Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Podatek od hipermarketów funkcjonuje we Francji od 2010 r. W Hiszpanii od 2013 r. Ale tylko w Polsce Komisja Europejska doszukała się problemu.

Posted by Marucha w dniu 2016-12-05 (Poniedziałek)

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że francuski parlament w 2010 r. wprowadził specjalny podatek od „dużych lokali użytkowych”. Na jego mocy sklepy oferujące sprzedaż detaliczną o powierzchni większej niż 400 m2 i obrotach przekraczających 460 tys. euro rocznie są zobligowane do zapłaty podatku, którego stawki wynoszą od 5,74 do 34,12 euro za każdy metr kwadratowy powierzchni. 

Co ciekawe – Komisja Europejska nie uznała (tak jak w Polsce), że to forma „ukrytej pomocy publicznej” dla mniejszych sklepów nie objętych tym podatkiem.

Przypomnijmy – Komisja Europejska zakwestionowała we wrześniu wprowadzony w naszym kraju podatek od sieci handlowych. Podatek ten składał się z dwóch stawek uzależnionych od osiąganych przychodów:

1) Jeśli dany sklep lub sieć osiągały miesięczne przychody między 17 a 170 mln zł, to obowiązywała stawka podatku równa 0,8 proc. wartości tego przychodu.
2) Jeśli dany sklep lub sieć osiągały miesięczne przychody powyższej 170 mln zł, to obowiązywała stawka podatku równa 1,4 proc. wartości tego przychodu. Kwotą wolną od podatku w skali roku była zatem suma 204 mln zł (12 miesięcy x 17 mln = 204 mln zł).

Celem tego podatku, oprócz przyniesienia dodatkowych wpływów do budżetu, miało być wyrównanie szans pomiędzy wielkimi sieciami i sieciami dyskontów, a mniejszymi przedsiębiorstwami handlowymi, a także wsparcie dla rodzimych producentów żywności, którzy sprzedają swoje produkty głównie w lokalnych sklepach małych i średnich przedsiębiorstw, których jednak z roku na rok było coraz mniej (jeszcze w 2008 r. sklepy małoformatowe stanowiły 51 proc. wszystkich placówek handlowych; na koniec 2015 r. ich udziały w rynku spadły do 37 proc.).

Komisja Europejska uznała jednak, że wprowadzony w Polsce podatek jest sprzeczny z prawem unijnym, bowiem stanowi on ukrytą formę pomocy publicznej dla części sektora handlowego, który nie został objęty tym podatkiem (tj. dla sklepów o przychodach mniejszych niż 17 mln zł miesięcznie). Bruksela podjęła wówczas decyzję o konieczności natychmiastowego zawieszenia funkcjonowania tego podatku na terytorium naszego kraju.

Decyzja Komisji Europejskiej jest o tyle dziwna, że podobne rozwiązania podatkowe funkcjonują we Francji i Hiszpanii. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że francuski parlament w 2010 r. wprowadził specjalny podatek od „dużych lokali użytkowych”. Na jego mocy sklepy oferujące sprzedaż detaliczną o powierzchni większej niż 400 m2 i obrotach przekraczających 460 tys. euro rocznie są zobligowane do zapłaty podatku, którego stawki wynoszą od 5,74 do 34,12 euro za każdy metr kwadratowy powierzchni (dokładna stawka jest wyliczana uwzględniając proporcję osiąganych obrotów do wielkości powierzchni).

Francuskie władze nigdy nie ukrywały celu wprowadzenia tego podatku – miała nim być ochrona mniejszych, rodzinnych sklepów, które nie miały szans w starciu z dużymi sieciami handlowymi.

Co ciekawe – rozwiązania funkcjonujące we Francji, które uzależniają nałożenie podatku od powierzchni sklepu i jego obrotu, nie zostały zakwestionowane przez Komisję Europejską. Mimo, że główna przesłanka nałożenia tego obciążenia (tj. osiągane przychody) stawia w uprzywilejowanej pozycji mniejsze sklepy, to Bruksela nie stwierdziła, aby francuski podatek od dużych lokali użytkowych stanowił ukrytą formę pomocy publicznej dla części sektora handlowego, który nie został objęty tym podatkiem.

Na przykładzie powyższego widać wyraźnie, że w Unii Europejskiej są jednak równi i równiejsi…

Źródło:
Możliwy powrót do kryterium powierzchni w podatku od handlu (ObserwatorFinansowy.pl)
Podatek od hipermarketów nie tylko w Polsce. Zobacz w jakich krajach obowiązuje (Money.pl)

http://niewygodne.info.pl/

Komentarzy 6 to “Podatek od hipermarketów funkcjonuje we Francji od 2010 r. W Hiszpanii od 2013 r. Ale tylko w Polsce Komisja Europejska doszukała się problemu.”

 1. Archer said

  Bo Polska to zakompleksiony bantustan, gdzie Bruksela i Berlin zaprotestują, to polskojęzyczni politykierzy się wycofują. Jeszcze dużo wody musi upłynąć w Wiśle jak „tenkraj” odzyskają Polacy.

 2. Kwal said

  O ile go w ogóle odzyskają Archer ?

 3. Alina said

  Kiedy UE ustala polskim chłopom „kwoty mleczne”, to jest git, Kiedy polski rząd ustala „kwoty dojne” zagranicznym hipermarketom w Polsce to jest pejsaty rejwach.
  Jeśli jest takie zjawisko jak kwota mleczna, czyli granica produkcji mleka i zysku z mleka, powyżej którego powstaje drastyczna kara, czyli de facto karny podatek, to jest rzeczą oczywistą i logiczną, że to samo można i należy zastosować do tych co doją za bardzo polski rynek. Jest to dla mnie OCZYWISTA OCZYWISTOŚĆ, wobec której powinno sie Komisję Europejską pogonić na drzewo.

  Przy okazji tą drogą apeluję do wszystkich władnych załatwienia tej sprawy: Proszę wprowadzić zakaz kart klienta, bonów, punków, zdrapek naklejek i wszelkiego badziewia, które zaburzają wolny rynek. Jedyną formą sprzedaży powinna być cena i pieniądz. Jeśli ktoś zastosuje oszukańcze wynalazki marketingowe powinien ponieść karę finansową i stracić prawo handlu na terenie RP.

 4. AlexSailor said

  Ja nie wiem.
  Czy piszący na prawdę myśli, że KE może cokolwiek w Polsce zablokować???

  Po prostu, ktoś dał, ktoś wziął, ktoś zrobił szopkę z KE i tyle.
  Tu chodzi o takie pieniądze, że „z samego kurzu przy ich liczeniu nie jedna stara rodzina powstanie”.

  Przecież, gdyby to było na poważnie, to rząd polski rozszarpałby komisarzy propagandowo.
  A dopóki UE nie posiada wojska (czego bardzo chcą nasze ćmoki z bandy czworga),
  to mogą nas pocałować.
  Zważywszy, że już jesteśmy płatnikiem netto do budżetu UE.

 5. jazmig said

  Nie tylko Polsce, bo również Węgrom KE zablokowała podatek, który nierówno traktuje podatników. Poszło o tę nierówność.

 6. […] z:  https://marucha.wordpress.com/2016/12/05/podatek-od-hipermarketow-funkcjonuje-we-francji-od-2010-r-… […]

Sorry, the comment form is closed at this time.