said

 18. Sybirak said

  Jowram, to dobra kropka nad „i” !!!

 19. Yah said

  Niestety, nie idzie to w takim kierunku jakiego byśmy sobie życzyli. Rosja ma być przez kogoś do czegoś wykorzystana i wcale nie chce być ostoją tradycji i Trzecim Rzymem. Proszę zwrócić uwagę na artykuły w Sputniku – tematy coraz bardziej zbaczają w lewo, ale w złym tego słowa znaczeniu.

  Każdy ogląda się za krajem, który przywróciwszy normalność i człowieczeństwo ale ….. chyba na daremno. Na bace spekulacyjnej handu zagranicznego już zarobiono zadłużając cały świat. Czas na coś nowego ….. znacznie większego i gorszego.

 20. Stan said

  Hanba, ze nasza matka ziemia nosi tyle zasranych, cuchnacych smrodem bez zadnych zasad moralnych judaszy,
  pieskow, kundli, hien, wampirow i dinozaurow siejocych nienawiść, kłamstwa, manipulacje, smierc,
  cierpienia niewinnych dzieci, matek i starcow, destabilizujacych zycie milionow ludzi na tej ziemi.

  Daj mi Boze wiare, natchnienie i sile w marzeniu o spokojnym i sprawiedliwym swiecie.

  Pamiętajcie, że jesteśmy Słowianami!

 21. Stan said

  Przepraszam, miało być:

  Pamiętajcie, że jesteśmy Słowianami!

 22. AlexSailor said

  JE Putin robi prawdopodobnie, co może.
  Próbował nawet wprowadzać elementy cywilizacji łacińskiej do Rosji, coś mu się udało, z innych musiał zrezygnować.

  Rosja ma swoje problemy, duże, jak każdy, sprawy dotychczas szły w dobrym kierunku, zaczęło się chrzanić od ukrów na rynku zwanym majdanem.

  Jeśli płace w Rosji są na poziomie polskich, a ceny wyższe dwukrotnie, jak to ktoś wyżej napisał, to i tak jest wielki sukces.
  Chociaż i w to wątpię, chociaż przy działalności obecnych władców Polski, pewnie bez wysiłku Rosja to osiągnie w najdalej kilka lat.

  Nie wiem, czy w Rosji żyje się źle, ale wygląda na to, że raczej tak.
  Tylko, że relacje płac do cen, to nie wszystko.

  Wyżej ktoś napisał, co jest źródłem biedy.
  Nie zupełnie się zgadzam.
  Źródłem biedy jest niesprawiedliwość.
  W Rosji występuje, jak i w Polsce.
  Problemy gospodarcze i problemy z dobrobytem, to nie jest tylko wina władz Rosji, to przede wszystkim spuścizna ZSRR, związanej z tym mentalności, układów, uprzywilejowania, a także rabunku i złodziejstwa mającego apogeum za Jelcyna.
  To także powszechny (podobno) alkoholizm, ale też skutek koniecznego wysiłku obronnego państwa, sankcji, związanych z tym kosztów.

  Jeśli jednak udało się JE Putinowi (administracji) osiągnąć współczynnik dzietności 1,80 z 1,17 w roku 1999, to jest cud.
  Nikt tego podobno jeszcze nie dokonał, a z dzietności 1,80 da się wyjść wyżej.
  Oczywiście kłaniają się tu wyznawcy islamu z ich wysoka dzietnością.
  Niemniej, wydaje się, że wzrost dzietności nie dotyczył ich, tylko Rosjan.

  Przypomnę, że najniższą dzietność w Polsce odnotowano na poziomie 1,28, a oscylowała przez kilka lat na poziomie 1,30-1,34.
  Przykład Rosji daje nadzieję.
  Nie da się jednak dzietności sensownie zwiększyć dopłatami 500+, bo dorośli uciekną, w tym młodzież po szkołach.

 23. Piskorz said

  re 7..”Wyjaśnijcie jak to się stało, że po okrzyknięciu was przeciwnikiem zwalczającym oligarchów, liczba dolarowych miliarderów w Rosji wzrosła wielokrotnie i pod względem tego wskaźnika mamy 1 miejsce w Europie?
  Biorąc jeszcze pod uwagę, że wasz osobisty majątek, według badań renomowanych politologów, przekroczył już 40(!!!) miliardów dolarów. I to na tle ogólnego ubożenia ludności, kiedy ponad połowę Rosjan nie stać na zaspokojenie podstawowych potrzeb.
  TE SŁOWA BYŁY SKIEROWANE DO TEGO „UZDROWICIELA” ROSJI..!! ODPOWIEDZI NIE BYŁO..PS PIOTR /7/POPIERAM..!! POZDRO..A TE VIDEO Z HARMOSZKĄ TO TAKA SOBIE WSTAWKA…DLA NAIWNYCH.!!

 24. Re: 22 AlexSailor…
  Czy Pan I ktos inny zadal sobie proste pytanie???…”Ilu Rosjan wyjezdza za chlebem poza granice Rosji a ilu wyjechalo Polakow poza granice Polski???”…

  I jeszcze jedno: w Rosji Rosjanie zarabiaja RUBLE a nie dolary czy zlotowki, a wiec przeliczanie rubla na zlotowke czy dolara jest w zasadzie glupota.

