Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Gdzie przepadają nasze pieniądze czyli czarna dziura Ukrainy

Posted by Marucha w dniu 2016-12-02 (Piątek)

Rozmowa korespondenta z politologiem i publicystą Konradem Rękasem.

W Brukseli odbył się szczyt Unia Europejska-Ukraina. Z oficjalnych komunikatów trudno jest wyciągnąć wnioski, jaki przebieg miał ten szczyt. Same protokolarne sformułowania. Ale wiemy, że Unia już od kilku lat wspiera Ukrainę gospodarczo i nie tylko miliardami euro, ale i doradztwem jak ma wyglądać dobrze zorganizowana gospodarka rynkowa. Więc jak wygląda ta gospodarka rynkowa na Ukrainie?

– Obawiam się, że w tej chwili nie możemy mówić na Ukrainie ani o przypadku gospodarki rynkowej, ani o przypadku gospodarki w ogóle, a za chwilę nie będziemy mogli też mówić o Ukrainie. Myślę, że ta wstrzemięźliwość związana z komentarzami po kolejnym szczycie państw zachodnich z udziałem Ukrainy wynika z faktu, że nikt nie ma najmniejszego nawet pomysłu, co zrobić z tym permanentnym kryzysem, wciąż nękającym to państwo.

Charakterystyczna jest tu wypowiedź marudera Europy, ale jednak wiernego wykonawcy rozkazów Waszyngtonu, ministra Waszczykowskiego, który już przebąkuje o całkowitym fiasku dotychczasowych formatów i wzywa Amerykę do większego zaangażowania na Ukrainie. Niestety, dowodzi to tylko zagubienia Warszawy co do zmian, które zachodzą w polityce amerykańskiej. Pokazuje nam też bardzo wyraźnie, jak głęboki jest kryzys nastawienia dyplomacji europejskiej, w tym także polskiej, ale również amerykańskiej do sytuacji na Ukrainie.

Kryzys ekonomiczny, z którym mamy do czynienia jest tylko jednym z elementów rozpadu i upadku państwa. W ciągu ostatnich dwóch lat była mowa o tym, że Ukraina coraz bardziej stacza się w kierunku nie tylko suwerennych quasi-republik oligarchicznych, ale także jest w stanie bardzo głębokiego kryzysu społeczno-ekonomicznego. Związany on jest z upadkiem poziomu życia, radykalnym wzrostem kosztów utrzymania zwykłych ludzi i pogłębiającym się rozgrabianiem gospodarki narodowej zarówno przez oligarchów, jak też przez koncerny międzynarodowe już teraz dzierżawiące setki tysięcy hektarów ukraińskiej ziemi i szykujące się do przejęcia tego kraju, w zasadzie na własność, jako już nie quasi, lecz w pełni kolonię.

Nie możemy mówić o gospodarce rynkowej na Ukrainie, nie możemy mówić nawet o dobrze funkcjonującej jakiejkolwiek gospodarce, nawet o funkcjonującym państwie. To jest europejska czarna dziura, gdzie znikają miliardy euro. Partnerzy z Unii Europejskiej czy ze Stanów Zjednoczonych bez wątpienia nie potrzebują silnej gospodarczo Ukrainy, nie potrzebują ukraińskiej konkurencji na rynku europejskim. Na przykład Polska boi się konkurencji ukraińskiej i słusznie się boi, bowiem napływ zbóż, rzepaku i innej produkcji rolnej z Ukrainy może być dla polskiego rolnictwa bardzo niebezpieczny. Dla reszty UE Ukraina to przede wszystkim teren eksploatacji, wyzysku.

Niestety nie ma dobrej wiadomości dla Ukraińców. Może być tylko gorzej i tylko trudniej.

Bruksela obiecała Poroszence, że może pomóc Ukrainie w negocjacjach z Gazpromem. Ale przecież to Komisja Europejska dała zgodę na wykorzystanie przez ten nielubiany Gazprom gazociągu Opal? Jak to pogodzić?

