Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Postać Wałęsy zniknie z podręczników szkolnych

Posted by Marucha w dniu 2016-12-02 (piątek)

Historia “Solidarności” bez Wałęsy to nowy pomysł Ministerstwa Edukacji na naukę w szkole podstawowej. Anna Zalewska tym razem naprawdę przesadziła.

W nowej podstawie programowej dla szkoły podstawowej rozpisano historię Polski w 18 punktach. Przy każdym z nich zaznaczono kluczowe dla opisywanego wydarzenia postaci. Przy “Solidarności” zabrakło nazwiska Lecha Wałęsy.

Według nowej wersji historii lansowanej przez obecną władzę najwyraźniej zasługi Wałęsy dla procesu zmian ustrojowych w 1989 roku nie są godne odnotowania. Nazwisko byłego prezydenta nie pojawia się także w rozdziale “Postacie i wydarzenia o doniosłym znaczeniu dla kształtowania polskiej tożsamości kulturowej”, opracowanym dla czwartej klasy.

Wśród 20 kluczowych postaci historycznych wymienieni zostali (według kolejności alfabetycznej): Dobrawa, Jadwiga, Władysław Jagiełło, Jan Paweł II, Mikołaj Kopernik, Augustyn Kordecki, Eugeniusz Kwiatkowski, Witold Pilecki, Maria Skłodowska-Curie, Romuald Traugutt, Józef Wybicki. „Solidarność” została potraktowana zbiorowo — PiS robi wszystko, aby wymienienia nazwiska Wałęsy unikać jak ognia.

Nowa podstawa programowa, opublikowana a stronach MEN 30 listopada, obowiązywać ma już od września przyszłego roku — i docelowo obejmie klasy IV-VIII. O Wałęsie nie dowie się, idąc nowym programem, żaden z roczników.

Do 9 grudnia Anna Zalewska dała czas na zebranie uwag w ramach “prekonsultacji”. Pierwszą z nich — właśnie dotyczącą tajemniczego zniknięcia Wałęsy — przesłali już dziennikarze portalu Oko.press, który bezlitośnie punktuje wpadki rządzących. Według nowej podstawy “pierwszym celem wychowawczym i rozwojowym nauki historii jest poznanie ważnych wydarzeń z dziejów narodu polskiego, zwłaszcza przez dokonania wybitnych postaci historycznych”.

Mimo że dla całego świata to Wałęsa uznawany jest za przywódcę “Solidarności”, najwyraźniej jednak polskim uczniom nie będzie dane się tego dowiedzieć.

https://pl.sputniknews.com/

Powinno nas g…o obchodzić, że „cały szwiat”  uznaje Wałęsę za przywódcę „Solidarności”.
Ale z drugiej strony usuwanie jego postaci z książek do historii to dziecinada. Zamiast tego trzeba krótko wyjaśnić, kim był naprawdę.
Admin

Komentarzy 35 to “Postać Wałęsy zniknie z podręczników szkolnych”

 1. Wlodzimierz said

  Nic podobnego ! Z calym szacunkiem dla Anny Zalewskiej jesli zdecydowala usunac z podrecznikow Bolka bo, jesli nie to byla by to gloryfikacja zdrajcy !

 2. czytelnik said

  Nie ma się czym przejmować. Jak już sam zdążył wyjaśnić założy solidarność kolejną i tam będzie jak sam komunizm obalił.

 3. Joannus said

  Co za strata szkolniaków. Biało li czarna plama to będzie. Aj waj co to się wyrabia.

 4. Boydar said

  Jeszcze chwila i dowiemy się, że Rewolucję Październikową zrobiła załoga Aurory a Berman, Brystygier czy Bucholtz to po prostu nazwiska na literę be. Beeeeeeeeee …

 5. Bogaty Miś said

  „Ale z drugiej strony usuwanie jego postaci z książek do historii to dziecinada. Zamiast tego trzeba krótko wyjaśnić, kim był naprawdę.”
  Admin

