Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Na warszawskim szczycie V4 i państw bałkańskich doszło do dyplomatycznego skandalu – obrażano naród serbski

Posted by Marucha w dniu 2016-12-03 (sobota)

Witold Waszczykowski i Ivica Dacić

Minister spraw zagranicznych Serbii oburzony opuszczał posiedzenie ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej i Bałkanów.

Awanturę wywołał przedstawiciel częściowo uznawanej Republiki Kosowa. Minister Waszczykowski prawdopodobnie zachowywał się biernie.

29 listopada w Warszawie odbywał się szczyt ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry), państw unijnych Słowenii, Rumunii, Chorwacji, Bułgarii, Włoch oraz ubiegających się o członkostwo Czarnogóry, Serbii, Macedonii, Albanii, Bośni i Hercegowiny oraz częściowo uznawanej tak zwanej Republiki Kosowa, która dla Serbów jest zbuntowaną prowincją.

Na szczycie obecna była także wysoka przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federica Mogherini.

Ministrowie debatowali na temat integracji krajów Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską, zagrożenia nielegalną imigracją i terroryzmem, planów rozbudowy współpracy w dziedzinie transportowej i energetycznej.

Żadne polskie media nie poinformowały o dyplomatycznym skandalu, o którym informują media na Bałkanach. Minister spraw zagranicznych Serbii Ivica Dacić opuścił wzburzony konferencję warszawską po tym, gdy przedstawiciel częściowo uznawanej Republiki Kosowa Enver Hoxhaj wygłosił tyradę na temat tego, że „Serbowie są winni wszystkich wojen na Bałkanach i ludobójstwa”.

Dacić komentował dziś sprawę w czasie konferencji prasowej w Brukseli, gdzie przebywał w ramach negocjacji między Belgradem a Prisztiną, wymuszanych de facto przez Unię Europejską, która ich prowadzenie czyni warunkiem negocjacji integracyjnych z Serbią.

Szef serbskiej dyplomacji zaznaczył, że jest gotowy do dialogu z przedstawicielami kosowskich Albańczyków, ale pod warunkiem, że nie będą zwracać się do niego z wynurzeniami takimi jak te poczynione w Warszawie.

Dacić wyraził także ocenę, że „gospodarze szczytu” – pod którym to sformułowaniem trzeba rozumieć ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego i jego współpracowników, oraz Federica Mogherini, „zawiedli jeśli chodzi o reakcję na tezy Hoxhaja”. Z tego powodu serbski dyplomata zdecydował się opuścić konferencję.

Portal Balkan Insight poprosił o komentarz polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. „Mając na uwadze konieczność zachowania neutralnego stanowiska, Polska, jako gospodarz spotkania, nie będzie komentować przebiegu dyskusji ani stanowisk zaproszonych gości” – odpowiedziało polskie Ministerstwo. Poinformowało także, że ambasador Serbii w Warszawie, Radojko Bogojević odbędzie wkrótce rutynowe spotkanie z szefem ministerialnego departamentu do spraw Europy.

balkaninsight.com/tanjug.rs/kresy.pl
http://www.kresy.pl

Ministrowi Daciciowi powinien ktoś wyjaśnić, iż polskojęzyczne władze chętnie i głośno zajmują stanowisko, bronią i nadstawiają karku… ale za takie państwa jak Banditenland USA, Parcholandia, czy „państwo” stworzone dla handlarzy organów przez US Army, „Kosowo”. Natomiast ująć się za Serbią nigdy tym gnidom do głowy nie przyjdzie.
Admin 

Komentarzy 16 to “Na warszawskim szczycie V4 i państw bałkańskich doszło do dyplomatycznego skandalu – obrażano naród serbski”

 1. Marian said

  Celowa prowokacja, zapewne wcześniej uzgodniona ze Szczykowskim.

 2. RomanK said

  Jaki skandal..mogl serb dac w ryja , az by wywynal orla…i by bylo po konferencji. Zreszta kazdy z uczestnikow powinien dostac w ryja ot profilaktycznie..bo zaluguja.

 3. Marian said

  Ad. 3.

  Co racja to racja. Dobry strzał w ryja działa jak najlepsze lekarstwo. Szkoda że tak mało ludzi praktykuje ten dobry zwyczaj, do którego powinno się koniecznie wrócić.