– Jest to jedna z wielu kolejnych obietnic bez pokrycia, które rzuca się Ukrainie wiedząc, że jest to do wykorzystania propagandowego przez władze w Kijowie. Nie mówimy tu zatem o jakichś realnych elementach polityki energetycznej. Unia Europejska znakomicie wie, że nie tylko jest uzależniona w dalszym ciągu od nośników energii sprowadzanych przez Gazprom z Rosji. Unia dobrze na tym zarabia.

Interes gazowy jest obopólnie korzystny i dla UE i dla Rosji. To jest coś, co ciężko jest zrozumieć władzom w Warszawie, nie mówiąc już o władzach w Kijowie, które do tej pory systematycznie żyją po prostu z okradania Gazpromu, czy innych partnerów wschodnich. UE oczywiście nie jest w stanie samodzielnie nikomu pomóc, czy coś wynegocjować.

Zresztą, nie tylko dlatego, że sama robi interesy z Gazpromem, ale dlatego, że polityka energetyczna w dalszym ciągu nie jest elementem wspólnej polityki – na szczęście nie jest. Jest ona elementem polityk narodowych państw członkowskich. W związku z tym Unia nie dysponuje instrumentami wpływu.

Poroszenko chce rzucać kolejne sukcesy rzekomo odnoszone na forum europejskim, w ogóle zachodnim, aby wykorzystać je w grze propagandowej wewnątrz kraju. Natomiast wszystko to są hasła bez pokrycia i nie będą się przekładały na warunki życia. Jeśli Ukraina nie będzie płacić Rosji za gaz i to cen rynkowych, bo takie ceny będą żądane od Kijowa w obecnej sytuacji politycznej, to będzie tam nie tylko ciemno, ale i zimno.

Zobaczymy, czy to nie zakończy się wreszcie tym długo zapowiadanym majdanem. Majdanem, o którym Ukraińcy dużo coraz częściej i głośniej mówią. Jedyne, co ich powstrzymuje, żeby przy kolejnej rocznicy nie wyjść na ulice to to, że mówią: „No, dobrze. Czy ktoś inny byłby lepszy? Była jedna banda, druga banda, teraz byłaby trzecia. Jaka różnica?”. Pojawia się coraz większe zmęczenie, zniechęcenie i niepokój co do tego, jak dalej sytuacja ekonomiczno-społeczna będzie wpływała na sytuację polityczną na Ukrainie.

Dużo hałasu było o zniesieniu przez Unię wiz dla Ukraińców.

Minęły już ponad dwa lata od euromajdanu, a żadna z obietnic, które Zachód składał Ukrainie, czy właściwie zwykłym Ukraińcom, dotyczące poprawy warunków życia, zniesienia wiz, ułatwień w staraniu o pracę, nie zostały jeszcze do tej pory spełnione. Ukraina będzie trzymana w przedpokoju europejskim do czasu, kiedy europejskie koncerny nie wyeksploatują i nie wyssą tego państwa całkowicie. Można się spodziewać, że eksport ukraińskiej siły roboczej na Zachód będzie ostatecznie zrealizowany, bo po nieudanych eksperymentach z migrantami z innych państw, być może przyjdzie pora na Ukraińców.

Na razie Zachód nie chce otwierać swoich granic, bo jak to widać było na przykładzie wydarzeń we Francji, pośrednim tego skutkiem jest też Brexit, społeczeństwa zachodnie buntują się przed otwarciem granic. Buntują się przed kolejnymi rzeszami przybyszów, zwłaszcza niedostosowanych lub odmiennych kulturowo.

Nie zapominajmy, że jednak między Wschodnią a Zachodnią Europą istnieje taka bariera kulturowa. Na tym etapie nie chcą ryzykować kolejnej fali niezadowolenia, kolejnych Brexitów, Trumpów, Le Penów i innych w kontekście wyborów, które czekają nas w Austrii, referendum we Włoszech i zapewne kolejnych wyborów, fali, która płynie przez Holandię, Szwecję i inne państwa.

Ukraińcy muszą czekać na swoją kolej. Obiecano im złote góry, szybką ścieżkę do Europy, obiecano ułatwienia i łatwe życie, a tymczasem dostali tylko ciemność, zimno, wojnę i złodziei u władzy.

Bogusław Jeznach
http://dziennik-polityczny.com

Komentarze 22 do “Gdzie przepadają nasze pieniądze czyli czarna dziura Ukrainy”

 1. Moher49 said

  Żadna nowość, tak samo wydutkana została Polska.