  Share this: sedno sprawy! historia est magistra vitae. A więc trzeba wszystkich obywateli tak edukować od szkoły podstawowej, aby wiedzieli kim był LW i kim był Jewno Fiszelewicz Azef. Wszyscy Polacy powinni posiąść wiedzę, że policja podstawia agentów do ruchów społecznych i partii politycznych. Im wyższe wykształcenie, tym lepsza powinna być wiedza w tym temacie i zdolność do obrony przed manipulacją.
  Na marginesie tej sprawy, warto sobie uświadomić, że skoro Kiszczak nazywał w swych prywatnych wypowiedziach Wałęsę „żulikiem”, to jest to jeden z dowodów na to, że Kiszczak wywodził się z NKWD. W czasie przesłuchań akowców i nsztowców epitet ty „żuliku” miał oddziaływać najbardziej poniżająco. W PRL- u w latach 60-tych było w użyciu słowo „żul”, ale nie „żulik”, jako synonim chuligana.
  Kiedyś czytałem wspomnienie jakiegoś więznia z lat stalinowskich, które ukazało się w latach 90-ch, w którym autor twierdził, że Kiszczak, gdy był młodym funkcjonariuszem bezpieki, wywiózł do lasu kilku więzniów i osobiście ich zastrzelił. Tak zachowywali się najgorsi NKWD-ziści. Dlatego może tak łatwo dogadał się przy okrągłym stole ze stalinowskimi mętami.
  Co nie zmienia faktu, że LW zasłużył na miano „żulik”.

 6. Boydar said

  Niestety, Panie Gajowy; jak wszyscy to babcia też. Nie da się wyjaśnić roli Bolka nie potrącając naszej. Co najmniej dziesięciu milionów naiwnych baranów. A tego to już Naród chyba nie łyknie.

 7. Adam Ryglowski said

  Ad 6) P.Boydar .
  DZIECI TRZEBA UCZYĆ !!!
  A potem – NIECH ZAPYTAJĄ DZIADKÓW , PRADZIADKÓW – J AK TO B YŁO
  z tymi STU MILIONAMI DLA KAŻDEGO .
  Rewolucję bolszewicką w 1917 r. nie wygrał lenlin z paroma setkami „lewaków ” – i furą złota – ale hasełko : WSZYSTKIE KOBIETY /DAMY /DZIEWCZYNY S Ą .W S P Ó L N E .

  Władza – aktualna , a następnie „opozycja” – od zawsze szukają klucza/ wytrychu , żeby pospólstwo ( normalny człowiek myśli , analizuje ,a potem ma SWOJE wnioski ) postąpiło tak , jak „intelektualny poganiacz ” pokazuje .

  Trzeba to , i nie tylko to łykać , ale jeszcze więcej –
  – JAK TO SIĘ STAŁO , ŻE Z PAŃSTWA , KTÓRE BYŁO W DWUDZIESTCE ( optymiści mawiają , że w dziesiątce) – ZOSTAŁO COŚ , CO JEST KOLONIĄ .
  ….
  (vide -> Kuba za czasów Batisty , – przed najazdem nacjonalisty F.Castro )

 8. NICK said

  Admin.
  Dzieckiem jestem. Jak każdy.

  Epizod Lejby?

  (…)

 9. VA said

  Trzeba wyjaśnić uczniom nie tylko kim był naprawdę Bolek Walesa, ale Kaczynscy, Tusk, Hall i cala reszta z Gdanska ktora byla i jest na pasku zydomasonerii.

 10. Marucha said

  Re 9:
  Niestety, wydaje mi się, że prawdziwa historia Polski na zawsze pozostanie domeną niewielkiej mniejszości zwanej ‚teoretykami spisków”. Minęło już tyle lat, a Polacy wciąż tkwią w kulcie Kościuszki, Powstania Listopadowego, Piłsudskiego… i nic nie wskazuje, by cokolwiek miało się zmienić.

 11. Wełna said

  Panie Adamie, hasełko jest nieważne, ważne kto je głosi. Chyba nie jest Pan taki głupi – tylko po co Pan wypisuje tutaj farmazony.

 12. Adam Ryglowski said

  Ad 11 ) P. Wełna – HASEŁKO JEST NIEWAŻNE ???
  A farmazonami było : sto milionów dla każdego ?
  – wszystkie „baby” są wspólne ?
  ……….
  Nie mogę się oceniać w kategoriach geniusz / głupi , ale ….
  ILE M I L I O N Ó W głuptaków poleciało na te sto milionów (?)…
  (smutna satysfakcja , że NIGDY NIE GŁOSOWAŁEM na styropianów , bo to dla mnie była BANDA gorsza , od gierkowskich czerwonych )
  ….
  a opowieści dziwne w treści … ” … ważne kto je głosi .” – sugeruję wsadzić sobie w buty .

  nie tylko te z plemienia przebranego mają patent na głoszenie prawd i pomysłów na raj na ziemii .

