Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Litewskie obozy pracy w Podbrodziu

Posted by Marucha w dniu 2016-12-06 (wtorek)

Pamięci o ludziach zamęczonych przez litewskich katów…


3 grudnia 2016 roku w Pabrade (pol. Podbrodzie), miejscowości położonej niedaleko Wilna, będącej skupiskiem mniejszości polskiej na Litwie — litewskiej Polonii, odbyły się uroczystości poświęcone trudnemu okresowi stosunków polsko-litewskich.

Miasto Podbrodzie (prawa miejskie nadane w 1521 roku przez Króla Zygmunta Starego) w listopadzie 1939 roku zostało wybrane przez władze litewskie na lokalizację obozu przejściowego dla mieszkańców Wileńszczyzny, obywateli II RP, osób różnych narodowości i wyznań (Polacy, Białorusini, Rosjanie, Żydzi, katolicy i prawosławni,…), których ówczesne litewskie władze traktowały jako element niepewny światopoglądowo i politycznie.

Niedawno przeprowadzone badania historyczne jednoznacznie wykazały, że w tej miejscowości znajdowały się litewskie obozy pracy. Polacy, przetrzymywani w fatalnych warunkach, masowo umierali. Liczni zatrzymani byli wysyłani do obozów niemieckich, skąd zazwyczaj już nigdy nie wracali. Dokładna liczba ofiar do dziś nie jest znana.

3 grudnia, w zimne, sobotnie, późne popołudnie w Podbrodziu (lit. Pabrade) kilkudziesięciu działaczy polskich organizacji społecznych, polonijnych i kombatanckich z Białegostoku i Warszawy, Łodzi, Suwałk oraz innych regionów Polski spotkało się, by uczcić pamięć ofiar litewskiego Obozu Pracy, który funkcjonował w tej miejscowości na przełomie lat 1939/40. Przyjechali tu bardzo różni ludzie, reprezentujący bardzo różnorodne środowiska, przyjechali, by wspólnie oddać hołd ofiarom litewskich represji wobec obywateli II Rzeczpospolitej.

Mimo iście zimowej aury, chłodu i zmęczenia trudami wielogodzinnej podróży wszyscy uczestnicy uroczystości byli bardzo zadowoleni, że się tu znaleźli. U obecnych wyczuwało się powagę, skupienie i prawdziwie patriotyczne emocje. Uczestnicy uroczystości z Polski przywieźli ze sobą dwa 2,5-metrowe drewniane krzyże, które zostały tam ustawione. Wspólnymi siłami wszystkich przybyłych na uroczystości ustawiono dwa krzyże: katolicki i prawosławny, na wieczną pamięć o polskich obywatelach różnych narodowości i wyznań, o ludziach, którzy w tym miejscu zmarli lub zostali zabici przez litewskie władze w funkcjonujących tu obozach: przejściowego i obozu pracy.

Następnie złożono wieńce, zapalono znicze… Na wieńcach szarfy z napisami: «Pamięci wszystkich obywateli Polski poległych w litewskim obozie pracy w Podbrodziu w okresie listopad 1939 — czerwiec 1940» oraz «Pamięci wszystkich obywateli II RP wyznania prawosławnego zmarłym w litewskim obozie pracy w Podbrodziu w okresie listopad 1939 — czerwiec 1940».

Oficjalną część uroczystości zakończyły wspólne modlitwy (katolickie i prawosławne) za pokój dusz ofiar obozów w Podbrodziu. Uroczystości w Podbrodziu to początek przywracania do polskiej świadomości kolejnych miejsc pamięci — martyrologii polskich obywateli, tym razem na terenie Litwy, pamięć o ludziach zamęczonych tu przez litewskich katów, zanim jeszcze nad Europą zapadła noc niemieckiego nazizmu. Poglądy autora mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji.

https://pl.sputniknews.com
Fotografie od blogera Piotr Radtke

Komentarzy 6 to “Litewskie obozy pracy w Podbrodziu”

 1. Joannus said

  Mój rozum tego nie ogarnia. Jak to jest wolne, demokratyczne i katolickie państwo pod duchową opieką proroka naszych czasów JPII, nadskakuje potomkom i pogrobowcom morderców swych obywateli, mimo nadal istniejącej zbiorowej wrogości mniej lub bardziej skrywanej.
  Może ktoś potrafi to racjonalnie uzasadnić.