 2. […] via Gdzie przepadają nasze pieniądze czyli czarna dziura Ukrainy — Dziennik gajowego Maruchy […]

 3. Marian said

  Pisuarczycy bełkotali coś o przyłączeniu UPAdliny do Polski, o budowaniu ‚międzymorza”, a tu dzieje się odwrotnie – UPAdlińska „czarna dziura” coraz bardziej zasysa Polskę.

 4. revers said

  Jak to gdzie? czesc pieniedzy idzie na wojne, wlasnie odbyly sie kolo Krymu cwiczenia rakietowo-desantowe
  .https://www.youtube.com/watch?v=Z2u1-6KwV48
  a wieksza czesc do prywatnego karmana, tylko jaceniuk wykupil czesc Florydy z nieruchomosciam, a jest jeszcze tyle starych rodzin do obdzielenia pieneidzmi z uni, z polski.

  Sam Antek chce obok helikopterow , budowac wspolne rakiety z ukraincami, co oznacza zagospodarowac kupe pieniedzy bez
  sprawdzonych rakiet, co ostatnio wyrazil w umowie wojskowej z ukraina. Duda tez przebywajacemu w Warszawie Poroszence przyzekl dozgodna pomoc i milosc do ukrainy, czyli dalszeze 400 miliony bez zwrotu.

 5. Taki Tam said

  http://cdn.tradingeconomics.com/charts/ukraine-industrial-production.png?s=ukraineip&v=201611282034r&d1=20060101&d2=20161231

 6. Taki Tam said

  http://www.tradingeconomics.com/ukraine/industrial-production/forecast
  Industrial Production (annual variation in %) 8.0 -0.5 -4.3 -10.1 -13.0

 7. Adeodatus said

  Mili Moi.
  ad3. Z panem Marianem nie będę dyskutował, bo to rozwścieczony frustrat, znaczy się, rodzaj leminga.

  ad4. Panie Rewers, gro funduszy przejmą jewrejscy funkcjonariusze i to bezsprzecznie, część dla „starych rodzin”, jak pan rzekłeś zresztą, ale jakaś tam suma przeznaczona zostanie na drogi blisko granicy, na zawiązanie jakiejś współpracy (oby i nasi postronni coś na tym zyskali, a choćby firmy transportowe z Polski, a może księgowy jaki przyzwoity, czy urzędnik co to ma dzieci sporo i po Bożemu wychowuje), cóż jaki sojusznik takie wymagania. Nie oszukujmy się, taka nam rola wyznaczona została. Co dalej będzie, poza wróżkami i sanchedrynem, nikt jeszce nie wie. Trump nastaje, więc różnie być może (ciekawostką jest wzmożona aktywność „kitajców” w naszym regionie, to się prorosyjskim nie spodoba specjalnie, ale ja widzę w tym jaskółeczkę 🙂 ). A pozatym to, ani Antek, ani nasz Prezio obecny, jeszcze zapewne „nie wiedzą co myślą” (cytując „klasyka”), bo i skąd? A my maluczcy, szykujmy się do świąt Bożego Narodzenia, a o pieniążki z podatków nie troskajmy się zbytnio, bo i zapłacone, więc już nie nasze, to i kontroli najmniejszej nad nimi mamy, wszak to naród wy{b,s}rany (pan sobie literkę wybierz) zadecyduje, jak je wydać. A zgryzot i bez takich zmartwień nam nie braknie, pod koniec, a i w nowym roku.
  Pozdrawiam.

 8. revers said

  re7

  jakiej wspolpracy? kontrabandy chyba, w miejscowoscich podkarpackich, 100 metrow od posterunkow policji dobrze sprzedaje sie alkohol z Ukrainy, czesto skarzony lub metylowy, papierpsy, a na granicy strzelaniny

  http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/przemysl/a/strzelanina-na-ukrainie-przy-granicy-z-medyka-na-podkarpaciu,11530838/

  zamiast jedwabnego szlaku szykuje sie tez afganski szlak z ciezkimi narkotykami i to bedzie cymes.