  Nie tak dawno napisalem, ze w ciagu kilku godzin zarobilem 400 dolarow (zyjac w Kanadzie), to zaraz jakis „idiota” skrupulatnie przeliczyl na zlotowki I poddal ten fakt jako wrecz niewiarygodny. Powtarzam: zyje w kraju takim jakim obowiazuje krajowa waluta, a nie waluta ktora spekulanci na roznych „gieldach” czy „marketach” spekuluja…

  Bardzo dobry argument: wzrost przyrostu obywateli (Rosjan) w Rosji I to powinno byc wykladnikiem, jak nie glownym w takich dysputach pt: „wydaje mi sie” czy „slyszalem…skads tam…”..

  =============================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. Srednia placa w Kanadzie waha sie w granicach 1800-2400 dol na miesiac netto (po odliczeniu podatkow). – jesli ktos pracuje jako pracownik.

  Najnizsza stawka urzedowa to: 11.45 dol na godzine (brutto)
  srednia stawka : od 15 dol. do 22 dol na godzine (brutto)
  Maksymalne stawki na budowach: od 23 dol. do 38 dol na godzine (w zaleznosci od budowy I prowincji). brutto.

  Ceny: w Toronto
  benzyna 1.08 dol. za litr.
  cukier – 2 kg. 2.35 – 2.50 (na promocjach 1.30-1.80)
  maslo: 434 gramy – od 4.30 do 5.50 dol.
  chleb – tostowy – tzw. „harmonia” 300 gram – 2.40 – 2.80
  ziemniaki – 4.53 kg – (10 funtow) 5.29 dol
  ser bialy – 454 gram – 6.49 dol
  smietana – 500 ml – 18% – od 3.49 – 4.29 dol

  Piwo – 500 ml – od 1.80 do 2.69 dol.

  wynajem mieszkania – 3 pokoje – od 1200- do 1700 dol za miesiac – elektrycznosc, woda, gaz I centralne wliczone).
  ubezpieczenie samochodu (w jedna strone) waha sie od 80 do 170 dol na miesiac
  bilet autobusowy (atobusowy, na metro, tramwaj) – 3.50 dol

  P.S.2 czy ktos podal ceny artykulow pierwszej potrzeby wzgledem srednich zarobkow w Rosji???

 25. WI42 said

  #10 ZJ
  „Nie wiadomo, czy wskaźnik 1,8 to inicjatywa autora streszczenia, czy rzeczywiście był wymieniony przez Putina.”
  As of 2015, Russian TFR of 1.777 children per woman[7] is highest in Eastern Europe,
  O tym i wiele więcej w:
  .https://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Russia#Natural_increase_current

 26. WI42 said

  #13 Piotr
  Ceny w Rosji i Polsce:
  .http://www.cenynaswiecie.pl/porownanie-cen-w-rosji-i-w-polsce,169,250/
  Suma cen w wykazie: Rosja 260-Polska 216
  „Koszyk podstawowych produktów spożywczych w Rosji jest droższy o 20,42% od koszyka w Polsce.”

 27. NICK said

  Jeśli mogę to zwróciłem uwagę na wpisy Pp. Yah’a i Jaska z Toronto.
  Dzięki.

 28. Re: Wi42…
  A nie wpadlo Panu(I) do glowy, aby zapodac relacje zarobkow (srednich) w Rosji do cen podstawowych artykulow (I zycia) do zarobkow w Polsce wzgledem cen tychze artykulow (zycia)????…

  Przeliczanie waluty jednej na druga (ceny walut na gieldzie) I przeliczac je tylko w formie porownania w zasadzie do niczego nie doprowadza, a jedynie do medialnego balaganu.

  To tak porownywac Japonie – zycie w Japonii do Kanady – zycia w Kanadzie nie uwzgledniajac srednich zarobkow w obu walutach, ktore w zasadzie nic nie maja wspolnego…a jedynie spekulacyjny „przelicznik”…

  ==================================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. Ile w Rosji kosztuje 1 kg chleba wzgledem zarobkow – jaki jest procentowy wydatek na chleb?
  Dotyczy to wszystkiego co jest niezbedne do normalnego zycia w danym kraju.

 29. banaco said

  W dzisiejszym świecie pokrzepiającym byłoby państwo i jego przywódca (przywódcy) stanowiące zalążek / fundament uzdrawiającej wielobiegunowości…
  Ale sytuacja Rosji, a szczególnie osoba W.W.Putina często przedstawiana jest jednak w przygnębiająco niekorzystnym świetle – jest tego wiele, a przytoczony niżej link jest jedynie przykładem tych ocen. Jeśli zatem wśród tutejszych bywalców są osoby dobrze zorientowane w rzeczywistej sytuacji rosyjskiej, mam nadzieję, że przekonująco zdementują tę i podobne wieści…

  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/list-otwarty-rosyjskiego-nacjonalisty-putina-2016-11

  Bardzo podejrzani są ci rosyjscy „nacjoaliści”. Radzę gonić ich kijem, jak psa.
  Admin

 30. osoba prywatna said

  Moskwa – jak tam jest naprawdę?

 31. banaco said

  Nie jest istotne, kto mówi – ale, co mówi… (ważna jest informacja- nie osoba posłańca). Miałem na mysli rzetelną kontrargumentację dla dość jasnych i precyzyjnych zarzutów – nie jakieś pustosłowia o psie i kiju…

Sorry, the comment form is closed at this time.