 4. Maverick said

  Bo parchy podstawiane na stanowiska Polakom nie są Polakami.

 5. dookoła wojtek said

  Powiem coś poważnie. Serbowie są naszymi braćmi, bliższymi nam genetyczne i kulturowo niż nam się wydaje.

  Że tak zwany rząd chce nas poróżnić, to inna sprawa.

 6. dookoła wojtek said

  Jeśli mogę coś jeszcze dodać, Serbowie zyli na prawym brzegu Wisły dwa tysiące lat temu. Serbowie to my.

 7. Tomek said

  Czy mi się wydaje czy Wyszcza ma coraz większy obwód pasa?

 8. EyWey said

  Serb jak Polak ma mocne poczucie wolności, a to `joolowi` nie pasuje i `czapa`. Kosowo `joola`
  `Ich-zasrancel`, parch-owo to PL.

  [ Polacy jak ożywione i zniewolone `troopy`, Serbowie w kolejce, eywey ]

 9. Archer said

  Po co ten dureń Waszczykowski zaprosił przedstawiciela nieuznawanego kraiku jakim jest Kosowo, których głównym eksportem jest handel żywym towarem, organami, i narkotykami. Równie dobrze mógł też zaprosić ministra z „republiki” nadniestrzańskiej.

 10. watazka said

  W tym kontekscie pierdolenie roznych nieukow o pochodzeniu Slowian jest gowno warte.
  A Serbom niczego juz nie trzeba wyjasniac. Serbowie sa wystarczajaco niedoinformowani dlaczego ponad 20 podobno chrzescjijanskich panstw europejskich napadlo na chrzescijanska Serbie, zeby stworzyc muzulmanskie kurestwo..handlarzy nerek
  Uwazam, ze bezczelnoscia i ostatnim skurwysynstwem jest zwolywanie debilnego zbiegowiska pt. Szczyt panstw balkanskich. Rownie dobrze mozna zwolac Szczyt Panstw Bliskiego Wschodu w Tel Awiwie ppod swiatlym przeodnictwem Izraela a takze np. i zlot dziewic zgwalconych przez amerykanska soldateske na Okinawie , na przyklad. (moze sie okazac, ze dziewicami byli amerykanscy zolnierze)

  Zboczenie polityczne osiagnelo apogeum absurdu dranstwa.
  Polska jest ostatnim panstwem do zwolywania czegokolwiek z jakichkolwiek powodow.
  Nastepny szczyt po przeowdnictwem Polski ma sie odbyc na ,.. Szpicebrgenie,

 11. watazka said

  8
  Eywey
  To dlaczego Polak z milujacym poczuciem wolnosci,i napadl i mordowal Serbow- ktorzy maja takie samo (?) poczucie wolnosci???
  Polskie wojsko i policja dalej stoja w Kosowie i strzelaja nie do muzulmanow- tylko do chrzescijasnskich Serbow. Swinie.
  Az trudno uwierzyc w hipokryzje polskich debilow.
  Niech ktos Serbom wytlumaczy dlaczego BEZ zgody ONZ i konstyctucji eurioejskich Panstw chrzescijanska Europa postanowil zniszczyc Aeabow,. ?

 12. watazka said

  10
  Serwer sie zdenerwowal i wysiadl. Jak sie uspokoi, wniose poprawki, gdzie mozna.
  rze mozna su=gerowadc dzie

 13. NICK said

  Odniosę się tylko do tytułu i akapitu pierwszego. Dalej nie czytałem. Po co czytać?
  Biedna Serbia pozostaje jądrem. Reszta to wuj.

 14. dookoła wojtek said

  To dlaczego Polak z milujacym poczuciem wolnosci,i napadl i mordowal Serbow- ktorzy maja takie samo (?) poczucie wolnosci???

  Bo im kazali. To proste.

 15. NC said

  Re 7; Tomek: W miarę zaniku szarych komórek przybywa gdzie indziej 🙂

 16. Asa said

  Re 7,15: Kiedyś będąc w Holandii z koleżankami zauważyłyśmy, że tam właśnie faceci niby są przystojni, ale zbyt wielu ma coś z tyłu nie tak – może p. Waszczykowski nosi te geny?

Sorry, the comment form is closed at this time.