 13. Wełna said

  To obieca Pan po 350 mln. może porwie Pan tłumy – zamiast pieprzyć o butach.

 14. wanderer said

  Cos mi sie zdaje ze walese chca zamiesc pod dywan bo sprawa sie rypla i ludziska zaczynaja pojmowac kim on byl. I calkowicie bez znaczenia kto to chce zrobic czy Pis czy Po, czy Ufoludki bo to jedna i ta sama, wciaz ta sama hydra tylko z roznymi lbami.
  Wiec chca go przemilczec, a byc moze w przyszlosci zapomniec zeby w przyszlosci zapytac o co ten gewalt, przeciez wszyscy wiedza ze to byl bolek z lodki, a teraz – a teraz to jest pieknie, ladnie, a teraz nie mamy z tym nic wspolnego
  I ludziska znow beda przez dziesieciolecia roztrzasac bolka i znow cala para zostanie ukierunkowana w gwizdek a hydra bedzie stala z boku nietknieta.
  Bolek zostanie zlozony na pozarcie.

 15. Lovshak Russkij Agient said

  I tera biedny chłopak na posyłki starszych i mądrzejszych zostanie zastąpiony starszymi i mądrzejszymi braćmi z tak zwanego kierownictwa KOR, widzę ciula Maciorewicza na bohateratej żydobolszewickiej hucpy, pośród takich marxistów jak Geremek Mazowiecki itp itd

 16. Casey said

  Nie wiem czy w naszej historii była druga kanalia, którą można by porównać do Wałęsy. Jest niewyobrażalne jak taki debil mógł zrobić Polsce tyle złego! Gdyby go wieszali ja bym pierwszy wykopał mu stołek z pod nóg!

 17. Siggi said

  Mu się należy Oskar za odegranie tragi-komedii.Miliony dało się nabrać ,podobnie jak na tego pierwszego Mieszałka Polski z marca 1920r JP-1 i na tego drugiego JP-2 z Vatikanu.I nie idzie ludzi z tego wykurować-tragedia!

 18. zagubiony czytelnik said

  Oskara to już mu dali. Na razie zdeponowany w Brukseli.

 19. Centuria said

  Ponoc w poprzednim systemie tez go nie bylo.

  http://niezlomni.com/pis-usuwa-walese-podrecznikow-gazeta-mowi-wyborcza-mowi/

 20. Centuria said

  Tu jest nieco wiecej i lepiej wyjasnione. Walesa jest zly, bo uwaza, ze on byl jedyny w Solidarnosci i teraz bedzie musial zakladac druga :-)))))

  http://telewizjarepublika.pl/burza-w-szklance-wody-w-sprawie-walesy-byly-prezydent-chce-zakladac-nowa-solidarnosc,41451.html

 21. Ona said

  Od kiedy w „Teatrze Lalek” na afiszu jako główny aktor przedstawiona jest marionetka?

 22. Siekiera_Motyka said

  „Mój ojciec jest naprawdę niesamowitym politykiem i on też przewiduje, widzi pewne rzeczy, których zwykły człowiek nie jest w stanie dostrzec”

  .http://niezlomni.com/nadprzyrodzone-umiejetnosci-walesy-syn-bylego-prezydenta-zdradza-tajemnicze-zdolnosci-ojca/

  🙂

 23. watazka said

  Slusznie. Bolkowi nie chodzilo o zmiany ustrojowe, tylko o obalenie komunizmu.
  Zmiany ustrojowe zaczely sie w 1980 roku a byly zaplanowane juz w 1976.
  A w koncu Walesa siedzial w palacu nie za darmo i nie po to, zeby mu teraz odmawiac zdrady stanu i zamachu na Polske demokratyczna.