 9. Boryna said

  Duda ujawnił, Polacy już walczą na Ukrainie. Ten „Katolik” funduje nam krwawą gehenne, może większą niż w czasie II wojny światowej.Ale Polacy wybrali przyszłość.

 10. watazka said

  7
  Adeodatus
  A skad Adeodatus ma takie dokladne informacje o tych pieniadzach?
  Pytal sie pana Kowala, Komorowskiego, czy Kukiza?

 11. Marian said

  Ad. 7.

  Panie Adeodatus, a co wam przeszkadzają „kitajce”? POLIN nie pozwalają budować?

  Ciekawie mnie jeszcze, czy jak już będziecie mieli to swoje wymarzone międzymorskie POLIN, to wtedy zostaniecie przy katolicyźmie czy też powrócicie dla przykładu do sabateizmu?

  Pan się nie obraża, Pan powie swoim miłym sąsiadom.

 12. Joannus said

  Dzisiaj delegacja Sejmu oddaje hołd bandytom i mordercom ”bohaterom” bratobójczej walki w Donbasie.
  Tak trzymać towarzysze to lemingi z rakiem prometeizmu ponownie zagłosują na was.

  Dawni żule obalacze komuny inaczej grzebania Polski, nagminnie nadużywali symboli religijnych,. Drugi rzut czyni to samo lecz sprytniej, dokładając fasadowy fałszywy patriotyzm ze strzępami wyselekcjonowanych, zakłamanych, a nośnych wątków historycznych.

 13. ENKI said

  Wstrząs w Kijowie! Deputowany Ukrainy przekazał CIA nagrania kompromitujące Poroszenkę! /VIDEO/

  Przekupstwo deputowanych, siłowe przejmowanie prywatnych firm, ściąganie haraczy i korupcyjne negocjacje z biznesmenami – dowody przestępczej działalności ukraińskiego prezydenta przekazał służbom USA zbiegły do Londynu ukraiński deputowany Aleksandr Oniszczenko.
  O skandalu na samym szczycie ukraińskiej władzy donoszą ukraińskie media.
  Sam deputowany przyznaje, że przez dwa lata bezpośrednio uczestniczył w przestępczym procederze. „Przez ostatnie dwa pracowałem dla Poroszenki i wypełniałem wszystkie jego polecenia. Nie neguję, że też jestem zamieszany w jego sprawy korupcyjne” – dodaje Oniszczenko.
  Mówi, że wielokrotnie wysyłał materiały dowodzące przestępczej działalności Poroszenki do ukraińskiego Biura Antykorupcyjnego, ale ono w żaden sposób nie reagowało.
  Dlatego postanowił przekazać wszystko Amerykanom i „niech z tym robią, co uważają za słuszne”.
  1 grudnia 2016
  http://reporters.pl/3922/wstrzas-w-kijowie-deputowany-ukrainy-przekazal-cia-nagrania-kompromitujace-poroszenke/
  Mój komentarz: No i z całym tym smrodem korupcji przybył Poroszenko do Dudy.
  Jak gdyby nigdy nic… Jakby „swój po swoje do swego”!
  Życzę im, Poroszence i Dudzie, by ta ich więź i zobowiązania trwały wiecznie, W PAMIĘCI OBU NARODÓW .

 14. oczytanygoj said

  Na razie Zachód nie chce otwierać swoich granic, bo jak to widać było na przykładzie wydarzeń we Francji, pośrednim tego skutkiem jest też Brexit, społeczeństwa zachodnie buntują się przed otwarciem granic. Buntują się przed kolejnymi rzeszami przybyszów, zwłaszcza niedostosowanych lub odmiennych kulturowo.!!! panie Jeznach ! bzdury pan pisze o przyczynie sprowadzania czarnych muzulmanow do serca bialej europy!! Ci afrykanscy tak zwani uchodzcy pochodza w wiekszosci z krajow gdzie nie nie odbywa sie „prywatyzacja”:) (wojna) a …..jedynym celem tego zamasowanego zalewu ludzkiego jest …..ukrecenie laba antysemityzmu u bialych narodow europejkich:):)

 15. […] z:  https://marucha.wordpress.com/2016/12/02/gdzie-przepadaja-nasze-pieniadze-czyli-czarna-dziura-ukrain… […]

 16. watazka said

  13
  Enki
  Jak na razie to prasa zachodnia juz oskarzyla… Putina o kolejna intryge przeciwko uciemiezonej, biednej Ukrainie i „demokratycznie’ wybranym wladzom tego nieszczesnego panstwa.
  A moze czas, zeby tak jak w Syrii, USA zaczelo zbroic i finansowac opozycje?