 2. RomanK said

  http://bozenagawalpl.blox.pl/2016/09/O-tym-czy-dla-Rzadu-PiS-wszyscy-Polacy-to-jedna.html

  Czy to jest rodzina PiSiakow???
  \

 3. Bernard Korzeniewicz said

  @1
  „wolne, demokratyczne i katolickie państwo pod duchową opieką proroka naszych czasów”
  No właśnie, żaden z wyżej wymienionych 4 charakterystyk nie pasuje do III RP.

  Jesteśmy kolonią, nasze elity to sprzedajne dz$%^& a prorok może chciał dobrze, ale mu nie wyszło.

 4. awkzim said

  Przepraszam Pana Gajowego oraz Wszystkich Uczestników Forum, lecz mam prośbę. Czy można w necie znaleźć listę ofiar tego obozu. Wyjaśniam czemu ta prośba – moja już nieżyjąca Mama przez całe życie poszukiwała swojego Taty, emerytowanego wojskowego, który we wrześniu 139 roku udał się na wschód. Wyeliminowała teren Rosji, ostatnie tropy prowadziły na Litwę. Może uda mi się spełnić obietnicę daną mojej Mamie.

 5. Re 3:
  Karol Wojtyła był Żydem i modernistą i świadomie przyczynił się do ruiny w Kościele oraz zniewoleniu Polski.

 6. Mariusz said

  W sierpniu 1919 r. parchaty knur Piłsudzki usiłował przeprowadzić zamach stanu na Litwie przy udziale swoich parchatych przebierańców którzy to bandyci poprzecinali kable telekomunikacyjne i powysadzali tory kolejowe. Główny atak miał nastapić 1 września ale wywiad litewski rozszyfrował spisek i pozamykał pejsatych zbrodniarzy. Chcieli przejać cała Litwę i osadzić swoich parchatych.
  8 października 1920 r. pejsaty przydupas obleśnego dziada, niejaki Żeligowski, łamiac porozumienia polsko-litewskie czynem zbrojnym zawłaszczył sobie środkowy obszar Litwy i stworzył parlament który przyłaczył ten teren do Polski.
  W ten oto bandycki sposób stolica Litwy weszła do Polski choć mogło się to odbyć w sposób cywilizowany np. przez referendum jakby mieszkańcy sobie tego życzyli.
  Bandyta Piłsudzki pracował dla szkopów i chodziło o to żeby wszyscy nasi sasiędzi nas znienawidzili i żeby z nich uczynić szkopskich sojuszników oraz pokazać światu że Polacy to bandyci których trzeba tępić.
  Knur Piłsudzki działał na nasza szkodę również w Wielkopolsce, na Ślasku, Warmii i Mazurach, Chechosłowacji, na Ukrainie etc.
  Cenę za bandytyzm tego obleśnego szczura wszyscy znamy i ciagle jeszcze poznajemy.
  Nie do końca wiemy kogo przetrzmywano i katowano w tym obozie na Litwie ale ja stawiam na pejsatych szabrowników, byłych bojówkarzy i sanacyjnych przydupasów starego knura.
  Musimy patrzeć na sprawy trzeźwo, obiektywnie, bez żydowskiego lamentyzmu i obłudy żeby nie zwariować i świrować niewiniontka.
  PS:
  To my Polacy zrobiliśmy z Polski chodowlę pejsatej zarazy która gnębiła i niszczyła szachrajstwem nas samych i sasiednie narody. I również za to dostawaliśmy najwiekszy łomot od innych czego kuluminacja była i jest nasza zguba i zniewolenie.

Sorry, the comment form is closed at this time.