  Naturalnie, ze Walesie dzieje sie krzywda. Zabrali mu ochroniarzy na goscinnych wystepach w zamorskich krajach i teraz nie chca go uczcic w podrecznikach,. Widac zaczynamy sie wstydzic wspolczesnej historii. Lepiej pozno niz jeszcze pozniej.
  Ciekawe czy Bolek ma oprocz renty prezydenckiej jeszcze te rente z PRL-u?.

 24. janetatanka said

  Jest jeszcze jedna, gorsza interpretacja tego posuniecia. Zepchniecie Walesy do podziemia ma sluzyc jego i CALEJ formacji przyszlemu „zmartwychwstaniu”. Typowy zydowiecki trik. Ciekawe kto szepcze do ucha pani minister.

 25. Zerohero said

  „Ale z drugiej strony usuwanie jego postaci z książek do historii to dziecinada. Zamiast tego trzeba krótko wyjaśnić, kim był naprawdę.”

  Solidaruchy są jak najdalej od wyjąśniania prawdy. Bolek to wierzchołek góry lodowej. Lepiej skupić się na indoktrynowaniu dzieci „obaleniem komunizmu”.

 26. NICK said

  Kto to są ‚solidaruchy’?
  Wiadomo, że działacze.
  Którzy?

 27. snag said

  Poszczekujecie na nie to drzewo … wiewiórka jest na sąsiednim ladies and gentleman – Wałęsa był/jest za głupi żeby umyślnie ukraść Polskę Polakom i doprowadzić do stanu w jakim jest dzisiaj, w najlepszym wypadku Wałęsa to useful idiot i pionek na szachownicy a wy hołota bez której nie mogą się obejść ani zbyt lekceważyć dlatego dopóki jesteście zajęci ‚bolkiem’ czy jak mu tam to nie zwracacie uwagi gdzie powinniście i tu leży pies. Rzymianie mieli Coliseum i gladiadorow a wy macie stadiony i srebrny ekran z ‚Dallas’ dwa razy dziennie i wszystko cacy.

  Dobrze, że nam Pan wyjaśnił, kim był Wałęsa. Bo myśmy wierzyli, że on naprawdę przeskoczył płot na motorówce…
  Admin

 28. snag said

  Watazka @ 23 ,…

  http://media.dmnews.com/images/2013/10/21/bull's_eye_479777.png?format=png&zoom=1&quality=70&anchor=middlecenter&width=320&mode=pad

  ‚Zmiany ustrojowe zaczely sie w 1980 roku a byly zaplanowane juz w 1976’

 29. Rico said

  Jestem oburzony dlaczego dzieci nie mają prawo wiedzieć się że Lech Wałęsa jest T.W.”BOLEK”

 30. Peryskop said

  To dotkliwy cios w system nobli-bubli.

  A może grafolog już przekapał wyniki analiz ?

  No i czy z witryn Poczty Polskiej wycofają zestawiki „Największych Polaków” w formacie A4 dla przedszkolaków do kolorowania ?

  Top 10 : bolek, Selman Piłsudski, JP2 Katz…

 31. Kuna said

  A może ukryć chcą postać Wałęsy, żeby ukryć prawdę o tym, jak grube przekręty na całym narodzie robić można.
  Bo o Wałęsie trzeba pisać, ale prawdę, kim na prawdę jest i co zrobił.

 32. snag said

  Senor Admin,…

  Ja nie o Walesie, ja o was ,…

 33. Janko Walski said

  He he, przecież chodzi o to, żeby przyszłe pokolenia pamiętały Kaczyńskich jako twórców, wyzwolicieli, emerytowanych zbawców itp itd.,
  a nie jakichś tam innych bohaterów.
  Sądzę, że Kaczyńskiemu potrzebny jest psychiatra, a przy okazji dziwię sie, że całe masy są posłuszne człowiekowi, co nawet własnej rodziny nie potrafił założyć i na starość mieszka z mamusią.

 34. Adam Ryglowski said

  Ad 33 } bez ksywy . TELEWIDZU !!!! – OBÓDŻ SIĘ !!!!
  Jarek , to SIEROTKA !!! (Od kilku lat )

  😦

  A za paznokciami bliżniacy mają niewiele mniej , niż motorówkowy bolek

 35. ej said

  Mam nadzieję, że moje dzieci rozpoczynające naukę w szkole nie zetkną się z nazwiskiem Bolka. Jak on się to nazywał?

Sorry, the comment form is closed at this time.