 17. Re: Artykul…

  Jak to mozliwe, aby zadluzony kraj jakim jest m.in., Polska na sume ok. 3 bilionow zlotych byla w stanie pozyczyc (pomoc finansowo) Ukrainie jakakolwiek sume pieniezna???..

  Ktos tutaj kogos robi w „bambuko”, albo wszyscy patrza na to, jak lichwiarska finansjera „wytrzepuje” kase z…powietrza…I wierza ze to normalne…

  ========================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 18. Marucha said

  Re 17:
  Panie Jaśku, a jak to jest możliwe, że Polska stawia wyżej interesy Ukrainy, niż swoje własne? I do tego jeszcze w sytuacji, gdy Ukraina ma wobec Polski pretensje terytorialne?

  Chyba nie było w historii świata przypadku, by jakieś państwo wspierało politycznie i gospodarczo inne, wrogie mu państwo…

  Polska stanowi tu precedens. Co świadczy o tym, iż jako państwo faktycznie już nie istnieje.

 19. Peryskop said

  A czy tak trudno dostrzec podobieństwo sytuacji do wielo-pokoleniowej tresury drugo-policzkowej ?

 20. Boydar said

  „… Chyba nie było w historii świata przypadku, by jakieś państwo wspierało politycznie i gospodarczo inne, wrogie mu państwo…”

  I dalej nie ma, Panie Gajowy. To wszystko to jest przedstawienie; bez względu na to, czy aktorzy mają świadomość udziału czy zupełnie nie. Tu gra idzie o zbyt wielką stawkę, aby przejmować się szczegółami scenografii. W ostatecznym rozrachunku, o wyniku rozgrywki zdecydują technika i masowość przekonań tłumu; trudno ocenić w jakiej proporcji. Aby opanować to ostatnie, inkryminowane przedstawienie jest absolutnie niezbędne. Podejrzewam, że Pan to wie znacznie lepiej ode mnie.

 21. NICK said

  Drugie dna.
  Trzecie.
  N-te.

  Fajny ten teatrzyk… .
  Tak czy owak.
  Kołtuńsko-tragifarsokomiczny.

 22. Re: 18 Marucha.
  Panie Gajowy, to zydowski „rzond” w Polsce stawia wyzej interesy zydowskiego „rzondu” na Ukrainie, co jest w zupelnosci zrozumiale, ze zydzi dbaja o swoje interesy, a my Polacy mamy w d…pie co I kiedy Rosja nam zaproponowala zwrot utraconych ziem na Wschodzie (gorbaczow I niedawno W.Putin zdajacy sobie w pelni sprawe z zydowskiej dominacji w RP)…

  Osobiscie, przystalbym na warunki Rosjan tracac 20% ziem Zachodnich a zyskujac 65% ziem Wschodnich do ktorych jak I Rosjanie, jak I Ukraincy nie roszcili by sobie wielkich pretensji (majac na uwadze ilosc Ukraincow pracujacych na terenie RP).

  I jescze jedna wazna sprawa: Watykanski „dziendoberek” publicznie „chlapnal” w mikrofon, ze nadchodzace Swieta Bozego Narodzenia moga byc ostatnimi…(…) na co sie niestety zapowiada w rozwijajacej sie sytuacji w Syrii… (koncentracja wojsk Rosyjskich I paniczne przygotowania wojsk NATO)…

  Generalnie, o Wschodnie Ziemie nie musimy sie az tak zbytnio obawiac o ich zwrot (przejecie), gdyz Rosja jest tego faktu gwarantem, ale musimy zaczac obawiac sie poczynan obecnego zydo-establiszmentu przeciwko interesom Rosji, co moze skonczyc sie dla nas tragicznie.

  Milego dnia Panie Gajowy.
  ===========================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: